Κλείνουν τα σχολεία και τα πανεπιστήμια λόγω κορονοϊού για 14 μέρες

Συμφωνείτε με αυτή την απόφαση του υπουργείου Υγείας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τραγικό είναι, φαντάζομαι θα εξαρτηθεί κατά πόσο κάθε τμήμα έχει προχωρήσει με την τηλεκπαίδευση (η οποία δεν παλεύεται, είναι αφόρητα βαρετή). Με εργαστηριακά μαθήματα ουδείς ξέρει τι θα γίνει και ο Εύδοξος άλλαξε την ημερομηνία δηλώσεων για βιβλία από χθες σε σήμερα κι από σήμερα για τις 13/4. Ολα βαίνουν καλώς...
Έλα μωρέ, η τηλεκπαίδευση είναι προβληματική μέχρι ενός σημείου, αλλά δεν την λες και αφόρητα βαρετή. Όσοι έχετε εργαστήρια πάντως, καλή επιτυχία, θα σας σκεφτόμαστε! =)
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εδώ δεν μπορούσαν να δώσουν 800 ευρώ σε μηχανικούς/δικηγόρους/ιατρούς και βρήκαν πλάγιο τρόπο μέσω επιδοτούμενων από ΕΣΠΑ σεμιναρίων να πληρώσουν 600 ευρώ. Μόνο το τέλος επιτηδεύματος είναι 650 που πληρώνουν κάθε χρόνο. Ούτε καν εισφορές δεν κατήργησαν για το διάστημα αυτό.

Σε μεγάλες επιχειρήσεις που έχουν τεράστιο πρόβλημα (Πχ. ιδιωτικά σχολεία) η ενίσχυση μέχρι τώρα είναι δάνεια και περιμένουν. Το 800αρι δεν είναι ενίσχυση για όλες τις επιχειρήσεις αλλά για τους εργαζόμενους τους που το κράτος ανάγκασε σε αναστολή. Για τις επιχειρήσεις που υπολειτουργούν τίποτα.

Περιμένουν ένα γενικό πακέτο στήριξης από την Ε.Ε. που θα είναι ελάχιστο σε σύγκριση με αυτό που περιμένουν

Υπάρχει διαφορά μεταξύ του δεν μπορώ να δώσω και του μπορώ να δώσω, αλλά επιλέγω να μην το κάνω. Διαστρεβλώνεις σκόπιμα κάποια πράγματα.
Πέραν αυτού, η μείωση στα δίδακτρα αφορά διαδικασίες που δεν γίνονται, όπως σχολικό, γεύματα, εξωσχολικές δραστηριότητες. Τα δίδακτρα που αφορούν την φοίτηση, εφόσον τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά, θα καταβληθούν κανονικά.

Εάν εσένα σου φαίνεται λογικό ο γονέας να πληρώνει για το λεωφορείο που δεν έρχεται να πάρει το παιδί του΄ή για το φαγητό που δεν τρώει στο σχολείο, τι να πω, πάσο. Εμένα μου φαίνεται μη λογικό και ορθώς έγινε παρέμβαση.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Πάντως ήδη ακούγονται φήμες για εξάμηνα μέχρι μέσα-τέλη Ιουλίου και συγχωνευμένη εαρινή και επαναληπτική εξαταστική.
Αυτό δεν γίνεται να υλοποιηθεί πρακτικά. Πως θα ξέρουν οι φοιτητές ότι έχουν περάσει κάποιο μάθημα ή αν θα πρέπει να το ξαναδώσουν;
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Αυτό δεν γίνεται να υλοποιηθεί πρακτικά. Πως θα ξέρουν οι φοιτητές ότι έχουν περάσει κάποιο μάθημα ή αν θα πρέπει να το ξαναδώσουν;

Στην ανάγκη γίνεται, πρώτα δίνονται τα μαθήματα του εαρινού κι έπειτα γίνεται η επαναληπτική εξεταστική, συνεχόμενα ή με μικρό κενό. Στην χειρότερη να διορθωθεί και κάνα γραπτό στην ώρα του, δε θα πάθουν τίποτα οι ακαδημαϊκοί.

Τέλος πάντων, το worst case scenario είναι, αλλά δεν το θεωρώ και απίθανο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Κάπου στα πίσω δωμάτια των υπουγείων θα υπάρχουν παραπεταμένοι κάποιοι Pentium 4. Μια χαρά! :lol:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
:lol:
Κάπου στα πίσω δωμάτια των υπουγείων θα υπάρχουν παραπεταμένοι κάποιοι Pentium 4. Μια χαρά! :lol:
Κάτι που έπρεπε να κάνουν από την πρώτη στιγμή. Δεν έχουν όλα τα παιδιά laptop, ούτε tablet και αρκετά δεν ξέρουν καν πως να τα χειρίζονται.

