Κλειστά τα ΑΕΙ από 1η Σεπτεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σχεδόν όλοι οι φοιτητές είμαστε κατά του Ν/Σ.
Στο χέρι μας είναι, λοιπόν, να βρούμε εναλλακτική μορφή διεκδίκησης της ανατροπής αυτού του Ν/Σ, αφού η κατάληψη δεν χαίρει της υποστήριξης των φοιτητών αυτή τη στιγμή. Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει ότι στο εγγύς μέλλον οι φοιτητές δε θα ξανά αλλάξουν τακτική υποστηρίζοντας ξανά την κατάληψη.

Δείτε αυτό το άρθρο: (Μπορεί να υπάρξει φοιτητικό κίνημα χωρίς καταλήψεις;) https://edopolytexneio.gr/arthra/1378

Και προσοχή, αυτό που ενοχλεί αυτή τη στιγμή την πλειοψηφία των φοιτητών σε σχέση με τις καταλήψεις είναι μη κανονική διεξαγωγή της εκπαιδευτικής λειτουργίας των ΑΕΙ-ΤΕΙ. Μία συνεχής κατάληψη στα όργανα διοίκησης σε επίπεδο τμήματος, σχολής και ιδρύματος δεν αποτελεί εμπόδιο σε αυτό (εκπαιδευτική λειτουργία ιδρυμάτων), αλλά πιστέψτε με θα αποτελούσε μεγάλο πονοκέφαλο στο υπουργείο, γιατί το Ν/Σ δε θα εφαρμοζόταν.

Αργότερα, βέβαια, θα είχαμε απειλές από το υπουργείο -όπως συνηθίζει να κάνει- ότι θα έκοβε τη χρηματοδότηση κλπ, αλλά θα βλέπαμε τι θα τους κάναμε τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Καταγγελία καθηγητή του ΑΠΘ για εκβιασμό από φοιτητές

Εκβιασμό και απειλές από ομάδα φοιτητών, που εισέβαλε στο γραφείο του, ζητώντας να συγκληθεί γενική συνέλευση που θα επικυρώνει τις αποφάσεις τους για την διοργάνωση της εξεταστικής περιόδου μετά τις καταλήψεις και έναρξη του εξαμήνου, κατήγγειλε ο πρόεδρος του τμήματος Χημείας του ΑΠΘ, Ανδρέας Γιαννακουδάκης, σε επιστολή του προς τα μέλη ΔΕΠ του τμήματος.

Σύμφωνα με τον κ. Γιαννακουδάκη, την περασμένη Τρίτη ομάδα περίπου 40 φοιτητών, προερχόμενη από συγκεκριμένη φοιτητική παράταξη, απαίτησε με απειλές να συγκαλέσει ο ίδιος γενική συνέλευση του τμήματος, προκειμένου να επικυρώσει προηγούμενη απόφαση που έλαβαν σε δική τους φοιτητική συνέλευση, δηλαδή: εμβόλιμη εξεταστική, όταν τελειώσουν οι καταλήψεις, για όσους είναι στο πτυχίο, και διπλή εξεταστική τον Φεβρουάριο. Για τις 13 εβδομάδες των μαθημάτων του εξαμήνου είπαν ότι απαίτησή τους και υποχρέωση του τμήματος είναι «να τα μπαλώσουμε».

Οι φοιτητές απείλησαν ότι δεν θα επέτρεπαν στον πρόεδρο του τμήματος να φύγει από το γραφείο του, χτίζοντας την πόρτα, και ότι θα τον έβρισκαν στο σπίτι του, ενώ τον ανάγκασαν -μαζί με τον καθηγητή Δ.Μπικιάρη, που συνέτρεξε για βοήθεια- να υπογράψει σχετική υπεύθυνη δήλωση. Κάτω από αυτές τις συνθήκες ο κ. Γιαννακουδάκης αποδέχτηκε τη σύγκληση γενικής συνέλευσης για το πρωί της Παρασκευής (7/10) στο μεγάλο αμφιθέατρο του Χημείου, εφόσον το υπόλοιπο κτίριο τελεί υπό κατάληψη.

