Κάπνισμα

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Σπιτακι του ή εξω! ο αλληλοσεβασμος ειναι η μαγκια παιδια!!και ας παψουμε πλεον να τα θελουμε ολα ευκολα!ας πιεσουμε λιγακι τον εαυτο μας για κατι καλυτερο δν θα παθουμε και τπτ!

Σωστη !!
Οπως και ο μεγαλος {Αριστοτέλης}
«Θεωρώ πιο γενναίο εκείνον που κυριαρχεί στα πάθη του από εκείνον που κυριαρχεί στους εχθρούς του. Η δυσκολότερη νίκη είναι εκείνη ενάντια στον ίδιο σου τον εαυτό»:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Σωστη !!
Οπως και ο μεγαλος {Αριστοτέλης}
«Θεωρώ πιο γενναίο εκείνον που κυριαρχεί στα πάθη του από εκείνον που κυριαρχεί στους εχθρούς του. Η δυσκολότερη νίκη είναι εκείνη ενάντια στον ίδιο σου τον εαυτό»:)

Ακριβως αυτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Αρχικα,να ξεκαθαρισουμε κατι.Δικαιωματα εχουν και οι καπνιστες και οι μη καπνιστες,δηλ.οπως εχει κανεις το διακαιωμα-ως αυτοβουλο ατομο και κυριος του εαυτου του-να καπνιζει ,ετσι αντιστοιχα καποιος αλλος εχει το δικαιωμανα να μην καπνιζει.Αλλα παρακαλω πολυ,μην τα ισοπεδωνουμε ολα.Σαφως απ'τη στιγμη που το τσιγαρο ειναι αδιαμφισβητητα βλαβερο για τη δημοσια υγεια πρεπει να περιοριστει,δεν αντιλεγω καθολου σ'αυτο.Αλλα,για να ειμαστε ρεαλιστες, η ολικη απαγορευση ειναι μεγαλεπιβολος στοχος ,απο τη στιγμη που το ποσοστο των καπνιστων της χωρας ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο απ'αυτο των μη καπνιστων και απο τη στιγμη που το καπνισμα εχει την τιμιτικη του τοσο στην διασκεδαση οσο και στην καθημερινη ζωη των ελληνων.Και στο κατω κατω,κρινοντας τελειως αντικειμενικα,ολες αυτες οι απαγορευσεις και οι χρηματικες κυρωσεις διαμορφωνουν τα πλαισια ενος αντι-καπνιστικου καθεστωτος.Εδω ο νομος κατεργησε και τα καπνιστηρια,στα οποια οι μη-καπνιστες δεν εχουν καμια προσβαση.Αυτο δηλ. δεν αγγιζει τα ορια του ρατσισμου;Και οι καπνιστες εχουν ψυχη!Και αυτος ο περιβοητος αντικαπνιστικος νομος ,που εφαρμοζεται για δευτερη φορα,ταχα μου για την προστασια του ιδιου του πολιτη και της δημοσιας υγειας,μηπως δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια ακομη αποπειρα της κυβερνησης αφ'ενος να αποδειξει στους ευρωπαιους οτι η ελληνικη κοινωνια μπαινει σε μια ταξη και αφ'ετερου να αποσπασει και χρηματικα ποσα (τα προστιμα ειναι εξωφρενικα!)απο τους παραβατες(δεν τους αρκει που μας ξυριζουν με τη φορολογια τους);Προσωπικα, καταβαλλω υπερμετρες προσπαθειες στις εξοδους μου να συμμορφωθω με το νεο νομο αλλα πολλες φορες -οπως ολοι- ξεχνιεμαι και αναβω τσιγαρο.Τελειως πληροφοριακα: μεχρι τωρα δε μου'χει κανει κανεις την ελαχιστη παρατηρηση.(Βλεπετε ποσο αποτελεσματικα εφαρμοζεται ο νομος ε; )Παντως ειναι νωρις ακομη για να οδηγηθουμε σε τελικα συμπερασματα,ο χρονος θα δειξει.. και αυτο που ελπιζω ειναι πως θα βρεθει μια μεση και δικαιη λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
