Κλειστά τα ΑΕΙ από 1η Σεπτεμβρίου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δεν θα είναι μόνο τα ΑΕΙ-ΤΕΙ αλλά και τα σχολεία!! Δημοτικά – Λύκεια ..
https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_02/08/2011_451287
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
nPb, συμφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου!
Mr Crowley, καταρχάς συγγνώμη αν φάνηκε επιθετικό/ φανατισμένο το μήνυμα! Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση, απλά φαίνεται με ενοχλεί κάπως παραπάνω αυτή η λογική που περιέγραψα, περί των καταλήψεων, και ίσως έβγαλα παραπάνω συναισθηματισμό. :Ρ Κατά δεύτερον, επειδή την άποψή μου την ανέλυσα και δεν επιδιώκω να προσπαθώ με το έτσι θέλω να κάνω τους άλλους να την ενστερνιστούν (τι σόι δημοκρατία έχουμε ντε :Ρ), απλά θα περιοριστώ στο να σχολιάσω μερικά πραγματάκια. Δεν ξέρω αν διάβασα/κατάλαβα καλά, επειδή τις πέρασα κάπως γρήγορα τις απαντήσεις, αλλά έχω να μείνω στα εξής σημεία που μου χτύπησαν:
1) Περί θέματος «μάρκετινγκ» για την ποσότητα των πανεπιστημίων που βρίσκονται υπό κατάληψη:
Άρα έτσι όπως το λες στόχος δεν είναι να ζορίσεις τους άμεσα υπεύθυνους και να τους αναγκάσεις να σκεφτούν το λάθος τους, αλλά να κάνεις την αντίρρησή σου ορατή στον υπόλοιπο κόσμο, ώστε να αρχίσουν τα γιουχαρίσματα και να αναλάβουν όλη την πίεση αυτοί. Δηλαδή, απλά η κατάληψη, για σένα, θεωρείται μέσο… απειλής για τους αρμόδιους; Ένα μήνυμα του τύπου, «δεν με ακούτε; Ορίστε να δείτε που θα ξεσηκώσω αναρχία και θα αναγκαστείτε να με ακούσετε!». Εντάξει, ναι είναι ένας τρόπος που καταλήγει σε πίεση, και στα ποθητά αποτελέσματα, αλλά κατ’εμέ δεν είναι καθόλου δημοκρατικός. Αντίθετα, ευνοεί την σύγκρουση και τη βία. Γι αυτό και όλα αυτά τα χρόνια είχαμε όλον αυτό το χαμό στους δρόμους. Μπορεί πλέον στην εποχή που ζούμε αυτό που θα εκφράσω παρακάτω να ακουστεί ουτοπικό, αλλά αποτελεί ένα σωστό μέτρο, τίμιο και άξιο σεβασμού. Γιατί να μην επιδιώκουμε με κάθε μέσο τον διάλογο; Τα προβλήματα μπορούν να λυθούν μόνο με κοινή συνεννόηση και από τις δυο πλευρές. Πώς μπορεί να γίνει; Οκ στις κινητοποιήσεις, αλλά να έχουν ως στόχο το να δημιουργήσουν ευκαιρίες για ανταλλαγή απόψεων. Τότε διευκολύνεται και των 2 η θέση. Ειδάλλως, με το να κάνουμε καταλήψεις, επεισόδια κλπ πετυχαίνουμε να ακουστούμε παροδικά, ΑΝ ακουστούμε. Μπορεί να καταφέρνουμε, όπως είπε κάποιος προηγουμένως, να αναγκάζουμε την όποια Γιαννάκου να υποχωρεί, αλλά αυτό είναι προσωρινό. Επειδή νέα μέτρα θα ακολουθήσουν και ούτε αυτά θα μας αρέσουν. (Ιδού τα τωρινά!) Και αυτό γιατί, επειδή δεν έχουμε δώσει σε αυτούς που μας διοικούν να καταλάβουν τι γίνεται! (και ένα προσωπικό σχόλιο, η Διαμαντοπούλου είναι πολιτικός μηχανικός ή κάτι τέτοιο. Νομίζεις ότι οι ιδέες που της έρχονται στο νου λοιπόν είναι όλες σωστές και σύμφωνες με το πνεύμα της αληθινής Παιδείας; Αφού δεν έχει ασχοληθεί άλλοτε με το θέμα! – εδώ μεγάλη κουβέντα πάω να αρχίσω αλλά ας σταματήσω). Και αν και ο υπόλοιπος κόσμος δει ότι ζητάμε κάτι σοβαρά, με κόσμιο τρόπο, θα μας υποστηρίξει ακόμα πιο θερμά, απ’ότι με την δήθεν υποστήριξη που δίνει τώρα με τις καταλήψεις (για το παιδί τους νοιάζονται τώρα παρά για το τι αγωνιζόμαστε, ούτε καν ξέρουν αν τους ρωτήσεις).
2) Και τότε με το πολυτεχνείο, και την ηρωική κατάληψη, ήταν άλλο το καθεστώς. Χούντα. Οπότε με το ίδιο χαρτί και σωστά τους αντιμετώπισαν οι τότε φοιτητές –που σημειωτέον, ούτε να βγουν για διασκέδαση δεν μπορούσαν τότε, ούτε να κάνουν παρέες άνω των τριών. Οπότε οι σημερινές καταλήψεις δεν έχουν κανένα νόημα. Για αυτό μας έχουν πάρει και οι μεγάλοι στο ψιλό! Τα έχουμε όλα, αυτοί δεν είχαν τίποτα.
3) Ε αφού χ€στηκ€ς για την νομιμότητα ή μη της κατάληψης, θα ακουστώ απότομη, αλλά, χ€στήκαν€ και αυτοί για το τι ζητάς. :Ρ Το πολιτικό κόστος και οι ψήφοι τους νοιάζουν μόνο.
Ω, ήθελα δεν ήθελα έκθεση έγραψα πάλι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

