Κλείνουν τα σχολεία και τα πανεπιστήμια λόγω κορονοϊού για 14 μέρες

Συμφωνείτε με αυτή την απόφαση του υπουργείου Υγείας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σεναριο να ανοίξουν τα σχολεια σε δύο βδομάδες φαντάζει πλεον επιστημονικής φαντασίας :(
Οσον αφορα τα πανεπιστήμια το δικο μου τμημα κανει ηδη τα μαθήματα( τα μικρά ακροατήρια έστω της κατεύθυνσης ) μεσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας :) Αρα μην απελπίζεσαι .
Για τα σχολεία κατι τέτοιο παρολο που σε καποιο βαθμο θα εφαρμοστεί δεν μπορει να εχει επίσημο χαρακτήρα κι θα γινει μια ( μικρη ελπίζουμε παράταση ) η μείωση ύλης .
Γενικα πιστεύω ιουλιος θα χαθει με εξετάσεις τοσο για τα σχολεία οσο κι για τα πανεπιστήμια .
Μακαρι βασικα το μονο που θα μεινει εν τελει απο ολο αυτο να ειναι μια δική μας - μικρη - ταλαιπωρία κι να μη θρηνήσουμε θυμάτα <3



Ωραία μπορείς σε παρακαλώ πολύ, να μου στείλεις τι μικρόφωνο, κάμερα και ακουστικά χρησιμοποιείς εσύ με την ηλεκτρονική πλατφορμα να τα αγοράσω σε παρακαλώ πολύ γιατί κάνω μεταπτυχιακό και εγώ στη Θεσσαλονίκη και όπου να ναι θα ξεκινήσουμε;;;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το θέμα είναι να μη πάρει τροπή πέρα των 2 εβδομάδων γιατί δεν θα τελειώσουμε ΠΟΤΕ. Δηλ αν πάει μέχρι και τις διακοπές του Πάσχα, και ξαναρχίσουμε επίσημα 27 Απριλίου είτε εμείς ως Πανεπιστήμια είτε τα σχολεία μας βλέπω να βγάζουμε 15Αυγουστο μέσα

Μίλησε και ο Δασκαλάκης. Όλοι μιλάνε για τον ιό ειδικοί και μη. Μέχρι και ο Αθερίδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το omegle κάνει για βιντεομαθήματα; :pianist: Παιδιά, δεν μπορώ να μη γελάω με το όλο θέμα. Τέτοιος πανικός από εποχής Πελοποννησιακού πολέμου είχαμε να δούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μίλησε και ο Δασκαλάκης. Όλοι μιλάνε για τον ιό ειδικοί και μη. Μέχρι και ο Αθερίδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το omegle κάνει για βιντεομαθήματα; :pianist: Παιδιά, δεν μπορώ να μη γελάω με το όλο θέμα. Τέτοιος πανικός από εποχής Πελοποννησιακού πολέμου είχαμε να δούμε.


Σταματα εσυ... εισαι Εξωτερικο και καθεσαι και μας κοροιδευεις ολους επειδη εδω αντιμετωπιζουμε ετσι την κατασταση. Ασε τα τρολαρισματα και προτεινε μου μια καμερα, ενα μικροφωνο και ακουστικα για τα βιντεομαθηματα που θα κανουμε. Θελω να ειμαι ετοιμος για την πρεμιερα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σταματα εσυ... εισαι Εξωτερικο και καθεσαι και μας κοροιδευεις ολους επειδη εδω αντιμετωπιζουμε ετσι την κατασταση. Ασε τα τρολαρισματα και προτεινε μου μια καμερα, ενα μικροφωνο και ακουστικα για τα βιντεομαθηματα που θα κανουμε. Θελω να ειμαι ετοιμος για την πρεμιερα

Μα είναι αστεία η όλη φάση. Εκεί που ήταν η κλασική ανέμελη φάση όλα μπήκαν στο γύψο. Η χώρα των αντιθέσεων. Στο μεταπτυχιακό σου δεν θα σας ενημέρωσαν για βιντεομαθήματα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,200 μηνύματα.
Καλά θα έχει πολύ πλακα αν γίνει.
Μια χώρα άσχετη πάνω σε αυτό το θέμα έπρεπε να περιμένει τον Κορωνοιο ώστε να εφαρμόσει τεχνικές που υπάρχουν χρόνια σε άλλες χώρες.🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα είναι αστεία η όλη φάση. Εκεί που ήταν η κλασική ανέμελη φάση όλα μπήκαν στο γύψο. Η χώρα των αντιθέσεων. Στο μεταπτυχιακό σου δεν θα σας ενημέρωσαν για βιντεομαθήματα;


