Καθηγητής Αγγλικών μέσω proficiency

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παλι μπερδευεσαι.Ειμαι Ελληνας αλλα γεννηθηκα και μεγαλωσα σε αγγλοφωνη χωρα (δεν πηγα) και πηγα σχολειο κανονικα μεχρι τελους (οχι 1 και 2 ωρες οπως εδω) οπως παει ενας Ελληνας στην Ελλαδα.Οποτε η Αγγλικη ηταν η μητρικη μου γλωσσα.Τα ελληνικα τα εμαθα στην Ελλαδα.Μεγαλωνωντας σε αγγλοφωνη χωρα μαθαινεις παρα πολλα απο τη καθημερινοτητα τα οποια αλλοι θα τα μαθουν στα πανεπιστημια της ελλαδας.Δεν θα ηταν αδικο να παω να εξεταστω δινονατας πανελληνιες το οποιο εχει ελληνικα που δεν ηταν η μητρικη μου γλωσσα και να κοπω που;Στα αγγλικα που τα εμαθα απο την πρωτη μερα.Αφου θελετε να το παιζετε εσεις καθηγητες,ας μαθουν τα παιδια ΒΛΑΧΟΑΓΓΛΙΚΑ.Εδω ακους καμια φορα κανενα ξενο να μιλαει ελληνικα και λες ημαρτον.Δολοφονησε την ελληνκη γλωσσα.Οταν ερχεται η ωρα των εξετασεων οι περισσοτεροι εχουν προβλημα στο listening,γιατι αραγε;Γιατι μαθανε αγγλικα στην Ελλαδα,αρα ισχυει για ΟΛΟΥΣ οσους μαθαινουν μια ξενη γλωσσα εδω.Μονο εξω θα τη μαθεις απταιστα.Αλλα ετσι ειναι,προτιματε να ειστε πρωτοι στο χωριο (ελλαδα) παρα τελευταιοι στην πολη (εξωτερικο).

Αγαπητέ μου φίλε, κατα την ταπεινη μου γνώμη...

1)Φυσικά και δεν θα ήταν άδικο να δ΄σεις πανελλήνιες όπως ακριβώς αυτό θά έπρεπε να κάνει αντίστοιχα ένας Έλληνας που θέλει να διδάξει ελ΄ληνικά στην Αγγλια....Να περάσει από εξετάσεις εφόσον θα απευθυνόταν σε Αγγλους μαθητές.... Δεν νομίζεις??:)?

2)Απορώ πως οι native speaker των εξετάσεων του proficiency δεν μας έχουν κόψει όλους μιας και οι Ελληνες καθηγητές μας, μας μαθαίνουν βλαχοαγγλικά...(Όχι ότι δεν υπάρχιυν και αυτά αλλά να μην τα ισοπεδώνουμε όλα):nono:

3)Γίνεται να μάθεις να μιλάς άπταιστα μια γλώσσα που δεν είναι η μητρική σου?????? Αυτο μάλλον θα έχουνσ το μυαλό τους οι εξεταστες και δίνουν pass....και αυτο είναι το λογικό...

4)Συμφωνώ ότι ο native speaker κάνει πολυ καλή δουλειά στο θέμα προφοράς αλλα δεν είναι μονο αυτο που θα τον απογειωσει σαν καθηγητη!!!! Συμφωνω επίσης μαζί σου πως άπταιστα μπορεις να μάθεις μια γλώσσα όταν βγεις έξω και μπορει να σου πάρει και μερικα χρονάκια.......!

5)Τα ἀπταιστα τα χρειαζονται μόνο εκείνοι που η δουλειά τους συνδέεται έμμεσα ή άμμεσα με την αγγλικη γλώσσα...Και αυτοι είναι λίγοι.Οι πολλοί παίρνουν το proficiency για να πάρουν κάποια μόρια στην διεκδίκηση εργασίας, και να μπορούν και να καταλάβουν 5 πραγματα όταν χρειαστεί......

