Κατατακτήριες για το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Βόλου και Ιωαννίνων

sasou

Νεοφερμένος

Η sasou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλημέρα σας,
θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει τι ακριβώς συμβαίνει με τα εργαστήρια και γενικότερα με τις παρουσίες σε μαθήματα στο ΠΤΔΕ Ιωαννίων και Βόλου;
Επίσης, γνωρίζει κάποιος σε ποιο εξάμηνο ξεκινάει τη φοίτηση κάποιος που περνά στα εν λόγω τμήματα με κατατακτήριες;
Και τέλος, αν μπορεί να προμηθευτεί δωρεάν βιβλία κι αν έχει πάσο όποιος φοιτά για 2ο πτυχίο.
Σας κούρασα, το ξέρω, αλλά ψάχνω μέρες τις παραπάνω πληροφορίες και δε βρίσκω απαντήσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλημέρα σας,
θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει τι ακριβώς συμβαίνει με τα εργαστήρια και γενικότερα με τις παρουσίες σε μαθήματα στο ΠΤΔΕ Ιωαννίων και Βόλου;
Επίσης, γνωρίζει κάποιος σε ποιο εξάμηνο ξεκινάει τη φοίτηση κάποιος που περνά στα εν λόγω τμήματα με κατατακτήριες;
Και τέλος, αν μπορεί να προμηθευτεί δωρεάν βιβλία κι αν έχει πάσο όποιος φοιτά για 2ο πτυχίο.
Σας κούρασα, το ξέρω, αλλά ψάχνω μέρες τις παραπάνω πληροφορίες και δε βρίσκω απαντήσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλημέρα, στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι δικαιούσαι κανονικά δωρεάν βιβλία. Πάσο, από μια ηλικία και μετά, νομίζω ότι είναι τα 25, δεν δικαιούσαι. Για τα υπόλοιπα, δυστυχώς, δεν μπορώ να σε διαφωτίσω.
 

sasou

Νεοφερμένος

Η sasou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλημέρα, στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι δικαιούσαι κανονικά δωρεάν βιβλία. Πάσο, από μια ηλικία και μετά, νομίζω ότι είναι τα 25, δεν δικαιούσαι. Για τα υπόλοιπα, δυστυχώς, δεν μπορώ να σε διαφωτίσω.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τον χρόνο σας!
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
1.Δικαιούσαι κανονικά βιβλία!!
2. Στο τρίτο εξάμηνο μπαίνεις με χρωστούμενα όλα φυσικά κλπ
3. Εργαστήρια με υποχρεωτικές παρουσίες και πρακτικές ασκήσεις σε σχολεία κλπ.
 

sasou

Νεοφερμένος

Η sasou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
1.Δικαιούσαι κανονικά βιβλία!!
2. Στο τρίτο εξάμηνο μπαίνεις με χρωστούμενα όλα φυσικά κλπ
3. Εργαστήρια με υποχρεωτικές παρουσίες και πρακτικές ασκήσεις σε σχολεία κλπ.
Ευχαριστώ πολύ! Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχουν εργαστήρια σε όλα τα εξάμηνα και πόσα;
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω .... θα δείτε το πρόγραμμα σπουδών....
 

sasou

Νεοφερμένος

Η sasou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω .... θα δείτε το πρόγραμμα σπουδών....
Το είδα το πρόγραμμα σπουδών, αλλά μπορώ να πω ότι με μπέρδεψε λιγάκι...
Θα διαβάσω και τον οδηγό, μήπως καταλάβω καλύτερα τι γίνεται.
Να είστε καλά!ευχαριστώ!
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Πάσο δικαιουσαι, αλλά δεν ισχύει δελτίο εισιτηρίου. Με τις κατατακτήριες μπαίνεις στο 2ο εξάμηνο και χρωστάς τα μαθήματα του πρωτου. Βιβλία δικαιουσαι κανονικά και στο 2ο πτυχίο
 

sasou

Νεοφερμένος

Η sasou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ για τις απαντησεις.να σε κουράσω λίγο ακομα;;
Θα μπορώ όμως να δηλώσω μαθήματα κι από το πρώτο εξάμηνο ή δεν θα περισσεύουν ωρες;
Το δελτίο εισιτηρίου τι ειναι;θα ταξιδεύω συχνά, μιας και μένω σε αλλη πόλη, θα μπορώ να βγάλω μισα εισιτήρια;
Εσύ έχεις δώσει κατατακτηριες;
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αιτήσεις 1-15 Νοεμβρίου κάθε ακαδ. Έτος και εξετάσεις περίπου αρχες-μέσα Δεκεμβρίου σε τρία μαθήματα. Αυτό πανελλαδικά σε όλα τα ΑΕΙ.