Έστειλαν e-mail και είπαν ότι θα γίνει σύντομα και μέχρι να ανοίξουμε θα κάνουμε distance learning και θα ενημερωθούμε με νέο e-mail
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σταματα εσυ... εισαι Εξωτερικο και καθεσαι και μας κοροιδευεις ολους επειδη εδω αντιμετωπιζουμε ετσι την κατασταση. Ασε τα τρολαρισματα και προτεινε μου μια καμερα, ενα μικροφωνο και ακουστικα για τα βιντεομαθηματα που θα κανουμε. Θελω να ειμαι ετοιμος για την πρεμιερα

Σόρρυ φίλε μου αλλά μου έρχεται νευρικό γέλιο για τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε ένα θέμα: από την απόλυτη αδιαφορία και μη ενημέρωση τι είναι ο κορωναϊός μέχρι την απόλυτη απαγόρευση της κυκλοφορίας. Πριν κάτι βδομάδες οι Πατρινοί έγραφαν εκεί που δεν πιάνει μελάνη τις συστάσεις της κυβέρνησης και διαφόρων επιδημιολογικών φορέων...για το καρναβάλι.
Έστειλαν e-mail και είπαν ότι θα γίνει σύντομα και μέχρι να ανοίξουμε θα κάνουμε distance learning και θα ενημερωθούμε με νέο e-mail

Πςςςςςς.....ςςςςςςςςςςςςςςς αυτά είναι!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πάντως, πέρα από το να κοροϊδεύουμε και να ειρωνευόμαστε το απροετοίμαστο ελληνικό δημόσιο - κουχ κουχ, κάποιοι ψηφίζουν τις κυβερνήσεις που έχουμε - καλό θα ήταν να συνεισφέρουμε τα μέγιστα στο να βγει η δουλειά πιο άνετα.

@airtrelomike13 Δε νομίζω να υπάρχει θέμα με το τι υλικό θα χρησιμοποιείς στις τηλε-διασκέψεις, εκτός αν σας πληροφόρησε διαφορετικά το πανεπιστήμιο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως, πέρα από το να κοροϊδεύουμε και να ειρωνευόμαστε το απροετοίμαστο ελληνικό δημόσιο - κουχ κουχ, κάποιοι ψηφίζουν τις κυβερνήσεις που έχουμε - καλό θα ήταν να συνεισφέρουμε τα μέγιστα στο να βγει η δουλειά πιο άνετα.

@airtrelomike13 Δε νομίζω να υπάρχει θέμα με το τι υλικό θα χρησιμοποιείς στις τηλε-διασκέψεις, εκτός αν σας πληροφόρησε διαφορετικά το πανεπιστήμιο.


Μάρκο Ντι Βάιο δεν μας είπε κάτι συγκεκριμένο. Απλά εγώ επηρεάζομαι με αυτά που ακούω για κάποια υλικά ( μικρόφωνο, ακουστικά κλπ) και γι αυτό ρώτησα
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μάρκο Ντι Βάιο δεν μας είπε κάτι συγκεκριμένο. Απλά εγώ επηρεάζομαι με αυτά που ακούω για κάποια υλικά ( μικρόφωνο, ακουστικά κλπ) και γι αυτό ρώτησα