6)Και ας μην πιανουμε τα άκρα! Ή άπταιστα Ή βλαχοαγγλικα...Υπάρχει και η ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ προφορά.... Η ιδανική πιστευώ για τους πολλούς!!!

7)Πώς λές ΟΛΟΙ έχουν πρόβλημα στο listening???? Αυτοί δηλαδή που τα πηγαίνουν περίφημα δεν κάνουν Αγγλικά στην Ελλάδα με Έλληνες καθηγητές????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Iσοπεδωτική η treini:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πραγματι τα λες έξω απο τα δόντια.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
συμφωνώ με treirini και Gestalt 2..με καλύψατε απόλυτα..
φίλε thanasi λυπάμαι για την υπεροψία που σε διακρίνει...και για ποιο πράγμα σε διακρίνει; γιατί μιλάς άπταιστα μια γλώσσα(μια..ενώ υπάρχουν άνθρωποι που μιλάνε 2 και τρεις) και επειδη εζησες χρονια στο εξωτερικο... o tempora o mores! λυπάμαι μόνο για τους μαθητές σου..αν είχες σπουδάσει διδακτική του οποιοδήποτε αντικειμένου θα ήξερες πως το attitude του καθηγητή συμβάλλει στην πρόοδο του μαθητή... και το δικό σου δυστυχώς δε βοηθά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Παλι μπερδευεσαι.Ειμαι Ελληνας αλλα γεννηθηκα και μεγαλωσα σε αγγλοφωνη χωρα (δεν πηγα) και πηγα σχολειο κανονικα μεχρι τελους (οχι 1 και 2 ωρες οπως εδω) οπως παει ενας Ελληνας στην Ελλαδα.Οποτε η Αγγλικη ηταν η μητρικη μου γλωσσα.Τα ελληνικα τα εμαθα στην Ελλαδα.Μεγαλωνωντας σε αγγλοφωνη χωρα μαθαινεις παρα πολλα απο τη καθημερινοτητα τα οποια αλλοι θα τα μαθουν στα πανεπιστημια της ελλαδας.Δεν θα ηταν αδικο να παω να εξεταστω δινονατας πανελληνιες το οποιο εχει ελληνικα που δεν ηταν η μητρικη μου γλωσσα και να κοπω που;Στα αγγλικα που τα εμαθα απο την πρωτη μερα.Αφου θελετε να το παιζετε εσεις καθηγητες,ας μαθουν τα παιδια ΒΛΑΧΟΑΓΓΛΙΚΑ.Εδω ακους καμια φορα κανενα ξενο να μιλαει ελληνικα και λες ημαρτον.Δολοφονησε την ελληνκη γλωσσα.Οταν ερχεται η ωρα των εξετασεων οι περισσοτεροι εχουν προβλημα στο listening,γιατι αραγε;Γιατι μαθανε αγγλικα στην Ελλαδα,αρα ισχυει για ΟΛΟΥΣ οσους μαθαινουν μια ξενη γλωσσα εδω.Μονο εξω θα τη μαθεις απταιστα.Αλλα ετσι ειναι,προτιματε να ειστε πρωτοι στο χωριο (ελλαδα) παρα τελευταιοι στην πολη (εξωτερικο).


Στο μήνυμά σου εισαι αρκετά καυστικός. Δεν μαθαίνουν όλοι "βλαχοαγγλικά" στη Ελλάδα. Υπάρχουν και στη χώρα μας αγγλόφωνα σχολεία, όπου τα παιδιά μαθαίνουν άπταιστα τη γλώσσα και μπορούν, εφ'όσον το επιθυμούν, να εισαχθούν σε πανεπιστημία αγγλόφωνων χωρών! Οπότε, τα υπερ-γενικευτικά σου συμπερασματα, δεν έχουν καθολική ισχύ.
-----------------------------------------
in addition, αν δεχθούμε τη δική σου λογική, τότε και ένας Έλληνας, απλώς και μόνο επειδή τα ελληνικά είναι η μητρική του γλώσσα, μπορεί να διδάξει σε ένα σχολείο αυτά που διδάσκει ο φιλόλογος. Και τότε, ο φιλόλογος τί να κάνει? Να σκίσει το πτυχίο του???

