Κατσαρίδες στην Πάτρα

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
To αγαπημένο σου θέμα από 'δω και πέρα πρέπει να γίνει αυτό!
Έλεγξε τα τελευταία posts που έγινε λόγος για ένα κατσαριδοκτόνο, φαστλαειν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Παρε τη γατα σου στην Πατρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nenaki20271

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
[FONT="Trebuchet MS",Calibri,Verdana,sans-serif]Oh Lord:eek:
Που μένεις; Μην μου λές τέτοια γιατί είμαι ικανή να ψεκάσω όλη την πόλη :worry:
[/FONT]

Στην αγιας σοφιας..Παμε μαζι να ψεκασουμε:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εκει που βρηκα εγω σπιτι μου ειπαν οτι εχουν κανει απεντομοση (??? καπως ετσι το ειπε ???) Και μεχρι στιγμης δεν ειδα κατι περιεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nenaki20271

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Εκει που βρηκα εγω σπιτι μου ειπαν οτι εχουν κανει απεντομοση (??? καπως ετσι το ειπε ???) Και μεχρι στιγμης δεν ειδα κατι περιεργο.

Μακαρι να ειχαν κανει κ σε μενα , αλλα που:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ρε υπάρχει στα φραμακεία ένα φάρμακο που απομακρύνει τις κατσαρίδες. τις σκοτώνει, τέλος πάντων τις εξαφανίζει, και είναι σε στυλ "σύριγγας" μεγάλο. Ρίχνεις κάποιες σταγόνες σε όλο το σπίτι, και πραγματικά δε τις ξαναβλέπεις.:worry:

Είχαμε και μεις πριν λίγες μέρες κάτι μικρούλες, και μετά από αυτό δε ξανα είδαμε. Και πολλοί γνωστοί μας το ίδιο παίρνουν.
Δε ξέρω πώς λέγεται, αλλά κάνει 25 ή 30 ευρώ, αν πας και ρωτήσεις λογικά θα ξέρουν.:redface:


πηγή :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo_k93

Νεοφερμένος

Ο Theo_k93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Πάντως καινούριες μελέτες απορρίπτουν τον μύθο ότι μία κατσαρίδα επιβιώνει από πυρηνική βόμβα. Άρα μία λύση είναι και αύτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Πάντως καινούριες μελέτες απορρίπτουν τον μύθο ότι μία κατσαρίδα επιβιώνει από πυρηνική βόμβα. Άρα μία λύση είναι και αύτη

Χαχαχαχααχα :D!

Νομίζω πάντως ότι η απλούστερη λύση είναι αυτή:


Τα βρίσκεις σε supermarket και απλά τα ακουμπάς στο πάτωμα γύρω γύρω στο σπίτι! Τα χρησιμοποιούμε στο εξοχικό μου και δεν έχω δει ποτέ κατσαρίδα τριγύρω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Στην αγιας σοφιας..Παμε μαζι να ψεκασουμε:clapup:


Εγώ στην Νόρμαν, έχει κατσαρίδες; :eek:
Ωωωω:worry:
Ετοίμασε τα σπρέι, να δουν αυτές :mad:

Πάντως καινούριες μελέτες απορρίπτουν τον μύθο ότι μία κατσαρίδα επιβιώνει από πυρηνική βόμβα. Άρα μία λύση είναι και αύτη


:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Το καλυτερο απο ολα ειναι παρτε μαζι σας το μπαμπα σας
να τις κυνηγαει!! xaxaxa:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
και εμεις εδώ στη θεσσαλονίκη έχουμε κατσαρίδες και τις σιχαίνομαι ρε παιδί μου .... και κάποιες είναι καστανές ανοιχτόχρωμες και πετάνε...ξέρετε τι είναι να ξυπνάς κατα τις 3 να πιεις νερό και να τις βλέπεις να σουλατσάρουν στην κουζίνα??? όταν ψεκάζουμε με baygon γλυτώνουμε από την παρουσία τους για κανα μήνα αλλα τον υπόλοιπο καιρό παλεύουμε με παντόφλες!!!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί το θέμα μπήκε μόνον για την Πάτρα. Κατσαρίδες υπάρχουν παντού. Μάλιστα υπάρχουν 3500 είδη σε όλο τον κόσμο. Πάρτε περισσότερες πληροφορίες από την WIKIPΕDIA (κλικ).
Εντάξει, σιχαμερές είναι, αλλά μην υπερβάλουμε κιόλας. Κατοικίδια ζωάκια είναι και αυτές. (Κάνουν και ωραίο θόρυβο όταν τις πατάς).
Πάντως, αν δεν σας αρέσει η παρέα τους, δεν χρειάζονται ούτε φλογοβόλα ούτε πυρηνικά. Ένα ψέκασμα τη βδομάδα φτάνει. Τώρα, αν το ξεχνάτε και καταλήγετε στο κυνήγι με την παντόφλα, το φταίξιμο είναι όλο δικό σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Έχω παρόμοιο πρόβλημα αλλά με μεγάλες και μόνο την άνοιξη (Μάρτιο έως Ιούνιο). Εαν εσένα είναι μικρές, άκου τι θα κάνεις:

