Κλείνει το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών λόγω κινητοποιήσεων

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Όπως έχετε καταλάβει έχουμε καταντήσει να είμαστε όλοι οι φοιτητές διχασμένοι ανάμεσα σε 2 απόψεις!Η μία λέει ότι οι διοικητικοί είναι άνθρωποι που παλεύουν για το ψωμί τους(δεν είναι εύκολο να χάνεις τη δουλειά σου ) και η άλλη λέει ότι καταπατούνται τα δικαιώματα των φοιτητών...πράγμα που συμβαίνει ..όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούνε μερικοί!
Αυτό που λέω εγώ είναι ότι ίσως αυτό που ήθελαν να καταφέρουν το κατάφεραν οι ''άνθρωποι της εξουσίας'' ... και αυτό ήταν να μας κάνουν να μαλώνουμε σαν τα κοκόρια και να υποστηρίζουμε ή τη μία ή την άλλη άποψη!Εν τω μεταξύ αυτοί ανενόχλητοι να αλωνίζουν κυριολεκτικά και να τα κάνουν μαντάρα και στην παιδεία αλλά και στην υγεία!Φοιτητές λοιπόν και διοικητικοί θα έπρεπε να συνεργάζονται στον αγώνα αυτό...όμως παρατηρώ και από τη μεριά των διοικητικών μια λάθος τακτική...αυτοί που τελικά ''πλήττονται'' από τον αγώνα αυτόν είναι οι ίδιοι οι φοιτητές και κανείς άλλος...Δεν είναι άδικο λοιπόν αυτό? Πως τους αφήνεται έτσι απλά να καταπατάν τα δικαιώματά σας?Οι φοιτητές θα μπορούσαν να παλέψουν μαζί με τους διοικητικούς σε αυτό τον αγώνα αλλά οι τελευταίοι δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια...με την στάση τους χειροτερεύουν τη θέση τους...Θα μπορούσαν να είναι στο πλευρό των φοιτητών και έτσι οι φοιτητές με τη σειρά τους να ήταν στο πλευρό τους!Γιατί σας φαίνεται παράλογη η στάση των φοιτητών να θέλουν να είναι ανοιχτή η σχολή τους?Αφού βλέπουν ότι ο μόνοι χαμένοι της υπόθεσης είναι οι ίδιοι..είναι τόσο κακό?
Υ.Γ Άκουσα τις δηλώσεις του Υπουργού Υγείας...ο Θεός να τον κάνει.. που μιλούσε για την ιδιωτική και τη δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση...Αυτό που έλεγε ήταν ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι πολύ καλύτερα από τα δημόσια!Μα κύριε χαζοαποτέτοιε μου εσείς τα καταντάτε έτσι!Όλα αυτά είναι ακόμα ένα ''σχέδιο''...Μερικές φορές απορώ σε τι κοινό νομίζουν ότι αναφέρονται...σε λίγο θα πληρώνουμε και τον αέρα που αναπνέουμε!
Υ.Γ Ας σταματήσουμε να τα βλέπουμε όλα από τη μεριά των παρατάξεων και ας σταματήσει αυτή η χαζομάρα...Ας ενωθούμε μπας και γίνει τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κοπελα μου,τις σχολες δεν εκλεισαν οι διοικητικοι,οι σχολες απο μονες τους κλεινουν,διοτι δεν μπορουν να λειτουργησουν με 5 υπαλληλους,οταν χρειαζονται 30.Τι δεν καταλαβαινεις,και γραφεις παραλληρηματικα?

Ναι,διαχωριζομαστε απο τους φοιτητες,οι οποιοι θελουν ανοιχτες σχολες με ανεπαρκεια στο προσωπικο,με μειωμενες χρηματοδοτησεις(στο πανεπ μου μειωθηκε για το 2014 η κρατικη επιχορηγηση κατα 15%,απο την ηδη μειωμενη περσυνη),με μηδενικα κονδυλια για ερευνα.Αυτο το πανεπιστημιο,θελουμε ανοιχτο?Ενα Πανεπιστημιο ζομπι.
Οι φοιτητες δεχομαστε πυρα εδω και χρονια,οταν πληρωνουμε βιβλια,οταν μειωνουνε τα δωρεαν βιβλια που δικαιουμαστε στον ευξοδο,οταν παυουν την προσβαση, λογω ελλιπους χρηματοδοτησης,σε επιστημονικα περιοδικα και βιβλια στις βιβλιοθηκες, οταν οταν οταν...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Κοπελα μου,τις σχολες δεν εκλεισαν οι διοικητικοι,οι σχολες απο μονες τους κλεινουν,διοτι δεν μπορουν να λειτουργησουν με 5 υπαλληλους,οταν χρειαζονται 30.Τι δεν καταλαβαινεις,και γραφεις παραλληρηματικα?

Ναι,διαχωριζομαστε απο τους φοιτητες,οι οποιοι θελουν ανοιχτες σχολες με ανεπαρκεια στο προσωπικο,με μειωμενες χρηματοδοτησεις(στο πανεπ μου μειωθηκε για το 2014 η κρατικη επιχορηγηση κατα 15%,απο την ηδη μειωμενη περσυνη),με μηδενικα κονδυλια για ερευνα.Αυτο το πανεπιστημιο,θελουμε ανοιχτο?Ενα Πανεπιστημιο ζομπι.
Οι φοιτητες δεχομαστε πυρα εδω και χρονια,οταν πληρωνουμε βιβλια,οταν μειωνουνε τα δωρεαν βιβλια που δικαιουμαστε στον ευξοδο,οταν παυουν την προσβαση, λογω ελλιπους χρηματοδοτησης,σε επιστημονικα περιοδικα και βιβλια στις βιβλιοθηκες, οταν οταν οταν...



