Καλύτερο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ο Civilara δεν έχει πει ότι είναι καλύτερο το ΑΠΘ. Απεναντίας έχει δηλώσει ότι θα προτιμούσε το μετσόβιο αλλά αυτό δεν έχει σχέση. Έχει τους λόγους του, αν θέλετε να τους δείτε τους γράφει σε αυτό το thread στην αρχή. Λοιπόν επειδή έχει γίνει μπέρδεμα. Τι εννοείτε εσείς όταν λέτε καλύτερο τμήμα; Εγώ ανοίγοντας το thread ήθελα να μάθω αν έχουν διαφορές στην επαγγελματική αποκατάσταση και στην αναγνωρισιμότητα. Αυτές λοιπόν οι διαφορές είναι αμελητέες, αρα δεν υπάρχει θέμα. Έχω καλυφθεί.

Κάποιος διαχειριστής να το κλειδώσει, παρακαλώ
Οντως ειπε τα χειροτερα....εγω λεω οτι οι καθηγητες του απθ θελουν να αποδειξουν οτι ειναι το καλυτερο και δυσκολοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και στο ΕΜΠ κάτι παρόμοιο κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_aris91

Δραστήριο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Στο απθ ορισμενες φορες ξεφευγουν καθως τους διακατεχει ενα κομπλεξ κατωταροτητας εναντι του ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πρώτο εννοώ το αρχαιότερο. Παρεξήγησες..

εμ , έτσι όπως το είπες , αυτό κατάλαβα...:P

συμφωνούμε κατά τα άλλα.

επιτέλους ας σταματήσει αυτό το ανούσιο παιχνίδι με τα πανεπιστημία , όλα είναι ισότιμα.(στους άλλους αναφέρομαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
ε τουλαχιστον πλεον υπαρχουν αρκετες αποδειξεις οτι προκειται περι βλακειας στον εγκεφαλο και απειρου ψωνισματος οχι τπτ αλλο αλλα επειδη ειχαμε κατι αμφιβολλιες μπας και ειμασταν εμεις οι υπερβολικοι(μηπως το αδικησαμε το παιδι) αλλα τελικα εισαι αγιατρευτη περιπτωση κυριε γαματε ΕΜΠιτη....

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα ... ετσι ειναι ... μονο μην τον πετυχουμε σε κανα φαστφουνταδικο μετα απο καμια 6-7 χρονια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πωωωωωωωωω πωωωωωω. Έλλειψα 10 μέρες και το thread έγινε κ***ς.

1) Για να εξηγούμαι. Ποτέ δεν έκανα σύγκριση ΕΜΠ και ΑΠΘ ως ιδρύματα και ποτέ δεν είπα ότι το ΕΜΠ είναι καλύτερο από το ΑΠΘ. Η σύγκριση που έκανα αφορούσε το τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ και την σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ. Για να είμαι ακόμη πιο συγκεκριμένος γιατί βλέπω ότι υπάρχουν παπαγαλλάκια εδώ μέσα που απλώνουν το ζωνάρι τους για παρεξήγηση, αναφέρομαι στα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών.

2) Είπα ότι το τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ είναι δυσκολότερο και όχι καλύτερο από την σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ. Ίσα ίσα που λέω ακριβώς το αντίθετο. Η σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ είναι καλύτερη από το τμήμα πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ και αναφέρομαι στην οργάνωση, τα εργαστήρια και την συμπεριφορά των καθηγητών.

Με θλίβει που το λέω αλλά ένα μεγάλο μέρος της δυσκολίας του τμήματος πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ οφείλεται στην ανοργανωσιά του τμήματος. Όσον αφορά τον εργασιακό φόρτο των φοιτητών στις 2 σχολές. Εδώ η διαφορά είναι εμφανής. Στο τμήμα πολιτικών μηνχανικών ΑΠΘ έχουν 2πλάσιες υποχρεωτικές εργασίες από ότι στο ΕΜΠ. Και αν και δεν έχω σπουφδάσει πολιτικός μηχανικός και στα 2 ιδρύματα Chartson ξέρω από πρώτο χέρι τι γίνεται καθώς είχα 3 κολλητούς συμμαθητές μου στη σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ. Γι αυτό όταν λέω ότι στην σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ παίρνεις δίπλωμα με λιγότρο κόπο από ότι στο τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ κάτι ξέρω παραπάνω από σένα. Και έτσι ρε chartston για ιστορικούς λόγους, πέρασα 22ος στο τμήμα πολιτικών μηχναικών ΑΠΘ και περνούσα με τα τσαρούχια και πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ αν και αυτό δεν σημαίνει και τίποτα.