To ποσοστο των καπνιστων ειναι μεγαλυτερο απο των μη καπνιστων; wtf? ουτε το 38% δεν ξεπερνα. Ακομα και να το ξεπερνουσε ομως θεωρεις οτι επειδη εσυ εχεις μια βλαβερη συνηθεια (μαγκια σου, καπνισε πιες κανε ο,τι επικινδυνο θες) πρεπει να σε ανεχομαι εγω; Γιατι καθε φορα που βγαινω πρεπει να βηχω, να τρεχουν τα ματια μου, να βρωμαω σαν τεκες και να κινδυνευω απο το παθητικο καπνισμα; Ειναι θεμα σεβασμου, ειναι κατι τοσο αχρηστο το τσιγαρο και τοσο ενοχλητικο για τους γυρω σου και ομως συνεχιζετε να το κανετε μπροστα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Χωρίς να έχω διαβάσει 167 σελίδες μηνυμάτων, θα πω την άποψή μου. Γενικά είναι αποδεκτό κάποιος να καπνίζει αλλά είναι όοοο,τι χειροτερο. Το 60%+ των ανθρώπων που πάσχουν από καρκίνο του πνεύμονα είναι καπνιστές και μόλις το 90%+ όσων έχουν τον καρκίνο αυτό πεθαίνουν σε 5 χρόνια ... Και αυτό είναι 1 από όλα τα κακά του καπνίσματος, αλλα σκέφτηκα να πω αυτό ως χειρότερο. Μην σχολιάσω την απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους... Πηγαίνετε σε ένα καφενείο και δείτε που οι μισοί καπνίζουν (χωρίς βέβαια το καφενείο να ανανεώνει τον αέρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
To ποσοστο των καπνιστων ειναι μεγαλυτερο απο των μη καπνιστων; wtf? ουτε το 38% δεν ξεπερνα. Ακομα και να το ξεπερνουσε ομως θεωρεις οτι επειδη εσυ εχεις μια βλαβερη συνηθεια (μαγκια σου, καπνισε πιες κανε ο,τι επικινδυνο θες) πρεπει να σε ανεχομαι εγω; Γιατι καθε φορα που βγαινω πρεπει να βηχω, να τρεχουν τα ματια μου, να βρωμαω σαν τεκες και να κινδυνευω απο το παθητικο καπνισμα; Ειναι θεμα σεβασμου, ειναι κατι τοσο αχρηστο το τσιγαρο και τοσο ενοχλητικο για τους γυρω σου και ομως συνεχιζετε να το κανετε μπροστα τους.
Δεν ξεπερνα το 38%;ειλικρινα,δε γνωριζω απο ποιο σαιτ απεσπασες αυτη την πληροφορια,αλλα δε μου φαινεται και τοσο εγκυρο.Το θεμα ειναι οτι με το δικιο σου παραπονιεσαι,γιατι οντως δεν εισαι υποχρεωμενη να εισπνεεις τον καπνο του αλλου.Αλλα και ο αλλος που ειναι εξαρτημενος ,εθισμένος,άρρωστος (πες το οπως θες) απ'το τσιγαρο ,ειναι αυτονοητο πως θα βαλει τη δικια του "αρρωστια" πανω απ'΄τη δικια σου.Εγω δεν ειπα να μην περιοριστει το καπνισμα,απλα επλιζω να βρεθει μια μεση λυση.Ειναι θεμα σεβασμου οπως πολυ σωστα ειπες.Και οι καπνιστες δικαιουνται το σεβασμο και δικαιουνται εστω μια τρυπα 2Χ2 -καπνιστηριο να καπνιζουν.Ή τουλάχιστον έναν ίσο διαχωρισμό των δημοσίων χώρων σε χώρο καπνιστών και σε αντίστοιχο μη-καπνιστών και άλλα παρεμφερή μέτρα.Καταλαβαίνεις τι εννοώ όταν αναφέρομαι σε μία μέση λύση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μα μπορεις να βγεις εξω απο το μαγαζι και να καπνισεις. Δεν εχουμε κρυο στην Ελλαδα για να εχετε δικαιολογια. Αν η επιθυμια για τσιγαρο ειναι τοσο μεγαλη βγες 5 λεπτα εξω καπνισε και ξαναμπες μεσα. Γιατι δηλαδη να πας σε μια ταβερνα με μωρα και γερους και να εισπνευουν ολοι αυτοι τη μποχα των τσιγαρων;
Η Ελλάδα παρουσιάζει την υψηλότερη αναλογία καπνιστών μεταξύ των δυτικοευρωπαϊκών χωρών (37,6%). Κατά την τελευταία δεκαετία παρατηρείται μείωση του ποσοστού, αλλά παρόλα αυτά, παραμένει το υψηλότερο μεταξύ των χωρών της Δυτικής Ευρώπης.

