Καλύτερες σχολές στο 1ο και 4ο πεδίο

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
μαθαμε τωρα

με συμβουλευουν ενα σωρο μαθητουδια ή πρωτοετεις φοιτητες που δεν εχουν δουλεψει ποτε τους , απο οτι "ακουσαν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
αντι να λετε βλακειες σκεφτειτε ρε σεις λιγο

δεν ξερω εσυ απο πιο σχολειο αποφοιτησες εγω και οι φιλοι μ (διαφορετικο δημοτικο ο καθενας)
ειχαμε κατι υστερικες δασκαλες να λενε "σκαστε ησυχια"
δεν ξερω εσυ που την ειδες την παιδοψυχολογια εκει

εδω δεν ειμαστε φιλανδια και σουηδια, εδω η βλαχεια ειναι μεχρι το κοκκαλο...δεν ειμαι περιφανος που το λεω αλλα στην πλειοψηφια αυτο ειναι
παντα για δασκαλους κατι υστερικους θυμαμαι να ειχαμε δημοτικο


και μην αλλοιωνετε τα λογια μου, εγω ειπα κατα τη γνωμη μου τις καλυτερες σχολες
ποτε ειπα εγω οτι θα σε περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες, ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ
μαθαμε ολοι τωρα παιδαγωγικο, αυτη η σχολη αλλα κοιταξεις λιγο πιο παλια ανεβοκατεβαινει...το οτι εχει σημερα 19 τι παει να πει? το οτι σ δινουν δικαιωμα να γινεις δασκαλος τι παει να πει?
και εγω μπορω να σπουδασω μαρκετιγκ και εχω το δικαιωμα να γινω λογιστης, το οτι θα κλεισει η επιχειρηση επειδη δεν θα ξερω τιποτα δεν εχει σημασια...το δικαιωμα το εχω, δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανω


η αδερφη μου ειναι δικηγορος, δεν ειχε κανενα γνωστο, ειναι δικηγορος
απλα τα πραγματα, χωρις τρολ και ιστοριες
αν ησουν τοσο χρησιμος με το πτυχιο του δασκαλου γιατι μπορεις να εργαστεις αποκλειστικα ως δασκαλος?
δεν ξερω απο πια χωρα κατεβηκες, εμενα στο δημοτικο ο "μπαμπας και η μαμα" οτι τους ρωτουσα στα μαθηματα με βοηθουσαν χωρις ειδικη "διδακτικη" και "ψυχολογια"
παρε εναν σωφρονα ανθρωπο, να εχει τελειωσει γυμνασιο (ουτε καν λυκειο) με αγαπη για τα παιδια και μπορει ναν γινει δασκαλος
το οτι βγαινει απο σχολη ειναι γ λογους δομης, να μην πηγαινει ο καθενας κ γινεται δασκαλος

