Κατηχητικό

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Όσοι θέλετε διαβάστε. Όσοι δεν θέλετε, απλά μην βγείτε να πετάξετε άλλη μλκία, αρκετές διάβασα.

Καταρχάς, θέλω να πω τα συναισθήματα που βγαίνουν διαβάζοντας όλα τα posts μέχρι στιγμής. Η πλειονότητα των παιδιών που έχουν απαντήσει στο θέμα αυτό, όχι απλώς δεν έχει πατήσει καν σε κατηχητικό αλλά δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι είναι κατηχητικό σχολείο. Διάβασα τρελά πράγματα εδώ μέσα. Εξωφρενικά θα έλεγα. Kαι με πιάνει βαθιά θλίψη γιατί οι περισσότεροι είναι προκατειλλημμένοι και νομίζουν ότι εκεί πάνε μόνο τα μαμόθρεφτα και τα κακόμοιρα. Μην χλευάζετε κάτι εάν δεν το γνωρίζετε. papas απορώ πραγματικά που πήγες.


Λοιπόν... Κατηχητικό νομίζω ξεκίνησα να πηγαίνω στην τρίτη δημοτικού. Τότε να πήγα το πολύ 3 φορές. Ίσως γιατί ντρεπόμουνα, ίσως γιατί ήμουν αρκετά μικρός για να νιώσω άνετα. Από την Δ' δημοτικού ως την Γ' Λυκείου ήμουν σχεδόν μονίμως στις συναντήσεις. Θα προσπαθήσω να σας δώσω να καταλάβετε πώς λειτουργεί στο περίπου, τουλάχιστον στην ενορία που πήγαινα εγώ.
Υπάρχει μια ομάδα, ας το πούμε εθελοντών, οι οποίοι αφιλοκερδώςαναλαμβάνουν την οργάνωση και την επιμέλεια των παιδιών (συνήθως 2 έως 5). Βασικά, όχι απλώς αφιλοκερδώς, αλλά βάζοντας χρήματα από την ίδια τους την τσέπη. Οι άνθρωποι αυτοί δεν λαμβάνουν οδηγίες από τους ιερείς παρά μόνο κάποιες γενικές γραμμές στις οποίες θα κινηθούν. Είναι άτομα νεαρής ηλικίας ή και προχωρημένης και πιστέψτε με, δεν είναι η ανδρική έκδοση της Ελένης Λουκά. Αντιθέτως, είναι εξαιρετικοί άνθρωποι (τουλάχιστον όσοι έχω γνωρίσει, εκτός από έναν).
Η "αίθουσα" αποτελεί έναν πολυχώρο, όπου μαζεύονται τα παιδιά και γίνονται οι συζητήσεις και οι λοιπές δραστηριότητες. Με τον όρο αυτό εννοώ κυρίως ψυχαγωγία (επιτραπέζια παιχνίδια, παζλ, ping-pong, ποδοσφαιράκια κλπ), τραγούδια, χειρωνακτικές εργασίες, mini γιορτές κα.

Τα παιδιά τώρα χωρίζονται σε ηλικιακά γκρουπ (δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο και άνω). Τα γκρουπ αυτά, πέραν του ότι διαμορφώνονται για ευνόητους λόγους, διαφέρουν και στο περιεχόμενο των συζητήσεων. Δηλαδή, με τα παιδιά του δημοτικού δεν είναι εύκολο να πιάσεις ώριμη κουβέντα, γι'αυτό συνήθως τους διηγούνται κάποια ιστορία ή κάποια παραβολή και γίνεται μικρή συζήτηση στο τέλος. Με τα υπόλοιπα παιδιά συζητιούνται θέματα της επικαιρότητας, που ταλανίζουν την κοινωνία ή απασχολούν τους νέους. Η διάρκεια των συζητήσεων είναι περίπου μια ώρα και γίνονται μια φορά την βδομάδα, Σάββατο και Κυριακή, ανάλογα πότε μπορεί ο καθένας να παραστεί.
Πριν και μετά από αυτές παίζονται κάθε λογής παιχνίδια. Μάλιστα, τα παιδιά χωρίζονται και σε ομάδες όπου στο τέλος της χρονιάς αναδεικνύεται νικήτρια αυτή με τους περισσότερους πόντους. Φανταστείτε κάτι σαν τους κοιτώνες στον Χάρυ Πότερ (χωρίς ποινές, μόνο επιβραβεύσεις).
Η αίθουσα παραμένει ανοικτή γύρω στις 3 με 4 φορές την βδομάδα. Μπορεί να πάει οποιοσδήποτε να παίξει ή να βοηθήσει σε δουλίτσες χωρίς να είναι απαραίτητη η εγγραφή. Με τον όρο εγγραφή εννοούμε ότι απλά δίνεις κάποια βασικά στοιχεία, τίποτε παραπάνω. Σαν να κάνεις register στο forum αυτό για παράδειγμα.