Το εξάμηνο κατάταξης κρίνεται βάσει του "από πού έρχεσαι (πρώτο πτυχίο) και που πας (δεύτερο πτυχίο, προφανώς εδώ το ΠΤΔΕ)" με τη λογική πόσο συναφή είναι μεταξύ τους (και άρα σε μεγαλύτερο εξάμηνο κατάταξης). Το συνηθέστερο είναι για το γ εξάμηνο (χρονικά, τέλη γ εξαμήνου).

Μαθήματα θα χρωστάς τα πάντα ανεξάρτητου εξαμήνου που είναι αυτά και είσαι εσύ στην κατάταξη, εκτός τα τρία μαθήματα που εξεταστηκες στις κατατακτήριες και ο,τι αλλά σου αναγνωριστεί ως συναφές από το πρώτο πτυχίο (αν αυτό δεν είναι τύπου νηπιαγωγών ή ειδικής αγωγής, τότε το πολύ τύπου 3-4-5 μαθήματα το πολύ στα από τα πρώτα εξάμηνα).

Πάσο δικαιουσαι αν δεν είσαι πάνω από 28 ετών (δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει τελευταία) και βιβλία δικαιουσαι δωρεάν αν είναι το δεύτερο πτυχίο (από το τρίτο πτυχίο και μετά δεν δικαιουσαι δωρεάν βιβλία. Αυτό ακόμα και αν δεν είχες κάνει δωρεά. Βιβλία στα πρώτο και δεύτερο πτυχίο).
 

sasou

Νεοφερμένος

Η sasou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αιτήσεις 1-15 Νοεμβρίου κάθε ακαδ. Έτος και εξετάσεις περίπου αρχες-μέσα Δεκεμβρίου σε τρία μαθήματα. Αυτό πανελλαδικά σε όλα τα ΑΕΙ.

Το εξάμηνο κατάταξης κρίνεται βάσει του "από πού έρχεσαι (πρώτο πτυχίο) και που πας (δεύτερο πτυχίο, προφανώς εδώ το ΠΤΔΕ)" με τη λογική πόσο συναφή είναι μεταξύ τους (και άρα σε μεγαλύτερο εξάμηνο κατάταξης). Το συνηθέστερο είναι για το γ εξάμηνο (χρονικά, τέλη γ εξαμήνου).

Μαθήματα θα χρωστάς τα πάντα ανεξάρτητου εξαμήνου που είναι αυτά και είσαι εσύ στην κατάταξη, εκτός τα τρία μαθήματα που εξεταστηκες στις κατατακτήριες και ο,τι αλλά σου αναγνωριστεί ως συναφές από το πρώτο πτυχίο (αν αυτό δεν είναι τύπου νηπιαγωγών ή ειδικής αγωγής, τότε το πολύ τύπου 3-4-5 μαθήματα το πολύ στα από τα πρώτα εξάμηνα).

