Κάπνισμα

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Από τις πιο ωραίες γεύσεις που έχει νιώσει η γλώσσα μου, μακάρι να υπήρχε ακόμα στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν κάπνισα πρώτη φορά, ούτε ζαλάδα, ούτε βήχας, ούτε όσα περιγράφουν οι περισσότεροι με έπιασε.
Αν και συχνά έχω θέματα αναπνευστικά, ούτε καν εκεί δε με πείραξε.

Έκτοτε έχω καπνίσει άλλες δύο φορές αλλά δεν είναι απο τους κύριους στόχους μου το να το ξεκινήσω φανατικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Και εγω έχω αναπνευστικά προβλήματα, οχι κατι τρομερό αλλα με ενοχλούν... Γι αυτο το ελάττωσα και σκοπεύω να το κόψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Η ζωή είναι μικρή, γιατί να την κάνουμε ακόμα μικρότερη; Το τσιγάρο δεν το αντέχω. Αυτή η μπόχα στα ρούχα και στο στόμα είναι για ξεράσματα.Εκτός αυτών μικρός είχα θέματα με ασθματικες κρίσεις εξ αιτίας αυτού και δεν ήταν καθόλου ευχάριστο αυτό. Για να μην αναφέρω τα μειονεκτήματα του, γιατί σιγουρα είναι κάμποσα.Το ότι το κάπνισμα ευθύνεται για 15 καρκίνους νομιζω λέει πολλά. Γι'αυτό, do yourselves a favor και αν το έχετε ξεκινήσει,σταματήστε το όσο είναι καιρός, γιατί κάθε τσιγάρο μετράει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ultraviolence μπορεί να σου φαίνεται πολύ εύκολο να κόψεις το κάπνισμα όμως θέλει πολύ μεγάλη υπομονή και επιμονή. Δεν είναι καθόλου εύκολο. Κάπνιζα από Β Γυμνασίου. Το είχα κόψει κάποτε για 1 μήνα, μια άλλη φορά για 2 μήνες και άλλη μία φορά για 3 μήνες. Μετά από κάθε φορά το ξανάρχιζα. Πλέον από 1 Ιουλίου το έχω κόψει και πλέον έχω κλείσει 6 μήνες χωρίς τσιγάρο. Είμαι από τα άτομα που το τσιγάρο το κάνουν συνειδητά κι όχι επειδή είναι μαγκιά κτλ. Εμένα το τσιγάρο μου άρεσε (και μου αρέσει) και το θεωρούσα προέκταση του χεριού μου. Απλά μου άρεσε να καπνίζω όπως σε κάποιον αρέσει η σοκολάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όντως, το να κόψεις το τσιγάρο δεν ειναι εύκολη υπόθεση... Χρειάζεται πάνω απο όλα να το πάρεις σοβαρά αποφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Από ότι έχω ακούσει από καπνιστές πρέπει να το κόψεις μαχαίρι.. Και πολλοί δεν το αντέχουν. Δηλαδή έχεις θέμα όπως κάθε εξάρτηση πχ εγώ δεν μπορώ να κόψω τον καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
O όμοιος στον όμοιο κι η κοπριά στα λαχανα εχω να πω εγω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos1111

Νεοφερμένος

Ο Nikos1111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Οτι χειροτερο !
Ο παπους μου πεθανε απο το τσιγγαρο-αναπτευστικο
Σκευτειτε τον εαυτο σας σε 15-20 χρονια,πως θα ειστε αμα καπνιζεται !!!
Σκευτειτε τα προβληματα που θα εχετε !
Κοψτε το αμεσως οσοι καπνιζεται !!
Επισης χαλας και πολλα λεφτα στα τσιγαρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis_akis