Μιλάς μεμονωμένα για την περίπτωσή σου.Επειδή δύο-τρεις υστερικές δασκάλες σου ακολούθησαν το επάγγελμα με διάθεση βολέματος,δε σημαίνει πως κι εμείς θελουμε το ίδιο!;) Ο δικηγόρος νομίζεις θα χρησιμοποιήσει όλες τις γνώσεις που απέκτησε απ'το πανεπιστήμιο;Ένα 5% από αυτές του χρειάζεται,όπως και σε όλα τα επαγγέλματα..Διότι στο επάγγελμά σου εσύ δίνεις την αξία,τη σπουδαιότητα! (κι η μαμά μου έχει κολλητή δικηγόρο και ξέρω τι γίνεται)..
Επιπλέον,η αδερφή σου μπορεί να το ήθελε.Αλλά δε σημαίνει πως το θέλουν οι άλλοι 10000 μαθητές/μαθήτριες της Ελλάδος που βγάλαν τα 19000 και ενθουσιάστηκαν!Απαιτεί πολλά προσόντα η δικηγορία που ΛΙΓΟΙ εχουν!όπως και το παιδαγωγικό.Θεωρητικά μπορεί να είναι πολύ πιο ''γελοία'' κι ευκολότερη απ'τη νομική σχολή,αλλά το τι δυσκολίες έχεις ν'αντιμετωπίσεις μετά,άστο να το ξέρουν αυτοί που το ασκούν;)
Συμπέρασμα;Να ακολουθείς αυτό που αγαπάς και κατέχεις!Κι αν είσαι δάσκαλος φυσικά θα λάβεις υπόψην σου κάποιες γνώσεις που έλαβες σχετικά με τη συμπεριφορά των παιδιών,πώς να οργανώνεις την τάξη,κτλ.Αν το χεις κιόλας,το θέτεις σε εφαρμογή.Αν όχι,μένεις στις θεωρίες και γίνεσαι αυτό που είπες ''μια υστερικη'' δασκαλα που επειδη αποφασισε βασει συμφεροντος και με γνωμονα διαφορο της αγαπης για το αντικειμενο εγινε αποτυχημενη..Το ίδιο ισχύει πόσο μάλλον για το δικηγόρο.Τι να το κάνω αν ξέρω να παπαγαλίζω απ'έξω τόμους αστικού,εμπορικού,διεθνούς,ποινικού δικαίου,ενώ είμαι δειλή και αντικοινωνική και δεν έχω ευχέρεια λόγου κι αυτοπεποιήθηση ,ώστε να κάνω γνωριμίες και να μη μπορώ να υπερασπιστώ τον πελάτη μου στο δικαστήριο;;)
Btw,ξέχασα..Εγώ τους καλύτερους δασκάλους είχα! ;) Υπάρχουν κι αυτοί που το αγαπάνε,as you can see :)Είναι σχετικά όλα,κι ας ζούμε σε μια άκρως παρακμιακή σε όλους τους τομείς Ελλάδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Κάπου πήρε το μάτι μου για οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων ως καλή σχολή.
Στην Ελλάδα προοπτική δεν έχει. Εχουμε, ξέρετε, τεράστιες επιχειρήσεις, και θέλουν διοίκηση.
Εκτος αν θες να πάρεις πτυχίο business administration για να διοικείς σωστά το ψιλικατζίδικο ή το μανάβικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Κάπου πήρε το μάτι μου για οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων ως καλή σχολή.
Στην Ελλάδα προοπτική δεν έχει. Εχουμε, ξέρετε, τεράστιες επιχειρήσεις, και θέλουν διοίκηση.
Εκτος αν θες να πάρεις πτυχίο business administration για να διοικείς σωστά το ψιλικατζίδικο ή το μανάβικο...

οδε δεν ειναι διοικηση...διοικηση=μανατζμεντ... το οδε εχει πολλα ακομα παρακλαδια οπως μαρκετινγκ λογιστικη χρηματοοικονομικα πληροφοριακα συστηματα διοικησης...μην λεμε οτι θελουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
αντι να λετε βλακειες σκεφτειτε ρε σεις λιγο
δεν ξερω εσυ απο πιο σχολειο αποφοιτησες εγω και οι φιλοι μ (διαφορετικο δημοτικο ο καθενας)
ειχαμε κατι υστερικες δασκαλες να λενε "σκαστε ησυχια"
δεν ξερω εσυ που την ειδες την παιδοψυχολογια εκει

εδω δεν ειμαστε φιλανδια και σουηδια, εδω η βλαχεια ειναι μεχρι το κοκκαλο...δεν ειμαι περιφανος που το λεω αλλα στην πλειοψηφια αυτο ειναι
παντα για δασκαλους κατι υστερικους θυμαμαι να ειχαμε δημοτικο


και μην αλλοιωνετε τα λογια μου, εγω ειπα κατα τη γνωμη μου τις καλυτερες σχολες
ποτε ειπα εγω οτι θα σε περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες, ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ
μαθαμε ολοι τωρα παιδαγωγικο, αυτη η σχολη αλλα κοιταξεις λιγο πιο παλια ανεβοκατεβαινει...το οτι εχει σημερα 19 τι παει να πει? το οτι σ δινουν δικαιωμα να γινεις δασκαλος τι παει να πει?
και εγω μπορω να σπουδασω μαρκετιγκ και εχω το δικαιωμα να γινω λογιστης, το οτι θα κλεισει η επιχειρηση επειδη δεν θα ξερω τιποτα δεν εχει σημασια...το δικαιωμα το εχω, δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανω


η αδερφη μου ειναι δικηγορος, δεν ειχε κανενα γνωστο, ειναι δικηγορος
απλα τα πραγματα, χωρις τρολ και ιστοριες
αν ησουν τοσο χρησιμος με το πτυχιο του δασκαλου γιατι μπορεις να εργαστεις αποκλειστικα ως δασκαλος?
δεν ξερω απο πια χωρα κατεβηκες, εμενα στο δημοτικο ο "μπαμπας και η μαμα" οτι τους ρωτουσα στα μαθηματα με βοηθουσαν χωρις ειδικη "διδακτικη" και "ψυχολογια"
παρε εναν σωφρονα ανθρωπο, να εχει τελειωσει γυμνασιο (ουτε καν λυκειο) με αγαπη για τα παιδια και μπορει ναν γινει δασκαλος
το οτι βγαινει απο σχολη ειναι γ λογους δομης, να μην πηγαινει ο καθενας κ γινεται δασκαλος
Ι. Δεν αλλοίωσα κάποιο από τα λόγια σου. Δεν έκανες μία απλή σύγκριση σχολών. Απέρριψες μία μεγάλη ποικιλία σχολών, λέγοντας:
1ο πεδιο
νομικη
(ολα τα αλλα, αστα εκτος και να θα σ τρεφουν οι γονεις σου μεχρι τα 26)
ΙΙ. Υποβαθμίζεις μία ολόκληρη σχολή από προσωπική εμπειρία. Πολύ εύστοχο.
ΙΙΙ. Δε με ενδιαφέρει καθόλου το ποιόν της αδερφής σου. Και που είναι δικηγόρος δε μου λέει κάτι. Άλλωστε κι εσύ μία απλή αναφορά στο γεγνοός αυτό έκανες. Δε μας είπες κάτι ουσιαστικό.
IV. Είναι λογικό να μη μπορείς να κατανοήσεις τις προσπάθειες των δασκάλων σου. Ήσουν μόλις 10 τότε.
V. Ξανά. Το παρόν θέμα περιέχει χρήσιμες ( ; ) πληροφορίες για παιδιά που ενδιαφέρονται για σχολές των πεδίων αυτών. Θα ήταν κρίμα να αποτρέψεις την εισαγωγή ενός εκ των ατόμων αυτών στο πανεπιστημιακό ίδρυμα που επιθυμούν, τσουβαλιάζοντας κατ' αυτόν τον τρόπο μία ολόκληρη, ουσιαστικά, κατεύθυνση.

Think of it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
αντι να λετε βλακειες σκεφτειτε ρε σεις λιγο
δεν ξερω εσυ απο πιο σχολειο αποφοιτησες εγω και οι φιλοι μ (διαφορετικο δημοτικο ο καθενας)
ειχαμε κατι υστερικες δασκαλες να λενε "σκαστε ησυχια"
δεν ξερω εσυ που την ειδες την παιδοψυχολογια εκει

εδω δεν ειμαστε φιλανδια και σουηδια, εδω η βλαχεια ειναι μεχρι το κοκκαλο...δεν ειμαι περιφανος που το λεω αλλα στην πλειοψηφια αυτο ειναι
παντα για δασκαλους κατι υστερικους θυμαμαι να ειχαμε δημοτικο


και μην αλλοιωνετε τα λογια μου, εγω ειπα κατα τη γνωμη μου τις καλυτερες σχολες
ποτε ειπα εγω οτι θα σε περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες, ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ
μαθαμε ολοι τωρα παιδαγωγικο, αυτη η σχολη αλλα κοιταξεις λιγο πιο παλια ανεβοκατεβαινει...το οτι εχει σημερα 19 τι παει να πει? το οτι σ δινουν δικαιωμα να γινεις δασκαλος τι παει να πει?
και εγω μπορω να σπουδασω μαρκετιγκ και εχω το δικαιωμα να γινω λογιστης, το οτι θα κλεισει η επιχειρηση επειδη δεν θα ξερω τιποτα δεν εχει σημασια...το δικαιωμα το εχω, δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανω


η αδερφη μου ειναι δικηγορος, δεν ειχε κανενα γνωστο, ειναι δικηγορος
απλα τα πραγματα, χωρις τρολ και ιστοριες
αν ησουν τοσο χρησιμος με το πτυχιο του δασκαλου γιατι μπορεις να εργαστεις αποκλειστικα ως δασκαλος?
δεν ξερω απο πια χωρα κατεβηκες, εμενα στο δημοτικο ο "μπαμπας και η μαμα" οτι τους ρωτουσα στα μαθηματα με βοηθουσαν χωρις ειδικη "διδακτικη" και "ψυχολογια"
παρε εναν σωφρονα ανθρωπο, να εχει τελειωσει γυμνασιο (ουτε καν λυκειο) με αγαπη για τα παιδια και μπορει ναν γινει δασκαλος
το οτι βγαινει απο σχολη ειναι γ λογους δομης, να μην πηγαινει ο καθενας κ γινεται δασκαλος


