fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θέμα ανταγωνισμού είναι φίλε. Στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη δίνουν διπλάσιοι και τριπλάσια για τις ίδιες θέσεις δεν αναφέρομαι σε δυσκολία σχολής αλλά για να μπεις.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
λογικο αυτο βρε φοκο αφου εκει μενουν οι περισσοτεροι.παντως και συ που εδωσες πατρα δεν νομιζω να σου κανε κανενας κανα χατηρι.η βαθμολογια για να μπεις δεν ειναι πολυ πανω απο τη βαση?
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
λογικο αυτο βρε φοκο αφου εκει μενουν οι περισσοτεροι.παντως και συ που εδωσες πατρα δεν νομιζω να σου κανε κανενας κανα χατηρι.η βαθμολογια για να μπεις δεν ειναι πολυ πανω απο τη βαση?

Ευκλείδη οι θέσεις στις Κατατακτήριες είναι ελάχιστες (16 περίπου κάθε χρόνο) και στην Ιατρική Αθηνών μπορεί να γράφουν και 100 άτομα το χρόνο , οπότε η σχολή θα πάρει αυτούς με το μεγαλύτερο βαθμό. Αν υπάρχουν πχ 16 άτομα με βαθμό 50/60 και συ έχεις πχ 45/60 πάνω από τη βάση δηλαδή ΔΕΝ θα περάσεις, παρόλο που έγραψες πάνω από τη βάση. Για αυτό ο Φόκος προτείνει επαρχιακές Ιατρικές. Εκεί τίθεται το θέμα του ανταγωνισμού.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ευκλείδη οι θέσεις στις Κατατακτήριες είναι ελάχιστες (16 περίπου κάθε χρόνο) και στην Ιατρική Αθηνών μπορεί να γράφουν και 100 άτομα το χρόνο , οπότε η σχολή θα πάρει αυτούς με το μεγαλύτερο βαθμό. Αν υπάρχουν πχ 16 άτομα με βαθμό 50/60 και συ έχεις πχ 45/60 πάνω από τη βάση δηλαδή ΔΕΝ θα περάσεις, παρόλο που έγραψες πάνω από τη βάση. Για αυτό ο Φόκος προτείνει επαρχιακές Ιατρικές. Εκεί τίθεται το θέμα του ανταγωνισμού.
μα εχω δει και στις επαρχιακες πχ να δινουν 40 και 50 ατομα και να μενουν εξω με αρκετα παραπανω βαθμο απο τη βαση.αρα και κει πολυ δυσκολο θα ναι.ενας που ναι πορωμενος για ιατρικη θα φτασει ως τον εβρο να δωσει μπας και μπει.
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Μιλήσαμε τώρα για τις κατακτήριες με βαθμό πτυίχου ας μιλήσουμε όμως και για τις κατατακτήριες με εξετάσεις .
Στις εξετάσεις ποιος έχεις παραπάνω πριμοδότηση να περάσει ιατρική ένας απόφοιτος ΑΕΙ ή ένας απόφοιτος ΤΕΙ; η λογική λέει ίδιο ή τουλάχιστον ΑΕΙ (και ειδικά οι σχολές βιοχημεία, χημείας, βιολογίας, νοσηλευτικής) παρόλα αυτά δίνονται διπλάσιες θέσεις σε απόφοιτους ΤΕΙ. Πόσο πρέπει να γράψεις αν είσαι σε ΑΕΙ και πόσο πρέπει να γράψεις αν είσαι από ΤΕΙ.

