Κάπνισμα

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Τοσο καιρο βλεπω αυτο το θεμα και δεν εχω γραψει μεχρι τωρα...
Θελω να ρωτησω τα ατομα που δεν καπνιζουν και λενε πως ειναι βλακεια και το ενα και το αλλο..."Πως μπορειτε να μιλατε για ενα πραγμα-αγαθο για το ΟΠΟΙΟ δεν το εχετε δοκιμασει ΠΟΤΕ στην ζωη σας?Δηλαδη εχω ακουσει απο ατομα που δεν καπνιζουν,"εεε το καπνισμα ειναι οτι να ναι,και πρεπει να το κοψεις και ειναι βλακεια χαζομαρα και εγω... και αυτο.. και εγω δεν ξερω τι αλλο εχουν ακουσει τα αυτια μου"
Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι πως το τσιγαρο κανει 100% κακο στην υγεια καποιου και στο μελλον κατα 80% θα του παρουσιασει προβλημα...(αυτο δεν συμβαινει σε ολα τα ατομα)....
ΑΛΛΑ δεν μπορω να ακουω απο καποιον ΜΗ καπνιστη που ΔΕΝ εχει δοκιμασει ποτε το τσιγαρο στην ζωη του αρνητικα σχολια για την γευση του και για το τι καταλαβαινεις που το καπνιζεις...
Και εγω οταν ημουν πιο μικρος,ο καπνος με ενοχλουσε πολυ...αλλα τωρα που καπνιζω(στριφτα κατα 90%)δεν με πειραζει καθολου ο καπνος και αισθανομαι κατι το οποιο δεν μπορω να το περιγραψω και με αρεσει αυτο...
Και στο κατω κατω επιλογη του καθενα τι θα κανει με αυτο το θεμα,απλα κατα την γνωμη μου το ατομο που δεν καπνιζει,δεν μπορει να φερει και αποψη για το θεμα αυτο,και μην το πατε τωρα με αυτα που λεω στο θεμα περι ναρκωτικων ουσιων(δηλαδη τοτε γιατι να μην δοκιμασουμε και βαρια ναρκωτικα για να επιφερουμε μια γνωμη γι αυτα)
Γενικα το Τσιγαρο ειναι κατι που κανει ΚΑΚΟ,αλλα οσοι θελουν να εχουν μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ αποψη γι αυτο,θα πρεπει να το δοκιμασουν....Κακα τα ψεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Dude, ποιος κάνει λόγο για τη γεύση του;
Οι μόνοι που το λένε αυτό είναι αυτοί που έχουν δοκιμάσει και απλά το σιχάθηκαν. Το να το πεις χωρίς να το δοκιμάσεις είναι απλά παράλογο.
Αυτό που λένε οι "αντι-καπνιστές" είναι πως ό,τι και να σου προσφέρει, δεν αξίζει το τίμημα της υγείας και της ζωής σου. Άσε που δεν είναι και ότι πιο ωραίο να είσαι εξαρτημένος από κάτι.
Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος που αντιτίθεται σε στυλ "πρέπει να το κόψεις, το τσιγάρο είναι εχθρός μας, ΟΥΓΚ" χωρίς ενημέρωση κλπ. Anyway, σε τέτοιες "περιπτώσεις" -όσο κι αν πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο έχουν δίκιο- απλά δεν χρειάζεται να τους ακούς ή να τους δίνεις σημασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
αλλα οσοι θελουν να εχουν μια ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ αποψη γι αυτο,θα πρεπει να το δοκιμασουν....Κακα τα ψεματα...