Μια χαρά τα λες φίλε μου. Ψυχολογία μέσα στα παιδαγωγικά δε διδάσκεσαι. Εργασίες με πλαστελίνες κάνουν. 6 διαφορετικές δασκάλες άλλαξα στο δημοτικό. Ολες υστερικές ήταν! Οπως τα λες, Φιλανδιά εδώ δεν είμαστε...
Δε θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να γίνεις δάσκαλος. Απλά να αγαπάς τα παιδιά, να ξέρεις τα στοιχειώδη μαθηματικά και λίγη ιστορία, και είσαι έτοιμος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Μια χαρά τα λες φίλε μου. Ψυχολογία μέσα στα παιδαγωγικά δε διδάσκεσαι. Εργασίες με πλαστελίνες κάνουν. 6 διαφορετικές δασκάλες άλλαξα στο δημοτικό. Ολες υστερικές ήταν! Οπως τα λες, Φιλανδιά εδώ δεν είμαστε...
Δε θέλει ιδιαίτερες γνώσεις για να γίνεις δάσκαλος. Απλά να αγαπάς τα παιδιά, να ξέρεις τα στοιχειώδη μαθηματικά και λίγη ιστορία, και είσαι έτοιμος :)
Αφηστε που ετσι που γινονται τα μαθηματα στα δημοτικα οπου να ναι καθε μαθημα θα το κανει διαφορετικος καθηγητης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι για να κάνει καλά μία δουλειά (δυστυχώς η εκπαίδευση λειτούργημα θεωρίται) δεν πρέπει να περιορίζεσαι μόνο στις γνώσεις της δουλειάς αυτής. Είναι καλό να ξέρεις κάτι παραπάνω, έστω κι αν αυτό είναι πρακτικά άχρηστο.

Αφηστε που ετσι που γινονται τα μαθηματα στα δημοτικα οπου να ναι καθε μαθημα θα το κανει διαφορετικος καθηγητης!
Δηλαδή πώς γίνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trelomarw

Νεοφερμένος

Η Trelomarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι για να κάνει καλά μία δουλειά (δυστυχώς η εκπαίδευση λειτούργημα θεωρίται) δεν πρέπει να περιορίζεσαι μόνο στις γνώσεις της δουλειάς αυτής. Είναι καλό να ξέρεις κάτι παραπάνω, έστω κι αν αυτό είναι πρακτικά άχρηστο.


Δηλαδή πώς γίνονται;
Αρκετα ανεβασμενο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δινω 2η χρονια και θα σε πω τη γνωμη μου

μαθαμε τωρα

με συμβουλευουν ενα σωρο μαθητουδια ή πρωτοετεις φοιτητες που δεν εχουν δουλεψει ποτε τους , απο οτι "ακουσαν"

Αν συνδυάσουμε αυτά τα δύο που λες, μάλλον δεν στέκουν γιατί και εσύ το ίδιο είσαι.. :)

1ο πεδιο
νομικη
(ολα τα αλλα, αστα εκτος και να θα σ τρεφουν οι γονεις σου μεχρι τα 26)

Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί τι λέμε και τι προτείνουμε...Ρώτα παιδιά από την Νομική να δεις τι περνάνε..Το ότι η αδερφή σου είναι μια χαρά, σε κάποιο ποσοστό είναι και θέμα τύχης, δεν μπορούν όλοι να είναι τυχεροί. Το ίδιο και ακόμα περισσότερο στις οικονομικές σχολές. Επίσης, πόσα παραδείγματα έχουμε να σου πούμε όλοι για γνωστούς μας σε άλλες σχολές του 1ου πεδίου...ένα κάρο!!! Άρα, βάλε λίγο νερό στο κρασί σου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
καταρχας ναι και εγω μεμονωμενα μιλαω
αλλα τα βλεπω με τα ματια μου, οχι τι ακουσα τι μου ειπαν οι αλλοι τι νομιζω εγω
παρεπιπτωντος εχω 2 αδερφες δικηγορους, στην δευτερη ουτε καν π την τρελαινε αλλα παλι, αξιοπρεπη δουλεια βρηκε
οι πιο πολλοι εδω περα δεν εχουν τελειωσει καν το λυκειο και ξερουν τα παντα
μεταπτυχιακα προυπηρεσιες , ΟΛΑ
φυσικα και δεν εφαρμοζεις οτι μαθαινεις απο καμι σχολη στο φουλ
το κερατο μου ομως, τον κωδικα π μαθαινεις τον ξερεις
και εγω εχω φιλες στο παιδαγωγικο και κανουν εργασια "κουκλοθεατρο" μην τρελαινεσαι


δεν υποτιμω σχολες
τις διατασσω
και για μενα μερικες δεν εχουν πρακτικη αξια, απλα παιρνεις ενα ΠΕ για μια θεση στο δημοσιο
επεισης εγω οταν ηθελα να παω θεωρητικη ηθελα να παω δημοσιογραφιας (16000 μαζι με γαλλικα)
ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΕΣΕΙ Σ ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ

εγω καλως ή κακως θα παω οικονομικα, Ε ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΜΑΙ ΚΑΤΩ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ
απλα εχω την ωριμοτητα να το παραδεχτω

και φυσικα θα κρινω τους δασκαλους με το μυαλο των 10
αφου με 10χρονα ειναι εκπαιδευμενες να εργαζονται, αμα δεν ειναι ικανες να εργαζονται με αυτα τι να τις κανουμε τις δασκαλες?
ασε π ειπα οτι ειχα συζητηση κ με φιλους μ
ε τωρα συγνωμη αν το 99% του περιγυρου απο δασκαλους ειναι λοξοι ε τι να σ κανω


τελος παντων οσο και να το φιλοσοφουμε ειναι μια σχολη που δεν σ δινει προσοντα
αφηστε τις ψυχολογιες για τον φρουντ
προς Θεου δεν εξαπολυω επιθεση, αλλα πρακτικα μιλαω, ΔΕΝ κρινω αυτους τους "βαμμενους" π λενε μ αρεσει κ πανε
αν γουσταρεις και βιβλιοθηκονομια πηγαινε και εγω μαζι σου
εγω πηγα περσυ στρατο εχοντας βγαζει 1500 μορια παραπανω, (εμπαινα κ πολυτεχνειο οριακα) και λεω οχι, εκει γουσταρω εκει θα μπω
ΑΛΛΟ αυτο, οταν μιλαμε πρακτικα ομως δεν χωρανε υποκειμενισμοι

το παιδαγωγικο ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ απλα σ δινει δικαιωμα να γινεις δασκαλος . τερμα
ΑΛΛΟ αν εισαι χαρισματικος, ΑΛΛΟ αν αγαπας τα παιδια
αυτα δεν στα διδασκει το παιδαγωγικο, τα εχεις απο τη φυση σου
και σε πληροφορω οτι αν αγαπας τα παιδια και αυτο που κανεις, και εισαι κ λιγο ταλαντουχος, θα τα καταφερεις πολυ καλυτερα απο αλλους με δοκτορα στη δημοτικη αγωγη


σχετικα με το οδε που ειπε καποιος
οπως ειπα εγω δν εγκωμιαζω ουτε κατηγορω σχολες και προσωπα
καλο ή κακο δεν ξερω
παντως στον κλαδο των οικονομικων. αν δεν θες λογιστικα (τοτε πας λοχρη) ή ακαδημαικη καριερα (τοτε πας οικ επιστημη) τοτε πας οδε
μπορει να ειναι σκατοσχολη, δεν την εχω τελειωσει να σ πω
παντως σχετικα με τις αλλες αυτη ειναι


Συγνωμη αν εγινα κουραστικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
σχετικα με το οδε που ειπε καποιος
οπως ειπα εγω δν εγκωμιαζω ουτε κατηγορω σχολες και προσωπα
καλο ή κακο δεν ξερω
παντως στον κλαδο των οικονομικων. αν δεν θες λογιστικα (τοτε πας λοχρη) ή ακαδημαικη καριερα (τοτε πας οικ επιστημη) τοτε πας οδε
μπορει να ειναι σκατοσχολη, δεν την εχω τελειωσει να σ πω
παντως σχετικα με τις αλλες αυτη ειναι

Απο που προκυπτει αυτο που λες για το ΟΔΕ?Το οικονομικο σου δινει μια ευρεια γνωση στους διαφορους τομεις των οικονομικων και μετα επιλεγοντας αυτο που σου αρεσει κανεις και το καταλληλο μεταπτυχιακο.Το ΟΔΕ κατα τη γνωμη μου,μπορει να κανω και λαθος,ειναι λιγο ανεφαρμοστο στην πραγματικη αγορα εργασιας υπο την εννοια οτι:
1.Πρεπει να υπαρχουν επιχειρησεις για να διοικεις:P
2.Ειναι λιγο δυσκολο να εμπιστευτεις την διοικηση της εταιριας σου σε καποιον επειδη εχει τελειωσει απλα αυτη την σχολη και αυτο θα παρει χρονια.
Δηλαδη δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευελικτος ο ΟΔιτης στο να δουλεψει μετα την αποφοιτηση.Εσυ για ποιους λογους θεωρεις το ΟΔΕ την καλυτερη επιλογη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
καταρχας δεν ειπα οτι ειναι καλυτερη επιλογη
ειπα οτι ειναι πασπαρτου
πχ εγω θελω να γινω λογιστης, παω λοχρη, αλλα γ ολα τα αλλα εκτος απο ακαδημαικη καριερα οδε δαγκωτο