3) Chartston, έχω δει πολλούς κομπλεξικούς στη ζωή μου αλλά εσύ ρε παιδάκι μου σπας όλα τα κομπλεξόμετρα. Κατέβα από το καλάμι που έχεις καβαλήσει για το δικό σου καλό. Αν θες μία συμβουλή από έναν παλιότερο (που μάλλον δεν την θες γιατί έχεις το υφάκι του ξιπασμένου ξερόλα) όλοι βρίσκουν τον δάσκαλό τους αργά ή γρήγορα. Συγχαρητήρια που μπήκες σε μια τόσο υψηλόβαθμη σχολή και μπράβο σου αλλά η ζήτηση μιας σχολής δεν εκφράζει απαραίτητα και το επίπεδο σπουδών και την δυσκολία την σχολής αλλά ούτε και την επαγγελματική αποκατάσταση.

4) Όπως αναφέρθηκε τα πτυχία/διπλώματα αντίστοιχων τμημάτων είναι ισότιμα. Ο εργοδότης δεν θα σε ρωτήσει αν τελείωσες ΕΜΠ ή ΑΠΘ ή ΔΠΘ ή οποιοδήποτε άλλο πανεπιστήμιο. Τον ενδιαφέρει να έχεις άδεια και να είσαι συνεπής και υπεύθυνος στην δουλειά σου αλλά και οικονομικός. Την άδεια θα την πάρεις είτε τελειώσεις ΗΜΜΥ ΕΜΠ είτε ΗΜΜΥ ΑΠΘ είτε οποιοδήποτε τμήμα ΗΜΜΥ εσωτερικού ή εξωτερικού. Το εργασιακό κομμάτι είναι ανεξάρτητο από το ακαδημαϊκό και αυτό είναι σωστό. Επίσης και για το δημόσιο να πας το πανεπιστήμιο που τελείωσες δεν παίζει κανένα ρόλο.

5) Όσον αφορά το ακαδημαϊκό μέρος εκεί παίζει ρόλο το πανεπιστήμιο που τελείωσε κανείς. Δεν είναι όμως και ζήτημα ζωής και θανάτου. Για παράδειγμα αν 2 υποψήφιοι που έχουν το ίδιο δίπλωμα (π.χ. ΗΜΜΥ), ο ένας ΕΜΠ και ο άλλος ΔΠΘ, έχουν τον ίδιο βαθμό διπλώματος και τα ίδια προσόντα και διεκδικούν την τελευταία θέση σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα τότε οι πιθανότητες είναι με το μέρος του απόφοιτου ΕΜΠ. Αν όμως ο ένας είναι ΕΜΠ και ο άλλος ΑΠΘ τότε ο απόφοιτος ΕΜΠ δεν έχει απαραίτητα περισσότερες πιθανότητες αλλά ούτε και ο απόφοιτος ΑΠΘ. Παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.

6) Όσον αφορά την έρευνα, αν δεις τα προγράμματα σπουδών του τμήματος πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ και της σχολής πολιτικών μηχναικών ΕΜΠ θα διαπιστώσεις ότι έχει πιο προχωρημένου επιπέδου μαθήματα στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών και τα οποία δεν υπάρχουν στο ΕΜΠ. Μόνο στον συγκοινωνιακό τομέα φαίνεται το ΕΜΠ να είναι πιο μπροστά. Π.χ. το μάθημα "Προκατασκευασμένα κτίρια από σκυρόδεμα" δεν υπάρχει στο ΕΜΠ το οποίο μπήκε στο ΑΠΘ μετά την εκπόνηση κάποιας διδακτορικής διατριβής (πριν από 15 χρόνια ήταν μάθημα μεταπτυχιακού επιπέδου, πριν 8-10 χρόνια μπήκε στον προπτυχιακό κύκλο). Στο ΑΠΘ έχεις την δυνατότητα να βγεις πιο λατερτισμένος πολιτικός μηχανικός όσον αφορά δομοστατικό και γεωτεχνικό τομέα από ότι στο ΕΜΠ καθώς τα υπάρχουν περισσότερα μαθήματα προχωρημένου επιπέδου. Δεν ισχύει όμως αυτό για τον συγοινωνιακό τομέα όπου το ΕΜΠ υπερέχει αισθητά. Στον υδραυλικό τα πράγματα είναι τα ίδια. ΑΥτά για όσους λένε ότι στο τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ δεν γίνεται εξίσου καλή έρευνα με την σχολή πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ.

