[Κορίτσια] Συμβουλές ομορφιάς και περιποίησης

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Φυσικά ! Τι λέμε! Υπάρχουν μεικαπ που αντιδρούν στο δέρμα κάποιας, ενώ σε κάποια άλλη είναι ιδανικά! Για αυτό δεν δεσμευόμαστε σε ολόκληρο μπουκάλι, αλλά παίρνουμε τέστερ πρώτα! Για λιπαρό έως και υπερβολικά λιπαρό δέρμα, πάρα πολύ καλό είναι το μεικαπ της revlon, το colorstay. Εγώ σπάνια βάφομαι , συνήθως όταν είναι για έξοδο και το χρησιμοποιώ και δεν χρειάζεται ούτε πούδρα από πάνω. Στεγνώνει ματ και διαρκεί πολύ στην επιδερμίδα. Και να φανταστείτε εγώ έχω πολύ λιπαρό δέρμα (ειδικά το καλοκαίρι). (δεν κάνω διαφήμηση lol )

Άσχετο... με τέτοιο καιρό να μην ξεχνάμε το αντιηλιακό κορίτσια! Ο ήλιος καίει από δω και πέρα.
Εννοείται δεν ξεχνάμε να ξεβαφτούμε το βράδυ...απλά εγκληματικό.
Eγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο,γιατί είμαι και άσχετη.
Πως βρίσκουμε ακριβώς τι τύπο επιδερμίδας έχουμε? Γιατί είναι κάτι βασικό.

Δηλαδή εγώ κάποιες φορές βλέπω λιπαρότητα στο δέρμα μου,
άλλα σε κάποια σημεία μπορώ να πώ ότι μου φαίνεται κάπως πιο "ξηρό". :worry:
Αυτό σημαίνει ότι έχω μικτή επιδερμίδα or sth? :hmm:

Και κάτι ακόμα. Μια φίλη μου έχει λιπαρή επιδερμίδα.
Και λέει δεν έχει χρησιμοποίησει ποτέ ενυδατική κρέμα,γιατί δεν κάνει. :worry:
Όλοι δεν πρέπει να χρησιμοποιούν κάποια ενυδατική ανεξάρτητα από τον τύπο δέρματος τους όμως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δερματολόγος is your friend. Είχα διαβάσει και για κάποιο self-test, αλλά δεν ξέρω αν πιάνει. Νομίζω έλεγε πολύ καλό πλύσιμο το βράδυ και ξέπλυμα με κρύο νερό, χωρίς να βάλεις ενυδατική. Αν ξυπνήσεις και δεις λαδάκι έχεις λιπαρή επιδερμίδα κοκ.
Ενυδατική βάζουμε όλοι, το ότι είναι λιπαρή μια επιδερμίδα δε σημαίνει πως δεν έχει ανάγκη την ενυδάτωση. Απλά φοράμε πιο ελαφριά προϊόντα π.χ. σε μορφή τζελ αντί για παχιάς κρέμας.
Το πιο πιθανό είναι να έχεις μεικτή επιδερμίδα έτσι όπως το περιγράφεις. Είτε βρίσκεις μια κρέμα για μεικτές είτε χρησιμοποιείς δυο διαφορετικές, ανάλογα με τα σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Λοιπόν, ως ψαγμένη blogger θα σας εξηγήσω. Λοιπόν . Υπάρχουν 3 τύποι δέρματος. ΛΙΠΑΡΟ - ΞΗΡΟ - ΜΕΙΚΤΟ.

