Καθυστέρησα ένα εξάμηνο

aggelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Λοιπόν, γράφω αυτό το ποστ γιατί είχα ανάγκη να μοιραστώ το πρόβλημά μου! Αυτή την περίοδο είμαι στα πρόθυρα της κατάθλιψης γιατί έχω τελειώσει το έκτο έτος στην Ιατρική και θα τελειώσω μάλλον το Γενάρη. Νοιώθω πολύ άσχημα που καθυστερώ. Μη με αντιμετωπίσετε γλαφυρά. Απαντήστε σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα 6 έτη δεν είναι η Ιατρική? Άρα γιατί λες οτι καθυστερείς? :confused:
Πάντως ακόμα και να κάτσεις 1 ή και 2 και παραπάνω χρόνια στη σχολή αν το σκεφτείς δεν έγινε και τίποτα. Το μόνο που αλλάζει είναι η γνώμη των γύρω, την οποία οταν δεν σε επηρεάζει άμεσα καλύτερα να τη γράψεις να μην πω που! Είναι δύσκολες αυτές οι σχολές, και στη δική μου σχεδόν κανείς δεν τελειώνει στην ώρα του.
Εκτός αν εννοείς οτι στεναχωριέσαι που τελειώνεις τη σχολή, οπότε αυτό είναι πιο κατανοητό (και πιθανότερο τώρα που το σκέφτομαι :P)... τι ακριβώς σε λυπεί περισσότερο οσον αφορά αυτό το θέμα? Οτι θα δουλέψεις? Οτι θα χάθεις με τους συμφοιτητές σου? Οτι θα χάσεις τη φοιτητική σου ζωή? Τι? Ο,τι και να είναι πάντως σκέψου τα πλεονεκτήματα της νέας σου ζωής...
Τέσπα μέχρι να εξηγήσεις καλύτερα το πρόβλημα καλύτερα να το βουλώσω γιατί παίζει να λέω άλλα αντ'άλλων! :P :P

ΥΓ: Καλωσόρισες!
ΥΓ2: Καλύτερα να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί στη γλώσσα του ιντερνετ σημαίνει οτι φωνάζεις. Είναι και περασμένη η ώρα τώρα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από aggelos:
ΛΟΙΠΟΝ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ!ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΕΚΤΟ ΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΓΕΝΑΡΗ.ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΩ.ΜΗ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΓΛΑΦΥΡΑ.ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΣΟΒΑΡΑ

Εξι χρόνια δεν είναι η ιατρική? Ενα εξάμηνο παραπάνω και για τόσο δύσκολη και απαιτητική σχολή δεν μου φαίνεται τόσο τρομερό... Μήπως αγχώνεσαι υπερβολικά? Σε πιεζουν οι γονείς σου να τελειώσεις? Μένεις σε άλλη πόλη και φωνάζουν για τα έξοδα?

Εγώ τελειώνω 6ο έτος στο πολυτεχνείο και τώρα ίσως πάρω πτυχίο, αν όλα πάνε καλά. Δεν είναι και το καλυτερό μου που έχω καθυστερήσει, αλλά δεν το βλέπω και τόσο τραγικό...

ps.Μην γράφεις με κεφαλαία γιατί στην γλώσσα του ίντερνετ σημαίνεί ότι φωνάζεις, και δίνει επιθετικό τόνο στα μηνυματά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
nv σχεδόν το ίδιο απαντήσαμε! :P
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται, χιχι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
nv σχεδόν το ίδιο απαντήσαμε! :P
Τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται, χιχι! :P

το είδα!!:P Ετσι-ετσι!!!!:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Όντως η Ιατρική ειναι 6 χρονια.Αυτο που με ενοχλει ειναι οντωσ η γνωμη που θα εχουν οι γυρω μου για μενα,αυτο κυριωσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από aggelos:
Όντως η Ιατρική ειναι 6 χρονια.Αυτο που με ενοχλει ειναι οντωσ η γνωμη που θα εχουν οι γυρω μου για μενα,αυτο κυριωσ.