Σύμφωνα πάντως με τον καθηγητή Νομικής του ΑΠΘ, Νικόλαο Μπιτζιλέκη, η σύγκληση γενικής συνέλευσης, υπό τέτοιες συνθήκες, είναι παράνομη και συνεπώς μπορεί να ακυρωθεί. Τη γενική συνέλευση μπορούν να αιτηθούν μέλη της (εάν συγκεντρωθούν 20 υπογραφές), ωστόσο για την τέλεσή της θα πρέπει να υπάρχει απαρτία (30 από τα 60 μέλη). Σε περίπτωση μη απαρτίας θα συγκληθεί την επόμενη Δευτέρα από την ημέρα που το τμήμα επανέλθει σε κανονική λειτουργία.

Ο κ. Γιαννακουδάκης κατήγγειλε, εξάλλου, υφαρπαγή από φοιτητή του προσωπικού του προτζέκτορα από το γραφείο του.

ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ, ΝΤΡΟΠΗ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Καταγγελία καθηγητή του ΑΠΘ για εκβιασμό από φοιτητές

Εκβιασμό και απειλές από ομάδα φοιτητών, που εισέβαλε στο γραφείο του, ζητώντας να συγκληθεί γενική συνέλευση που θα επικυρώνει τις αποφάσεις τους για την διοργάνωση της εξεταστικής περιόδου μετά τις καταλήψεις και έναρξη του εξαμήνου, κατήγγειλε ο πρόεδρος του τμήματος Χημείας του ΑΠΘ, Ανδρέας Γιαννακουδάκης, σε επιστολή του προς τα μέλη ΔΕΠ του τμήματος.

Σύμφωνα με τον κ. Γιαννακουδάκη, την περασμένη Τρίτη ομάδα περίπου 40 φοιτητών, προερχόμενη από συγκεκριμένη φοιτητική παράταξη, απαίτησε με απειλές να συγκαλέσει ο ίδιος γενική συνέλευση του τμήματος, προκειμένου να επικυρώσει προηγούμενη απόφαση που έλαβαν σε δική τους φοιτητική συνέλευση, δηλαδή: εμβόλιμη εξεταστική, όταν τελειώσουν οι καταλήψεις, για όσους είναι στο πτυχίο, και διπλή εξεταστική τον Φεβρουάριο. Για τις 13 εβδομάδες των μαθημάτων του εξαμήνου είπαν ότι απαίτησή τους και υποχρέωση του τμήματος είναι «να τα μπαλώσουμε».

Οι φοιτητές απείλησαν ότι δεν θα επέτρεπαν στον πρόεδρο του τμήματος να φύγει από το γραφείο του, χτίζοντας την πόρτα, και ότι θα τον έβρισκαν στο σπίτι του, ενώ τον ανάγκασαν -μαζί με τον καθηγητή Δ.Μπικιάρη, που συνέτρεξε για βοήθεια- να υπογράψει σχετική υπεύθυνη δήλωση. Κάτω από αυτές τις συνθήκες ο κ. Γιαννακουδάκης αποδέχτηκε τη σύγκληση γενικής συνέλευσης για το πρωί της Παρασκευής (7/10) στο μεγάλο αμφιθέατρο του Χημείου, εφόσον το υπόλοιπο κτίριο τελεί υπό κατάληψη.

Σύμφωνα πάντως με τον καθηγητή Νομικής του ΑΠΘ, Νικόλαο Μπιτζιλέκη, η σύγκληση γενικής συνέλευσης, υπό τέτοιες συνθήκες, είναι παράνομη και συνεπώς μπορεί να ακυρωθεί. Τη γενική συνέλευση μπορούν να αιτηθούν μέλη της (εάν συγκεντρωθούν 20 υπογραφές), ωστόσο για την τέλεσή της θα πρέπει να υπάρχει απαρτία (30 από τα 60 μέλη). Σε περίπτωση μη απαρτίας θα συγκληθεί την επόμενη Δευτέρα από την ημέρα που το τμήμα επανέλθει σε κανονική λειτουργία.

Ο κ. Γιαννακουδάκης κατήγγειλε, εξάλλου, υφαρπαγή από φοιτητή του προσωπικού του προτζέκτορα από το γραφείο του.

