Καλλιτεχνική φωτογραφία

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ναι
εννοω ποιο μοντελο :)

σε εκεινη με την στοα πες μου λιγο,δουλεψες εστω ελαχιστα (πχ το Contrast) σε τιποτα Photoshop ή ειναι απευθειας απο την μηχανη ===> στο πισι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
@kevlar αυτή με το ποδήλατο μου αρέσει : ).Ομορφη γωνία λήψης και όμορφα χρώματα...μεταδοτική ατμόσφαιρα...Όπως κ τελευταία που έβαλες μ αρέσει λόγω συννεφιάς ..
@Morelo η προτελευταία για μένα είναι η πιο όμορφη..: )


Δύο υποβρύχια ''πορτρέτα'' αρκετά παλιά ( από το προηγούμενο καλοκαίρι),δεν θυμάμαι αν τα έχω ξαναβάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.

την έβαλα και e-steki αυτή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
πειραματιζομαι με το ανεβασμα.. =/
https://tinypic.com/r/28co65s/7
https://tinypic.com/r/vxhr2c/7
https://tinypic.com/r/14mvnzm/7
https://tinypic.com/r/egvp8i/7
https://tinypic.com/r/s3ex7c/7
https://tinypic.com/r/2lt3g8x/7
https://tinypic.com/r/otzz14/7

πολυ παλλιες, ασχετα με την ημερομηνια :P
και ανεπεξεργαστες...
γενικα την αφησα την φωτογραφια για πολλους λογους, οι παραπανω ειναι δειγμα πειραματισμων και πρωτων προσπαθειων

(προσπαθησα να βαλω φωτο που δεν εχω βαλει παλαιοτερα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Moυ αρεσει πολυ ο κοσμος της φωτογραφιας, και ολη μερα καθομαι και φωτογραφιζω ο,τι λουλουδι βρω, τη γατα μου και τα παπαγαλακια μου, αδεσποτους σκυλους,εντομα, τα παντα...Οι αγαπημενες μου ειναι απο λουλουδια...ειναι ολες απο κινητο 2 mega pixel που ολοι μου το υποτιμανε αλλα βγαζει καλα κοντινα, κατευθειαν στο laptop χωρις καμια επεξεργασια...ελπιζω να φαινονται κ να μην τις ανεβασα με λαθος τροπο...:redface: συγνωμη αν σας κουρασα με την τρελα μου!!:whistle:

(Ηθελα να ανεβασω πολλες ακομα αλλα θα επιανε πολυ χωρο!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
θαρρω μια ωραια φωτογραφια ειναι ωραια απο μονη της χωρις επεξεργασια κλπ εφε,το πολυ λιγο το κοντραστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

(Ηθελα να ανεβασω πολλες ακομα αλλα θα επιανε πολυ χωρο!!)
Tι γλυκό είναι αυτό? Για πές. :P

Πολύ όμορφες όλες,Κατερίνα. ; )

Όσο για αυτούς που βγάζουν πιο "καλλιτεχνικές". Κάν'τε deviantart! Πόσες φορές το έχω πεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εγώ έχω :redface: κριμα που δεν μπορω να παρω premium membership :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
θαρρω μια ωραια φωτογραφια ειναι ωραια απο μονη της χωρις επεξεργασια κλπ εφε,το πολυ λιγο το κοντραστ
Δε θα έλεγα ότι διαφωνώ, απλά δεν είμαι και αφοριστική στην επεξεργασία. Προφανώς και μια πολύ έντονη επεξεργασία κορεσμού ή αντίθεσης-φωτεινότητας δημιουργούν παροδικό μονάχα εντυπωσιασμό (μα, τι ωραία χρώματα!:P), αλλά σε αρκετές περιπτώσεις μια μετρημένη επεξεργασία αναδεικνύει την εικόνα. Ένα κροπ, ας πούμε, μπορεί να την αλλάξει δραματικά-τελικά και να την κάνει καλύτερη.
Από εκεί και πέρα, όμως, εξαρτάται τι επιθυμεί και προτιμά να φωτογραφίζει ο καθένας.
Και μένα πάντως, στη σουρεαλιστική φωτογραφία ας πούμε, με συγκινεί (πολύ) περισσότερο η λιτότητα του Kertesz από την επεξεργασία και τις διπλοεκθέσεις του Man Ray.