Γιατί φίλε? Ξέρω εξ' αρχής ότι θα έχει καλή γεύση το τσιγάρο, το ότι δεν ξέρω την ακριβή του γεύση σημαίνει κάτι λιγότερο σε μια "ολοκληρωμένη" άποψη? Επίσης ξέρω ότι και τα ναρκωτικά θα είναι ωραία, πρέπει να ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που αισθάνονται οι ναρκομανείς [και τα ναρκωτικά είναι και πιο ασφαλή από τα τσιγάρα, άμα παίρνεις καθαρές και κανονικές δόσεις]? Επίσης ξέρω ότι όποιοι κάνουν χαρακιές αισθάνονται ωραία, πρέπει να ξέρω το πως ακριβώς αισθάνονται? Θέλω να πω ότι άμα έχεις γνώση ότι κάτι σου κάνει κακό, και μπορεί να σε εθίσει γιατί είναι ωραίο, πρέπει να ξέρεις και πια γεύση ακριβώς έχει? Και δεν την υποτιμώ... Έστω έχει την καλύτερη γεύση, τι θα αλλάξει όμως στην ολοκληρωμένη άποψη μου? ΤΙΠΟΤΑ !!!
Δεν σε κάνει να έχεις μια "ολοκληρωμένη" άποψη, αυτά είναι παπαδιές για να πουλάνε πνεύμα οι καπνιστές. Τα πράγματα είναι απλά, είναι κάτι ωραίο που σου κάνει κακό. Άρα αφού βάζω την υγεία μου πάνω από μια απλή περιέργεια, που δεν θα κερδίσω και τίποτα από αυτήν [εκτός άμα θέλω να χρησιμοποιώ αυτό το γεγονός για να επικαλούμαι ότι έχω "ολοκληρωμένη" άποψη, για να το παίξω και λίγο μάγκας], απλά θα το σνομπάρω. Προσωπικά δεν το σνομπάρω καν, αφού δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Και να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα, μπας και καταλάβεις τι λέω.
Ξέρουμε ότι το αλκοόλ και η οδήγηση, μειώνουν την ταχύτητα των αντανακλαστικών και αυξάνουν τις πιθανότητες τροχαίου. Πολλοί πεθαίνουν από αυτό, πάρα πολλοί... Με την λογική σου θα πρέπει να δοκιμάσουμε μια φορά να οδηγήσουμε υπό την επίρροια αλκοόλ, για να έχουμε μια πιο "ολοκληρωμένη" άποψη. ΚΑΙ ναι τότε θα επιβεβαιωθούν αυτά που γνωρίζουμε ήδη για το αλκοόλ... (μειωμένα αντανακλαστικά)
ΠΡΟΣΟΧΗ τώρα... με ένα τσιγάρο δεν πεθαίνεις. Στο παράδειγμα μου όμως συγκρίνω τα θύματα τροχαίου [στην περίπτωση που επίτηδες δοκιμάζουμε να οδηγήσουμε υπό την επίρροια αλκοόλ], με τα θύματα που θα εξαρτηθούν από το τσιγάρο [γιατί θα δοκιμάσουν λόγω της λογικής σου] και θα πεθάνουν εξ' αιτίας του...
άρα όσο ηλίθιο θεωρώ το πρώτο, τόσο ηλίθιο θεωρώ και το δεύτερο,
γιατί στην ουσία δεν μαθαίνεις ΤΙΠΟΤΑ παραπάνω, δεν "ολοκληρώνεις" καμία άποψη,
ό,τι γνώριζες πριν, γνωρίζεις και μετά...
Ίσα ίσα είναι αδυναμία το να υποκύπτεις στην περιέργεια σου αγνοώντας την γνώση σου.
Μετά από αυτό όμως δεν πρέπει να πουλήσεις πνεύμα που έκανες μ@λ@κί@ ???
Άρα λες ύστερα ότι εσύ είσαι "ανώτερος" να κρίνεις με μια πιο "ολοκληρωμένη" άποψη,
ενώ εμείς δεν ξέρουμε, για να συγκροτήσουμε άποψη, δεν έχουμε επαρκή γνώση...
Ειρωνικό στην τελική, γιατί άμα είχες πραγματική γνώση δεν θα δοκίμαζες καν, δεν θα γινόσουν υπόδουλος μια περιέργειας ρισκάροντας την ζωή σου.....................................................:hmm:..........................................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Γιατί ξέρεις ότι είναι κακό, γιατί ξέρεις ότι δεν είναι κάτι το σπουδαίο. Άμα παρασύρεσαι στο να δοκιμάσεις είναι απλά αδυναμία. Έτσι που το λες όμως μου θυμίζεις τα άτομα που κάνουν πράγματα μόνο και μόνο για να λένε ότι έχουν κάνει αυτό, έχουν κάνει και από αυτό, έχω πάει εκεί έχω πάει και εκεί, και ψάχνουν να βρουν την ευκαιρία να τα διηγηθούν μπας και τελικά έχουν "καταφέρει" τα περισσότερα!!!... Πάντως δεν μπορούμε να κρίνουμε χωρίς να δοκιμάζουμε... Στην περίπτωση αυτή