Καλύτερες σχολές στο 1ο και 4ο πεδίο

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Ούτε εγώ μίλησα επιθετικά και πέραν της δικής μου αγάπης για το αντικείμενο του δασκάλου,προσπάθησα να είμαι και λίγο αντικειμενική.Έχεις να κάνεις με 10χρονα,αλλά η ωριμότητα να χειριστείς ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ μέσα σε μια τάξη δεν αντιστοιχούν σε μυαλό δεκάχρονου.Αντίθετα,θέλει δύναμη ψυχής και ταλέντο όπως είπες και αν το κατέχεις κιόλας,το πανεπιστήμιο σου δίνει ένα μπόνους.Σε όλα τα επαγγέλματα θέλει να είσαι χαρισματικός ούτως ή άλλως.Κι επιπλέον,εγώ ή οποιοσδήποτε μπορεί να μη θέλουμε να περιοριστούμε σε σπουδές τεσσάρων χρόνων.Ποικιλοτρόπως μπορεί κανείς να επεκτείνει τις σπουδές και το γνωστικό υπόβαθρό του κι έπειτα να έχει περισσότερα εφόδια συν την έμφυτη λατρεία του για το αντικείμενο πάνω στο οποίο δουλεύει!Εγώ ας πούμε δε θέλω να περιοριστώ σε σπουδές τεσσάρων χρόνων,θέλω απίστευτα να ασχοληθώ σε βάθος με την παιδοψυχολογία.Διότι μπορεί να υπεραγαπώ τα παιδιά,αλλά κάποια πράγματα είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα,οφείλω και ενδιαφέρομαι άλλωστε να τα ξέρω ώστε να με βοηθήσουν έστω και υπερελάχιστα στον εργασιακό χώρο.Έμφυτο ταλέντο και γνώσεις λειτουργούν πάντα συνδυαστικά ες αεί..ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ!:)

θα απαντησω ως θετικος επιστημονας
αν ο βαθμος που σε βοηθησουν ειναι αρκετα μικρος ωστε να μη φαινεται στην εργασια σου (δηλαδη στην σχεση σου με τους μαθητες)
το αδρανειακο συστημα δασκαλου μαθητη διατηρει την ενεργεια του και με απλα λογια εκανες μια τρυπα στο νερο


ειναι μερικα επαγγελματα π ειναι ταλεντο και αγαπη , (κατ εμε παντα)
και κυριως τα ανθρωπιστικα αν θες τη γνωμη μου

πχ αν εισαι ρε παιδι μ δημοσιογραφος και το εχεις...δεν παει να εισαι απο λυκειο, θα στηνεις στην γωνια οποιον παιρνεις συνεντευξη και θα τα ξερναει ολα

αα δεν παω μακρια
αν θυμαμαι καλα bill gates ή καποιος αλλος δεν θυμαμαι
εκανε υπολογιστη στο γκαραζ του χωρις καν πτυχιο και εκανε μεγαλοεθνικη σε ολο τον κοσμο
και επειδη ντρεποντουσαν του εδωσαν ετσι για πλακα ενα πτυχιο για να μη χαλαει την πιατσα
και ειχε αγαπη για τους υπολογιστες και ταλεντο
:clapup:

εγω δεν ψαχνω, γιατι να ψαξω κατι που δεν συμφωνω
απαντησε μου με χειροπιαστα παραδειγματα
απαιτητικες ξεπαιτητικες
ειναι 10-20 επιλογες , αδιαβαστο πουθενα δεν σ παιρνουν, ενω αν οι δασκαλοι και απαιτητικοι να μην ειναι στις εξετασεις
εχουν ΜΙΑ επιλογη και πχ βγαινουν 500-600 το χρονο και καθε φορα παιρνουν...100? ποσους να παρουν

ειδικης αγωγης? αν δεν απατωμαι ειναι για παιδακια με νοητικες στερησεις
μονο στο σχολειο μ (υποθετω δεν εχω καμια νοητικη στερηση ακομα) ειχαμε 2 τετοια.... Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ ΜΑΝΑ δεν θα καταδεχτουν να στειλουν καν το παιδι τους σε τετοιο σχολειο

