Κάπνισμα

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.


+



LIKE A BOSS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ω έλα τώρα! Το τσιγάρο έχει τόσο εθιστικές ιδιότητες και η μαριχουάνα δεν έχει καμία; Μήπως τώρα που πάνε να μας ολλανδοποιήσουνε (λες και το Ολλανδικό πρότυπο δεν απέτυχε και λες και δεν έχουν αρχίσει σιγά σιγά να προσπαθούν να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα και οι ίδιοι) να απαγορεύσουν το τσιγάρο και να νομιμοποιήσουν το χόρτο;:P Το ότι το χόρτο δεν εθίζει και είναι καλό είναι ένα μεγάλο ψέμα και κοίτα να το ξεκαθαρίσεις όσο είναι νωρίς μέσα σου. Όπως και να έχει, όχι δεν έχω δει ποτέ κάποιον να κόβει το τσιγάρο και να είναι τόσο χάλια. Οι ορμόνες:P

Δεν σου λέω ότι κάνει καλό το χόρτο, σου λέω ότι δεν κάνει (πολύ) κακό όπως τα άλλα. Αν ψάξεις λίγο η μαριχουάνα δεν αναφέρεται κάπου σαν αίτιο θανάτου, ενώ το τσιγάρο μοστράρει στις πρώτες θέσεις μαζί με τα αυτοκινητιστικά. Και επίσης, δεν πρέπει να συγκρίνεις το χόρτο με τον καπνό, το πρώτο χρησιμοποιείται σαν το αλκοόλ (κάνε κεφάλι να περάσεις καλά το βράδυ) και το δεύτερο σαν τον καφέ (ασχολία να περάσει η ώρα).

Ολλανδικά πρότυπα και μαλακίες, εγώ είμαι υπέρ της νομιμοποίησης όλων των ουσιών και κατά της χρήσης τους επίσης.
Σου φαίνεται όμως λογικό η τάδε εταιρία να παίρνει χόρτο, να το επεξεργάζεται, να σου το χώνει με 250 άλλες ουσίες σε μορφή σκόνης μέσα σε κάψουλες και να στο πουλάνε νόμιμα στο φαρμακείο για αντικαταθλιπτικά, αλλά να μην επιτρέπεται να πάρεις εσύ το χόρτο από τη φύση και να το καπνίσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ δεν καπνίζω,αν και οι 2 γονείς μου καπνίζουν υπερβολικά δεν έχω μπει στον πειρασμό να δοκιμάσω,έχω ακούσει ότι στην αρχή σε φαγουρίζει ο σβέρκος,αν ξεκίναγα θα κάπνιζα κάτι ελαφρύ πάντως,καλό είναι αν το αρχίσεις να σιγουρευτείς ότι δεν το κάνεις για μαγκιά και φιγούρα,τότε,αγριεύουν.Η γνώμη μου είναι ότι πές οτι το αρχίσεις,μην το παρατραβήξεις,είναι άχρηστο.Αλλά αυτά που μας δένουν με τα παλιά είναι οι κακές συνήθειες :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν σου λέω ότι κάνει καλό το χόρτο, σου λέω ότι δεν κάνει (πολύ) κακό όπως τα άλλα. Αν ψάξεις λίγο η μαριχουάνα δεν αναφέρεται κάπου σαν αίτιο θανάτου, ενώ το τσιγάρο μοστράρει στις πρώτες θέσεις μαζί με τα αυτοκινητιστικά. Και επίσης, δεν πρέπει να συγκρίνεις το χόρτο με τον καπνό, το πρώτο χρησιμοποιείται σαν το αλκοόλ (κάνε κεφάλι να περάσεις καλά το βράδυ) και το δεύτερο σαν τον καφέ (ασχολία να περάσει η ώρα).

Ολλανδικά πρότυπα και μαλακίες, εγώ είμαι υπέρ της νομιμοποίησης όλων των ουσιών και κατά της χρήσης τους επίσης.
Σου φαίνεται όμως λογικό η τάδε εταιρία να παίρνει χόρτο, να το επεξεργάζεται, να σου το χώνει με 250 άλλες ουσίες σε μορφή σκόνης μέσα σε κάψουλες και να στο πουλάνε νόμιμα στο φαρμακείο για αντικαταθλιπτικά, αλλά να μην επιτρέπεται να πάρεις εσύ το χόρτο από τη φύση και να το καπνίσεις;
Κοίτα επειδή το φόρουμ είναι για το τσιγάρο και όχι για τα ναρκωτικά δεν θα το τραβήξω πιο πολύ, απλά να ξέρεις πως η πλήρη νομιμοποίηση είναι σκέτη αυτοκτονία. Ψάξτο λίγο για την Ολλανδία που παρόλο που αποφέρει τεράστια κέρδη λόγο τουρισμού προσπαθούν να το "κόψουν" στους τουρίστες ενώ μέσα από νομοσχέδια που περνούν αναγκάζουν σιγά σιγά τα κόφι σοπ νο κλείνουν και όλα αυτά γιατί ανέβηκε τραγικά ο αριθμός των χρηστών όλων των ουσιών. Και θάνατοι δεν έχουν σημειωθεί γιατί αναλογικά το ποσοστό χρηστών μπορεί να είναι 8% ας πούμε ενώ του τσιγάρου να φτάνει στα 60% και 70%, είναι λογικό το που θα αναφερθούνε οι περισσότεροι θάνατοι. Άσε που το χόρτο οδηγεί σε παράπλευρους θανάτους από ανθρώπους που άρχισαν από χόρτο και πήγαν στα πιο σκληρά, και μην πεις πως δεν υπάρχουν! Τελος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Άσε που το χόρτο οδηγεί σε παράπλευρους θανάτους από ανθρώπους που άρχισαν από χόρτο και πήγαν στα πιο σκληρά, και μην πεις πως δεν υπάρχουν! Τελος πάντων.
Το τσιγάρο σε οδηγεί στο χόρτο αρα και πάλι υπεύθυνο πιστεύω πως ειναι το τσιγάρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το τσιγάρο σε οδηγεί στο χόρτο αρα και πάλι υπεύθυνο πιστεύω πως ειναι το τσιγάρο