Σωστή κίνηση να αποφασίσουν οι διευθυντές σε ποιους θα δωθούν laptop και δεν έγινε αυτό πίσω με τη χρήση κάποιας φόρμας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Στη Σουηδία πάντως οι μαθητές μπαίνουν Omegle και κάνουν ασύγχρονες γνωριμίες. :P Δεν είναι τυχαίο που οι Σουηδοί έχουν μικρές πόλεις με ονόματα Gävle, Kävlinge.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στη Σουηδία πάντως οι μαθητές μπαίνουν Omegle και κάνουν ασύγχρονες γνωριμίες. :P Δεν είναι τυχαίο που οι Σουηδοί έχουν μικρές πόλεις με ονόματα Gävle, Kävlinge.
omegle μπαιναμε και εμεις στα νετ και βρίσκαμε όποιον να ναι
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Στη Σουηδία πάντως οι μαθητές μπαίνουν Omegle και κάνουν ασύγχρονες γνωριμίες. :P Δεν είναι τυχαίο που οι Σουηδοί έχουν μικρές πόλεις με ονόματα Gävle, Kävlinge.

Κι εσύ πως το μαθες? Μπήκες και πέτυχες τους μαθητές σου?
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Κι εσύ πως το μαθες? Μπήκες και πέτυχες τους μαθητές σου?

Όχι απλά το είπε συνάδελφος καθηγήτρια Αγγλικών που τους πέτυχε εν ώρα μαθήματος αντί να κοιτάζουν ένα site που τους είχε προτείνει για ασκήσεις, οι μαθητές έκαναν κοινωνικοποίηση. Εσύ μπαίνεις και κάνεις αριστερή θεωρία στο omegle;
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Όχι απλά το είπε συνάδελφος καθηγήτρια Αγγλικών που τους πέτυχε εν ώρα μαθήματος αντί να κοιτάζουν ένα site που τους είχε προτείνει για ασκήσεις, οι μαθητές έκαναν κοινωνικοποίηση. Εσύ μπαίνεις και κάνεις αριστερή θεωρία στο omegle;
Δεν το χρησιμοποιώ γενικώς. Αν στην πορεία διαπιστώσω ότι χρειάζονται να μέσα διάδοσης επαναστατικής θεωρίας θα το έχω υπόψιν.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Όχι απλά το είπε συνάδελφος καθηγήτρια Αγγλικών που τους πέτυχε εν ώρα μαθήματος αντί να κοιτάζουν ένα site που τους είχε προτείνει για ασκήσεις, οι μαθητές έκαναν κοινωνικοποίηση. Εσύ μπαίνεις και κάνεις αριστερή θεωρία στο omegle;
Η καθηγητρία πώς τους πέτυχε εν ώρα μαθήματος;;;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Η καθηγητρία πώς τους πέτυχε εν ώρα μαθήματος;;;

To μάθημα γίνεται με συμμετοχή των μαθητών. Οι μαθητές είχαν ανοιχτά τα chromebooks σε συγκεκριμένη ιστοσελίδα που τους είχε στείλει η καθηγήτρια μέσω του φακέλου τους στον προσωπικό λογαριασμό. Η καθηγήτρια έκοβε βόλτα για να δει αν οι μαθητές ανταποκρίνονταν στο μάθημα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ξεκίνησαν οι δηλώσεις συγγραμμάτων από τον Εύδοξο για όποιον δε το ξέρει :P
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η διανομή των διδακτικών συγγραμμάτων αναμένεται να ξεκινήσει αμέσως μετά την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων και θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί έως τις 15 Ιουνίου 2020. Κλάιν δύο βδομάδες για διάβασμα από εγχειρίδιο, το κλασικό.

 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά. Φυσικά και συμφωνώ με το κλείσιμο σχολείων και Πανεπιστημίων για την μείωση της διασποράς του ιού. Άλλωστε είναι ατομική και συλλογική ευθύνη του να μείνουμε σπίτι, δεν προστατεύουμε μόνο εμάς και όσους αγαπάμε αλλά και τον συνάνθρωπό μας..... Η αλήθεια είναι ότι έχω γεμάτο πρόγραμμα με διάβασμα για τις κατατακτήριες που δίνω, βρίσκω και άλλες δραστηριότητες που με γεμίζουν και με ευχαριστούν οπότε προς το παρόν δεν έχω επηρεαστεί τόσο, ωστόσο αρχίζουν και μου λείπουν οι έξοδοί μου με την παρέα μου και αρχίζω να εκτιμώ κάποια πράγματα που θεωρούσα δεδομένα!

Ωστόσο, όλη αυτή η κατάσταση ενώ από την μία με βοηθάει να διαβάζω καθώς έχω περισσότερο χρόνο για τις κατατακτήριες, από την άλλη αποσπάμαι από διάφορα πράγματα ίσως επειδή υπάρχει αυτή η έννοια της χαλαρότητας, ενώ όταν είχα πρόγραμμα ήταν διαφορετικά! ....