Ωραία δεν διαφωνώ οι σχολές παρασιτούν εδώ και χρόνια ποιος φταίει όμως για αυτό? Σίγουρα όχι εμείς!
Θα γίνει κάτι με όλη αυτή τη κατάσταση? Πιστεύεις ότι όλα θα λυθούν ως δια μαγείας?
Ξέρεις τι με εκνευρίζει με όλους αυτούς? Που μιλάνε για καλύτερα πανεπιστήμια τη στιγμή που αυτά είναι κλειστά!Η τακτική σου είναι δηλαδή αφού δεν δουλεύει σωστά και είναι για τα μπάζα ..α ωραία δε βαριέσαι άστο κλειστό!Είμαι κατά της ΔΑΠ και όλης αυτής της παραταξιακής βλακείας που λένε να το κάνουμε όλοι γαργάρα και απλά να ανοίξουμε το πανεπιστήμιο...!Πιστεύω όμως ότι χρειάζεται συλλογικός αγώνας και σίγουρα όχι με τα πανεπιστήμια κλειστά..δεν μου φαίνεται σαν λύση...αφού δεν τους καίγεται καρφάκι ...έχεις δει μέχρι στιγμής κάποια αλλαγή κάποια υποχώρηση της κυβέρνησης?Πιόνια είμαστε όλοι..αλλά δεν μπορεί θα υπάρχει και άλλη λύση από αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή!
Δε θα σου κρύψω πως και εγώ πίστευα σε αυτόν τον αγώνα και το είχα τονίσει και άλλες φορές , όμως πλέον παραπάει..δεν θα βγει τίποτα...δεν φαίνεται να πιέζονται με αυτό το τρόπο...μήπως να αλλάζαμε γραμμή πλεύσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ωραία δεν διαφωνώ οι σχολές παρασιτούν εδώ και χρόνια ποιος φταίει όμως για αυτό? Σίγουρα όχι εμείς!
Θα γίνει κάτι με όλη αυτή τη κατάσταση? Πιστεύεις ότι όλα θα λυθούν ως δια μαγείας?
Ξέρεις τι με εκνευρίζει με όλους αυτούς? Που μιλάνε για καλύτερα πανεπιστήμια τη στιγμή που αυτά είναι κλειστά!Η τακτική σου είναι δηλαδή αφού δεν δουλεύει σωστά και είναι για τα μπάζα ..α ωραία δε βαριέσαι άστο κλειστό!Είμαι κατά της ΔΑΠ και όλης αυτής της παραταξιακής βλακείας που λένε να το κάνουμε όλοι γαργάρα και απλά να ανοίξουμε το πανεπιστήμιο...!Πιστεύω όμως ότι χρειάζεται συλλογικός αγώνας και σίγουρα όχι με τα πανεπιστήμια κλειστά..δεν μου φαίνεται σαν λύση...αφού δεν τους καίγεται καρφάκι ...έχεις δει μέχρι στιγμής κάποια αλλαγή κάποια υποχώρηση της κυβέρνησης?Πιόνια είμαστε όλοι..αλλά δεν μπορεί θα υπάρχει και άλλη λύση από αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή!
Δε θα σου κρύψω πως και εγώ πίστευα σε αυτόν τον αγώνα και το είχα τονίσει και άλλες φορές , όμως πλέον παραπάει..δεν θα βγει τίποτα...δεν φαίνεται να πιέζονται με αυτό το τρόπο...μήπως να αλλάζαμε γραμμή πλεύσης?

Αντε παλι ειναι κλειστα :hehe:

Μα,το κρατος τα κλεινει.Πες ο,τι ανοιγει το Πανεπιστημιο,με μειωμενο αριθμο διοικητικων.Ερχεται η εξεταστικη.Γραφεις.Τους βαθμους σου,ποιος τους περναει στο studentsweb για να τους δεις?Η γραμματεια.Οταν ομως τα ατομα της γραμματειας,απο 10 γινανε 1,πως θα τελεστει,αυτη η δουλεια?Οταν στην βιβλιοθηκη,δεν υπαρχουν ατομα να ταξινομουν τα βιβλια,ποιος θα τα τακτοποιει,μετα την χρηση τους απο τους φοιτητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αντε παλι ειναι κλειστα :hehe:

Μα,το κρατος τα κλεινει.Πες ο,τι ανοιγει το Πανεπιστημιο,με μειωμενο αριθμο διοικητικων.Ερχεται η εξεταστικη.Γραφεις.Τους βαθμους σου,ποιος τους περναει στο studentsweb για να τους δεις?Η γραμματεια.Οταν ομως τα ατομα της γραμματειας,απο 10 γινανε 1,πως θα τελεστει,αυτη η δουλεια?Οταν στην βιβλιοθηκη,δεν υπαρχουν ατομα να ταξινομουν τα βιβλια,ποιος θα τα τακτοποιει,μετα την χρηση τους απο τους φοιτητες?

Μα και εγώ για το κράτος σου μιλάω.
Γιατί πολύ απλά δεν διεκδικούν τις θέσεις τους δουλεύοντας και βοηθώντας το πανεπιστήμιο να σταθεί στα πόδια του (έστω και όπως δούλευε παλιότερα) χωρίς να αφήσουν κανένα κ@ριόλη αστυνομικό( φερέφωνο της κυβέρνησης) να τους στερήσει αυτό το δικαίωμα!? Αυτό για μένα θα ήταν αγώνας και διεκδίκηση της δουλειάς μου!Με αυτό το τρόπο δεν καταφέρνουν κάτι καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μα και εγώ για το κράτος σου μιλάω.
Γιατί πολύ απλά δεν διεκδικούν τις θέσεις τους δουλεύοντας και βοηθώντας το πανεπιστήμιο να σταθεί στα πόδια του (έστω και όπως δούλευε παλιότερα) χωρίς να αφήσουν κανένα κ@ριόλη αστυνομικό( φερέφωνο της κυβέρνησης) να τους στερήσει αυτό το δικαίωμα!? Αυτό για μένα θα ήταν αγώνας και διεκδίκηση της δουλειάς μου!Με αυτό το τρόπο δεν καταφέρνουν κάτι καλύτερο!