εδω ειχαμε στην ταξη ενα τετοιο παιδι γυμνασιο-λυκειο
ή κοιμοταν ή κοιτουσε στο υπερπεραν
ουτε καν σε επαλ δεν δεχτηκαν να την γραψουν μπας κ μαθει τιτποτα χειροτεχνικο...στο λυκειο στην κυριολεξια κοιμοτανε (ξαπνωνε και στο θρανιο πολλες φορες)


προτιμαει ο γονιος να μεινει το παιδι ντουβαρι παρα να πουν οτι εχει "χαζο" παιδι οι γειτωνες (λες και δεν φαινεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αισχρη ξε αισχρη ειναι η καλυτερη στο πρωτο πεδιο

χαρακτηριστικα επαγγελματα
δικηγορος
νομικος συμβουλος
ανακριτης
δικαστης
προεδρος δικαστηριου
συμβολαιογραφος
και αλλα πολλα

απο παιγαγωγικο-> δασκαλος
αν δεν διοριστεις...τιποτα βασικα
μονο που και ως δικηγορος πας στην Ββαθμια εκπαιδευση
αρα μαπα το καρπουζι
Κόψε τα ληγμένα. Σε χαλάνε.

Υγ. Για την ορθογραφία δε θα πω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εγω δεν ψαχνω, γιατι να ψαξω κατι που δεν συμφωνω
απαντησε μου με χειροπιαστα παραδειγματα
απαιτητικες ξεπαιτητικες
ειναι 10-20 επιλογες , αδιαβαστο πουθενα δεν σ παιρνουν, ενω αν οι δασκαλοι και απαιτητικοι να μην ειναι στις εξετασεις
εχουν ΜΙΑ επιλογη και πχ βγαινουν 500-600 το χρονο και καθε φορα παιρνουν...100? ποσους να παρουν

ειδικης αγωγης? αν δεν απατωμαι ειναι για παιδακια με νοητικες στερησεις
μονο στο σχολειο μ (υποθετω δεν εχω καμια νοητικη στερηση ακομα) ειχαμε 2 τετοια.... Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥΛΙΝΑ ΜΑΝΑ δεν θα καταδεχτουν να στειλουν καν το παιδι τους σε τετοιο σχολειο

εδω ειχαμε στην ταξη ενα τετοιο παιδι γυμνασιο-λυκειο
ή κοιμοταν ή κοιτουσε στο υπερπεραν
ουτε καν σε επαλ δεν δεχτηκαν να την γραψουν μπας κ μαθει τιτποτα χειροτεχνικο...στο λυκειο στην κυριολεξια κοιμοτανε (ξαπνωνε και στο θρανιο πολλες φορες)


προτιμαει ο γονιος να μεινει το παιδι ντουβαρι παρα να πουν οτι εχει "χαζο" παιδι οι γειτωνες (λες και δεν φαινεται)

γιατί βασικά συνδέεις την επικρατούσα νοοτροπία των ελλήνων γονέων (λανθασμένη ή μη) με τις προοπτικές του επαγγέλματος;Θεωρητικά όμως ο δάσκαλος μπορεί να προχωρήσει στην ειδική αγωγή,ΌΠΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ο δικηγόρος μπορεί να πάει και εισαγγελέας και συμβολαιογράφος,κτλ.Ας έχει μεγαλύτερες προοπτικές η νομική.να το δεχτώ..Αλλά η αποκατάστασή της ειναι χειρότερη απ'του παιδαγωγικού!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Κόψε τα ληγμένα. Σε χαλάνε.

Υγ. Για την ορθογραφία δε θα πω κάτι.
εισαι κακεντρεχης και κακοβουλος/η δεν απανταω σε επιθεσεις, αν εχεις προσωπικα μαζι μου, εγω δεν εχω μαζι σου
αν το να με προσβαλεις σε ικανοποιει. συνεχισε
τωρα για την ορθογραφια, εγραψα ενα 14,2 εκθεση και εσεις οι κακιασμενοι ανθρωποι φατε τη σκονη μου :D