Παίρνεις 2-3 πατατούλες όχι πολύ μεγάλες.
1 αυγό

100 γραμμάρια βορικό Οξύ (βλαχιστί Βόρακας) νομίζω σκόνη είναι, το πουλάνε στα Φαρμακεία

Βράζεις τις πατάτες, ξηλώνεις τη φλούδα, τις κάνεις πολτό, σα ζύμη. Ρίχνεις και το αυγό ολόκληρο μέσα στο πατατοειδές λιώμα που μόλις έκανες. Τέλος ρίχνεις το βορικό οξύ στο μείγμα και το σύνολο το ζυμώνεις. Από αυτό το βουναλάκι που έφτιαξες παίρνεις ευσεβούς μεγέθους (όχι πάρα πολύ μεγάλου) κομμάτια και τα βάζεις σε αλουμινόχαρτα. Όσα θες. Δεν τα κλείνεις, το μείγμα μένει εκτεθειμένο.

Τα τοποθετείς -ανοιχτά όπως είπα- τα αλουμινόχαρτα με το "προϊόν" σε διάφορα σημεία του σπιτιού. Πχ εγω έχω ένα πίσω απ' το πισί, 1 στο κομοδίνο, 1 στο φωτιστικό δαπέδου και 2 κάτω απ' το κρεβάτι και πάει λέγοντας.

Αλλάζεις τα μείγματα κάθε 6 μήνες. Καλό πλύσιμο στα χέρια γιατί είναι χημικό το βορικό οξύ και προς θεου μη τα αγγίξει/φάει άνθρωπος.

Καλή τύχη κι άμα γλυτώσεις, να ανάβεις και κανά κερί στον φίλο σου τον Valder που σου έδωσε την ιδέα!:D

χαχαχαχα
θα το δοκιμάσω και εγώ.....
Επίσης υπομονή...Θα δείς πάρα πολλά.....
Εγώ περσυ είχα μεγάλο πρόβλημα....Και τις μεγάλες που πετουν κιόλας....Κάτι πράγματα, τεράστια.....!!!
Ασε ασε.....
Τελικά άλλαξα σπίτι, μετά απο απειρες φορές ψεκάσματος με τέζα τερέζα.....χαχααχαχ
Κάθε μέρα που γυρνούσα απο τη σχολή σκώτωνα κατα μέσο όρο 5, αλλα καθε μέρα, ειδικά την άνοιξη......
Και σφουγγαριζα κάθε μέρα.....Τελικά δεν άντεξα....!!Είχαν γίνει εφιάλτης....Δεν τις φοβάμαι, αλλα είναι το μόνο πράγμα που σιχαίνομαι πάρα πάρα πολύ........μπλιαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Εγώ περσυ είχα μεγάλο πρόβλημα....Και τις μεγάλες που πετουν κιόλας....Κάτι πράγματα, τεράστια.....!!! Ασε ασε.....
Τελικά άλλαξα σπίτι, μετά απο απειρες φορές ψεκάσματος με τέζα τερέζα.....χαχααχαχ Κάθε μέρα που γυρνούσα απο τη σχολή σκότωνα κατα μέσο όρο 5, αλλα καθε μέρα, ειδικά την άνοιξη......
Ίσως δεν χρησιμοποίησες το σωστό προϊόν. Είναι άλλα για τις χερσαίες και άλλα για τις ιπτάμενες. (Θα μπορούσες βέβαια να κόβεις τα φτερά από τις ιπτάμενες :)). Επίσης βασικό είναι να βρεις τη βάση τους και να την βομβαρδίσεις ανηλεώς από ξηράς και αέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ,
έχω αλλάξει δύο σπίτια αλλά και στο 2ο τα ίδια έχω....