Στο ΑΠΘ αποκτάς περισσότερη ποσόστητα γνώσης όμως στο ΕΜΠ αποκτάς καλύτερη ποιότητα γνώσης.


Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πωωωωωωωωω πωωωωωω. Έλλειψα 10 μέρες και το thread έγινε κ***ς.

χαχαχα... :)΄

Συγκρατήθηκα στο να απαντήσω σε ό,τι ανακρίβεια και γενικολογία αναφέρθηκε στο πρόσφατο παρελθόν, γιατί πρέπει να μιλάνε οι ειδικοί (Civilara)... οι απόψεις είναι σαν τους κ***ς που είπες: έχουν όλοι από μία!

Στο 4) απλά να προσθέσω, ότι τα πτυχία Χ ειδικότητασ είναι όντως όλα ισότιμα για το Δημόσιο.... αλλά κερδίζει λίιιιιιιγο παραπάνω του τμήματος που μπορεί ο απόφοιτος με το μικρότερο κόπο να έχει μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου (συνήθως αυτά τις επαρχίας ή νεοιδρυθέντα τμήματα της Χ ειδικότητας)...

Στο 5) έτσι είναι και απλά προσθέτω,ότι γενικά στην "έρευνα" (από π.χ. master έως εκλογή ΔΕΠ) κερδίζει ο "εσωτερικός" υποψήφιος τον "εξωτερικό" σε περιπτώσεις που τα "προσόντα" είναι πάνω-κάτω τα ίδια (ίσως και όχι μόνο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
ο σοφός ελληνικός λαός λέει το εξής:

"Με όποιον δάσκαλο κι αν κάτσεις , τα ίδια γράμματα θα μάθεις!"

τί πανεπιστήμια και λαγούς με πετραχήλια μου λέτε , παντού είναι το ίδιο πράμα με διαφορετικό τρόπο.(χαίρω πολύ).
το καλό και το κακό διαφέρει για τον καθένα, άλλος μπορεί να βρίσκει στο ΑΠΘ πιο..."ποιοτικές" τις γνώσεις (με ξενίζει ο χαρακτηρισμός κάπως , αλλά τον χρησιμοποίησε ο civilara).

να'χαμε να λέγαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ο σοφός ελληνικός λαός λέει το εξής:

"Με όποιον δάσκαλο κι αν κάτσεις , τα ίδια γράμματα θα μάθεις!"

χαχαχα... Ο σοφός ελληνικός λαός δεν το λέει έτσι in flames gn, αλλά: "Με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις"!!!!!

Και δεν το σχολιάζω για να δείξω ότι παίζουμε με τις λέξεις, αλλά στο ότι η παροιμία του σοφού λαού έχει ακριβώς το αντίθετο νόημα από αυτό που θέλησες να αναφερθείς!!!!!!

Δηλαδή, ΟΝΤΩΣ έχει σημασία με το Δάσκαλο που θα κάτσεις (και όχι το ανάποδο)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
χαχαχα... Ο σοφός ελληνικός λαός δεν το λέει έτσι in flames gn, αλλά: "Με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις"!!!!!

Και δεν το σχολιάζω για να δείξω ότι παίζουμε με τις λέξεις, αλλά στο ότι η παροιμία του σοφού λαού έχει ακριβώς το αντίθετο νόημα από αυτό που θέλησες να αναφερθείς!!!!!!

Δηλαδή, ΟΝΤΩΣ έχει σημασία με το Δάσκαλο που θα κάτσεις (και όχι το ανάποδο)...:)

Με πρόλαβες:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
χαχαχα... Ο σοφός ελληνικός λαός δεν το λέει έτσι in flames gn, αλλά: "Με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις"!!!!!

Και δεν το σχολιάζω για να δείξω ότι παίζουμε με τις λέξεις, αλλά στο ότι η παροιμία του σοφού λαού έχει ακριβώς το αντίθετο νόημα από αυτό που θέλησες να αναφερθείς!!!!!!

Δηλαδή, ΟΝΤΩΣ έχει σημασία με το Δάσκαλο που θα κάτσεις (και όχι το ανάποδο)...:)

εγώ αλλιώς ήξερα την έκφραση :P.

καλά δεν παίζει άγχος , είτε το θέλετε είτε όχι σε όλα τα πανεπιστήμια πάνω κάτω τα ίδια πράματα μαθαίνεις....


