Καλύτερο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ούτε περισσότερη πέραση στην αγορά έχουν οι εμπιτες ούτε γίνονται μόνο εκεί κάποια μαθήματα πιο..εκτενώς.:)

όπως είπε ο who , αλλού γινονται άλλα μαθήματα εκτενώς , αλλού άλλα.
κάθε πανεπιστήμιο έχει δικό του πρόγραμμα φυσικά, χωρίς αυτό να μου λέει κάτι.

Αμφισβητώ ευθέως ότι κάποιος του ΕΜΠ , μπορεί να έχει περισσότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενό του απο κάποιον του ΔΠΘ ή του ΑΠΘ ή του Δυτικής Μακεδονίας μόνο και μόνο λόγω πανεπιστημίου.
περισσοτερες γνωσεις απο αποψη:καλυτερων καθηγητων(διοτι ενας αξιολογος καθηγητης θα προτιμησει να παει στην αθηνα να διδαξει),επιπεδου παιδιων(οχι και απολυτο) ,μεταπτυχιακων(πιο γνωστο το εμπ στο εξωτερικο αρα οι αποφοιτοι του προτιμουνται) ...ελα μωρε ομως μην κολλατε..γιωργο?θα πας εσυ ξανθη και θα βαλεις τα πραγματα στην θεση τους:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
περισσοτερες γνωσεις απο αποψη:καλυτερων καθηγητων(διοτι ενας αξιολογος καθηγητης θα προτιμησει να παει στην αθηνα να διδαξει),επιπεδου παιδιων(οχι και απολυτο) ,μεταπτυχιακων(πιο γνωστο το εμπ στο εξωτερικο αρα οι αποφοιτοι του προτιμουνται) ...ελα μωρε ομως μην κολλατε..γιωργο?θα πας εσυ ξανθη και θα βαλεις τα πραγματα στην θεση τους:D
Δεν διαλέγουν οι καθηγητές που θα πανε.Πανε όπου τους δεχτούν.Εδώ παίζει μεγάλο ρόλο το βυσμα.Να μην μιλήσω για την ασχετοσυνη πολλών καθηγητών κεντρικών πανεπιστημίων.Το επίπεδο των παιδιών δεν κρίνεται από τα μόρια.Το ότι κάποιο παιδί έβγαλε 19 και ένα άλλο 17,5 δεν σημαίνει ότι το πρώτο είναι εξυπνοτερο ή ανώτερου επιπέδου από το δεύτερο.Για το μεταπτυχιακό μικρή σημασία δίνουν στο εξωτερικό το όνομα του πανεπιστημίου.Τέτοια κολλημενα μυαλά μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν.

Ξαναλέω λοιπόν
Χαχαχα άμα συγκρίνουμε το MIT και το Cranfield με το ΕΜΠ τότε τι να πω.Κάποιοι εχετε υπερεκτιμησει τη σχολή που περάσατε.
Ειναι ιεροσυλία και μόνο αυτή η σύγκριση

Το MIT και το Cranfield είναι κορυφαία πανεπιστήμια με τεράστια ερευνητική δραστηριότητα,με κορυφαίους καθηγητές,με θέσεις που μπηκαν χωρίς μέσα,χωρίς καταλήψεις συνδικαλισμους κλπ.

Ναι το ΕΜΠ έχει όνομα,όχι βέβαια όπως παλιά αλλά ακόμα το έχει.Ναι ίσως σας βοηθήσει να μπείτε σε ένα καλό μεταπτυχιακό σε συνδυασμό βέβαια με ένα καλό βαθμό και κάποιες συστατικες από καποιον καλό καθηγητή.Ένα όνομα από μόνο του δεν κάνει τπτ.

Αυτές τις μικροαστικες αντιλήψεις που έχουν οι φοιτητές των μεγάλων πανεπιστημίων όταν θα πάτε στο εξωτερικό είτε για μεταπτυχιακό είτε για δουλειά θα καταλάβετε πως κανείς δεν θα δίνει δεκάρα από πού είστε αν δεν δείξετε εσείς οι ίδιοι τί αξιζετε.