Εξι χρόνια φοιτητης και δεν έχεις δει κανένα φιλο-γνωστό που το καθυστερεί? Η παρέα μου (10-15 άτομα) κανείς δεν έχει πάρει πτυχίο και οι πρώτοι θα πάρουν τώρα, στα έξι χρόνια (πολυτεχνείο κανονικά είναι 5). Αλλοι που ήταν φοιτητές δεν πρόκειται να πουν τίποτα. Κάτι θειες και σογια γενικα ότι πουν, αμα πουν από την κακία τους θα τα πουν (γιατί ο γιος-κορη-ανιψιος-μπατζανακης δεν κατάφερε ποτέ να μπει σε μια τόσο καλή σχολή!). Αυτα τα κακόβουλα σχόλια μην σε νοιάζουν, εσύ έχεις χαράξει τον δρόμο σου και μια χαρα τα πας μεχρι τώρα. Ασε που δεν νομίζω να σχολιάσει κανείς, και στο κατω κατω ένα εξάμηνο παραπάνω δεν είναι ούτε τραγικό ουτε πρωτοφανες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχεις κάτσει να σκεφτείς ποτέ γιατί σε ενδιαφέρει τόσο η γνώμη τους ώστε να σου προκαλεί ακόμα και ...κατάθλιψη? Μήπως είναι κατάλοιπο της σχολικής ηλικίας που σου είχαν εμφυσήσει οι γονείς σου για να διαβάζεις περισσότερο (ή γιατι έτσι ήταν η νοοτροπία τους)?
Πχ "διάβασε παιδι μου να περάσεις σε μια καλή σχολή αλλιώς θα σε κοροιδέυουν όλοι"
"πήγαινε γιατρός να σε θαυμάζουν όλοι"
κλπ κλπ κλπ που πολλοί ακούγαμε απο τους γονείς μας, ιδίως όσοι ήταν καλοί μαθητές στο σχολείο.

Οι γύρω σου αν αξίζουν δεν θα σε κρίνουν απο τους βαθμούς που παίρνεις αλλα απο το τι άνθρωπος είσαι. Αν είναι τέτοιοι που θα σε θεωρήσουν σκάρτο επειδή έκανες 1 εξάμηνο παραπάνω να βγάλεις τη σχολή τότε δεν νομίζω οτι αξίζει να ασχολείσαι με τη γνώμη τους.

Μήπως επειδή είχες συνηθίσει να είσαι πάντα πρώτος τώρα σου κακοφαίνεται που θα τελειώσουν άλλοι πριν απο σένα? Μήπως δηλαδή δεν σε τρομάζει το ενδεχόμενο να έχουν οι γύρω σου αρνητική γνώμη αλλά το ενδεχόμενο απλά η γνώμη τους να μην είναι διαίτερα θετική? Μήπως έχεις συνηθίσει να εισπράττες θαυμασμό και σου κακοφαίνεται αν σκεφτείς οτι απλά θα πουν "ε εντάξει μωρε, καααλος φοιτητής ήταν, δεν έκατσε πολυ παραπάνω" αντι για "ο Άγγελος? Ιδιοφύια!" ?
'Απο προσωπική εμπειρία στα λέω τα παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv:
Αλλοι που ήταν φοιτητές δεν πρόκειται να πουν τίποτα. Κάτι θειες και σογια γενικα ότι πουν, αμα πουν από την κακία τους θα τα πουν (γιατί ο γιος-κορη-ανιψιος-μπατζανακης δεν κατάφερε ποτέ να μπει σε μια τόσο καλή σχολή!).