όμως γνωρίζω εκ των προτέρων ότι θα έχει καλή γεύση (αν και εγώ που έκανα καμιά τζούρα δεν κατάλαβα και κάτι:/: ίσα ίσα που δεν μου άρεσε η γεύση που μου άφησε στο στόμα και άρχισα να φτύνω). Οπότε τι άλλο χρειάζεται να ξέρω? την ακριβή γεύση? πιο το νόημα? Άμα ξέρουμε την ακριβή γεύση θα καταλάβουμε κάτι παραπάνω? [αυτό πάει πιο πολύ σαν απάντηση για την πρώτη παράθεση αλλά εν πάσει περιπτώση]. Καλή γεύση θα έχουν και τα ναρκωτικά. Να τα δοκιμάσουμε και αυτά? Άρα γιατί να μην δοκιμάσουμε και τα πάντα? Κάνουμε ότι θέλουμε. Το να δοκιμάζεις όμως τα πάντα δεν θα σου δώσει τον τίτλο ότι έχεις εμπειρίες και μπορείς να κρίνεις πιο σωστά, αλλά θα σου δώσει τον τίτλο του πειραματόζωου....:P
Πανω κατω τα ιδια πραγματα λεμε...Εγω δεν ειπα καποιος που δεν καπνιζει να το αρχισει...αλλα ΑΝ ΘΕΛΕΙ να το δοκιμασει 1 φορα για να μπορει να κρινει κι αυτος...
Και οσο για το παραδειγμα των ναρκωτικων πιστευω να καταλαβες οτι κανουν κακο,απλα δεν ξερω ακομα ποσο κακο κανουν γιατι δεν ειμαι στην ιατρικη σχολη(θα παω φετος ιατρικη):P
Οσο για το παραδειγμα του αλκοολ με το αυτοκινητο,πιστευω πως δεν εχει καμια σχεση με το τσιγαρο.Τι θελω να πω...
Με το αλκοολ φιλο κατα την οδηγηση ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως θα παρεις και αλλα ατομα στον θανατο ή στο νοσοκομειο και δεν μαγκια να το κανει καποιος.
Με το τσιγαρο απλα δεν κανεις κακο σε αλλα ατομα αν το αναβεις εκει που πρεπει...Κανει κακο σε εσενα και δεν μπορει ο αλλος να σου λεει τι να κανεις...Ο καθενας το αναβει για διαφορετικους λογους.Για την γευση που του αρεσει,για το αισθημα,ο αλλος για να το κραταει για μαγκια ,απο συνηθεια κτλ...
Και να πω και ενα παραδειγμα και εγω παρομοιο με το αλκοολ κατα την οδηγηση...
Παιρνει καποιος ενα οπλο και αρχιζει σκοτωνει το ΠΡΩΤΟ θυμα του γιατι δεν το ειχε ξανακανει και πιστευε πως αυτο θα του αρεσει και θα του δωσει αυτο που χρειαζεται μεσα του...Ειναι σωστο?Ειναι ηθικο?Δεν χρειαζεται να το κανουνμε και εμεις αυτο.
Αλλο το ενα και αλλο το αλλο(δηλαδη το τσιγαρο)..Με το ενα παιρνεις και αλλους στον θανατο και με το αλλο κανεις κακο στην υγεια σου γιατι ειναι δικη σου και ο καθενας το βλεπει με διαφορετικη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Γιατί φίλε? Ξέρω εξ' αρχής ότι θα έχει καλή γεύση το τσιγάρο, το ότι δεν ξέρω την ακριβή του γεύση σημαίνει κάτι λιγότερο σε μια "ολοκληρωμένη" άποψη? Επίσης ξέρω ότι και τα ναρκωτικά θα είναι ωραία, πρέπει να ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που αισθάνονται οι ναρκομανείς [και τα ναρκωτικά είναι και πιο ασφαλή από τα τσιγάρα, άμα παίρνεις καθαρές και κανονικές δόσεις]? Επίσης ξέρω ότι όποιοι κάνουν χαρακιές αισθάνονται ωραία, πρέπει να ξέρω το πως ακριβώς αισθάνονται? Θέλω να πω ότι άμα έχεις γνώση ότι κάτι σου κάνει κακό, και μπορεί να σε εθίσει γιατί είναι ωραίο, πρέπει να ξέρεις και πια γεύση ακριβώς έχει? Και δεν την υποτιμώ... Έστω έχει την καλύτερη γεύση, τι θα αλλάξει όμως στην ολοκληρωμένη άποψη μου? ΤΙΠΟΤΑ !!!

