Κλειστά τα ΑΕΙ από 1η Σεπτεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει λόγω ελειπής χρηματοδότισης υποθέτω. Η διαφορά είναι ότι τώρα το πανεπιστήμιο θα καλύπτεται και νομικά άρα ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Αφού θέλουν αγγλικά συστήματα γιατί δεν φέρνουν το σύστημα που έχουν εκεί και βολεύει πραγματικά! Ο αριθμός ταυτότητας φοιτητή, είναι και ο κωδικός για βιβλιοθήκη, ιντερνέτ, σίτιση, κτλ. Έχουν παντού stands που όταν κανείς εγγραφή βάζεις όσα λεφτά εσύ θες, πχ 10 ευρώ. Αυτά χρησιμοποιούνται για να παίρνεις φωτοτυπίες, κάνεις print από το διαδίκτυο, δανείζεσαι βιβλία, κτλ μιας και όπου πας, για να κάνεις κάτι εντος πανεπιστημίου χτυπάς κάρτα και γίνετε αυτόματα η χρέωση!. Βέβαια οι τιμές είναι υπερβολικά χαμηλές και τα 10 ευρώ είναι υπέρ αρκετά για 1 εξάμηνο, αλλά ποτέ δεν ξεμένεις από σημειώσεις, κτλ. Το ότι είναι δημόσιο το πανεπιστήμιο, δεν το βρίσκω κακό να πληρώνω τα αναλώσιμα που εγώ χρησιμοποιώ πχ φωτοτυπίες. Αρκεί όλα τα άλλα να λειτουργούν και όχι ψάχνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι μπορεί να εφαρμοστεί το Βρετανικό μοντέλο με επιτυχία σε Ελληνική νοοτροπία Οθωμανικής περιόδου; Τώρα ανακαλύψαμε το ηλεκτρονικό σύστημα εγγραφών (Εύδοξος)..εν έτη 2011. Περιμέναμε την Άννα να μας μάθει ηλεκτρονικές εγγραφές. Ας μη βιαζόμαστε. Μετά από 30 χρόνια, θα μάθουμε κάποια άλλη παντέντα μείωσης της γραφειοκλεψίας..;) Τότε θα είναι καμία Γιάννα. Μετά καμία Σοφιάννα...και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Όντως τα ελληνικά πανεπιστημιακά συγγράμματα, τουλάχιστον στις θετ. επιστήμες είναι κάπως προχειροφτιαγμένα και συμπυκνωμένα ώστε να κοστίζουν το ελάχιστο δυνατό. Η χαμηλή ποιότητα είναι το τίμημα της δωρεάν παροχής συγγραμμάτων... Παρ'όλα αυτά υπάρχουν και άνθρωποι που ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ να βγάλουν άκρη και να τα μελετήσουν.. στο εξωτερικό τα πανεπιστημιακά συγγράμματα είναι αρκετά πιο αναλυτικά και εκτεταμένα αλλά δεν είναι δωρεάν..οι φοιτητές τα αγοράζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν να υπάρχουν καθηγητές που να μοιράζουν σύγγραμμα του 1960; Να διδάσκουν τις ίδιες σημειώσεις για 40 χρόνια; Να βάζουν τα ίδια θέματα κάθε χρόνο με ελαφρές παραλλαγές και...ο κόσμος να παίρνει πτυχίο; Είδατε, στην Ελλάδα μόνο για πτυχίο νοιάζεται ο φοιτητής και φυσικά με τον ελάσσονα μόχθο. Στανταράκια θέματα, καλός ο καθηγητής, ένα πενταράκι και δρόμο από το μπουρδέλο...:D Νοοτροπία μέσου Έλληνα φοιτητή! Βέβαια μέχρι να μπει στο Πανεπιστήμιο, άλλο άγχος εκεί ...για τις "μουρ" σχολές..νομίζοντας ότι θα περάσει στο ΜΙΤ..

Να σημειωθεί ότι όλως τυχαίως, οι καθηγητές που φωνάζουν στο Σύνταγμα και οπουδήποτε ενάντια στις αλλαγές είναι αυτής της μορφής...

