Κάπνισμα

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Well όσες φορές έχω δοκιμάσει καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα: απλά δεν μου αρέσει ούτε σαν μυρωδιά ούτε σαν γεύση. Αυτό που για εμένα αξίζει και μια στο τόσο κάνω με παρέα είναι ο ναργιλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κάπνισμα έχει ενοχοποιηθεί ως προδιαθεσικός παράγοντας για:
  • χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια
  • διάφορα είδη καρκίνου πνεύμονα, φάρυγγα, λάρυγγα, ουροδόχου κύστης, παγκρέατος...
  • ανάπτυξη αθηρωματικών πλακών στα αγγεία με αποτέλεσμα το οξύ στεφανιαίο επεισόδιο, τη γάγγραινα στα άκρα λόγω ισχαιμίας, αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο κτλ
  • νόσο Buerger
  • νόσο Crohn
και ένα σωρό άλλα ωραία πράγματα που μπορείτε να τα βρείτε εδώ

Γενικά, βρείτε κάτι καλύτερο να κάνετε με τα χρήματά σας από το να τα δίνετε σε τσιγάρα και γιατρούς :D

Καταλαβαίνω πώς μπορεί να είναι κάτι το... απαγορευμένο, άρα και πιο ελκυστικό, ίσως να δίνει κύρος και μυστηριώδες ύφος, όπως στις διαφημίσεις. Μπορεί επίσης να είναι μια παρέα στις μοναξιές ή στη διασκέδαση με φίλους. Όμως αξίζει αυτό για την εκούσια καταστροφή τόσων συστημάτων του οργανισμού, με πρώτα το αναπνευστικό και το καρδιαγγειακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Οι περισσότεροι το ξεκινάνε για "μαγκιά", οπότε εγώ σας λέω ότι πραγματική μαγκιά είναι να μην δοκιμάσεις ποτέ και να καταφέρεις να αντισταθείς στην πίεση των συνομηλίκων και στο γεγονός η πλειονότητα των ανθρώπων γύρω σου καπνίζουν, να μην γίνεις το ίδιο με αυτούς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Σε δυο μηνες γινομαι 18 και δεν εχω κανει ουτε μια τζουρα ρε παιδια... αμα δεν θες δε το αρχιζεις... Το θεωρω πολυ αποκρουστικο και τελειως χωρις λογο. Ομολογω πως λογω ψυχολογιας καθαρα ειχα τη περιεργεια μια δυο φορες στο παρελθον αλλα μολις το ειδα και το μυρισα μου εφυγε αμεσως... για ποιο λογο να το κανω αλλωστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Οι περισσότεροι το ξεκινάνε για "μαγκιά", οπότε εγώ σας λέω ότι πραγματική μαγκιά είναι να μην δοκιμάσεις ποτέ και να καταφέρεις να αντισταθείς στην πίεση των συνομηλίκων και στο γεγονός η πλειονότητα των ανθρώπων γύρω σου καπνίζουν, να μην γίνεις το ίδιο με αυτούς. :)

Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ με αυτό που λες .Αυτό που αναφέρεις συμβαίνει μόνο σε ηλικίες 15-17 που νομίζουν ότι είναι μεγάλοι επειδή καπνίζουν.Η πλειοψηφία (τουλάχιστον από τα άτομα που ξέρω ) ξεκίνησαν το κάπνισμα για 2 λόγους
1)επειδή τους άρεσε όπως λένε κάτι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω
2)Σε μία άσχημη φάση της ζωής τους το έβρισκαν σαν παρηγοριά ...ε και μετά κόλλησαν
Στην 2η κατηγορία ανήκω και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
μονο φου ρε παιδια οχι τσιγαρα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Ειμαι 17 και δεν εχω δοκιμασει ποτε στην ζωη μου..αντε ισως μια φορα γυρω στα 10 απο περιεργεια αλλα με μιση τζουρα αρχισα να βηχω τρελα..σκεφτομαι παντως να δοκιμασω τωρα..οχι για να καπνιζω συνεχεια αλλα πιστευω θα μου αρεσε να κανω 2-3 σπανια σε συγκεκριμενες περιστασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
δεν θα κανεις 2-3 σε συγκεκριμενες περιστασεις.. θα το αρχισεις συστηματικα πιστεψε με. Επισης τι εννοεις στα 10 σου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
δεν θα κανεις 2-3 σε συγκεκριμενες περιστασεις.. θα το αρχισεις συστηματικα πιστεψε με. Επισης τι εννοεις στα 10 σου; :confused:

Μη το λες, πιστευω μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου, ετσι πρεπει τουλαχιστον..εε βρηκα με τον αδερφο μου ενα τσιγαρο της γιαγιας μου αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
θα συμφωνησω με faihh. ολοι απο τσιγαρο ενα τσιγαρο σε καθε παρτι ξεκινησαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μη το λες, πιστευω μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου, ετσι πρεπει τουλαχιστον..εε βρηκα με τον αδερφο μου ενα τσιγαρο της γιαγιας μου αυτο..