Συχνά πραγματοποιούνται φιλανθρωπικές προσπάθειες. Το λεγόμενο "Δέμα Αγάπης", όπου οποιοσδήποτε μπορεί να μαζέψει τρόφιμα ή να δώσει λεφτά ώστε να αγοραστούν και έπειτα να φτιαχτούν δέματα ανάλογα με τις απαιτήσεις της κάθε οικογένειας. Μιλάμε για οικογένειες που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας, σε άθλιες συνθήκες και με προβλήματα υγείας συνήθως. Επίσης, οργανώνονται επισκέψεις και σε ΠΙΚΠΑ (οι οποίες συνδυάζονται και με ποδόσφαιρο σε 5x5 προηγουμένως :P ). Και μόνο η παρουσία σου δεν φαντάζεστε τι καλό μπορεί να κάνει στα παιδιά που ζουν εκεί. Βέβαια, πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα για να αντέξεις σε τέτοια ιδρύματα αλλά αξίζει τον κόπο.

Τέλος, οργανώνονται μικρές και μεγάλες γιορτές με παιχνίδια, δώρα, τραγούδια, σκετσάκια κλπ. Το καλύτερο βέβαια είναι οι εκδρομές, πάντα στην εξοχή. Πραγματικά υπέροχες, ό,τι κι αν πω είναι λίγο.

Αυτά που μου έχουν μείνει είναι παιδικά χρόνια γεμάτα παιχνίδια και όμορφες αναμνήσεις, στενές φιλίες, ευγενείς πράξεις και γενικά ενέργειες που σε γεμίζουν ως άνθρωπο και σε βγάζουν από την μονότονη και ανιαρή καθημερινότητα.

Άλλαξες τη γνώμη μου για τα κατηχητικά. Μπράβο σου!

Όμως νομίζω πως πρέπει η εκκλησία να έρθει λίγο πιο κοντά στο σημερινό άνθρωπο, γενικά μιλάω τώρα, να εκσυγχρονιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Zed Blue, αν και η γνώμη μου ήταν άλλη για το κατηχητικό (παρ' όλο που ήξερα για τις δραστηριότητες που προανέφερες), τώρα μπορώ να πω ότι την αλλοίωσες. Ο πατέρας μου πήγαινε κατηχητικό από πολύ μικρός, 3η-4η δημοτικού, επειδή τον ανάγκαζαν οι γονείς του. Μπορώ να πω ότι απ' όσα μου έχει εξιστορίσει το κατηχητικό, ήταν επίγεια κόλαση, μόνον όταν είχαν την... τάδε που τόσο τους έσπαγε τα νεύρα. Με τους άλλους απλά βαριότανε. ΠΡΟΣΦΑΤΑ σταμάτησα να κάνω παρέα μ' ένα παιδί για προσωπικούς λόγους, το οποίο έτυχε να πηγαίνει στο κατηχητικό. Το ΤΙ μου εξιστορούσε γι' αυτά που γίνονταν στο κατηχητικό, και γι' αυτά που τους έλεγαν εκεί μέσα, σε συνδυασμό με όσα μου έχουν πει άλλοι (συμπεριλαμβανομένου και του πατέρα μου) μάλλον με οδήγησαν σε μία ακριβώς αντίθετη άποψη από τη δικιά σου.

