Κατασκήνωση, μια αξέχαστη εμπειρία για όλους!

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... οι κατασκηνώσεις φτάχτηκαν ουσιαστικά για να μπορουν οι γονείς να παρκάρουν τα παδιά τους χωρίς τύψεις ....
Ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά δεν είναι ούτε ο μόνος λόγος ούτε ο πιο σημαντικός. Η κατασκήνωση για παιδιά (ας πούμε μέχρι 15-16 χρονών) κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητη, καθώς τους προσφέρει: παραπάνω διακοπές, απεξάρτηση από τους γονείς, αυτονομία, ζωή στη φύση, άνετο παιχνίδι, νέες παρέες, ομαδικότητα, κοινωνικοποίηση.

Στην κατασκηνωση υπαρχει καποιο οριο ηλικιας;Αν οχι ενα ατομο 18-19 ετων απο Αθηνα που θα μπορουσε να παει;
Λογικά οι κατασκηνώσεις δεν είναι για άτομα 18-19 ετών (εκτός αν, όπως είπε και ο fockos, είναι για δουλειά). Κάτι έχω ακούσει για κατασκηνώσεις μεγαλύτερων, αλλά αυτές έχουν συγκεκριμένη αθλητική κατεύθυνση και δεν ξέρω λεπτομέρειες. Αυτό που μπορεί να κάνει ένα άτομο 18-19 ετών από Αθήνα, είναι να πάει σε camping με την παρέα του. Αν δεν έχει παρέα, υπάρχει η λύση του ΣΥΡΙΖΑ που κάθε χρόνο μαζεύει μπόλικη νεολαία σε κάποιο camping, είναι σχεδόν το ίδιο με κατασκήνωση και δεν είναι απαραίτητο να έχεις από πριν γνωστούς. (Φέτος κάποιες συνιστώσες έκαναν χωριστές κτατασκηνώσεις). Πληροφορίες μπορείς να πάρεις από τα γραφεία τους και αρκεί να μην είσαι αντιΣΥΡΙΖΑϊκός. Πάντως ένα ταξιδάκι από εκεί με πούλμαν μέχρι εκεί που θα μιλήσει ο Τσίπρας, είναι στο πρόγραμμα. (Φέτος κάτι σχετικό πήγε να κάνει και η ...χρυσή αβγή).

Η κατασκήνωση είναι για τον π... Όταν ειναι καλοκαίρι γουστάρω να σηκώνομαι οποια ωρα θέλω, να παω θάλασσα οποια ωρα θέλω, να φαω οποτε θέλω και να κοιμηθώ οποτε θέλω, Σιγά μην έχω έναν παπ@ρα πάνω απο το κεφάλι μου να μου λεει τι να κάνω... Γενικότερα ποτε δε θέλω να βγάζω πρόγραμμα το καλοκαίρι. Ξυπναω και οτι κατσει... 2 φορες πηγα κατασκήνωση. Και δε τρελάθηκα.
Δεν είμαστε όλοι ίδιοι και φυσικά κάθε άποψη είναι σεβαστή. Σε άλλα παιδιά μπορεί να αρέσει η κατασκήνωση και σε άλλα όχι. Πήγαινα κατασκήνωση από πολύ μικρός και με ενθουσίαζε. Πάντα όμως έβλεπα και παιδιά που από το πρώτο βράδυ έκλαιγαν και ήθελαν να φύγουν γιατί δεν μπορούσαν χωρίς τη μαμά τους.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Προφανώς μιλάτε για τις οργανωμένες. Για να λέτε για πρόγραμμα..
Εγώ την κατασκήνωση την αγαπάω. Όχι μόνο επειδή ως πρώην προσκοπάκι (:redface: ) πηγαίναμε κάθε καλοκαίρι αλλά και επειδή οι ωραιότερες αναμνήσεις μου είναι από εκεί.
Με το πρωινό ξύπνημα δεν είχα πρόβλημα γιατί δε θέλαμε να κοιμηθούμε και το τελευταίο πράγμα που μας απασχολούσε ήταν αυτό.
Για ελεύθερο δεν ξέρω ακόμη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πήγα 7 συνεχόμενες χρονιές. Ωραία ήταν, ασχολήθηκα με πράγματα με τα οποία δεν είχα επαφή μέχρι τότε (ιππασία, τοξοβολία κλπ), και ήταν κάτι διαφορετικό για μένα. Δεν με ενόχλησε το ότι είχαμε πρόγραμμα, ίσα ίσα μου άρεσε. Η κατασκήνωση ήταν κάτι που ομόρφαινε το καλοκαίρι μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πήγαινα δυο χρονιές στο Σούνιο, στου ΥΠΑΑΤ.
Ήταν πολύ ωραία. Σκέφτομαι να πάω και του χρόνου, δεν ξέρω που όμως. Δυο χρόνια τώρα χωρίς κατασκήνωση πραγματικά σκυλοβαριέμαι τη ζωή μου κάθε καλοκαίρι. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Πωωω κατασκηνωση... :(( τι θυμη9ηκα.... ηθελα κ εγω να γινω ομαδαρχισσα αλλα μεγαλωσα τωρα κ ειναι δυσκολο !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πήγα 7 συνεχόμενες χρονιές. Ωραία ήταν, ασχολήθηκα με πράγματα με τα οποία δεν είχα επαφή μέχρι τότε (ιππασία, τοξοβολία κλπ), και ήταν κάτι διαφορετικό για μένα. Δεν με ενόχλησε το ότι είχαμε πρόγραμμα, ίσα ίσα μου άρεσε. Η κατασκήνωση ήταν κάτι που ομόρφαινε το καλοκαίρι μου. :)
Και συν τοις άλλοις δεν κάθεσαι σπίτι κάτι που μου φαίνεται ανυπόφορο για καλοκαίρι.
Ήταν πολύ ωραία. Σκέφτομαι να πάω και του χρόνου, δεν ξέρω που όμως. Δυο χρόνια τώρα χωρίς κατασκήνωση πραγματικά σκυλοβαριέμαι τη ζωή μου κάθε καλοκαίρι. :/:
Ε,δεν κάνεις και΄συ καλοκαιρινά.:pfff:
Δύο καλοκαίρια κατασκήνωση γιόκ. Πάλι καλά,έχω τα καλοκαιρινά και λείπω από το σπίτι.

