Καλοκαίρι πριν τις πανελλήνιες, τι κάνω;

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
έχω κάνει μιγαδικούς, συναρτήσεις και όρια.
μου τις έχει βάλει μέχρι 2 Σεπτεμβρίου...
δεν θα υπάρχει περιθώριο λέει γιατί θα τα ξαναδούμε το Γενάρη στην επανάληψη...
πάντως σκέφτομαι να ξεκουραστώ 15 μερούλες και τις υπόλοιπες κανενα διωράκι διάβασμα...Αλλά μου κάνει εντύπωση τόση πίεση...Λες και έχει να κάνει με άλογα που όσο τα ντοπάρεις, τόσο καλύτερα θα πάνε...Σαν να μην έχει να κάνει με ανθρώπους...

Αν είναι μέχρι 2 Σεπτεμβρίου όπως λες κάνε από 10-15 ασκήσεις τη μέρα όπως είπε ο Mercury και θα τις βγάλεις.Όπως νομίζεις εσύ πάντως.Αν νομίζεις ότι είσαι καλά και δε χρειάζεται από τώρα μόνο αυτό και ότι θα σε κουράσει μην το κάνεις.ή κάνε τα μισά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
πάντως σκέφτομαι να ξεκουραστώ 15 μερούλες και τις υπόλοιπες κανενα διωράκι διάβασμα...Αλλά μου κάνει εντύπωση τόση πίεση...Λες και έχει να κάνει με άλογα που όσο τα ντοπάρεις, τόσο καλύτερα θα πάνε...Σαν να μην έχει να κάνει με ανθρώπους...

Σκέφτεσαι κάπως να το διαπραγματευτείς μαζί του;
Και μένα ο φυσικός μου νόμιζε πως τον Αύγουστο θα διαβάζω 3 ώρες κάθε μέρα (!!) και οτι θα μπορώ να κάνω ένα κάρο ασκήσεις!
Μετά από μία λογική και ήρεμη συζήτηση, του εξήγησα γιατί κάτι τέτοιο θα δράσει αρνητικά για την επίδοσή μου (το Νοέμβρη θα τα χα φτύσει) και αναθεώρησε!
Τόνισέ του πως το να μη κάνεις τις 350 ασκήσεις δεν είναι τόσο κακό όσο να μην ξεκουραστείς αυτές τις λίγες μέρες που έχουν μείνει!
Περαν αυτού, είσαι και μαθητής, δεν είσαι ρομπότ. Δε ζούμε για τις πανελλήνιες. Είναι κάποιες πολύ σοβαρές εξετάσεις που θέλουν μεγάλη αφοσίωση, αλλά μέχρι ενός σημείου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πιστεύω ότι η ξεκούραση είναι απαραίτητη, γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να βγάλουμε το χειμώνα. Εντάξει, φυσικά και χρειάζεται διάβασμα, αλλά τουλάχιστον για μια εβδομάδα, πρέπει να τα αφήσουμε όλα λίγο στην άκρη. Και εμάς στα μαθηματικά μας έχει βάλει γύρω στις 300+ ασκήσεις, αλλά δεν μας πιέζει, γιατί καταλαβαίνει ότι χρειαζόμαστε λίγο χρόνο για ξεκούραση. Και να μην κάνουμε κάποιες από αυτές, δεν χάλασε ο κόσμος. Εγώ για καμιά εβδομάδα δεν θα κάνω τίποτα, και μετα, σιγά σιγά, θα αρχίσω το διάβασμα πάλι, αλλά ειδικά μετά τις 15 Αυγούστου. Ευτυχώς, δεν έχω άγχος προς το παρόν, γιατί δεν έχω κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλοκαίρι δεν υπάρχει για την 3η Λυκείου γνώμη μου
κάντε θυσίες και θα ανταμειφθείτε για τους κόπους σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηρεμία. Κάποιες από τις ασκήσεις μπορεί να είναι μούφα και να βγαίνουν με το μάτι. Άλλες μπορεί να είναι μιας σειράς. Αποκλείεται να σου έδωσε μόνο παλούκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Προσωπικά, το προηγούμενο καλοκαίρι έκανα θερινά σε μαθηματικά-φυσική-έκθεση μέχρι 10 Ιουλίου. Μετά για 40 μέρες (μέχρι 20 Αυγούστου) δεν άνοιξα βιβλίο. Από 20 Αυγούστου και μετά ξεκίνησαν τα φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Καλοκαίρι δεν υπάρχει για την 3η Λυκείου γνώμη μου
κάντε θυσίες και θα ανταμειφθείτε για τους κόπους σας
Ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα. Εγω πιστευω εναν μηνα ,εαν δεν το εχουν κανει ηδη,πρεπει να ξεκουραστουν και να εχουν μια μικρη επαφη με τα μαθηματα. Βεβαια καμια φορα εξαρταται και απο τα κενα που εχει ο καθενας. Αλλα αν αγχωθουν απο το καλοκαιρι τον χειμωνα τι θα κανουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Σκέφτεσαι κάπως να το διαπραγματευτείς μαζί του;
Και να ήθελα δεν μπορώ...Τα φροντιστήρια έχουν τελειώσει...
Καλοκαίρι δεν υπάρχει για την 3η Λυκείου γνώμη μου
κάντε θυσίες και θα ανταμειφθείτε για τους κόπους σας