Πρακτικά από ΑΕΙ πρέπει να γράψεις καλούς βαθμούς από ΤΕΙ αρκεί να περάσεις με 5 και τα τρία εξεταζόμενα μαθήματα και βρέθηκες στην ιατρική.
Αν στοχεύεις ιατρική λοιπόν ή οποιαδήποτε άλλη σχολή σε συμφέρει να δηλώσεις ως προηγούμενη σχολή ΤΕΙ γιατί:
1) Δεν αναταγωνίζεσαι φυσικούς, χημικούς, βιολόγους στα μαθήματα τους αυτοί είναι απόφοιτοι ΑΕΙ
2) Ανταγωνίζεσαι απόφοιτους ΤΕΙ
3) Δίνονται παραπάνω θέσεις (διπλάσιες)

Πρακτικά αρκόυν τρία πενταράκια για να περάσεις.
Για καταταρκτηριες ιατρικής σε ποια περιοχή είναι λιγότερος ο ανταγωνισμός και πιο εύκολη η πρόσβαση? Πάτρα, Ιωάννινα ή Θράκη?
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Για καταταρκτηριες ιατρικής σε ποια περιοχή είναι λιγότερος ο ανταγωνισμός και πιο εύκολη η πρόσβαση? Πάτρα, Ιωάννινα ή Θράκη?
Θράκη είχα δει τυχαία πρόσφατα ότι οι περισσότεροι επιτυχόντες ήταν από το μοριακής βιολογίας Αλεξανδρούπολης
Έχεις κάποια σχέση με επιστήμες υγείας ;
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θράκη είχα δει τυχαία πρόσφατα ότι οι περισσότεροι επιτυχόντες ήταν από το μοριακής βιολογίας Αλεξανδρούπολης
Έχεις κάποια σχέση με επιστήμες υγείας ;
Είμαι απόφοιτη νοσηλευτικής από το πανεπιστήμιο δυτικής αττικης(ήμουν στην αναβάθμιση από ΤΕΙ σε ΑΕΙ δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) με σχετικά ικανοποιητικό βαθμό πτυχιου 8,7 και πάλι δεν ξέρω αν παίζει ρόλο απλά επειδή έχω διαβάσει πολλά σχετικά με βαθμούς πτυχίου είπα να το γράψω και αυτό. Σκέφτομαι για Πάτρα αλλά θα ήθελα να ξέρω που υπάρχει μικρότερος ανταγωνισμός γενικά δλδ ποια σχολή δεν πλ προτιμουν
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Από το 2014 καταργήθηκε η κατάταξη με βαθμό πτυχίου (ακα έβαλαν όσους δικούς τους ήθελαν και είπαν να τηρήσουν επιτέλους τα προσχήματα) όπως επίσης και ο διαχωρισμός θέσεων ΑΕΙ/ΤΕΙ. Οπότε όχι η σχολή που τελείωσες όπως και ο βαθμός δεν παίζει πια κανένα ρόλο. Και να έπαιζε δηλαδή δεν είχες καμία ελπίδα, ο τελευταίος έμπαινε με βαθμό 9.5-4

Όλες έχουν εξαιρετικό ανταγωνισμό. Θράκη παίζει να είναι ο μικρότερος. Πάτρα δίνουν πολλοί Αθηναίοι για να γλιτώσουν τον τεράστιο ανταγωνισμό της Αθήνας, που κάνουν σε 1-2 γνωστά φροντιστήρια της Αθήνας και η συντριπτική πλειοψηφία που περνά, κάνει μαθήματα εκεί. Επίσης αρκετοί Αθηναίοι δίνουν Αλεξ/πολη όπως και Στρατιωτικοί (γιατί παίρνουν μεταγραφή για Αθήνα). Και αυτοί προετοιμάζονται σε φροντιστήριο.

Ιωάννινα πέρυσι και φέτος όλοι πλην ενός πέρασαν από ένα ειδικό φροντιστήριο των Ιωαννίνων που διδάσκει μια διδακτορικός βιολόγος της ιατρικής.

Καταλαβαίνεις που το πάω.
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Από το 2014 καταργήθηκε η κατάταξη με βαθμό πτυχίου (ακα έβαλαν όσους δικούς τους ήθελαν και είπαν να τηρήσουν επιτέλους τα προσχήματα) όπως επίσης και ο διαχωρισμός θέσεων ΑΕΙ/ΤΕΙ. Οπότε όχι η σχολή που τελείωσες όπως και ο βαθμός δεν παίζει πια κανένα ρόλο.