Και μια αγαπημένη φωτογραφία του Bresson (ίσως η διασημότερη του), με τη φευγαλέα γαλήνη που τη διακρίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
ναι
εννοω ποιο μοντελο :)
σε εκεινη με την στοα πες μου λιγο,δουλεψες εστω ελαχιστα (πχ το Contrast) σε τιποτα Photoshop ή ειναι απευθειας απο την μηχανη ===> στο πισι ?



Παραθέτω μία φωτογραφία που τράβηξα πριν λίγες μέρες, χωρίς επεξεργασία και πως διαφοροποιείται μετα την επεξεργασία.
Προσωπικα δεν ξέρω να χειρίζομαι photoshop και κάποια άλλα επαγγελματικά προγράμματα για photo editing,
Επίσης δεν έχω και καμιά τρομερή φωτογραφική μηχανή είναι καθαρά ερασιτεχνική..

Πρίν την επεξεργασία


και μετά

Aπλά πρόσθεσα σκίαση αλλά αυτο αρκεί για να δώσει διαφορετικό ύφος στη φώτο
Πολλές φορες απλά αφήνω αθικτη την φώτο όπως την τραβηξα με την φωτογραφική μηχανή γιατι προσθέτωντας σκίαση ή κορεσμό π.χ δεν δίνει κάποιο καλύτερο αποτέλεσμα...
Σίγουρα υπάρχουν πρόσθετα εφέ που μπορείς να προσθέσεις αλλά εγώ δεν γνωρίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Tι γλυκό είναι αυτό? Για πές. :P

Πολύ όμορφες όλες,Κατερίνα.
Ευχαριστω πολυ elena!! :) ειναι σοκολατοπιτα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Morelo σου χώνω -1 γιατί η συγκεκριμένη φωτογραφία μ' αρέσει περισσότερο πριν το edit. :P :D

Ρε προτείνετε κανένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων. Βασικά αυτό που θέλω να μάθω να κάνω είναι που απομονώνετε ένα κομμάτι από μια εικόνα, διατηρώντας το χρώμα του και πειράζετε το υπόλοιπο. Έχει πολύ όμορφο αποτέλεσμα. *_*

Anyways. Καλλιτεχνικές δεν τις λες, αλλά βαριέμαι και θέλω κάτι ν' ανεβάσω.

Αυτό είναι από άσκηση της βιολογίας που έλυνα στον πίνακα. Απλά μ'άρεσε απίστευτα ο τρόπος που το έγραψα ε κι είπα να το απαθανατίσω. Ναι, μπορεί να είναι απλώς ένα αλλά τι σημασία έχει;



Αυτό είναι το χέρι μου κι η 1η απόπειρα να κάνω αυτό που περιγράφω πιο πάνω. Αλλά dude, είναι φτιαγμένο στο paint. XD

Αρχική:


After:

Final:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Morelo σου χώνω -1 γιατί η συγκεκριμένη φωτογραφία μ' αρέσει περισσότερο πριν το edit. :P :D

Ρε προτείνετε κανένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων. Βασικά αυτό που θέλω να μάθω να κάνω είναι που απομονώνετε ένα κομμάτι από μια εικόνα, διατηρώντας το χρώμα του και πειράζετε το υπόλοιπο. Έχει πολύ όμορφο αποτέλεσμα. *_*

Anyways. Καλλιτεχνικές δεν τις λες, αλλά βαριέμαι και θέλω κάτι ν' ανεβάσω.