Αυτοι που εχουν τεθει σε διαθεσιμοτητα,πως ακριβως θα δουλεψουν?Αφου εχουν απολυθει :hehe:
Εσυ δηλαδη διεκδικεις την δουλεια σου,δουλευοντας τζαμπα?Τι λε ρε συ,το εργατικο κινημα πως δεν εχει σκεφτει αυτον τον τροπο.:(
Οι υπολοιποι,πρεπει να ασκησουν πιεσεις,και οταν σκυβεις το κεφαλι,και δουλευεις με ανισους ορους,σιγουρα δεν ασκεις καμια πιεση.

Κοιτα,το πανεπιστημιο για να δουλεψει,χρειαζεται κεφαλαιο για να πληρωνει καποια εξοδα,το οποιο προερχεται απο τις χρηματοδοτησεις.Αυτες τωρα υπαρχουν,σε νανοκλιμακα μονο,ως αποτελεσμα να μην μπορουν να ξεπληρωθουν βασικοι λογαριασμοι οπως το ρευμα(ΔΕΗ).

Οσο νωριτερα καταλαβεις,οτι τα Πανεπιστημια δεν μπορουν να λειτουργησουν,τοσο το καλυτερο για σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αντε παλι ειναι κλειστα :hehe:

Μα,το κρατος τα κλεινει.Πες ο,τι ανοιγει το Πανεπιστημιο,με μειωμενο αριθμο διοικητικων.Ερχεται η εξεταστικη.Γραφεις.Τους βαθμους σου,ποιος τους περναει στο studentsweb για να τους δεις?Η γραμματεια.Οταν ομως τα ατομα της γραμματειας,απο 10 γινανε 1,πως θα τελεστει,αυτη η δουλεια?Οταν στην βιβλιοθηκη,δεν υπαρχουν ατομα να ταξινομουν τα βιβλια,ποιος θα τα τακτοποιει,μετα την χρηση τους απο τους φοιτητες?

Μαλλον δεν εισαι στην τριτοβαθμια αρκετο καιρο ,γιαυτο τα λες αυτα. Απο τους 10 εκει μεσα ζητημα ειναι να δουλευουν οι 2.Η γραμματεια σε εμας δουλευει δευτερα τεταρτη παρασκευη 10-13.00, 36 ωρες τον μηνα.Αυτο ειναι το οφισιαλ ωραριο ,γιατι στην πραγματικοτητα απο τις 36 ωρες τις μισες απλα δεν υπαρχουν εκει μεσα.
Οι βαθμοι για να περαστουν online περναει κανας μηνας ,με το παραγωγικοτατο προσωπικο που εχουμε. Λες να τους αντικαταστησουμε με αλλους. Δεκτο ,αλλα κοβω το κεφαλι μου οτι και αυτο να γινοτανε ,παλι θα λεγατε πιπες για να κλεισει η σχολη
Ξυπνα ,ψευτοεπαναστατη του φραπε

Υγ επισης απτην διαθεσημοτητα οι 600+ απο αυτους ,απλα θα μεταφερθουν σε αλλα ιδρυματα ,δεν χανουν την δουλεια τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μαλλον δεν εισαι στην τριτοβαθμια αρκετο καιρο ,γιαυτο τα λες αυτα. Απο τους 10 εκει μεσα ζητημα ειναι να δουλευουν οι 2.Η γραμματεια σε εμας δουλευει δευτερα τεταρτη παρασκευη 10-13.00, 36 ωρες τον μηνα.Αυτο ειναι το οφισιαλ ωραριο ,γιατι στην πραγματικοτητα απο τις 36 ωρες τις μισες απλα δεν υπαρχουν εκει μεσα.
Οι βαθμοι για να περαστουν online περναει κανας μηνας ,με το παραγωγικοτατο προσωπικο που εχουμε. Λες να τους αντικαταστησουμε με αλλους. Δεκτο ,αλλα κοβω το κεφαλι μου οτι και αυτο να γινοτανε ,παλι θα λεγατε πιπες για να κλεισει η σχολη
Ξυπνα ,ψευτοεπαναστατη του φραπε

Υγ επισης απτην διαθεσημοτητα οι 600+ απο αυτους ,απλα θα μεταφερθουν σε αλλα ιδρυματα ,δεν χανουν την δουλεια τους

Δεν ξερω για την γραμματεια της σχολης σου,εγω μιλαω για την δικη μου.Αλλα και παλι,αυτα που αναφερεις,μονο λασπη ειναι και τιποτα αλλο.