@..Μυρτώ..@

Νεοφερμένος

Η @..Μυρτώ..@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
..το αν θα υπάρξει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα με την απόφαση των καταλήψεων..αμφίβολο. όλο αυτό μοιάζει με φαύλο κύκλο στον οποίο εγκλωβιστήκαμε και το μόνο που καταφέρνουμε είναι να χάνουμε εξάμηνα σπουδών και να κατακερματίζεται η δωρεάν δημόσια παιδεία. Άμεση ευνοϊκή για τους πραγματικά ενδιαφερόμενους λύση δεν πρόκειται να δοθεί, ο χρόνος περνάει και οι καταλήψεις εμφανίζονται σαν αναγκαίο κακό που πρέπει να κάνουν πανεπιστημιακοί και φοιτητές για να ξεθυμάνουν.και μετά πάλι στα ίδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
συμφωνω ε ρε ξύσιμο που θα πεσει φετος ολο θα καθομαστε:P:P:P

δεν ειναι λογικη αυτη...τα πανεπιστημια/σχολεια δεν κλεινουν για να καθεσαι και να πινεις φραπεδια..."υποτιθεται" οτι κλεινουν για να πετυχουν ενα στοχο(ασχετα αν αυτος πετυχει...)...και για σκεψου αυτους που μαλλον θα αφησουν την πολη τους για μια αλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δεν ειναι λογικη αυτη...τα πανεπιστημια/σχολεια δεν κλεινουν για να καθεσαι και να πινεις φραπεδια..."υποτιθεται" οτι κλεινουν για να πετυχουν ενα στοχο(ασχετα αν αυτος πετυχει...)...και για σκεψου αυτους που μαλλον θα αφησουν την πολη τους για μια αλλη...

not my fault δεν λεω μπραβο,ισα ισα διαφωνω με τις κινητοποιησεις τους αλλα και παλι αυτο δεν με κανει να ντρεπομαι για τα οποια οφεληθα επωμιστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
not my fault δεν λεω μπραβο,ισα ισα διαφωνω με τις κινητοποιησεις τους αλλα και παλι αυτο δεν με κανει να ντρεπομαι για τα οποια οφεληθα επωμιστω...

πιστευεις πως θα σε ωφελησει να πανε πισω τα εξαμηνα 'η να γινουν οι κλασσικες ηλιθιοτητες απο μερικους ανεγκεφαλουσ?σε ενδιαφερει μονο να κανεις κι αλλες διακοπες 'η θα ηθελες να γινει και κατι ουσιαστικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
πιστευεις πως θα σε ωφελησει να πανε πισω τα εξαμηνα 'η να γινουν οι κλασσικες ηλιθιοτητες απο μερικους ανεγκεφαλουσ?σε ενδιαφερει μονο να κανεις κι αλλες διακοπες 'η θα ηθελες να γινει και κατι ουσιαστικο?