γιατί βασικά συνδέεις την επικρατούσα νοοτροπία των ελλήνων γονέων (λανθασμένη ή μη) με τις προοπτικές του επαγγέλματος;Θεωρητικά όμως ο δάσκαλος μπορεί να προχωρήσει στην ειδική αγωγή,ΌΠΩΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ο δικηγόρος μπορεί να πάει και εισαγγελέας και συμβολαιογράφος,κτλ.Ας έχει μεγαλύτερες προοπτικές η νομική.να το δεχτώ..Αλλά η αποκατάστασή της ειναι χειρότερη απ'του παιδαγωγικού!...
το συνδεω ρε συ γιατι αμα δεν στειλει ο αλλος το παιδι του σε σχολειο ειδικης αγωγης, γιατι να παρουν extra δασκαλους εκει?
ξερεις...οι προοπτικες...ειναι συναρτηση της αποκαταστασης


τοση ωρα μιλαω με εμπρακτα και χειροπιαστα παραδειγματα, δεν εχω ακουσει ομως εκτος απο δασκαλος τι αλλο μπορεις να κανεις απο παιδαγωγικο...ακουω μονο "μεταπτυχιακο εκει, προσπαθεια , μεταπτυχιακο και παρα περα"
δηλαδη να το παρουμε και αλλιως
η μονη διεξοδος κατ εμε (εδω ειμαστε διαψευσε με) του δασκαλου ειναι 1 διαγωνισμος ασεπ
οι δικηγοροι εχουν 5-6 διαγωνισμους ασεπ (στους οποιους αν διοριστους παιρνουν πιο πολλα και εχουν πιο πολυ κυρος)
εχουν ελευθερο επαγγελμα, τους παιρνουν μεγαλο εταιριες αμα ειναι ικανοι

τωρα ας πουμε...ο δασκαλος εξ ορισμου μονο σε σχολειο παει
τι συμπτωση και ο δικηγορος μπορει (μαζι κ μ τοσες αλλες επιλογες)

ρε παιδια δεν υπαρχει λογος διαφωνιων εγω πιστευω αυτο εσεις κατι αλλο
δεν παω να αλλαξω τη γνωμη σας, την αποψη μου λεω

οπως ομως και εσεις δεν αλλαζετε τη δικια μ γιατι...ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟ Π ΛΕΩ δεν αναπτυσσω θεωριες, ειναι μπροστα μου
οποιος το πιστευει οτι πιστευει ας παει παιδαγωγικο, και να μην απαντα σε σατανικους ανθρωπους σαν κ εμενα
στην τελικη οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εισαι κακεντρεχης και κακοβουλος/η δεν απανταω σε επιθεσεις, αν εχεις προσωπικα μαζι μου, εγω δεν εχω μαζι σου
αν το να με προσβαλεις σε ικανοποιει. συνεχισε
τωρα για την ορθογραφια, εγραψα ενα 14,2 εκθεση και εσεις οι κακιασμενοι ανθρωποι φατε τη σκονη μου :D
Σ' ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Θα μπορούσα να καταρρίψω τη σαθρή επιχειρηματολογία σου, αλλά βαριέμαι.

Κατόπιν παραινέσεως σου, πάω τώρα να φάω τη σκόνη σου.

Υγ. Αυτοκαταστράφηκε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
μα δε μιλάμε για τις θεωρητικές επιλογές ενός δικηγόρου,που έστω,παραδεχόμαστε ότι είναι χιλιαπλάσιες απο εναν δασκαλο..
μιλάμε για αυτό που ΓΙΝΕΤΑΙ..το τι μπορείς,από το τι κάνεις απέχει όσο η γη απ'τη σεληνη καμιά φορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
στην προσπαθεια σου να καταρριψεις την σαθρη επιχειρηματολογια μου , θα ερχοσουν στη δυσαρεστη θεση διοτι θα καταλαβαινες οτι ΔΕΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΩ
απλα αναφερω καποια πραγματα που βλεπω, τον περιγυρω μου, οπου αποτελλει ενα κομματι της πραγματικοτητας, και δεν ανηκει σε καμια θεωρια

βρε χριστινα μ γ αυτο που ΓΙΝΕΤΑΙ λεμε κ εμεις, δηλαδη ολοι αυτοι που ειπα απο τον ουρανο πεφτουν? μ το λες σαν να ειναι γκολντεν μποης...καποια επαγγελματα ειναι οπως ενα σωρο αλλα...δεν καταλαβαινω γιατι ειναι απο τη γη μεχρι τη σεληνη να γινεις δικαστικος πχ
τελειωνεις νομικη, κανεις ασκηση, πας 28 δινεις εξετασεις και αν μπεις στα 2 χρονια εισαι δικαστικος... κατι αντιστοιχο και στα αλλα