Είμαστε για γέλια. Αντιπροτείνω να μην αλλάξει τίποτε στην Ελλάδα για να έχουμε με κάτι να γελάμε. Δεν μας πάει η σοβαρότητα αλλά μόνο το προσωπείο της σοβαροφάνειας, αυτό που φτιάξαμε εδώ και 40 χρόνια της "αλλαγής". Είμαστε τόσο γελοίοι σαν λαός που γελάμε ακόμη και με τις πράξεις μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Τα αγοράζουν με πολύ λιγότερα λεφτά από ότι οι έλληνες φοιτητές όμως! Διάβασε παραπάνω. Και όσο για την δυσκολία καθιέρωσης αυτού του συστήματος, το μόνο που θέλουν είναι κάτι σαν τα τραπεζικά ATM αλλά για το πανεπιστήμιο και συνδεδεμένο με τους φοιτητικούς αριθμούς και καλύτερης ποιότητας κάρτες, κάτι σαν πιστωτικές.

Πόσα πληρώνουν εδώ οι φοιτητές για τα βιβλία και φωτοτυπίες? Εκεί πέρα όταν μπεις στο πανεπιστήμιο σου δίνουν κάθε μήνα και κουπόνια να αγοράσεις τα βιβλία και εξοπλισμό (ΕΑΝ θες) στην μισή τιμή, η στα 2 το 1 δώρο.. κάπως έτσι, δεν τα θυμάμαι και όλα. Επίσης η φοιτητική κάρτα είναι και βιβλιάριο υγείας ταυτόχρονα και τα παίρνεις αυτομάτως την πρώτη ημέρα. Απλά περνάς από το union των φοιτητών να βάλουν μια στάμπα επάνω για να είναι ενεργή η κάρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τα αγοράζουν με πολύ λιγότερα λεφτά από ότι οι έλληνες φοιτητές όμως! Διάβασε παραπάνω. Και όσο για την δυσκολία καθιέρωσης αυτού του συστήματος, το μόνο που θέλουν είναι κάτι σαν τα τραπεζικά ATM αλλά για το πανεπιστήμιο και συνδεδεμένο με τους φοιτητικούς αριθμούς και καλύτερης ποιότητας κάρτες, κάτι σαν πιστωτικές.

το ξέρω
υπάρχει και στην Ολλανδία αυτό!
μάλιστα με αυτήν την "πιστωτική" κάρτα, η συγκοινωνία είναι δωρεάν για τους Ολλανδούς φοιτητές

λόγω δημόσιου και δωρεάν Πανεπιστημίου για τα χρόνια σπουδών μου πρέπει να μου έφυγε γύρω στο 1.000 € σε φωτοτυπίες! ...το δημόσιο και δωρεάν Πανεπιστήμιο γιατί δεν μου πλήρωσε τις φωτοτυπίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
το ξέρω
υπάρχει και στην Ολλανδία αυτό!
μάλιστα με αυτήν την "πιστωτική" κάρτα, η συγκοινωνία είναι δωρεάν για τους Ολλανδούς φοιτητές

λόγω δημόσιου και δωρεάν Πανεπιστημίου για τα χρόνια σπουδών μου πρέπει να μου έφυγε γύρω στο 1.000 € σε φωτοτυπίες! ...το δημόσιο και δωρεάν Πανεπιστήμιο γιατί δεν μου πλήρωσε τις φωτοτυπίες;

Εγώ το έχω πει, εάν δεν περάσω σε ένα από τα 5 τμήματα που εγώ θέλω φέτος (αμφιβάλω), θα δώσω του χρόνου ξανά (εάν τα καταφέρω) αλλά ταυτόχρονα θα καταθέσω και UCAS για Σκωτία που συνεχίζει να καλύπτει τα δίδακτρα η κυβέρνηση. Η Αγγλία πληρώνεις θες δεν θες. Έτσι ώστε η θα πάω εκεί που γουστάρω στα ελληνικά ΑΕΙ η θα την κάνω μια και καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να σημειωθεί ότι όλως τυχαίως, οι καθηγητές που φωνάζουν στο Σύνταγμα και οπουδήποτε ενάντια στις αλλαγές είναι αυτής της μορφής...

Θέλω πολύ να ακούσω την τεκμηρίωσή σου για αυτόν τον ισχυρισμό.