Νεοφερμένος

Ο akis_akis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γενικότερα είμαι κατά του καπνίσματος.
Δεν είμαι πορωμένος με το να μην καπνίζουν οι άλλοι (σε λογικά πάντα πλαίσια) όταν είμαστε πχ σε ένα σπίτι με παρέα. Σέβομαι την επιλογή του να καπνίζει στο βαθμό που δεν είναι ενοχλητικό για εμένα. Αρχίζω φυσικά να ενοχλούμαι πολύ όταν και ο άλλος δε σέβεται την επιλογή μου να μην καπνίζω και μετατρέπει το χώρο σε καπνεργοστάσιο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά καθηγητής μου έχει πει πως στο αμφιθέατρο παλιά επιτρέπονταν το κάπνισμα.Μάλιστα κάπνιζαν και οι καθηγητές.Όμως δεν είχαν τασάκια,οπότε οι γόπες κατέληγαν στο...πάτωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά καθηγητής μου έχει πει πως στο αμφιθέατρο παλιά επιτρέπονταν το κάπνισμα.Μάλιστα κάπνιζαν και οι καθηγητές.Όμως δεν είχαν τασάκια,οπότε οι γόπες κατέληγαν στο...πάτωμα.
Και σε μάς2 καπνίζουν καμιά φορά μέσα στο αμφιθέατρο. Μαλακίες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί αλλά καθηγητής μου έχει πει πως στο αμφιθέατρο παλιά επιτρέπονταν το κάπνισμα.Μάλιστα κάπνιζαν και οι καθηγητές.Όμως δεν είχαν τασάκια,οπότε οι γόπες κατέληγαν στο...πάτωμα.
Ναι. Από όσα μου έχουν διηγηθεί ο πατέρας μου και συνομήλικοί του, την εποχή που ήταν νέοι το κάπνισμα ήταν παντού ελεύθερο. Τότε μάλλον δεν είχε ακόμα τεκμηριωθεί ούτε το πόσο βλαβερό είναι για τον καπνιστή, αλλά ούτε και ότι το παθητικό κάπνισμα μπορεί να έχει συνέπειες. Έτσι, καθένας μπορούσε να καπνίζει οπουδήποτε, ακόμα και σε μέρη στα οποία σήμερα θα το θεωρούσαμε αδιανόητο, όπως νοσοκομεία, αεροπλάνα, λεωφορεία, ασανσέρ, καταστήματα, αμφιθέατρα.
Στα σχολεία η κατάσταση ήταν κάπως ιδιαίτερη. Το κάπνισμα επιτρεπόταν στους καθηγητές ακόμα και την ώρα του μαθήματος. Όμως απαγορευόταν αυστηρότατα στους μαθητές, μέσα αλλά και έξω από το σχολείο. Το θεωρούσαν σαν κάτι το "ανήθικο". Το να συλληφθεί την εποχή εκείνη μαθητής να καπνίζει, θεωρείτο από τα πιο σοβαρά παραπτώματα και η αποβολή ήταν σίγουρη. Όμως, στις πανελλήνιες που τότε έδιναν μετά το απολυτήριο και δεν ήταν πλέον μαθητές, έγραφαν καπνίζοντας ελεύθερα.
Σήμερα στα σχολεία, το κάπνισμα απαγορεύεται στους καθηγητές, αλλά οι μαθητές καπνίζουν (και όχι μόνο καπνό). Όμως το σχολείο (σύμφωνα με τις εγκυκλίους) δεν έχει το δικαίωμα να τους τιμωρήσει, αλλά μόνο να τους νουθετήσει εξηγώντας τους τις βλαβερές συνέπειες. Στην πράξη, το πολύ-πολύ ο καθηγητής να τους πει: "Ελάτε βρε παιδιά, όχι και μπροστά στην πόρτα. Πηγαίνετε στο πίσω μέρος της αυλής που δεν φαίνεται από το δρόμο".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Το ξέρω ότι σας έχω πρήξει αλλά κάποιος μπορεί να αναζητά στήριξη, μπορώ να βοηθήσω!
Πλέον δηλώνω καθαρός εδώ και 1 χρόνο και 16 μέρες :D και όλα είναι τόσο διαφορετικά σε σχέση με πριν... *.*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το ξέρω ότι σας έχω πρήξει αλλά κάποιος μπορεί να αναζητά στήριξη, μπορώ να βοηθήσω!
Πλέον δηλώνω καθαρός εδώ και 1 χρόνο και 16 μέρες :D και όλα είναι τόσο διαφορετικά σε σχέση με πριν... *.*
Καμάριιιιιι μου. :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είχα κόψει το κάπνισμα για 74 μέρες πριν από 8 μήνες περίπου, αλλά το άρχισα ξανά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Για πιο λόγο να δίνεις 3-4 ευρώ για τσιγάρα?! Δεν μπορώ να το καταλάβω...
Πάρε ένα γύρο με 3 ευρώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κι αυτός ανθυγιεινός είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ναι αλλά σε χορταίνει, το τσιγάρο μόνο μυρωδιά αφήνει.. βασικά και ο γύρος αφήνει...

Πφφ :S ... Καλύτερα να τα κρατάμε στην άκρη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σωστός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top