Δεν εγκρίνω το κατηχητικό, αλλά χαίρομαι που υπάρχει. Είναι ένα μέρος όπου τα παιδιά που ΘΕΛΟΥΝ με ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΑΣΗ να παρακολουθούν μαθήματα για το Χριστιανισμό. Και λόγω των κατηχητικών, πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει μια αλλαγή στο σύστημα των θρησκευτικών, γιατί, προφανώς, όσοι ακούνε προσεκτικά το καθηγητή των θρησκευτικών ΧΩΡΙΣ να του αντιμιλούν (το ΧΩΡΙΣ το βάζω γιατί κι εγώ παρακολουθώ ευχάριστα τα θρησκευτικά) τότε μάλλον τους ταιριάζει και το κατηχητικό.
Ένα θέμα είναι ότι άμα οι γονείς μου με έστελναν, τώρα πια δεν θα είχα την άποψη που έχω στο θέμα του Θείου. Αν πάλι οι γονείς μου είχαν την ίδια άποψη που έχω εγώ τώρα, αλλά εγώ πίστευα θερμά, θα ήθελα να πάω κατηχητικό, αλλά δεν θα με άφηναν. Τη σκέψη ενός παιδιού τη διαμορφώνουν οι γονείς και μόνον οι γονείς. Αυτό ήθελα να τονίσω από την αρχή. Αν δεν σε είχαν στείλει οι γονείς σου, δεν θα είχες πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγώ πήγα μια φορά για 20 λεπτά περίπου... Με είχε πάρει η γιαγιά μου απ το χέρι με την υπόσχεση ότι θα μου δώσουν γλυκάκι στο τέλος. Πήγα εγώ στην αίθουσα, η γιαγιά μου πήγε μες στη εκκλησία. Εκεί μέσα επικρατούσε ένας πανζουρλισμός, τα παιδάκια διαγωνίζονταν στο ποιος θα φωνάξει και θα βρίσει δυνατότερα, δε θυμάμαι καν αν ήταν παρών κάποιος που να μας επιβλέπει.. Περιττό να πώ ότι προφανώς κανένα απ αυτά τα παιδιά δεν ήταν εκεί για να κατηχηθεί.. όταν ήρθε επιτέλους ένας μεγάλος να μας "κατηχήσει" μας έδωσε μια πλαστικοποιημένη εικονίτσα που πίσω είχε γραμμένη μια παραβολή. τη διαβάσε και μετά ο πανζουρλισμος συνεχιστηκε κανονικότατα. Εγώ έφυγα και πήγα στο σπίτι της γιαγιάε κι αυτή μ έψαχνε όλο το απόγευμα.
κι εγώ είμαι της άποψης ότι το μάθημα των θρησκευτικών πρέπει να φύγει απ το σχολείο και το ρόλο αυτό να αναλάβουν τα κατηχητικά. Όχι όμως τέτοια κατηχητικά! Δεν είναι δουλειά του κατηχητικού να εξασκεί τα παιδιά στην φωνασκεία, ούτε είναι δουλειά του κατηχητικού να πάει τα παιδά εκδρομούλες, να παίζουν παιχνιδάκια κλπ κλπ. Δεν θα πρεπε να ναι χώρος αναψυχής.. Εκεί θα πρεπε να πηγαίνει κάποιος, σε ώριμη ηλικια και να πληροφορείται ΣΟΒΑΡΑ για τη χριστιανική πίστη. Χωρίς απλοϊκές εξηγήσεις ή σκοταδιστικές πεποιθήσεις...
Προσωπικά νιώθω πολύ τυχερός που οι γονείς μου είναι θεολόγοι και ανέλαβαν αυτοί να μου μάθουν κάποια πράγματα σχετικά με το χριστιανισμό.. Γλύτωσα έτσι όλο αυτο το θρησκόληπτο απ τη μία, ψευτοχριστιανικό απ την άλλη περιβάλλον που επικρατεί σε τέτοια μέρη...
Φυσικά δεν αμφισβητώ την ύπαρξη ορισμένων κατηχητικών που λειτουργούν σωστά... Πόσα όμως είναι αυτά?
Δεν πήγα ξανά πέρα από τα 20 αυτά λεπτά κι ούτε πρόκειται να στειλω το παιδί μου πχ, αν δεν αλλάξουν χαρακτήρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Όσοι θέλετε διαβάστε. Όσοι δεν θέλετε, απλά μην βγείτε να πετάξετε άλλη μλκία, αρκετές διάβασα.

