Κάπνισμα

Cherchez

Νεοφερμένος

Ο Cherchez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Στην Ελλάδα για να επιβιώσεις, πρέπει πρώτα να δείχνεις και μετά να είσαι. Εδώ η μέση νεαρά Ελληνίδα γουστάρει αποτριχωμένο, μποξεράκι, υφάκι και γράμμωση. Χέστηκε για το πακέτο: προσωπικότητα. Η νοοτροπία είναι λίγο δύσκολο να αλλάξει. Εκτός και αν μιλάμε για άλλη χώρα. Δία, συμφωνώ αλλά σκέψου ότι σε όλα τα γυναίκεια προφιλ του facebook, οι καπνιστές ως ιδανικοί εραστές-γαμιάδες δίνουν και παίρνουν. Μέχρι και σποτάκια με τον καπνό και το τσιγάρο υπάρχουν! (βλ. Βασανίζομαι, Ο τοίχος είχε τη δική του Υστερία) :P

μας τα εχεις πριξει με το τι θελει η μεση ελληνιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
οχι,εχω δοκιμασει και δε μου αρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Επειδή στο σπίτι μου είναι όλοι φανατικοί καπνιστές, είπα να κάνω τη διαφορά και να γίνω φανατική αντικαπνίστρια! :PΔεν τον αντέχω τον καπνό και πάλι καλά που με τη σχολή και και τις υπόλοιπες δραστηριότητες μου λείπω αρκετά από το σπίτι, γτ με πιάνει αλλεργικός βήχας από τον καπνό!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
για αυτο λενε η περιεργια σκοτωσε την γατα :P
ενας βασικος λογος ειναι αυτος
εμενα οτι και να μου εχουν πει μεχρι τωρα δεν εχω βαλει το τσογαρο στο στομα μου ... φιλοι κοριτσια τιποτα
φοβαμαι πολυ :worry:
μια φορα εκανα ναργιλε ... πριν ενα χρονο
τωρα ισως το ξανακανω καποτε στο πανεπηστημιο αλλα τσιγαρο θελω να το αποφυγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
νταξ ο ναργιλες ειναι αλλη φααααση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δίλημμα προς τους καπνιστες μας: ΧΑΠ ή καρκίνος του πνευμονα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δίλημμα προς τους καπνιστες μας: ΧΑΠ ή καρκίνος του πνευμονα;
θα απντησω ως πρωην (ξανα) καπνιστης :P
ΧΑΠ γιατί έχει περισσότερη πλάκα. Ο καρκίνος ειναι μια κι εξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
θα απντησω ως πρωην (ξανα) καπνιστης :P
ΧΑΠ γιατί έχει περισσότερη πλάκα. Ο καρκίνος ειναι μια κι εξω
Θα ευχεσαι να ειχες τελειωσει πριν κατι μηνες αν ειχες ΧΑΠ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Πάντως αν δοκιμάσεις για πρώτη φορά αυτό δεν πάει να πει πως μετά θα καπνίζεις ένα ολόκληρο πακέτο την ημέρα. Σε μερικούς μπορεί να άρεσε και να συνέχισαν αλλά επειδή το έκαναν αυτοί δεν θα το κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι. Ολοι θα τύχει να κάνουν ένα τσιγάρο από απλή περιέργεια και μόνο ή επειδή το κάνει και ο φίλος τους ας πούμε αλλά μετά είναι στην δική του κρίση αν θα υιοθετήσει αυτήν την κακή από