Κηδεία - Είναι αποδεκτή η διακωμώδησή της;

diana222

Νεοφερμένος

Η diana222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
καποια ηταν αστεια, φυσικα δεν πρεπει να τα παρουμε τοις μετρητοις... δεν νομιζω οτι καποιος το σχολιασε νιωθωντας ασεβεια προς τους νεκρους. παντως το ολο σκηνικο με τα κλαματα απο ατομα που ουτε εχουν νοιαστει ποτε για τον νεκρο μου φαινονται γελοια πολυ περισσοτερο απο αυτο το topic. αυτη ειναι η πραγματικη ασεβεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
δεν εχει τραβηξει κανεις απο σας κανενα λουκι, γ'αυτο σας φαινεται αστειο....

Ξέρεις τι είναι αστείο; Το ψευτοκλάμμα που ρίχνουν όλοι στις κηδείες για να πει ο κόσμος "Αχ, κοίτα πόσο στεναχωρήθηκε ο/η τάδε".
Άτομα που, όσο ο νεκρός ήταν ζωντανός, δεν είχαν σκεφτεί να τον πάρουν ένα τηλέφωνο, να ενδιαφερθούν.
Όλες αυτές οι αηδίες με τα μνημόσυνα, τα συμπόσια μετά την κηδείες, τις ταφόπλακες, που κάνουν διαγωνισμό για το ποιος θα έχει το καλύτερο μνήμα. Λες και το μέγεθος του μνήματος, συμβολίζει την αγάπη στο νεκρό. Επίδειξη είναι όλα.

Δε λέω, κάποια πρόσωπα, λυπούνται πραγματικά που πέθανε ένας δικός τους άνθρωπος. Αλλά είναι όλα καθορισμένα πλέον. Το πως θα σε θάψουν, το που, το πως θα συμπεριφερθούν οι παρευρισκόμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
πες τα ρε vampi!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εγώ τα λέω. Αλλά μετά σε κοιτάνε με μισό μάτι. Αν πας στην κηδεία και δεν κλάψεις ή δεν λιποθυμήσεις είσαι αναίσθητος και δεν ενδιαφέρεσαι για το νεκρό. Well, guess what. Ενδιαφερόμουν όσο ήταν ζωντανός. Τώρα είναι ΝΕΚΡΟΣ. Δεν θα τον ξεχάσω αλλά μέχρι εκεί. Με το κλάμα και τις πλερέζες δεν θα ζωντανέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
σου 'χω πόσο σε καταλαβαίνω? τόσους μήνες την είχαμε εδώ στο σπίτι, ένα τηλέφωνο δεν την πήραν και στενοχωριόταν. όταν ''έφυγε'' ούτε οι μισοί δεν ήρθαν στην κηδεία, αλλά όσοι ήρθαν το έπαιζαν πληγωμένες γατούλες. τώρα τους ακούμε κάθε μέρα να μας ''θάβουν'' γιατί θέλουν τα σπίτια και ξέρουν πολύ καλά ότι δεν τους τα έχει δώσει. ευτυχώς ήταν αρκετά πονηρή ώστε να δώσει την τελευταία παράσταση αφού ''ταξιδέψει''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ω ναι. Είναι και η κληρονομιές μετά. Τέλος πάντων. Μεγάλο το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
ναι όντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefneff

Νεοφερμένος

Η nefneff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά δεν νομίζω οτί και αυτός που έγραψε το θέμα θα έκανε κάτι απο όλα αυτά.απλά παρατήρησε κάποια πράγματα που θα ήταν πολύ γελοία και μεγάλες καφρίλες..έχασα πρόσφατα και γω κάποιον και όμως μου φάνηκε αστείο.ίσως μερικά ήταν παρατραβηγμένα..οκ..αλλά δεν νομίζω οτι ήθελε να προσβάλλει τον συγγενή κανενός ούτε κανέναν. και αν σκεφτούμε το τι "αστεία " υπάρχουν ή με το τι γελάει ο κόσμος...δεν νομίζω οτι αξίζει να γίνουμε τόσο έξαλλοι πιά..εξάλλου υπάρχει και το black humour..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Είναι από τις λίγες φορές που +φωνώ με vampi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Εγώ τα λέω. Αλλά μετά σε κοιτάνε με μισό μάτι. Αν πας στην κηδεία και δεν κλάψεις ή δεν λιποθυμήσεις είσαι αναίσθητος και δεν ενδιαφέρεσαι για το νεκρό. Well, guess what. Ενδιαφερόμουν όσο ήταν ζωντανός. Τώρα είναι ΝΕΚΡΟΣ. Δεν θα τον ξεχάσω αλλά μέχρι εκεί. Με το κλάμα και τις πλερέζες δεν θα ζωντανέψει.

συμφωνω απολυτα με αυτο,οσο ζει καποιος τον εχουμε γραμμενο στ αρχιδια μας και οταν πεθαινει θυμομαστε να πεσουμε του θανατα αυτο ειναι η μεγαλυτερη καφριλα απο ολα τα αλλα που ειπε το παιδι και ειναι ενα γεγονος που με εξοργιζει αφανταστα αυτο.Απλα ειναι λιγο εως πολυ ανωριμο και βλακωδες να κανεις σαν μαλακας και μικρος παιδι χαρα γεματο σε μια κηδεια οχι τοσο για τον νεκρο - νταξ και για τον νεκρο αλλα οχι τοσο γι αυτον αφου δεν θες- αλλα για τους συγγενεις που για τελευταια φορα βλεπουν τον ανθρωπο τους εκει ειναι το ολο θεμα οι ζωντανοι ο νεκρος παει μας αφησε χρονους αλλα σεβασου τον πονο του αλλου που δεν θα ξαναδει τον δικο του ποτε ξανα.Σκεψου να κανεις κατι σε μια μανα που χασε το παιδι της ή σε μια συζυγο που εχασε απο τροχαιο τον αντρα της και εχει μεινει πισω με παιδια ξερω γω,ε νταξ πολυ μαλακια αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μα εννοείται αυτό. Δεν είπα πως θα πάω στην κηδεία και θα αρχίσω να γελάω ή να κοροϊδεύω τους άλλους που κλαίνε έστω και προσποιητά. Αλλά δεν θα βάλω και τα κλάματα αν δεν το νιώθω πραγματικά, μόνο και μόνο για να δουν ότι στεναχωρήθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εντάξει ναι, κλασσικά πολλή υποκρισία παίζει σε ένα μεγάλο ποσοστό κηδειών που έχω παρευρεθεί. Και ειδικά απο τα άτομα-"καμάρια" της ηθικής.
Περισσότερο μένουμε στο τυπικό της διαδικασίας και στις ανούσιες συμπεριφορές-σχόλια-καταστάσεις, παρά στον νεκρό που "θα πρέπει" να θυμόμαστε.
Πέραν του ότι συμμετέχουν συχνά άτομα που ούτε που υπολόγιζαν τον νεκρό όταν ήταν ζωντανός, παίζει και πολλή "φιγούρα" και "τάση συγκίνησης" ώστε να εντυπωσιαστούν οι υπόλοιποι με το πόσο "αγαπάν" όσοι ουρλιάζουν, τον πεθαμένο.
Επιπλέον, πολλή προσκόλληση παρατηρείται και στα υλικά και τα έξοδα των διάφορων διαδικασιών, πχ κηδείες, μνημόσυνα. Καθώς επίσης και προσκόλληση στην ποιότητα των μέσων διεκπεραίωσης της κηδείας πχ φέρετρα, πληρωμή παπά, στολισμός, κόλυβα κτλ.
Χάσιμο του νοήματος δηλαδή.
Περισσότερο θυμούνται κάποιοι πόσα ξόδεψε ο τάδε για να κηδέψει το αγαπημένο του πρόσωπο παρά τις στιγμές του με το πρόσωπο τούτο.
Το χειρότερο είναι οι διαμάχες γύρω απο υλιστικά ή τυπικά ζητήματα που καμία σχέση έχουν με το αίσθημα συμπόνιας ή ανάμνησης του νεκρού.
Μία μορφή κοινωνικής παθογένειας, που δημιουργήθηκε απο παραδόσεις, στερεότυπα, και χαζοαντιλήψεις μιας κοινωνίας που θάβει καλύτερα τις αξίες της απο ό,τι τα παιδιά της. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ξέρεις τι είναι αστείο; Το ψευτοκλάμμα που ρίχνουν όλοι στις κηδείες για να πει ο κόσμος "Αχ, κοίτα πόσο στεναχωρήθηκε ο/η τάδε".
Άτομα που, όσο ο νεκρός ήταν ζωντανός, δεν είχαν σκεφτεί να τον πάρουν ένα τηλέφωνο, να ενδιαφερθούν.
Όλες αυτές οι αηδίες με τα μνημόσυνα, τα συμπόσια μετά την κηδείες, τις ταφόπλακες, που κάνουν διαγωνισμό για το ποιος θα έχει το καλύτερο μνήμα. Λες και το μέγεθος του μνήματος, συμβολίζει την αγάπη στο νεκρό. Επίδειξη είναι όλα.