το ξέρω
υπάρχει και στην Ολλανδία αυτό!
μάλιστα με αυτήν την "πιστωτική" κάρτα, η συγκοινωνία είναι δωρεάν για τους Ολλανδούς φοιτητές

λόγω δημόσιου και δωρεάν Πανεπιστημίου για τα χρόνια σπουδών μου πρέπει να μου έφυγε γύρω στο 1.000 € σε φωτοτυπίες! ...το δημόσιο και δωρεάν Πανεπιστήμιο γιατί δεν μου πλήρωσε τις φωτοτυπίες;

Δε σου φταίει το δημόσιο και δωρεάν πανεπιστήμιο για αυτό, μην τρέφεις αυταπάτες ότι αν αρχίσουμε να μιλάμε για ιδιωτικοποιημένη εκπαίδευση θα σου φεύγουν λιγότερα. Το πρόβλημα βρίσκεται στην κακή οργάνωση και διαχείριση όχι στον ίδιο το θεσμό της δημόσιας παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Τελικά πάμε για κλείσιμο τον Σεπτέμβρη? Γνωρίζει κανείς? Απο όσο ξέρω η ποσδεπ συνεδριάζει 3 του μήνα και μου είπαν τότε θα παρθεί απόφαση.. Ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
νομίζω πως η κάθε σχολή θα αποφασίσει με το διοικητικό της συμβούλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Ναι και έπειτα θα γίνει διευρυμένη: Σε περίπτωση που το Ν/Σ ψηφιστεί ως έχει, η ΠΟΣΔΕΠ θα αγωνιστεί για να αλλάξει ο νόμος στα σημεία που έχουμε αναδείξει. Καλούμε τους Συλλόγους άμεσα σε ΓΣ μέχρι τις 2/9 έτσι ώστε μετά και τις αποφάσεις των ΓΣ να συγκληθεί διευρυμένη Διοικούσα Επιτροπή το Σάββατο 3/9 για αποτίμηση της κατάστασης και αποφάσεις σχετικά με τους τρόπους αντίδρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Σε περίπτωση που το Ν/Σ ψηφιστεί ως έχει, η ΠΟΣΔΕΠ θα αγωνιστεί.

Μα συγγνώμη, δεν ψηφίστηκε?

Πλέον τα κόμματα μυρίστηκαν πόλεμο και ανακοινώνουν ότι αυτού του τύπου συναίνεση που είδαμε στο ψήφισμα του νομοσχεδίου για την παιδεία, θα το βλέπουμε συχνότερα. Ταυτόχρονα ο υπουργός υγείας ανακοίνωσε ότι δεν αποκλείετε και κυβέρνηση εθνικής ενότητας. Αν το δούμε από όλες τις πλευρές, εάν δεν το κάνουν, τότε κινδυνεύουν περισσότερο. Δεν είναι μόνο η παιδεία φυσικά.. Εάν δεν κάνω λάθος η ιστοσελίδα που έκανα ποστ πριν indymedia ανακοινώνει εκεί, ότι είναι να κάνουν.. γιαυτο το έβγαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.


Μα συγγνώμη, δεν ψηφίστηκε?

Eχουν χασει τα λογικα τους ρε.Αντι να μιλανε για την μεγαλυτερη συναινεση ολων των εποχων.κλαμα που πεφτει παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Το ξέρω εάν δεν συναινέσουν τώρα είναι χαμένοι από πρώτο χέρι, διότι κοινωνικά έχουν αποκλειστεί, το έχω ξαναγράψει. Βέβαια αφού πέρασε, πως γίνετε να το βγάλουν τώρα, μιας και χαρακτηρίστηκε μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες πολλών ετών..
Αν πουν να το αποσύρουν το νομοσχέδιο, υποχρεωτικά θα αποσυρθούν όλοι μαζί.. λολ Άρα κοντός ψαλμός αλληλούια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θέλω πολύ να ακούσω την τεκμηρίωσή σου για αυτόν τον ισχυρισμό.

Να ξέρεις ότι πάντα φωνάζουν και είναι αντίθετοι σε κάθε μεταρρύθμιση καθηγητές που έχουν λερωμένη την φωλιά τους. Η εμπειρία μου έδειξε ότι καθηγητές που εκφράζουν την γενικευμένη αντίθεσή τους, μια απόρριψη κάθε νομοσχεδίου,...κτλ είναι πολύ κατώτεροι των διδακτικών τους περιστάσεων (πιθανόν και των επιστημονικών τους, έχουν 2-5 δημοσιεύσεις μόνο, 0 ερευνητικό έργο, δεν διδάσκουν σε μεταπτυχιακά προγράμματα του Τμήματός τους, εφόσον όλη τους την μισθωτή θέση, την έχουν αποκλειστικά ως πάρεργο - εικόνα και οι ίδιοι είναι αφοσιωμένοι στον κομματικό αγώνα και απλά με επιπλέον κομματικό "αδιαφανή" μισθό μαζί με του παν/κού δασκάλου ζουν).

