Κατατακτήριες: Είναι πράγματι αξιοκρατικές;

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πάντως εγώ που έδωσα κατατακτήριες πρόσφατα για το φυσικό παρατήρησα ότι τα ονόματα μας όπως και η σχολή προέλευσης καλυπτόταν με ένα κολλημένο καφέ χαρτί. Αυτό δείχνει μια προσπάθεια για αξιοκρατία.
Εγώ έχω μία αμφιβολία για το κατά πόσο είναι υπαρκτός ο 2ος διορθωτής. Την πρώτη φορά έδωσα πέρυσι το 2022 και κόπηκα για 1 μόριο, όταν είδα τους βαθμούς μου μου φάνηκε παράξενο που παντού είχα αποκλίσεις π.χ. σε 2 μαθήματα είχα απόκλιση 1 μόριο, και στο 3ο μάθημα είχα απόκλιση δύο μορίων (και λέω ότι μου φάνηκε παράξενο γιατί έδωσα σε τμήμα μαθηματικών όπου πρακτικά και αναβαθμολόγηση να ζητήσει κάποιος φοιτητής από τον καθηγητή κατά την διάρκεια του εξαμήνου πάλι με τον ίδιο βαθμό θα βαθμολογηθεί). Ήταν λες και ήταν επίτηδες φτιαγμένα τα νούμερα για να μην περάσω, αν πέρναγα θα κατατασσόμουν στο Α εξάμηνο αντί στο Γ. Έδωσα και φέτος και ελπίζω πως έχω περάσει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Οι πανελληνιες ειναι αδιαβλητες?
Πιστεύω ότι παρότι πολυδιαφημισμένες δεν είναι ποιο αδιάβλητες από τις κατατακτήριες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με εξαίρεση τις Πανελληνίες, οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα δεν είναι αξιοκρατικό.

Δηλαδή σε ένα γραπτό διαγωνισμό για το Δημόσιο, σίγουρα θα υπάρχουν μέσα κάποια βύσματα.

Το θέμα είναι , αν αξίζει όλο αυτό πλέον , δηλαδή να βάλει κάποιος μέσον, για να μπει στο Δημόσιο να παίρνει το 1000αρικο, τη στιγμή που το κόστος ζωής στην Ελλάδα είναι εκτιναγμένο στα ύψη
Παιδιά εγώ δεν ξέρω γιατί υπάρχει η άποψη ότι οι πανελλήνιες είναι ότι ποιο αξιοκρατικό υπάρχει στην Ελλάδα . Το έχω ακούσει και από άλλους αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το πιστεύουν αυτό. Επίσης υπάρχουν κάποια θέματα στις πανελλήνιες που δεν έχουν να κάνουν με την αξιοκρατικότητα αυτήν κάθε αυτήν αλλά επηρεάζουν το κατά πόσον είναι το καταλληλότερο σύστημα για την διανομή των μαθητών στις σχολές της τριτοβάθμιας. Πχ πιστεύεται ότι για να γίνει κάποιος καλός χειρουργός παίζει τόση σημασία η επίδοση του στα φιλολογικά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top