Καλές σχολές 1ου πεδίου

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για μενα αν και ειμαι της τεχνολογικης δυο σχολες που γουσταρα τρελα απο πρωτο ειναι η θεωρια και ιστορια της τεχνης και θεατρικες σπουδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Για μενα αν και ειμαι της τεχνολογικης δυο σχολες που γουσταρα τρελα απο πρωτο ειναι η θεωρια και ιστορια της τεχνης και θεατρικες σπουδες.
Το θέμα με αυτές τις σχολές είναι πως θα μπορούσες άνετα να ασχοληθείς με τα αντικείμενά τους είτε με προσωπική έρευνα είτε με κάποιο μεταπτυχιακό, έχοντας στο background σου ένα πιο «ισχυρό»-ευρύ πτυχίο. Π.χ., τελειώνεις Ιστορικό-Αρχαιολογικό, κατεύθυνση Αρχαιολογίας, μεταπτυχιακό στην Ιστορία της Τέχνης, έχοντας και πτυχίο φιλολόγου-ιστορικού.
Αλλά μπρος στη θέληση και τα όνειρα του καθενός δε χωρά η λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silvia7

Νεοφερμένος

Η Silvia7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ποια κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερη σχολη και με περισσοτερες προοπτικες,προσχολικη αγωγη η δημοτικης εκπαιδευσεις?
και τι ακριβως κανεις στην προσχολικη αγωγη μονο τραγουδακια κ κουκλοθεατρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ποια κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερη σχολη και με περισσοτερες προοπτικες,προσχολικη αγωγη η δημοτικης εκπαιδευσεις?
και τι ακριβως κανεις στην προσχολικη αγωγη μονο τραγουδακια κ κουκλοθεατρο?

Αν είναι δυνατόν να νομίζεις πως κάνουν "μόνο τραγουδάκια και κουκλοθέατρο" :confused:
https://www.ecd.uoa.gr/?lang=el

https://www.ecd.uoa.gr/wp-content/uploads/2013/05/%CE%A0%CE%A3_2013-14-.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ποια κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερη σχολη και με περισσοτερες προοπτικες,προσχολικη αγωγη η δημοτικης εκπαιδευσεις?
και τι ακριβως κανεις στην προσχολικη αγωγη μονο τραγουδακια κ κουκλοθεατρο?

άμα ήταν μόνο τραγουδάκια και κουκλοθέατρο δεν θα ήταν σχολή σε πανεπιστήμιο :worry:

όσο για το αν έχει προοπτικές η προσχολική αγωγή ή η δημοτική εκπαίδευση μπορώ να σου πώ καμία :) . Γενικά οι θέσεις εργασιας που θέλουν πτυχίο από κάποια σχολή στο πρώτο πεδίο είναι υπερκορεσμένες. Μπορώ να πω ότι αγγλική-ελληνική φιλολογία,προσχολική-δημοτική εκπαίδευση δεν έχουν μέλλον σε αυτή τη χώρα (τουλάχιστον για τα επόμενα το λιγότερο 8 χρόνια)
Αν όμως θες οπωσδήποτε να βρεις μια σχολή απτις δύο με περισσότερες προοπτικές θα έλεγα δημοτική εκπαίδευση.
Τόσο επειδή αυτοί που επιλέγουν προσχολική αγωγή είναι τουλάχιστον 5 φορές περισσότεροι από αυτούς που επιλέγουν δημοτική εκπαίδευση,αλλά και επειδή πιστεύω ότι με την οικονομική κρίση είναι πιο ευάλωτη η προσχολικ΄λη αγωγή.Υπολόγισε πόσοι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί κλείνουν,πόσοι ιδιωτικοί αδειάζουν και μετά κλείνου και πόσοι άνθρωποι προτιμούν να παρατήσουν μία δουλειά με το βασικό μισθό για να φροντίζουν το παιδί τους παρά να δίνουν όλο το μισθό τους και κάτι παραπάνω για να το φροντίζει ξένη.Sure κλείνουν και δημοτικά,αλλά η δημόσια δημοτική εκπαίδευση είναι απολύτως απαραίτητη και δεν θα καταργηθεί,ενώ η δημόσιοι δημοτικοί σταθμοί στο τσακ είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου κάτι... Οι ξένες γλώσσες γενικά ως επιστήμη (ξένες φιλολογίες, μετάφραση/διερμηνεία κλπ), πόση επαγγελματική αποκατάσταση αναμένεται να έχουν στο μέλλον; Τοσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου κάτι... Οι ξένες γλώσσες γενικά ως επιστήμη (ξένες φιλολογίες, μετάφραση/διερμηνεία κλπ), πόση επαγγελματική αποκατάσταση αναμένεται να έχουν στο μέλλον; Τοσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό...
Στο μακρινό μέλλον θα έχουν αποκατάσταση αλλά λιγότερη σε σχέση με τώρα ή λίγα χρόνια πριν. Αν ομως σου αρέσει κάτι θα βρεις την άκρη για να πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου κάτι... Οι ξένες γλώσσες γενικά ως επιστήμη (ξένες φιλολογίες, μετάφραση/διερμηνεία κλπ), πόση επαγγελματική αποκατάσταση αναμένεται να έχουν στο μέλλον; Τοσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό...
Εγω πιστευω πως θα εχουν παντως... Οι ξενες γλωσσες ειχαν εχουν και θα εχουν δουλεια... Μπορει λιγοτερη απο παλιοτερα αλλα θα εχουν σιγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ποια τμηματα πιστευετε οτι ειναι πολυ καλα(για το 1ο πεδιο μιλαμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Ποια τμηματα πιστευετε οτι ειναι πολυ καλα(για το 1ο πεδιο μιλαμε)