Πωωω κατασκηνωση... :(( τι θυμη9ηκα.... ηθελα κ εγω να γινω ομαδαρχισσα αλλα μεγαλωσα τωρα κ ειναι δυσκολο !!!
Καλά.
Πώς αντέχετε να μένετε σε σπιτάκια στην κατασκήνωση θα'ναι η αιώνια απορία μου.:confused:
Εγώ,και μόνο στο άκουσμα της λέξης σκέφτομαι σκηνή,υπνόσακο,υπόστρωμα και σκοπιά.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυο χρόνια πρόσκοπος και 5 χρονιές σε κατασκήνωση. Απλά τη λατρεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Και συν τοις άλλοις δεν κάθεσαι σπίτι κάτι που μου φαίνεται ανυπόφορο για καλοκαίρι.

Ε,δεν κάνεις και΄συ καλοκαιρινά.:pfff:
Δύο καλοκαίρια κατασκήνωση γιόκ. Πάλι καλά,έχω τα καλοκαιρινά και λείπω από το σπίτι.

Καλά.
Πώς αντέχετε να μένετε σε σπιτάκια στην κατασκήνωση θα'ναι η αιώνια απορία μου.:confused:
Εγώ,και μόνο στο άκουσμα της λέξης σκέφτομαι σκηνή,υπνόσακο,υπόστρωμα και σκοπιά.:redface:



Ε αναλογα και σε τι κατασκηνωση πας. Παιζει ρολο η οργανωση , οι εγκαταστασεις , οι κατασκηνωτες.. Εχει πλ πλακα.. !!: Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι γυναίκες που πήγαιναν κατασκήνωση ήταν πολύ βρωμιάρες λολ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Στην κατασκηνωση υπαρχει καποιο οριο ηλικιας;Αν οχι ενα ατομο 18-19 ετων απο Αθηνα που θα μπορουσε να παει;

Αθαμάνιο:clapup: Δε παίζει κανένα ρόλο η ηλικία νομίζω και απ όσο ξέρω όλοι οι φοιτητές εξακολουθούν να περνάνε τέλεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ε αναλογα και σε τι κατασκηνωση πας. Παιζει ρολο η οργανωση , οι εγκαταστασεις , οι κατασκηνωτες.. Εχει πλ πλακα.. !!: Ρ
Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο ιδιότροπη στο θέμα "κατασκήνωση". Και δε θα άντεχα να μείνω σε σπιτάκι παρά μόνο λόγω κακών καιρικών συνθηκών.:P
Οι γυναίκες που πήγαιναν κατασκήνωση ήταν πολύ βρωμιάρες λολ.:P
Να φανταστώ έβγαλες αυτό το συμπέρασμα επειδή τις μεγαλύτερες καφρίλες σε κατασκήνωση τις κάνουν (συνήθως) οι άντρες ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να φανταστώ έβγαλες αυτό το συμπέρασμα επειδή τις μεγαλύτερες καφρίλες σε κατασκήνωση τις κάνουν (συνήθως) οι άντρες ε;:P