ειναι ενα τμημα π εχεις λιγες γνωσεις απο ολα για 2 χρονια, και μετα παιρνεις εναν απο τους 4 κλαδους
φυσικα και δεν πας να διοικησεις, ετσι που το θεσεις ειναι σαν να κανεις οτι λεει ο τιτλος

πχ αν εγω θελω να γινω διαφημιστης, σιγα μην παω "μαρκετινγκ και επικοινωνιας" σε μια φλου σχολη
θα παω οδε, θα παρω κατευθυνση και θα κανω κ μεταπτυχιακο αμα λαχει
απλα κατα την ταπεινη μ γνωμη

παιρνεις hard core βασεις και μετα ειδικευεσαι οπου θες
απο γνωστο μ , χωρις μεσο και βλακειες
πηγε η κοπελα κ αλλαξε ΠΡΙΝ τελειωσει τη σχολη 3 τραπεζες απλα επειδη δεν της αρεσε το περιβαλλον
και ο αλλος αριστουχος πολυτεχνειου δεν εβρισκε

σαφως ειναι και τυχη, αλλα αν τεινουν να ειναι τυχεροι ολοι απο μερικες σχολες :P

σ ειπα, το οικονομικο αν θες γνωμη μ ειναι για να πας ακαδημαικος, ή να το εχεις για μεταπτυχιακο
γενικα ειναι μερικα πραγματα που ΕΓΩ προσωπικα δεν θα τα προτεινα προπτυχιακα
χρηματοοικονομικα, οικονομικα, μαρκετιγκ , οργανωση και διοικηση (η κατευθυνση του οδε , οχι ολο το οδε)

αν θες τη γνωμη μ το καλυτερο ειναι να παρεις κατι χαρντ κορ προπτυχιακα και μετα εξειδικευσαι οπου θες

πχ εγω εχω σκοπο
λοχρη -> κατευ λογιστικης -> μεταπτυχιακο χρηματοικονομικα
το αναποδο δεν θα μπορουσα να το κανω, γιατι δεν θα ηταν πρακτικο

σαν να μ λεγες θα παω μαθηματικο στα θεωρητικα μαθηματικα..
παρε μια κατευθυνση απλη και πρακτικη, και μετα κανεις το σουπερ ουαου μεταπτυχιακο οπου θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
σ ειπα, το οικονομικο αν θες γνωμη μ ειναι για να πας ακαδημαικος, ή να το εχεις για μεταπτυχιακο

Μα το οικονομικο καλυπτει ενα μεγαλο φασμα της οικονομικης επιστημης,μερος της οποιας ειναι και οι επιχειρησεις.Ολους τους τομεις του ΟΔΕ τους καλυπτεις με μεταπτυχιακο μετα το οικονομικο.Το αντιθετο γινεται πιο δυσκολα,αφου στο μεταπτυχιακο συνηθως εξειδικευεις,δεν γενικευεις.Σιγουρα και το ΟΔΕ εχει αρκετες διεξοδους,απλα σου λεω οτι εχει και το καθαρο οικονομικο πολλες διεξοδους.Μην το υποτιμας τοσο πολυ.Επισης ολα αυτα που λες για τους διαφορους γνωστους σου και γενικα οι προσωπικες εμπειριες γνωστων δεν αποτελουν και το πλεον αξιοπιστο κριτηριο.Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
θα συμφωνουσα σε αυτο π μ λες για τους γνωστους
απλως παντα οτι ακουω απο τους γνωστους αλλων, συνηθως ειναι οτι θυμαμαστε χαιρομαστε

ενω οτι βλεπω απο δικους μ γνωστους εχει επιβεβαιωθει ως τωρα


λιγο πολυ απο οικον και οδε ιδια μεταπτυχιακα κανεις, και οι κατευθυνσεις μιαζουν
γιατι να θελω να γενικευσω στο μεταπτυχιακο?
απλως παιρνω εναν καλο κλαδο γκλαμουρους για να προσθεσω στις σπουδες μου


η συγκριση οδε και οικ επιστημη αν θες τη γνωμη μου
ειναι σαν να συγκρινεις πολυτεχνειο, με μαθηματικο
το μαθηματικο ειναι πολυ πιο θεωρητικο κ σ λεει πολυ περισσοτερα πραγματα αλλα το πολυτεχνειο εστιαζει σε πρακτικα θεματα