Όσοι κάνετε μάθημα μέσω skype είτε μαθητές είτε φοιτητές πώς το βλέπετε; Υπάρχει συμμετοχή;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Όσοι κάνετε μάθημα μέσω skype είτε μαθητές είτε φοιτητές πώς το βλέπετε; Υπάρχει συμμετοχή;
Συμμετοχή γενικά υπάρχει, αν και το πόσο στα αλήθεια παρακολουθούν κανείς δεν ξέρει. Μερικές φορές δεν υπάρχει και άλλη επιλογή. Μετά οι καθηγητές θα λένε ότι τα παρέδωσαν και θα τα ζητάνε στην εξεταστική (αν και όποτε γίνει)
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά. Φυσικά και συμφωνώ με το κλείσιμο σχολείων και Πανεπιστημίων για την μείωση της διασποράς του ιού. Άλλωστε είναι ατομική και συλλογική ευθύνη του να μείνουμε σπίτι, δεν προστατεύουμε μόνο εμάς και όσους αγαπάμε αλλά και τον συνάνθρωπό μας..... Η αλήθεια είναι ότι έχω γεμάτο πρόγραμμα με διάβασμα για τις κατατακτήριες που δίνω, βρίσκω και άλλες δραστηριότητες που με γεμίζουν και με ευχαριστούν οπότε προς το παρόν δεν έχω επηρεαστεί τόσο, ωστόσο αρχίζουν και μου λείπουν οι έξοδοί μου με την παρέα μου και αρχίζω να εκτιμώ κάποια πράγματα που θεωρούσα δεδομένα!

Ωστόσο, όλη αυτή η κατάσταση ενώ από την μία με βοηθάει να διαβάζω καθώς έχω περισσότερο χρόνο για τις κατατακτήριες, από την άλλη αποσπάμαι από διάφορα πράγματα ίσως επειδή υπάρχει αυτή η έννοια της χαλαρότητας, ενώ όταν είχα πρόγραμμα ήταν διαφορετικά! ....

Όσοι κάνετε μάθημα μέσω skype είτε μαθητές είτε φοιτητές πώς το βλέπετε; Υπάρχει συμμετοχή;
Εμάς στο μεταπτυχιακό δεν παίρνουν καν παρουσίες. Νομίζω είναι κατανοητό ότι ο άλλος μπορεί να είναι μέσα και οι περισσότεροι όχι.

Αν επιτρέπεται, σε ποιο τμήμα θα δώσεις κατατακτηριες;
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Συμμετοχή γενικά υπάρχει, αν και το πόσο στα αλήθεια παρακολουθούν κανείς δεν ξέρει. Μερικές φορές δεν υπάρχει και άλλη επιλογή. Μετά οι καθηγητές θα λένε ότι τα παρέδωσαν και θα τα ζητάνε στην εξεταστική (αν και όποτε γίνει)

Καλησπέρα. Καλό ΣΚ.
Ναι λογικό είναι, αλλιώς η φυσική παρουσία και αλλιώς η διαδικτυακή. Δεν έχω κάνει ποτέ εξαε, αλλά θεωρώ πως η φυσική δεν συγκρίνεται με καμία άλλη μέθοδο, ίσως να κάνω λάθος. Ναι ισχύει και στην φυσική εντάξει, σε εμάς πατάγανε λίγοι στο μάθημα και εάν ήταν πολλοί, παρακολουθούσαν ελάχιστοι. Οπότε λίγο πολύ μία η άλλη είναι! Κοίτα πιστεύω να γίνει Ιούλη η Σεπτέμβρη, δεν νομίζω να γίνει Ιούνιο. Αλλά θα γίνει δεν μπορώ, όπως και οι πανελλήνιες... Λένε ότι ίσως να έχουμε 2ο κύμα από χειμώνα και σκέφτομαι εάν έχουμε, εάν θα ξανά κλειστούμε σε καραντίνα και αν κλειστούμε αν τελικά θα γίνουν κατατακτήριες εξετάσεις που προετοιμάζομαι. :redface:

Εμάς στο μεταπτυχιακό δεν παίρνουν καν παρουσίες. Νομίζω είναι κατανοητό ότι ο άλλος μπορεί να είναι μέσα και οι περισσότεροι όχι. Αν επιτρέπεται, σε ποιο τμήμα θα δώσεις κατατακτηριες;

Καλησπέρα <3
ω πάνω σε τι μεταπτυχιακό κάνεις; Ναι καταλαβαίνω τι λες ....
Κοινωνική εργασία για το ΠΑΔΑ. Θέλω τόσο πολύ να μπω, που έχω ψάξει ΠΣ, το μεταπτυχιακό του τμήματος που θέλω να κάνω και γενικά μου αρέσει πάρα πολύ :give_rose:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top