ΕΝΑ ΘΑ ΠΩ, ΝΤΡΟΠΗ!!!!



https://diafaneia.ee.auth.gr/ζητω-ο-πολυμορφικοσ-αγωνασ-των-φοιτητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Σήμερα πάντως πέρασε ψήφισμα κατά της ποινικής δίωξης κατά κάποιου φοιτητή για την κλοπή του προτζέκτορα. Δε θυμάμαι την επιχειρηματολογία του παιδιού που αναγίγνωσκε το κείμενο αλλά σίγουρα το περιστατικό περιγράφηκε διαμετρικά αντίθετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
\

Βγηκε σημερα διορθωση:

α) Κατ΄ εξαίρεση, για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 και αποκλειστικά οι επί πτυχίω φοιτητές που έχουν ολοκληρώσει την εκπαιδευτική διαδικασία και δεν οφείλουν περισσότερα από πέντε μαθήματα, θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε εξετάσεις κατά τη διάρκεια του χειμερινού εξαμήνου στην περίπτωση που δεν ήταν δυνατό να λάβουν μέρος στην εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου λόγω καταλήψεων. Οι επί πτυχίω φοιτητές, που οφείλουν περισσότερα από πέντε μαθήματα, μπορούν να συμμετέχουν στις εξετάσεις μετά από σχετική αίτησή τους και απόφαση του οικείου Τμήματος.

Αρα μπορουν να δωσουν και οι πανω απο 5...Εσεις ξυπνηστε!!!

Βγάζεις εσύ κάποιο νόημα από αυτό; γιατί εγώ όχι. Κωλοτούμπες κάνει το υπουργείο. Βλέπει ότι η μισή πανεπιστημιακή κοινότητα πλέον τους γράφει εκεί που δεν πιάνει η μελάνη και τρέχουν να μαζεύσουν τα ασυμμάζευτα.

Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.

Που να ήξερες κιόλας τι πραγματικά παίζει, και που πραγματικά θα έπρεπε να πηγαίνει το "ξυπνήστε".

Μόνο που δεν ξέρω, γιατί από ότι φαίνεται αρνείσαι να μου υποδείξεις τι είναι αυτό που κατ' εσένα αγνοώ, αντ' αυτού προτιμάς να μου το παίζεις αυθεντία με σοφιστικέ εξυπνάδες του τύπου εγώ ξέρω ενώ εσύ όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μόνο που δεν ξέρω, γιατί από ότι φαίνεται αρνείσαι να μου υποδείξεις τι είναι αυτό που κατ' εσένα αγνοώ, αντ' αυτού προτιμάς να μου το παίζεις αυθεντία με σοφιστικέ εξυπνάδες του τύπου εγώ ξέρω ενώ εσύ όχι.
Δεν υποχρεούμαι να κάνω τσάμπα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Βγάζεις εσύ κάποιο νόημα από αυτό; γιατί εγώ όχι. Κωλοτούμπες κάνει το υπουργείο. Βλέπει ότι η μισή πανεπιστημιακή κοινότητα πλέον τους γράφει εκεί που δεν πιάνει η μελάνη και τρέχουν να μαζεύσουν τα ασυμμάζευτα.



Μόνο που δεν ξέρω, γιατί από ότι φαίνεται αρνείσαι να μου υποδείξεις τι είναι αυτό που κατ' εσένα αγνοώ, αντ' αυτού προτιμάς να μου το παίζεις αυθεντία με σοφιστικέ εξυπνάδες του τύπου εγώ ξέρω ενώ εσύ όχι.

Ναι βγαζω!!!Ολοι οι επι πτυχιω θα δωσουν τελικα!!!Κινεζικα μιλω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Φαντάζομαι είσαι πρωτοετής, οπότε είναι λογική η χαρά σου που θα ανοίξει το Πανεπιστήμιο και θα ξεκινήσεις επιτέλους τα μαθήματα στο τμήμα που τόσο πολύ κόπιασες για να μπεις με τις πανελλήνιες,
...όμως..., αν οι φοιτητές αφήσουμε αυτό το νομοσχέδιο να περάσει στα ΑΕΙ - ΤΕΙ, τότε θα κλαίμε σε λίγα χρόνια όλοι μαζί από την κατάντια των Πανεπιστημίων και αργότερα για την κατάντια του μορφωτικού επιπέδου των Ελλήνων πολιτών. Αγωνιζόμαστε για ένα καλύτερο μέλλον με δημόσια δωρεάν Πανεπιστήμια και ΤΕΙ και πρέπει να συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε με κάθε μέσο.
Και δυστυχώς ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και το ΛΑΟΣ που τους υποστηρίζει φαίνεται ότι έχουν βάλει στόχο την διάλυση αυτού του κοινωνικού αγαθού. Πριν ήταν η Γιαννάκου, τώρα η Διαμαντοπούλου και στο μέλλον ο Σαμαράς που μίλησε για ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, είπε συγκεκριμένα: «Εμείς καταργήσαμε το άσυλο, εμείς θα αναβαθμίσουμε το δημόσιο Πανεπιστήμιο, εμείς θα φέρουμε και τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια στην Ελλάδα, μέσα από την επόμενη συνταγματική αναθεώρηση.» (https://aktines.blogspot.com/2011/09/o_18.html)