1.ποιο το προβλημα σου,δεν κανω εγω απεργιες και τις αλλες μλκς
2.εχω δηλωσει εξ αρχης οτι ειμαι αντιθετος με αυτες τις ενεργειες
3.απο τη στιγμη που δεν μπορω να κανω κατι για να τις εξαλείψω-μειωσω σταδιακα τι θες να κανω;;;

4.που ειναι το κακο να απολαμβανω τα οποια για εμενα θετικα παραγει;;;;δεν νομιζω οτι προκειται να γινει κατι σημαντικο αν αλλαξει η σταση μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
1) Περί θέματος «μάρκετινγκ» για την ποσότητα των πανεπιστημίων που βρίσκονται υπό κατάληψη:
Άρα έτσι όπως το λες στόχος δεν είναι να ζορίσεις τους άμεσα υπεύθυνους και να τους αναγκάσεις να σκεφτούν το λάθος τους, αλλά να κάνεις την αντίρρησή σου ορατή στον υπόλοιπο κόσμο, ώστε να αρχίσουν τα γιουχαρίσματα και να αναλάβουν όλη την πίεση αυτοί. Δηλαδή, απλά η κατάληψη, για σένα, θεωρείται μέσο… απειλής για τους αρμόδιους; Ένα μήνυμα του τύπου, «δεν με ακούτε; Ορίστε να δείτε που θα ξεσηκώσω αναρχία και θα αναγκαστείτε να με ακούσετε!». Εντάξει, ναι είναι ένας τρόπος που καταλήγει σε πίεση, και στα ποθητά αποτελέσματα, αλλά κατ’εμέ δεν είναι καθόλου δημοκρατικός. Αντίθετα, ευνοεί την σύγκρουση και τη βία. Γι αυτό και όλα αυτά τα χρόνια είχαμε όλον αυτό το χαμό στους δρόμους. Μπορεί πλέον στην εποχή που ζούμε αυτό που θα εκφράσω παρακάτω να ακουστεί ουτοπικό, αλλά αποτελεί ένα σωστό μέτρο, τίμιο και άξιο σεβασμού. Γιατί να μην επιδιώκουμε με κάθε μέσο τον διάλογο; Τα προβλήματα μπορούν να λυθούν μόνο με κοινή συνεννόηση και από τις δυο πλευρές. Πώς μπορεί να γίνει; Οκ στις κινητοποιήσεις, αλλά να έχουν ως στόχο το να δημιουργήσουν ευκαιρίες για ανταλλαγή απόψεων. Τότε διευκολύνεται και των 2 η θέση. Ειδάλλως, με το να κάνουμε καταλήψεις, επεισόδια κλπ πετυχαίνουμε να ακουστούμε παροδικά, ΑΝ ακουστούμε. Μπορεί να καταφέρνουμε, όπως είπε κάποιος προηγουμένως, να αναγκάζουμε την όποια Γιαννάκου να υποχωρεί, αλλά αυτό είναι προσωρινό. Επειδή νέα μέτρα θα ακολουθήσουν και ούτε αυτά θα μας αρέσουν. (Ιδού τα τωρινά!) Και αυτό γιατί, επειδή δεν έχουμε δώσει σε αυτούς που μας διοικούν να καταλάβουν τι γίνεται! (και ένα προσωπικό σχόλιο, η Διαμαντοπούλου είναι πολιτικός μηχανικός ή κάτι τέτοιο. Νομίζεις ότι οι ιδέες που της έρχονται στο νου λοιπόν είναι όλες σωστές και σύμφωνες με το πνεύμα της αληθινής Παιδείας; Αφού δεν έχει ασχοληθεί άλλοτε με το θέμα! – εδώ μεγάλη κουβέντα πάω να αρχίσω αλλά ας σταματήσω). Και αν και ο υπόλοιπος κόσμος δει ότι ζητάμε κάτι σοβαρά, με κόσμιο τρόπο, θα μας υποστηρίξει ακόμα πιο θερμά, απ’ότι με την δήθεν υποστήριξη που δίνει τώρα με τις καταλήψεις (για το παιδί τους νοιάζονται τώρα παρά για το τι αγωνιζόμαστε, ούτε καν ξέρουν αν τους ρωτήσεις).