Δε λέω, κάποια πρόσωπα, λυπούνται πραγματικά που πέθανε ένας δικός τους άνθρωπος. Αλλά είναι όλα καθορισμένα πλέον. Το πως θα σε θάψουν, το που, το πως θα συμπεριφερθούν οι παρευρισκόμενοι.

:no1:

Δυστυχώς πολλά πράγματα στη ζωή μας και πολλές κοινωνικές εκδηλώσεις
(γάμος, κηδεία, μνημόσυνα κτλπ...) έχουν αποκτήσει μια έντονα προκατασκευασμένη και τυποποιημένη μορφή.
Το καλοκαίρι που μας πέρασε, είχα πάει σε κάποιους γάμους συγγενών και ειλικρινά γέλαγα μέσα μου για την ομοιότητα που είχαν οι διαδικασίες
Μέχρι και η μουσική σε ένα γάμο είναι τυποποιημένη και καθορισμένη...
(κλασική,πόπ-> έντεχνα->blues για τον χορό των νεονύμφων-> δημοτικά/τσάμικα->νησιώτικα/ηπειρώτικα->ζειμπέκικο για τους μάγκες->βαρύ ζειμπέκικο για τους πολύ μάγκες->disco->pop (για να ηρεμήσουν τα πνεύματα κ να το διαλύσουν)
Τα φαγητά; Τυποποιημένα και αυτά, ας μην τα αναφέρω φαντάζομαι ότι τα γνωρίζετε.:D

Οσον αφορά την κηδεία, είναι κακή ιδέα να κάνεις χιούμορ σε κηδεία στην Κρήτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=XViPCVGU4dA[/ame]

Δεν είπε κανένας ότι θα πάει όντως να κάνει μαlακίες στην κηδεία του άλλου, και γαμώτο, χιούμορ ήταν, αν δεν σας άρεσε το αστείο, μην γελάσετε.


Σας διακαιολογώ μόνο και μόνο επειδή (έχοντας ζήσει κηδεία δικού σας προσώπου), εντάξατε τον εαυτό σας στο σκηνικό που αναφερόταν.

Επίσης αν όντως θέλετε να γκρινιάξετε για κάτι όσον αφορά τις κηδείες, γκρινιάξτε για κάτι ουσιώδες και όχι για μία ΠΛΑΚΑ, προιόν φαντασίας.