Σαφώς και δε χαίρομαι με το νομοσχέδιο.Χαίρομαι που θα ξεκινήσει και επισήμως η φοιτητική μου ζωή.Αλλά όχι για αυτά που ξέρω ότι θα έρθουν!Όσα άρθρα κι αν έχω διαβάσει για αυτό το νέο νομοσχέδιο, που πανάθεμά με κι αν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι,μόνο περί ασύλου,ν+2,εξεταστικής έχω ακούσει,δε έχω καταφέρει να αντιληφθώ αν πρέπει να είμαι υπέρ ή κατά.Από τη μία βλέπω για παράδειγμα τα πανεπιστημιακά κτίρια να ρημάζονται κάθε φορά,να καταστρέφονται από "αγνώστους" και κανείς να μην επεμβαίνει (οπότε και σκέφτομαι ότι καλή είναι η κατάργηση του ασύλου) από την άλλη όμως σκέφτομαι πως αυτή συνεπάγεται την μη εξασφάλιση ενός ασφαλούς μέρους σε περίπτωση χούντας(πχ).Απλά δε θεωρώ την κατάληψη σωστό μέσο άσκησης πίεσης.Όχι τουλάχιστον με τον τρόπο που γίνεται!Αν υπήρχε μια οργάνωση,αν γίνονταν εποικοδομητικές συζητήσεις μεταξύ φοιτητών μακριά από τον αέρα των παρατάξεων και των κομμάτων,αν γίνονταν κινήσεις οργανωμένων φοιτητών που θα "πάγωναν" την ψήφιση του νέου νόμου,τότε ναι,να χαρώ για το κλειστό μου πανεπιστήμιο.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν υποχρεούμαι να κάνω τσάμπα μαθήματα.
Υποχρεούσαι να τεκμηριώνεις αυτά που λες. Εκτός κι αν τρολάρεις οπότε πάω πάσο.
Ναι βγαζω!!!Ολοι οι επι πτυχιω θα δωσουν τελικα!!!Κινεζικα μιλω?