Σύμφωνα με τα ερευνητικά δεδομένα στα οποία στηρίζονται τα στοιχεία του Π.Ο.Υ. το 2000, το ποσοστό καπνιστών μεταξύ των ανδρών έφτανε στην Ελλάδα το 46,8%, ενώ μεταξύ των γυναικών το 29% (WHO 2008).
https://www.bestrong.org.gr/el/healthylife/nosmoking/statisticsaboutsmoking/
Σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο, το 42% των Ελλήνων δηλώνουν καπνιστές, έναντι 32% του ευρωπαϊκού μέσου όρου. Εννέα στους δέκα Έλληνες καπνιστές δηλώνουν πως καπνίζουν τακτικά και σε καθημερινή βάση, ενώ το 53% των Ελλήνων καπνιστών δηλώνουν πως καπνίζουν πάνω από 20 τσιγάρα ημερησίως.
Η ερευνα αυτη αφορα ενηλικες, σε κλειστους χωρους δεν κυκλοφορουν μονο ενηλικες, οποτε το ποσοστο και πεφτει και ειστε σημαντικα λιγοτεροι ωστε να σας ανεχονται οι γυρω σας.
Η Αυστρία πήρε από την χώρα μας την πρωτιά στο κάπνισμα
Στο 35% φτάνει το αναλογικό ποσοστό καπνιστών στην Ελλάδα


Οπως βλεπεις το ποσοστο ειναι αρκετα μικροτερο απο οσο φανταζεστε. Κανε και μια βολτα απο το αντιστοιχο τοπικ στο e-steki, εχουν χιλιοαναλυθει αυτα που λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Μα μπορεις να βγεις εξω απο το μαγαζι και να καπνισεις. Δεν εχουμε κρυο στην Ελλαδα .
Πήγενε στην Καστοριά,Φλώρινα,Τρίκαλα,κλπ κλπ κλπ να δείς κρύο.




Υ.Γ.1:Στην έρευνα/ες που παρέθεσες δεν πιάνονται όμως και οι ανηλίκοι που καπνίζουν...
Υ.Γ.2:Είναι Αδιανόητο να μην μπορείς να καπνίσεις στα κλαμπάκια/μπουζούκια/μπαράκια/καζίνο κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Aδιανοητο ειναι στην Ελλαδα, η οποια εχει το καλυτερο κλιμα στην Ευρωπη ωστε να βγεις εξω και παρολα αυτα οι Ευρωπαιοι χρονια τωρα καπνιζουν εξω ενω ο κωλος του Ελληνα θα παγωσει αν βγει 5 λεπτα εξω. Φυσικα ειναι αδιανοητο το να σεβαστεις το οτι αλλος δε σου φταιει σε τπτ, αλλα μυριζει την καπνα σου. Προτεινω να βαλουμε τους μη καπνιστες σε κλειστους χωρους για να μην ενοχλουν τους καπνιστες. Ειναι αδιανοητο αλλωστε να θες να μην τρως τη μποχα του αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Σκέψου αυτά τα λίγα που είπα και θα καταλάβεις....Αν δεν σου αρέσει η κάπνα να μην πας στα μπουζούκια/κλάμπ κλπ(γενικά μιλάω).Στο κάτω κάτω το μεγαλύτερο ποσοστό σε αυτά τα μαγαζιά καπνίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τωρα ομως δε θα μπορει οποτε...
Τραγικος ο εγωισμος σας παντως. Αυτος που δεν αντεχει τον καπνο ΟΦΕΙΛΕΙ να μεινει μεσα σαν να κανει κατι μεμπτο. Αυτος που καπνιζει εχει το Θειο δικαιωμα να καπνιζει και να μη λογοδοτει, γιατι ετσι εχει μαθει.
respect
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Μα μπορεις να βγεις εξω απο το μαγαζι και να καπνισεις. Δεν εχουμε κρυο στην Ελλαδα για να εχετε δικαιολογια. Αν η επιθυμια για τσιγαρο ειναι τοσο μεγαλη βγες 5 λεπτα εξω καπνισε και ξαναμπες μεσα. Γιατι δηλαδη να πας σε μια ταβερνα με μωρα και γερους και να εισπνευουν ολοι αυτοι τη μποχα των τσιγαρων;

