Καφετέρια του iSchool ΙΙ

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
καποιος να μου δωσει δυναμη να γραψω την αναφορα για την εργαστηριακη μου. Εχω λυσει ολες τις ασκησεις και κωλοβαραω επειδη βαριεμαι να γραψω ενα word αρχειακι.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
φάε κανένα μπριζολάκι να πάρεις δύναμη...:happy:
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πες μας πως είναι η αίσθηση να φοιτάς στο Τμήμα που είσαι σε σχέση με το Μαθηματικό; Υπάρχει κάποια διαφορά; :cool:
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Πες μας πως είναι η αίσθηση να φοιτάς στο Τμήμα που είσαι σε σχέση με το Μαθηματικό; Υπάρχει κάποια διαφορά; :cool:
αχ η ερωτηση που απαντω διαρκως τους τελευταιους μηνες. Η διαφορα τους ειναι οτι το ceid ειναι παααααααρα πολυ οργανωμενο και καινοτομο .Οι καθηγητες .. τι να πω . παρα πολυ ενεργοι κατα την ωρα της διαλεξης, γεματοι ζωντανια , δεν βαριουνται να απαντησουν σε αποριες ουτε να κανουν κατι παραπανω. Μας προτρεπουν παρα πολυ να πληροφορουμαστε για θεματα τεχνολογιας και πληροφορικης , μας διδασκουν και μας επισημαινουν ο,τι ειναι απαραιτητο ωστε να ψαχτεις και μονος, χωρις να πελαγωνεις στην προσπαθεια. Καθε βδομαδα υπαρχουν εργασιες , εργαστηρια, αξιολογησεις μεσω eclass, οποτε σε προτρεπουν(ας αγνοησουμε την επαναχρησιμοποιηση της λεξης , ειμαι fried απο την c) να πηγαινεις , να παρακολουθεις και να ασχολεισαι στον προσωπικο σου χρονο. Προσωπικα δεν εχω χασει διαλεξεις , περα απο 1-2 που ημουν αρρωστη χαχα. Ειναι υπεργαματη σχολη και εχει πολυ δυνατο διδακτικο προσωπικο. Χαιρομαι πολυ που ειμαι εκει γιατι το απολαμβανω κιολας , ειναι επανω στα ενδιαφεροντα μου.
Κριμα παντως που το μαθηματικο της πατρας το εχουν καταντησει ετσι οπως ειναι πλεον. Ειναι υποστελεχωμενο και 50 χρονια πισω, με μεθοδους που βασιζονται περισσοτερο στην αποστηθιση παρα στην ενεργη συμμετοχη των φοιτητων(κατα την διαρκεια της διαλεξης) και στο ενεργο διαβασμα με ασκησεις και αξιολογησεις για παραδειγμα. Θα μπορουσε ανετα να εχει καινουριες μεθοδους διδασκαλιας οπως οι πολυτεχνικες πχ , με πολυ περισσοτερο προσωπικο (και οχι μονο 18 μελη δεπ που εχει τωρα και μηδενικο επικουρικο) και να ειναι ενα υπεργαματο τμημα. τα μαθηματικα αδιαμφισβητητα ειναι η πιο σπουδαια επιστημη , ασχετα αν εχει καταντησει ολιγον αχρηστευμενη σε αυτη την χωρα(πχ "α δηλαδη θα πας σε σχολειο να διδαξεις μετα την σχολη ε ?") και στα τμηματα των ελληνικων ΑΕΙ.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Έχω γνωστούς μου που το υποκατέστησαν το Τμήμα Μαθηματικό ως δεύτερο πτυχίο και μεταπτυχιακά στο εξωτερικό για να ξεφύγουν από αυτή την κακή ποιότητα σπουδών και την ταμπέλα του άνεργου Μαθηματικού. Είναι πραγματικά κρίμα και άδικο στο ίδιο Πανεπιστήμιο άλλα Τμήματα όπως το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ ή το Χημικών Μηχανικών να παίρνουν βραβεία σε διεθνή βάση και η βασικότερη επιστήμη, που είναι τα Μαθηματικά...απλά, να λέμε τα αυτονόητα. Σε κάθε σοβαρό Πανεπιστήμιο, το Τμήμα Μαθηματικών παίζει ξεχωριστό ρόλο. Ακόμη και Τμήματα Πληροφορικής ή Φυσικής συνεργάζονται μέσω ερευνητικών πρότζεκτ.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Σε κάθε σοβαρό Πανεπιστήμιο, το Τμήμα Μαθηματικών παίζει ξεχωριστό ρόλο. Ακόμη και Τμήματα Πληροφορικής ή Φυσικής συνεργάζονται μέσω ερευνητικών πρότζεκτ.