Κοίτα, εγώ ακούω καθαρά από πολύ φθηνά και απλά ακουστικά, ανεξαρτήτως από το αν χρησιμοποιώ κάποια πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης - π.χ. blackboard collaborate - ή απλώς το skype, οπότε, θεωρώ, αν δεν πάρεις κάτι ήδη προβληματικό, όλα καλά θα είναι.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Πολυτεχνείο Κρήτης ξεκίνησε καπάκι στα μεταπτυχιακά εξαποστασεως. Μέσω ειδικής πλατφόρμας. Δύσκολο το κόβω πάντως για προπτυχιακου επιπέδου. Έχει αναφερθεί και από τον Μάρκο δεν παίζει κάποια πλατφόρμα να αντέξει 200 άτομα και 100 να είναι πάλι τα ίδια.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το Πολυτεχνείο Κρήτης ξεκίνησε καπάκι στα μεταπτυχιακά εξαποστασεως. Μέσω ειδικής πλατφόρμας. Δύσκολο το κόβω πάντως για προπτυχιακου επιπέδου. Έχει αναφερθεί και από τον Μάρκο δεν παίζει κάποια πλατφόρμα να αντέξει 200 άτομα και 100 να είναι πάλι τα ίδια.
Για σύγχρονη εκπαίδευση, ναι. Αν όμως γίνει ασύγχρονα, όπως είναι τα μαθήματα σε πλατφόρμες τύπου Coursera, τότε είναι πιο εύκολο και για τους προπτυχιακούς. Αρκεί @ καθηγητ@ να κάνει upload τις εβδομαδιαίες διαλέξεις σύμφωνα με το αρχικό πρόγραμμα της σχολής.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για σύγχρονη εκπαίδευση, ναι. Αν όμως γίνει ασύγχρονα, όπως είναι τα μαθήματα σε πλατφόρμες τύπου Coursera, τότε είναι πιο εύκολο και για τους προπτυχιακούς. Αρκεί @ καθηγητ@ να κάνει upload τις εβδομαδιαίες διαλέξεις σύμφωνα με το αρχικό πρόγραμμα της σχολής.
Δυστυχώς, τα MOOCs στην Ελλάδα δεν είναι γνωστά στον ιδιωτικό τομέα, πόσο μάλλον στο δημόσιο πανεπιστήμιο. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να εφαρμοστεί μόνο από λέκτορες αν θέλουμε να μιλάμε ρεαλιστικά, που συνήθως είναι και πιο μακριά από τη σύνταξη. Επίσης, δεν είναι εύκολο για κάποι@ να παραδίδει σε άδεια αίθουσα ή να κάνει μάθημα και να μην ξέρει ότι κάποιος τον ακούει εκείνη τη στιγμή. :thumbsup: για gender neutrality
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δυστυχώς, τα MOOCs στην Ελλάδα δεν είναι γνωστά στον ιδιωτικό τομέα, πόσο μάλλον στο δημόσιο πανεπιστήμιο. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να εφαρμοστεί μόνο από λέκτορες αν θέλουμε να μιλάμε ρεαλιστικά, που συνήθως είναι και πιο μακριά από τη σύνταξη. Επίσης, δεν είναι εύκολο για κάποι@ να παραδίδει σε άδεια αίθουσα ή να κάνει μάθημα και να μην ξέρει ότι κάποιος τον ακούει εκείνη τη στιγμή. :thumbsup: για gender neutrality
Άγνωστα δεν είναι, απλά δεν υπάρχει κοινό. Υπήρξαν κάποιες ελληνικές προσπάθειες για αντίστοιχο τρόπο εκπαίδευσης, και παρ' όλο που υπήρχε προσφορά ανθρώπων με εξειδικευμένες γνώσεις, δεν υπήρχε η ανάλογη ζήτηση.
Αναφορικά με το δημόσιο πανεπιστήμιο, μετά από συζήτηση με καθηγητ@ για το θέμα των MOOCs (σχετικά νέ@ς σε ηλικία) πήρα την ίδια απάντηση: "Αν οι διαλέξεις είναι προσβάσιμες και ηλεκτρονικά, θα κάνουμε μάθημα σε άδειες αίθουσες". Τώρα, που λόγω συνθηκών η δια ζώσης εκπαίδευση έχει διακοπεί το online είναι η μόνη λύση. Υπό κανονικές συνθήκες όμως, δε το προτιμούν σε καμία περίπτωση γιατί μειώνει την παρακολούθηση.
Σίγουρα, υπάρχουν και καθηγητές σε προχωρημένη ηλικία, που ενδεχομένως να μην έχουν την τεχνογνωσία ή την θέληση να ασχοληθούν, αλλά υπάρχει μία νέα γενιά καθηγητών, με όρεξη, γνώσεις και θέληση - βάσει της δικής μου εμπειρίας, φυσικά. =)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχουν πλατφόρμες που σηκώνουν πολλά άτομα, εμάς στο ΕΚΠΑ μέχρι και YouTube live έχουν στις προτάσεις.

Επίσης τα MOOC, από όσα λίγα ξέρω, είναι μόνο online, δεν έχουν συνδυασμό μεθόδων. Άρα δεν ισχύει αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω για άδειες αίθουσες γιατί πολύ απλά δεν προβλέπεται δια ζώσης διδασκαλία.

Όποιος έχει κάνει εξ' αποστάσεως καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι, μην το υποτιμάτε...
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Επίσης τα MOOC, από όσα λίγα ξέρω, είναι μόνο online, δεν έχουν συνδυασμό μεθόδων. Άρα δεν ισχύει αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω για άδειες αίθουσες γιατί πολύ απλά δεν προβλέπεται δια ζώσης διδασκαλία.