Αλλο η ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ/ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑ και άλλο η γνώση της μητρικής μας γλώσσας. After all, even native speakers make mistakes! Στα ελληνικά, π.χ., πολλές φορές ακούμε λάθη, όπως 'πιο καλύτερος', 'η λεωφόρο', to name but a few!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Πάντως εμένα αν και ειναι αγγλίδα η μητέρα μου, δεν θα έλεγα πως μπορεί να διδάξει απλά και μόνο επειδή μιλά καλά αγγλικά :hmm:
Αυτό πριν χρόνια υπήρξε σαν αντίληψη αλλά στη πράξη φάνηκε πως δεν αρκεί. Γενικα θεωρώ πως για να διδάξεις αγγλικά χρειάζεται να γνωρίζεις καλά (και δεν εννοώ άριστα) και τα ελληνικά. Συχνά στη τάξη χρειάζεται να αναπτύξω την ελληνική γραμματική πριν εξηγήσω κάτι παρόμοιο στα αγγλικά.
Στο θέμα προφοράς κι εκμάθησης μιας γλώσσας σίγουρα βοηθά η παραμονή στο εξωτερικό. Αλλά δεν ειναι το παν η προφορά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Πάντως εμένα αν και ειναι αγγλίδα η μητέρα μου, δεν θα έλεγα πως μπορεί να διδάξει απλά και μόνο επειδή μιλά καλά αγγλικά :hmm:
Αυτό πριν χρόνια υπήρξε σαν αντίληψη αλλά στη πράξη φάνηκε πως δεν αρκεί. Γενικα θεωρώ πως για να διδάξεις αγγλικά χρειάζεται να γνωρίζεις καλά (και δεν εννοώ άριστα) και τα ελληνικά. Συχνά στη τάξη χρειάζεται να αναπτύξω την ελληνική γραμματική πριν εξηγήσω κάτι παρόμοιο στα αγγλικά.
Στο θέμα προφοράς κι εκμάθησης μιας γλώσσας σίγουρα βοηθά η παραμονή στο εξωτερικό. Αλλά δεν ειναι το παν η προφορά. :)

Πράγματι! Για να διδάξεις μια ξένη γλώσσα, τουλάχιστον στα πρώτα στάδια, θα πρέπει να κάνεις αναγωγές στη μητρική γλώσσα του μαθητή.

Μια προφορά native speaker σίγουρα βοηθά τον μαθητή να εξοικειωθεί με τον ορθό τρόπο ομιλίας της γλώσσας. Ωστόσο και τέλεια να μην είναι η προφορά του καθηγητή - δεν εννοώ να είναι και χάλια! - δεν σημαίνει ότι το παιδί δε θα μάθει! Στο κάτω-κάτω, για να αποκτήσει κανείς προφορά native speaker, θα πρεπει να ξεκινήσει την εκμάθηση της ξένης γλώσσας σε σχετικά μικρή ηλικία (το πολύ μέχρι 5 - 6 ετών να έχει ξεκινήσει) και δη με δάσκαλο/δασκάλα που είναι native, κάτι που γίνεται ελάχιστες φορές στη χώρα μας. Δεν αρκεί δηλαδή η απόκτηση πτυχίου ξενόγλωσσης φιλολογίας για να έχει κάποιος καλή προφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanassis

Νεοφερμένος

Ο Thanassis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και ποιος σας ειπε εσας οτι εννοω μονο τα προφορικα;Και βεβαιως γνωριζω την γραμματικη και να την εξηγησω στα παιδια.Πως αλλωστε να διδαξω αν δεν την γνωριζα;Η γραμματικη ειναι η ραχοκοκαλια της αγγλικης οπως και βεβαια και των αλλων γλωσσων.Ειναι δυνατον να μην την ξερω;Δεν πηγα απλα σχολειο και απλως τελειωσα και εδωσα proficiency!!:nono: Ειναι αυτονοητο οτι το συνεχισα το αντικειμενο εκει (εξωτερικο) καi μετα το περας της θητειας μου ως μαθητης!Για αυτο ειμαι σε θεση να γνωριζω παρα πολλα στο θεμα των αγγλικων σε ολους τους τομεις (χρονους,λεξιλογιο,ιδιωματισμους παροιμιες,ακομα και εκφρασεις που δεν διδασκονται στα βιβλια τα λεγομενα street words και slangs)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Και ποιος σας ειπε εσας οτι εννοω μονο τα προφορικα;Και βεβαιως γνωριζω την γραμματικη και να την εξηγησω στα παιδια.Πως αλλωστε να διδαξω αν δεν την γνωριζα;Η γραμματικη ειναι η ραχοκοκαλια της αγγλικης οπως και βεβαια και των αλλων γλωσσων.Ειναι δυνατον να μην την ξερω;Δεν πηγα απλα σχολειο και απλως τελειωσα και εδωσα proficiency!!:nono: Ειναι αυτονοητο οτι το συνεχισα το αντικειμενο εκει (εξωτερικο) καi μετα το περας της θητειας μου ως μαθητης!Για αυτο ειμαι σε θεση να γνωριζω παρα πολλα στο θεμα των αγγλικων σε ολους τους τομεις (χρονους,λεξιλογιο,ιδιωματισμους παροιμιες,ακομα και εκφρασεις που δεν διδασκονται στα βιβλια τα λεγομενα street words και slangs)

Αν έχεις σπουδάσει αγγλική φιλολογία, εντάξει.

Ωστόσο, όπως έγραψα και σε προηγούμενο post, στην Ελλάδα, εκτός από το "πηγαίνω σχολείο, το βράδυ φροντιστήριο και πήρα το proficiency",που απ'ότι καταλαβαίνω έναι το δικό σου συμπέρασμα για τα ελληνικά δεδομένα, υπάρχουν και αγγλόφωνα σχολεία ή σχολεία (ιδιωτικά) όπου τα αγγλικά διδάσκονται κάθε μέρα ως πρωτεύον μάθημα. Επομένως δεν μαθαίνουν όλοι τα αγγλικά σε φροντιστήρια και δεν πειμένουν να πάρουν το cpe για να λένε ότι ξέρουν αγγλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Νομίζω το θέμα έχει εξαντληθεί και με το παραπάνω.Όσο και να εξηγείτε και να κάνετε διάλογο με επιχειρήματα και να εξηγείτε η απαντηση που θα παίρνετε από τον αντίλογο είναι πάντα επιθετική, αλαζονική και εχθρική γιατί προφανώς ενοχλείται απο το γεγονός ότι δεν διορίστηκε και δεν θα διοριστεί ποτέ καθηγητής από το ελληνικό κράτος λόγω τόπου γέννησης . Cheers mate !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanassis

Νεοφερμένος

Ο Thanassis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και ποιος σου ειπε οτι θελω να διοριστο στο δημοσιο;Κοροιδο ειμαι να παιρνω τι;1000 με 1200 ευρω σε κανενα λυκειο το μηνα αφου βγαζω τα πενταπλασια με το φροντηστηριο!!!Try matching that!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Σε φροντιστηριο ή σε μαύρα ιδιαιτερα θες να πεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Παλι μπερδευεσαι.Ειμαι Ελληνας αλλα γεννηθηκα και μεγαλωσα σε αγγλοφωνη χωρα (δεν πηγα) και πηγα σχολειο κανονικα μεχρι τελους (οχι 1 και 2 ωρες οπως εδω) οπως παει ενας Ελληνας στην Ελλαδα.Οποτε η Αγγλικη ηταν η μητρικη μου γλωσσα.Τα ελληνικα τα εμαθα στην Ελλαδα.Μεγαλωνωντας σε αγγλοφωνη χωρα μαθαινεις παρα πολλα απο τη καθημερινοτητα τα οποια αλλοι θα τα μαθουν στα πανεπιστημια της ελλαδας.Δεν θα ηταν αδικο να παω να εξεταστω δινονατας πανελληνιες το οποιο εχει ελληνικα που δεν ηταν η μητρικη μου γλωσσα και να κοπω που;Στα αγγλικα που τα εμαθα απο την πρωτη μερα.Αφου θελετε να το παιζετε εσεις καθηγητες,ας μαθουν τα παιδια ΒΛΑΧΟΑΓΓΛΙΚΑ.Εδω ακους καμια φορα κανενα ξενο να μιλαει ελληνικα και λες ημαρτον.Δολοφονησε την ελληνκη γλωσσα.Οταν ερχεται η ωρα των εξετασεων οι περισσοτεροι εχουν προβλημα στο listening,γιατι αραγε;Γιατι μαθανε αγγλικα στην Ελλαδα,αρα ισχυει για ΟΛΟΥΣ οσους μαθαινουν μια ξενη γλωσσα εδω.Μονο εξω θα τη μαθεις απταιστα.Αλλα ετσι ειναι,προτιματε να ειστε πρωτοι στο χωριο (ελλαδα) παρα τελευταιοι στην πολη (εξωτερικο).


Και ποιος σου ειπε οτι θελω να διοριστο στο δημοσιο;Κοροιδο ειμαι να παιρνω τι;1000 με 1200 ευρω σε κανενα λυκειο το μηνα αφου βγαζω τα πενταπλασια με το φροντηστηριο!!!Try matching that!!!



Αυτη την εντύπωση όμως μας έχει δώσει (ότι θέλεις να διοριστεις στο δημόσιο) αφου θεωρησες αδικο να δωσεις πανελληνιες για αγγλικη φιλολογια.Θα μου πεις και τι εγινε?? όσοι αποφοιτουν απο τη
φιλολογια στόχος είναι μόνο το δημόσιο??Ὅχι αλλα οι περισσοτεροι εκει στοχευουν...

Και καλά βρε παιδάκι μου ,αφού θεωρείς τον εαυτο σου τόσο καλό καθηγητη που δεν μπορει να συγκριθει με τους Ελληνες,γιατι τόσος ντόρος??Γιατι να θεωρεις άδικο το να δώσει κάποιος που βρίσκεται στην θέση σου πανελλήνιες????Και εφόσον βγάζεις και τα πενταπλασία χρήματα με κάποιον που δουλευει στο δημοσιο????:D

Τους Έλληνες καθηγητές προσπαθείς να πείσεις οτι είσαι καλύτερος απο αυτους, ή τον εαυτό σου.....????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanassis

Νεοφερμένος

Ο Thanassis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
βλεπω οτι ΚΑΠΟΙΟΙ εδω μεσα τους πειραζει που εμεις οι <αλλοδαποι> τους χαλαμε την πιατσα!Δεν πειραζει,θα σας περασει,και αν οχι ξυδι!Τωρα,αν πρεπει να πεισω καποιους για το αν ειμαι καλος,αυτο θα το κρινουν οι γονεις των μαθητων μου απο τα αποτελεσματα......:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια μονο ήπιοι τόνοι παρακαλώ.
Και να γινεται μια συζητηση σε σωστη για να βγει ενα διέξοδο.
Ευχαριστω.:thanks:

Τωρα ο καθενας θεωρει τον εαυτό του πολυ καλό.
Αλλα οπως λεει και ενα άσμα"Και αν μας αντεξει το σκοινι,θα φανει στο χειροκρότημα"
Ετσι όπως ειπε και ο Θανασης απο πάνω κρίνεσαι εκ του αποτελεσματος.
Τωρα κακα τα ψεματα ρε guys τι τον νοιαζει τον αλλο τι qualifications εχεις.
Να παρει ενα "χαρτί" θέλει.
Μιλαω οπως μιλαει ο μεσος γονιός.Και απο τη στιγμη που υπαρχουν ατομα τα οποια μπορει να εχουν ΜΟΝΟ Proficiency και να βοηθούν πολλα παιδια γιατι να μην τους εμπιστευτω.
Και για την αποφυγη καθε παρεξηγησης ούτε υποτιμω κανενα για τους κοπους του αλλα ας σκεφτουμε ψυχρα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Αγαπητέ μου απο οτι φαινεται μαλλον δεν σε διακρινει καμμια παιδεια....Πως εκραζεσαι??Ἕτσι είναι ο σωστος καθηγητης???Δηλαδη αν ερθεις σε καποια διαφωνια με καποιον μαθητης σου θα του πεις "Δεν πειράζει θα σου περασει και αν όχι ξύδι????"
Μπραβο!!!!!

Πάντως η αληθεια πειραζει ε???Γιατι αν ησουν σιγουρος για οσα διαλαλεις, δεν θα εδινες δεκαρα για τις αποψεις μας και απλα δεν θα ασχολιοσουν.....

Συμφωνω δε μαζι σου πως το αν εισαι καλος ή όχι θα το κρινουν οι γονεις δεν χρειαζεται να φωναζεις "ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Συμφωνώ με teol20. Εφ'όσον δίνεται το δικαίωμα νομοθετικά και μόνο ακόμα ο καθένας μπορεί να κάνει ότιδήποτε. Οι τόνοι όπως φαίνεται δεν μπορούν να διατηρηθούν σε επίπεδο διαλόγου (με ήπια ανταλλαγή απόψεων)γιατί προφανώς ορισμένα άτομα δεν ξέρουν πως να το κάνουν και αναλώνονται σε κοκορομαχίες και νοοτροπίες δημοτικού"εγώ είμαι πιο καλός όχι εγώ είμαι πιο καλός".Εκεί έξω κρίνεται το αποτέλεσμα... για όλους.Απλά το να λες ότι είσαι ο καλύτερος είναι προκλητικό , αλαζονικό και μη αποδεκτό για κάποιον "καθηγητή" ....

υ.γ"Τωρα ο καθενας θεωρει τον εαυτό του πολυ καλό" Δεν είδα κανέναν άλλον να πεί ότι είναι ο καλύτερος καθηγητής.Όλοι είπαν ότι εαν έχεις την κατάρτιση , εκπαίδευση , το ταλέντο και την όρεξη μπορείς να γίνεις καλός καθηγητής . Αλλά αυτό δεν το λές εσύ ο ίδιος. Και όσο για τους γονείς στα φροντιστήρια όλοι εχουμε περάσει απο φροντιστήρια και ξέρουμε μερικά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Συμφωνώ με teol20. Εφ'όσον δίνεται το δικαίωμα νομοθετικά και μόνο ακόμα ο καθένας μπορεί να κάνει ότιδήποτε. Οι τόνοι όπως φαίνεται δεν μπορούν να διατηρηθούν σε επίπεδο διαλόγου (με ήπια ανταλλαγή απόψεων)γιατί προφανώς ορισμένα άτομα δεν ξέρουν πως να το κάνουν και αναλώνονται σε κοκορομαχίες και νοοτροπίες δημοτικού"εγώ είμαι πιο καλός όχι εγώ είμαι πιο καλός".Εκεί έξω κρίνεται το αποτέλεσμα... για όλους.Απλά το να λες ότι είσαι ο καλύτερος είναι προκλητικό , αλαζονικό και μη αποδεκτό για κάποιον "καθηγητή" ....