Well,I'd love το να ζούσαμε σε μια κοινωνία with chivalry,όπου για να αντιμετωπίσεις τους εχθρούς σου φοράς την πανοπλία σου,ο ιπποκόμος σου φέρνει το δόρυ σου και δίνεις κόκκινα τριαντάφυλλα στις δεσποσύνες.Τι να κάνουμε,έβλεπα πολλά ιπποτικά έργα μικρός.Αλλά δεν ζούμε σε μια τέτοια κοινωνία.In other words,καλύτερα να νικήσουμε,παρά να χάσουμε "έντιμα".Άλλωστε αν νικήσεις,κανείς δεν θα αναφέρει τις μπινιές σου,αφού την ιστορία τη γράφει ο νικητής.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δημοκρατικό,πάντως δεν ζω σε δημοκρατική κοινωνία,ώστε να με νοιάζει.Το θεωρώ δημοκρατικό,πάντως:οτιδήποτε επικυρώνεται απ'την πλειοψηφία,είναι νόμιμο,αυτό είναι η βασική αρχή της δημοκρατίας.Αν η πλειοψηφία αποφασίσει ότι θέλει τη βία και τη σύγκρουση,τότε και αυτές είναι νόμιμες.Άλλωστε,η άποψη ότι τα πάντα λύνονται με τον διάλογο,είναι εξ'ίσου ακραία με την άποψη ότι τα πάντα λύνονται με τη βία.Για να χρησιμοποιήσω μια αγαπημένη μου καραμέλα,δεν είμαι φετιχιστής της βίας,αλλά αποφετιχιστής του πασιφισμού (food for thought).
Στο θέμα μας τώρα,ναι,θεωρώ την κατάληψη ένα μέσο πίεσης.Απ'τη στιγμή που φέρνει αποτελέσματα,με το μικρότερο κόστος (σε σχέση π.χ. με το να πάρω τα βουνά και τα Καλάζνικοφ),τότε με βολεύει,είναι πρακτική.Δεν θεωρώ ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα,θεωρώ όμως ότι in certain cases,ο σκοπός είναι "ηθικότερος" των μέσων,συνεπώς μπορεί να τα δικαιολογήσει.

Και τότε με το πολυτεχνείο, και την ηρωική κατάληψη, ήταν άλλο το καθεστώς. Χούντα. Οπότε με το ίδιο χαρτί και σωστά τους αντιμετώπισαν οι τότε φοιτητές –που σημειωτέον, ούτε να βγουν για διασκέδαση δεν μπορούσαν τότε, ούτε να κάνουν παρέες άνω των τριών. Οπότε οι σημερινές καταλήψεις δεν έχουν κανένα νόημα. Για αυτό μας έχουν πάρει και οι μεγάλοι στο ψιλό! Τα έχουμε όλα, αυτοί δεν είχαν τίποτα.

Γιατί δεν έχουν κανένα νόημα?Μια χαρά ανέτρεψαν το νομοσχέδιο της Γιαννάκου το 2006-2007.

ΥΓ:Αν ο οποιοσδήποτε σ'έχει στο ψιλό,φταίει ότι τον αφήνεις εσύ να σ'έχει έτσι.

Ε αφού χ€στηκ€ς για την νομιμότητα ή μη της κατάληψης, θα ακουστώ απότομη, αλλά, χ€στήκαν€ και αυτοί για το τι ζητάς. :Ρ Το πολιτικό κόστος και οι ψήφοι τους νοιάζουν μόνο.
Ω, ήθελα δεν ήθελα έκθεση έγραψα πάλι. :redface:

Αυτό λέμε,ότι η κατάληψη έχει πολιτικό κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
MrCrowley, καλά έχεις τις απόψεις σου και γω τις δικές μου και απ'οτι φαίνεται δεν αλλάζουν κανενός μας :P (και καλά κάνουν!) εσύ θες γρήγορες λύσεις και δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα και το ποιόν του τρόπου με τον οποίο τις διεκδικείς και εγώ θέλω ο,τι ζητάω να ναι κατοχυρωμένο και να μην έχει ψεγάδια για να μην μπορεί κανείς να μου ζητήσει τα ρέστα. όπως και να χει, επειδή άρχισες να ρίχνεις βαριές έννοιες που δεν θα ήταν σωστό -ακόμα- να τις συζητήσω, μιας και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο, θα σταματήσω, μιας και ο στόχος μου, που ήταν να πω απλά τη γνώμη μ και να προτείνω μέτρα, που όποιος θέλει ας τα διαβάσει, πραγματοποιήθηκε. κατά τα άλλα, ευχαριστώ πολύ για τον διάλογο που κάναμε, ηταν πολύ... ουάου! δεν μπορώ να βρω το επίθετο αλλά κυριολεκτικά είχα καιρό να μιλήσω έτσι με άτομο. και κυρίως το ότι μείναμε στον διάλογο και δεν παρεκτραπήκαμε με βρισιές και χαρακτηρισμούς, παρά τις τελείως αντίθετες απόψεις μας, ήταν πραγματικά φοβερό. ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι με... ηθική να πω; και που αγωνίζονται για τις ιδέες τους. (αλλά με τρώει και θά θελα να το συνεχίσω. :Ρ όμως θα κρατηθώ :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν κολλάει αυτό το νέο που θα γράψω εδώ, αν και σχετίζεται εν μέρη.. «Πανικός στο Μάξιμου αυτή την ώρα» και διέκοψαν αρων αρων της διακοπές του ΓΑΠ. Ο λόγος ότι όλες οι χώρες του νότου είναι έτοιμες για κατάρρευση, από επίθεση κερδοσκόπων. Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία (ξανά) και Γαλλία! Η λίστα μεγαλώνει..
Τώρα γιατί το γράφω αυτό?? Αυτή η σύνοδος κορυφή για κούρεμα, κτλ και επαναγορά ομολόγων..μπλα μπλα.. Θα ψηφιστεί τον Σεπτέμβριο συνοδευόμενο με το μνημόνιο 2! Αν καταρρεύσουν οι χώρες αυτές (το βλέπουμε από τα χρηματιστήρια), δεν θα μπορούν να τηρήσουν τον λόγο τους στο να δώσουν το μερίδιο τους για την Ελλάδα. Άρα ότι αποφάσεις και νομοσχέδια είναι άκυρα. Άρα..
Τα σχόλια δικά σας. Προβλέπεται επιπλέον πανικός τον σεπ.

Γουγλαρετε αυτό τον τίτλο και θα δείτε αυτή την ώρα εξελίξεις.. «Πανικός στο Μάξιμου αυτή την ώρα»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Μην αναπαράγετε τρομολαγνεία κάποιοι, επειδή δεν έχετε τι άλλο να κάνετε στην κενή ζωή σας. Αντί να κάθεστε πίσω από μια οθόνη και να μ**νάρετε, σόρρυ να γκουγκλάρετε ήθελα να πω...ειδήσεις εσωτερικής κατανάλωσης, βγείτε με μια κοπελίτσα και περάστε καλά. Η ζωή είναι έξω από το διαδίκτυο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Να ένα θύμα του συστήματος, να μην ανησυχούμε, η ενημερωνόμαστε, αλλά να μ#$#μαστε.. αυτό προτείνει..
Ψηφίστηκαν και άλλοι νόμοι για τους καμένους, στο λέω μήπως και σε ενδιαφέρει.. Αυτό για τους καμένους που δεν έχουν κοπελίτσα.
Άστα να πάνε.. Αν δεν μας νοιάζει η χώρα μας, τότε για πια παιδεία μιλάμε και ανάπτυξη..

Είναι έκτακτη επικαιρότητα, αν δεν το μαθαίναμε σήμερα, θα το μάθουμε αύριο.. το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
MrCrowley, καλά έχεις τις απόψεις σου και γω τις δικές μου και απ'οτι φαίνεται δεν αλλάζουν κανενός μας :P (και καλά κάνουν!) εσύ θες γρήγορες λύσεις και δεν σε ενδιαφέρει η ποιότητα και το ποιόν του τρόπου με τον οποίο τις διεκδικείς και εγώ θέλω ο,τι ζητάω να ναι κατοχυρωμένο και να μην έχει ψεγάδια για να μην μπορεί κανείς να μου ζητήσει τα ρέστα. όπως και να χει, επειδή άρχισες να ρίχνεις βαριές έννοιες που δεν θα ήταν σωστό -ακόμα- να τις συζητήσω, μιας και δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο, θα σταματήσω, μιας και ο στόχος μου, που ήταν να πω απλά τη γνώμη μ και να προτείνω μέτρα, που όποιος θέλει ας τα διαβάσει, πραγματοποιήθηκε. κατά τα άλλα, ευχαριστώ πολύ για τον διάλογο που κάναμε, ηταν πολύ... ουάου!