Κάτι παρόμοιο παίζει και με τα ανέκδοτα με την Αννούλα, κάποιοι τα βρίσκουν αστεία, κάποιοι άλλοι όχι. End of story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ τα λέω. Αλλά μετά σε κοιτάνε με μισό μάτι. Αν πας στην κηδεία και δεν κλάψεις ή δεν λιποθυμήσεις είσαι αναίσθητος και δεν ενδιαφέρεσαι για το νεκρό. Well, guess what. Ενδιαφερόμουν όσο ήταν ζωντανός. Τώρα είναι ΝΕΚΡΟΣ. Δεν θα τον ξεχάσω αλλά μέχρι εκεί. Με το κλάμα και τις πλερέζες δεν θα ζωντανέψει.

+1.

Υπάρχουν άτομα που επιλέγουν να μην κλαίνε, και να μην εκφράζονται με όλη τους τη δύναμη σε τέτοιες περιστάσεις, ίσως δεν τους βγαίνει. Αλλά ξεσπάνε κάποια στιγμή, σε προσωπικές στιγμές, και κλαίνε μόνοι τους. Στο τέλος όμως καταλήγουν σε ένα σημείο, έπειτα από το ξέσπασμα (που εγώ θεωρώ απαραίτητο), να έχουν δει τα πράγματα από μια πιο αντικειμενική σκοπιά, και να προχωρουν στη ζωή τους, έχοντας ξεπεράσει την απώλεια.

Η φαινομενική αναισθησία δεν είναι κάτι κακό. Συνήθως δείχνει άτομα που δε θελουν να εξωτερικεύσουν τα αισθήματά τους και να κάνουν επίδειξη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έτρεφαν αισθήματα για τον εκλιπών.
Η θυμησή του παραμένει, και χωρίς τα κόλυβα. Και τα μαύρα ρουχα.

Η κοροϊδία από την άλλη, και η ελαφρότητα που μας διέπει κάποιες φορές, δικαιολογείται από τη φύση του θανάτου. Μας φοβίζει όλους, αν όχι τους περισσότερους, και γι'αυτό απόφασίζουμε να κάνουμε χαβαλέ, για να μην σκεφτόμαστε το μετά, και ότι είναι κάτι δυσάρεστο.

Για τις κληρονομιές, να μη μιλήσω καλύτερα. Έχω δει περιπτώσεις εκμετάλλευσης αρρώστων σε πολύ άσχημες συνθήκες, για να βάλουν μια τζούφρα. Απαράδεκτο.
Ο άλλος πεθαίνει, και σκέφτονται τα χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
άσε και πήγα κατά λάθος να το κάνω αυτό... στην κηδεία της νονάς μου από την ταραχή μου. το καλό είναι ότι πήγα να το ευχηθώ σε κάποιους από την οικογένεια που ''τρωγόμαστε'' συνέχεια. μωρέ λες να 'ξερα τελικά τι έκανα?:lol:
Χα! Εγω εχω πει σε γαμο ''και του χρονου'':P

Εντάξει ναι, κλασσικά πολλή υποκρισία παίζει σε ένα μεγάλο ποσοστό κηδειών που έχω παρευρεθεί. Και ειδικά απο τα άτομα-"καμάρια" της ηθικής.
Περισσότερο μένουμε στο τυπικό της διαδικασίας και στις ανούσιες συμπεριφορές-σχόλια-καταστάσεις, παρά στον νεκρό που "θα πρέπει" να θυμόμαστε.
Πέραν του ότι συμμετέχουν συχνά άτομα που ούτε που υπολόγιζαν τον νεκρό όταν ήταν ζωντανός, παίζει και πολλή "φιγούρα" και "τάση συγκίνησης" ώστε να εντυπωσιαστούν οι υπόλοιποι με το πόσο "αγαπάν" όσοι ουρλιάζουν, τον πεθαμένο.
Επιπλέον, πολλή προσκόλληση παρατηρείται και στα υλικά και τα έξοδα των διάφορων διαδικασιών, πχ κηδείες, μνημόσυνα. Καθώς επίσης και προσκόλληση στην ποιότητα των μέσων διεκπεραίωσης της κηδείας πχ φέρετρα, πληρωμή παπά, στολισμός, κόλυβα κτλ.
Χάσιμο του νοήματος δηλαδή.
Περισσότερο θυμούνται κάποιοι πόσα ξόδεψε ο τάδε για να κηδέψει το αγαπημένο του πρόσωπο παρά τις στιγμές του με το πρόσωπο τούτο.
Το χειρότερο είναι οι διαμάχες γύρω απο υλιστικά ή τυπικά ζητήματα που καμία σχέση έχουν με το αίσθημα συμπόνιας ή ανάμνησης του νεκρού.
Μία μορφή κοινωνικής παθογένειας, που δημιουργήθηκε απο παραδόσεις, στερεότυπα, και χαζοαντιλήψεις μιας κοινωνίας που θάβει καλύτερα τις αξίες της απο ό,τι τα παιδιά της. :(
Ισως δεν εχει και τοση σχεση αλλα https://www.snhell.gr/anthology/content.asp?id=218&author_id=1 δεν ειναι μονο ο τροπος που γινονται οι κηδειες αλλα και τι λεγεται σ αυτες..