Mα το ποιο περίεργο είναι ότι ΔΕΝ έχει ωραία γεύση... Οπότε κάνει ακόμη πιο ανεξήγητους τους λόγους για τους οποίους κάποιος συνεχίζει να καπνίζει μέχρις ότου εθιστεί...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoodDayToDie

Νεοφερμένος

Η GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Πανω κατω τα ιδια πραγματα λεμε...Εγω δεν ειπα καποιος που δεν καπνιζει να το αρχισει...αλλα ΑΝ ΘΕΛΕΙ να το δοκιμασει 1 φορα για να μπορει να κρινει κι αυτος...
Και οσο για το παραδειγμα των ναρκωτικων πιστευω να καταλαβες οτι κανουν κακο,απλα δεν ξερω ακομα ποσο κακο κανουν γιατι δεν ειμαι στην ιατρικη σχολη(θα παω φετος ιατρικη):P
Οσο για το παραδειγμα του αλκοολ με το αυτοκινητο,πιστευω πως δεν εχει καμια σχεση με το τσιγαρο.Τι θελω να πω...
Με το αλκοολ φιλο κατα την οδηγηση ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως θα παρεις και αλλα ατομα στον θανατο ή στο νοσοκομειο και δεν μαγκια να το κανει καποιος.
Με το τσιγαρο απλα δεν κανεις κακο σε αλλα ατομα αν το αναβεις εκει που πρεπει...Κανει κακο σε εσενα και δεν μπορει ο αλλος να σου λεει τι να κανεις...Ο καθενας το αναβει για διαφορετικους λογους.Για την γευση που του αρεσει,για το αισθημα,ο αλλος για να το κραταει για μαγκια ,απο συνηθεια κτλ...
Και να πω και ενα παραδειγμα και εγω παρομοιο με το αλκοολ κατα την οδηγηση...
Παιρνει καποιος ενα οπλο και αρχιζει σκοτωνει το ΠΡΩΤΟ θυμα του γιατι δεν το ειχε ξανακανει και πιστευε πως αυτο θα του αρεσει και θα του δωσει αυτο που χρειαζεται μεσα του...Ειναι σωστο?Ειναι ηθικο?Δεν χρειαζεται να το κανουνμε και εμεις αυτο.
Αλλο το ενα και αλλο το αλλο(δηλαδη το τσιγαρο)..Με το ενα παιρνεις και αλλους στον θανατο και με το αλλο κανεις κακο στην υγεια σου γιατι ειναι δικη σου και ο καθενας το βλεπει με διαφορετικη αποψη.

Σε γενικες γραμμες συμφωνω, αλλα.. Πως ξερεις οτι θα πας ιατρικη?? :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Mα το ποιο περίεργο είναι ότι ΔΕΝ έχει ωραία γεύση... Οπότε κάνει ακόμη πιο ανεξήγητους τους λόγους για τους οποίους κάποιος συνεχίζει να καπνίζει μέχρις ότου εθιστεί...:worry:

Προφανώς μιλάς για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για να μην τα μπερδεύουμε, οι καπνιστές μπορούν να τα βρίσκουν μεταξύ τους αλλά σε όλους τους υπόλοιπους αυτό βρωμάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Προφανώς μιλάς για σένα.

Προφανώς

Πέρα όμως από την προσωπική μου εμπειρία, δεν μου έχει πει καπνιστής ποτέ πως το τσιγάρο έχει γαμάτη γεύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coco :D

Νεοφερμένος

Η coco :D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Είναι τρομερό να βλέπεις παιδάκια μία σταλιά (Α'γυμνασίου) να καπνίζουν το ένα τσιγάρο μετά το άλλο.