Ακριβώς!! Κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό! Οι μόνοι που κάνουν αρνητικά σχόλια για την επίδοση μου στη σχολή είναι άτομα που η επίδοση των δικών τους παιδιών είναι a priori χειρότερη λόγω...σχολής! Φαντάζομαι κι εσύ nv τα ίδια έχεις περάσει κ το λες αυτό!
Να δεις η "πεθερά" μου, ευκαιρία ψάχνει να υποτιμήσει τη σχολη΄μου και την επίδοση μου πλαγίως παντα επειδή ο δικός της γιός ειναι γερμανική φιλολογία! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Ακριβώς!! Κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό! Οι μόνοι που κάνουν αρνητικά σχόλια για την επίδοση μου στη σχολή είναι άτομα που η επίδοση των δικών τους παιδιών είναι a priori χειρότερη λόγω...σχολής! Φαντάζομαι κι εσύ nv τα ίδια έχεις περάσει κ το λες αυτό!
Να δεις η "πεθερά" μου, ευκαιρία ψάχνει να υποτιμήσει τη σχολη΄μου και την επίδοση μου πλαγίως παντα επειδή ο δικός της γιός ειναι γερμανική φιλολογία! :mad:

Πέρασα με την δευτερη φορά στην σχολή που ήθελα (ειμαι με το παλιό). Πάντα ήμουν άριστη μαθήτρια(αριστεία και βραβεία), αλλά για κάποιους δικούς μου λόγους, στην τρίτη λυκείου απλά δεν διάβαζα... Και φυσικά δεν πέρασα. Ε, ολοι οι συγγενεις βγάλαν το άχτι τους και τα απωθημένα χρόνων! Να παίρνουν τηλέφωνα, όταν είχαν βγει τα αποτελέσματα και να μου λένε :"Α! δεν πέρασες... τι? σε τει? μόνο??? που ήσουν πάντα αριστη μαθήτρια..??ΑΑΑΑ!!" και μόνο που δεν έβαζαν τα γέλια από την χαρά τους!!! Ενώ αν ήταν άλλος θα του έλεγαν μπραβο και συγχαρητήρια, αφού είχα περάσει σε κάποια σχολή , εστω και αν δεν ήταν αυτή που ήθελα, έστω και αν δεν ήταν ΑΕΙ. Μόνο ένας βρέθηκε να μου πει συγχαρητηρια, ο παππους μου, ενώ ήταν πάντα το ονειρο του να μπει κάποιο από τα εγγονια του σε πολυτεχνειο (ειχε μπει στην εποχή του, αλλά είχε αναγκαστει να τα παρατησει και του είχε μείνει άχτι!!!), και μάλιστα μου έστειλε και ένα σημαντικό ποσό για συγχαρητήρια! Όλοι οι άλλοι κουτσομπόλευαν και χαίρονταν, και μάλιστα λέγαν στην μητέρα μου ότι είχε πετάξει τα λεφτά που έιχε δώσει για τα φροντιστηριά μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nv:
Πέρασα με την δευτερη φορά στην σχολή που ήθελα (ειμαι με το παλιό). Πάντα ήμουν άριστη μαθήτρια(αριστεία και βραβεία), αλλά για κάποιους δικούς μου λόγους, στην τρίτη λυκείου απλά δεν διάβαζα... Και φυσικά δεν πέρασα. Ε, ολοι οι συγγενεις βγάλαν το άχτι τους και τα απωθημένα χρόνων! Να παίρνουν τηλέφωνα, όταν είχαν βγει τα αποτελέσματα και να μου λένε :"Α! δεν πέρασες... τι? σε τει? μόνο??? που ήσουν πάντα αριστη μαθήτρια..??ΑΑΑΑ!!" και μόνο που δεν έβαζαν τα γέλια από την χαρά τους!!! Ενώ αν ήταν άλλος θα του έλεγαν μπραβο και συγχαρητήρια, αφού είχα περάσει σε κάποια σχολή , εστω και αν δεν ήταν αυτή που ήθελα, έστω και αν δεν ήταν ΑΕΙ. Μόνο ένας βρέθηκε να μου πει συγχαρητηρια, ο παππους μου, ενώ ήταν πάντα το ονειρο του να μπει κάποιο από τα εγγονια του σε πολυτεχνειο (ειχε μπει στην εποχή του, αλλά είχε αναγκαστει να τα παρατησει και του είχε μείνει άχτι!!!), και μάλιστα μου έστειλε και ένα σημαντικό ποσό για συγχαρητήρια! Όλοι οι άλλοι κουτσομπόλευαν και χαίρονταν, και μάλιστα λέγαν στην μητέρα μου ότι είχε πετάξει τα λεφτά που έιχε δώσει για τα φροντιστηριά μου!