Όλες έχουν εξαιρετικό ανταγωνισμό. Θράκη παίζει να είναι ο μικρότερος. Πάτρα δίνουν πολλοί Αθηναίοι για να γλιτώσουν τον τεράστιο ανταγωνισμό της Αθήνας, που κάνουν σε 1-2 γνωστά φροντιστήρια της Αθήνας και η συντριπτική πλειοψηφία που περνά, κάνει μαθήματα εκεί. Επίσης αρκετοί Αθηναίοι δίνουν Αλεξ/πολη όπως και Στρατιωτικοί (γιατί παίρνουν μεταγραφή για Αθήνα). Και αυτοί προετοιμάζονται σε φροντιστήριο.

Ιωάννινα πέρυσι και φέτος όλοι πλην ενός πέρασαν από ένα ειδικό φροντιστήριο των Ιωαννίνων που διδάσκει μια διδακτορικός βιολόγος της ιατρικής.

Καταλαβαίνεις που το πάω.
Ωχ θεέ μου δηλαδή και Πάτρα της τρελής γίνεται ε? Αλεξανδρούπολη γνωρίζεις? Εγώ μόλις τώρα παρέλαβα το σύγγραμμα που χα παραγγειλει για της Πάτρας βιοχημεία για να ξεκινήσω.. Τσάμπα λεφτά λες? Αν είναι δηλαδή να προσπαθήσω για Θράκη... Δεν ξέρω είμαι ένα ματσο
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Ωχ θεέ μου δηλαδή και Πάτρα της τρελής γίνεται ε? Αλεξανδρούπολη γνωρίζεις? Εγώ μόλις τώρα παρέλαβα το σύγγραμμα που χα παραγγειλει για της Πάτρας βιοχημεία για να ξεκινήσω.. Τσάμπα λεφτά λες? Αν είναι δηλαδή να προσπαθήσω για Θράκη... Δεν ξέρω είμαι ένα ματσο

Θα είναι τσάμπα εάν κάνεις σε κακό φροντιστήριο, δηλαδή κάποιο που δεν έχει επιτυχίες. Έλα, ιντερνετ έχεις, μπορείς να τσεκάρεις τα φροντιστήρια και να δεις ποια έχουν πάνω από 50% επιτυχία ;)
Αν ξεκινήσεις τώρα, οι πιθανότητες να περάσεις είναι ελάχιστες, οι περισσότεροι προετοιμάζονται φουλ 1 ή 2 χρόνια.

Παλαιότερα (όταν ήμουν μικρός κ αθώος κ πριν πάρω το πτυχίο) η Πάτρα που έδωσαν και κάποια άλλα μέλη από εδώ (Fockos) ήταν σχετικά καλή περίπτωση να δώσει κανείς. Πιο μικρός ανταγωνισμός, πιο εύκολες καταστάσεις γενικότερα...

Ίσως Λάρισσα χωρίς φροντιστήριο θα ήταν μία καλή επιλογή, αλλά έχει ένα γιγαντιαίο μάθημα, τη Μορφολογία