Εσύ όχι. Το υπουργείο :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σαφώς και δε χαίρομαι με το νομοσχέδιο.Χαίρομαι που θα ξεκινήσει και επισήμως η φοιτητική μου ζωή.Αλλά όχι για αυτά που ξέρω ότι θα έρθουν!Όσα άρθρα κι αν έχω διαβάσει για αυτό το νέο νομοσχέδιο, που πανάθεμά με κι αν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι,μόνο περί ασύλου,ν+2,εξεταστικής έχω ακούσει,δε έχω καταφέρει να αντιληφθώ αν πρέπει να είμαι υπέρ ή κατά.Από τη μία βλέπω για παράδειγμα τα πανεπιστημιακά κτίρια να ρημάζονται κάθε φορά,να καταστρέφονται από "αγνώστους" και κανείς να μην επεμβαίνει (οπότε και σκέφτομαι ότι καλή είναι η κατάργηση του ασύλου) από την άλλη όμως σκέφτομαι πως αυτή συνεπάγεται την μη εξασφάλιση ενός ασφαλούς μέρους σε περίπτωση χούντας(πχ).Απλά δε θεωρώ την κατάληψη σωστό μέσο άσκησης πίεσης.Όχι τουλάχιστον με τον τρόπο που γίνεται!Αν υπήρχε μια οργάνωση,αν γίνονταν εποικοδομητικές συζητήσεις μεταξύ φοιτητών μακριά από τον αέρα των παρατάξεων και των κομμάτων,αν γίνονταν κινήσεις οργανωμένων φοιτητών που θα "πάγωναν" την ψήφιση του νέου νόμου,τότε ναι,να χαρώ για το κλειστό μου πανεπιστήμιο.
:)
Να διαβάσεις το ίδιο το νομοσχέδιο και όχι άρθρα, Ιωάννα. Εκεί θα δεις το «μεγαλείο» της εκπαιδευτικής πολιτικής των ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΛΑΟΣ. Την οικονομική τους πολιτική την έχουν ήδη νιώσει όλοι οι Έλληνες.
Το άσυλο πρέπει να υφίσταται και να περιφρουρείται από την ίδια την πανεπιστημιακή κοινότητα. Έναν θεσμό, όπως αυτόν του πανεπιστημιακού ασύλου, αν έχει εκφυλιστεί, τον βελτιώνεις δεν τον καταργείς. Το υπουργείο, όμως, το συμφέρει η τακτική «πονάει δόντι, βγάζει δόντι» και το εφάρμοσε και στο άσυλο και στους «αιώνιους».
Είχα γράψει ένα μήνυμα αρκετά πριν ψηφιστεί το νομοσχέδιο στην τελική του μορφή, αναφέροντας και σχολιάζοντας μερικές θέσεις του νομοσχεδίου. Δες εδώ: https://ischool.e-steki.gr/φοιτητικά-θέματα/οι-αλλαγές-στην-τριτοβάθμια-81916/27/#post2725339. Μερικά διοικητικά θέματα μπορεί να μη σου λένε τίποτα, αλλά αυτό που μπορείς σίγουρα να δεις είναι ότι καταργείται το συνταγματικά κατοχυρωμένο αυτοδιοίκητο των πανεπιστημίων, παρότι η Διαμαντοπούλου ισχυρίζεται ότι το ενισχύει.

Τέλος, σε ό,τι αφορά στις παρατάξεις. Κάθε φοιτητής έχει τη δική του άποψη, αλλά δεν μπορεί σε έναν χώρο με πχ 1000 άτομα να ακούμε 1000 διαφορετικές απόψεις. Πολλά άτομα θα αρχίσουν να βλέπουν ότι έχουν σημαντικά κοινά, οπότε και θα αρχίσουν να φτιάχνουν πολιτικές ενώσεις... τις παρατάξεις. Αυτό, βέβαια, που φαντάζομαι σε ενοχλεί, δεν είναι οι φοιτητικές παρατάξεις, αλλά το ότι αυτές συνήθως πρόσκεινται σε κάποιο κόμμα (εντός βουλής ή σχετικά μεγάλο εκτός βουλής), αλλά και αυτό είναι λογικό.
Τα πολιτικά κόμματα με μεγάλη ή σχετικά μεγάλη απήχηση είναι αυτά που εκφράζουν τις απόψεις του λαού. Υποστηρίζοντας ένα κόμμα, αυτό σημαίνει ότι συμφωνείς με αυτό στις περισσότερες θέσεις του.
Επειδή εκτός από φοιτητές, είμαστε και πολίτες αυτής της χώρας, συμφωνούμε/ψηφίζουμε με ένα/ένα πολιτικό κόμμα. Αν υπάρχει μία φοιτητική παράταξη που έχει τις ίδιες θέσεις με αυτό το κόμμα, θα συμφωνήσουμε με αυτήν.
Έτσι καταλήγουμε οι μεγάλες φοιτητικές παρατάξεις να πρόσκεινται σε κάποιο πολιτικό κόμμα.
---
edit:
Το παρακάτω μπορεί να είναι φάρσα στο υπουργείο, αλλά η απειλητική τακτική του υπουργείου γίνεται ξεκάθαρη: https://www.youtube.com/watch?v=4EV0nozarnc (προσέξτε τι λέει η γραμματέας μετά τα 3:00)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
«Αν δεν πειθαρχήσουν, θα συνενώσω πανεπιστήµια»
Τροπολογία κατέθεσε η υπουργός προκειμένου να επιταχύνει την εκλογή νέων οργάνων
https://www.tovima.gr/society/article/?aid=424087