Πόσο με εκνευρίζουν κάτι τέτοια!!! :mad: :mad: :mad:
Κι εγώ έχω κάτι θείους που όποτε με βλέπουν κάτι στραβό προσπαθούν να μου βρουν. Συνήθως για κάποια επίδοση μου. Ακόμα και τότε στις πανελληνίες με ρωτάνε πόσα μόρια έβγαλα, τους λέω 19000 και τότε κατσούφιασαν και μου λεει ο θείος μου "Πάχυνες"!! :|
Ντε και καλά δηλαδή κάτι να βρουν!

Πάντως καλα τους έκανες και ξανάδωσες! Θα θελα να βλεπα τις φάτσες τους μετά! :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες γίνομαι 22 χρονών και ξεκινάω σήμερα το 2ο έτος σπουδών μου. Κάποιοι φίλοι μου δουλεύουν ήδη και με το πτυχίο στο χέρι. Ναι στενοχωριέμαι γιατί τα χρόνια πέρασαν,έμεινα πίσω, αλλά έτσι είναι η ζωή. Αλλιώς κινείται ο καθένας και άλλα πετυχαίνει. Έκανα λάθη αλλά δε μπορώ να τα διορθώσω και να πάρω τα χαμένα χρόνια μου πίσω! Μπορώ να προχωρήσω...και προχωράω ήδη και μάλιστα καλά. Έτσι μπόρεσα και είμαι με το κεφάλι ψηλά, αν και πιο πίσω απ τους παλιούς μου φίλους.

Σημασία έχει ο αγώνας ο δικός σου! Πολύ περισσότερο δε, να είναι επιτυχημένος!

Αυτά για τον φίλο που άνοιξε το θέμα :)

ΥΓ: Να σου θέσω ενα ερώτημα; Μου επιτρέπεις; Όλοι αυτοί που σε κρίνουν ή θα σε κρίνουν, θα μπορούσαν να μπούν στην Ιατρική; Θα μπορούσαν να την τελειώσουν; Και αν ναι σε πόσα χρόνια; Μήπως σε μια λ-ετία όπου λ τείνει στο άπειρο;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ αυτό που έχω να πω είναι ένα...
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!! ΓΙΟΥΠΙ!!!!! :clapup:

Καλώς όρισες Άγγελε στην παρέα μας :)

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου και τους προβληματισμούς σου όμως εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς το εξής....

"Μην ανησυχείς τι σκέφτονται οι άλλοι για σένα... είναι πολύ απασχολημένοι να σκέφτονται τι σκέφτεσαι ΕΣΥ για αυτούς!!!" ;)


Χαλάρωσε... η ζωή σου είναι δική σου... κάνε τις επιλογές σου με γνώμονα τα θέλω σου και το ήθος σου και στο τέλος εσύ θα είσαι ο νικητής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
εγώ αυτό που έχω να πω είναι ένα...
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!! ΓΙΟΥΠΙ!!!!! :clapup:

Καλώς όρισες Άγγελε στην παρέα μας :)

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου και τους προβληματισμούς σου όμως εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς το εξής....

"Μην ανησυχείς τι σκέφτονται οι άλλοι για σένα... είναι πολύ απασχολημένοι να σκέφτονται τι σκέφτεσαι ΕΣΥ για αυτούς!!!" ;)


Χαλάρωσε... η ζωή σου είναι δική σου... κάνε τις επιλογές σου με γνώμονα τα θέλω σου και το ήθος σου και στο τέλος εσύ θα είσαι ο νικητής :)
Απλά Respect..!!:worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
άγγελε, σύνελθε :ηχηρό_σκαμπίλι:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Πραγματικά όλα όσα είπατε μου έδωσαν κουράγιο. Πιο κοντά στην ψυχοσύνθεσή μου πλησίασε η Michelle.Όποιος θέλει ας συνεχίσει να γράφει σχετικά με το θέμα. Με βοηθάει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top