Πριν λοιπόν μας δείξετε ποιος την έχει μεγαλύτερη ... την ακαδημαϊκή εκπαίδευση σκεφτείτε λίγο πιο ώριμα.Μπράβο σας όσοι πετύχατε την εισαγωγή σε κεντρικό πανεπιστήμιο.Έχετε μια ευκαιρία να πετύχετε κάτι αν δείξετε πρώτα εσείς τι πραγματικά αξιζετε σε συνδυασμό με το καλό όνομα.

Όλα αυτά βέβαια από έναν φοιτητή του ταπεινού πανεπιστημίου δυτικής Μακεδονιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν διαλέγουν οι καθηγητές που θα πανε.Πανε όπου τους δεχτούν.Εδώ παίζει μεγάλο ρόλο το βυσμα.Να μην μιλήσω για την ασχετοσυνη πολλών καθηγητών κεντρικών πανεπιστημίων.Το επίπεδο των παιδιών δεν κρίνεται από τα μόρια.Το ότι κάποιο παιδί έβγαλε 19 και ένα άλλο 17,5 δεν σημαίνει ότι το πρώτο είναι εξυπνοτερο ή ανώτερου επιπέδου από το δεύτερο.Για το μεταπτυχιακό μικρή σημασία δίνουν στο εξωτερικό το όνομα του πανεπιστημίου.Τέτοια κολλημενα μυαλά μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν.

Ξαναλέω λοιπόν
καταντησε ανουσιο...ο καθενας μιλαει με βαση την λογικη του ή γενικα τι ακουγετε...οκ..αφου υπαρξει πρωσοπικη εμπειρια ολα θα ειναι πιο αντικειμενικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
διαφωνώ στο ότι στο εξωτερικό αν πας για μεταπτυχιακό κοιτάνε το πανεπιστημιο που τέλειωσες.

εντάξει ρε παιδιά, αν τα πανεπιστήμια δεν είναι ισάξια εγείρεται το εξής ερώτημα:

Δεν είναι άδικο, για όσους περνάνε ΔΠΘ και είναι πολύτεκνοι πχ , να παίρνουν μετεγγραφή στο ΕΜΠ που είναι (για μερικούς απο δω μέσα , όχι για μένα) πιο..."αξιόλογο" και καλά?


δεν είδα ούτε ένα επιχείρημα που να στέκει και να αποδεικνύει ότι το ΕΜΠ είναι πιο αξιόλογο , τη στιγμή που σας έδωσα χίλια δυο που αναδεικνύουν το αντίθετο.(ότι δλδ όλα είναι ισάξια-όχι ότι το ΕΜΠ είναι κατώτερο, ποτέ δεν θα λεγα κάτι τέτοιο-.).

όσο για καθηγητές κτλ , επαναλαμβάνω δεν είστε εις θέση (ούτε γω) να πούμε ποιός αξίζει γιατί δεν κάτσαμε να παρακολουθήσουμε τους πάντες , δλδ αμφιβάλλετε ότι μέσα σε μία επαρχιακή πόλη υπάρχει ένας και περισσότεροι φανταστικοί καθηγητές που κάνουν καλά τη δουλειά τους και βοηθούν τους φοιτητές??

ας σταματήσουν τα ψωνίσματα και οι ίντριγκες που σπιλώνουν ονόματα πανεπιστημίων και θέτουν καραγκιόζικες ταμπέλες σε άλλα πανεπιστήμια.


-Ο νοών νοείτο...-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν αφορά ούτε τους Πολιτικούς Μηχανικούς, ούτε εν γένει τις Θετικές/Εφαρμοσμένες Επιστήμες...

