Καφετέρια του iSchool ΙΙ

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,619 μηνύματα.
Με αυτά που λες τώρα και εγώ αρνούμαι να πιστέψω ότι δεν υπήρξαν πιο έντονες αντιδράσεις
Δεν θέλω να πάρω το μέρος κανενός γιατι όντως τρελοφέρνει ο καθηγητής αλλα γενικά το σχολείο μου έχει μακρό παρελθόν με τις αποχές (π.χ. πέρσυ τέτοια εποχή έκανε κρύο και δεν θέρμεναν αρκετα την ταξη τα καλοριφέρ, φέτος λένε κάνει υπερβολική ζέστη και δεν μας αφήνουν να ανοίγουμε τα παράθυρα, το οτι μας διώχνουν απο την τάξη να αεριστεί και την κλειδώνουν, το οτι είχε χτυπήσει το τηλέφωνο ενος απο την Γ και του έβαλε ωριαία ο καθηγητής κλπ). Εμένα με σοκαρε η αντίδραση της διευθύντριας όμως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ρωτησα ενα μελος του 15μελους και μου είπε θα δούνε αύριο στο συμβούλιο καθηγητών
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Λογικό αυτό που λες, καλύτερα να μην πάρεις το μέρος κανενός. Απ' ότι κατάλαβ το σχολείο σου πολύ ό,τι να ναι πάντως
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,619 μηνύματα.
Λογικό αυτό που λες, καλύτερα να μην πάρεις το μέρος κανενός. Απ' ότι κατάλαβ το σχολείο σου πολύ ό,τι να ναι πάντως
Σκέφτομαι να γράψω βιβλίο με όλα που έχουν δεί τα ματάκια μου απο την α γυμνασιου σε αυτο το σχολειο
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,619 μηνύματα.
Α ναι, για το χθεσινό θέμα.
Φύγαμε 6ωρο απο το 7ωρο που είχαμε κανονικά γιατί έκαναν συμβούλιο οι καθηγητές. Τώρα δεν ξερω τι θα παιχτεί αυριο, είναι περίεργο το κλιμα
 

phleidhs

Νεοφερμένος

Ο Πηλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Α ναι, για το χθεσινό θέμα.
Φύγαμε 6ωρο απο το 7ωρο που είχαμε κανονικά γιατί έκαναν συμβούλιο οι καθηγητές. Τώρα δεν ξερω τι θα παιχτεί αυριο, είναι περίεργο το κλιμα
Εμείς δεν έχουμε καν σταθερό πρόγραμμα οπότε κάθε μέρα και νέα έκπληξη με 7ωρα ή 6ωρα
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Εμείς δεν έχουμε καν σταθερό πρόγραμμα οπότε κάθε μέρα και νέα έκπληξη με 7ωρα ή 6ωρα
Καλά, Δεκέμβριος μήνας και ακόμα δε σας έχουν βγάλει σταθερό πρόγραμμα; Περίεργο μου ακούγεται
Γενικά παίζει να πηγαίνετε όλοι στα πιο περίεργα σχολεία που έχω ακούσει ποτέ μου
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Μιας που το συζητούσατε πριν ημέρες (αναφέρομαι στα περί δικαιώματος των δικηγόρων να μεταφράζουν). Ακόμα και εάν μεταφραστεί ένα κείμενο από μεταφραστή εάν επρόκειτο να σταλεί σε επίσημο φορέα (κρατική Αρχή, πανεπιστήμια του εξωτερικού κ.λπ) θέλουν η μετάφραση να είναι σφραγισμένη. Τέτοια αρμοδιότητα δεν έχουν οι μεταφραστές. Οπότε ο πολίτης πρέπει να πληρώσει και τον μεταφραστή και εν συνεχεία να πληρώσει και δικηγόρο για την γνησιότητα του εγγράφου. Ασύμφορο, έτσι έχουν οι δικηγόροι δικαίωμα μετάφρασης και είναι 1+1.

Στην Ελλάδα ακόμα το τμήμα μεταφραστών (στη Κέρκυρα είναι αν θυμάμαι καλά) είναι αρκετά υποβαθμισμένο δυστυχώς σε επαγγελματικά δικαιώματα. Μακάρι να αλλάξει στο μέλλον.
 