Παντως παιζουμε και γελαμε με οτι μας φοβιζει γιατι μονο ετσι το ξορκιζουμε. Οσο πονο κι αν κρυβουν τετοιες καταστασεις, το πιο φυσιολογικο ειναι να κραταμε αποσταση. Αλλωστε τοσες και τοσες ειναι οι παροιμιες και οι ιστοριες (που εχει μαζεψει ας πουμε ο Πολιτης απο παραδοσεις ολης της Ελλαδας) που διακωμωδουν κηδειες. Μην το παρασοβαρευετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω εχω να πω οτι ολοι το βρισκετε ανεπιτρεπτο τη στιγμη που μαθετε πως καποιος εχασε καποιον κλπ.υπο αλλες συνθηκες θα γελουσατε εξισου.ή αν περασει καποιος καιρος ξερω γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Χα! Εγω εχω πει σε γαμο ''και του χρονου'':P

Ισως δεν εχει και τοση σχεση αλλα https://www.snhell.gr/anthology/content.asp?id=218&author_id=1 δεν ειναι μονο ο τροπος που γινονται οι κηδειες αλλα και τι λεγεται σ αυτες..


Παντως παιζουμε και γελαμε με οτι μας φοβιζει γιατι μονο ετσι το ξορκιζουμε. Οσο πονο κι αν κρυβουν τετοιες καταστασεις, το πιο φυσιολογικο ειναι να κραταμε αποσταση. Αλλωστε τοσες και τοσες ειναι οι παροιμιες και οι ιστοριες (που εχει μαζεψει ας πουμε ο Πολιτης απο παραδοσεις ολης της Ελλαδας) που διακωμωδουν κηδειες. Μην το παρασοβαρευετε..


προσωπικά δεν αναφερόμουν στο αστείο, άλλοι κάναν παράπονα για αυτό. Εγώ απλά είπα το σχόλιό μου επί της ουσίας πάνω στο παράπονο, γενικότερα για την κατάσταση στις κηδείες. Όχι για την φάρσα. Κλάιν στην τελική για αυτό. Εμένα με πειράζουν σοβαρά ζητήματα επι του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Χιούμορ κάνουμε εκεί που μας παίρνει. Το να κάνεις χιούμορ με ένα τόσο (για τους περισσότερους τουλάχιστον) σοβάρο θέμα είναι ανεπίτρεπτο. :nono:

εχει πεθανει ο πατερας μου.

δεν εχω προβλημα με την διακωμώδηση της κηδειας, γιατι πραγματικα η ολη κατασταση ειναι γελοια. ειναι επισης ενας ακομη τροπος εκμεταλλευσης
-----------------------------------------
μα. αυτο. το θεμα. ηταν. νεκρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αυτο το thread ειναι απαντηση σε καποιο αλλο thread;
Για ποιο αστειο γινεται λογος δηλαδη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top