Καλλωπιστικά φυτά

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα να παρεις κατι αρωματικο αν ειναι για μπαλκονι..ενα βασιλικο,γαρυφαλλια,ή νυκτολουλουδο!!και τα χρυσανθεμα ειναι ομορφα κ δεν εχουν πολυ μπελα.
για εσωτερικο χωρο δε ξερω κανενα ωραιο φυλλο ή τιποτα απο τις γνωστες πρασιναδες..:xixi:οι κακτοι δε μου αρεσουν..φοβαμαι οτι θα τσιτωθω..

εγω εχω στο δωματιο μου μια μικρη καστανια,ενα κλιμα και δυο μπανανιες!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
νομιζω οτι αυτο δεν πηγαινε για μενα:P.Ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Σκεφτόμουν να ζωντανέψω λίγο το δωματιό μου με κανένα φυτάκι έτσι, να χω και κάτι να ποτίζω που και που :P .
Έχεις κανείς καμία ιδέα; Κάτι που δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα κατά προτίμηση, και μην μου πείτε να πάρω κάκτο! :P


plumeria,ομως θελει αρκετη φροντιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
νομιζω οτι αυτο δεν πηγαινε για μενα:P.Ξερει κανεις?

ουπς σορρυ!οριστε λοιπον:

Βασικές αρχές διαχείρισης της καλλιέργειας του Ηλιάνθου

Εποχή σποράς : Η εποχή σποράς είναι ιδιαίτερα σημαντική απόφαση, γιατί από αυτήν εξαρτάται το κανονικό φύτρωμα του σπόρου. Η σπορά γίνεται νωρίς την άνοιξη και όταν η θερμοκρασία εδάφους σταθεροποιηθεί στους 80C. Με την πρώιμη σπορά αυξάνονται οι στρεμματικές αποδόσεις και η ελαιοπεριεκτικότητα του σπόρου. Επίσης δίνεται η δυνατότητα στο φυτό να αξιοποιήσει τις βροχές Μαίου-Ιουνίου μια που το κρίσιμο στάδιο για την παραγωγή του ηλιάνθου είναι το τελείωμα της ανθοφορίας. Η κατάλληλη εποχή σποράς είναι το διάστημα μεταξύ 20 Μαρτίου και 20 Απριλίου.

Τρόπος σποράς : Η σπορά γίνεται γραμμικά με πνευματικές μηχανές. Οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών είναι 75 cm και επί της γραμμής σποράς 20-22 cm για γόνιμα-ποτιστικά χωράφια και 25 cm για πιο φτωχά και αδύνατα ξηρικά χωράφια.

αυτο βρηκα μονο (απο το γκουγκλι )αλλα μαλλον δε βοηθαει κ πολυ..χιχι..λοιπον απ'οσο θυμαμαι περυσι που φυτεψαμε στη αυλη μας δεν καναμε κατι φοβερα πολυπλοκο..αλλα δε θυμαμαι μαμωτο ακριβως τι καναμε..δοκιμασε να βαλεις σε ενα πλαστικο ποτηρακι που του εχεις κανει δυο τρυπες στο πατο, χωμα κ χωσε μεσα το σπορο..αμα μεγαλωσει μεταφυτεψε το σε μια γλαστρα..ελπιζω να πιασει..:-)



για θεματα σπορων μπορεις να μπαινεις και στο https://www.peliti.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Πάρε ένα bonsai.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το είπανε, αλλά ο κάκτος δε θέλει πολλή φροντίδα. Εκτός κι αν φοβάσαι μη σε τσιμπήσει:P.

Και το bonsai που λέει ο φίλτατος Ορέστης από πάνω, καλή ιδέα είναι. Θέλει, βέβαια, ειδική διαδικασία για να το ποτίσεις, να το πάρεις προσεκτικά και να το βουτήξεις σε μια ρηχή επιφάνεια με νερό, κάτι τέτοιο. Και είναι ευαίσθητο στα ρεύματα αέρα και γενικά στις απότομες μεταβολές (και θερμοκρασιακές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agent007

Νεοφερμένος

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εγω θα σου πρότεινα φίλε Anarki ενα πολύ ιδιέταιρο φυτο να βάλεις στο δωμάτιο σου, σου φτιάχνει τη διάθεση μονο και μόνο βλέπωντας το .. καλα που να το μυρήσεις .. σε χαλαρώνει και σου φτιάχνει την διάθεση για όλη ην ημέρα.Το καλό είναι οτι δεν θέλει πότισμα και να φανταστείς προσαρμόζεται παντού.Ονομαζεται ινδική κάναβη και εκτός απο διακοσμητικό είναι πολυ ευχρηστο φυτο.Μπορείς να βγάλεις και χρήματα αμα έχεις αρκετα απο αυτα.

!!Προσοχή το βράδυ να το βγάζεις στο μπαλκόνι γιατι θα παραπατας το πρωι.!!
:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Anarki τελικα εβαλες καποιο φυτο στο δωματιο σου και αν ναι, τι εβαλες?
-----------------------------------------
ψαχνω για ιδεες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Έχω μια ελιά bonsai, τέτοια:
, θα την πρότεινα γενικά αν κάποιος θέλει μικρό φυτό.
Είναι μικρή και όμορφη και δεν χρειάζεται πολλή φροντίδα. :xixi:

Νομίζω πως αν ψάχνετε φυτά το καλύτερο θα είναι να ρωτήσετε σε κάποιο φυτώριο, θα μάθετε γρήγορα τί ανάγκες έχει το καθένα, τιμές, ποια είναι τα διαθέσιμα φυτά που έχει κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Αν έχεις φυτά στο δωμάτιο σου δε σου τραβάνε το αξυγόνο την νύχτα ή μου φαίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δε σκοπεύω να το βάλω στο δωμάτιο που κοιμάμαι εγώ :)
(BAM BAM αυτό απαντάει και στην ερώτησή σου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
οκ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.

Πολύ όμορφα θα είναι πολλά τέτοια μαζί.
Είχα κάτι μπαμπουδοειδή παλιότερα, φαίνονται λεπτεπίλεπτα και έτσι feng shui κάπως. :P

Δεν ξέρω μήπως ο Αλέξης θέλει κάτι πιο, εμ, φουντωτό. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ακόμα δεν αποφάσισε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ είχα κάτι μπαμπού και τα είχα μάλιστα μέσα σε κάτι γυάλινα βαζάκια μακρόστενα, έβγαζαν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Αλλά ξεραθήκανε:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top