ως προς ευκολία ή ενδιαφέρον είναι καθαρά υποκειμενικό.Αν εννοείς καλά ως προς την επαγγελματική αοκατάσταση,θα έλεγα οτιδήποτε εκτός από φιλολογία,κοινωνιολογία,θεολογία και βρεφονηπιακά(ή ότι έχει να κάνει με παιδιά).Αρχαιολογία και τέτοια έχουν μέλλον πιστεύω κυρίως σε εξωτερικό,δημοσιογραφία,ηθοποιία(1ο πεδίο δεν είναι; ),ψυχολογία,νομική όπως πάντα νομίζω δεν είναι ποτέ σίγουρα επαγγέλματα,αλλά αν είσαι τυχερός και ενδιαφέρεσαι πολύ θα πετύχεις(ή αν έχεις κανένα μέσον :P ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εμ θα λεγα και στα δυο!!
Η βρεφονηπιοκομια θα μου αρεσρ αλλα ειμαι αγορι και καταλαβαινεις τι μου λενε δυστυχως οι περισσοτεροι:(
Η ηθοποια επισης παρα πολυ!!
Η κοινωνικη εργασια δεν ειναι κατι σαν την ψυχολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εμ θα λεγα και στα δυο!!
Η βρεφονηπιοκομια θα μου αρεσρ αλλα ειμαι αγορι και καταλαβαινεις τι μου λενε δυστυχως οι περισσοτεροι:(
Η ηθοποια επισης παρα πολυ!!
Η κοινωνικη εργασια δεν ειναι κατι σαν την ψυχολογια?

κοινωνική εργασία είναι άλλο.Κοινωνιολογία λέγεται.Και από όσο έχω κοιτάξει δεν έχει να κάνει τόσο με την ψυχολογία.Μπορεί να ασχολείται με κάποια παρόμοια πράγματα αλλά δεν είναι τόσο στη πρακτική μορφή.Δηλαδή οι περισσότεροι κοινωνιολόγοι δουλρύουν σε έρευνες και δεν πραγματεύονται μόνο θέματα ψυχολογίας αλλά και άλλα (π.χ. εγκληματικότητα),Υποτίθεται προσλαμβάνουν και στα νοσοκομεία και φυλακές αλλά παίρνουν περισσσότερο ψυχολόγους επειδή αυτό σπούδασαν οι ψυχολόγοι,την επικοινωνία με τον άνθρωπο και το πως να τον συμβουλεύουν και να τον βοηθούν. Η κοινωνιολογία είναι πιστεύω επάγγελμα χωρίς μελλον κυρίως επειδή δεν έχει τόσο σαφή προορισμό και κατ'επέκταση δεν έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση.