Όποιος έχει κάνει εξ' αποστάσεως καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι, μην το υποτιμάτε...
Επειδή μάλλον σε εμένα απαντούσες, έχω συμμετάσχει σε MOOC*, που στην ουσία οι διαλέξεις ήταν βιντεοσκοπήσεις από την ώρα του μαθήματος. Οπότε, θεωρητικά, θα μπορούσε ένα μάθημα που γίνεται δια ζώσης, να αναρτάται στη συνέχεια σε μία πλατφόρμα MOOC. Kαι η συζήτηση στην οποία αναφερόμουν, γινόταν επί αυτής της βάσης. =)
Προσωπικά, δεν υποτιμώ καθόλου την δυσκολία της εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης. Πιστεύω ότι είναι πιο δύσκολο και για τον καθηγητή, και για τους μαθητές - ειδικά όταν είναι ασύγχρονη. Όσο και να εξελιχθεί η τεχνολογία, η προσωπική επικοινωνία που υπάρχει μέσα στη διάλεξη νομίζω είναι αναντικατάστατη. Ένας καθηγητής "μαθαίνει" τους μαθητές του και με τον καιρό μπορεί να τους "διαβάσει": έχουν καταλάβει κάτι; πρέπει να το επαναλάβει; να το εξηγήσει καλύτερα; προσέχουν; είναι αφηρημένοι; Αυτό διαδικτυακά μου φαίνεται σχεδόν ακατόρθωτο... :redface:
*Aν θυμάμαι καλά, ήταν το Financial Markets, του Shiller (Yale). Ενδιαφέρον, introductory level course, το προτείνω σε όσους ενδιαφέρονται για χρηματοοικονομικά.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχω παρακολουθήσει αρκετά MOOCs, έχω συμμετάσχει σε ενεργητική εξ' αποστάσεως μέσω πλατφόρμας στο μεταπτυχιακό μου και δια ζώσης. Μπορώ να πω ότι προφανώς το δια ζώσης δεν συγκρίνεται. Ειδικά όταν έχεις να κάνεις με φοιτητές που δεν είναι τόσο engaged στο μάθημα, όταν είναι εξ' αποστάσεως που ο καθηγητής ίσως να μην απευθύνεται τόσο στο ακροατήριο τους χάνεις τελείως, καλά αν είναι MOOCs εντάξει μετά τα 5 λεπτά θα παίζει δίπλα το επεισόδιο του GOT, καθώς κάνει GOT marathon. Τα MOOCs κάνουν για όταν θες να απευθυνθείς σε ένα μεγάλο κοινό και δεν μπορείς δια ζώσης. Τα εξ' αποστάσεως δεν τα συνιστώ για μεγάλο αριθμό ανθρώπων, δεν ξέρω τι θα χρησιμοποιήσει το ΕΚΠΑ για προπτυχιακά, αλλά δεν είμαι αισιόδοξος.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ρε παιδιά ωραία όλα αυτά με τα ηλεκτρονικά μαθήματα για να καλυφθεί όσο μπορεί το κομμάτι της θεωρίας αλλά με τα τόσα εργαστήρια που χάνουμε και θα χάσουμε ακόμα περισσότερα αν ανοίξουμε 27 Απριλίου τι θα γίνει; θα προλάβουμε να τα αναπληρώσουμε η θα χαθούν τελειως και θα πάνε για του χρόνου;
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
θα προλάβουμε να τα αναπληρώσουμε η θα χαθούν τελειως και θα πάνε για του χρόνου;
Θεωρώ ότι θα πάρει παράταση το έτος...Θα πάμε μέχρι Ιούλιο βέβαια αλλά θα προσπαθήσουν να μην χαθεί τίποτα..
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Ρε παιδιά ωραία όλα αυτά με τα ηλεκτρονικά μαθήματα για να καλυφθεί όσο μπορεί το κομμάτι της θεωρίας αλλά με τα τόσα εργαστήρια που χάνουμε και θα χάσουμε ακόμα περισσότερα αν ανοίξουμε 27 Απριλίου τι θα γίνει; θα προλάβουμε να τα αναπληρώσουμε η θα χαθούν τελειως και θα πάνε για του χρόνου;


Ειναι παρα πολυ δύσκολο να αποφευχθεί η παράταση .
Νομίζω το μονο που μπορούμε να κάνουμε όλοι ειναι να περιμένουμε κι να μη το αναλύουμε πολυ❤
Δυστυχώς μιλαμε για πολυ απρόβλεπτες καταστάσεις που δεν ειχε προβλέψει κανένας
..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top