δεν δινεις σε διαγωνισμο ταλεντων για να πας στη νασα...εξετασεις δινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
στην προσπαθεια σου να καταρριψεις την σαθρη επιχειρηματολογια μου , θα ερχοσουν στη δυσαρεστη θεση διοτι θα καταλαβαινες οτι ΔΕΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΩ
απλα αναφερω καποια πραγματα που βλεπω, τον περιγυρω μου, οπου αποτελλει ενα κομματι της πραγματικοτητας, και δεν ανηκει σε καμια θεωρια

βρε χριστινα μ γ αυτο που ΓΙΝΕΤΑΙ λεμε κ εμεις, δηλαδη ολοι αυτοι που ειπα απο τον ουρανο πεφτουν? μ το λες σαν να ειναι γκολντεν μποης...καποια επαγγελματα ειναι οπως ενα σωρο αλλα...δεν καταλαβαινω γιατι ειναι απο τη γη μεχρι τη σεληνη να γινεις δικαστικος πχ
τελειωνεις νομικη, κανεις ασκηση, πας 28 δινεις εξετασεις και αν μπεις στα 2 χρονια εισαι δικαστικος... κατι αντιστοιχο και στα αλλα

δεν δινεις σε διαγωνισμο ταλεντων για να πας στη νασα...εξετασεις δινεις

γιατί όπως είπες ζούμε σε μια Ελλάδα όπου τα αθέμιτα μέσα,η αναξιοκρατία,η παρακμή,η αδικια εις βαρος ''των κοινων θνητων'' εχουνε γινει κατ'εξοχην θεσμοι που θεμελιωνουν την κοινωνια μας.Δεν ειναι τοσο ευκολο ετσι απ'τη μια μερα στην αλλη με απλες εξετασεις να πας δικαστικος.Αν ρωτήσεις (εγω ειχα μαθει λεπτομερειες αλλα δε θυμαμαι:P) τη διαδικασια και το τι επικρατει εκει μεσα,χαος κανονικο..δεν τα λέω τυχαία,από πρώτο χέρι τα μαθαίνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
στην προσπαθεια σου να καταρριψεις την σαθρη επιχειρηματολογια μου , θα ερχοσουν στη δυσαρεστη θεση διοτι θα καταλαβαινες οτι ΔΕΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΩ
απλα αναφερω καποια πραγματα που βλεπω, τον περιγυρω μου, οπου αποτελλει ενα κομματι της πραγματικοτητας, και δεν ανηκει σε καμια θεωρια

βρε χριστινα μ γ αυτο που ΓΙΝΕΤΑΙ λεμε κ εμεις, δηλαδη ολοι αυτοι που ειπα απο τον ουρανο πεφτουν? μ το λες σαν να ειναι γκολντεν μποης...καποια επαγγελματα ειναι οπως ενα σωρο αλλα...δεν καταλαβαινω γιατι ειναι απο τη γη μεχρι τη σεληνη να γινεις δικαστικος πχ
τελειωνεις νομικη, κανεις ασκηση, πας 28 δινεις εξετασεις και αν μπεις στα 2 χρονια εισαι δικαστικος... κατι αντιστοιχο και στα αλλα

δεν δινεις σε διαγωνισμο ταλεντων για να πας στη νασα...εξετασεις δινεις
Δεν περιγράφω άλλο. Τα παραδείγματα σου είναι αναμφισβήτητα βγαλμένα από τη ζωή. Απόσταγμα σοφίας λέμε.
Πάω να συνεχίσω τη βρώση της σκόνης που τόσο γενναιόδωρα μου προσφέρει το 14αρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
γιατί όπως είπες ζούμε σε μια Ελλάδα όπου τα αθέμιτα μέσα,η αναξιοκρατία,η παρακμή,η αδικια εις βαρος ''των κοινων θνητων'' εχουνε γινει κατ'εξοχην θεσμοι που θεμελιωνουν την κοινωνια μας.Δεν ειναι τοσο ευκολο ετσι απ'τη μια μερα στην αλλη με απλες εξετασεις να πας δικαστικος.Αν ρωτήσεις (εγω ειχα μαθει λεπτομερειες αλλα δε θυμαμαι:P) τη διαδικασια και το τι επικρατει εκει μεσα,χαος κανονικο..δεν τα λέω τυχαία,από πρώτο χέρι τα μαθαίνω..

δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι αποκλειστικα ελληνικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι αποκλειστικα ελληνικο!
κι ελληνικό κι ευρύτερο είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
γιατί όπως είπες ζούμε σε μια Ελλάδα όπου τα αθέμιτα μέσα,η αναξιοκρατία,η παρακμή,η αδικια εις βαρος ''των κοινων θνητων'' εχουνε γινει κατ'εξοχην θεσμοι που θεμελιωνουν την κοινωνια μας.Δεν ειναι τοσο ευκολο ετσι απ'τη μια μερα στην αλλη με απλες εξετασεις να πας δικαστικος.Αν ρωτήσεις (εγω ειχα μαθει λεπτομερειες αλλα δε θυμαμαι:P) τη διαδικασια και το τι επικρατει εκει μεσα,χαος κανονικο..δεν τα λέω τυχαία,από πρώτο χέρι τα μαθαίνω..


ρε συ και χωρις διαγωνισμο να τους επαιρναν τους δικαστικους, παλι καλυτερη ειναι η αναλογια ποσους ζητανε ποσους μπαινουν
εχεις καμια 10ρια επιλογες, δυσκολα ξεδυσκολα, συγκρητικα με τους αλλους ειναι
και ιατρικη αν δεν δηλωσει σχεδον κανεις η βαση ειναι ικανη να παει 10

συγκρητικα ειναι αυτα
ωραια ειναι πανδυσκολο να γινεις δικαστικος...αυτοι αμα θελουν 50 ατομα, θα παρουν 50 ατομα...τα καλυτερα απο τα αλλα
===========================================================================================================
σε αυτο το παιδι που με μισει εχω να πω 2 πραγματα
1 haters gonna hate
2 o διαφωτισμος σου πηρε το μυαλο
βλεπεις την πραγματικοτητα, και πας να την ερμηνευσεις με τη λογικη σου ( γ αυτο κ πολλες θεωριες αποδειχτηκαν λαθος)
δεν ειναι οτι η λογικη σου θα αλλαξει την πραγματικοτητα, η πραγματικοτητα ειναι που θα διαψευσει τη θεωρια που αναπτυσσεις

που να χτυπιεσαι ποσο ανοητος και χαζος ειμαι
που να με ειρωνευσαι ποσο ανωριμος ειμαι
στον κοσμο το δικο μ (που υπαρχεις μονο εσυ μωρο μ π λεει για το τραγουδι)
παρατηρω αυτο το πραγμα

αν παρατηρεις κατι αλλο, οκ μαγκια
να μ πεις ομως οτι βλεπω λαθος επειδη δεν συναβει αυτο π βλεπω με τις θεωριες σου...φοραω γυαλια και βλεπω μια χαρα ο χριστιανος

παρε αγαπη και φιλια να εχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ρε συ και χωρις διαγωνισμο να τους επαιρναν τους δικαστικους, παλι καλυτερη ειναι η αναλογια ποσους ζητανε ποσους μπαινουν
εχεις καμια 10ρια επιλογες, δυσκολα ξεδυσκολα, συγκρητικα με τους αλλους ειναι
και ιατρικη αν δεν δηλωσει σχεδον κανεις η βαση ειναι ικανη να παει 10

συγκρητικα ειναι αυτα
ωραια ειναι πανδυσκολο να γινεις δικαστικος...αυτοι αμα θελουν 50 ατομα, θα παρουν 50 ατομα...τα καλυτερα απο τα αλλα

στην Ελλάδα ζεις ή στη Σουηδία/Γερμανία,κτλ κτλ;:D
απλά στο λέω επειδή πιστεύεις πως εδώ ο θεσμός της αξιοκρατίας ισχύει ακόμα...
σιγά μη χαρίσουν έτσι απλόχερα θέση στο δικαστικό σώμα.
Ξέρεις τι τρέξιμο γενικά έχει η νομική,έτσι;Κατά τη γνώμη μου..ου μπλέξεις ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΣ!
Αλλιώς...θα περιπλανιέσαι...στα αζήτητα!Όλα το ίδιο φλου είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
οχι γλυκια μου. δεν ειναι το ιδιο φλου