Αν ρωτάς μένα μ'αρέσουν οι σχολές αρχαιολογίας ψυχολογίας και κάτι άλλα περίεργα που πήρε το μάτι μου σε κομοτηνές δωδεκάνησα και τέτοια),δημοσιογραφίας,κάποιες σχολές στο χαροκόπειο και στη παντειο και σχολές σχετικά με μουσική,κινηματογράφο,εικόνας και ηχου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν είμαι θεωρητική, αλλά αν ήμουν, θα διάλεγα κάποια ξένη φιλολογία ή το τμήμα Μετάφρασης και Διερμηνείας, που μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον! Βέβαια,δεν γνωρίζω αν θα είναι εύκολο να βρει κάποιος δουλειά αφού τελειώσει μια από αυτές τις σχολές, αλλά κανένα επάγγελμα δεν έχει σίγουρο μέλλον,οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν είμαι θεωρητική, αλλά αν ήμουν, θα διάλεγα κάποια ξένη φιλολογία ή το τμήμα Μετάφρασης και Διερμηνείας, που μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον! Βέβαια,δεν γνωρίζω αν θα είναι εύκολο να βρει κάποιος δουλειά αφού τελειώσει μια από αυτές τις σχολές, αλλά κανένα επάγγελμα δεν έχει σίγουρο μέλλον,οπότε...
Το δεύτερο με ενδιέφερε και μένα αλλά κοίταξα πληροφορίες στο Internet και είδα ότι πρέπει να ξέρεις παρα πολύ καλά και τις δυο γλώσσες στις οποίες θα εξεταστείς Πανελλαδικώς γιατί όταν εισαχθείς στο τμήμα θεωρούνται δεδομένες.Τώρα δε ξέρω κατά πόσο ισχύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης πιστευετε οτ εχει μελλον?μ ενδιαφερει παρα πολυ και θελω να ασχοληθω απλα δν ξερω κατα ποσο θα βρω δουλεια...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πολυ ενδιαφερουσα σχολη, και τα μαθηματα ειναι πολυ ωραια αλλα απο δουλεια δυσκολα...Οχι ομως οτι εχω να σου προτεινω κατι καλυτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
το παιδαγωγικο ειδικης αγωγης πιστευετε οτ εχει μελλον?μ ενδιαφερει παρα πολυ και θελω να ασχοληθω απλα δν ξερω κατα ποσο θα βρω δουλεια...:hmm:

εγώ πιστεύω ότι έχει μέλλον καθώς οι φοιτητές της σχολής είναι λίγοι(σε σχέση με το παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης) και πάντα θα υπάρχει ζήτηση(έστω και μικρή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ζητηση ισως να υπαρχει για παιδια κατ' οικων γιατι σε σχολειο δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ζητηση ισως να υπαρχει για παιδια κατ' οικων γιατι σε σχολειο δυσκολα
Αυτη τη στιγμή εργάζονται σχεδόν όλοι οι απόφοιτοι του συγκεκριμένου τμήματος. Ως αναπληρωτές βέβαια, αλλα κάτι είναι και αυτο. Γενικότερα όσα υπάρχει η χρηματοδότηση μέσω του ΕΣΠΑ οι ειδικοί παιδαγωγοί δεν πρόκειται να μείνουν στα αζήτητα. Για το μέλλον όμως δε μπορεί να προβλέψει κανεις τίποτα με σιγουριά. Το θετικό με το συγκεκριμένο τμήμα είναι ότι μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις εργασίας και στον ιδιωτικό τομέα και φυσικά δεν αναφερομαι μόνο σε ιδιωτικά σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Το δεύτερο με ενδιέφερε και μένα αλλά κοίταξα πληροφορίες στο Internet και είδα ότι πρέπει να ξέρεις παρα πολύ καλά και τις δυο γλώσσες στις οποίες θα εξεταστείς Πανελλαδικώς γιατί όταν εισαχθείς στο τμήμα θεωρούνται δεδομένες.Τώρα δε ξέρω κατά πόσο ισχύει...

καπου ειχε παρει το ματι μου (και στο λεω για να το ψαξεις και ΟΧΙ ως δεδομενο) οτι λογω του αρκετα χαμηλου επιπεδου στα ειδικα βοηθουν τα παιδια και στο να βελτιωσουν την γλωσσα. σιγουρα ειναι ενα αρκετα ενδιαφερον τμημα για οσους αγαπουν τις γλωσσες. αντιστοιχα μπορεις να μπεις σε μια ξενη φιλολογια και οσο εισαι εκει να τελειοποιησεις και μια δευτερη γλωσσα και να το παλεψεις για το μεταπτυχιακο στην θεσσαλονικη διερμηνειας-μεταφρασης στο οποιο επισης δουλευεις σε δυο γλωσσες.

το πρωτο πεδιο παντως ειναι πικρη ιστορια, ακομα θυμαμαι φιλολογο α λυκειου να μας παρακαλαει να μην μπουμε πρωτο πεδιο, οτι δεν υπαρχει κανενα μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top