Κλείνουν τα σχολεία και τα πανεπιστήμια λόγω κορονοϊού για 14 μέρες

Συμφωνείτε με αυτή την απόφαση του υπουργείου Υγείας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τι γίνεται ρε just un instant; Την αστυνομία του Φόκου θα κάνεις; :P
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Τι γίνεται ρε just un instant; Την αστυνομία του Φόκου θα κάνεις; :P
Και της εκκλησίας. Αν και τελευταία βάζει... νερό στην κοινωνία της... :P
Υ.Γ Juste ειμαι, μην ξεπετάγεσαι σαν κορονοιος και χαλας το όνομα μου... :cool:
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Απο Τρίτη αρχίζει η εξ αποστάσεως για την Γ Λυκείου..να και ενα θετικό για μας των πανελλαδικών..λογικά αν πετύχει το μέτρο ίσως αρχίσουμε και κανονικά
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπόν, ας αναφέρω κι εγώ κάτι που με προβληματίζει αυτόν τον καιρό. Όπως ήδη γνωρίζετε μερικοί σπουδάζω ιατρικά εργαστήρια και τον Απρίλιο με το καλό βγαίνω πρακτική. Με προβληματίζει πολύ η στάση των συμφοιτητών μου που ήδη κάνουν την πρακτική τους άσκηση σε δημόσια νοσοκομεία πολλοί από τους οποίους ήταν υπέρ στο να διακόψουν προσωρινά την πρακτική τούς άσκηση , όπως και εν τέλει βγήκε απόφαση γι αυτούς που πραγματοποιούν την πρακτική τους άσκηση σε δημόσια νοσοκομεία και όχι σε ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια, να την διακόψουν προσωρινά.
Προσωπικά αυτή η απόφαση με βρίσκει τελείως αντίθετη με εξαίρεση τα άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Θέλω να πω ότι τα νοσοκομεία αν κατάλαβα καλά έχουν ανάγκη από προσωπικό και επίσης εσύ ο ίδιος επέλεξες τη συγκεκριμένη σχολή γνωρίζοντας την κινδύνους καθώς και την υποχρεωτική πρακτική άσκηση. Επίσης, άτομα που πραγματοποιούν πρακτική άσκηση, τουλάχιστον στον κλάδο μου δεν αναλαμβάνουν τις ίδιες δουλειές με τεχνολόγους που εργάζονται στα νοσοκομεία. Οπότε και γραμματειακή υποστήριξη να κάνανε μόνο, πάλι όφελος θα ήταν για τό νοσοκομείο. Και αυτό ισχύει για όλους όσους κάνουν πρακτική από ιατρικές / παραϊατρικες σχολές. Είναι ιδέα μου η μήπως όλο αυτό οφείλεται καί στην ευθυνοφοβια? Επίσης πείτε μου, είμαι υπερβολικη ? :P
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Λοιπόν, ας αναφέρω κι εγώ κάτι που με προβληματίζει αυτόν τον καιρό. Όπως ήδη γνωρίζετε μερικοί σπουδάζω ιατρικά εργαστήρια και τον Απρίλιο με το καλό βγαίνω πρακτική. Με προβληματίζει πολύ η στάση των συμφοιτητών μου που ήδη κάνουν την πρακτική τους άσκηση σε δημόσια νοσοκομεία πολλοί από τους οποίους ήταν υπέρ στο να διακόψουν προσωρινά την πρακτική τούς άσκηση , όπως και εν τέλει βγήκε απόφαση γι αυτούς που πραγματοποιούν την πρακτική τους άσκηση σε δημόσια νοσοκομεία και όχι σε ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια, να την διακόψουν προσωρινά.
Προσωπικά αυτή η απόφαση με βρίσκει τελείως αντίθετη με εξαίρεση τα άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Θέλω να πω ότι τα νοσοκομεία αν κατάλαβα καλά έχουν ανάγκη από προσωπικό και επίσης εσύ ο ίδιος επέλεξες τη συγκεκριμένη σχολή γνωρίζοντας την κινδύνους καθώς και την υποχρεωτική πρακτική άσκηση. Επίσης, άτομα που πραγματοποιούν πρακτική άσκηση, τουλάχιστον στον κλάδο μου δεν αναλαμβάνουν τις ίδιες δουλειές με τεχνολόγους που εργάζονται στα νοσοκομεία. Οπότε και γραμματειακή υποστήριξη να κάνανε μόνο, πάλι όφελος θα ήταν για τό νοσοκομείο. Και αυτό ισχύει για όλους όσους κάνουν πρακτική από ιατρικές / παραϊατρικες σχολές. Είναι ιδέα μου η μήπως όλο αυτό οφείλεται καί στην ευθυνοφοβια? Επίσης πείτε μου, είμαι υπερβολικη ? :P