Το τσιγάρο είτε δεν θα σου αρέσει και δεν θα ξαναπάρεις, είτε θα σου αρέσει και θα εθιστείς. Να το ελέγξεις δεν παίζει, όλοι έτσι λένε και μετά από ένα μήνα καπνίζουν πακέτο. Δεν υπάρχει χειρότερη συνήθεια από το κάπνισμα, έχεις πάρα πολλά να χάσεις και τίποτα απολύτως να κερδίζεις εκτός ίσως από μικρές εκκρίσεις ντοπαμίνης για 1-2 λεπτά 3 φορές τη μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Δεν διαφωνω μαζι σου, και εγω σε οποιον μου ελεγε για τσιγαρο αυτα του ελεγα..απλα θελω να δοκιμασω απο περιεργεια κυριως..το πιο πιθανο ειναι να μην μου αρεσει..εχεις να προτεινεις κατι ελαφρυ; γιατι το σκ μαλλον θα το επιχειρησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Winston γαλάζιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδιά μια χαρά το έλεγχα και ακόμη το ελέγχω. :look:
Είμαι πολύ περιστασιακή καπνίστρια, συνήθως κάνω όταν είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά βέβαια.
Δεν έχω "εθιστεί" ακόμη. Ενίοτε λέω στον εαυτό μου "δε θα βάλεις τσιγάρο στο στόμα σου ξανά" και πραγματι μερικες φορές το τηρώ. :P

Υπάρχουν μεγάλα διαστήματα που δεν καπνίζω και μεγάλα διαστηματα που καπνίζω πολύ. Αλλά συστηματικά όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bekker

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bekker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Gauloises μπλε. Εμπειρία. Ζήτημα να σου έχει μείνει μισό πνευμόνι μετά από 3 ρουφηξιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γίνεται και να το κρατήσεις στο πολύ περιστασιακό. Αλλά για κάθε έναν που ακούς να το κανε έτσι υπάρχουν άλλοι 10 που το άρχισαν κανονικά. το ρισκάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Ειναι χαζο να μην αρχισεις να καπνιζεις με τον φοβο οτι θα εθιστεις..το κανεις, αν δεις οτι θες συνεχεια το κοβεις..και κυριως δεν μπορω να καταλαβω αυτους που λυσσανε οταν δεν καπνιζουν προσπαθωντας να συγκρατηθουν..καλυτερα κανε ενα τσιγαρο να αου φυγει η αναγκη παρα αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, δεν είπα πως φοβάμαι τον εθισμό. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Ειναι χαζο να μην αρχισεις να καπνιζεις με τον φοβο οτι θα εθιστεις..το κανεις, αν δεις οτι θες συνεχεια το κοβεις..και κυριως δεν μπορω να καταλαβω αυτους που λυσσανε οταν δεν καπνιζουν προσπαθωντας να συγκρατηθουν..καλυτερα κανε ενα τσιγαρο να αου φυγει η αναγκη παρα αυτο..

Βασικά είναι χαζό να αρχίζεις να καπνίζεις τελεία. Εισαι μικρος ακόμα και δεν μπορεις ουτε να διανοηθεις τις συνεπειες που θα χει το τσιγαρο αν γινεις καπνιστης σε 5-10-20 χρόνια. Οι περισσότεροι το αρχισαν σε μικρή ηλικία και δυσκολεύονται να το κόψουν ακόμα και ας ειναι 30-40 χρονών. Αν δεν μπορεις να πειστείς απο οσους σου λενε να μην το κανεις και όλες τις ερευνες και τα συμπτωματα που λενε οτι θα χεις απλά κανε το leap of faith που λέμε και περίμενε να φτασεις στα 20-22 και να εισαι καπως πιο ώριμος και πάρε τότε την απόφαση. Τουλάχιστον θα ειναι πιο συνειδητοποιημένη και δεν θα λες ότι δεν ήξερες και γιατι δεν σε σταμάτησαν οι γονεις σου κλπ. Και τότε λάθος επιλογη θα ναι πάλι, αλλα κάποια στιγμη πρέπει να αναλάβουμε και την ευθυνη των πράξεών μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top