Για να καταλάβεις ποιον τύπο δέρματος έχεις, κάνεις το τεστ με το πλήσιμο. Δηλαδή, πλένεις το πρόσωπό σου με νερό και σαπούνι προσώπου , σκουπίζεις και :

1) αν νιώθεις σφίξιμο στο δέρμα , τότε είναι ξηρό
2)αν νιώθεις λίγο σφίξιμο κυρίως στα μάγουλα είναι μεικτό
3) αν το δέρμα είναι κανονικό και δεν νιώθεις τίποτα είναι λιπαρό

Λιπαρό : Λιπαρότητα σε όλο το πρόσωπο (όχι μόνο στην Τ περιοχή , δηλαδή μέτωπο,μύτη,σαγόνι). Τα λιπαρά δέρματα έχουν μια τάση να βγάζουν σπυράκια , λόγω του σμήγματος που έχει βακτηρίδια. Επίσης έχει και μεγάλους πόρους.

Ξηρό : Ξηρό όλο το πρόσωπο. Δηλαδή δεν παράγει πολύ σμήγμα (λιπαρότητα). Δεν έχει μεγάλους πόρους.

Μεικτό : Λιπαρότητα στη ζώνη Τ (μέτωπο,μύτη, σαγόνι) και ξηρότερα (όχι λιπαρά δηλαδή) μάγουλα. Αυτό είναι και το πιο σύνηθες.

Το ίδιο ισχύει και σε άνδρες και σε γυναίκες. Οι άνδρες είναι λίγο πιο λιπαροί λόγω ορμονών ανδρικών.
Επίσης, το δέρμα μας αλλάζει με τις εποχές. Ένα λιπαρό δέρμα, μπορεί να γίνει ακόμα και ξηρό το χειμώνα λόγω κρύου. Όπως και ένα μεικτό, να γίνει πολύ λιπαρό το καλοκαίρι.

Δεν έχει σημασία τι δέρμα έχουμε, ΠΑΝΤΑ πρέπει να ενυδατώνουμε το δέρμα. Πολλοί λένε , όταν έχουν λιπαρό δέρμα, ότι έχουν ήδη πολύ σμήγμα και ενυδατώνεται από μόνο του το δέρμα. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μεγάλο λάθος! Ένα λιπαρό δέρμα , όταν δεν έχει την απαραίτητη ενυδάτωση θα γίνει ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΛΙΠΑΡΟ. Το ίδιο ισχύει και για το δέρμα στο κεφάλι. Γι αυτό αν πλενόμαστε κάθε μέρα με σαμπουάν απομακρύνουμε τα έλαια του δέρματος , το ξεραίνουμε και τα μαλλιά λαδώνουν πολύ πιο γρήγορα.

Ελπίζω να σας κατατόπισα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
^
Aha,ok. 'Ησουν κατατοπιστικότατη! :D

woochoo και tsoufou,σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εγώ μικτή έχω, δηλαδή στο Τ είναι λιπαρό το προσωπό μου, αλλά ξηρά τα μάγουλα.

Έχω πάρει μια κρέμα ενυδατική από τον κορρέ, με ρόδι και μυρίζει καταπληκτικά και με έχει βοήθησει πολύ στη ξηροδερμία!

Για τη λιπαρότητα θέλω να ψάξω να βρω κάτι, γιατί αυτή η κρέμα ^ δεν βοηθά ιδιαίτερα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Κορίτσια, ήθελα να θίξω και ένα άλλο θέμα. Αυτό του animal testing. Δεν ξέρω αν το γνωρίζετε ήδη αλλά εκατομμύρια ζώα βασανίζονται από εταιρίες καλλυντικών, γιατί τεστάρουν τα προιόντα τους σε εκείνα , έτσι ώστε να εξασφαλίσουν δήθεν ότι είναι ασφαλή. Υπάρχουν ήδη άλλες μέθοδοι πολύ πιο αποτελεσματικοί για να αποδειχτεί αν είναι ασφαλές κάποιο συστατικό. Δυστυχώς, οι περισσότερες μεγάλες εταιρίες κάνουν πειράματα σε ζώα.
Εγώ προσωπικά τις μποϋκοτάρω και προσπαθώ να ευαισθητοποιήσω όσους μπορώ. Το χειρότερο είναι η άγνοια.
Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο και να δείτε το βίντεο εδώ.