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω εάν δεν κάνει κάποιο φροντ (κ εγώ χωρίς φροντ πέρασα Θεσσαλονίκη, μην μπεις καν στον κόπο να δώσει εκεί) είναι να μάθεις ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ (μέχρι και το "και") όλα τα συγγράμματα. Δεν υπάρχουν σοσ και οι μονάδες κόβονται για πλάκα.
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λάρισα ε? Δν την είχα σκεφτεί... Δεν θα πάω φροντιστήριο.. Βασικά θ πάω αλλά όχι στα γνωστά θα μου κάνει βιολογία μια φίλη μοριακή βιολόγος, κ φυσική κ βιοχημεία θ μ βοηθήσουν κάποιοι καθηγ από το λύκειο που είχα, καθώς εργάζομαι συγχρόνως και το πρόγραμμα δεν βγαίνει να τρέχω Αθήνα καθώς μένω σαλαμινα
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Ωραία, καλό να σου εξηγήσει κανείς κάποια πράγματα, για αρχή. Απλά να ξέρεις ότι δεν πρέπει να τα λες με δικά σου λόγια, αλλά ακριβώς όπως τα γράφει στο βιβλίο!
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Υπέροχα 😣. Θέλω να κλάψω λίγο αλλά οκ... Τουλάχιστον στην ύλη είδα ότι της αλλεξανδουπολης τα βιβλία π χω πάνω κάτω είναι ίδια με της Πάτρας π αγόρασα πρόσφατα.. Εκτός από ένα που μάλλον δεν εχω
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προετοιμάσια για Πανελλήνιες μήπως είναι πιο εύκολη διαδικασία στην περίπτωση της Ιατρικής;
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για μένα δεν είναι σίγουρα τώρα για άλλους δεν ξερω
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
ρε φιλε ριζακι νομιζω οτι τα παρουσιαζεις πολυ τραγικα τα πραγματα.στην πατρα παντως δεν θελουν παπαγαλιες οπως το εννοεις εσυ.κατανοηση θελουνε.φανταζομαι οτι ο ανταγωνισμος θα ναι σκληρος σε ολες τις ιατρικες αλλα νομιζω τα λες πολυ τραγικα
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Το
ρε φιλε ριζακι νομιζω οτι τα παρουσιαζεις πολυ τραγικα τα πραγματα.στην πατρα παντως δεν θελουν παπαγαλιες οπως το εννοεις εσυ.κατανοηση θελουνε.φανταζομαι οτι ο ανταγωνισμος θα ναι σκληρος σε ολες τις ιατρικες αλλα νομιζω τα λες πολυ τραγικα
[/QUOTπαντως εγώ είμαι προετοιμασμενη για την δυσκολία απλά είπα μην πάω ντουγρου στις απιαστες σχολές ας πάω κάπου που να χω έστω και 1 τοις εκατό πιθανότητα
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάτρα δίνουν πολλοί Αθηναίοι για να γλιτώσουν τον τεράστιο ανταγωνισμό της Αθήνας, που κάνουν σε 1-2 γνωστά φροντιστήρια της Αθήνας και η συντριπτική πλειοψηφία που περνά, κάνει μαθήματα εκεί.
Ιωάννινα πέρυσι και φέτος όλοι πλην ενός πέρασαν από ένα ειδικό φροντιστήριο των Ιωαννίνων που διδάσκει μια διδακτορικός βιολόγος της ιατρικής.

Έλα, ιντερνετ έχεις, μπορείς να τσεκάρεις τα φροντιστήρια και να δεις ποια έχουν πάνω από 50% επιτυχία ;)

Εγώ δεν καταλαβαίνω πού το πας και θα ήθελα αν μπορούσες να το εξηγήσεις.
Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω! Δεν το ρωτάω με καμία επικριτική διάθεση!
Εγώ έδωσα πριν λίγα χρόνια κάποιες πολύ δύσκολες εξετάσεις (όχι κατατακτήριες) και προετοιμάστηκα στο καλύτερο γι αυτές φροντιστήριο της Αθήνας.
Είχαν πείρα οι άνθρωποι και μας προετοίμασαν συστηματικά και σωστά καλύπτοντας όλη την ύλη.
Οι περισσότεροι από μας που το είχαμε πάρει ζεστά, ρίξαμε το διάβασμα της ζωής μας και άλλοι τα κατάφεραν και άλλοι όχι!
Ούτε θέματα μας έδωσαν ούτε ΣΟΣ ούτε σημειώσεις της τελευταίας στιγμής πού την επόμενη περιέχονταν στα ερωτήματα!
Αποκλείεται δηλαδή κάποια φροντιστήρια να έχουν βγάλει τη φήμη "των μεγάλων" απλά και μόνο επειδή ξέρουν να κάνουν πολύ καλά και συνειδητοποιημένα τη δουλειά τους άρα έχουν και τις ανάλογες επιτυχίες;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Λάρισα ε? Δν την είχα σκεφτεί... Δεν θα πάω φροντιστήριο.. Βασικά θ πάω αλλά όχι στα γνωστά θα μου κάνει βιολογία μια φίλη μοριακή βιολόγος, κ φυσική κ βιοχημεία θ μ βοηθήσουν κάποιοι καθηγ από το λύκειο που είχα, καθώς εργάζομαι συγχρόνως και το πρόγραμμα δεν βγαίνει να τρέχω Αθήνα καθώς μένω σαλαμινα


