Κάπνισμα

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οκ ειστε ολιγον απολυτοι αλλα δε πειραζει..εχεις σκεφτει οτι ακομη και μετα απο 2 χρονια μπορει να μη ΘΕΛΟΥΝ να το κοψουν?
βασικά πρώτα από όλα ξέρουν πως δεν μπορούν:P
αλλά ναι ΟΛΟΙ οι 18αρηδες λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα...δεν μπορώ να σκεφτω έστω έναν γνωστό να μην μου έχει πεί ότι έλα μωρέ όποτε θέλω το κόβω...
όσο βλέπω το θέμα δίπλα στο στέκι, τόσο πιο πολύ θα επιβεβαιώνω αυτήν την θεωρία στο μυαλό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Το τσιγάρο είναι εθισμός γι' αυτό καθίσταται δύσκολο να κοπεί σαν συνήθεια. Τώρα αυτά που λέτε, ότι όποτε θέλετε, το κόβετε, εγώ τα ακούω βερεσέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
βασικά πρώτα από όλα ξέρουν πως δεν μπορούν:P
αλλά ναι ΟΛΟΙ οι 18αρηδες λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα...δεν μπορώ να σκεφτω έστω έναν γνωστό να μην μου έχει πεί ότι έλα μωρέ όποτε θέλω το κόβω...
όσο βλέπω το θέμα δίπλα στο στέκι, τόσο πιο πολύ θα επιβεβαιώνω αυτήν την θεωρία στο μυαλό μου...
οκ λοιπον εσυ λες οτι κανεις δε μπορει να το κοψει εγω σου λεω οτι και τα 3 αδερφια μου καπνιζαν και το εκοψαν ολα...μονο εγω εχω μεινει στην οικογενεια:P τεσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
οκ λοιπον εσυ λες οτι κανεις δε μπορει να το κοψει εγω σου λεω οτι και τα 3 αδερφια μου καπνιζαν και το εκοψαν ολα...μονο εγω εχω μεινει στην οικογενεια:P τεσπα...
pότε είπα ότι κανείς δεν μπορεί να κόψει το τσιγάρο??
αυτό που είπα είναι ότι όλοι στα 17 λένε ότι σιγά όποτε θέλω το κόβω..ενω η διαδικασία δεν είναι τόσο απλή!
Απλώς έχετε αυτήν την δικαιολογία για να νοιώθετε λίγο καλύτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Αν το κόβατε όποτε θέλατε, δεν θα υπήρχαν τα Kέντρα διακοπής καπνίσματος στην Ελλάδα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σκεψου οτι το τσιγαρο ειναι για αρκετους ανθρωπους ενα ειδος αναγκης, μερος της ζωης τους....Αν για παραδειγμα εσυ πινεις καθε μερα καφε και ξαφνικα ανεβει η τιμη, θα παραπονεθεις σωστα?? Οποτε μια χαρα λογικο το βρισκω να διαμαρτυρονται οι καπνιστες για την αυξηση της τιμης του καπνου
Nαι sorry, αλλά εγώ θα παραπονεθώ αν ανεβεί η τιμή των ειδών πρώτης ανάγκης (γαλακτοκομικά προϊόντα, φρούτα, λαχανικά, αλεύρι, και μάντεψε τι άλλο(!), το ψωμί:P).

Το τσιγάρο ξέρω ότι είναι καμμένα λεφτά, στην κυριολεξία;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sertsak

Νεοφερμένος

Ο sertsak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παντως,η αυξημενη τιμη του καπνου εχει ως στοχο να αποτρεψει ανθρωπους απο το να αρχισουν η να συνεχισουν το καπνισμα.επισης ειναι απαραιτητο για να καλυπτονται και τα εξοδα νοσηλειας των καπνιστων,καθως στατιστικα ο μεσος χρονος νοσηλειας και καταναλωσης φαρμακων ειναι μεγαλυτερος απο ενος μη καπνιστη.οποτε,ειναι λογικο να παραπονιεται καποιος για τις αυξημενες τιμες,ομως αποτελει και αυτο τμημα της επιλογης του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Παντως,η αυξημενη τιμη του καπνου εχει ως στοχο να αποτρεψει ανθρωπους απο το να αρχισουν η να συνεχισουν το καπνισμα.επισης ειναι απαραιτητο για να καλυπτονται και τα εξοδα νοσηλειας των καπνιστων,καθως στατιστικα ο μεσος χρονος νοσηλειας και καταναλωσης φαρμακων ειναι μεγαλυτερος απο ενος μη καπνιστη.οποτε,ειναι λογικο να παραπονιεται καποιος για τις αυξημενες τιμες,ομως αποτελει και αυτο τμημα της επιλογης του