ΥΓ1:Δεν πινω φραπε,μου φερνει ταχυκαρδια.
ΥΓ2:Μαθε τουλαχιστον συνωνυμες,να μην επαναλαμβανεις την ιδια καραμελα,καλυτερα να ταυτολογεις.
ΥΓ3:ΞΗΠΝΟΙΣΤΕ ΕΛΛΥΝΑΙΣ
ΥΓ4:Ενω αξιολογησεις των πανεπιστημιων απο εταιριες,λενε ο,τι το προσωπικο ηταν ηδη ελλιπες,αρκετα λογικο να μεταφερθουνε σε αλλα ΑΕΙ επειδη ''περισσευουν''.Σοβαρα,τα πιστευεις αυτα? :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Οι περισσοτεροι εκει μεσα εχουν μπει προ -ΑΣΕΠ ,αρα με γνωστους και διασυνδεσεις .Οι υπηρεσιες που παρεχουν ειναι για τον πεο,οποιοσδηποτε φυσιολογικος εργοδοτης θα τους ειχε σουταρει προπολου.
Αν θελουν να διαμαρτηρηθουν , ας πανε να κλεισουν το γραφειο του υπουργου ,αλλα φυσικα ειναι ποιο ευκολο να κρατας ομηρους τους φοιτητες,οποτε διαλεγουν την ευκολη λυση. Επισης ειναι αστειο το γεγονος ,οτι νομιζουν οτι εχουν εστω και την ελαχιστη πιθανοτητα ,να ανακληθουν οι διαθεσιμοτητες ,απεγνωσμενη συμπεριφορα ειναι ,αλλα ειναι της λογικης ''θα παρασυρω οσους περισσοτερους μπορω μαζι μου στον πατο(φοιτητες)
Και μετα εχουμε και εσας τους αριστεροκαγκουρες που ο μονος στοχος στην τιποτενια ζωη σας ειναι ο ''αγωνας'' του φραπε και της παραλιας

Ψήνομαι άγρια να σου απαντήσω στην γλώσσα που σου αξίζει, όχι γιατί μου λες χιλιοειπωμένες καραμελίτσες σαν γριά που παρακολουθεί μόνο mega, αλλά γιατί χωρίς να ξέρεις τίποτα για μένα βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για το τι είμαι και τι κάνω στη ζωή μου. Ενα το κρατούμενο. Οπως και να έχει,λίγα σχόλια πάνω στα φαιδρά σου επιχειρήματα:

Σε κάθε νέο κύμα απολύσεων, το κλασικό (μα πόσο γραφικό ρε φίλε) επιχείρημα είναι ότι οι εργαζόμενοι μπήκαν με μέσο,κλπ. Αυτή είναι η κλασική κυβερνητική προπαγάνδα για να "δικαιωθούν" οι απολύσεις στα μάτια της κοινωνίας. Το ίδιο προβλήθηκε και για τους εργαζόμενους της ΕΡΤ, για τους γιατρούς και για πολλούς άλλους κλάδους. Οχι πως δεν έχουν υπάρξει αυτά τα φαινόμενα κοινωνικών παθογενειών στην ελληνική κοινωνία. Μα είναι καιρός να σταματήσουμε να μιλάμε σε επίπεδο καφενείου με αφορισμούς του τύπου "μπήκαν με μέσο, άρα καλά τους έκαναν". Ελεος! Ολόκληρα κομμάτια της κοινωνίας οδηγούνται εν μία νυκτί στην ανεργία, ακόμη και με έκνομους τρόπους (πχ. η πράξη νομοθετικού περιεχομένου με την οποία έκλεισαν την ΕΡΤ είναι αντισυνταγματική), είναι επικίνδυνα αφελές θα έλεγα να πιστεύει κανείς πως όλοι αυτοί οι άνθρωποι μπήκαν με μέσο και ότι οι υπηρεσίες θα εξυγιανθούν από τους ίδιους πολιτικούς που τόσα χρόνια διόριζαν τους δικούς τους ανθρώπους σε στρατηγικές θέσεις ελέγχου. Για όποιον έχει αμφιβολίες, ορίστε ένα πρόσφατο παράδειγμα.

Συνεπώς από τους 1655 (αν δεν κάνω λάθος) διοικητικούς υπαλλήλους που τίθενται σε διαθεσιμότητα από 8 ΑΕΙ είναι εκ των πραγμάτων ΑΔΥΝΑΤΟ να είναι όλοι "με μέσο". Κι όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο, οφείλει να προσκομίσει και τα ανάλογα τεκμήρια. Ακόμη και με μέσο αν ήταν, είναι αδιάφορο στην παρούσα συγκυρία γιατί τα κοινωνικά προβλήματα που προκύπτουν από τις μαζικές απολύσεις είναι πολλάκις σημαντικότερα (αυτοκτονίες, καταθλίψεις, αδυναμία κάλυψης βιοποριστικών αναγκών, εξαθλίωση, εγκληματικότητα,κλπ).

Οσον αφορά τον χώρο της απεργίας. Ο χώρος εργασίας τους είναι το πανεπιστήμιο άρα αυτόν καταλαμβάνουν. Ο μοχλός άσκησης πολιτικής πίεσης είναι η παύση των πανεπιστημιακών δραστηριοτήτων, αλλιώς δεν έχει νόημα. Δεν το κάνουν για την τιμή των όπλων για να κάνουν συμβολικές διαμαρτυρίες. Μιλάμε για την ζωή τους, ασκούν ξεκάθαρα πίεση στην κυβέρνηση να πάρει πίσω τις απολύσεις και τις διαθεσιμότητες, αν δεν παρεμποδίσουν την λειτουργία δεν κάνουν τίποτα. Ούτως ή άλλως, πολλά τμήματα είναι αδύνατο να λειτουργήσουν γιατί ουσιαστικά μένουν χωρίς (επαρκή αριθμό από) διοικητικούς λόγω απολύσεων/μετακινήσεων.
Οποιος θέλει να δει περισσότερες λεπτομέρειες εδώ, εδώ και εδώ για θεμελιώδη προβλήματα που προκύπτουν από τις διαθεσιμότητες.