υ.γ"Τωρα ο καθενας θεωρει τον εαυτό του πολυ καλό" Δεν είδα κανέναν άλλον να πεί ότι είναι ο καλύτερος καθηγητής.Όλοι είπαν ότι εαν έχεις την κατάρτιση , εκπαίδευση , το ταλέντο και την όρεξη μπορείς να γίνεις καλός καθηγητής . Αλλά αυτό δεν το λές εσύ ο ίδιος. Και όσο για τους γονείς στα φροντιστήρια όλοι εχουμε περάσει απο φροντιστήρια και ξέρουμε μερικά πράγματα...

Mου φαίνεται πρεπει να ξαναγραψω την ιστορία με την καθηγητρια αγγλικών που είχα και το τι έγινε.
Και μετα σου λεει παιδεία.:mad:
Οπως και να χει απο προσωπικη και μονο εμπειρια μιλώντας και χωρις να θελω επηρεασω κανενα καθηγητρια με Cambridge Proficiency ηλικιας 38 ετων η οποια εκανε καποια σεμιναρια σε Ελλαδα και πηγε στην Αγγλια για 2 χρονια και επιστρεφοντας εδωσε και ενα ΤΚΤ εχει περισσοτερες επιτυχιες και κανει καλυτερα το μαθημα της απο την ex-tutor μου που ηταν Αγγλικης φιλολογίας ηλικιας 52 ετων και N a t i v e Speaker της Αγγλικής.
Αρα ειναι θεμα ανθρωπου.
Εχω κανει μαθημα τοσα χρονια σε φροντιστηρια και απο την σκοπια του μαθητη μπορω να καταλαβω τον αλλο τι ποιοτητας μαθημα κανει.
Γιατι ο μαθητης θα κρινει τον καθηγητη.
Δεν εχω δει καθηγητες που να υπερηφανευονται χωρις να εχουν καποια αποδεικτικα στοιχεια πως ειναι καλοι στην δουλεια τους(πχ υψηλες επιτυχίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

treirini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η treirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Mου φαίνεται πρεπει να ξαναγραψω την ιστορία με την καθηγητρια αγγλικών που είχα και το τι έγινε.
Και μετα σου λεει παιδεία.:mad:
Οπως και να χει απο προσωπικη και μονο εμπειρια μιλώντας και χωρις να θελω επηρεασω κανενα καθηγητρια με Cambridge Proficiency ηλικιας 38 ετων η οποια εκανε καποια σεμιναρια σε Ελλαδα και πηγε στην Αγγλια για 2 χρονια και επιστρεφοντας εδωσε και ενα ΤΚΤ εχει περισσοτερες επιτυχιες και κανει καλυτερα το μαθημα της απο την ex-tutor μου που ηταν Αγγλικης φιλολογίας ηλικιας 52 ετων και N a t i v e Speaker της Αγγλικής.
Αρα ειναι θεμα ανθρωπου.
Εχω κανει μαθημα τοσα χρονια σε φροντιστηρια και απο την σκοπια του μαθητη μπορω να καταλαβω τον αλλο τι ποιοτητας μαθημα κανει.
Γιατι ο μαθητης θα κρινει τον καθηγητη.
Δεν εχω δει καθηγητες που να υπερηφανευονται χωρις να εχουν καποια αποδεικτικα στοιχεια πως ειναι καλοι στην δουλεια τους(πχ υψηλες επιτυχίες)


Τeo ΔΕΝ θα διαφωνήσω μαζί σου στο "είναι θέμα ανθρώπου" απλά αν εχεις τελειωσει και πανεπιστημιο ειναι ενα συν.Δεν μπορεί όμως κάποιος native να υποστηρίζει απροκαλυπτα οτι οι Ελληνες καθηγητες μας μαθαινουν Βλαχοαγγλικα, και πόσο μαλλον να θεωρει κάλυτερο τον εαυτό του και να είναι υπεροπτης και επιθετικος προς άλλους καθηγητές.Ο συγκεκριμενος φιλος μας μπορει να ειναι εξαισιος στην δουλεια του, αλλα να μην προσβαλλει τους υπόλοιπους....:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top