Καφετέρια του iSchool ΙΙ

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,544 μηνύματα.
Θέλω να τελειώνει η Β λυκείου οσο το δυνατον πιο γρήγορα.
Είμαι στο στάδιο που κάνω ύλη 3ης λυκείου στο φροντιστήριο (3ο πεδίο) αλλα προσπαθώ συγχρόνως να τα παω καλά και στο σχολείο για να διατηρήσω το αριστείο που πήρα πέρσυ. Είμαι τρελά αγχωμένος και εν τέλει εχω φτασει σε σημείο απο το άγχος μου τι να πρωτοξεκινήσω να τα αφήνω όλα πίσω και να μην κανω τίποτα. Αυτό και σε συνδυασμό του οτι οι καθηγητές εχουν υψηλές απαιτήσεις απο μένα με έχει αγχωσει ΠΑΡΑ πολυ τελευταία... 2 μηνες μείνανε..........
Λογικό να νιώθεις έτσι. Μην κουράζεις τον εαυτό σου ακόμα Β' είσαι. Όσο για το αριστείο, δεν σημαίνει κάτι
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Θέλω να τελειώνει η Β λυκείου οσο το δυνατον πιο γρήγορα.
Είμαι στο στάδιο που κάνω ύλη 3ης λυκείου στο φροντιστήριο (3ο πεδίο) αλλα προσπαθώ συγχρόνως να τα παω καλά και στο σχολείο για να διατηρήσω το αριστείο που πήρα πέρσυ. Είμαι τρελά αγχωμένος και εν τέλει εχω φτασει σε σημείο απο το άγχος μου τι να πρωτοξεκινήσω να τα αφήνω όλα πίσω και να μην κανω τίποτα. Αυτό και σε συνδυασμό του οτι οι καθηγητές εχουν υψηλές απαιτήσεις απο μένα με έχει αγχωσει ΠΑΡΑ πολυ τελευταία... 2 μηνες μείνανε..........
Καλα κανεις και προσπαθεις να τα πας καλα στο σχολειο , αλλα χαλαρα . και σιγουρα ο σκοπος δεν πρεπει να ειναι ενα αριστειο.. αυτα ειναι κ@λοχαρτα για να flexareis στο γυμνασιο . Πας για πανελληνιες το τελευταιο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι το αριστειο
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,544 μηνύματα.
Κι εγώ είχα πάρει αριστεία στο λύκειο και δεν πιστεύω ότι μου άξιζαν κιόλας. Δεν έχει ισχύ αυτό το χαρτί. Συγκεντρώσου στο να τα πας καλά αλλά μην πιέζεις υπερβολικά τον εαυτό σου
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,162 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δούλεψα πολύ για τα αριστεία μου και μέχρι και σήμερα είμαι υπερήφανος που πήρα σε όλες, πλην μιας, τάξης.

Προφανώς από τη στιγμή που μπήκα πανεπιστήμιο δεν μετράνε στο ελάχιστο, αλλά και πάλι είναι ωραίο σουβενίρ.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,544 μηνύματα.
Η ψυχολογία μου στην εξεταστική είναι χειρότερη απ' ότι ήταν στις πανελλήνιες :hang1:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,127 μηνύματα.
Lol, ποτέ στη ζωή μου δεν πήρα αριστείο. Μαθητής του 15 μια ζωή και στις πανελλήνιες πέρασα όλους τους 18 και 19 με αριστεία :laugh:
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 305 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,523 μηνύματα.
Δεν ξερω τι τρεχει με εμενα και την γεωμετρία... Είναι το μονο μαθημα στο οποιο δεν μπορώ.
Οσο και να διαβάσω, απλώς δεν μπορώ να καταλάβω,, δεν μπορω να εφαρμόσω θεωρήματα και πορήσματα. Δεν είμαι κανας ξεμπαρκος, είμαι μαθητής του 18, αλλα το χαμηλότερο μου ήτανε πάντα η γεωμετρία. ΟΛΟΙ μου λεγανε οτι δεν διαβάζω, αλλα απλώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Το μισώ σαν μάθημα, πραγματικά
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Α, ξέρω πάρα πολύ καλά πως είναι. Και εγώ έτσι ήμουν, ποτέ δεν το χώνεψα. Το θεωρούσα το πιο ηλίθιο μάθημα (δεν είναι φυσικά, αλλά), το απεχθανόμουν.
Ευτυχώς για σένα ελάχιστα βασικά πράγματα θα χρειαστείς, και το μαρτύριο με το συγκεκριμένο μάθημα τελειώνει φέτος. Κάνε υπομονή.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,068 μηνύματα.
Πιο "αγεωμέτρητο" και "ανιστόρητο" άτομο από εμένα δε θα υπήρξε ποτέ στα χρονικά του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. :lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,127 μηνύματα.
Με φώναξε κανείς;
Ναι σε φωνάξαμε. Καιρό έχεις να ανεβάσεις οπτασίες και ανησυχούμε. Με ένα ποίημα μας άφησες στη κουβεντούλα, έτσι ξεροσφύρι βρε αδερφέ;