Καταρχάς, θέλω να πω τα συναισθήματα που βγαίνουν διαβάζοντας όλα τα posts μέχρι στιγμής. Η πλειονότητα των παιδιών που έχουν απαντήσει στο θέμα αυτό, όχι απλώς δεν έχει πατήσει καν σε κατηχητικό αλλά δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι είναι κατηχητικό σχολείο. Διάβασα τρελά πράγματα εδώ μέσα. Εξωφρενικά θα έλεγα. Kαι με πιάνει βαθιά θλίψη γιατί οι περισσότεροι είναι προκατειλλημμένοι και νομίζουν ότι εκεί πάνε μόνο τα μαμόθρεφτα και τα κακόμοιρα. Μην χλευάζετε κάτι εάν δεν το γνωρίζετε. papas απορώ πραγματικά που πήγες.


Λοιπόν... Κατηχητικό νομίζω ξεκίνησα να πηγαίνω στην τρίτη δημοτικού. Τότε να πήγα το πολύ 3 φορές. Ίσως γιατί ντρεπόμουνα, ίσως γιατί ήμουν αρκετά μικρός για να νιώσω άνετα. Από την Δ' δημοτικού ως την Γ' Λυκείου ήμουν σχεδόν μονίμως στις συναντήσεις. Θα προσπαθήσω να σας δώσω να καταλάβετε πώς λειτουργεί στο περίπου, τουλάχιστον στην ενορία που πήγαινα εγώ.
Υπάρχει μια ομάδα, ας το πούμε εθελοντών, οι οποίοι αφιλοκερδώςαναλαμβάνουν την οργάνωση και την επιμέλεια των παιδιών (συνήθως 2 έως 5). Βασικά, όχι απλώς αφιλοκερδώς, αλλά βάζοντας χρήματα από την ίδια τους την τσέπη. Οι άνθρωποι αυτοί δεν λαμβάνουν οδηγίες από τους ιερείς παρά μόνο κάποιες γενικές γραμμές στις οποίες θα κινηθούν. Είναι άτομα νεαρής ηλικίας ή και προχωρημένης και πιστέψτε με, δεν είναι η ανδρική έκδοση της Ελένης Λουκά. Αντιθέτως, είναι εξαιρετικοί άνθρωποι (τουλάχιστον όσοι έχω γνωρίσει, εκτός από έναν).
Η "αίθουσα" αποτελεί έναν πολυχώρο, όπου μαζεύονται τα παιδιά και γίνονται οι συζητήσεις και οι λοιπές δραστηριότητες. Με τον όρο αυτό εννοώ κυρίως ψυχαγωγία (επιτραπέζια παιχνίδια, παζλ, ping-pong, ποδοσφαιράκια κλπ), τραγούδια, χειρωνακτικές εργασίες, mini γιορτές κα.

Τα παιδιά τώρα χωρίζονται σε ηλικιακά γκρουπ (δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο και άνω). Τα γκρουπ αυτά, πέραν του ότι διαμορφώνονται για ευνόητους λόγους, διαφέρουν και στο περιεχόμενο των συζητήσεων. Δηλαδή, με τα παιδιά του δημοτικού δεν είναι εύκολο να πιάσεις ώριμη κουβέντα, γι'αυτό συνήθως τους διηγούνται κάποια ιστορία ή κάποια παραβολή και γίνεται μικρή συζήτηση στο τέλος. Με τα υπόλοιπα παιδιά συζητιούνται θέματα της επικαιρότητας, που ταλανίζουν την κοινωνία ή απασχολούν τους νέους. Η διάρκεια των συζητήσεων είναι περίπου μια ώρα και γίνονται μια φορά την βδομάδα, Σάββατο και Κυριακή, ανάλογα πότε μπορεί ο καθένας να παραστεί.
Πριν και μετά από αυτές παίζονται κάθε λογής παιχνίδια. Μάλιστα, τα παιδιά χωρίζονται και σε ομάδες όπου στο τέλος της χρονιάς αναδεικνύεται νικήτρια αυτή με τους περισσότερους πόντους. Φανταστείτε κάτι σαν τους κοιτώνες στον Χάρυ Πότερ (χωρίς ποινές, μόνο επιβραβεύσεις).
Η αίθουσα παραμένει ανοικτή γύρω στις 3 με 4 φορές την βδομάδα. Μπορεί να πάει οποιοσδήποτε να παίξει ή να βοηθήσει σε δουλίτσες χωρίς να είναι απαραίτητη η εγγραφή. Με τον όρο εγγραφή εννοούμε ότι απλά δίνεις κάποια βασικά στοιχεία, τίποτε παραπάνω. Σαν να κάνεις register στο forum αυτό για παράδειγμα.