Ναι,που για να πας να κάνεις τις μισές εξετάσεις,πληρώνεις τα κέρατά σου στους ιδιώτες,παρά την αύξηση των φόρων. Καταξοδεύτηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sertsak

Νεοφερμένος

Ο sertsak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι δουλευει και σωστα το ολο θεμα.απλα εξηγω ποιο ειναι το θεωρητικο υποβαθρο.και σιγουρα ως καποιο βαθμο υπαρχει η τουλαχιστον υπηρχε υποτυπωδης δημοσια περιθαλψη.και προφανως η αυξηση των φορων δεν αποσκοπει στην ενισχυση του κοινωνικου κρατους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Ped.

Νεοφερμένος

Ο Kostas Ped. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
:hmm: πιστεύω πως μπορεί κάποιος να κόψει το τσιγάρο αρκεί να έχει ισχυρή θέληση,υπομονή και επιμονη αλλα δεν θεωρώ ότι η διαδικασία αυτή της απεξάρτησης είναι εύκολη και επίσης μπορεί να καθίσταται μάλιστα και αρκετά χρονοβόρα ανάλογα με το επίπεδο εξάρτησης του κάθε καπνιστή (p.x ποσα χρονια καπνίζει και με τη συχνότητα)!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Assimakis

Νεοφερμένος

Ο Assimakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καπνίσει ποτέ και ούτε θέλω. Πιστεύω φταίει το γεγονός πως απο μικρός ζούσα σε περιβάλλον καπνιστών πατέρας,ξαδελφια,αδελφια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
βασικά κάπνιζα 2 χρόνια και τώρα έχει σχεδόν 10 μήνες που το έκοψα και νιώθω πολύ καλύτερα. σίγουρα υπάρχουν φορές που θέλω να "ξανακυλίσω" αλλά μπα...

edit: να προσθέσω ότι κόπηκε μαχαίρι. και το καλύτερο είναι αυτό (εκτός κι αν καπνίζει πολλά χρόνια), αλλιώς είναι σαν να κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και προσπαθείς να βρεις δικαιολογία για να μην το κόψεις. τουλάχιστον αυτο παρατηρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αλήθεια, πώς βγήκαν οι λαϊκές παροιμίες, που τόση σοφία κρύβουν μέσα τους;
Θυμήθηκα μία που την αφιερώνω σε όσους ανακοινώνουν πομπώδεις αποφάσεις:

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις.




Υ.Γ. Και τώρα μπορώ ήσυχος να περιμένω τις αρνητικές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Αλήθεια, πώς βγήκαν οι λαϊκές παροιμίες, που τόση σοφία κρύβουν μέσα τους;
Θυμήθηκα μία που την αφιερώνω σε όσους ανακοινώνουν πομπώδεις αποφάσεις:

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις.




Υ.Γ. Και τώρα μπορώ ήσυχος να περιμένω τις αρνητικές μου.

και εγώ μέχρι τα 13 μια από τα ίδια με αυτούς ήμουν. Τώρα μόνο που σκέφτομαι τι έλεγα και με τόση σιγουριά δακριζω από τα γέλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To κάπνισμα δε σε σκοτώνει μόνο σε βασανίζει πριν σε σκοτώσει και αυτοί που καπνίζουν δε θα πρέπει να φοβούνται το θάνατο γιατί ετσι και αλλιώς όλοι θα πεθάνουν κάποτε αλλά το βασανιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι δία έχεις δίκαιο όλα είναι πιθανά σε αυτήν τη ζωή. Αλλά υπάρχουν άτομα που έχουν λόγο να "ανακοινώνουν πομπώδεις αποφάσεις". Θεωρούμαι ας πούμε χαζή αν λέω ότι δεν πρόκειται να καπνίσω ούτε να δοκιμάσω γιατί δεν παίζει να βάλω σε κίνδυνο την υγεία μου και να παραβλέψω ότι έχω άσθμα; :worry:

υγ. Φτάνει με αυτό "περιμένω αρνητικές" κουράστηκα να το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
To κάπνισμα δε σε σκοτώνει μόνο σε βασανίζει πριν σε σκοτώσει και αυτοί που καπνίζουν δε θα πρέπει να φοβούνται το θάνατο γιατί ετσι και αλλιώς όλοι θα πεθάνουν κάποτε αλλά το βασανιστήριο.
Βασικά αυτό φοβόμαστε αλλά αν δεν το πάθεις πρώτα δεν το κόβεις (μερικοί και που να το παθαίνουν δεν το κόβουν). Ναι γενικά είναι να μην το αρχίσεις δεν κόβεται εκτός και αν δεν σ αρέσει και δεν έχεις εθιστεί κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δοκιμασα μια-δυο φορες στις εκδρομες του σχολειου.Ισα ισα για να το παιξω 'μαγκας' και να πουλαω ιστορια.Βλεπεται ολοι θελουν να ειναι 'in' στο λυκειο!Αλλα δεν...Και χαιρομαι που δεν το συνεχισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
και εγώ μέχρι τα 13 μια από τα ίδια με αυτούς ήμουν. Τώρα μόνο που σκέφτομαι τι έλεγα και με τόση σιγουριά δακρυζω από τα γέλια
Στην γ' γυμνασίου στα πλαίσια της αγωγής υγείας (έτσι δεν το λέγανε; ) είχα κάνει εργασία για το πόσο βλαβερό είναι το κάπνισμα και την παρουσίασα σα διάλεξη σε όλο το σχολείο στην αίθουσα πολλαπλών. (Κάπου έχω φυλάξει και το pp).
Αν θυμάμαι καλά, στο e-steki κάπου υπάρχει θέμα για καπνιστές. Θα ψάξω να το βρω.

Ναι Δία έχεις δίκαιο όλα είναι πιθανά σε αυτήν τη ζωή. Αλλά υπάρχουν άτομα που έχουν λόγο να "ανακοινώνουν πομπώδεις αποφάσεις". Θεωρούμαι ας πούμε χαζή αν λέω ότι δεν πρόκειται να καπνίσω ούτε να δοκιμάσω γιατί δεν παίζει να βάλω σε κίνδυνο την υγεία μου και να παραβλέψω ότι έχω άσθμα;
Όχι καλή μου, δεν είσαι χαζή. Απλά, καλό είναι να μη λέμε μεγάλα λόγια γιατί ίσως κάποτε διαψεύσουμε τον εαυτό μας. Κι εγώ, εκτός από το κάπνισμα, φέρνω στο μυαλό μου 3-4 πράγματα για τα οποία είχα πει το βαρύγουπο "ΕΓώ ΠΟΤέ ΔΕΝ ΘΑ..." και όμως τα έκανα.

To κάπνισμα δε σε σκοτώνει μόνο σε βασανίζει πριν σε σκοτώσει και αυτοί που καπνίζουν δε θα πρέπει να φοβούνται το θάνατο γιατί ετσι και αλλιώς όλοι θα πεθάνουν κάποτε αλλά το βασανιστήριο.
Φίλε μου, σίγουρα το ξέρεις το τραγούδι "όσοι με το χάρο γίναν φίλοι, με τσιγάρο φεύγουνε στα χείλη". Επίσης, θα ξέρεις και το άλλο "Ζωή εστερημένη, δε λέγεται ζωή".
(Την εικόνα την έχω αφίσα στο δωμάτιό μου)

Υ.Γ. Ένα μήνα από κινητό δεν μπορούσα να βάλω εικόνες. Τώρα θα βγάλω το άχτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Βασικά αυτό φοβόμαστε αλλά αν δεν το πάθεις πρώτα δεν το κόβεις (μερικοί και που να το παθαίνουν δεν το κόβουν). Ναι γενικά είναι να μην το αρχίσεις δεν κόβεται εκτός και αν δεν σ αρέσει και δεν έχεις εθιστεί κτλ

Με τέτοια διάθεση στάνταρ δεν το κόβουν. Εδώ πέρα άνθρωποι καταφέρνουν να κόψουν "χειρότερα" πράγματα όπως ηρωίνη κτλ κτλ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top