Εγώ ξέρω ότι οι περισσότερες κοπέλες που πάνε είναι βρωμιάρες και πολλές φορές είναι και οι ομαδάρχισσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ είχα πάει 8 φορές συνεχόμενες μικρός ( + άλλη μια σε μια άκυρη ) και δε μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα. Άλλωστε στις ηλικίες που συζητάμε η κύρια εναλλακτική είναι χωριό/εξωχικό με παππού-γιαγιά και να παρακαλάς να χεις παρέα. Άλλη φάση.

Επίσης αυτό με το αυστηρό πρόγραμμα δεν ισχύει για μεγαλύτερες ηλικίες. Από ένα σημείο και μετά απλά γράφεις στα @@ σου το πρόγραμμα και πας και αράζεις όπου θες. :P
ίσως διαφέρει και από κατασκήνωση σε κατασκήνωση δε ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αθαμάνιο:clapup: Δε παίζει κανένα ρόλο η ηλικία νομίζω και απ όσο ξέρω όλοι οι φοιτητές εξακολουθούν να περνάνε τέλεια!!

https://www.xfd.gr/tag/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BF
Έλεος ! ! !


Για να μη γράφω άλλο μήνυμα:

Η πίστη ή όχι κάποιου δεν έχει εδώ καμία σημασία. Ακόμα και οι φωτογραφίες φανερώνουν το πόσο "ωραία" μπορούν να περάσουν οι νέοι σε μια τέτοια κατασκήνωση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Dias, το γεγονος οτι εσυ δε πιστεύεις δε σημαονει οτι μπορεις να γραφεις οτι θες πχ "ελεος".
Λιγο σεβασμος δε βλαπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.xfd.gr/tag/κατασκήνωση-αθαμάνιο
Έλεος ! ! !


Για να μη γράφω άλλο μήνυμα:

Η πίστη ή όχι κάποιου δεν έχει εδώ καμία σημασία. Ακόμα και οι φωτογραφίες φανερώνουν το πόσο "ωραία" μπορούν να περάσουν οι νέοι σε μια τέτοια κατασκήνωση.


Εκεί είχα πάει πρώτη φορά τρίτη δημοτικού. ΟΜΑΓΚΑΝΤ!!!

Ντάξει δεν ήταν τελείως απαίσια για την ηλικία που ήμουν και γήπεδα είχε και λοιπά απλά για λίγο μετά σου τη δίνει που ειναι χωρισμένα αγόρια-κορίτσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι οι περισσότερες κοπέλες που πάνε είναι βρωμιάρες και πολλές φορές είναι και οι ομαδάρχισσες.
Εγώ στις κατασκηνώσεις θυμάμαι ότι όλες μας λίγο πολύ καθαρίζαμε.(:
Η αλήθεια είναι ότι όταν χάσεις κάτι το εκτιμάς. Εδώ δε χάνεις ακριβώς το προνόμιο του σπιτιού σου ούτε και της μανούλας που σου τακτοποιεί το δωμάτιο.
Οικειοθελώς το αποχωρίζεσαι για λίγο.
Οι χριστιανικές τι είναι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Στις κατασκηνώσεις κάποιοι δεν χάνουν την παρθενιά τους; Μιας και μιλήσατε και για Χριστιανικές Κατασκηνώσεις. Έχω ακούσει τρελές πικάντικες ιστορίες αλλά εδώ στο φόρουμ, ο καθωσπρεπισμός πάνω από όλα..χαχαχ Τώρα καταλαβαίνω, γιατί όλοι λένε ότι αποτελούν μια αξέχαστη εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Έχω ακούσει τρελές πικάντικες ιστορίες αλλά εδώ στο φόρουμ, ο καθωσπρεπισμός πάνω από όλα..χαχαχ
Και συμπληρώνω: η φαντασιοπληξία βαράει κόσμο.
Δουλειά δεν είχαν και βρήκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Και συμπληρώνω: η φαντασιοπληξία βαράει κόσμο.
Δουλειά δεν είχαν και βρήκανε.

Καλά μην παίρνεις και όρκο..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top