Κι άλλες απειλές από την ηλίθια την Διαμαντοπούλου. Φταίω εγώ τώρα να της πω τι ακριβώς θα μας κάνει ή που να το βάλει το νομοσχέδιο;

Πρέπει να κατέβουμε όλοι στους δρόμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κι άλλες απειλές από την ηλίθια την Διαμαντοπούλου. Φταίω εγώ τώρα να της πω τι ακριβώς θα μας κάνει ή που να το βάλει το νομοσχέδιο;
Και μετά από αυτό δε θα μπορέσει να κοιμηθεί το βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
«Αν δεν πειθαρχήσουν, θα συνενώσω πανεπιστήµια»
Τροπολογία κατέθεσε η υπουργός προκειμένου να επιταχύνει την εκλογή νέων οργάνων
https://www.tovima.gr/society/article/?aid=424087


Κι άλλες απειλές από την ηλίθια την Διαμαντοπούλου. Φταίω εγώ τώρα να της πω τι ακριβώς θα μας κάνει ή που να το βάλει το νομοσχέδιο;

Πρέπει να κατέβουμε όλοι στους δρόμους!

οσο παει και παθαινει μεγαλητερο αμοκ η υπεροχη μας υπουργος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στην ερώτηση πώς θα υποχρεωθούν τελικά οι πρυτάνεις να εφαρµόσουν τον νόµο, η υπουργός Παιδείας δηλώνει κατηγορηµατικά: «Οσα πανεπιστήµια δεν λειτουργήσουν µε τον νέο νόµο και δεν εκλέξουν πρυτάνεις, θα πάνε σε συγχωνεύσεις . Οσα δεν έχουν νέα διοίκηση µέχρι τον Ιανουάριο, από τον νέο χρόνο απλά δεν θα έχουν προϋπολογισµό και δεν θα µπορούν να υπογράψουν ούτε µία απλή διοικητική πράξη .
(από την από πάνω πηγή )

Δεν καταλαβαίνει η Διαμαντοπούλου ότι αυτό δεν είναι υπέρ της. Άραγε πώς θα αντιδρούσε η κοινή γνώμη αν έβλεπε τα ελληνικά πανεπιστήμια να κλείνουν ένα-ένα για το λόγο ότι το υπουργείο αρνειται να τα χρηματοδοτήσει λόγω ασυμφωνίας όσον αφορά το νομοσχέδιο.
Εν τω μεταξύ τα επιχειρήματά της είναι απίστευτα. Αυτό που συνεχώς επικαλείται είναι η πλειοψηφία με την οποία ψηφίστηκε το νομοσχέδιο. λες και ο κάθε μπουρτζόβλαχος μέσα στο κοινοβούλιο που ακολουθεί ότι του υποδείξει ο αρχιτσοπάνης του κάθε κόμματος ξέρει καλύτερα για το καλό της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης από τους ίδιους τους φοιτητές και τους πανεπιστημιακούς. Βλέπουν ότι ψήφισαν έναν νόμο που βρίσκει αντίθετο την πλειονότητα της πανεπιστημιακής κοινότητας και δεν τους καίγεται καρφί. Άυτό είναι λοιπόν το αποτέλεσμα "του διαλόγου" που εφαρμόζει το υπουργείο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνει η Διαμαντοπούλου ότι αυτό δεν είναι υπέρ της. Άραγε πώς θα αντιδρούσε η κοινή γνώμη αν έβλεπε τα ελληνικά πανεπιστήμια να κλείνουν ένα-ένα για το λόγο ότι το υπουργείο αρνειται να τα χρηματοδοτήσει λόγω ασυμφωνίας όσον αφορά το νομοσχέδιο.
Ξέρει πολύ καλά η Διαμαντοπούλου ποια θα είναι η πολιτική της τύχη μόλις ανατραπεί το νομοσχέδιο, η ίδια με αυτήν του Αρσένη και της Γιαννάκου, για αυτό προσπαθεί να το αποφύγει με κάθε μέσο, αλλά δε θα της περάσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ξέρει πολύ καλά η Διαμαντοπούλου ποια θα είναι η πολιτική της τύχη μόλις ανατραπεί το νομοσχέδιο, η ίδια με αυτήν του Αρσένη και της Γιαννάκου, για αυτό προσπαθεί να το αποφύγει με κάθε μέσο, αλλά δε θα της περάσει!
Αννουλα θυμησου το ποδι της Γιαννακου, και ρωτα τον Αρσενη τι σε περιμενει:P.χωρις να ξερω ποιες ηταν οι συνθηκες στο κινημα του 6 και του 7 πιστευω πως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα επειδη αυτη τη φορα η επιθεση της κυβερνησης στους εργαζομενους, φοιτητες ειναι γενικευμενη και μονο αν υπαρξει συνολικη αντισταση απο τη κοινωνια μπορουμε να ελπιζουμε... μπορει να λεω και βλακειες γτ δεν ξερω τι εγινε τοτε αλλα εχω αυτη την εντυπωση:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ξέρει πολύ καλά η Διαμαντοπούλου ποια θα είναι η πολιτική της τύχη μόλις ανατραπεί το νομοσχέδιο, η ίδια με αυτήν του Αρσένη και της Γιαννάκου, για αυτό προσπαθεί να το αποφύγει με κάθε μέσο, αλλά δε θα της περάσει!
Δίκιο έχεις, κακόπεσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ξέρει πολύ καλά η Διαμαντοπούλου ποια θα είναι η πολιτική της τύχη μόλις ανατραπεί το νομοσχέδιο, η ίδια με αυτήν του Αρσένη και της Γιαννάκου, για αυτό προσπαθεί να το αποφύγει με κάθε μέσο, αλλά δε θα της περάσει!