@devina , το μεικτό δέρμα τείνει να γίνεται λιπαρό το καλοκαίρι, και εγώ τέτοιο έχω . Το ρόδι του κορρέ είναι για λιπαρές και μεικτές επιδερμίδες. Ίσως πρέπει να δοκιμάσεις κάτι σε gel (εμένα μου αρέσει της clinique η ενυδατική gel)
Iδανική ενυδατική και ΠΟΛΥ οικονομική για λιπαρά και μεικτά δέρματα είναι το φυσικό gel αλόης, στα φαρμακεία και κάνει γύρω στα 5 ευρώ το μπουκαλάκι των 100 ml
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
tsoufou οι φωτογραφιες ειναι απεριγραπτες...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Είναι... πολύ θλιβερό. Μα ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο; Ότι έχουν πειραματόζωα, δήθεν γιατί μέσω αυτών θα διαπιστώσουν αν κάποιο συστατικό/προιόν είναι επικίνδυνο και παρόλα αυτά, πάλι υπάρχουν πάρα πολλές αντιδράσεις αλλεργικές από ανθρώπους. Γιατί τα ζώα δεν αντιδρούν το ίδιο με τους ανθρώπους. Οπότε πάλι στράφι πάει το βασάνισμα των ζώων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
ετσι ειναι πραγματι... και μετα θελουμε να λεγομαστε και ανθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
σαν αγορι θα σας πω κατι που το ακουτε συχνα..αφηστε τα μακιγιαρισματα...η φυσικη ομορφια ειναι οτι καλυτερο...βεβαια το διακριτικο μακιγιαζ επιτρεπεται..τα αλλα ομως οχι..
Show us the real you

λολ ολα τα αγορια τα ιδια λετε,αυτο με τα κραυγαλεα μακιγιαζ μονο στα ντεφιλε μοδας ισχυουν και στα περιοδικα,εχω πολυ καιρο να δω κατι υπαρβολικο εξω,ειτε στη σχολη,ειτε σε κλαμπ,οι κοπελες ξερουν πως να βαφτουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Πές τα χρυσόστομη! (Καλά είναι μερικές που φορούν μάσκα αντί για μεικ απ και υπάρχει μια πορτοκαλί γραμμή μεταξύ λαιμού-σαγονιού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Πές τα χρυσόστομη! (Καλά είναι μερικές που φορούν μάσκα αντί για μεικ απ και υπάρχει μια πορτοκαλί γραμμή μεταξύ λαιμού-σαγονιού)


ισχυει και αυτο,απλα μας εχει βγει το ονομα σε ολες ,λες και βγαινουμε σαν τους κλοουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis_grc

Νεοφερμένος

Ο stathis_grc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
]σαν αγορι θα σας πω κατι που το ακουτε συχνα..αφηστε τα μακιγιαρισματα...η φυσικη ομορφια ειναι οτι καλυτερο...βεβαια το διακριτικο μακιγιαζ επιτρεπεται..τα αλλα ομως οχι..
Show us the real you
[/QUOTE]

εχεις δικιο φιλε!περα απο την περιποιηση καλο ειναι κατι που εχει ξεχαστει σημερα να προσεχουν το σωμα τους οι γυναικες(πχ γυμναστηριο) και οχι να αναλωνονται σε μακιγιαζ και ρουχα...γιατι τοσες σελιδες λενε για πλαστικα προιοντα!ωρες ωρς βγαινεις εξω για ποτο και νομιζεις οτι βλεπεις cartoon
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σωστά! Γιατί:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πόσο δίκιο :P


Πές τα χρυσόστομη! (Καλά είναι μερικές που φορούν μάσκα αντί για μεικ απ και υπάρχει μια πορτοκαλί γραμμή μεταξύ λαιμού-σαγονιού)
:sick: δε σχολιάζω, απλά αηδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top