Μας έρχεται από τις Κοινωνικές Επιστήμες, ειδικότερα αφορά τα Ελληνικά Πανεπιστήμια που σχετίζονται με Οικονομικές Επιστήμες, και υπέπεσε στην αντίληψή μου πρόσφατα. Για να "δείτε τη δουλειά Καθηγητών"... το είχα ποστάρει στο ischool εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=52236

Η πλειοψηφία των μελών ΔΕΠ είναι στη σφαίρα του "μόνιμου δημόσιου υπαλλήλου", μερικοί είναι στη δύνη του 407 και αρκετοί χαρακτηρίζονται ως "Ιπτάμενοι Καθηγητές"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Στην αρχή μόλις μπαίνουν, είναι πάρα πολλοί που σκέφτονται έτσι. Πάντως πρέπει κι εγώ να ομολογήσω ότι από άτομα μεγαλύτερων ετών στο ΕΜΠ, που έχουν γνώση της πραγματικότητας πλέον, σπανίως έχω ακούσει ψωνίστικα πράγματα. Συνήθως το κόμπλεξ φτάνει εκεί, τριγύρω στις Πανελλήνιες, άλλωστε δεν τους παίρνει να το τραβήξουν και πιο μακριά. ;)
θα εξηγήσω γιατί δεν ακούς τίποτα από άτομα μεγαλύτερων ετών
πολύ απλά δεν ασχολούνται να απαντάνε σε gtp άτομα σε gtp σχολές που στο κάτω κάτω δεν ανήκουν καν στο 4ο πεδιο
έπαθα αλλά έμαθα ,δυστυχώς στερούμουν εμπειρίας σε τέτοιου είδους θέματα και παρασύρθηκα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω, αλλά γνωρίζω περισσότερους πολυτεχνίτες από σένα και τα αίτια της δικής σου συμπεριφοράς τα γνωρίζω πολύ καλά, ακριβώς όπως όλοι. Εισαι τελείως άσχετος, πραγματικά Α-Σ-Χ-Ε-Τ-Ο-Σ και από τη δική σου σχολή, και από τις άλλες. Δεν σκοπεύω ν'ανοίξω καμία κουβέντα με άτομα που συνδυάζουν τα δύο χειρότερα πράγματα. Άγνοια και αμετροέπεια. Τουλάχιστον αν είχες μια γνώση, μπορούσα να παραλείψω εντελώς την κομπλεξική συμπεριφορά σου. Προς το παρόν είσαι εντελώς άσχετος κι απληροφόρητος κι αντί να το βουλώσεις αξιοπρεπώς, κάθεσαι και λες κι άλλες μαλακίες...λες και δεν φτάνουν όσες είπες.

FYI: Άσχετο και τραγικό τυπίδιον, το τμήμα Πληροφορικής του ΟΠΑ είναι αμιγώς τμήμα Πληροφορικής και ανήκει στο 4ο επιστημονικό πεδίο. Άνοιξε και κανα μηχανογραφικο πριν ανοίξεις το κούτι με τις μαλακίες. Είσαι πραγματικά για λύπηση, θα σε κράξουν μέχρι και οι συμφοιτητές σου στο ΗΜΜΥ, ειλικρινά σου μιλάω μαζέψου, είσαι εντελώς άκυρος και καμμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Συγγνώμη που θα σε απογοητεύσω, αλλά γνωρίζω περισσότερους πολυτεχνίτες από σένα και τα αίτια της δικής σου συμπεριφοράς τα γνωρίζω πολύ καλά, ακριβώς όπως όλοι. Εισαι τελείως άσχετος, πραγματικά Α-Σ-Χ-Ε-Τ-Ο-Σ και από τη δική σου σχολή, και από τις άλλες. Δεν σκοπεύω ν'ανοίξω καμία κουβέντα με άτομα που συνδυάζουν τα δύο χειρότερα πράγματα. Άγνοια και αμετροέπεια. Τουλάχιστον αν είχες μια γνώση, μπορούσα να παραλείψω εντελώς την κομπλεξική συμπεριφορά σου. Προς το παρόν είσαι εντελώς άσχετος κι απληροφόρητος κι αντί να το βουλώσεις αξιοπρεπώς, κάθεσαι και λες κι άλλες μαλακίες...λες και δεν φτάνουν όσες είπες.