https://www.bestrong.org.gr/el/healthylife/nosmoking/statisticsaboutsmoking/
Η ερευνα αυτη αφορα ενηλικες, σε κλειστους χωρους δεν κυκλοφορουν μονο ενηλικες, οποτε το ποσοστο και πεφτει και ειστε σημαντικα λιγοτεροι ωστε να σας ανεχονται οι γυρω σας.


Οπως βλεπεις το ποσοστο ειναι αρκετα μικροτερο απο οσο φανταζεστε. Κανε και μια βολτα απο το αντιστοιχο τοπικ στο e-steki, εχουν χιλιοαναλυθει αυτα που λεμε.

Αρχικά,θα συμφωνήσω με τον tebelis13 ότι ο ισχυρισμός σου wanna-be-locomondo "δεν εχουμε κρυο στην ελλαδα","δεν κανει κρυο στην ελλαδα" κλπ κλπ ειναι τελειως ατοπος .Στις επαρχιακες πολεις η θερμοκρασια πολλες φορες φτανει υπο του μηδενος και ακομη και την θερινη περιοδο η θερμοκρασια τη νυχτα ειναι σε αρκετα χαμηλο επιπεδο .Ενα το κρατουμενο.
Δευτερον,αν θεωρεις το ποσοστο 38% μικρο (χωρις να συμπεριλαβουμε βεβαιως τους ανηλικους που καπνιζουν κρυφα εν αγνοια των γονιων τους σε τουαλετες,παρκακια κλπ και οχι μονο αυτους) πλανασαι πλανην οικτρα.Δυο τα κρατουμενα.
Τριτον,αν θες να ξερεις,συμφωνα με στατιστικες 7 στους 10 ερωτηθεντες (καπνιστες και μη) συμφωνουν με την εφαρμογη του νομου.Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν εχω καποιο λινκ ως εγκυρη αποδειξη,γιατι ειναι πληροφορια που απεσπασα απο δελτιο ειδησεων.Αυτο που μου κανει εντυπωση πιο πολυ αυτη τη στιγμη,ειναι που απο τη στιγμη που πολλοι καπνιστες εχουμε ολοι την καλη διαθεση να κανουμε παραχωρησεις και να ερθουμε σ'ενα συμβιβασμο- με τη προ'υ'ποθεση οτι ο νομος αυτος θα εχει τις εξαιρεσεις του και δε θα μας βαζουν το μαχαιρι στο λαιμο καθε φορα που θελουμε να αναψουμε!-, οι αντικαπνιστες επιδεικνυουν μιαν απαραδεκτη συμπεριφορα και ενα πρωτοφανη εγωισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Waldorf_M

Νεοφερμένος

Η Waldorf_M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Προσωπικά δεν καπνίζω. Ούτε καν έχω δοκιμάσει ποτέ...
Αν και το 80% των φίλων μου καπνίζει.
Κάποτε ήμουν φανατική αντικαπνίστρια, δεν τολμούσαν να καπνίσουν μπροστά μου.
Πλέον όμως έχω εξοικειωθεί. Με τόσο καπνό γύρω μου νιώθω παραπάνω από καπνίστρια! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Αρχικά,θα συμφωνήσω με τον tebelis13 ότι ο ισχυρισμός σου wanna-be-locomondo "δεν εχουμε κρυο στην ελλαδα","δεν κανει κρυο στην ελλαδα" κλπ κλπ ειναι τελειως ατοπος .Στις επαρχιακες πολεις η θερμοκρασια πολλες φορες φτανει υπο του μηδενος και ακομη και την θερινη περιοδο η θερμοκρασια τη νυχτα ειναι σε αρκετα χαμηλο επιπεδο .Ενα το κρατουμενο.