Πάσο δικαιουσαι αν δεν είσαι πάνω από 28 ετών (δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει τελευταία) και βιβλία δικαιουσαι δωρεάν αν είναι το δεύτερο πτυχίο (από το τρίτο πτυχίο και μετά δεν δικαιουσαι δωρεάν βιβλία. Αυτό ακόμα και αν δεν είχες κάνει δωρεά. Βιβλία στα πρώτο και δεύτερο πτυχίο).
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις. Να είστε καλά!
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ για τις απαντησεις.να σε κουράσω λίγο ακομα;;
Θα μπορώ όμως να δηλώσω μαθήματα κι από το πρώτο εξάμηνο ή δεν θα περισσεύουν ωρες;
Το δελτίο εισιτηρίου τι ειναι;θα ταξιδεύω συχνά, μιας και μένω σε αλλη πόλη, θα μπορώ να βγάλω μισα εισιτήρια;
Εσύ έχεις δώσει κατατακτηριες;
Δεν με κουράζεις.
Δεν ισχύει δελτίο εισιτηρίου, δεν έχεις έκπτωση σε ΜΜΜ.
Έχω δώσει κατατακτήριες, ναι.
Αυτό που ρωτάς για τις ώρες κλπ εξαρτάται από το προγραμμα διδασκαλίας της σχολής
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
συνηθως μπαινεις τριτο εξαμηνο με εξαιρεση αν προερχεσαι απο τει που μπαινεις πρωτο εξαμηνο.σαν πασο δεν ισχυει η εκπτωση στα μμμ και επισης απο το 2018 και επειτα εχεις το δικαιωμα να παιρνεις βιβλια απο ευδοξο.σου αναγνωριζονται τα μαθηματα που δωσες για να μπεις και οτι εχεις απο το προηγουμενο πτυχιο.επισης,προφανως χρωστας απο πρωτο και δευτερο εξαμηνο.επισης,επειδη το χω δει κατα καιρους αυτη την ερωτηση εχεις το δικαιωμα να δωσεις κατατακτηριες ακομα και το σεπτεμβρη να τελειωσεις απο την πρωτη σχολη το δεκεμβριο κανονικα και ας μην εχεις ορκιστει.αυτο που προσκομιζεις ειναι το πιστοποιητικο περατωσης σπουδων το οποιο μεχρι τις 15/11 120% θα το εχεις παραλαβει με τη λογικη οτι η εξεταστικη τελειωνει τελη σεπτεμβρη.το λεω αυτο γτ εχω δει πολλα παραμυθια πολλες φορες γραμματειες να κοβουνε αιτησεις που δε δινουνε αντιγραφα πτυχιου.επισης,μην διανοηθεις να πας να προσκομισεις κανα πλαστο πτυχιο προκειμενου να δωσεις.ελεγχονται διεξοδικα με ειδικη φορμουλα και οι παραβατες τιμωρουνται αυστηροτατα και με προστιμα και με ποινικες συνεπειες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Μηπως ξερει καποιος να μου εξηγησει ποιο ειναι το νοημα να με γραφουν στο 3ο εξαμηνο με εισοδο απο κατατακτηριες και να χρωστω τα μαθηματα του 1ου και 2ου εξαμηνου? Κουφο δεν ειναι?
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
l
Μηπως ξερει καποιος να μου εξηγησει ποιο ειναι το νοημα να με γραφουν στο 3ο εξαμηνο με εισοδο απο κατατακτηριες και να χρωστω τα μαθηματα του 1ου και 2ου εξαμηνου? Κουφο δεν ειναι?
Όχι, δεν είναι κουφό και ο λόγος είναι να έχεις την ευκαιρία να μην καθυστερήσεις χρονικά τόσο πολύ για τη λήψη ενός δεύτερου πτυχίου... τόσο, όσο θα θέλει ένας που πάει για πρώτο πτυχίο (4-5-6 έτη, ανάλογα το τμήμα).

Περαιτέρω, δεν χρωστάς τα μαθήματα 1ου & 2ου εξαμήνου, όπως πιθανά αρχικά να νομίζεις (δηλαδή, όλα τα μαθήματα πρώτου έτους). Για να καταταγείς στο 3ο εξάμηνο, σημαίνει ότι έχεις κάποιο βαθμό συνάφειας με το πρώτο πτυχίο. Άρα, πιθανά, θα σού αναγνωριστεί μικρός αριθμός μαθημάτων, τα οποία συνήθως είναι στο 1ο & 2ο εξάμηνο σπουδών (το πρώτος έτος σε όλα τα τμήματα είναι με τα "γενικής πανεπιστημιακής παιδείας" μαθήματα). Ακόμα, τα τρία μαθήματα που έδωσες στις κατατακτήριες εξετάσεις (και μπήκες στο 2ο Τμήμα) αναγνωρίζονται αυτόματα (βάσει νόμου αυτό). Ε, αυτά είναι συνήθως από το 1ο & 2ο εξάμηνο σπουδών στο δεύτερο τμήμα.

Επομένως, συνήθως αναμένεται να χρωστάς "μέρος" των μαθημάτων του 1ου & 2ου εξαμήνου και σε συνδυασμό με την εμπειρία που κουβαλάς από το πρώτο πτυχίο περί γνώσεων και παρακολουθήσεων και εξετάσεων σε μαθήματα αναμένεται να είναι περισσότερο εύκολο να παρακολουθείς και 1-2 μαθήματα παραπάνω ανά εξάμηνο από ό,τι ένας που το πράττει για το πρώτο πτυχίο.