Συχνά πραγματοποιούνται φιλανθρωπικές προσπάθειες. Το λεγόμενο "Δέμα Αγάπης", όπου οποιοσδήποτε μπορεί να μαζέψει τρόφιμα ή να δώσει λεφτά ώστε να αγοραστούν και έπειτα να φτιαχτούν δέματα ανάλογα με τις απαιτήσεις της κάθε οικογένειας. Μιλάμε για οικογένειες που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας, σε άθλιες συνθήκες και με προβλήματα υγείας συνήθως. Επίσης, οργανώνονται επισκέψεις και σε ΠΙΚΠΑ (οι οποίες συνδυάζονται και με ποδόσφαιρο σε 5x5 προηγουμένως :P ). Και μόνο η παρουσία σου δεν φαντάζεστε τι καλό μπορεί να κάνει στα παιδιά που ζουν εκεί. Βέβαια, πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα για να αντέξεις σε τέτοια ιδρύματα αλλά αξίζει τον κόπο.

Τέλος, οργανώνονται μικρές και μεγάλες γιορτές με παιχνίδια, δώρα, τραγούδια, σκετσάκια κλπ. Το καλύτερο βέβαια είναι οι εκδρομές, πάντα στην εξοχή. Πραγματικά υπέροχες, ό,τι κι αν πω είναι λίγο.

Αυτά που μου έχουν μείνει είναι παιδικά χρόνια γεμάτα παιχνίδια και όμορφες αναμνήσεις, στενές φιλίες, ευγενείς πράξεις και γενικά ενέργειες που σε γεμίζουν ως άνθρωπο και σε βγάζουν από την μονότονη και ανιαρή καθημερινότητα.



Γι αυτο ακριβως τον λογο δεν μπηκα στον κοπο να διαβασω καθολου το θεμα.

Εχεις δικιο σε ολα τα παραπανω.:no1: Σε ολα ομως.....

Ακριβως τα ιδια κανουμε κι μεις εδω.:iagree:

Εκτος απο αυτα ομως εμεις εχουμε κι ιντερνετ καφε στην ενορια μας! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα. Ξέρω πολλά παιδιά που δεν τα έστειλαν οι γονείς τους. Είτε πήγαν οικειοθελώς, είτε από παρότρυνση φίλων. Μην το συγχέετε απαραίτητα με τον Χριστιανισμό. Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να πάει κι ας μην ενδιαφέρεται για την Εκκλησία. Μην το ταυτίζετε με τα Θρησκευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα. Ξέρω πολλά παιδιά που δεν τα έστειλαν οι γονείς τους. Είτε πήγαν οικειοθελώς, είτε από παρότρυνση φίλων. Μην το συγχέετε απαραίτητα με τον Χριστιανισμό. Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να πάει κι ας μην ενδιαφέρεται για την Εκκλησία. Μην το ταυτίζετε με τα Θρησκευτικά.
μα άμα δε ταυτίζεται με το χριστιανισμό με τι θα ταυτίζεται? πόσο κάτω θες να το φτάσεις στα μάτια μου?:P δηλάδη το κατηχητικό θές να ναι η ώρα του παιδιού? Πολύ καλή η ώρα του παιδιού αλλα δεν είναι για το κατηχητικό! Είναι για τα νηπιαγωγία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Για να πας να συζητήσεις, να παίξεις, να βοηθήσεις σε κάτι, να κάνεις μια καλή πράξη κλπ δεν χρειάζεται απαραίτητα να είσαι Χριστιανός. Αυτό λέω. Όσο για την προηγούμενή μου απάντηση, πήγαινε στον nionio.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα. Ξέρω πολλά παιδιά που δεν τα έστειλαν οι γονείς τους. Είτε πήγαν οικειοθελώς, είτε από παρότρυνση φίλων. Μην το συγχέετε απαραίτητα με τον Χριστιανισμό. Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει να πάει κι ας μην ενδιαφέρεται για την Εκκλησία. Μην το ταυτίζετε με τα Θρησκευτικά.