Μα ολα γίνονται για το καλό της δημοσιας υγείας :)
Τα μέτρα αυτα λαμβάνονται για τις ευπαθεις ομαδες κι οχι για την προστασία την δική μας .
Τα νοσοκομεία έχουν πράγματι ανάγκη από προσωπικό αλλα δε ξερω κατα ποσο ενας πρακτικαριος μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες αυτες .
Το slogan των ημερων γενικά είναι το #μενουμεσπιτι ωστε να περιοριστεί και να καθυστερήσει η διασπορά της νόσου.
η πρακτική μπορει να περιμένει :)
Δεν θεωρω τους συμφοιτητές σου ευθυνοφοβους, προσωπικά θα έκανα το ίδιο εφόσον μου παρουσιαζόταν η επιλογή.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μα ολα γίνονται για το καλό της δημοσιας υγείας :)
Τα μέτρα αυτα λαμβάνονται για τις ευπαθεις ομαδες κι οχι για την προστασία την δική μας .
Τα νοσοκομεία έχουν πράγματι ανάγκη από προσωπικό αλλα δε ξερω κατα ποσο ενας πρακτικαριος μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες αυτες .
Το slogan των ημερων γενικά είναι το #μενουμεσπιτι ωστε να περιοριστεί και να καθυστερήσει η διασπορά της νόσου.
η πρακτική μπορει να περιμένει :)
Δεν θεωρω τους συμφοιτητές σου ευθυνοφοβους, προσωπικά θα έκανα το ίδιο εφόσον μου παρουσιαζόταν η επιλογή.
Ναι το καταλαβαινω οτι γινεται για καλο, και δε διαφωνω ουτε με το να κλεισουν τα σχολεια,πανεπιστημια κλπ ουτε με το να μεινουμε σπιτι. Και κατανοώ επισης το λογο που παρθηκε η συγκεκριμενη αποφαση, απλα, τουλαχιστον οσον αφορα τα ατομα που κανουν πρακτικη σε δημοσια νοσοκομεια και δεν ανηκουν σε ευπαθη ομαδα ουτε ζουν με ατομο που ανηκει σε αυτες, διαφωνω με το μετρο. Απο τη στιγμη που προσλαμβανουν 2000 ατομα για 2 χρονια στην υγεια, δεν βγαζει νοημα να μην εκμεταλευονται αυτα που ηδη εχουν (και δεν ειπα να βαζουν τους πρακτηκαριους να κανουν PCR για κορονοιο, αλλα μια αρχειοθέτηση, ταχύτητες καθίζησης κλπ θα μπορουσαν να κανουν που απ'οσο γνωριζω τα κανουν ετσι κι αλλιως) :) Η πρακτικη για ενα ατομο διαφορετικης ιδιωτητας, ναι να αναβληθεί εννοειται απλα οι φοιτητες ιατρικων/παραιατικων σχολων πιστευω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση μπορουν να φανουν χρησιμοι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