Το τσιγάρο το ξεκινά ένας έφηβος για να μπει σε διάφορες παρέες και γενικά να γίνει αποδεκτός. Στη συνέχεια όμως του γίνεται συνήθεια και εξαρτάται από αυτό. Στο τέλος χωρίς να το καταλάβει το τσιγάρο έχει πάει πίσω όλη του τη ζωή. Πιστεύω ότι το κάπνισμα, αν και αποτελεί το μεγαλύτερο πειρασμό για τους νέους, είναι αυτοκτονία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Πανω κατω τα ιδια πραγματα λεμε...Εγω δεν ειπα καποιος που δεν καπνιζει να το αρχισει...αλλα ΑΝ ΘΕΛΕΙ να το δοκιμασει 1 φορα για να μπορει να κρινει κι αυτος...
να κρίνει σχετικά με το είδος της γεύσης, οκ. αλλά για να κρίνεις για το τσιγάρο γενικά δεν χρειάζεται να έχει δοκιμάσει την χροιά της γεύσης του, και ούτε αποκτάς πιο ολοκληρωμένη άποψη άμα δοκιμάσεις την γεύση...
Και οσο για το παραδειγμα των ναρκωτικων πιστευω να καταλαβες οτι κανουν κακο,απλα δεν ξερω ακομα ποσο κακο κανουν γιατι δεν ειμαι στην ιατρικη σχολη(θα παω φετος ιατρικη):P
δεν χρειάζεται να μπεις ιατρική για να το ξέρεις αυτό. Ψάξε το να δεις ότι αυτό που σκοτώνει είναι η υπερβολική δόση ή οι προσμίξεις... Άμα τρως μια χαρά και δεν παραμελείς την ζωή σου, είσαι οκ. Καλή επιτυχία για την ιατρική:)...
Οσο για το παραδειγμα του αλκοολ με το αυτοκινητο,πιστευω πως δεν εχει καμια σχεση με το τσιγαρο.Τι θελω να πω...
Με το αλκοολ φιλο κατα την οδηγηση ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ πως θα παρεις και αλλα ατομα στον θανατο ή στο νοσοκομειο και δεν μαγκια να το κανει καποιος.
Αυτό που λες δεν είναι αντεπιχείρημα, αυτό που λέω εγώ είναι ότι ίσως πάθεις ατύχημα [δυστύχημα ή όχι], και πες δεν πέφτεις σε άλλον, απλά βγαίνεις εκτός δρόμου και πέφτεις σε στύλο ή στην θάλασσα, δεν έχει σημασία αυτό. Σημασία έχει αυτό που παρομοιάζω σε προσωπικό επίπεδο [να ξέρεις ότι θα πάθεις κακό και παρόλα αυτά να υποκύπτεις στην περιέργεια]... Από την άλλη το τσιγάρο βλάπτει επίσης και παθητικούς;)

Και να πω και ενα παραδειγμα και εγω παρομοιο με το αλκοολ κατα την οδηγηση...
Παιρνει καποιος ενα οπλο και αρχιζει σκοτωνει το ΠΡΩΤΟ θυμα του γιατι δεν το ειχε ξανακανει και πιστευε πως αυτο θα του αρεσει και θα του δωσει αυτο που χρειαζεται μεσα του...Ειναι σωστο?Ειναι ηθικο?Δεν χρειαζεται να το κανουνμε και εμεις αυτο.
Αλλο το ενα και αλλο το αλλο(δηλαδη το τσιγαρο)..Με το ενα παιρνεις και αλλους στον θανατο και με το αλλο κανεις κακο στην υγεια σου γιατι ειναι δικη σου και ο καθενας το βλεπει με διαφορετικη αποψη.
Σωστό το παράδειγμα αυτό... Σε αυτό σίγουρα βλάπτεις άλλον... Αλλά και πάλι ξέρει ότι θα κάνει κακό στους άλλους. Άμα έχει την περιέργεια αυτή, και υποκύψει στο να την δοκιμάσει, πάλι αδυναμία είναι...

Και δεν είναι μαγκιά, ούτε να καπνίζεις, ούτε να δοκιμάζεις τσιγάρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Σε γενικες γραμμες συμφωνω, αλλα.. Πως ξερεις οτι θα πας ιατρικη?? :P:P
Εξωτερικο ισως??χαχα:P:P δεν ειμαι και 100% σιγουρος ακομα ομως....:whistle:

Σωστό το παράδειγμα αυτό... Σε αυτό σίγουρα βλάπτεις άλλον... Αλλά και πάλι ξέρει ότι θα κάνει κακό στους άλλους. Άμα έχει την περιέργεια αυτή, και υποκύψει στο να την δοκιμάσει, πάλι αδυναμία είναι...