πολλούς συνήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Πάντως αν δοκιμάσεις για πρώτη φορά αυτό δεν πάει να πει πως μετά θα καπνίζεις ένα ολόκληρο πακέτο την ημέρα. Σε μερικούς μπορεί να άρεσε και να συνέχισαν αλλά επειδή το έκαναν αυτοί δεν θα το κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι. Ολοι θα τύχει να κάνουν ένα τσιγάρο από απλή περιέργεια και μόνο ή επειδή το κάνει και ο φίλος τους ας πούμε αλλά μετά είναι στην δική του κρίση αν θα υιοθετήσει αυτήν την κακή από πολλούς συνήθεια.
Αποσταγμα πολυετους εμπειριας στις νευροεπιστημες της συμπεριφορας και συγκεκριμενα στην ψυχοπαθογενεια του εθισμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αποσταγμα πολυετους εμπειριας στις νευροεπιστημες της συμπεριφορας και συγκεκριμενα στην ψυχοπαθογενεια του εθισμου;
Όχι, κοινή λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ε καλά δε θες και 3 διδακτορικά για να καταλάβεις πως θες κάτι παραπάνω από 3-4-5-15 τσιγάρα για να εθιστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ε καλά δε θες και 3 διδακτορικά για να καταλάβεις πως θες κάτι παραπάνω από 3-4-5-15 τσιγάρα για να εθιστείς.
Η ατομικη εμπειρια του καθενος δεν ειναι σιγουρα θεμελιο για την διατυπωση ενος κανονα. Η ψυχολογικη κατασταση του ατομου οταν ξεκιναει να αυξανει ραγδαια τις πιθανοτητες του για ΧΑΠ και καρκινο του πνευμονα ( aka καπνισμα) διαδραματιζει σημαντικο ρολο στην δημιουργια εθισμου στη συνεχεια. Δεν κανουν ολοι 1 τσιγαρακι στο κλαμπ με τα παιδια. Επίσης, γενικα καθε ατομο ειναι σωματικα και ψυχικα μοναδικο.
https://www.in2life.gr/features/dossier/dossierarticle/112172/kapnisma-kai-ethismos.html σχετικα σοβαρο αρθρο. Να επισημανω οτι 2% δεν αναπτυσσει εθισμο. Και αυτη ειναι η μαγεια της Ιατρικης ( και αλλων επιστημων), εξω κοσμε. Δεν υπαρχει η απολυτη σιγουρια οτι 1+1=2, κανεις ερευνες, τις μελετας και παρατηρεις ποιοι παραγοντες εμπλεκονται σε ενα φαινομενο, ποσο και πως το επηρεαζουν. Φαντασου ποσο πιο δυσκολο γινεται αυτο οταν εμπλεκεται και ο ψυχισμος! Και σε ολα αυτα δεν ξεχνας οτι ο καθε ασθενης ειναι μια καινουρια και μοναδικη ιστορια. Αυτο και με πολλα διδακτορικα δεν το κατεχεις πληρως , ποσο μαλλον αν εισαι απλα ενας ασχετος. Οποτε, το μονο δοκιμο εδω περα για να πεις ειναι '' εγω ατομικα ωσ Βασιλης εκανα λιγα τσιγαρα, δεν εχω αναπτυξει εθισμο. " Οποιαδηποτε παραπανω γενικευση ειναι λαθος και επικινδυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε αυτό λέμε ρε μπατζανάκη δεν πάει με τα τσιγάρα παίζουν πολλά άλλα από πίσω όπως το τι περνάει ο καθένας ψυχολογικά, τι λόγους μπορεί να έχει να καπνίσει, τι παρέα έχει κ.α.