Βασίλη θα ήθελα το Ελληνικό δημόσιο και δωρεάν Πανεπιστήμιο να μου πληρώσει τα 1.000 € για τις φωτοτυπίες. Υποτίθεται ότι πληρώνω φόρους ώστε να είναι δημόσιο και δωρεάν. Ποιος κοροϊδεύει ποιον εδώ, μου λες; :worry: Δεν είναι θέμα κακής οργάνωσης. Είναι μια μορφή κακού και διεφθαρμένου Ελληνικού δημοσίου. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Το ξέρω εάν δεν συναινέσουν τώρα είναι χαμένοι από πρώτο χέρι, διότι κοινωνικά έχουν αποκλειστεί, το έχω ξαναγράψει. Βέβαια αφού πέρασε, πως γίνετε να το βγάλουν τώρα, μιας και χαρακτηρίστηκε μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες πολλών ετών..
Αν πουν να το αποσύρουν το νομοσχέδιο, υποχρεωτικά θα αποσυρθούν όλοι μαζί.. λολ
H συναινεση ειναι γεγονος δεν τιθεται θεμα επι τουτου.Φυσικα και ειναι μεγαλη επιτυχια.
Δεν αποσυρεται τιποτα δες την δηλωση διαμαντοπουλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν φταίνε αυτοί, δεν μπορείς να κατηγορείς μόνο τους καθηγητές, δημόσιους υπαλλήλους, φοροφυγάδες, κτλ! Αλλά τους πολιτικούς που αυτοί προώθησαν την διαφθορά.. Είναι λίγο ειρωνικό από την άλλη, οι ίδιοι που προώθησαν το σύστημα αυτό, να πλασάρονται ως σωτήρες και εδώ σίγουρα θα υπάρξουν ανατροπές, όμως μην ασχολούμαστε με τον καπνό. Καλύτερα να μην πιάσουμε το θέμα διαφθοράς καθόλου στα δάχτυλα μας.. ας εστιάσουμε στο τι θα γίνει από εδώ και πέρα.

Σου προτείνω ένα βιντεοπαιχνίδι!! Το tropicο 4 είναι πραγματικά εκπαιδευτικό με το σύστημα που έχουμε σήμερα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν φταίνε αυτοί, δεν μπορείς να κατηγορείς μόνο τους καθηγητές, δημόσιους υπαλλήλους, φοροφυγάδες, κτλ! Αλλά τους πολιτικούς που αυτοί προώθησαν την διαφθορά.. Είναι λίγο ειρωνικό από την άλλη, οι ίδιοι που προώθησαν το σύστημα αυτό, να πλασάρονται ως σωτήρες και εδώ σίγουρα θα υπάρξουν ανατροπές, όμως μην ασχολούμαστε με τον καπνό. Καλύτερα να μην πιάσουμε το θέμα διαφθοράς καθόλου στα δάχτυλα μας.. ας εστιάσουμε στο τι θα γίνει από εδώ και πέρα.
Σου προτείνω ένα βιντεοπαιχνίδι!! Το tropicο 4 είναι πραγματικά εκπαιδευτικό με το σύστημα που έχουμε σήμερα! :D


Η διαμαντοπουλου απεδειξε ποσο σοβαρα σκεφτεται την παιδεια και προωθησε καινοτομες αλλαγες.
συνδεση αξιολογησης χρηματοδοτησης το πιο σημαντικο αν με ρωτας.
μπραβο της και στο επιτελειο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ωραια..Η λυση ειναι να τα κοψεις τελειως; Υπαρχουν 250.000 που χρησιμοποιησαν τα βιβλια !
Για τον npb ...

