Καθηγητικές Σχολές

Anthie95

Νεοφερμένος

Η Anthie95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παιδιά είμαι η Ανθή και είμαι στην τελευταία τάξη του Γυμνασίου. Εχω αποφασίσει οτι θελω να γίνω καθηγήτρια αλλα δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι καθήγητρια θέλω να γίνω. Όπως το κόβω μάλλον Θεωρητική θα διαλέξω στο Λύκειο. Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν μπορειτε να μου πείτε ποιά καθηγητικά επαγγέλματα μπορεί να επιλέξει κανείς απο την Θ.Κ. και ποιο απο αυτά θα έχει μια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση ή τουλάχιστον μια επαγγελματική διεξοδο. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Καθηγητης και καλη αποκατασταση λιγο δυσκολο. Απλα εχεις και αλλες διεξοδους εκτος απο το δημοσιο σαν καθηγητης. Μπορεις να γινεις φιλολογος(θα κανεις νεα και αρχαια ελληνικα +λατινικα) . Επισης οι ξενες φιλολογιες ειναι στη θεωρητικη πχ Αγγλικη Φιλολογια Γαλλικη Φιλολογια γερμανικη ιταλικη.. Και θεολογια πας απο θεωρητικη. Οποτε βγαινεις καθηγητης θρησκευτικων. Αν και σαν θεολογος μονο σε σχολειο μπορεις να δουλεψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Οι "καθηγητικές" σχολές της θεωρητικής είναι η ελληνική, αγγλική, γαλλική, γερμανική κλπ. φιλολογία και η θεολογία. Υπάρχουν επίσης και οι σχολές παιδαγωγικών, από τις οποίες βγαίνεις δάσκαλος δημοτικού (όχι γυμνασίου - λυκείου). Νομίζω πως καθηγητής μπορείς να γίνεις και αν τελειώσεις ΦΠΨ (Φιλοσοφία - Παιδαγωγικά - Ψυχολογία). Στην περίπτωση αυτή θα διδάσκεις ό,τι και ένας φιλόλογος. Επίσης καθηγητές γίνονται και οι απόφοιτοι του Ιστορικού - Αρχαιολογικού (διδάσκουν ιστορία, αρχαία ελληνικά και άλλα φιλολογικά μαθήματα).

Υ.Γ.: Για το ΦΠΨ δεν είμαι απολύτως βέβαιη. Καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον που ξέρει περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
σωστα τα λες Lita Athens και απο το ΦΠΨ φιλολογος βγαινεις!!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Και καποιος μου εχει πει παιδια οτι και απο το τμημα Θεατρολογιας εχεις αδεια να δωσεις ΑΣΕΠ για φιλολογος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Και καποιος μου εχει πει παιδια οτι και απο το τμημα Θεατρολογιας εχεις αδεια να δωσεις ΑΣΕΠ για φιλολογος...


Τί??? Από που κι ως πού???
Δέχομαι το ΦΠΨ, τουλάχιστον διδάσκονται αρχαιοελληνικά, νεοελληνικά κλπ., έστω και λιγότερα από το Φιλολογικό...
Η Θεατρολογία όμως τί σχέση έχει???
Ελπίζω να μην ισχύει και να οφείλεται σε παραπληροφόρηση εκείνου που σου το είπε...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
εχεις ενα δικιο, αλλα κανουν κι αυτοι αρχαια, κ φυσικα κανουν τραγωδιες, λογω του οτι ειναι θεατρο. Δηλαδη, κ στο ΦΠΨ ελαχιστα ειναι τα υποχρεωτικα αρχαια κ απειροελαχιστοι αυτοι που επιλεγουν extra. Ετσι εχω ακουσει, αλλα οπως ειπα δε γνωριζω εγκυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μπορεί να κάνουν τραγωδίες και αρχαίο δράμα, αλλά δεν κάνουν αρχαιοελληνική γλώσσα, λατινικά, νεοελληνική φιλολογία, βυζαντινή γραμματεία,γλωσσολογία, ιστορία κλπ. Με την ίδια έννοια και οι φοιτητές του φιλολογικού κάνουν ψυχολογία σε ένα - δυο εξάμηνα, αλλά δεν είναι ψυχολόγοι!!! Ελπίζω να είναι παραπληροφόρηση... γιατί είναι κάπως άδικο για τους φιλολόγους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Μπορεί να κάνουν τραγωδίες και αρχαίο δράμα, αλλά δεν κάνουν αρχαιοελληνική γλώσσα, λατινικά, νεοελληνική φιλολογία, βυζαντινή γραμματεία,γλωσσολογία, ιστορία κλπ. Με την ίδια έννοια και οι φοιτητές του φιλολογικού κάνουν ψυχολογία σε ένα - δυο εξάμηνα, αλλά δεν είναι ψυχολόγοι!!! Ελπίζω να είναι παραπληροφόρηση... γιατί είναι κάπως άδικο για τους φιλολόγους...


μεταξυ μας τωρα, αναθεμα κι αν εχει χρησιμοτητα η βυζαντινη φιλολογια.....ιδιαιτερα οταν το διδασκουν πυροβολημενοι καθηγητες....Ε και ιστορια, κι εμεις δεν κανουμε ιδιαιτερα...τελος παντων, προφανως κ δεν πιστευω οτι θα επρεπε να εχουν δικαιωματα, αλλα επισης δεν πιστευω οτι οι φιλολογοι θα επρεπε να διδασκουν ιστορια, εφοσον δεν τη διδασκομαστε, οπως κ οι ιστορικοι δε θα επρεπε να κανουν λογοτεχνια κ αρχαια. Αλλα στην Ελλαδα ζουμε...αυτα ειναι ψηλα γραμματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Καθηγητικές σχολές απο θεωρητική είναι αυτές που είπαν οι προλαλήσαντες.