αν υποτιμουσα την οικ επιστημη δεν θα ελεγα οτι απο εκει πας για προφεσορας :P οι προφεσορες τεινουν να εχουν iq 144-156 δεν παιζουμε με αυτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
καταρχας ναι και εγω μεμονωμενα μιλαω
αλλα τα βλεπω με τα ματια μου, οχι τι ακουσα τι μου ειπαν οι αλλοι τι νομιζω εγω
παρεπιπτωντος εχω 2 αδερφες δικηγορους, στην δευτερη ουτε καν π την τρελαινε αλλα παλι, αξιοπρεπη δουλεια βρηκε
οι πιο πολλοι εδω περα δεν εχουν τελειωσει καν το λυκειο και ξερουν τα παντα
μεταπτυχιακα προυπηρεσιες , ΟΛΑ
φυσικα και δεν εφαρμοζεις οτι μαθαινεις απο καμι σχολη στο φουλ
το κερατο μου ομως, τον κωδικα π μαθαινεις τον ξερεις
και εγω εχω φιλες στο παιδαγωγικο και κανουν εργασια "κουκλοθεατρο" μην τρελαινεσαι


δεν υποτιμω σχολες
τις διατασσω
και για μενα μερικες δεν εχουν πρακτικη αξια, απλα παιρνεις ενα ΠΕ για μια θεση στο δημοσιο
επεισης εγω οταν ηθελα να παω θεωρητικη ηθελα να παω δημοσιογραφιας (16000 μαζι με γαλλικα)
ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΕΣΕΙ Σ ΕΜΕΝΑ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ

εγω καλως ή κακως θα παω οικονομικα, Ε ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΜΑΙ ΚΑΤΩ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ
απλα εχω την ωριμοτητα να το παραδεχτω

και φυσικα θα κρινω τους δασκαλους με το μυαλο των 10
αφου με 10χρονα ειναι εκπαιδευμενες να εργαζονται, αμα δεν ειναι ικανες να εργαζονται με αυτα τι να τις κανουμε τις δασκαλες?
ασε π ειπα οτι ειχα συζητηση κ με φιλους μ
ε τωρα συγνωμη αν το 99% του περιγυρου απο δασκαλους ειναι λοξοι ε τι να σ κανω


τελος παντων οσο και να το φιλοσοφουμε ειναι μια σχολη που δεν σ δινει προσοντα
αφηστε τις ψυχολογιες για τον φρουντ
προς Θεου δεν εξαπολυω επιθεση, αλλα πρακτικα μιλαω, ΔΕΝ κρινω αυτους τους "βαμμενους" π λενε μ αρεσει κ πανε
αν γουσταρεις και βιβλιοθηκονομια πηγαινε και εγω μαζι σου
εγω πηγα περσυ στρατο εχοντας βγαζει 1500 μορια παραπανω, (εμπαινα κ πολυτεχνειο οριακα) και λεω οχι, εκει γουσταρω εκει θα μπω
ΑΛΛΟ αυτο, οταν μιλαμε πρακτικα ομως δεν χωρανε υποκειμενισμοι

το παιδαγωγικο ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ απλα σ δινει δικαιωμα να γινεις δασκαλος . τερμα
ΑΛΛΟ αν εισαι χαρισματικος, ΑΛΛΟ αν αγαπας τα παιδια
αυτα δεν στα διδασκει το παιδαγωγικο, τα εχεις απο τη φυση σου
και σε πληροφορω οτι αν αγαπας τα παιδια και αυτο που κανεις, και εισαι κ λιγο ταλαντουχος, θα τα καταφερεις πολυ καλυτερα απο αλλους με δοκτορα στη δημοτικη αγωγη


σχετικα με το οδε που ειπε καποιος
οπως ειπα εγω δν εγκωμιαζω ουτε κατηγορω σχολες και προσωπα
καλο ή κακο δεν ξερω
παντως στον κλαδο των οικονομικων. αν δεν θες λογιστικα (τοτε πας λοχρη) ή ακαδημαικη καριερα (τοτε πας οικ επιστημη) τοτε πας οδε
μπορει να ειναι σκατοσχολη, δεν την εχω τελειωσει να σ πω
παντως σχετικα με τις αλλες αυτη ειναι


Συγνωμη αν εγινα κουραστικος
]