αυτο καθομουν και το σκεφτομουν πολυ οσο ημουν εκει. Δηλαδη ελεγα αφου κανουμε αριθμητικη αναλυση , υπερβατικες και ποσα αλλα μαθηματα πληροφορικης και προγραμματισμου γιατι ας πουμε να μην υπαρχει διασυνδεση με το ceid ή το ημτυ πχ ?Στο ιδιο πανεπιστημιο ειμαστε εξαλλου. Εβλεπες στον καταλογο μαθηματων επιλογης μαθημα με τιτλο "διοικηση για επιστημονες και μηχανικους" και δεν μπορουσαν να βαλουν ας πουμε μια σειρα μαθηματων απο πολυτεχνικες ως επιλογης ωστε να υποστηριξουν τις κατευθυνσεις μας.(καλα πλεον φτασαμε απο 50 επιλογης στα 20κατι , πολλη απογοητευση. μου το ελεγαν κατι φιλοι που εχω στο μαθηματικο)
Το αλλο που ο ενας μας καθηγητης ηταν προεδρος στο υπολογιστικο κεντρο και δεν ειχαν οι φοιτητες καμια επαφη !? ενω υποτιθεται οτι συνεργαζεται το μαθηματικο με αυτο..
Γλωσσες προγραμματισμου εστιαζαν πλεον απλα να τις κανουμε θεωρητικα στις διαλεξεις, δεν υπηρχαν ατομα για επικουρικο και εργαστηριο... Δεν πληρωνονται οι μεταπτυχιακοι-ΥΔ ωστε να διδαξουν . Το ιδιο συμβαινει και φετος με το φροντιστηριο στην μαθηματικη αναλυση και την κλασσικη μηχανικη...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,223 μηνύματα.
Καλά πιο κατάλληλο ποστ για αυτό το θρεντ δεν έχω ξαναδεί να πούμε...
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Σήμερα στην χημεία έτσι όπως πήγαιναν όλα καλά σε κάποια φάση ήμουν λίγο off. Λέγαμε για τον νόμο αραίωσης του Ostwald και μετά από κάτι λεπτά που τα είχαμε εξηγήσει και κατανοήσει μέσα από ασκήσεις λέει η καθηγήτρια «Ο νόμος αραίωσης του Ostwald ισχύει μόνο για διαλύματα ασθενών μονοπρωτικών οξέων και για διαλύματα ασθενών μονοπρωτικών βάσεων». Πετάγομαι σε κλάσμα δευτερολέπτου και λέω «Σωστό είναι!» και μετά από 2 δευτερόλεπτα dead silence λέει «Ιωάννα, την θεωρία διαβάζω από το φυλλάδιο…». Νόμιζα ότι λέγαμε Σ/Λ :hehe: Μόνη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
POV: Γράφεις ερμηνευτικό για απόσπασμα 2 σελίδων

1D484F5C-729C-4EFE-AA76-D4290A7141DF.jpeg
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,223 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.

Χρονοταξιδιώτης

Νεοφερμένος

Ο Χρονοταξιδιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν είναι τα τμήματα μαθηματικών 50 χρόνια πίσω, απλά τα μαθηματικά έχουν πεθάνει και είναι θαμμένα προ πολλού.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην παρεξηγηθώ, σε άλλο νήμα μου έγραψαν ότι όλοι μπορούμε να μιλάμε για όλες τις επιστήμες και τα πάντα.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Δεν είναι τα τμήματα μαθηματικών 50 χρόνια πίσω, απλά τα μαθηματικά έχουν πεθάνει και είναι θαμμένα προ πολλού.
Παλι τρολλ εισαι ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλά περαστικά! :morning1:
Ευχαριστω πολυ ασπιρινη 🤍🤍🤍🤍
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top