Φιλόλογος βγαίνεις από πάρα πολλές (Φιλολογίας, Φ.Π, Ιστορικό-Αρχαιολογικό, Φ.Π.Ψ, Φιλοσοφίας αν δεν μου διαφεύγει καμία) αν και προσωπική μου πρόταση είναι πως αν κάποιος θέλει να γίνει φιλόλογος να επιλέγει σχολή Φιλολογίας και όχι Φ.Π. Όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση, το δημόσιο προσφέρει την καλύτερη, γιατί τα ιδιαίτερα δεν είναι και ό,τι καλύτερο (προσωπική άποψη)

Αγγλική Φιλολογία είναι μια πάρα πολύ επιλογή με την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Πάντα κάποιο φροντιστήριο ζητάει άτομα...
Γενικα, οποιαδήποτε ξένη φιλολογία είναι καλή επιλογη.

Απο εκεί και πέρα, υπάρχουν τα παιδαγωγικά τμήματα είτε για δημοτικό είτε για νηπιαγωγείο, τα οποία είναι σχετικά εύκολα ως σχολές αλλά δεν ξέρω για πόσο καιρό θα διορίζονται εύκολα στο δημόσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Καθηγητικές σχολές απο θεωρητική είναι αυτές που είπαν οι προλαλήσαντες.

Φιλόλογος βγαίνεις από πάρα πολλές (Φιλολογίας, Φ.Π, Ιστορικό-Αρχαιολογικό, Φ.Π.Ψ, Φιλοσοφίας αν δεν μου διαφεύγει καμία) αν και προσωπική μου πρόταση είναι πως αν κάποιος θέλει να γίνει φιλόλογος να επιλέγει σχολή Φιλολογίας και όχι Φ.Π. Όσο για την επαγγελματική αποκατάσταση, το δημόσιο προσφέρει την καλύτερη, γιατί τα ιδιαίτερα δεν είναι και ό,τι καλύτερο (προσωπική άποψη)

Αγγλική Φιλολογία είναι μια πάρα πολύ επιλογή με την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Πάντα κάποιο φροντιστήριο ζητάει άτομα...
Γενικα, οποιαδήποτε ξένη φιλολογία είναι καλή επιλογη.

Απο εκεί και πέρα, υπάρχουν τα παιδαγωγικά τμήματα είτε για δημοτικό είτε για νηπιαγωγείο, τα οποία είναι σχετικά εύκολα ως σχολές αλλά δεν ξέρω για πόσο καιρό θα διορίζονται εύκολα στο δημόσιο.


Πράγματι, οι ξένες φιλολογίες είναι μια καλή επιλογή καθώς το πτυχίο τους προσφέρει πολλές προοπτικές: διορισμός στο δημόσιο, πρόσληψη σε ιδιωτικό σχολείο, πρόσληψη σε φροντιστήριο, ιδιαίτερα αλλά και μεταφράσεις / διερμηνείες (δεν έχει σχέση με τη διδασκαλία αλλά είναι μια καλή επιλογή) κλπ. Πάντως, ο κόσμος δεν θα σταματήσει να μαθαίνει ξένες γλώσσες, ειδικά αγγλικά. Επομένως, είναι μια καλή ευκαιρία, αν φυσικά σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδια εγω για το θεμα του φιλολογου πιστευω οτι μονο απο τη φιλολογια βγαινεις ολοκληρωμενος φιλολογος και ενας ανθρωπος που μπορεις να ανταποκριθεις σε ολα τα θεωρητικα μαθηματα.εχω δει τα μαθηματα της φιλολογιας αλλα και αλλων οπως ιστορικου και αρχαιολογικου και τα επιπεδα αρχαιων και αλλων θεωρητικων δεν ειναι ισοβαθμισμενα.αποψη μου βεβαια.ο καθενας εχει τη δικη του.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μεταξυ μας τωρα, αναθεμα κι αν εχει χρησιμοτητα η βυζαντινη φιλολογια.....ιδιαιτερα οταν το διδασκουν πυροβολημενοι καθηγητες....Ε και ιστορια, κι εμεις δεν κανουμε ιδιαιτερα...τελος παντων, προφανως κ δεν πιστευω οτι θα επρεπε να εχουν δικαιωματα, αλλα επισης δεν πιστευω οτι οι φιλολογοι θα επρεπε να διδασκουν ιστορια, εφοσον δεν τη διδασκομαστε, οπως κ οι ιστορικοι δε θα επρεπε να κανουν λογοτεχνια κ αρχαια. Αλλα στην Ελλαδα ζουμε...αυτα ειναι ψηλα γραμματα...


αρχαια δεν πρεπει να διδασκουν οι αρχαιολογοι; δεν βγαζει νοημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρξ Βεμπερ

Νεοφερμένος

Ο Μαρξ Βεμπερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
η σχολη της αρχαιολογιας εχει αρκετα αρχαια μεσα τσεκαρε ξανα (και οι καθηγητες δινουν και πολυ βαση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top