Τώρα προφανώς ο καθένας θα μιλήσει βάσει προσωπικών εμπειριών και αυτά θα κοιτάξει και κάποιος επίδοξος καπνιστής, όχι κάποιο πολυσέλιδο paper που πιθανότατα δε θα τον βοηθήσει ( αν και το από πάνω άρθρο δεν είναι τέτοιο ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
ε αυτό λέμε ρε μπατζανάκη δεν πάει με τα τσιγάρα παίζουν πολλά άλλα από πίσω όπως το τι περνάει ο καθένας ψυχολογικά, τι λόγους μπορεί να έχει να καπνίσει, τι παρέα έχει κ.α.

Τώρα προφανώς ο καθένας θα μιλήσει βάσει προσωπικών εμπειριών και αυτά θα κοιτάξει και κάποιος επίδοξος καπνιστής, όχι κάποιο πολυσέλιδο paper που πιθανότατα δε θα τον βοηθήσει ( αν και το από πάνω άρθρο δεν είναι τέτοιο ).
Α δηλαδη αυτο εννοουσες οταν ειπες οτι δεν θελεις διδακτορικα για να καταλαβεις οτι θες πολυ περισσοτερα απο 15 τσιγαρα για να εθιστεις. Οκ:P συμφωνω, πες την εμπειρια σου, μην το κανεις κανονα. Ενα απλο αρθρακι ειναι, απλα συνοψιζει καποια στοιχεια που προκυπτουν απο καποια εμπειρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δε καπνίζω γιατί η παρόρμηση του να το κάνω, καταπνίγεται από το κόστος της συνήθιας και τις τόσες πολλές αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία. Διαφορετικά, θα κάπνιζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Η ατομικη εμπειρια του καθενος δεν ειναι σιγουρα θεμελιο για την διατυπωση ενος κανονα. Η ψυχολογικη κατασταση του ατομου οταν ξεκιναει να αυξανει ραγδαια τις πιθανοτητες του για ΧΑΠ και καρκινο του πνευμονα ( aka καπνισμα) διαδραματιζει σημαντικο ρολο στην δημιουργια εθισμου στη συνεχεια. Δεν κανουν ολοι 1 τσιγαρακι στο κλαμπ με τα παιδια. Επίσης, γενικα καθε ατομο ειναι σωματικα και ψυχικα μοναδικο.
https://www.in2life.gr/features/dossier/dossierarticle/112172/kapnisma-kai-ethismos.html σχετικα σοβαρο αρθρο. Να επισημανω οτι 2% δεν αναπτυσσει εθισμο. Και αυτη ειναι η μαγεια της Ιατρικης ( και αλλων επιστημων), εξω κοσμε. Δεν υπαρχει η απολυτη σιγουρια οτι 1+1=2, κανεις ερευνες, τις μελετας και παρατηρεις ποιοι παραγοντες εμπλεκονται σε ενα φαινομενο, ποσο και πως το επηρεαζουν. Φαντασου ποσο πιο δυσκολο γινεται αυτο οταν εμπλεκεται και ο ψυχισμος! Και σε ολα αυτα δεν ξεχνας οτι ο καθε ασθενης ειναι μια καινουρια και μοναδικη ιστορια. Αυτο και με πολλα διδακτορικα δεν το κατεχεις πληρως , ποσο μαλλον αν εισαι απλα ενας ασχετος. Οποτε, το μονο δοκιμο εδω περα για να πεις ειναι '' εγω ατομικα ωσ Βασιλης εκανα λιγα τσιγαρα, δεν εχω αναπτυξει εθισμο. " Οποιαδηποτε παραπανω γενικευση ειναι λαθος και επικινδυνη.
Συμφωνώ ότι δεν αναπτύσσουν όλοι εθοσμο αφού και εγώ έχω κάνει 3τσιγαρα αλλά μέχρι εκεί δεν ξαναέβαλα τσιγάρο στο στόμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Παλιά κάπνιζα περισσότερο αλλα πλέον το έχω περιορίσει, ελπιζω στο μελλον να μπορεσω να το κόψω εντελώς! Κυρίως το σκεφτομαι για λόγους υγείας και υιοθέτησης ενός τρόπου ζωής πιο ενεργού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Δεν καπνίζω (σε αντίθεση με πολλούς συνομηλίκους μου ή και μικρότερους) και ούτε έχω σκοπό να καπνίσω ποτέ. Εκτός του ότι κοστίζει πολύ, είναι ανθυγιεινό και η τσιγαρίλα είναι απαίσια (τόσο στα ρούχα και στο στόμα, όσο και σε ένα χώρο). Ευτυχώς κανένας από τους γονείς μου και το στενό οικογενειακό μου περιβάλλον δεν καπνίζει, εκτός από τον παππού μου, ο οποίος πέθανε πριν από σχεδόν τρία χρόνια (το γεγονός ότι ήταν για πολλά χρόνια μανιώδης καπνιστής συνέβαλε στο θάνατό του). Όταν ήμουν μικρός, είχαμε ένα πακέτο τσιγάρα στο σπίτι (το είχαν κάνει δώρο στον πατέρα μου και τα είχαμε κρύψει) κι εγώ το έπιασα, έβγαλα ένα τσιγάρο, το άναψα και το φυσούσα από απόσταση! :P Εκτός από αυτό το περιστατικό, το πλησιέστερο που έχω φτάσει στο να καπνίσω, είναι να πιάσω ένα πουράκι Caprice και να παριστάνω ότι καπνίζω... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top