Έτσι δεν θα καταφέρει κάτι όμως. Αν ήθελε να φερθεί έξυπνα μπορούσε να τα κανονίσει με τους πρυτάνεις και να μπαλωθεί η κατάσταση. Τώρα πάει γυρεύοντας και θα της γυρίσει η κατάσταση boomerang.

Αννουλα θυμησου το ποδι της Γιαννακου, και ρωτα τον Αρσενη τι σε περιμενει:P.χωρις να ξερω ποιες ηταν οι συνθηκες στο κινημα του 6 και του 7 πιστευω πως τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα επειδη αυτη τη φορα η επιθεση της κυβερνησης στους εργαζομενους, φοιτητες ειναι γενικευμενη και μονο αν υπαρξει συνολικη αντισταση απο τη κοινωνια μπορουμε να ελπιζουμε... μπορει να λεω και βλακειες γτ δεν ξερω τι εγινε τοτε αλλα εχω αυτη την εντυπωση:/:

Το αντίθετο, τώρα τα μέτωπα της κυβέρνησης είναι πολλά δεν την παίρνει για μαγκιές. Έτσι όπως το πάνε δεν τα βλέπω πολλά τα ψωμιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το αντίθετο, τώρα τα μέτωπα της κυβέρνησης είναι πολλά δεν την παίρνει για μαγκιές. Έτσι όπως το πάνε δεν τα βλέπω πολλά τα ψωμιά τους.
Εσχάτως ήρθαν τα πάνω κάτω και δεν άνοιξε ρουθούνι. Κι έχουμε εσάς να βλογάτε ο ένας τα γένια του άλλου. Συνεχίστε να κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Το αντίθετο, τώρα τα μέτωπα της κυβέρνησης είναι πολλά δεν την παίρνει για μαγκιές. Έτσι όπως το πάνε δεν τα βλέπω πολλά τα ψωμιά τους.
ναι αλλα με τους νομους που περασαν οι εργασιακες σχεσεις πηγαν σε επιπεδο 1911.οποτε αποστολη εκτελεσθη .συμφωνω οτι ειναι θεμα εβδομαδων να πεσουνε αλλα απο τις εκλογες και μετα θα αναλαβουν οι ομοιδεατες τους που καθονται λιγακι δεξια τους στη βουλη για να κανουν τα ιδια.επιτυχια για μενα θα ειναι να μην εχουν αυτοδυναμια.ετσι ο νομος της αννουλας δε θα μπορει να εφαρμοστει και σε πιθανη συγκυβερνηση ευελπιστω οτι και ο πιο χαζος/αφελης/αγαθος πολιτης που υπαρχει θα καταλαβει το τι εκπροσωπουν... αν οχι, τοτε θα εχουμε γινει και επισημα american citizen και θα ελπιζουμε στο american dream.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top