Το κρυο δεν ειναι δικαιολογια, ντυνεσαι και πας και καπνιζεις. Επειδη εχω ζησει σε επαρχιακη πολη με χαμηλες θερμοκρασιες και αυτο τον καιρο μενω γερμανια, εχω να σου πω οτι εδω (στη γερμανια) το χειμωνα με -14 βαθμους Κελσιου και 20 εκατοστα χιονι ο καπνιστης θα βγει εξω απο την μπυραρια, απο το εστατοριο ή απο την καφετερια για να καπνισει. Αρα μην λεμε ο,τι θελουμε.:)

Επισης, ανεφερες τη λεξη ρατσισμος. Ρατσισμος ειναι ο διαχωρισμος ατομων με βαση αμεταβλητα χαρακτηριστικα (βλ. χρωμα δερματος, ματιων, καποια αναπηρια κ.λπ.). Ο διαχωρισμος καπνιστων-μη καπνιστων προκειται για απλο διαχωρισμο.
Αυτο φυσικα δεν αλλαζει κατι στην κατασταση, αλλα μαλλον ο ρατσισμος ειναι βαρια λεξη να χρησιμοποιεις σε τετοιες περιπτωσεις (ειδικα οταν αυτος εχει γινει η αιτια για να σφαγιαστουν εκατομμυρια ανθρωποι).;)
(Ο ορισμος του "ρατσισμου" ειναι με βαση τα λεγομενα του βιβλιου "Λεξικο των -ισμων", για να μιλαμε και με στοιχεια :P)

Επισης, οπως υπαρχει το "καθεστως των μη καπνιστων" που ανεφερες ετσι υπαρχει και το καθεστως των εταιριων παραγωγης καπνου. Διαλεγεις και παιρνεις. Απλως να σου θυμισω: το να κοψεις το καπνισμα ειναι ευκολο, αλλα το να γινεις μεγαλομετοχος στη Μαλμπορο ειναι μαλλον απιθανο. :)

Και επισης ειναι τελειως ατοπο και ψευδες το να μιλαμε για "δικτατορια των μη καπνιστων". Απο οσο ξερω οι καπνιστες ειναι αυτοι που διωχνουν (λογω καπνου, οχι αμεσα) τους μη καπνιστες απο διαφορους χωρους και οχι το αντιστροφο.;)
Τρανταχτο παραδειγμα αυτης της καταστασης το παρακατω:
Σκέψου αυτά τα λίγα που είπα και θα καταλάβεις....Αν δεν σου αρέσει η κάπνα να μην πας στα μπουζούκια/κλάμπ κλπ(γενικά μιλάω).Στο κάτω κάτω το μεγαλύτερο ποσοστό σε αυτά τα μαγαζιά καπνίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gant13

Νεοφερμένος

Ο gant13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κανα θυμιατο σκάτε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Το κρυο δεν ειναι δικαιολογια, ντυνεσαι και πας και καπνιζεις. Επειδη εχω ζησει σε επαρχιακη πολη με χαμηλες θερμοκρασιες και αυτο τον καιρο μενω γερμανια, εχω να σου πω οτι εδω (στη γερμανια) το χειμωνα με -14 βαθμους Κελσιου και 20 εκατοστα χιονι ο καπνιστης θα βγει εξω απο την μπυραρια, απο το εστατοριο ή απο την καφετερια για να καπνισει. Αρα μην λεμε ο,τι θελουμε.:)

Επισης, ανεφερες τη λεξη ρατσισμος. Ρατσισμος ειναι ο διαχωρισμος ατομων με βαση αμεταβλητα χαρακτηριστικα (βλ. χρωμα δερματος, ματιων, καποια αναπηρια κ.λπ.). Ο διαχωρισμος καπνιστων-μη καπνιστων προκειται για απλο διαχωρισμο.
Αυτο φυσικα δεν αλλαζει κατι στην κατασταση, αλλα μαλλον ο ρατσισμος ειναι βαρια λεξη να χρησιμοποιεις σε τετοιες περιπτωσεις (ειδικα οταν αυτος εχει γινει η αιτια για να σφαγιαστουν εκατομμυρια ανθρωποι).;)
(Ο ορισμος του "ρατσισμου" ειναι με βαση τα λεγομενα του βιβλιου "Λεξικο των -ισμων", για να μιλαμε και με στοιχεια :P)