εντάξει παλιά η πολυκατοικία με φωταγωγό αλλά καταντάει αηδία,ευτυχώς δεν είναι από τις μεγάλες μαύρες και πααλεύεται κάπως η κατάσταση....θέλςι να βρεις πρώτα τη φωλιά και μετά ένα γερό ντου.


για φάρμακα δεν ξέρω αλλά οι παγίδες δεν κάνουν και πολύ δουλειά,αντίθετα με τα μυρμήγκια είναι μια χαρά.
μόλις βρεις τη φωλιά άδειασε ένα μπουκάλι τέζα για να ψωφίσουν και τα αυγά τους,βέβαι μπορεί να ξεφύγουν μερικές αν δεν πάνε σύντομα από την φωλιά αλλά αν το κάνεις κάπως συχνάς λογικά θα το φτάσεις σε ένα καλά σημείο εξολοθρευσης,για τελείως δεν ξέρω να σου πω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nenaki20271

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ,
έχω αλλάξει δύο σπίτια αλλά και στο 2ο τα ίδια έχω....

εντάξει παλιά η πολυκατοικία με φωταγωγό αλλά καταντάει αηδία,ευτυχώς δεν είναι από τις μεγάλες μαύρες και πααλεύεται κάπως η κατάσταση....θέλςι να βρεις πρώτα τη φωλιά και μετά ένα γερό ντου.

χαχαχαχα
θα το δοκιμάσω και εγώ.....
Επίσης υπομονή...Θα δείς πάρα πολλά.....
Εγώ περσυ είχα μεγάλο πρόβλημα....Και τις μεγάλες που πετουν κιόλας....Κάτι πράγματα, τεράστια.....!!!
Ασε ασε.....
Τελικά άλλαξα σπίτι, μετά απο απειρες φορές ψεκάσματος με τέζα τερέζα.....χαχααχαχ
Κάθε μέρα που γυρνούσα απο τη σχολή σκώτωνα κατα μέσο όρο 5, αλλα καθε μέρα, ειδικά την άνοιξη......
Και σφουγγαριζα κάθε μέρα.....Τελικά δεν άντεξα....!!Είχαν γίνει εφιάλτης....Δεν τις φοβάμαι, αλλα είναι το μόνο πράγμα που σιχαίνομαι πάρα πάρα πολύ........μπλιαχ

Μπας και το ενα απο τα πρωτα σπιτια σας ειναι το σπιτι που νοικιασα εγω:P ???Τι να πω..Ενταξει παλιες πολυκατοικιες αλλα κατανταει αηδια να ανοιγεις τα ντουλαπια και να κανουν παρτυ..
Ευχαριστω παιδια θα κανω οτι μπορω τωρα!!!Για να δουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί το θέμα μπήκε μόνον για την Πάτρα. Κατσαρίδες υπάρχουν παντού. Μάλιστα υπάρχουν 3500 είδη σε όλο τον κόσμο. Πάρτε περισσότερες πληροφορίες από την WIKIPΕDIA (κλικ).
Εντάξει, σιχαμερές είναι, αλλά μην υπερβάλουμε κιόλας. Κατοικίδια ζωάκια είναι και αυτές. (Κάνουν και ωραίο θόρυβο όταν τις πατάς).
Πάντως, αν δεν σας αρέσει η παρέα τους, δεν χρειάζονται ούτε φλογοβόλα ούτε πυρηνικά. Ένα ψέκασμα τη βδομάδα φτάνει. Τώρα, αν το ξεχνάτε και καταλήγετε στο κυνήγι με την παντόφλα, το φταίξιμο είναι όλο δικό σας.



:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
απο ποτε οι κατσαριδες σε ενα σπιτι,υποδεικνυουν την κατασταση που επικρατει σ ολοκληρη την πολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nenaki20271

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
απο ποτε οι κατσαριδες σε ενα σπιτι,υποδεικνυουν την κατασταση που επικρατει σ ολοκληρη την πολη?

Από ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Aρα λοιπον??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top