Καθηγητής Αγγλικών μέσω proficiency

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
οχι αλλα δν πειραζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niousia

Νεοφερμένος

Η niousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μηπως γνωριζει κανεις αν κατοχος proficiency,με αδεια διδασκαλιας και επαρκεια,μπορει να εργαστει σε δημοσιο ΙΕΚ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oχι πρεπει να εχει πτυχιο Αγγλικης φιλολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niousia

Νεοφερμένος

Η niousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eυχαριστηση μου.
Για οποιαδηποτε αλλη απορια/ερωτηση μην διστάσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drew

Νεοφερμένος

Ο drew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
μηπως γνωριζει κανεις αν κατοχος proficiency,με αδεια διδασκαλιας και επαρκεια,μπορει να εργαστει σε δημοσιο ΙΕΚ?
Σε ιδιωτικά πάντως μπορείς, τώρα για το δημόσιο πρέπει να ρωτήσεις εκεί για να είσαι σίγουρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
μηπως γνωριζει κανεις αν κατοχος proficiency,με αδεια διδασκαλιας και επαρκεια,μπορει να εργαστει σε δημοσιο ΙΕΚ?

βασικά ο Teol20 έχει δίκιο... δηλαδή ότι πρέπει να είσαι της Αγγλικής Φιλολογίας.

Όμως αναφέρεις ότι έχεις και "άδεια διδασκαλίας"... μήπως πήρες το proficiency πριν το 1995 περίπου? γιατί εκείνα τα χρόνια θυμάμαι ότι ίσχυε με proficiency να διδάξεις. Δηλαδή αν είχες κινήσει τη διαδικασία και σήμερα έχεις αυτό το "επαγγελματικό δικαίωμα" με το proficieny ίσως και να μπορείς.

Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις στο κοντυνότερο ΙΕΚ σου για πληρέστερη απάντηση...
-----------------------------------------
Θυμήθηκα ότι με είχε ρωτήσει παλιότερα και μία κοπέλα (η KATARINA) για Καθηγητής σε ΙΕΚ. Κοίτα εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48073

Για να διδάξει αγγλικά σε ΙΕΚ ήθελε. Ίσως να ξέρει περισσότερα και με pm να σε βοηθήσει. Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Μόνο με πτυχίο φιλολογίας.Δεν γίνεται με Proficiency.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efthymios1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 250 μηνύματα.
Μονο με πτυχια φιλολογιας( ρωτησα τν πατερα μου που ειναι διευθυντης σε ενα ΙΕΚ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BritGreek

Νεοφερμένος

Ο BritGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
βασικά ο Teol20 έχει δίκιο... δηλαδή ότι πρέπει να είσαι της Αγγλικής Φιλολογίας.

Όμως αναφέρεις ότι έχεις και "άδεια διδασκαλίας"... μήπως πήρες το proficiency πριν το 1995 περίπου? γιατί εκείνα τα χρόνια θυμάμαι ότι ίσχυε με proficiency να διδάξεις. Δηλαδή αν είχες κινήσει τη διαδικασία και σήμερα έχεις αυτό το "επαγγελματικό δικαίωμα" με το proficieny ίσως και να μπορείς.

Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις στο κοντυνότερο ΙΕΚ σου για πληρέστερη απάντηση...
-----------------------------------------
Θυμήθηκα ότι με είχε ρωτήσει παλιότερα και μία κοπέλα (η KATARINA) για Καθηγητής σε ΙΕΚ. Κοίτα εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48073

Για να διδάξει αγγλικά σε ΙΕΚ ήθελε. Ίσως να ξέρει περισσότερα και με pm να σε βοηθήσει. Αυτά...