Τέλος, προσωπική περίπτωση (έχω δύο πτυχία Πανεπιστημίου): μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων από το πρώτο στο δεύτερο πτυχίο, κατετάγη στο 7ο εξάμηνο (μεγάλος βαθμός συνάφειας με το πρώτο πτυχίο και αυτό με τον παλιό νόμο... τώρα το μέγιστο είναι το 5ο εξάμηνο στα 5ετή τμήματα). Από τα εξάμηνα, λοιπόν, 1-6 μού αναγνωρίστηκαν όλα, εκτός από 6 μαθήματα (και το ένα μη-αναμενόμενο) και αυτά τα 6 ήταν απλωμένα σε διάφορα εξάμηνα. Φαντάσου να με έβαζαν στο 1ο εξάμηνο και να έπρεπε μετά να περιμένω 3 χρόνια για 6 μαθήματα συνολικά (δηλαδή για φόρτο εργασίας κάτι λιγότερο από 1 εξάμηνο) και σε κάθε εξεταστική (σε αυτά τα 3 χρόνια) να έχω να περάσω 1 ή 2 μαθήματα τη φορά.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σας,
θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει τι ακριβώς συμβαίνει με τα εργαστήρια και γενικότερα με τις παρουσίες σε μαθήματα στο ΠΤΔΕ Ιωαννίων και Βόλου;
Επίσης, γνωρίζει κάποιος σε ποιο εξάμηνο ξεκινάει τη φοίτηση κάποιος που περνά στα εν λόγω τμήματα με κατατακτήριες;
Και τέλος, αν μπορεί να προμηθευτεί δωρεάν βιβλία κι αν έχει πάσο όποιος φοιτά για 2ο πτυχίο.
Σας κούρασα, το ξέρω, αλλά ψάχνω μέρες τις παραπάνω πληροφορίες και δε βρίσκω απαντήσεις.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δες και το θέμα "Απορίες για κατατακτήριες".
Θα βρεις πολλές πληροφορίες και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Μηπως ξερει καποιος να μου εξηγησει ποιο ειναι το νοημα να με γραφουν στο 3ο εξαμηνο με εισοδο απο κατατακτηριες και να χρωστω τα μαθηματα του 1ου και 2ου εξαμηνου? Κουφο δεν ειναι?
Όχι δεν είναι κουφό! Δίνεις 3 μαθήματα σου αναγνωρίζονται αν έχεις γράψει πάνω από τη βάση και επίσης μπορούν να σου αναγνωρίσουν μέχρι 7 από το προηγούμενο σου πτυχίο τα οποία υπάρχουν και σε αυτό.
Τώρα από κει και πέρα στο Γ εξάμηνο μπορείς να δηλώσεις πιο πολλά από ότι στο Α οπότε στο χέρι του καθενός είναι να στρωθεί να τα περάσει ! Δεν είναι άδικο να σου χαρίσουν μαθήματα που δεν έχεις εξεταστεί α και β εξαμήνου ?
Προσωπικά πχ επέλεξα το δρόμο των πανελληνίων για β πτυχίο ! Δεν είναι άδικο να μου χαρίσουν μαθήματα που δεν έχω περάσει?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Όχι δεν είναι κουφό! Δίνεις 3 μαθήματα σου αναγνωρίζονται αν έχεις γράψει πάνω από τη βάση και επίσης μπορούν να σου αναγνωρίσουν μέχρι 7 από το προηγούμενο σου πτυχίο τα οποία υπάρχουν και σε αυτό.
Τώρα από κει και πέρα στο Γ εξάμηνο μπορείς να δηλώσεις πιο πολλά από ότι στο Α οπότε στο χέρι του καθενός είναι να στρωθεί να τα περάσει ! Δεν είναι άδικο να σου χαρίσουν μαθήματα που δεν έχεις εξεταστεί α και β εξαμήνου ?
Προσωπικά πχ επέλεξα το δρόμο των πανελληνίων για β πτυχίο ! Δεν είναι άδικο να μου χαρίσουν μαθήματα που δεν έχω περάσει?
συνηθως τα μαθηματα που δινεις ειναι τα πιο δυσκολα απο τα 2 πρωτα εξαμηνα οποτε ισως επρεπε να χαριζονται καποια δεδομενου οτι ειναι για δευτερο πτυχιο
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν καποιος που μπήκε με πανελλήνιες για δεύτερο πτυχίο αν δικαιούται αναγνώριση μαθημάτων και ποια είναι η διαδικασία;
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν καποιος που μπήκε με πανελλήνιες για δεύτερο πτυχίο αν δικαιούται αναγνώριση μαθημάτων και ποια είναι η διαδικασία;
Αναφέρεσαι στα συγκεκριμένα τμήματα; Αν ναι, δεν γνωρίζω ακριβώς. Γενικότερα, όμως, κάνεις αίτηση στη γραμματεία όπου καταθέτεις την αναλυτική βαθμολογία και εξετάζεται από επιτροπή. Εξαρτάται από το κάθε τμήμα ξεχωριστά. Αν ανήκει στην ίδια σχολή-πανεπιστήμιο με το τμήμα από το οποίο έχεις αποφοιτήσει, ίσως υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες αναγνώρισης. Εμένα πχ μου αναγνώρισαν 7 μαθήματα, αλλά τα δύο τμήματα ανήκουν στην ίδια σχολή του ίδιου πανεπιστημίου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top