Προφανώς και ο χαρακτηρισμός σου "εύκολη λύση" για την απεργία των διοικητικών είναι όχι μόνο εκτός τόπου και χρόνου αλλά δείχνει και έλλειψη γνώσης των γεγονότων. Εκτός των πιέσεων που δέχονται από πολλά μέτωπα να λήξουν την απεργία (υπουργείο παιδείας, απειλές αρβανιτόπουλου για συλλήψεις, λασπολογία και διαστρέβλωση από μμε) συν τον κίνδυνο να χαθεί το εξάμηνο, η απεργία τους έχει ήδη κηρυχθεί παράνομη για 3η φορά από το Πρωτοδικείο με προσφυγή του υπουργείου παιδείας, για να μην πω για τους 268 διοικητικούς (εκ των οποίων οι 200 από το ΕΚΠΑ) που τέθηκαν σε αργία (πειθαρχική δίωξη δλδ) επειδή αρνήθηκαν να απογραφούν. Πού την βλέπεις την εύκολη λύση λοιπόν; νομίζεις ότι οι άνθρωποι ξύπνησαν μια μέρα και είπαν ας πάμε για απεργία για την πλάκα μας; οι κινηματικές διαδικασίες είναι κουραστικές , χρονοβόρες , με αβέβαιο αποτέλεσμα και κινδύνους διώξεων και συλλήψεων. Κανείς δεν το κάνει για πλάκα, αλλά επειδή δεν έχει άλλη επιλογή. Σόρυ αλλά υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν να ζουν με αξιοπρέπεια.

Πιθανότητες να κερδίσουν δεν ξέρω πόσες υπάρχουν, πάντως τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα παρουσιάζεις. Οι άνθρωποι έχουν δώσει μεγάλη μάχη τόσες βδομάδες αντιμετωπίζοντας χίλια δύο προβλήματα, συμμετέχοντας σε περιφρουρήσεις κάθε πρωί στις πύλες του πανεπιστημίου και παρά τον κλοιό που σφύγγει κρατάνε ακόμα. Πολλοί φοιτητές στέκονται αλληλέγγυοι στον αγώνα τους, όχι μόνο για την διαθεσιμότητα αλλά πιο συνολικά κατά των αλλαγών που οδηγούν στην κατάρρευση της δημόσιας παιδείας καθώς και αρκετοί καθηγητές (πχ. αυτός ) ενώ μετά τις απειλές Αρβανιτόπουλου να στείλει τα ματ οι σύγκλητοι των ΕΚΠΑ και ΑΠΘ υπέβαλαν παραίτηση στους πρυτάνεις αρνούμενοι να κάνουν μάθημα σε καθεστώς αστυνομοκρατίας. Η συναυλία που διοργανώθηκε στο Πολυτεχνείο από τους διοικητικούς ΕΜΠ και ΕΚΠΑ, την επιτροπή εορτασμού της 17ης Νοέμβρη και τους εργαζόμενους της ΕΡΤ είχε επίσης μαζικότητα. Σήμερα η συγκέντρωση για τις ανοιχτές σχολές απαξιώθηκε από όλους ενώ έχει γίνει πλέον γνωστό ότι για την συλλογή υπογραφών που κάνουν μέσω internet δεν έχουν καμιά δικλείδα που να εξασφαλίζει την μοναδικότητα της ψήφου. Ο νοών νοείτο... Βγάλε τα συμπεράσματα σου για το ποιος είναι τρομοκρατημένος.

Τελειώνοντας, όσο για αυτό που είπες για τους "αγώνες του φραπέ και της παραλίας" , αυτή η αντίληψή σου δείχνει να είσαι εκτός ελληνικής πραγματικότητας. Εχεις πάρει χαμπάρι τι γίνεται στην κοινωνία; Η αντίληψή σου για τις κινητοποιήσεις είναι η αντίληψη της γυάλας, όσων βλέπουν την ζωή από τα δελτία ειδήσεων. Ημουν όλο το καλοκαίρι στην ΕΡΤ, στο εφετείο για τον Κώστα Σακκά, σε πορείες και διαδηλώσεις, ήμουν στο Ραδιομέγαρο όταν άρχισαν να σπρώχνουν με τις ασπίδες και να ρίχνουν χημικά πριν 2 βδομάδες, προσπαθώ να συμμετέχω όπου μπορώ και αυτό που μπορώ να διαβεβαιώσω είναι ότι οι κινητοποιήσεις δεν είναι παίξε-γέλασε. Ρισκάρεις πρώτα απ΄όλα την σωματική σου ακεραιότητα σε μια συγκυρία απίστευτης καταστολής, πέραν της κούρασης, του χρόνου και της ενέργειας που θα μπορούσες να ξοδέψεις αλλιώς. Δεδομένων των παραπάνω, δεν αγωνίζεται κανείς για πλάκα. Είναι μια επιλογή που στοιχίζει αλλά και μονόδρομος για λόγους βιοπορισμού (και αξιοπρέπειας για πολλούς). Κι όποιος πει ότι αυτό είναι καραμέλα κι ό,τι οι άνθρωποι γύρω του ζουν καλά, είναι ή ξεκάθαρα τυφλός ή ξεκάθαρα ψεύτης. Ή ζει σε καμιά γυάλα της Εκάλης και των βορείων προαστείων και δεν έχει κυκλοφορήσει ποτέ νύχτα στο κέντρο να δει τι γίνεται. Από την οικογένειά μου, μέχρι το συγγενικό και το φιλικό μου περιβάλλον όλοι αντιμετωπίζουν προβλήματα σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό. Και από τον κόσμο που μιλάω καθημερινά, το ίδιο. Δεν ξέρω σε ποια διάσταση ζείτε εσείς αλλά η αντίληψη περί αγώνων φραπέ και παραλίας είναι εκτός πραγματικότητας. Δεν θέλω να επεκταθώ σε προσωπικά παραδείγματα, ούτε ανέφερα κάποιες προσωπικές μου εμπειρίες σαν κάποιου είδους αγωνιστικών "παράσημων" αλλά απλά και μόνο για να δείξω πόσο στρεβλή είναι η επικρατούσα αντίληψη όσων δεν έχουν συμμετάσχει ποτέ σε μια κινητοποίηση.