Μα και τώρα μπορεί να πάρει άδεια διδασκαλίας κάποιος που παίρνει το proficiency. Η άδεια διδασκαλίας παρέχεται μόνο για μαθήματα σε φροντιστήρια, ενώ πάράλληλα υπάρχει και η άδεια κατ' οίκον διδασκαλίας, η οποία είναι εντελώς διαφορετική και για να κάνεις μαθήματα κάνεις έναρξη στην εφορία και εγγράφεσαι στο ΤΕΒΕ (μαθήματα κατ' οίκον, με απόδειξη παροχής υπηρεσιών). Κι εγώ έχω άδεια διδασκαλίας από το 1994, αλλά δεν έχω το δικαίωμα να διδάξω σε ΙΕΚ με την επάρκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μα και τώρα μπορεί να πάρει άδεια διδασκαλίας κάποιος που παίρνει το proficiency. Η άδεια διδασκαλίας παρέχεται μόνο για μαθήματα σε φροντιστήρια, ενώ πάράλληλα υπάρχει και η άδεια κατ' οίκον διδασκαλίας, η οποία είναι εντελώς διαφορετική και για να κάνεις μαθήματα κάνεις έναρξη στην εφορία και εγγράφεσαι στο ΤΕΒΕ (μαθήματα κατ' οίκον, με απόδειξη παροχής υπηρεσιών). Κι εγώ έχω άδεια διδασκαλίας από το 1994, αλλά δεν έχω το δικαίωμα να διδάξω σε ΙΕΚ με την επάρκεια.

Έτσι εξηγούνται όλα... Δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτή η διάκριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεια σας. :bye:
Είμαι νέα στο φόρουμ.:)
Θα ήθελα να γίνω καθηγήτρια (δασκάλα μάλλον) Αγγλικών αλλά από ότι διάβασα πρέπει να έχω πάει πρώτο σε "σχολή"... Κάπως έτσι. Αλλά επειδή δεν το κατάλαβα πολύ καλά μπορείτε να μου εξηγήσετε τί πρέπει να κάνω για να γίνω δασκάλα. Στο Δημοτικό θέλω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν θες να γινεις δασκαλα Αγγλικων στο Δημοτικο πρεπει απαραιτητα να εχεις πτυχιο Αγγλικης Φιλολογίας.Δηλ.να σπουδασεις Αγγλικη Φιλολογια.
:)
Αν θες σε φροντιστηριο/ιδιαιτερο και το Proficiency Cambridge/Michigan θα αρκούσε!:)
Οπως και να χει θα βγαλεις με το που τελειωσεις τη σχολη επαρκεια και αδεια διδασκαλίας και your dream will become a reality!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
δε πιστεύω ότι ενας καθηγητής ειναι ικανος να διδαξει αγγλικα μόνο νε προφίσιενσυ


μπορει να μην διδαξει..! μπορει ανετα να ανοιξει δικους του υπαλληλους-καθηγητες και ετσι δεν θα χρειαστει να διδαξει...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Nαι γινεται και αυτό.
Κανεις μια επιχειρηση και ουσιαστικα ανοιγεσαι επαγγελματικα σαν ελευθερος επαγγελματίας!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Που μπορώ να σπουδασω Αγγλικης Φιλολογία; Σε πανεπιστημιο;
Για να φτιάξω δικιά μου επιχείρηση χρειάζεται πολυυ χρόνο και λεφτά.:(
(αχ ωραία. Πάντα ήθελα να γίνω:xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αγγλικη φιλολογια σπουδαζεις σε πανεπιστημιο ναι. 20140 ειχε φετος η βαση νομιζω, ομως μη σε αγχωνει το υψος των μοριων, δινεις ειδικο μαθημα αγγλικη γλωσσα που σου δινει 4000 μορια αν γραψεις 20. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αγγλικη φιλολογια σπουδαζεις σε πανεπιστημιο ναι. 20140 ειχε φετος η βαση νομιζω, ομως μη σε αγχωνει το υψος των μοριων, δινεις ειδικο μαθημα αγγλικη γλωσσα που σου δινει 4000 μορια αν γραψεις 20. :)
Και που το δίνεις αυτό;
Αα και κάτι ακόμα. Στο Λύκειο τι κατεύθυνση να ακολουθήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Στις πανελληνιες ρε :p
Θεωρητικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εγω παντως πιστευω πως πρεπει να υπαρχουν και εξετασεις για την προφορα. αν ειναι δυνατον να βλεπεις στα σεμιναρια καθηγητριες που η προφορα τους ειναι σα να βαζεις ελληνα να μιλησει κινεζικα... που πανε και διδασκουν με τετοια προφορα στα παιδια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top