το οτι ειναι γρηγορη μια λυση δεν σημαινει οτι αναγκαστικα δεν θα ειναι και καλη.ποιος αλλωστε καθοριζει την ποιοτητα;;;
μην ξεχνας οτι πολυ πιθανον με τον δικο σου τροπο να μη σου ζητησει κανεις τα ρεστα διοτι για χρονια θα υπαρχουν ακρπες συζυτησεις απλα και μονο για να κερδισει η μια πλευρα χρονο...
αυτο που ειπε ο crowly ηταν λιγο καμμενο ακομα και για αναζητηση στο γογλυ αλλα οκ:whistle:\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
1.ποιο το προβλημα σου,δεν κανω εγω απεργιες και τις αλλες μλκς
2.εχω δηλωσει εξ αρχης οτι ειμαι αντιθετος με αυτες τις ενεργειες
3.απο τη στιγμη που δεν μπορω να κανω κατι για να τις εξαλείψω-μειωσω σταδιακα τι θες να κανω;;;

4.που ειναι το κακο να απολαμβανω τα οποια για εμενα θετικα παραγει;;;;δεν νομιζω οτι προκειται να γινει κατι σημαντικο αν αλλαξει η σταση μου

ωπα...να εξηγηθω για να μην παρεξηγηθω....δεν σου κανω επιθεση σου κανω συζητηση...ναι ισως ο τονος μου να ηταν λιγο εριστικος(φταιει που εκνευριζομαι οταν ακουω τα κλασσικα "ααα ωραια,διακοπες"...αμεσως ερχεται στο μυαλο μου το τυπακι που ναι μεν δεν του αρεσει το περιβαλλον στο οποιο φοιτα και οι συνθηκες που επικρατουν σ'αυτο αλλα αφηνει τους αλλους να προσπαθουν για αλλαγες και αυτος καθεται)αλλα θα ηταν βλακεια μου να επιτεθω σε καποιον που δεν γνωριζω ουτε στο ελαχιστο....δεν ειναι κακο να απολαμβανεις τα οφελη αλλα τι κανεις για να αλλαξεις την κατασταση?απλα καλοπερνας?εκτος αν δεν σε ενοχλει οποτε παω πασο
(αν ειμαι οφ τοπικ ζητω συγγνωμη...αν γινομαι εριστικη ζητω και παλι συγγνωμη...πισω απο την οθονη πολλα ειναι αυτα που παρεξηγουνται....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ωπα...να εξηγηθω για να μην παρεξηγηθω....δεν σου κανω επιθεση σου κανω συζητηση...ναι ισως ο τονος μου να ηταν λιγο εριστικος(φταιει που εκνευριζομαι οταν ακουω τα κλασσικα "ααα ωραια,διακοπες"...αμεσως ερχεται στο μυαλο μου το τυπακι που ναι μεν δεν του αρεσει το περιβαλλον στο οποιο φοιτα και οι συνθηκες που επικρατουν σ'αυτο αλλα αφηνει τους αλλους να προσπαθουν για αλλαγες και αυτος καθεται)αλλα θα ηταν βλακεια μου να επιτεθω σε καποιον που δεν γνωριζω ουτε στο ελαχιστο....δεν ειναι κακο να απολαμβανεις τα οφελη αλλα τι κανεις για να αλλαξεις την κατασταση?απλα καλοπερνας?εκτος αν δεν σε ενοχλει οποτε παω πασο
(αν ειμαι οφ τοπικ ζητω συγγνωμη...αν γινομαι εριστικη ζητω και παλι συγγνωμη...πισω απο την οθονη πολλα ειναι αυτα που παρεξηγουνται....)