:D Η Cisco παρουσιαζει το tele-meeting εργαλείο της στον πρωθυπουργο
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Με προβληματίζει πολύ η στάση των συμφοιτητών μου που ήδη κάνουν την πρακτική τους άσκηση σε δημόσια νοσοκομεία πολλοί από τους οποίους ήταν υπέρ στο να διακόψουν προσωρινά την πρακτική τούς άσκηση , όπως και εν τέλει βγήκε απόφαση γι αυτούς που πραγματοποιούν την πρακτική τους άσκηση σε δημόσια νοσοκομεία και όχι σε ιδιωτικά διαγνωστικά εργαστήρια, να την διακόψουν προσωρινά.
Ο πρακτικάριος είναι εκεί για να μαθαίνει. Δηλαδή, να βλέπει τι γίνεται σε μια τυπική ημέρα και να αποκτάει εμπειρία. Σε συνθήκες εκτάκτου ανάγκης δημιουργεί πρόβλημα, καθώς εμπλέκεται μέσα στο όλο σύστημα και δυσχεραίνει την κατάσταση. Δεν είναι μόνο θέμα εάν θα αρρωστήσει. Εάν στην πίεση που επικρατεί τώρα στα νοσοκομεία γίνει ένα λάθος, με ευθύνη του πρακτικάριου, τι θα γίνει μετά; Θα τρέχει ο πρακτικάριος, ο γιατρός που τον επέβλεπε, το ίδιο το νοσοκομείο ή ο ασθενής που "την έφαγε";
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ο πρακτικάριος είναι εκεί για να μαθαίνει. Δηλαδή, να βλέπει τι γίνεται σε μια τυπική ημέρα και να αποκτάει εμπειρία. Σε συνθήκες εκτάκτου ανάγκης δημιουργεί πρόβλημα, καθώς εμπλέκεται μέσα στο όλο σύστημα και δυσχεραίνει την κατάσταση. Δεν είναι μόνο θέμα εάν θα αρρωστήσει. Εάν στην πίεση που επικρατεί τώρα στα νοσοκομεία γίνει ένα λάθος, με ευθύνη του πρακτικάριου, τι θα γίνει μετά; Θα τρέχει ο πρακτικάριος, ο γιατρός που τον επέβλεπε, το ίδιο το νοσοκομείο ή ο ασθενής που "την έφαγε";
Ναι εχεις δικιο, επισης φανταζομαι μπορει να προκύψουν και νομικα προβληματα εξαιτιας καποιου πρακτηκαριου, απλα ξερεις πως το σκεφτηκα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Παιδιά, οι καταστασεις που ζούμε και κυρίως αυτές που θα ζήσουμε θα είναι πρωτόγνωρες. Φοβάμαι οτι είμαστε την αρχή ακόμα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και αυτό ισχύει για όλους όσους κάνουν πρακτική από ιατρικές / παραϊατρικες σχολές. Είναι ιδέα μου η μήπως όλο αυτό οφείλεται καί στην ευθυνοφοβια? Επίσης πείτε μου, είμαι υπερβολικη ? :P

Eγώ θα συμφωνήσω με σένα, έχουμε επιλέξει ένα επάγγελμα και πρέπει να τηρούμε μέτρα υγιεινής ανά πάσα στιγμή. Την πρακτική πέρα από εκπαίδευση την θεωρώ και δουλειά.

Στα εργαστήρια και τα νοσοκομεία πρέπει να τηρούνται πάντα τέτοιες συνθήκες για να μην μεταδίδονται οι ασθένειες, είναι ευθύνη όλων μας να είμαστε στο πόστο μας χωρίς ευθυνοφοβίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
To υπουργείο θα μπορούσε να πάρει το παράδειγμα του φόρουμ. Να δει πως μαθητές που ενώ δεν γνωρίζονται έχουν αναπτύξει φιλίες και λαλάνε εδώ μέσα. Έτσι δεν υπάρχει λόγος να ξανανοίξει κανένα σχολείο. Όλοι πλέον θα πηγαίνουν και τουαλέτα μέσω πλατφόρμας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά, οι καταστασεις που ζούμε και κυρίως αυτές που θα ζήσουμε θα είναι πρωτόγνωρες. Φοβάμαι οτι είμαστε την αρχή ακόμα.