ίσως το "με όποιον δάσκαλο κι αν κάτσεις ΤΕΤΟΙΑ γράμματα θα μάθεις" να το εφαρμόζουν οι καθηγητές του ΕΜΠ , που μεταφέρουν τους κομπλεξισμούς τους στα καημένα τα παιδιά που δεν έχουν κάτι αλλά ψωνίζονται απλά . (ΟΧΙ ΟΛΟΙ , δεν είμαι απόλυτος). δεν ξέρω...


είναι πολύ εύκολο να το παίξεις έξυπνος , αλλά πολύ δύσκολο να παραδεχτείς ότι είσαι ισάξιος με έναν απο επαρχία...
όταν καλπάζεις πάνω στο καλάμι που σου χρήζει η πολιτεία , τότε σαφώς δεν φταίς εσύ.

(δεν αναφέρομαι σε σένα , γενικά μιλάω).

all in all , τα δικαιώματα είναι ίδια απο όποιο πανεπιστήμιο κι αν βγεις οτιδήποτε με ίδιο τίτλο σχολής με έναν απο το χ πανεπιστήμιο "με όνομα".

αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
καλά δεν παίζει άγχος , είτε το θέλετε είτε όχι σε όλα τα πανεπιστήμια πάνω κάτω τα ίδια πράματα μαθαίνεις....

ίσως το "με όποιον δάσκαλο κι αν κάτσεις ΤΕΤΟΙΑ γράμματα θα μάθεις" να το εφαρμόζουν οι καθηγητές του ΕΜΠ , που μεταφέρουν τους κομπλεξισμούς τους στα καημένα τα παιδιά που δεν έχουν κάτι αλλά ψωνίζονται απλά . (ΟΧΙ ΟΛΟΙ , δεν είμαι απόλυτος). δεν ξέρω...

Γενικόλογα, από όλα τα Πανεπιστήμια της Ελλάδας νθ μάθεις πάνω/κάτω τα ίδια (δεν ισχύει πάντα... αλλά ΟΚ ας το γενικεύσουμε) και φυσικά όλοι θα πάρουν ένα πτυχίο που θα γράφει πάνω ακριβώς το ίδιο πράγμα...

Ουσιαστικά η ρήση "με όποιον δάσκαλο καθίσεις..." ισχύει στην πτυχιακή μελέτη, ιδίως αν είναι ερευνητικού περιεχομένου! Κάτι το οποίο φυσικά και θα λειτουργήσει υπέρ του οποιοδήποτε αν μάλιστα συνεχίσει σε μεταπτυχιακές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
είναι πολύ εύκολο να το παίξεις έξυπνος , αλλά πολύ δύσκολο να παραδεχτείς ότι είσαι ισάξιος με έναν απο επαρχία...
όταν καλπάζεις πάνω στο καλάμι που σου χρήζει η πολιτεία , τότε σαφώς δεν φταίς εσύ.
να φανταστω οτι εχει τον ιδιο βαθμο δυσκολιας με το να συνειδητοποιησει καποιος απο την επαρχια οτι οι αποφοιτοι του εμπ εχουν περισσοτερη περασει στην αγορα και ισως καποια μαθηματα να γινονται πιο εκτενη εκει?(δεν λεω οτι κατι τετοιο ειναι και δικαιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
να φανταστω οτι εχει τον ιδιο βαθμο δυσκολιας με το να συνειδητοποιησει καποιος απο την επαρχια οτι οι αποφοιτοι του εμπ εχουν περισσοτερη περασει στην αγορα και ισως καποια μαθηματα να γινονται πιο εκτενη εκει?(δεν λεω οτι κατι τετοιο ειναι και δικαιο)

Ε, εδώ γίνονται κάποια μαθήματα εκτενέστερα, αλλού γίνονται κάποια άλλα. Δεν υπάρχει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Ας δεχτώ ότι εγώ και ο Chartson είμαστε κομπλεξικοί... Δεν βγαίνει όμως κόμπλεξ και όταν κάποιος δεν πιάνει Αθήνα και πιστεύει ότι το τμήμα του είναι καλύτερο από το ΕΜΠ;; Και από το ΜΙΤ βγαίνεις πολιτικός μηχανικός με ισότιμο πτυχίο με το ΕΜΠ αλλά ποιο πτυχίο θα αναγνωριστεί καλύτερα;;



για να επαναφερω την...κοντρα :P

να πω οτι το εμπ ειναι ενα απο τα καλυτερα πανεπιστημιακα υδριματα της χωρα,ωστοσο οι αντιστοιχες μεταξυ τους σχολες εχουν ισιτιμα επαγγελματικα διακιωματα,δηλαδη ο μην-,ηχ της κοζανης εχει τα ιδια επαγγελματικα διακαιωματα με τους εμπιτες,τωρα το πανεπιστημιο δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο,αλλα μπορει σε ορισμενες δουλειες να το κοιταν.