πoιο χόρτο, στα σκληρά σε πάει κατευθείαν

:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
κοιτα προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που να κανει χορτο και προηγουμενως να μην κάπνιζε. Για αυτο το λέω αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κοιτα προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που να κανει χορτο και προηγουμενως να μην κάπνιζε. Για αυτο το λέω αυτό


πόσοι καπνίζουν και πόσοι κάνουν χόρτο; :confused:

ε, γενικά όμως μην περιμένεις και ο καθένας που την πίνει να αρχίζει να το φωνάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ε, γενικά όμως μην περιμένεις και ο καθένας που την πίνει να αρχίζει να το φωνάζει...

ξερω πολλούς που το κάνουν ομως μονο και μονο για να το παιξουν μαγκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ε ξέρεις εμένα.
Έχω δοκιμάσει χόρτο αλλά το τσιγάρο με αηδιάζει, ποτέ δεν έχω βάλει στο στόμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ντάξει αυτό ειναι και το γούστο του καθενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ε τι λες τότε όλοι όσοι κάνουν μπάφο καπνίζουν.
ΕΙΝΑΙ το γούστο του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εχω γνωστες αλλα και γνωστους που καπνιζουν δεν καθομαι σε μια φιλια να κοιταω τετοια πραγματα (παρολλο που τους τα λεω συνεχως) ενταξει προσωπικη επιλογη του καθενα ειναι ... Προσωπικα το καπνισμα με ενοχλει παρα πολυ (σε μερικες περιπτωσεις αφορητα θα ελεγα) το θεωρω χασιμο χρονου και πως αν το ξεκινησεις απο Γυμνασιο ο μονος λογος που το κανουν οσοι το κανουν ειναι για ΜΑΓΚΙΑ ... Αν και μου εχουν προτεινει πολυ απλα : "ευχαριστω αλλα οχι" δεν ειναι θεμα το οτι θα σε θεωρησουν αληταμπουρα κ.τ.λ αλλα ειναι και θεμα υγειας :closed:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chotza@1998

Νεοφερμένος

Η chotza@1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι το καπνισμα βλαπτει σοβαρα την υγεια...! Και οτι οσοι καπνιζουν δεν καπνιζουν επειδη το θελουν αλλα επειδη εχει γινει η καθημερινη τους συνηθεια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Οι περισσότεροι καπνίζουν επειδή θέλουν, οι υπόλοιποι προσπάθησαν ή προσπαθούν να το κόψουν (hint: οι περισσότεροι από αυτούς αποτυγχάνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι το καπνισμα βλαπτει σοβαρα την υγεια...! Και οτι οσοι καπνιζουν δεν καπνιζουν επειδη το θελουν αλλα επειδη εχει γινει η καθημερινη τους συνηθεια! ;)

πού μπορείς να το στηρίξεις αυτό; Δηλαδή ξεκίνησαν να καπνίζουν γιατί; Και το συνέχισαν επειδή τους έγινε συνήθεια; busted.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
εχω δοκιμάσει 2-3 φορές αλλα ποτε δεν μου αρεσε.. μερικες φορές νιώθω την "ανάγκη" να καπνισω, επηρεασμένη όπό το όταν οι άλλοι έχουν αγχος κλπ καπνιζουν, αλλά δεν το επιχειρώ γιατί δεν θέλω να μου γίνει συνήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efizaf

Νεοφερμένος

Η efizaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η κολλητή μου κάπνιζε όταν έμπλεξε με κάτι παρέες εγώ απομακρύνθηκα, τελικά ξανά γίναμε φίλες, μου είπε πως το έκοψε βέβαια στο πάρτυ το αποκριάτικο μου είπε πως το ξανάκανε και από τότε δεν ξαναμιλήσαμε για αυτό το θέμα. Βέβαια αργότερα αυτός που γούσταρε της είπε φιλικά να το κόψει και μάλλον το έκανε γτ αργότερα το έμαθαν κι οι γονείς της κι ο μπαμπάς της της είχε πει πως θα της έκανε μεταγραφή!!! Όσο για την άποψή μου δεν θα ήθελα ποτέ να το πλησιάσω!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunday(atlie)

Νεοφερμένος

Η sunday(atlie) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Το κάπνισμα όπως όλοι ξέρουμε είναι μια κακιά συνήθεια. Που και που είναι ωραίο να κάνεις κανένα τσιγάρο. Μου την δίνει πάρα πολύ όμως όταν καπνίζουν οι άλλοι να τρώω τον καπνό τους!

Αλλά δεν πιστεύω πως είναι καλό να σου γίνει συνήθεια.
Αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top