FYI: Άσχετο και τραγικό τυπίδιον, το τμήμα Πληροφορικής του ΟΠΑ είναι αμιγώς τμήμα Πληροφορικής και ανήκει στο 4ο επιστημονικό πεδίο. Άνοιξε και κανα μηχανογραφικο πριν ανοίξεις το κούτι με τις μαλακίες. Είσαι πραγματικά για λύπηση, θα σε κράξουν μέχρι και οι συμφοιτητές σου στο ΗΜΜΥ, ειλικρινά σου μιλάω μαζέψου, είσαι εντελώς άκυρος και καμμένος.
όλες οι κριτκές δεκτές, όσο για το καμμένος δες πόσα post έχεις στο forum και θα καταλάβεις ποιος είναι καμμένος ,βγες λίγο έξω να δεις τον ήλιο γιατι σε έχει φάει το pc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι περισσότερο απ'οτι εσένα η μαλακία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Όχι περισσότερο απ'οτι εσένα η μαλακία.
όχι προς θεού, εγώ έχω γκόμενα και δεν ασχολούμαι με τέτοια ,τη χειρωνακτική εργασία μόνο εσύ την κάνεις:D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Όπως λέει και ο Λαζόπουλος, την γαμ***τε την συζήτηση...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
η σφαγή γίνεται γιατί θέλουν οι περισσότεροι φοιτητές να περάσουν φοιτητικά χρόνια στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη, επειδή ντεμέκ είναι μεγάλα αστικά κέντρα και περνάς καλύτερα.:P

η σφαγή γίνεται για την πόλη , όχι για τα πανεπιστήμια , βγάλτε τις παρωπίδες.:)
-----------------------------------------


δεν λέω για διαφορετική . λέω για την ίδια σχολή ότι παρόλο που την πίάνουν άτομα στην Αθήνα , ε δεν θα πάνε για το πανεπιστήμιο εκεί , ενώ βρίσκονται πιο κοντά στην ξάνθη ξέρω γω. άρα δεν πολυμετράει το πανεπιστήμιο.

ααα

και δεν υπάρχει ανώτερη και κατώτερη επιστήμη;)
Έχει απόλυτο δίκιο για τις πόλεις, όλοι τις επιλέγουμε για να περάσουμε ΤΑ φοιτητικά χρόνια και όχι για το κύρος (αλλιώς θα υπήρχε μόνο η Αθήνα με τη Θεσσαλονίκη...)

Και εννοείται πως ΔΕΝ υπάρχει κατώτερη/ανώτερη επιστήμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odball

Νεοφερμένος

Ο Odball αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά έπεσα τυχαία στο θέμα κ στο site,κ ομολογώ οτι είχε πολύ γέλιο αυτή η σφαγή που γινεταί στα πλαίσια της σύγκρισης..Μπαίνω 6ο(ελπίζω κ τελευταίο) έτος στο τμήμα Π.Μ του Ε.Μ.Π κ το προπτυχιακό μου κομμάτι αποτελείται απο 69 μαθήματα!Ελπίζω η γνώμη μου να μετρήσει πιο πολύ από κάποιων άλλων ''ειδικών'' που διάβαζα,κ την παραθέτω θέλοντας να βοηθήσω τους πιτσιρικάδες στην επιλογή τμήματος!

1) ΟΛΟΙ οι πτυχιούχοι π.μ ανεξαρτήτως τμήματος θεωρούνται νομικά κ πρακτικά ισότιμοι (κ δικαίως φυσικά)! οπότε αυτη η κόντρα ουσιαστικά είναι περιττή!

2)ΝΑΙ αν έχετε τα μόρια κ δεν συντρέχει άλλος λόγος φυσικά κ να προτιμήσετε το τμήμα του Ε.Μ.Π που είναι άλλωστε ανέκαθεν κ εξ ιδρύσεως το ανώτερο τεχνικο ίδρυμα της Ελλάδας!