Αφού χρεωκοπήσαμε από αυτές τις μαλακίες...λογικό είναι (αδίκως) να κοπούν όλα αναγκαστικά :/: Βλέπεις στην Ελλάδα του Αντρέα, ήταν παράνομο να επιβάλλονται κυρώσεις (αυτό πάει στην ciela). Όπως βλέπετε, επιλογές μας ήταν όλα αυτά..που μας χρεωκόπησαν! Ο ίδιος ο λαός που κρίνει για 20ετίες επικροτούσε τις πολιτικές διαφθοράς και τώρα ζητάει τα ρέστα...από τον εαυτό του! Τόσο τρελό..Όταν μεγάλο μέρος του λαού πλέον είναι άνεργο και χρωστάει δάνεια (εφόσον κόπηκαν τα παραμύθια), η οικονομία με αρνητικούς ρυθμούς ανάπτυξης, η απαίτηση για δωρεάν συγγράμματα και καλά Πανεπιστήμια μοιάζει τελείως ανεδαφική! Πρέπει να έχετε αίσθηση της πραγματικότητας! Καταρρέει το κτίριο και ψάχνουμε να δούμε αν θα αγοράσουμε νέες κουρτίνες για τα παράθυρα του κτιρίου; :confused: Αυτό που βλέπω ως νοήμων πολίτης είναι ότι συνεχώς επιρρίπτουμε ευθύνες στο ποιός, πότε και γιατί. Δηλαδή παρελθοντολογούμε συνεχώς. Κοιτάζουμε τι μας οδήγησε ως εδώ και κανείς δεν έχει τους όρχεις να προτείνει ρεαλιστικές λύσεις για τα επόμενα 1-2 χρόνια. Λύσεις που να μην επιδεινώσουν την οικονομική κατάσταση της χώρας μας. Ο κάθε κλάδος κοιτάζει τα του οίκου του αδιαφορώντας για το κοινωνικό σύνολο. Η ΠΟΣΔΕΠ μαζί με τους φοιτητοπατέρες και κάποιους φοιτητές κοιτάζουν το περίπτερό τους, το Πανεπιστήμιο. Η ΓΕΝΟΠ κοιτάζει το περίπτερό της, την ΔΕΗ, η ΟΛΜΕ κοιτάζει το περίπτερό της, τους εκπαιδευτικούς,...κοκ και κανείς δεν κοιτάζει τις γενικές εισπράξεις του πολυκαταστήματος με τα πολλά περίπτερα (κράτος), εκ των οποίων κάποια έχουν ζημίες μόνο! Μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα έχει τεράστια φοροδιαφυγή (για εξοικονόμηση εσόδων) και διεφθαρμένους φοροεισπραχτικούς μηχανισμούς, παγκοσμίως. Με έρανο θα μαζευτούν λεφτά για κονδύλια για το κάθε "περίπτερο";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να ξέρεις ότι πάντα φωνάζουν και είναι αντίθετοι σε κάθε μεταρρύθμιση καθηγητές που έχουν λερωμένη την φωλιά τους. Η εμπειρία μου έδειξε ότι καθηγητές που εκφράζουν την γενικευμένη αντίθεσή τους, μια απόρριψη κάθε νομοσχεδίου,...κτλ είναι πολύ κατώτεροι των διδακτικών τους περιστάσεων (πιθανόν και των επιστημονικών τους, έχουν 2-5 δημοσιεύσεις μόνο, 0 ερευνητικό έργο, δεν διδάσκουν σε μεταπτυχιακά προγράμματα του Τμήματός τους, εφόσον όλη τους την μισθωτή θέση, την έχουν αποκλειστικά ως πάρεργο - εικόνα και οι ίδιοι είναι αφοσιωμένοι στον κομματικό αγώνα και απλά με επιπλέον κομματικό "αδιαφανή" μισθό μαζί με του παν/κού δασκάλου ζουν).

Πάντα; Δε νομίζεις ότι θα 'πρεπε να είσαι λίγο παραπάνω συγκρατημένος όταν γενικεύεις έτσι; Δε μιλάμε για κάποιον δίκαιο νόμο που απλά ξεβολεύει κάποιους για να έχεις ένα λόγο να το πεις αυτό, αλλά για την ταφόπλακα της δημόσιας τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Λογικό είναι να αντιδρούν. Το ότι το σύστημα βρωμάει από παντού δεν καταστά οποιαδήποτε αλλαγή του πανάκεια για να τρέξουμε αμέσως να χαρακτηρίσουμε όποιον αντιτίθεται σε αυτή "άχρηστο" και "διεφθαρμένο".

Βασίλη θα ήθελα το Ελληνικό δημόσιο και δωρεάν Πανεπιστήμιο να μου πληρώσει τα 1.000 € για τις φωτοτυπίες. Υποτίθεται ότι πληρώνω φόρους ώστε να είναι δημόσιο και δωρεάν. Ποιος κοροϊδεύει ποιον εδώ, μου λες; Δεν είναι θέμα κακής οργάνωσης. Είναι μια μορφή κακού και διεφθαρμένου Ελληνικού δημοσίου.

Για αυτό είπα κακή διαχείριση. Απλά σου λέω τα αίτια μην τα ψάχνεις στον ίδιο το θεσμό αλλά στη διαφθορά όπως λες. Αν έτσι όπως είναι πχ το πανεπιστήμιο μπουν διδακτρα μην περιμένεις ότι πρόκειται να έχεις καλύτερες παροχές, απλά όσοι διεφθαρμένοι ήδη τα παίρνουν, πρόκειται να παίρνουν περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top