αν εισαι μαθηματικος στην Ελλαδα που να χτυπιεσαι "ερευνητης" δεν γινεσαι

επισης ειναι σαν να μου λες οτι ειναι το ιδιο φλου ο πληροφορικαριος (βγαζουμε καμια 2000 το χρονο τετοιους, απο αει , τει, ιεκ. ιδιωτικα) με τον ηλεκτρολογο μηχανικο, που ειναι γραμμενο στο τεχνικο επιμελητηριο

τι φλου στη νομικη. διαβαζεις. γραφεις. παιρνεις πτυχιο, ασκηση, δικαζεις με οσα εμαθες σε ασκηση και στο πανεπιστημιο, απλα κ ντετερμινισμενα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
τι φλου στη νομικη. διαβαζεις. γραφεις. παιρνεις πτυχιο, ασκηση, δικαζεις με οσα εμαθες σε ασκηση και στο πανεπιστημιο, απλα κ ντετερμινισμενα πραγματα

Ο "hater" σου λέει ότι δεν έχεις ιδέα από το αντικείμενο. Πήγαινε τώρα να τα πεις αυτά σ' αυτούς που δίνουν δικαστικό και πληρώνουν 6.000 Ε/ προετοιμασία. Μετά κόψε αντιδράσεις και έλα να μας πεις ποιος είναι ο πολιτισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
βασίλη πολύ όμορφα..έως και πολύ ουτοπικά όλα αυτά για να'ναι αληθινά ,ειδικά στην ελλάδα του σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon star pes

Νεοφερμένος

Ο kon star pes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πιστεύω ότι μια από τις καλύτερες σχολές αν και κάπως υποτιμημένη, είναι η σχολή Αρχειονόμων στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο (1ο πεδίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
νιωθω οτι μιλαω στον τοιχο επειδη λεω το ιδιο πραγμα



ρε σεις
1 συναδελφος της αδερφης μου εφυγε απο δουλεια για να διαβασει για δικαστικο
συγνωμη αλλα το δικαστικο ειναι μια υπευθυνη ανωτατη θεση στο δημοσιο...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ
μπαινεις δυσκολα γιατι θελει γνωση (την οποια χρησιμοποιεις ουσιαστικα και συνεχως... οχι "ψυχολογια" "κοινωνιολογικη προσεγγιση" και οτι να'ναι)
και στην τελικη παντου θελει διαβασμα, απο ποτε γινονται διαγωνισμοι για τους αδιαβαστους? και στο πανεπιστημιο με διαβασμα μπαινεις οχι για την ψυχη της μανας τους

2 που να χτυπιεστε οτι εχω αδικο (δεν ειπα ντε και καλα οτι εχω δικιο) δεν μ εχετε πει κατι στην πραξη, απλα διαφωνειτε σε καθε ποστ που κανω χωρις αντιπροταση
τονιζω αλλη μια φορα


απο καμια σχολη δεν θα σ πει ο αλλος , ελα εδω ομορφε κατσε και παιρνε 3 χιλιαρικα επειδη εισαι ωραιος


η συγκριση ειναι ΠΟΙΟΤΙΚΗ και ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

αυτο και σε 10χρονο θα το ελεγα θα το καταλαβαινε
(τα νουμερα ειναι οτι ναναι τωρα)
αν καθε χρονο βγαινουν 300 δασκαλοι και οι θεσεις σε σχολεια π ζητωνται ειναι 100 εχουμε ποσοστο απορροφησης 33%
αν βγαινουν 500 νομικοι (γιατι δεν πανε ολοι για δικηγοροι) και η αγορα εχει αναγκη 450... ειναι 90%

οσο δυσκολες και να ειναι οι εξετασεις...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ

θα το πω τελευταια φορα, προσωπικα αδιαφορω αν καποιος υποτιμα τη νοημοσυνη του ή τη δικια μ, απλα βαριεμαι να επαναλαμβανομαι

απο παιδαγωγικο γινεσαι δασκαλος οποιος εχει αντιρρηση ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ
απο νομικη παιρνεις καμια 15ρια (μεσο ορο) επαγγελματα
και στην τελικη το νομικο τμημα υπαρχει σε καθε μεγαλοεπιχειρηση π σεβεται τον εαφτο της (και τα σκαει χοντρα εκει περα)