Αυτό είναι από άσκηση της βιολογίας που έλυνα στον πίνακα. Απλά μ'άρεσε απίστευτα ο τρόπος που το έγραψα ε κι είπα να το απαθανατίσω. Ναι, μπορεί να είναι απλώς ένα αλλά τι σημασία έχει;



Αυτό είναι το χέρι μου κι η 1η απόπειρα να κάνω αυτό που περιγράφω πιο πάνω. Αλλά dude, είναι φτιαγμένο στο paint. XD

Αρχική:


After:

Final:

Συμφωνώ με τη Χριστιάννα ,Morelo πολύ μαυρίλα έχει η επεξεργασμένη και χάνεις την όμορφη φυσική ατμόσφαιρα του δειλινού στο ''βωμό'' ενός πιο ''εντυπωσιακού'' ; ηλιοβασιλέματος.Φιλικά ..: ) : )
(Εδώ που τα λέμε και σε αυτές που είχα ποστάρει κ εγώ, μου χτυπάει άσχημα στο μάτι η επεξεργασία που έχω κάνει όταν τις βλέπω στο λαπτοπ (τις επεξεργάστηκα στο ντεσκτοπ ). Σε αυτήν με το κοριτσάκι υπάρχει πολύ ασπρίλα και το κοριτσάκι -παρά τη προσπάθεια μου για το αντίθετο- μπερδεύεται με το φόντο.Στη τελευταία το παράκανα με τις καμπύλες και φαίνεται μια ψεύτικη ''υφή'' σε κάποια σημεία της εικόνας. Αλλά όλα αυτά τα είδα όταν άλλαξα οθόνη.:P)

Χριστιάννα χρησιμοποιώ το gimp και είμαι αρκετά ευχαριστημένη ,πιστεύω οτι θα μείνεις το ίδιο ευχαριστημένη αν δεν ψάχνεις κάτι υπερβολικά εξεζητημένο. Όσον αφορά τον αποχρωματισμό αν κατεβάσεις το gimp και αρχίσεις να ψάχνεις τις λειτουργίες του ( παίξεις με layers) θα τα βρεις σχετικά ευκολα. Αν χρειαστείς βοήθεια στειλε πμ .: )


Ωραίo το m σου, έχουμε το ίδιο μανό (seventeen?) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Morelo σου χώνω -1 γιατί η συγκεκριμένη φωτογραφία μ' αρέσει περισσότερο πριν το edit. :P :D

Ρε προτείνετε κανένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνων. Βασικά αυτό που θέλω να μάθω να κάνω είναι που απομονώνετε ένα κομμάτι από μια εικόνα, διατηρώντας το χρώμα του και πειράζετε το υπόλοιπο. Έχει πολύ όμορφο αποτέλεσμα. *_*

Anyways. Καλλιτεχνικές δεν τις λες, αλλά βαριέμαι και θέλω κάτι ν' ανεβάσω.

Αυτό είναι από άσκηση της βιολογίας που έλυνα στον πίνακα. Απλά μ'άρεσε απίστευτα ο τρόπος που το έγραψα ε κι είπα να το απαθανατίσω. Ναι, μπορεί να είναι απλώς ένα αλλά τι σημασία έχει;



Αυτό είναι το χέρι μου κι η 1η απόπειρα να κάνω αυτό που περιγράφω πιο πάνω. Αλλά dude, είναι φτιαγμένο στο paint. XD

Αρχική:


After:

Final:

Στο photoshop γίνεται αρκετά εύκολα, με μετατροπή της εικόνας σε b&w (ή και άλλους χρωματισμούς, μέσω gradients και λοιπών μεθόδων) και χρήση του history brush tool σε όσα κομμάτια θες να επαναφέρεις.

Για το gimp, υπάρχει πάντα αυτό το tutorial. Ή αυτό. Λίγο πιο πολύπλοκη η μέθοδος, αλλά παρόμοια τα αποτελέσματα.