Επισης, οπως υπαρχει το "καθεστως των μη καπνιστων" που ανεφερες ετσι υπαρχει και το καθεστως των εταιριων παραγωγης καπνου. Διαλεγεις και παιρνεις. Απλως να σου θυμισω: το να κοψεις το καπνισμα ειναι ευκολο, αλλα το να γινεις μεγαλομετοχος στη Μαλμπορο ειναι μαλλον απιθανο. :)

Και επισης ειναι τελειως ατοπο και ψευδες το να μιλαμε για "δικτατορια των μη καπνιστων". Απο οσο ξερω οι καπνιστες ειναι αυτοι που διωχνουν (λογω καπνου, οχι αμεσα) τους μη καπνιστες απο διαφορους χωρους και οχι το αντιστροφο.;)
Τρανταχτο παραδειγμα αυτης της καταστασης το παρακατω:

Κοιτα,γνωριζω οτι στο εξωτερικο ειναι αλλιως τα πραγματα και σε πληροφορω μαλιστα οτι εχω υπαρξει και αυτοπτης μαρτυρας παρομοιου σκηνικου (δηλ.-14 βαθμοι και οι θαμωνες με μπουφανακια να καπνιζουν εξω).Αλλα,να σου υπενθυμισω οτι συμφωνα με εγκυρες ερευνες,ειμαστε πρωτοι στην καταταξη με το μεγαλυτερο ποσοστο καπνιστων πανευρωπα'ι'κα,γεγονος που δυσχαιρενει σαφως την ομαλη εφαρμογη του νομου και την πληρη αποδοχη του απο την πλειονοτητα.Προσωπικα,δεν προτιθεμαι να βγαινω καθε λιγο και λιγακι εξω για να καπνισω ,οχι λογω εγωισμου,αλλα κυριως για πρακτικους λογους (ξερεις δεν ειναι τοσο ευχαριστο να πινεις ενα ποτακι,να βγαινεις για τσιγαρο,μετα παλι πισω,μετα εξω παλι για τσιγαρο και παει λεγοντας..)Δεν ξερω ποσο πειστικο επιχειρημα ειναι αυτο,αλλα αν ησουν στη θεση ενος εθισμενου -οπως οι καπνιστες-δεν ξερω ποσο σοβαρα θα το σκεφτοσουν.
Οσο για τη λεξη ρατσισμος,οπως πολυ σωστα ανελυσες,να τονισω οτι την χρησιμοποιησα τελειως απροσκοπα,μονο και μονο για να βαλω λιγο δραμα:PΑλλα και παλι ο διαχωρισμος ειναι μια αποπειρα κατηγοριοποιησης των ανθρωπων,δηλ. οσοι καπνιζουν τωρα θα εχουν το "στιγμα" του καπνιστη; καπως ετσι εχει η κατασταση..:/:Ειναι λυπητερο, γιατι η συμπεριφορα πολλων ειναι απαραδεκτη,ακομη κι αν βλεπουν οτι καταβαλλεις προσπαθειες να συμβιβαστεις με το νεο νομο..Οσο για τον καπνο που λενε πολλοι οτι τρωνε στη μαπα,να τονισω οτι ο βηχας,το δακρυσμα των ματιων,το μπουκωμα και αλλα παρεμφερη συμπτωματα ,ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ αντιδραση του οργανισμου στη θεα και την εισπνοη του καπνου,ειτε εισαι καπνιστης ειτε οχι (και γω τσαντιζομαι για παραδειγμα οταν με φλομωνει η καπνα του διπλανου!)Εγω εδω μιλαω απο τη δικη μου σκοπια και δεν δικαιολογω κανεναν αναισθητο,κουφιοκεφαλο ελληναρα καπνιστη που του γουσταρει να φυσαει τον καπνο του προς ολες τις κατευθυνσεις...Γενικα,ελπιζω να βρεθει μια δικαιη λυση,αλλα οσον αφορα την ΟΛΙΚΗ απαγορευση θα παραμεινω καθετη στις αποψεις μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Δεν ξεπερνα το 38%;ειλικρινα,δε γνωριζω απο ποιο σαιτ απεσπασες αυτη την πληροφορια,αλλα δε μου φαινεται και τοσο εγκυρο.Το θεμα ειναι οτι με το δικιο σου παραπονιεσαι,γιατι οντως δεν εισαι υποχρεωμενη να εισπνεεις τον καπνο του αλλου.Αλλα και ο αλλος που ειναι εξαρτημενος ,εθισμένος,άρρωστος (πες το οπως θες) απ'το τσιγαρο ,ειναι αυτονοητο πως θα βαλει τη δικια του "αρρωστια" πανω απ'΄τη δικια σου.