Και δεν είναι μαγκιά, ούτε να καπνίζεις, ούτε να δοκιμάζεις τσιγάρο....
το ξερω αυτο..γι αυτο και εγω προσωπικα δεν λεω οτι καπνιζω ουτε εχω μια ταμπελα που λεει...ξερετε καπνιζω και ειμαι μαγκας.Απλα το κανω οσο πιο κρυφα μπορω εγω,αλλα οχι σε βαθμο να πω και πως ντρεπομαι γι αυτο....Γιατι αν κανεις κατι και ντρεπεσαι για γι αυτο ειμαι Τεραστια βλακεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Επιλογη του καθενος... και την στιγμη που δεν παιρνουν αλλους στον λαιμο τους (οπως με το αλκοολ) δεν ειναι κατακριτεο.
Οταν ομως παμε να καθισουμε καπου και εχουμε διπλα τους αλλους να μας ντουμανιαζουν, ε ναι εκει το κατακρινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
το ξερω αυτο..γι αυτο και εγω προσωπικα δεν λεω οτι καπνιζω ουτε εχω μια ταμπελα που λεει...ξερετε καπνιζω και ειμαι μαγκας.Απλα το κανω οσο πιο κρυφα μπορω εγω,αλλα οχι σε βαθμο να πω και πως ντρεπομαι γι αυτο....Γιατι αν κανεις κατι και ντρεπεσαι για γι αυτο ειμαι Τεραστια βλακεια.
Αν δηλαδή κάποιος ντρέπεται για κάτι σημαίνει κάτι παραπάνω? Ίσα ίσα σημαίνει ότι καταλαβαίνει το λάθος του... Anyway, o shadowfax λέει πολλά με το comment του:)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Κόμπλεξ λέγεται....

Αν λεγόταν κόμπλεξ, τότε πίστεψέ με θα το είχα αρχίσει εδώ και χρόνια.
Δε νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει ένα τσιγάρο(και ούτε καν ένα ολόκληρο) απλά και μόνο για να δουν τι στο καλό του βρίσκουν όλοι και κάνουν 1 πακέτο την ημέρα στα 17 τους έχουν κόμπλεξ.
Κόμπλεξ θα λεγόταν αν έβλεπα όλους τους γύρω μου να καπνίζουν και αισθανόμουν αποκλεισμένη/μειωνεκτικά/υποδεέστερη και το άρχιζα κανονικά κι εγώ. Απλή περιέργεια ήταν και πίστεψέ με, είμαι σε θέση να το ξέρω εγώ και όχι εσύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GoodDayToDie

Νεοφερμένος

Η GoodDayToDie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αν δηλαδή κάποιος ντρέπεται για κάτι σημαίνει κάτι παραπάνω? Ίσα ίσα σημαίνει ότι καταλαβαίνει το λάθος του... Anyway, o shadowfax λέει πολλά με το comment του:)


προφανως εννοει να ντρεπεσαι και να το ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ παρ'ολα αυτα.. γιατι δυστυχως δεν ειμαστε ''μαγοι'' για να μπορουμε να διακοψουμε μια συνηθεια στο αψε σβησε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αν λεγόταν κόμπλεξ, τότε πίστεψέ με θα το είχα αρχίσει εδώ και χρόνια.
Δε νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν δοκιμάσει ένα τσιγάρο(και ούτε καν ένα ολόκληρο) απλά και μόνο για να δουν τι στο καλό του βρίσκουν όλοι και κάνουν 1 πακέτο την ημέρα στα 17 τους έχουν κόμπλεξ.
Κόμπλεξ θα λεγόταν αν έβλεπα όλους τους γύρω μου να καπνίζουν και αισθανόμουν αποκλεισμένη/μειωνεκτικά/υποδεέστερη και το άρχιζα κανονικά κι εγώ. Απλή περιέργεια ήταν και πίστεψέ με, είμαι σε θέση να το ξέρω εγώ και όχι εσύ :)

Μία απλά ερωτηση : έχεις δει πολλούς κομπλεξικούς να το παραδέχονται?

Επίσης, ύστερα από τόση ενημέρωση ότι βλάπτει την υγεία, το γεγονός ότι το ξεκινάς σημασιοδοτεί-χαρακτηρίζει αμέσως την πράξη σου ''επιεικώς'' ως έκραση συμπλέγματος κατωτερότητος ή, στην ακόμα χειρότερη περίπτωση, χαζομάρας!

Συγγνώμη άν γίνομαι ελαφρά εριστικός αλλά πρέπει να σταματήσει κάποτε αυτή η κατάσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Μία απλά ερωτηση : έχεις δει πολλούς κομπλεξικούς να το παραδέχονται?
όχι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι.