Και, για να συνεχίσουμε το ταξίδι στον κόσμο των αγαπημένων φωτογράφων της Εύας (είναι πολλοί οι άτιμοι:P):

Gregory Crewdson. Εμφανώς στημένη φωτογραφία, με ιδιαίτερο φωτισμό και μια άκαμπτη πρωταγωνίστρια στη μέση της καταστροφής (όπως και οι περισσότερες φωτογραφίες του, άλλωστε). Μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη Χριστιάννα ,Morelo πολύ μαυρίλα έχει η επεξεργασμένη και χάνεις την όμορφη φυσική ατμόσφαιρα του δειλινού στο ''βωμό'' ενός πιο ''εντυπωσιακού'' ; ηλιοβασιλέματος.Φιλικά ..: ) : )

Eγω δεν συμφωνώ.. η συγκεκριμένη φώτο δεν είχε να δείξει κάτι το ενδιαφέρον απο μεριάς τοπίου,απλά τσιμέντο φαινόταν(εκει που μπήκε σκίαση).Οπότε βάζοντας σκίαση παρατήρησα ότι ο ουρανός-σύννεφα και ο ήλιος πήραν ενα διαφορετικό πιο ζέστο χρώμα, δόθηκε περισσότερη έμφαση στο ηλιοβασίλεμα και μου άρεσε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Eγω δεν συμφωνώ.. η συγκεκριμένη φώτο δεν είχε να δείξει κάτι το ενδιαφέρον απο μεριάς τοπίου,απλά τσιμέντο φαινόταν(εκει που μπήκε σκίαση).Οπότε βάζοντας σκίαση παρατήρησα ότι ο ουρανός-σύννεφα και ο ήλιος πήραν ενα διαφορετικό πιο ζέστο χρώμα, δόθηκε περισσότερη έμφαση στο ηλιοβασίλεμα και μου άρεσε....

Μμμ...καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, δεκτό. : ) Απλά επειδή τα καμμένα μαύρα σημεία στην φώτο καταλαμβάνουν μεγάλη επιφάνεια κουράζει το μάτι το τελικό αποτέλεσμα.Προσωπική άποψη πάντα και φιλικά...: )

@Σελήνη : φοβερή φωτογραφία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερ!να

Νεοφερμένος

Η κατερ!να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Eγω δεν συμφωνώ.. η συγκεκριμένη φώτο δεν είχε να δείξει κάτι το ενδιαφέρον απο μεριάς τοπίου,απλά τσιμέντο φαινόταν(εκει που μπήκε σκίαση).Οπότε βάζοντας σκίαση παρατήρησα ότι ο ουρανός-σύννεφα και ο ήλιος πήραν ενα διαφορετικό πιο ζέστο χρώμα, δόθηκε περισσότερη έμφαση στο ηλιοβασίλεμα και μου άρεσε....
Εχεις δικιο σε αυτο που λες...και μενα μου αρεσε καλυτερα μετα την επεξεργασια...τα χρωματα του ουρανου ζωντανεψαν αρκετα αν και μαυρισε πολυ....αλλα τα χρωματα ηταν τοσο μαγικα που δεν το προσεχα!! ειναι σαν ζωγραφια, σαν ψευτικο... (η δικη μου προσωπικη αποψη) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Μια νηπιακή ψηφιακή δημιουργία μου( απο 2 δικές μου φώτο ):redface:
.Η αρχική ιδέα είναι απο μια ζωγραφιά που είχα κάνει δίπλα σε ενα ποιημα μου.:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
mini_kataraxtis.jpg
fusi.jpg
Καλοκαίρι 2009


pagkaki.jpg
Η καλύτερη φωτογραφία μου, κατα πολλούς:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Δεν τις έχω επεξεργαστεί καθόλου, ακόμα και η ασπρόμαυρη, βγήκε με την αντίστοιχη λειτουργία του κινητού:D

Περιττό: Έχουν ανάλυση 2mp!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
DSC5250.jpg

DSC05246.jpg

View attachment 36288

(οχι ιδιαίτερα ''καλλιτεχνικές''...αλλά τεσπα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top