Αυτά σε γενικές γραμμές, βγήκε μεγαλύτερο το μήνυμα απ ό,τι περίμενα, αλλά βλέπεις <<το εύκολο>> τελικά είναι να πετάς μια αφοριστική μαλακία για σύνθετα φαινόμενα που χρειάζεται σεντόνια για να αποκαλυφθεί η στρεβλότητά της. Οπως και να χει, δεν έχω χρόνο για άλλο μπλαμπλα, αν διαβάσω κάποιο σοβαρό επιχείρημα (και όχι ευτελείς χαρακτηρισμούς για αριστεροκάγκουρες και τιποτένιες ζωές) θα επιστρέψω για απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μαλλον δεν εισαι στην τριτοβαθμια αρκετο καιρο ,γιαυτο τα λες αυτα. Απο τους 10 εκει μεσα ζητημα ειναι να δουλευουν οι 2.Η γραμματεια σε εμας δουλευει δευτερα τεταρτη παρασκευη 10-13.00, 36 ωρες τον μηνα.Αυτο ειναι το οφισιαλ ωραριο ,γιατι στην πραγματικοτητα απο τις 36 ωρες τις μισες απλα δεν υπαρχουν εκει μεσα.
Οι βαθμοι για να περαστουν online περναει κανας μηνας ,με το παραγωγικοτατο προσωπικο που εχουμε. Λες να τους αντικαταστησουμε με αλλους. Δεκτο ,αλλα κοβω το κεφαλι μου οτι και αυτο να γινοτανε ,παλι θα λεγατε πιπες για να κλεισει η σχολη
Ξυπνα ,ψευτοεπαναστατη του φραπε

Υγ επισης απτην διαθεσημοτητα οι 600+ απο αυτους ,απλα θα μεταφερθουν σε αλλα ιδρυματα ,δεν χανουν την δουλεια τους

Κι εμένα έτσι είναι η γραμματεία μου. Οπότε τους απολύουμε όλους! Πόση ώρα το σκεφτόσουν;

απλά πρέπει να αυξηθούν οι ώρες εργασίας τους (με ανάλογη αύξηση στην αμοιβή τους φυσικά) αλλά όταν σου κόβουν την χρηματοδότηση πάνω απ το 50% πού λεφτά; πολυτέλειες...

υγ. για πολλούς από αυτούς αυτό συνεπάγεται με απόλυση. δεδομένης της άσχημης οικονομικής τους κατάστασης κάποιοι εκ των πραγμάτων είναι αδύνατο να μετακινηθούν σε άλλες πόλεις, οπότε στους άμεσα απολυθέντες αμέσως έχει προστεθεί και ένας αριθμός έμμεσα "απολυθέντων".



EDIT:
@Λενιώ (Στο διάολο πάμε) στην απάντηση μου στον Bemano έχω πετάξει κάποια links δεξιά κι αριστερά. Δες τα και ελπίζω εκεί να βρίσκεις κάποιες απαντήσεις στα διλλήματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η μορφή της γραμματείας στο Τμήμα του Bemanoυ, είναι ίδια σε όλα τα Τμήματα. Σε μας από το 2009, η γραμματεία έγινε αρκετά εξυπηρετική με το ίδιο ωράριο υποδοχής των φοιτητών (δηλ., πλην Δευτέρας, κλπ). Από το 2009 έχουμε και ηλεκτρονικό φάκελο του φοιτητή όπου ο κάθε φοιτητής με ειδικό λογαριασμό ενημερώνεται για θέματα που αφορούν τις σπουδές του (π.χ. τους βαθμούς των μαθημάτων του ή να κάνει αίτηση για κάποιο πιστοποιητικό/ έγγραφο) χωρίς να πηγαίνει να περιμένει στον γκισέ ούτε να δημιουργείται ουρά φοιτητών (συνηθισμένο φαινόμενο στο παρελθόν). Με προθεσμία 3 ημερών (η οποία τηρείται ευλαβικά) από την ημέρα της ηλεκτρονικής αίτησης, ο φοιτητής που έκανε την αίτηση ηλεκτρονικά (μέσω του ηλεκτρονικού κόμβου-φάκελού του) μπορεί να περάσει από τη γραμματεία να λάβει το πιστοποιητικό/ έγγραφο. Ακόμη και στην περίοδο αυτή, η γραμματεία δεν έχει αλλάξει συμπεριφορά παρ' όλα τα πλήγματα που έχει δεχτεί. Κανονικά έπρεπε να της δώσουν κάποιο "βραβείο" ποιοτικών υπηρεσιών προς τα μέλη του Τμήματος, κάτι που δεν είναι συνηθισμένο στα Ελληνικά χρονικά. Μάλιστα λόγω της μηχανοργάνωσης (Bemano αυτό το πρόβλημα έχει η γραμματεία σας: δεν έχει μηχανοργάνωση) και οι καθηγητές διορθώνουν και στέλνουν τους βαθμούς σε χρόνο dt. Παλιά, έκαναν και 2 μήνες μέχρι να στείλουν τους βαθμούς στη γραμματεία... και η γραμματεία έκανε 1 μήνα περίπου να περάσει τους βαθμούς στις καρτέλες των φοιτητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αυτοι που εχουν τεθει σε διαθεσιμοτητα,πως ακριβως θα δουλεψουν?Αφου εχουν απολυθει :hehe:
Εσυ δηλαδη διεκδικεις την δουλεια σου,δουλευοντας τζαμπα?Τι λε ρε συ,το εργατικο κινημα πως δεν εχει σκεφτει αυτον τον τροπο.:(
Οι υπολοιποι,πρεπει να ασκησουν πιεσεις,και οταν σκυβεις το κεφαλι,και δουλευεις με ανισους ορους,σιγουρα δεν ασκεις καμια πιεση.