Συγχαίρω εσάς και λυπάμαι εμάς. Είμασταν τάξη 20 παιδιών και κατηχητικό πήγαιναν 3. Και μπορώ να πω ότι αυτοί οι 3 ήταν ένας "φίλος" μου και δύο... κορίτσια... που όλη μέρα διάβαζαν και έπαιρναν στο τρίμηνο 7 στα μαθηματικά και 8 στη γλώσσα αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Και αυτό επηρέασε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ όλους τους άλλους. Αλλά τους επηρέασε και ο παππάς της ενορίας, ο οποίος κάνει "μάθημα" στο κατηχητικό. Ξέρω εγώ, είχε έρθει να μας μιλήσει στη τρίτη δημοτικού για το κατηχητικό, και πιστεύω πως ένας-δυο θα πήγαιναν, αν δεν έλεγε το πασίγνωστο:
«Και μην ξεχνάτε! Δεν λέμε ποτέ άι στο διάβολο. Λέμε μόνο άι στο καλό...»:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πόσα παιδιά έχουν πάει με δικιά τους θέληση στο κατηχητικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πόσα παιδιά έχουν πάει με δικιά τους θέληση στο κατηχητικό;

Εγω πηγαινα με δικια μου θεληση 9 χρονια (και η ιδια η μανα μου μου λεει οτι εγω την τραβαγα απο το χερι να με παει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Kι εγώ με δική μου θέληση πήγαινα.Δε με ανάκγασε κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Κι εγω με τη θεληση μου..!Φυσικα με παροτρυναν οι γονεις μου αλλα δεν με πιεσαν σε τιποτα.Δική μου ηταν η επιλογη,και δεν το μετανοιωσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Aν δεν μένατε σε χώρα στην οποία επιβάλεται ο χριστιανισμός θα πηγαίνατε;
Kαι το κυριότερο,θέλω να ξέρω πού χρησιμεύει.Χωρίς να ξέρω και πολλά γι αυτό θεωρώ πως υπάρχει για λόγους προσυλητισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Xαζός είσαι ρε? Ολόκληρη έκθεση έγραψα, ακόμα να καταλάβεις έστω κάποιους σκοπούς που εξυπηρετεί? Ε ρε κολλήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Aν δεν μένατε σε χώρα στην οποία επιβάλεται ο χριστιανισμός θα πηγαίνατε;
Kαι το κυριότερο,θέλω να ξέρω πού χρησιμεύει.Χωρίς να ξέρω και πολλά γι αυτό θεωρώ πως υπάρχει για λόγους προσυλητισμού.


Καταρχάς, διάβαζε τα προηγούμενα ποστς... :P

Επιπλέον, έχεις λανθασμένα συνδέσει το κατηχητικό με τον προσηλυτισμό και άλλα τέτοια... Γενικά, σταματήστε να λέτε βλακείες, και βγάλτε λίγο τις παρωπίδες. Τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφει ο Zed Blue...