Ούτε εγώ μίλησα επιθετικά και πέραν της δικής μου αγάπης για το αντικείμενο του δασκάλου,προσπάθησα να είμαι και λίγο αντικειμενική.Έχεις να κάνεις με 10χρονα,αλλά η ωριμότητα να χειριστείς ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ μέσα σε μια τάξη δεν αντιστοιχούν σε μυαλό δεκάχρονου.Αντίθετα,θέλει δύναμη ψυχής και ταλέντο όπως είπες και αν το κατέχεις κιόλας,το πανεπιστήμιο σου δίνει ένα μπόνους.Σε όλα τα επαγγέλματα θέλει να είσαι χαρισματικός ούτως ή άλλως.Κι επιπλέον,εγώ ή οποιοσδήποτε μπορεί να μη θέλουμε να περιοριστούμε σε σπουδές τεσσάρων χρόνων.Ποικιλοτρόπως μπορεί κανείς να επεκτείνει τις σπουδές και το γνωστικό υπόβαθρό του κι έπειτα να έχει περισσότερα εφόδια συν την έμφυτη λατρεία του για το αντικείμενο πάνω στο οποίο δουλεύει!Εγώ ας πούμε δε θέλω να περιοριστώ σε σπουδές τεσσάρων χρόνων,θέλω απίστευτα να ασχοληθώ σε βάθος με την παιδοψυχολογία.Διότι μπορεί να υπεραγαπώ τα παιδιά,αλλά κάποια πράγματα είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα,οφείλω και ενδιαφέρομαι άλλωστε να τα ξέρω ώστε να με βοηθήσουν έστω και υπερελάχιστα στον εργασιακό χώρο.Έμφυτο ταλέντο και γνώσεις λειτουργούν πάντα συνδυαστικά ες αεί..ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theoritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theoritikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
παιδια εχω αδερφη δικηγορο μια χαρα λεφτα βγαζει και οι επαγγελματικες προοπτικες ειναι 60 φορες μεγαλύτερες απ αυτες που προσφέρει το παιδαγωγικό το οποίο τώρα πλέον προσφέρει μισθούς πείνας(αν διοριστεί κανένας τώρα) εβγάλα 18,700 δεν θα πάω νομική αλλα αυτό μπορώ εύκολα να το αναγνωρίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
κι η κόρη ενός φίλου του πατέρα μου έβγαλε πολυτεχνειο(το ΕΜΠ μαλιστα)..αλλα ως σερβιτορα απασχολειται προς στιγμην..
ολα θεμα τυχης ειναι..θεωρητικα ειναι μεγαλυτερες οι προοπτικες πολλων επαγγελματων..πρακτικα ομως;ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΣ ΘΕΛΕΙ!και καποιος που τελειωνει παιδαγωγικο με καλα μεταπτυχιακα βρισκει πολλες διεξοδους,αρκει να ψαξει ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!
ένας ασκούμενος δικηγόρος στις μέρες μας παίρνει λιγότερα από αναπληρωτή δάσκαλο :P η μαμά μου κολλητή δικηγόρο έχει..όλα από πρώτο χέρι τα ξέρω! ;)
-ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ τη δυσκολια και τη σπουδαιοτητα της επιστημης της νομικης..αυτο το αναγνωριζω..αλλα η επαγγελματικη της αποκατασταση πλεον για οποιον δεν τη γουσταρει με το ολο του το ειναι ειδικα..ειναι ΑΙΣΧΡΗ!-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
αισχρη ξε αισχρη ειναι η καλυτερη στο πρωτο πεδιο

χαρακτηριστικα επαγγελματα
δικηγορος
νομικος συμβουλος
ανακριτης
δικαστης
προεδρος δικαστηριου
συμβολαιογραφος
και αλλα πολλα

απο παιγαγωγικο-> δασκαλος
αν δεν διοριστεις...τιποτα βασικα
μονο που και ως δικηγορος πας στην Ββαθμια εκπαιδευση
αρα μαπα το καρπουζι

οκ ρε παιδια η τυχη ειναι ΠΑΡΑ πολυ σημαστικος παραγοντας
αλλα να το πω και ετσι
ρε παιδι μ, οι μηχανικοι πχ τεινουν να ειναι πιο τυχεροι απο τους αλλους του 4ου πεδιου
τυχαιο? μπααα ΜΑΓΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ναι.θεωρητικα μπορεις να γίνεις όλα αυτά.ΠΟΣΟ εύκολο είναι όμως;οι εξετάσεις είναι υπεραπαιτητικές και δε βρίσκεις εύκολα ΑΝ ΔΕ λιώσεις στο διάβασμα και δεν κοπιάσεις (και φυσικα δεν το θες)...δασκαλος με μεταπτυχιακα ειδικη αγωγη για ψαξε καλυτερα τι απασχοληση μπορεις να εχεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top