Πάντως συμφωνώ εν μέρει ...Εξαρτάται βέβαια και από το στόχο...Εγώ που θέλω ιατρική ρε παιδιά, άμα καθίσω και ξύνομαι όλο το καλοκαίρι, θα εχω τύψεις μετά, αν τυχόν πάει κάτι στραβά...Θέλω να κάνω ένα συνδυασμό ξεκούρασης και χαλαρού διαβάσματος...Δεν πιστεύω ότι δύο ωρίτσες την ημέρα θα με χαλάσουν και πολύ. Για το όνειρό μου πρόκειται...Να το αφήσω έτσι στην τύχη;
Ηρεμία. Κάποιες από τις ασκήσεις μπορεί να είναι μούφα και να βγαίνουν με το μάτι. Άλλες μπορεί να είναι μιας σειράς. Αποκλείεται να σου έδωσε μόνο παλούκια.
Οι ασκήσεις είναι διαβαθμισμένης δυσκολίας σε κάθε κεφάλαιο. Ξεκινούν από πανεύκολες και καταλήγουν σε παλούκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Πάντα όσοι βρίσκουν ευκαιρίες επαγγελματικές και όχι μόνο, τις έχουν προετοιμάσει οι ίδιοι εκ των προτέρων. Τίποτε δεν έρχεται εξ' ουρανού αλλά μόνο με δουλειά και πάλι δουλειά. Αυτό που δεν συμβαίνει στη χώρα μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε σιγα το πραγμα. Τα μαθηματικα ειναι απολαυση! Μπορεις καποιες ασκησεις να τις κανεις χαλαρα στην βεραντα ξερω'γω σε ωρες που δεν εχεις κατι ουσιαστικο να κανεις ενω παραλληλα παιζει η τηλεοραση. Αφιερωσε και καποιο χρονο καθε μερα σοβαρου διαβασματος (1-2 ωρες πχ) σε μαθηματα που ισως να νιωθεις οτι εχεις κενα. Γενικα ενα μεγαλο πλεονεκτημα ειναι να αρεσει σε καποιον αυτο που διαβαζει και να μην το κανει μονο για υποχρεωση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Γενικα ενα μεγαλο πλεονεκτημα ειναι να αρεσει σε καποιον αυτο που διαβαζει και να μην το κανει μονο για υποχρεωση
Συμφωνώ :) Αλλά δυστυχώς το μόνο μάθημα της κατεύθυνσης που δε μου αρέσει είναι τα μαθηματικά. Πετάω τη σκούφια μου όμως για τα άλλα τρία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνώ :) Αλλά δυστυχώς το μόνο μάθημα της κατεύθυνσης που δε μου αρέσει είναι τα μαθηματικά. Πετάω τη σκούφια μου όμως για τα άλλα τρία :)
Έτσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
δεν ειμαι αγχωμενος αλλα κανα 10ωρακι τη μερα χρειαζεται :P πλακιτσα, τεσπα εγω σκεφτομαι να διαβαζω παντως μετρια προς αρκετα...4 περιππου ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγώ πάντως δε θυμάμαι ως μαθητής τον εαυτό μου να διαβάζει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
και πως μπηκες ιατρικη :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και πως μπηκες ιατρικη :worship:
Πάντως όχι από Πανελλαδικές για να έμπαινα από πανελλαδικες θα έπρεπε να διαβάζω αρκετά και το καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαι ομως υπαρχουν παιδια που μπηκαν ιατρικη χωρις να καιγονται μερονυχτα πανω απο ενα βιβλιο. Το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα. Ποναει πολλους αυτη η αληθεια αλλα ετσι ειναι. Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο. ΔΕΝ υπονοω οτι ενας που πχ συγκεντρωνεται πιο ευκολα σε σχεση με εναν που δυσκολα καθεται κατω να κανει περιεκτικο διαβασμα ειναι πιο εξυπνος αλλα σιγουρα η εμφυτη αυτη ιδιοτητα μπορει να τον διευκολυνει πολυ. Ενας αλλος πχ μπορει να εχει ιδαιτερη κλιση στα μαθηματικα (να ασχολειται με διαγωνισμους κτλ) οποτε ειναι προφανες οτι στον ιδιο χρονο διαβασματος με εναν απλα εργατικο μαθητη θα εχει μεγαλυτερη αποδοση...
Παντως ενα πραγμα που σιγουρα μονο καλο μπορει να προσφερει ειναι το προγραμμα μελετης. Και σας το λεει αυτο ενα παιδι που ειχε μεγαλο προγραμμα στην οργανωση του χρονου. Ομως οταν το καταφερα ειδα διαφορα πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Διάβασμα τον Αύγουστο?? Πας καλά?? :P Ξεκουράσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Kαι ομως υπαρχουν παιδια που μπηκαν ιατρικη χωρις να καιγονται μερονυχτα πανω απο ενα βιβλιο. Το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα. Ποναει πολλους αυτη η αληθεια αλλα ετσι ειναι. Δεν ειμαστε ολοι το ιδιο. ΔΕΝ υπονοω οτι ενας που πχ συγκεντρωνεται πιο ευκολα σε σχεση με εναν που δυσκολα καθεται κατω να κανει περιεκτικο διαβασμα ειναι πιο εξυπνος αλλα σιγουρα η εμφυτη αυτη ιδιοτητα μπορει να τον διευκολυνει πολυ. Ενας αλλος πχ μπορει να εχει ιδαιτερη κλιση στα μαθηματικα (να ασχολειται με διαγωνισμους κτλ) οποτε ειναι προφανες οτι στον ιδιο χρονο διαβασματος με εναν απλα εργατικο μαθητη θα εχει μεγαλυτερη αποδοση...
Παντως ενα πραγμα που σιγουρα μονο καλο μπορει να προσφερει ειναι το προγραμμα μελετης. Και σας το λεει αυτο ενα παιδι που ειχε μεγαλο προγραμμα στην οργανωση του χρονου. Ομως οταν το καταφερα ειδα διαφορα πραγματικα.
Οι πανελλήνιες στηρίζονται σε μεγάλο βαθμό στην κατανόηση του μαθήματος. Οι πάρα πολλές ώρες διαβάσματος μόνο να σε κουράσουν μπορούν. Η μέση λύση είναι η καλύτερη για τον Αύγουστο. Ξεκούραση 2 εβδομάδες και 2-3 ώρες διάβασμα τις υπόλοιπες. Έτσι, και θα ξεκουραστώ, δεν θα χάσω επαφή και θα κάνω μια καλή επανάληψη σε όσα έχω κάνει. Είναι ευκαιρία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
παντως μετρια προς αρκετα...4 περιππου ωρες

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top