και εγω εμπ θα σπουδασω,αλλα αυτα περι ανωτερου και κατωτερου πτυχιου δεν ισχυουν,τουλαχιστον απο αυτα που εχω ακουσει εγω,

επισης δεν ισχυουν και τα ψωνιστικα που ακουγονται απο εμπιτες (δεν μιλαω για παιδια απο το σκοουλ,εδω δεν εχω ακουσει κατι),ενταξει ειναι ενα απο τα καλυτερα υδριματα ,αλλααυτο δεν σε κανει αυτοματα τρανο επιστημονα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
να φανταστω οτι εχει τον ιδιο βαθμο δυσκολιας με το να συνειδητοποιησει καποιος απο την επαρχια οτι οι αποφοιτοι του εμπ εχουν περισσοτερη περασει στην αγορα και ισως καποια μαθηματα να γινονται πιο εκτενη εκει?(δεν λεω οτι κατι τετοιο ειναι και δικαιο)

ούτε περισσότερη πέραση στην αγορά έχουν οι εμπιτες ούτε γίνονται μόνο εκεί κάποια μαθήματα πιο..εκτενώς.:)

όπως είπε ο who , αλλού γινονται άλλα μαθήματα εκτενώς , αλλού άλλα.
κάθε πανεπιστήμιο έχει δικό του πρόγραμμα φυσικά, χωρίς αυτό να μου λέει κάτι.

Αμφισβητώ ευθέως ότι κάποιος του ΕΜΠ , μπορεί να έχει περισσότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενό του απο κάποιον του ΔΠΘ ή του ΑΠΘ ή του Δυτικής Μακεδονίας μόνο και μόνο λόγω πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

freestylemachine

Νεοφερμένος

Ο freestylemachine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Τοτε κοιτα τα προγραμματα σπουδων των διαφορων πολυτεχνειων και θα καταλαβεις οτι το εμπ εχει τις περισσοτερες φορες τα περισσοτερα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Τοτε κοιτα τα προγραμματα σπουδων των διαφορων πολυτεχνειων και θα καταλαβεις οτι το εμπ εχει τις περισσοτερες φορες τα περισσοτερα μαθηματα.

μπαα
για την ΗΜΜΥ , που ξέρω , το ΕΜΠ έχει λιγότερα μαθήματα απο το ΑΠΘ και το ΔΠΘ , αλλά και πάλι αυτό δε σημαίνει ότι το ΕΜΠ είναι χειρότερο , δεν παίζει ρόλο ο αριθμός των μαθημάτων , είπαμε , κάθε πανεπιστήμιο έχει δικό του πρόγραμμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Καλύτερα και χειρότερα πανεπιστήμια υπάρχουν προφανώς. Δεν ξέρω αν το ΕΜΠ είναι το καλύτερο και αν είναι θα είναι σε ορισμένες σχολές του. Το πανεπιστήμιο παίζει ρόλο πιο πολύ για τα μεταπτυχιακά. Στον εργασιακό χώρο αυτό που κοιτάνε είναι μεταπτυχιακά, προϋπηρεσία, το αντικείμενο που ασχολείσαι ακριβώς κλπ. Ίσως ένας απόφοιτος του ΕΜΠ να έχει ένα ελάχιστο προβάδισμα σε σχέση με έναν της Δυτικής Μακεδονίας ή του ΔΠΘ λόγω του ονόματος, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Το πανεπιστήμιο που τελείωσες μπορεί να το κοιτάξουν στην αρχή της καριέρας σου, μετά δεν τους νοιάζει, τους νοιάζει η καριέρα σου. Πάντως είναι αλήθεια πως υπάρχουν αρκετά παιδιά ψωνισμένα που σπουδάζουν ΕΜΠ, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η πλειοψηφία είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην αρχή μόλις μπαίνουν, είναι πάρα πολλοί που σκέφτονται έτσι. Πάντως πρέπει κι εγώ να ομολογήσω ότι από άτομα μεγαλύτερων ετών στο ΕΜΠ, που έχουν γνώση της πραγματικότητας πλέον, σπανίως έχω ακούσει ψωνίστικα πράγματα. Συνήθως το κόμπλεξ φτάνει εκεί, τριγύρω στις Πανελλήνιες, άλλωστε δεν τους παίρνει να το τραβήξουν και πιο μακριά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top