Επίσης, ύστερα από τόση ενημέρωση ότι βλάπτει την υγεία, το γεγονός ότι το ξεκινάς σημασιοδοτεί-χαρακτηρίζει αμέσως την πράξη σου ''επιεικώς'' ως έκραση συμπλέγματος κατωτερότητος ή, στην ακόμα χειρότερη περίπτωση, χαζομάρας!
Συγγνώμη άν γίνομαι ελαφρά εριστικός αλλά πρέπει να σταματήσει κάποτε αυτή η κατάσταση...
Μα δεν το ξεκίνησα, ούτε έχω πρόθεση να το κάνω. Στο εξήγησα και στο ξαναλέω, αν είχα όπως λες κόμπλεξ, από τη στιγμή που βρίσκομαι σε μια παρέα με 6 άτομα που καπνίζουν όλοι πλην από εμένα, το πιο λογικό δε θα ήταν να το είχα ξεκινήσει για να μην αισθάνομαι "μειονεκτικά"? Χαζομάρα ναι, μπορώ να το δεχτώ, αλλά όχι και κόμπλεξ επειδή έκανα μια τζουρα πριν απο 1,5 χρόνο, προς Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Είναι τρομερό να βλέπεις παιδάκια μία σταλιά (Α'γυμνασίου) να καπνίζουν το ένα τσιγάρο μετά το άλλο.

Το τσιγάρο το ξεκινά ένας έφηβος για να μπει σε διάφορες παρέες και γενικά να γίνει αποδεκτός. Στη συνέχεια όμως του γίνεται συνήθεια και εξαρτάται από αυτό. Στο τέλος χωρίς να το καταλάβει το τσιγάρο έχει πάει πίσω όλη του τη ζωή. Πιστεύω ότι το κάπνισμα, αν και αποτελεί το μεγαλύτερο πειρασμό για τους νέους, είναι αυτοκτονία...
Δε νομίζω ότι αποτελεί αυτοκτονία... Πώς το συμπαίρανες αυτό;;

Επιλογη του καθενος... και την στιγμη που δεν παιρνουν αλλους στον λαιμο τους (οπως με το αλκοολ) δεν ειναι κατακριτεο.
Οταν ομως παμε να καθισουμε καπου και εχουμε διπλα τους αλλους να μας ντουμανιαζουν, ε ναι εκει το κατακρινω.
Ζητάς ευθύς αμέσως να το σβήσουν... Κι εγώ αυτό κάνω...
προφανως εννοει να ντρεπεσαι και να το ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ παρ'ολα αυτα.. γιατι δυστυχως δεν ειμαστε ''μαγοι'' για να μπορουμε να διακοψουμε μια συνηθεια στο αψε σβησε..
Πίστεψε με μόλις μάθεις ότι πάσχεις από κάτι το κόβεις ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ!
όχι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι.
Μα δεν το ξεκίνησα, ούτε έχω πρόθεση να το κάνω. Στο εξήγησα και στο ξαναλέω, αν είχα όπως λες κόμπλεξ, από τη στιγμή που βρίσκομαι σε μια παρέα με 6 άτομα που καπνίζουν όλοι πλην από εμένα, το πιο λογικό δε θα ήταν να το είχα ξεκινήσει για να μην αισθάνομαι "μειονεκτικά"? Χαζομάρα ναι, μπορώ να το δεχτώ, αλλά όχι και κόμπλεξ επειδή έκανα μια τζουρα πριν απο 1,5 χρόνο, προς Θεού.

Κόμπλεξ=σύνδρομο κατωτερότητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι αποτελεί αυτοκτονία... Πώς το συμπαίρανες αυτό;;
Εννοεί ότι αφού ξέρεις ότι θα σου προκαλέσει κακό, συνεχίζεις... Γιατί όλα τα πακέτα λένε το κάπνισμα σκοτώνει, και όλοι το συνεχίζουν με την θέληση τους... Σαν αυτοκτονία...

Πίστεψε με μόλις μάθεις ότι πάσχεις από κάτι το κόβεις ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ!
Μπα, αυτό δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις... Μπορεί στις περισσότερες, μπορεί στις λιγότερες, σημασία όμως δεν έχει να πάθεις για να το κόψεις, αλλά να το κόψεις πριν πάθεις :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top