οκ σοζ αν ηταν ο τονος σου σε παρεξηγησα.γιατι δλδ τι μπορω να κανω για να αλλαξει η κατασταση,να στειλω μηνυμα στην υπουργο;;να κανω καταληψη;;να προσπαθησω να κανω διαλογο;;;δεν νομιζω οτι κερδιζει καποιος κατι με αυτα.ισως να ειμαι μονο εγω αλλα δεν θεωρω οτι ειναι δυνατον να επιτευχθεί μια σημαντικη αλλαγη.δεν ξερω ισως ειναι θεμα ελλειψης ιδεολογιας και ιδανικων αλλα εγω δεν βλεπω κατι που να με εμπνεει και εμενα να παλεψω...
το πιο αποτελεσματικο μεσο ειναι η καταληψη και δεν μου αρεσει καθολου καθως το θεωρω το πλεον αντιδημοκρατικο αρα που καταλήγουμε;;;απαθεια
δεν νομιζω οτι ειμαστε off topic παντως μια που το ανεφερες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
οκ σοζ αν ηταν ο τονος σου σε παρεξηγησα.γιατι δλδ τι μπορω να κανω για να αλλαξει η κατασταση,να στειλω μηνυμα στην υπουργο;;να κανω καταληψη;;να προσπαθησω να κανω διαλογο;;;δεν νομιζω οτι κερδιζει καποιος κατι με αυτα.ισως να ειμαι μονο εγω αλλα δεν θεωρω οτι ειναι δυνατον να επιτευχθεί μια σημαντικη αλλαγη.δεν ξερω ισως ειναι θεμα ελλειψης ιδεολογιας και ιδανικων αλλα εγω δεν βλεπω κατι που να με εμπνεει και εμενα να παλεψω...
το πιο αποτελεσματικο μεσο ειναι η καταληψη και δεν μου αρεσει καθολου καθως το θεωρω το πλεον αντιδημοκρατικο αρα που καταλήγουμε;;;απαθεια
δεν νομιζω οτι ειμαστε off topic

δεν θα πω οτι αυτη η αποψη μου αρεσει...αλλα την σεβομαι...και επιτελους να και καποιος που δεν φοβαται να στηριξει μια τετοια αποψη....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑΑΑΑ!
άκουσα ότι του χρόνου θα προμηθευόμαστε τα βιβλία στο πανεπιστήμια ηλεκτρονικά! Του χρόνου θα είμαι πρωτοετής! Να παρω tablet?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
ΠΑΙΔΙΑΑΑΑ!
άκουσα ότι του χρόνου θα προμηθευόμαστε τα βιβλία στο πανεπιστήμια ηλεκτρονικά! Του χρόνου θα είμαι πρωτοετής! Να παρω tablet?

Δεν βολεύει καθόλου και είναι πολυδάπανο να το εκτυπώσεις. Καλύτερη επιλογή είναι να κάνει κάποια σύμβαση το υπουργείο με εκδοτικούς οίκους και να αγοράζουμε τα βιβλία σε προσιτές τιμές. (+ ηλεκτρονικά για όποιον βολεύει).
Τα μάτια είναι το πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά μέσα. Το προσπάθησα φέτος με 2 βιβλία και δεν μπορούσα (έχω και πρόβλημα μυωπίας + αστιγματισμό). Αυτά τα μαραφέτια είναι καλά για σημειώσεις, παράδοση, κτλ. Όχι όμως να κάθεσαι να διαβάζεις με τις ώρες.

Για όσους τώρα δεν καταλαβαίνουν ότι είναι πρόβλημα οι οθόνες του υπολογιστή, τουλάχιστον όταν αγοράσετε οθόνη, ΠΑΝΤΑ να επιλέγεται “ IPS” panel . Το ips πανελ βγάζει γνήσια χρώματα και φιλικό για τα μάτια φωτισμό (ακτινοβολία). Για να μην στραβωθούμε.. υπάρχουν 2 μοντέλα στην αγορά που δεν ξεπερνά τα 200 ευρώ.. (τα καλά κοστίζουν πάρα πολλά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Τα Τ.Ε.Ι. και τα περισσότερα περιφερειακά τμήματα Πανεπιστημίων θα λειτουργήσουν κανονικά...

Αθήνα και Θεσσαλονίκη θα πέσει λουκέτο,αν και δε νομίζω για πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Βγήκε αυτό το άρθρο σήμερα, προβλέπεται πανικός.. Πονηρή η Διαμαντοπούλου.. έβαλε απαιτήσεις της τρόικας μαζί με αξιολογήσεις, για να μπορέσει να τα περάσει.. Διαφορετικά όλα τα λεφτά πίσω και δεν θα έχουν τίποτα..
Εάν αυτό δεν είναι εκβιασμός και απειλή.. Όσο για το αν θα ανοίξουν κανονικά τα ΑΕΙ και ΤΕΙ στην περιφέρεια, δεν βρήκα κάποιο σχετικό άρθρο - ανακοίνωση. Η Κρήτη περιφέρεια δεν είναι? Διότι αν θυμάμαι καλά έβγαλαν και επίσημη ανακοίνωση ότι δεν θα λειτουργήσουν.
https://www.esos.gr/index.php?option...an-den-aksiologithoun-ta-panepistimia-kai-tei
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top