3) Διάβασα πράγματα που εγώ ο ίδιος ποτέ δεν παρατήρησα στον χώρο που κινούμαι τόσα χρόνια όπως σνομπισμός,κ ψώνισμα απ'τους ΕΜΠτες..κάτι τέτοιο δεν ισχύει κ αν ισχύει γίνεται από λίγους!

4)ΝΑΙ,για το τμήμα μου ξέρω οτι ειναι πιο ''καταξιωμένο'' διεθνώς απ'όλα τα υπόλοιπα αντίστοιχα..αυτό είναι αντικειμενικότατο στοιχείο βασισμένο σε μελέτες κ δεν χωράει αμφισβήτηση.(χωρίς την παραμικρή διάθεση να υποτιμήσω τα υπόλοιπα που βγάζουν εξίσου καλούς μηχανικούς)!

5)Εχει εγκαταστάσεις,υλικό,οργάνωση κ γενικότερα υποδομή που απέχουν έτη φωτός απ'όλα τα άλλα!

6)Το επίπεδο των καθηγητών είναι άριστο κ οι περισσότεροι απαρτίζουν εθνικά,ευρωπαικα κ διεθνή συμβούλια,επιτροπές κ οργανώσεις τεχνικού ενδιαφέροντος κ έχουν θέσεις κλειδιά ως σύμβουλοι η γραμματείς σε αρκετά υπουργεία!Βέβαια θα πετύχετε κ αρκετους μ***κες ανάμεσα σ'αυτούς που αντι να σας διευκολύνουν θα σας ταλαιπωρήσουν όσο δεν πάει στον ''βωμό της επιστήμης''...

7)Για ένα καλό μεταπτυχιακό ίσως παίξει ρόλο αν έχετε τελειώσει ΕΜΠ κ κάποια γνωριμία με καθηγητή του ΕΜΠ..κ λέω ίσως..(από αυτά που ακούω παίζει πάντως..)

8)OΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΒΑΘΜΟ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ(ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΟΛΗΣ) άλλα λίγο περισσότερο κ άλλα λιγότερο,ΑΛΛΑ Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΣΕ ΟΛΑ!!Κ έτσι πρέπει...πολιτ.μηχανικοί θα γίνουμε,όχι μανάβηδες(χωρίς να θέλω να θίξω κ τον κλάδο των μανάβηδων:P)!

9)Κατά τη γνώμη μου,στο συγκεκριμένο τμήμα το επίπεδο σπουδών κ κατά συνέπεια κ η σειρά προτίμησης πρέπει να έχει ως εξής 1ο το ΕΜΠ , 2ο το ΑΠΘ κ απ'τα περιφερειακά αρκετά καλή δουλειά γίνεται στην Πάτρα.Όμως μην ξεχνάτε το Νο.1 που έθεσα..όλοι είναι ισότιμοι...

Κ τέλος μια πρόταση στους αγαπητούς συνάδελφους κ συμφοιτητές.ΞΥΠΝΑΤΕ..Αντί να σφάζεστε για το ποιός έχει το καλύτερο τμήμα αρχίστε να εμπεδώνετε οτι οι σφαγές χρειάζονται για την διασφάλιση των επαγγελμ.μας δικαιωμάτων με κάθε λογής απόφοιτο Τ.Ε.Ι Δομικών Έργων ή όπως αλλιως λεγονται που αυτοπροσδιορίζεται πολ.μηχανικός που θα απορροφά μέρος των δουλειών σας κ που αυριο θα έχει την απαίτηση να τον θεωρείτε συνάδελφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Αντί να σφάζεστε για το ποιός έχει το καλύτερο τμήμα αρχίστε να εμπεδώνετε οτι οι σφαγές χρειάζονται για την διασφάλιση των επαγγελμ.μας δικαιωμάτων με κάθε λογής απόφοιτο Τ.Ε.Ι Δομικών Έργων ή όπως αλλιως λεγονται που αυτοπροσδιορίζεται πολ.μηχανικός που θα απορροφά μέρος των δουλειών σας κ που αυριο θα έχει την απαίτηση να τον θεωρείτε συνάδελφο...