Κοιτα,το πανεπιστημιο για να δουλεψει,χρειαζεται κεφαλαιο για να πληρωνει καποια εξοδα,το οποιο προερχεται απο τις χρηματοδοτησεις.Αυτες τωρα υπαρχουν,σε νανοκλιμακα μονο,ως αποτελεσμα να μην μπορουν να ξεπληρωθουν βασικοι λογαριασμοι οπως το ρευμα(ΔΕΗ).

Οσο νωριτερα καταλαβεις,οτι τα Πανεπιστημια δεν μπορουν να λειτουργησουν,τοσο το καλυτερο για σενα.
Μπροστά σε αυτό το κοινωνικό κυρίως θέμα θα σκεφτώ τα χρήματα??Δεν σκύβω κανένα κεφάλι δουλεύω και διεκδικώ αυτό το δικαίωμά μου!Δεν αφήνω κανέναν να με αντικαταστήσει ή να με πετάξει έξω!Δηλαδή θέλουμε και να πληρωνόμαστε αλλά και να αγωνιζόμαστε...!?Δεν είναι αγώνας αυτός όμως ουσιαστικός!Βλέπεις στο είπα πως δεν βγάζει πουθενά!
Τώρα ξαφνικά σας έπιασε όλους να βγάλετε συμπέρασμα πως το πανεπιστήμιο δεν δουλεύει κανονικά και σωστά...ευχαριστώ το ήξερα!Γιατί δεν το κλείναμε από τότε να ησυχάσουμε? Ψάχνετε αφορμές να το κρατήσετε κλειστό..δεν σας φταίνε οι διοικητικοί...εγώ αυτό έχω καταλάβει!

Pop Corn τα διάβασα και απλά θα σου πω πως δεν πιστεύω πως είναι ψέματα καθώς σίγουρα τα πανεπιστήμια δεν διέθεταν πλεονάζον προσωπικό!! ..Παρόλα αυτά καλό είναι όπου ακούμε πολλά κεράσια να κρατάμε μικρό καλάθι γιατί η κινδυνολογία είναι γενικά αρεστή και πουλάει στη χώρα μας δυστυχώς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τι κερδος εχουμε ''εμεις'' απο ενα κλειστο Πανεπιστημιο,αφου λες οτι ''ψαχναμε'' να το κλεισουμε.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Τι κερδος εχουμε ''εμεις'' απο ενα κλειστο Πανεπιστημιο,αφου λες οτι ''ψαχναμε'' να το κλεισουμε.?

Δε μπορώ να σου απαντήσω εγώ σε αυτό!Απλά επισήμανα αυτό που παρατήρησα!
Άλλωστε σου μιλώ για ανοιχτά πανεπιστήμια και διεκδίκηση δικαιωμάτων και από τις 2 πλευρές και μου απαντάς πως δε μπορούν να λειτουργήσουν κανονικά! Χαίρω πολύ καμία λύση? Γιατί μέχρι στιγμής δεν την βλέπω στον ορίζοντα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Δε μπορώ να σου απαντήσω εγώ σε αυτό!Απλά επισήμανα αυτό που παρατήρησα!
Άλλωστε σου μιλώ για ανοιχτά πανεπιστήμια και διεκδίκηση δικαιωμάτων και από τις 2 πλευρές και μου απαντάς πως δε μπορούν να λειτουργήσουν κανονικά! Χαίρω πολύ καμία λύση? Γιατί μέχρι στιγμής δεν την βλέπω στον ορίζοντα! ;)

Απεργία λέμε!
Συνέχεια αυτόν τον κύκλο θα κάνουμε; :P
Και οι φοιτητές, αν όντως νοιάζονται για το πανεπιστήμιο τους, θα πρέπει να στηρίζουν αυτούς τους αγώνες που θέλουν ένα καλύτερο πανεπιστήμιο. Και αυτοί κάνουν σαν τις σχολικές καταλήψεις που στηρίζουν ένα καλύτερο μάθημα... με την απαγόρευση του! (?) :confused:
Τι αγώνας είναι αυτός;
Εδώ λέμε ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το κράτος.
Οι διοικητικοί προσπαθούν να ασκήσουν πίεση στο κράτος και οι φοιτητές αντί να στηρίζουν τους απεργούς για έναν συλλογικό αγώνα, ασκούν πίεση στους διοικητικούς! Δηλαδή διασπάνε την απεργία για να μην γίνουν αλλαγές στο πανεπιστήμιο. Και όταν του χρόνου θα πληρώνει για να φάει στη λέσχη ή να μείνει στην εστία θα σκέφτεται ότι δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Όχι, μπορούσε να στηρίξει την απεργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gian7giant

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδιά, όταν χάνεται το εξάμηνο τι ακριβώς γίνεται; Πότε ξεκινάνε τα μαθήματα; Δηλαδή αν ανοίξει τέλη Δεκέμβρη το πανεπιστήμιο και τυπικά το εξάμηνο έχει χαθεί, πότε θα αρχίσουμε τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Απεργία λέμε!
Συνέχεια αυτόν τον κύκλο θα κάνουμε; :P
Και οι φοιτητές, αν όντως νοιάζονται για το πανεπιστήμιο τους, θα πρέπει να στηρίζουν αυτούς τους αγώνες που θέλουν ένα καλύτερο πανεπιστήμιο. Και αυτοί κάνουν σαν τις σχολικές καταλήψεις που στηρίζουν ένα καλύτερο μάθημα... με την απαγόρευση του! (?) :confused:
Τι αγώνας είναι αυτός;
Εδώ λέμε ότι το πρόβλημα ξεκινάει από το κράτος.
Οι διοικητικοί προσπαθούν να ασκήσουν πίεση στο κράτος και οι φοιτητές αντί να στηρίζουν τους απεργούς για έναν συλλογικό αγώνα, ασκούν πίεση στους διοικητικούς! Δηλαδή διασπάνε την απεργία για να μην γίνουν αλλαγές στο πανεπιστήμιο. Και όταν του χρόνου θα πληρώνει για να φάει στη λέσχη ή να μείνει στην εστία θα σκέφτεται ότι δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Όχι, μπορούσε να στηρίξει την απεργία.