Παντως , εκτός αν θες απλα να σου εξηγήσουν κάποια πράγματα, δεν αξίζει να κανεις συστηματικά με καθηγητες που δεν έχουν σχέση με τις κατατακτήριες .Απλά θα χάσεις τα χρήματα σου.
Δυστυχώς οι πιο πολλοί περνάνε μεσω φροντιστηρίων , ειδικά αυτοί που δουλεύουν και δεν υπάρχει χρόνος να οργανώσουν την ύλη μονοι τούς.
Δεν γνωρίζω για ιατρική αλλα το ειχα ψάξει αρκετά για ψυχολογία ΑΠΘ που σίγουρα έχει μικρότερο ανταγωνισμό και ζητημα ενας να μπαίνει καθε χρόνο που δεν προέρχεται απο φροντιστήριο.
Αμα παίζουν λεφτα πιστεύω ότι αξίζει να το κάνεις οργανωμένα.
Για ψυχολογία που ήθελα ζητούσαν κάτι τρελά ποσα για αυτό και τελικά ακολούθησα τον δρόμο των πανελληνίων ,κάτι το οποίο μου φαινόταν τραγικό σαν ιδεα αλλα εν τέλει εκρινα οτι θα με βοηθούσε πιο εύκολα να πετύχω τον στόχο μου.
Στη θεση σου θα διάλεγα την πιο "ευκολη" επαρχιακή πόλη και θα εκανα τα πάντα για να πετύχω, μόνοι αυτοί εν τέλει εισάγονται σε σχολές με τέτοιο ανταγωνισμό.
Θελει τρομερή πειθαρχία ,θέληση και προσήλωση , αλλιώς δεν ξέρω αν αξίζει καν την προσπάθεια.
 

Konkonvon

Νεοφερμένος

Η Konkonvon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πού το πας και θα ήθελα αν μπορούσες να το εξηγήσεις.
Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω! Δεν το ρωτάω με καμία επικριτική διάθεση!
Εγώ έδωσα πριν λίγα χρόνια κάποιες πολύ δύσκολες εξετάσεις (όχι κατατακτήριες) και προετοιμάστηκα στο καλύτερο γι αυτές φροντιστήριο της Αθήνας.
Είχαν πείρα οι άνθρωποι και μας προετοίμασαν συστηματικά και σωστά καλύπτοντας όλη την ύλη.
Οι περισσότεροι από μας που το είχαμε πάρει ζεστά, ρίξαμε το διάβασμα της ζωής μας και άλλοι τα κατάφεραν και άλλοι όχι!
Ούτε θέματα μας έδωσαν ούτε ΣΟΣ ούτε σημειώσεις της τελευταίας στιγμής πού την επόμενη περιέχονταν στα ερωτήματα!
Αποκλείεται δηλαδή κάποια φροντιστήρια να έχουν βγάλει τη φήμη "των μεγάλων" απλά και μόνο επειδή ξέρουν να κάνουν πολύ καλά και συνειδητοποιημένα τη δουλειά τους άρα έχουν και τις ανάλογες επιτυχίες;
Να σε ρωτήσω θεωρείς εγώ που δεν θα πάω φροντιστήριο της Αθήνας από αυτά π ναι για κατατακτηριες αλλά αντιθέτως επειδή δν προλαβαίνω λόγω δουλειάς θα κάνω μάθημα με μια φίλη μοριακή βιολόγος και φυσική κ βιοχημεία με καθηγητές από το λύκειο ώστε να με βοηθήσουν όσο μπορούν καλύτερα από μόνη πλήρως δλδ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top