Αυτο ειναι ισως και το πιο σωστο που εχω ακουσει σε αυτο το τοπικ!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratka

Νεοφερμένος

Ο stratka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
1) Το τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ είναι πιο εύκολο από το ΑΠΘ.
2) Το ΕΜΠ είναι σε διεθνή κατάταξη στην 133η θέση και η πολυτεχνική σχολή ΑΠΘ στην 230η θέση.
3) Για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, το ΕΜΠ έχει μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα από το ΑΠΘ.
4) Είχα πολλούς φίλους που πέρασαν στην Αθήνα.
5) Το ΕΜΠ είναι το αρχαιότερο πανεπιστήμιο και έχει την αίγλη του ονόματος.
6) Για μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ (που θέλω εκεί), έχουν μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα οι διπλωματούχοι του ΕΜΠ (ποιο πανεπιστήμιο βέβαια δεν δίνει προτεραιότητα στους αποφοίτους του).
7) Το ΕΜΠ χορηγεί έστω άτυπα στους διπλωματούχους του πιστοποιητικό ισοδυναμίας με master.
8) Το ΕΜΠ έχει πολλές δυνατότητες εξυπηρέτησης των φοιτητών μέσω internet που δεν τις έχει το ΑΠΘ.

Ίσως να έχει και άλλα προτερήματα που δεν μου έρχονται τώρα.

@Civilara
Μπορεις να μου εξηγησεις τί ακριβως εννοεις στο νουμερο 7...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
@Civilara
Μπορεις να μου εξηγησεις τί ακριβως εννοεις στο νουμερο 7...???

Ότι το ΕΜΠ αναγνωρίζει το δίπλωμα μηχανικών του ως master, παρ' ότι το υπουργείο δεν συμφωνεί και δεν έχει θεσπίσει κάποια σχετική ρύθμιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariazan

Νεοφερμένος

Η Mariazan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
[FONT=&quot]Να κάνω μια ερώτηση? Τελείωσα στο εξωτερικό και το ΔΟΑΤΑΠ για να τελειώσω με την αναγνώριση μου επέβαλε να δώσω 5 μαθήματα: Οπλισμένο Σκυ/μα 3
Δυναμική των Κατασκευών
Οδοποιία 1
Οδοποιία 2
και Αστική Υδραυλική

Μου έδωσε την δυνατότητα να διαλέξω εγώ πανεπιστήμιο για να τα δώσω και ψάχνω να βρω πιο είναι το πιο εύκολο γι αυτά τα μαθήματα.
Ποια είναι η γνώμη σας?[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
[FONT=&quot]Να κάνω μια ερώτηση? Τελείωσα στο εξωτερικό και το ΔΟΑΤΑΠ για να τελειώσω με την αναγνώριση μου επέβαλε να δώσω 5 μαθήματα: Οπλισμένο Σκυ/μα 3
Δυναμική των Κατασκευών
Οδοποιία 1
Οδοποιία 2
και Αστική Υδραυλική

Μου έδωσε την δυνατότητα να διαλέξω εγώ πανεπιστήμιο για να τα δώσω και ψάχνω να βρω πιο είναι το πιο εύκολο γι αυτά τα μαθήματα.
Ποια είναι η γνώμη σας?[/FONT]

Το ΔΠΘ είναι πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariazan

Νεοφερμένος

Η Mariazan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
'Ολοι μου λένε ότι της Ξάνθης και του Βόλου είναι πιό εύκολα. Αλλά οι περισσότεροι από το εξωτερικό πάνε στου Βόλου. Και έλεγα μήπως του Βόλου είναι το πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
'Ολοι μου λένε ότι της Ξάνθης και του Βόλου είναι πιό εύκολα. Αλλά οι περισσότεροι από το εξωτερικό πάνε στου Βόλου. Και έλεγα μήπως του Βόλου είναι το πιο εύκολο.

Μπορείς να μας διευκρινίσεις τι σημαίνει ο όρος "εύκολο" και "καλύτερο" Τμήμα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top