Έχω πάει κάποιες φορές, αλλά μετά δεν ξαναπήγα... Πιστεύω, αλλά απλά δεν ήθελα να πάω στο κατηχητικό... Η μητέρα μου πάει και βοηθάει, αλλά εγώ δε γουστάρω... Δε σημαινει κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το διάβασα και ειλικρινά δεν βλέπω κάτι το οποίο μαρτυρά τη χρησιμότητά του.Φιλανθρωπικές πράξεις μ πορούν να οργανώνονται και χωρίς την ύπαρξή του,τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν στα δικά μου μάτια είναι τροπος προσυλιτισμού.Το ότι δεν σκέφτομαι παρωιδικά και δεν λέω βλακείες το έχω αποδείξει πολλάκις,αλλά διαθέτω το μειονέκτιμα οτι δεν είαμι χριστιανός,όπως πέφτω θʼυμα ρατσισμού από κάποιους που δεν μπορούν να το χωνέψουν.Θα το συνηθίσω.Όποιος έχει διαβάσει όλες τις απόψεις μου θα δει πως δεν σκέφτομαι παρωπιδικά,αλλά καμιά φορά βλέπουμε παρωπιδικά αυτό που μας συμφέρει να δούμε για να κατηγορήσουμε τον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
ειμαστε ρατσιστες,κανουμε προσυλιτισμο...χμ κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ειμαστε ρατσιστες,κανουμε προσυλιτισμο...χμ κατι αλλο?
Κάνε μου τη χάρη και δες πως αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο άτομο.:)
Επίσης κάνε μου τη χάρη και δες πως είπα πως το κατηχητικό ασκεί προσυλητισμό.Αν είσαι παπάς που κάνει κατηχητικό τότε θίξου ελεύθερα.:)
Απλές οδηγίες:
Βήμα 1ο.
Διαβάζουμε προσεκτικά το ποστ του άλλου.
Βήμα 2ο.
Πριν απαντήσουμε βεβαιωνόμαστε πως κατανοήσαμε τι θέλει να πει ο συνομιλητής μας,διαφορετικά δεν απανταμε η
ζητάμε διευκρίνηση.
Βήμα 3ο.
Απαντάμε.
Σημείωση:Βεβαιωθείτε πως έχετε κάτι να πείτε πριν απαντήσετε και δεν το κάνετε επιδή θέλετε να προσβάλεται κάποιον που διαφωνεί μαζί σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το διάβασα και ειλικρινά δεν βλέπω κάτι το οποίο μαρτυρά τη χρησιμότητά του.Φιλανθρωπικές πράξεις μ πορούν να οργανώνονται και χωρίς την ύπαρξή του,τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν στα δικά μου μάτια είναι τροπος προσυλιτισμού.Το ότι δεν σκέφτομαι παρωιδικά και δεν λέω βλακείες το έχω αποδείξει πολλάκις,αλλά διαθέτω το μειονέκτιμα οτι δεν είαμι χριστιανός,όπως πέφτω θʼυμα ρατσισμού από κάποιους που δεν μπορούν να το χωνέψουν.Θα το συνηθίσω.Όποιος έχει διαβάσει όλες τις απόψεις μου θα δει πως δεν σκέφτομαι παρωπιδικά,αλλά καμιά φορά βλέπουμε παρωπιδικά αυτό που μας συμφέρει να δούμε για να κατηγορήσουμε τον άλλο.


Σκέφτεσαι με γνώμονα το ρατσισμό? Και έμμεσα κατηγορείς, καθόλου έξυπνο θα έλεγα, αν είχες κάτι πραγματικά να πεις, πεστο, μην πηγαίνεις παραπλεύρως... "πέφτω θύμα ρατσισμού από κάποιους που δεν μπορούν να το χωνέψουν"... Καημένο παιδί.

Μα δεν είναι μόνο οι φιλανωθρωπίες... Είναι η παρέα, η συζήτηση, όχι μόνο για τη θρησκεία όπως νομίζετε πολλοί, αλλά και για αυτή. Ο προσηλυτισμός περιλαμβάνει κάτι πιο σοβαρό...

Όσοι θέλουν να πάνε, θα πάνε, δεν τους υποχρεώνει κανείς. Όσοι δε θέλουν, δε θα πάνε.

Καταρχάς, η εκκλησία, δεν προσηλυτίζει.Όποιος θέλει να πιστέψει ή να ενταχθεί ενεργά θα το κάνει από μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κι εγω με τη θεληση μου..!Φυσικα με παροτρυναν οι γονεις μου αλλα δεν με πιεσαν σε τιποτα.Δική μου ηταν η επιλογη,και δεν το μετανοιωσα!

περισσοτερο των γονιων σου ηταν η επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top