Katsa04

Νεοφερμένος

Ο Katsa04 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με μετεγγραφή. Παρέλαβα σήμερα το πιστοποιητικό πρώτης εγγραφής και αναγράφει πως έγινε η εγγραφή μου στο 1ο εξάμηνο σπουδών. Κανονικά εγώ τώρα έπρεπε να είμαι στο 3ο εξάμηνο, καθώς τελείωσα το 1ο ετος [2022-2023]. Έχει γίνει λάθος ή όντως ξεκινάω από το πρώτο εξάμηνο ξανά;;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,619 μηνύματα.
Τίποτα. Ρώτησα και σήμερα και όλο παίρνει παράταση η συνάντηση του 15μελούς. Λογικά ήτανε μπαρούφες η συζήτηση περι αποχής, αλλα παρατηρώ οτι ο γυμναστής λείπει πιο συχνα απο το σχολείο και κάνουν αναπλήρωση, δεν ξέρω τι φαση
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο σχολείο μας προσπαθούν να κάνουν αποχή γιατι ενας καθηγητής εβρισε μια μαθήτρια και έκανε πρόστυχα σχόλειοα και ακουμπούσε/αγκάλιαζε κοπέλες και υπάρχει ένα έντονο κλίμα στο σχολείο μας και η διευθύντρια μας είπε να δείξουμε κατανόηση γιατι οι αντρες σε μεγάλη ηλικία σκέφτονται έτσι (;):/:
Αυτά τα προβλήματα δεν λύνονται στο σχολείο. Πηγαίνει ο σύλλογος γονέων στη διεύθυνση Δευτεροβάθμιας και υποβάλει γραπτή αναφορά. Μπορεί σε άλλα θέματα (π.χ, κακός καθηγητής) να αδιαφορούν, αλλά στα σεξουαλικά αντιδρούν άμεσα.

1701442555593.png
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,619 μηνύματα.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ
 

phleidhs

Νεοφερμένος

Ο Πηλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ
Υπομονή, όλοι μας περάσαμε αυτό το στάδιο. Στη χειρότερη να πρέπει να κάτσεις να μάθεις κάποια πράγματα παπαγαλία για να τα γράψεις σε κάποιο διαγώνισμα. Είναι ένα ακόμη μάθημα, με νόημα και μεγάλη σημασία μεν, σε λάθος τάξη και εκπαιδευτικό σύστημα δε.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,716 μηνύματα.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ
Η φιλοσοφια ειναι πολυ καλο μαθημα εστω και αν δεν το καταλαβαινεις και δεν το γουσταρεις πολυ γιατι το κανουν με πολυ μπλαμπλα.
Το πιο μεγαλο βαθμο ειχα.
Η καλη φιλολογα σε καθε σχεδον μαθημα με πετουσε εξω και με εστελνε στον λυκειαρχη...
Αλλα και εγω ειμουν οργανωμενος ...ηξερα και εφερνα την μπαλα μαζι μου.
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
θα της βανω καποια στιγμη

Γιατι οι γονεις μου γκρινιάζουν για καθε φορα που παίρνω απουσία. Την παρασκευή έπρεπε να μείνω σπίτι επειδή ήμουν άρρωστος και επειδή θα έπαιρνα 6 απουσίες μου τα έπρηξαν, φαντάσου το πρήξιμο που έφαγα οταν τους είπα οτι άργησα να μπώ στην τάξη...

(παραδόξως δεν γκρινιάζουν για να κατεβαίνω προπύλαια και σύνταγμα για πορείες, και γαμώ)
Δεν χρειαζεται να το λες καθε φορα θα το μαθαινουν (αν)καποια στιγμη τους στελνουν μυνημα😂
Ναι δεν ειναι η απουσια αλλα σε νευριαζει ολο το σκηνικο που η καθηγητρια δεν καταλαβαινει τον λογο κλπ...Δεν πειραζει κανε οσες απουσιες θες αρκει να μην μεινεις...κρατα και για το τελος ομως..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ
Ωραιο ειναι γενικα αλλα οταν εχεις καμια 15αρια μαθηματα να διαβαζεις επικεντρωνεσαι περισσοτερο στα της κατευθυνσης σου...εγω προσωπικα το βαριουμουν και δεν του εδινα σημασια αλλα ωραιο ειναι να το ξεφυλισεις εχει πολλα ενδιαφεροντα πραγματα να δεις...🤭😆
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ειλικρινά, το μάθημα της Φιλοσοφίας είναι το πιο random μάθημα που υπάρχει σε όλη την διδακτέα ύλη του Λυκείου και νομίζω πως θα μπορούσε να συμπεριληφθεί με κάποιο τρόπο στην ύλη των Αρχαίων Ελληνικών - υπάρχει σίγουρα κάποια σύνδεση εκεί.

Το μόνο πράγμα που μου έχει μείνει από αυτό το μάθημα είναι η Σπηλιά του Πλάτωνα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ
Mπα!! Δεν θυμάμαι καν να διδάχτηκα τέτοιο μάθημα. Βέβαια, έχουν περάσει αιώνες από τότε που τέλειωσα το σχολείο και ίσως τότε δεν υπήρχε. Μπορεί όμως να υπήρχε, αλλά να ήταν τόσο βαρετό που να το διέγραψα εντελώς από τη μνήμη μου.

1702295032820.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top