Και οι ναρκομανεις ειναι εξαρτημενοι,εθισμενοι,αρρωστοι και επιλογη τους και δεν τους αφηνουμε (ουτε νομιζω πως οι ιδιοι θα ηθελαν) να παιρνουν την δοση τους στην καφετερια.στο κλαμπ ή σε οποιοδηποτε δημοσιο χωρο.

Μην ξεχνας ομως πως (στις περισσοτερες περιπτωσεις και απο οσα γραφουν και τα μελη του φορουμ στο θεμα αυτο) οι μη καπνιστες και αντικαπνιστες δεν μισουν ή εχουν προβλημα με τους καπνιστες λογω της συνηθειας του.Το προβλημα ξεκιναει οταν ''μοιραζομαστε'' το τσιγαρο σου.Δηλαδη,εγω δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα που εσυ καπνιζεις.Ανθρωπος εισαι και ειναι επιλογη σου.Απλα δεν μ'αρεσει η δικια σου επιλογη να αφηνει εμενα μονο με δυο .ή να μεινω σπιτι μου ή να βγω και να φαω τον καπνο στην μουρη.

Και εφοσον ειναι επιλογη του καθενος ,το πιο λογικο θα ηταν να λαμβανε ο καθενας της ευθυνες και της συνεπειες που πανε πακετο μαζι ασχετα απο το αν αυτο θα ειναι να μειωσεις το τσιγαρο,να βγεις εξω στο κρυο κ.λπ.Και ,για εμενα προσωπικα,δεν ειναι καν δικαιολογια το οτι στην Ελλαδα οι καπνιστες ειναι παμπολλοι.Δηλαδη να κανουμε χωρους για μη καπνιστες (οπως ενα καφε που εχουμε στην πολη μου και οπως αναφερει και η woochoo) ;Οσοι ξερω εγω που υπηρξαν χρονια φανατικοι καπνιστες θελουν να το κοψουν γιατι κατανταει βασανο το να εξαρτιεται ο οργανισμος απο ενα μικρο τσιγαρακι.Να εισαι ολοκληρος ανθρωπος και να κρεμεται η ζωη σου/ευχαριστηση σου απο εναν καπνο.Οριστε λοιπον μια καλη αφορμη για να το κοψουν πολλα ατομα ή τουλαχιστον αν το μειωσουν.Δηλαδη σε ολη την Ευρωπη(με εξαιρεση πολυ λιγες χωρες) χαζοι ειναι που εφαρμοζουν και μαλιστα πολυ πιστα τον νομο αυτο;Απο την μια εχεις δικιο που ο νομος απαγορευει το καπνισμα παντου.Ερχεται σαν σοκ ειδικα στους φανατικους καπνιστες,αλλα και στους μαγαζοτορες που θα χασουν πελατεια.Τον Ιανουαριο ομως που εγινε ο νομος με καποιους περιορισμους ηταν λες και δεν υπηρχε καν νομος.Καλυτερα να κοπει κατι μαχαιρι παρα σιγα σιγα.Επισης,τα προστιμα οντως ειναι μεγαλα αλλα μονο ετσι ο Ελληνας θα το ξανασκεφτει για να καπνισει.Αν ηταν 10 ευρω το προστιμο δεν θα το σκεφτοταν καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Tερμα το καπνισμα Ωρα για ΖΩΗ!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChemTitan

Νεοφερμένος

Ο χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια,εγω μονο τουτο λεω...οποιος καπνιζει ΑΠΛΑ πληρωνει τον θανατο του...εγω ημουν,ειμαι και θα ειμαι κατα του καπνου και καλο θα ηταν να μην το αρχισετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδια,εγω μονο τουτο λεω...οποιος καπνιζει ΑΠΛΑ πληρωνει τον θανατο του...εγω ημουν,ειμαι και θα ειμαι κατα του καπνου και καλο θα ηταν να μην το αρχισετε...

Μεγάλη μπουκιά φάε...

...μεγάλο λόγο μην πείς.


............................................................(λαϊκή παροιμία)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top