Δεν ξερω τι τρεχει με εμενα και την γεωμετρία... Είναι το μονο μαθημα στο οποιο δεν μπορώ.
Οσο και να διαβάσω, απλώς δεν μπορώ να καταλάβω,, δεν μπορω να εφαρμόσω θεωρήματα και πορήσματα. Δεν είμαι κανας ξεμπαρκος, είμαι μαθητής του 18, αλλα το χαμηλότερο μου ήτανε πάντα η γεωμετρία. ΟΛΟΙ μου λεγανε οτι δεν διαβάζω, αλλα απλώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. Το μισώ σαν μάθημα, πραγματικά
Με θύμισες επικές εποχές λυκείου που η καθηγήτρια είχε απηυδήσει και μας έπαιρνε -μία γνωστή συνομοταξία μονίμων αδιάβαστων- με τη σειρά για να πούμε θεωρία. Αυτό το «Γιάννη τι ξέρεις από το τάδε θεώρημα» και η μόνιμη σιωπή μου στην ερώτηση μέχρι να πάει στον επόμενο καημένο ήταν κάθε μέρα από τις πιο τίγκα στην αδρεναλίνη στιγμές μου.

1)η καθηγήτρια ζούσε με την ελπίδα πως κάποτε κάποιος θα βαρεθεί να ξεφτιλίζεται και θα διαβάσει και 2)εμείς ζούσαμε με την ελπίδα πως θα τα παρατήσει και θα σταματήσει κάθε φορά να μας λέει το ίδιο πράγμα. Και κάπως έτσι πέρασαν τα χρόνια και πήραμε απολυτήριο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν ξερω τι τρεχει με εμενα και την γεωμετρία... Είναι το μονο μαθημα στο οποιο δεν μπορώ.
Το μισώ σαν μάθημα, πραγματικά
Το θεωρούσα το πιο ηλίθιο μάθημα (δεν είναι φυσικά, αλλά), το απεχθανόμουν.
Πιο "αγεωμέτρητο" και "ανιστόρητο" άτομο από εμένα δε θα υπήρξε ποτέ στα χρονικά του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. :lol:
Εσείς χάσατε! Για μένα η Γεωμετρία ήταν το πιο αγαπημένο μου μάθημα (φυσικά μετά τη Φυσική). Παλιά διδάσκονταν πολύ περισσότερη Γεωμετρία και την έδιναν σαν ξεχωριστό μάθημα στις πανελλήνιες (πριν το 1982) και θεωρούνταν δύσκολο μάθημα. Τώρα έχει υποβαθμισθεί. Ούτε μαθητές ούτε καθηγητές ούτε φροντιστές της δίνουν σημασία. Έχω τα βιβλία των γονιών μου και πολλές φορές όταν οι άλλοι έπαιζαν βιντεοπαιχνίδια, έλυνα για χόμπι δύσκολες ασκήσεις Γεωμετρίας. Πιστεύω ότι η εξάσκηση με τη Γεωμετρία ανοίγει καινούργιους δρόμους στη σκέψη ή όπως οι αρχαίοι Έλληνες έλεγαν <<Η Γεωμετρία οξύνει τον νούν>>

1707080845407.png
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,523 μηνύματα.
έλυνα για χόμπι δύσκολες ασκήσεις Γεωμετρίας.
συλλυπητηρια Δια μου :laugh: Χαρα στο κουραγιο σου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πραγματικά, δεν ειναι οτι την μισώ γιατι βαριεμαι να διαβασω, απλα δεν μπορω να την καταλάβω. Γνωρίζω τα πορισματα και τις θεωριες απλως δεν μπορω να λυσω τις ασκησεις με τίποτα. Και έγω και την μαθηματικού μου που λεει επειδή δεν διαβάζω καθόλου :/:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Κοίτα, η γεωμετρία άσχημο μάθημα δεν είναι κατά βάθος, γιατί σε βάζει όντως στη διαδικασία να σκεφτείς διαφορετικά και να χαρείς όταν βρεις τη λύση (ακόμη θυμάμαι την ικανοποίηση που ένιωσα αφού έλυσα μια άσκηση που μου είχε βγάλει την πίστη). Αλλά οι ασκήσεις που είχε το βιβλίο εμένα μου φαίνονταν τρομερά δύσκολες.
Βέβαια εμείς το μάθημα το κάναμε διαδικτυακά λόγω covid, οπότε ίσως να έπαιξε και αυτό το ρόλο του στο να μην την καταλάβω ποτέ ικανοποιητικά.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,544 μηνύματα.
9406cbcf185fcc0e938feb50ae1399ca.jpg
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,523 μηνύματα.
geomeimgonnakillmyself
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,544 μηνύματα.
Κι εμένα το χειρότερο μου μάθημα ήταν η γεωμετρία.

Θεωρητική κατεύθυνση, καλή στην άλγεβρα, σκράπα στην γεωμετρία. Πάντα έκανα σκονάκια στα διαγωνίσματα :whistle:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,693 μηνύματα.
Η γεωμετρια ειναι εξαιρετικο μαθημα για τεμπεληδες
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,874 μηνύματα.
Για όσους παλεύουν με τις πανελλήνιες, δίνω ιδέες...


:lol: ... ο σωστός δρόμος προς την πολιτική
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top