 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Eγώ θα συμφωνήσω με σένα, έχουμε επιλέξει ένα επάγγελμα και πρέπει να τηρούμε μέτρα υγιεινής ανά πάσα στιγμή. Την πρακτική πέρα από εκπαίδευση την θεωρώ και δουλειά.

Στα εργαστήρια και τα νοσοκομεία πρέπει να τηρούνται πάντα τέτοιες συνθήκες για να μην μεταδίδονται οι ασθένειες, είναι ευθύνη όλων μας να είμαστε στο πόστο μας χωρίς ευθυνοφοβίες.
Εγώ καταλαβαίνω και τις δύο πλευρές πραγματικά, και ότι μπορεί να μπλέκεται ένας πρακτικαριος στα πόδια του άλλου και ότι προφανώς θα κάνει λάθη και μετά παίζονται νομικά θέματα.
Όμως σκοπός είναι να βοηθήσει όσο δυνατόν περισσότερο τους ήδη επιβαρυμένους με φόρτο εργασίας εργαζόμενους στο νοσοκομείο. Άρα θεωρώ ότι θα ήταν οκ να αναλάβουν πιο "ασήμαντα" καθήκοντα, όπως κάνουν έτσι κι αλλιώς.Κακά τα ψέματα όταν αποφασίζεις να σπουδάσεις κάτι τέτοιο πρέπει να είσαι αποφασισμένος. Εγώ πχ πέρασα ιατρικά εργαστήρια χωρίς να δηλώσω καν σχολές ιατρικής (όχι ότι περνούσα), ιατρικής, νοσηλευτικής κλπ γιατί ήξερα ότι ψυχολογικά δε θα το άντεχα. Anyway, αισθάνομαι ότι επαναλαμβάνομαι . Ειλικρινά πάντως καταλαβαίνω και τις δύο μεριές
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμείς έχουμε μαθήματα εξ αποστάσεως από Δευτέρα. Μα πόση οργάνωση πχια.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα είναι να μη πάρει τροπή πέρα των 2 εβδομάδων γιατί δεν θα τελειώσουμε ΠΟΤΕ. Δηλ αν πάει μέχρι και τις διακοπές του Πάσχα, και ξαναρχίσουμε επίσημα 27 Απριλίου είτε εμείς ως Πανεπιστήμια είτε τα σχολεία μας βλέπω να βγάζουμε 15Αυγουστο μέσα
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Το θέμα είναι να μη πάρει τροπή πέρα των 2 εβδομάδων γιατί δεν θα τελειώσουμε ΠΟΤΕ. Δηλ αν πάει μέχρι και τις διακοπές του Πάσχα, και ξαναρχίσουμε επίσημα 27 Απριλίου είτε εμείς ως Πανεπιστήμια είτε τα σχολεία μας βλέπω να βγάζουμε 15Αυγουστο μέσα


Το σεναριο να ανοίξουν τα σχολεια σε δύο βδομάδες φαντάζει πλεον επιστημονικής φαντασίας :(
Οσον αφορα τα πανεπιστήμια το δικο μου τμημα κανει ηδη τα μαθήματα( τα μικρά ακροατήρια έστω της κατεύθυνσης ) μεσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας :) Αρα μην απελπίζεσαι .
Για τα σχολεία κατι τέτοιο παρολο που σε καποιο βαθμο θα εφαρμοστεί δεν μπορει να εχει επίσημο χαρακτήρα κι θα γινει μια ( μικρη ελπίζουμε παράταση ) η μείωση ύλης .
Γενικα πιστεύω ιουλιος θα χαθει με εξετάσεις τοσο για τα σχολεία οσο κι για τα πανεπιστήμια .
Μακαρι βασικα το μονο που θα μεινει εν τελει απο ολο αυτο να ειναι μια δική μας - μικρη - ταλαιπωρία κι να μη θρηνήσουμε θυμάτα <3
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top