Τι είναι αυτά που λες?? Γιατί κολλάτε συνεχώς στις ίδιες απόψεις?Δηλαδή αυτός που δεν στηρίζει απεργία πρέπει ντε και καλά να στηρίζει την απόλυση των διοικητικών και την υποβάθμιση του πανεπιστημίου? Συνέχεια μιλάτε για το κράτος που φταίει κτλ κτλ...χαίρω πολύ...κάτι καινούργιο? Δεν είπα ποτέ ότι φταίνε οι διοικητικοί για την κατάσταση του πανεπιστημίου..αλλά ούτε και ο φοιτητής!
Είδες να γίνεται τίποτα με κλειστά πανεπιστήμια και με απεργία?Πιστεύεις πραγματικά ότι η κυβέρνηση πιέζεται?? Σοβαρά?? Γιατί εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο!
Τι το παράλογο λέω...αυτό που υποστηρίζω είναι να μην κουνηθεί κανείς από τη θέση του να συνεχίσει το έργο του διότι το πανεπιστήμιο τον χρειάζεται να μην υπακούσει στις διαταγές καμίας κυβέρνησης που θέλει να περάσει τον εξευτελισμό των πανεπιστημίων και το επιδιώκει με κάθε τρόπο!Πρέπει όλοι προσπαθήσουμε να το βοηθήσουμε να δουλέψει και να το κρατήσουμε ανοιχτό και όταν λέω όλοι εννοώ και διοικητικοί και φοιτητές και καθηγητές...άσχετα με αυτά που επιτάσσει ο κάθε ένας παπάρας που μόνο το καλό της δημόσιας παιδείας δεν πρεσβεύει!
Όταν κάτι μένει κλειστό και δεν επιτελεί το έργο του όπως μπορεί σιγά σιγά σβήνει αυτή είναι η γνώμη μου! Και σιγά που θα είναι κλειστό το πανεπιστήμιο και θα σκεφτούν όλα τα γουρούνια ...εμένα και εσένα και τον κάθε κακόμοιρο που χάνει τη δουλειά του... Όλοι στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά πανεπιστήμια στο εξωτερικό...για μας τα άλλα τα κακόμοιρα θα νοιαστούν?? Αυτό που θέλουν είναι να το κάνουν ανίκανο να επιτελέσει τις λειτουργίες του...κανείς δεν αμφιβάλλει νομίζω σε αυτό!Πες μου έναν λόγο για τον οποίο τόσους μήνες δεν έχουν προχωρήσει σε επίταξη??Τόσους μήνες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Υποστηριζεις,να δουλευουν τζαμπα αυτοι που εχουν απολυθει(διαθεσιμοτητα).Και πως θα επιβιωσουν?Με ποιον τροπο θα καλυψουν τα εξοδα τους,αφου δεν πληρωνονται?

Υποστηριζεις,επισης,οτι πρεπει να βοηθησουμε το πανεπιστημιο,να λειτουργησει,ως φοιτητες.Μπορουμε ως φοιτητες,να διαθεσουμε,ενα κεφαλαιο(χιλιαδες ευρω,εως εκατομμυρια) ωστε να καλυφθουν τα εξοδα του Πανεπιστημιου?

Γενικοτερα,οσοι θελετε ανοιχτες σχολες,την παρουσα περιοδο,δεν εχετε στρατολογησει μια ορθολογικη πολιτικη,πισω απο αυτη την κινηση.Απλως,εχετε μια κοσμοθεωρητικη αντιληψη για τα Πανεπιστημια τυπου ''πρεπει να ειναι ολα ανοιχτα'',αλλα η συγκεκριμενη αποψη,δεν περιλαμβανει τιποτε αλλο παρα μονο συναισθηματικη εξαρση και πολλα φωνηεντα.Δεν γινεται,καθε φορα που καιγεται ο κωλαρακος του καθενος απο εμας,ξεχωριστα,να εξαπλωνουμε individualiστικες συμπεριφορικες,στην κοινωνια.
Λυπαμαι,αλλα η λειτουργια του πανεπιστημιου,με τα χαλια που εχει τωρα,ειναι ουτοπικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επειδή πραγματικά το θέμα με τα πανεπιστήμια της Ελλάδος, μας τα έχει κάνει τσουρέκια κάθε χρόνο και από μια φιέστα θα ήθελα να προβληματιστούμε:

1. Ποια είναι η αντίδραση της κοινωνίας των πονόψυχων "Ελλήνων αγωνιστών" για μια μικρή / μεγάλη επιχείρηση που κλείνει, οι εργαζόμενοι μένουν χωρίς δουλειά, οι ιδιοκτήτες πάνε φυλακή σύμφωνα με το άρθρο 99 περί πτώχευσης;

2. Γιατί να μην υπάρχει ανάλογο άρθρο του πτωχευτικού κώδικα για δημόσιους οργανισμούς που λειτουργούν με οργανόγραμμα επιχείρησης; Γιατί μόνο αυτού του είδους η διάκριση μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού τομέα, υπάρχει μόνο σε χώρες τύπου Ελλάδας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top