νιωθω οτι προσπαθω να εξηγησω το αυτονοητο
ποιες ουτοποιιες και ελλαδες μ λετε εσεις, αν πατε στα δικαστηρια μια καθημερινη, ειναι γεματα ολη τη βαρδια
και μαντεψτε, με εξαιρεση τους δικαστικους
ολοι οι αλλοι ειναι ιδιωτικοι (δικηγοροι εισαγγελειες και τετοια)
ΟΛΟΙ αυτοι εχουν δουλεια

τωρα με ενα προχειρο υπολογισμο
περιπου καθε χρονο 100 000 παιδια δινουν πανελληνιες, αρα η καθε γενια στο σχολειο ειναι 100 000
η καθε ταξη στο δημοτικο πες 25 ατομα
100 000/25 = 4000
και επειδη ειμαι λαργκ θα σ βαλλω κ αλλους 1000 ΟΛΑ (ολοημερα, αναπληρωτες, τα παντα)
5 χιλιαδες...με μια προχειρη αναζητηση βρηκα καμια 15ρια σχολες που βγαζουν δασκαλους...αλλα θα σ βαλλω 10 που ηταν περιπου το καθαροαιμο παιδαγωγικο

10 σχολες χ 100 ατομα η καθε μια στην ξεφτιλα= 1000
δηλαδη σε 5 χρονια εχεις τους 5 χιλιαδες που θες για ολη την ελλαδα
και επειδη ειμαι πολυ λαργκ θα σ βαλλω και αυτους τους προισταμμενους στα γραφεια αλλους 2 χιλιαδες= αλλα 2 χρονια

ΣΕ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ
ομως μια σημαντικη λεπτομερεια....ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑ 35-40

τωρα απλα ειναι ακομα φουσκωμενες οι βασεις επειδη δεν εχει φανει ακομα το "5 απολυουμε 1 παιρνουμε"
θα με θυμηθεις αλλα θα βαριεμαι να μπαινω στο φορουμ τοτε για να κραζω οτι θα γινει της τρελης , γενικα με το δημοσιο


σε αντιθεση η νομικη εχει 3 σχολες, αρα πες 300 το χρονο, εκτος απο αυτο , δεν φτανουν κιολας και θελουν κιαλλους
και αυτο γιατι τους παιρνουν
δημοσιο
εταιριες
τραπεζες
ιδιωτες
μεγαλοοργανισμοι
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΑΦΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ

τελος παντων ειστε ελευθεροι να πιστευετε οτι θελετε αλλα διακρινω μια αλαζονικη αρνηση συνδιαλεξης

"εχεις αδικο, δεν σ λεω γιατι, εχω δικιο και ας μη σ λεω κανενα στοιχειο"
το μονο που ακουω ειναι οτι λεω "ουτοπικα πραγματΑ" και οτι ζουμε στην "ελλαδα" (λες και εχουμε δουλεψει και αλλου, οσοι μιλαμε εδω)

απλα μας αρεσει η γκρινια και το σουσουρο
τελος παντων θα παραλλειψω να απαντησω στα βρισηματα του hater και στα φιλοσοφικα "μα δεν γινεται" της φιλης μ πιο πανω,
τωρα αν ειναι να κανουμε γονιμο διαλογο θα ειμαι χαρουμενος να συνεχισω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
πολύ καλά,θα σου παραθέσω την εξής απορία ως απόδειξη ας πούμε των όσων ισχυρίζομαι...γιατί η νομική έχει τόσο τεράστια ανεργία και δεν προλαβαινει να βολευτει ολο το ποσοστο των 45000 δικηγορων της χωρας;η αναλογια τους ανα κατοικο ειναι μεγαλη!όσα χρόνια όμως σπαταλάς για να μπεις δικαστικό/να διαβάσεις,να ανοίξεις γραφειο,να αναδειχθεις,κτλ κτλ μπορει να ειναι τα μισα απο το να δωσεις ενα ΑΣΕΠ και να μπεις να διδάξεις σε σχολείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Φάουλ 1: πού τους είδες τους 300; Στις Θερμοπύλες; 1.230 άτομα θα εισαχθούν φέτος Νομική.
Φάουλ 2: ο ΔΣΑ έχει πάνω από 20 χιλιάδες μέλη. Ρώτα τους οικείους σου τα ποσοστά παραστάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top