Κάπνισμα

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Σκεφτομουν να ανεβαζα μερικες ομορφες εικονιτσες για πραγματικη ενημερωση στο καπνισμα,ωστε να αποφασισετε μετα απο αυτο αν οντως ειναι "γουστο μου και καπελο μου" αλλα μυριζομαι off topic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Πραγματικά όλα τα σχολεία θα πρέπε να επισκεφτούν τη έκθεση "Bodies" στην Αθήνα. Εκεί εγώ έπαθα το πρώτο γερό σοκ και είμαι εντελώς κατά του καπνίσματος.. Δεν νομίζω πως οι εικονίτσες θα έβλαπταν:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πραγματικά όλα τα σχολεία θα πρέπε να επισκεφτούν τη έκθεση "Bodies" στην Αθήνα. Εκεί εγώ έπαθα το πρώτο γερό σοκ και είμαι εντελώς κατά του καπνίσματος.. Δεν νομίζω πως οι εικονίτσες θα έβλαπταν:whistle:

Εσυ μια ζωη χαιρεσαι να με προκαλεις :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εσυ μια ζωη χαιρεσαι να με προκαλεις :P:P

Και αυτό (:whistle:) αλλά ισχύει και ότι μία "εικονίτσα=1000 λέξεις" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
το εχω κοψει και πλεον ειμαι φανατικη αντικαπνιστρια. :) υγεια πανω απολα παιδακια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αν και θέλω τώρα τελευταία να δοκιμάσω. View attachment 32219
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ξεσαλωσαμε μικρη?? για κατσκαλα!!
Ε, αδικία, ένα χρόνο με περνάς!
Εσύ δοκίμασες, εγώ στο πηγάδι κατούρησα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Δεν εχω καπνισει ποτε και ουτε θελω να το αρχισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
μόνο που μυρίζω τον καπνό μου έρχεται εμετός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeL.

Νεοφερμένος

Η KeL. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν καπνιζω, και ουτε προκειτε ποτε. Το θεωρω κακο για την υγεια μου, αλλα σαν συνηθεια δεν την κατακρινω, εκτος κι αν γινεται για μαγκια, ή αν γινεται για να ταιριαξει καποιο παιδι με την παρεα του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
δεν καπνιζω, εχω δοκιμασει ομωσ μια φορα απλα και μονο απο περιεργια να δω πωσ ειναι... φυσικα δν μουαρεσε η γευση του κ γενικα η ιδεα κ μονο να ειμαι εθισμενη σ ενα πακετο τσιγαρα οπωσ πολλοι γνωστοι μ κ φιλοι.... ειδικα το να καπνιζει καποιοσ μονο κ μονο για να γινει αποδεκτοσ κ για μαγκια τ θεωρω γελοιο εφοσον υπαρχουν κ αλλοι τροποι να ξεχωρισει καποιοσ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Τσιγαρο....μεγαλη ιστορια!
η μανα μου καπνιζει περιπου 25 χρονια ο πατερας μου παλι ουτε να το δει...!θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οτι ειναι βλαβερο και μπλα μπλα μπλα!δεν θα δοκιμαζα γιατι πρωτων με ενοχλει ο καπνος και δευτερων αμα ηθελα να το παιξω μαγκας θα εκανα κατι πιο τολμηρο απο το να καπνισω ενα ''χαρτακι''....;)
μπαι δε γουει θεωρω αντιαισθητικο να καπνιζει μια γυναικα ..δεν ξερω γιατι αλλα μου τη δινει!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω το κόμπλεξ που βγάζουν μερικοί προς το τσιγάρο και τους καπνιστές.
Όσοι καπνίζουν δε συνεπάγεται αυτόματα ότι είναι από άλλον πλανήτη κι ότι έχουν άγνοια των πράξεων και των ευθυνών τους.
Εαν κάποιος καπνίζει είναι δικό του θέμα και δεν πρόκειται κανείς να του το απαγορέψει.
Οπότε, δεν μπορώ να κατανοήσω τη στάση όσων κατακρίνουν αυτούς που καπνίζουν, μιας και δεν έχουν οπτική εστίαση των πραγμάτων.
Μπορεί το τσιγάρο σε ορισμένους να προσφέρει μια απόλαυση που ένας μη καπνιστής δεν μπορεί να τη νιώσει.
Πέρα από τους κινδύνους που εγκυμονούν για την υγεία του καπνίζοντος, δε βρίσκω κάτι κακό στο κάπνισμα.

ΥΓ. Δηλώνω περήφανος καπνιστής 4 χρόνων.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω το κόμπλεξ που βγάζουν μερικοί προς το τσιγάρο και τους καπνιστές.
Όσοι καπνίζουν δε συνεπάγεται αυτόματα ότι είναι από άλλον πλανήτη κι ότι έχουν άγνοια των πράξεων και των ευθυνών τους.
Εαν κάποιος καπνίζει είναι δικό του θέμα και δεν πρόκειται κανείς να του το απαγορέψει.
Οπότε, δεν μπορώ να κατανοήσω τη στάση όσων κατακρίνουν αυτούς που καπνίζουν, μιας και δεν έχουν οπτική εστίαση των πραγμάτων.
Μπορεί το τσιγάρο σε ορισμένους να προσφέρει μια απόλαυση που ένας μη καπνιστής δεν μπορεί να τη νιώσει.
Πέρα από τους κινδύνους που εγκυμονούν για την υγεία του καπνίζοντος, δε βρίσκω κάτι κακό στο κάπνισμα.

ΥΓ. Δηλώνω περήφανος καπνιστής 4 χρόνων.:P

Κοιταξε αμα παρατηρησεις τα οσα γραφουν οι περισσοτεροι πιο πανω θα προσεξεις πως αυτο που τους τη δινει περισσοτερο ειναι οχι οτι εσυ (και πολλοι ακομα)καπνιζεις,αλλα το γεγονος οτι εμεις(εννοοντας οσους νιωθουν δυσφορια μυριζοντας τον καπνο του τσιγαρου,τους αντικαπνιστες κ.λπ) αναγκαζομαστε να τρωμε καπνο στην μουρη ενω δεν ειναι καν επιλογη μας.Απο κει και περα ,αμα ειναι καποιος αντικαπνιστης ,και καποιος φιλος ή γενικοτερα κοντινος του ανθρωπος ξεκινησει το καπνισμα(για οποιοδηποτε λογο) θα του πει τα αρνητικα και ολα αυτα.Διοτι ,προφανως,κανεις δεν θελει να δει τους δικους του να υποφερουν ειτε απο απο λιγα ειτε μετα απο πολλα χρονια.Οποτε, θα πεις μια δυο κουβεντες συμβουλευτικα αλλα ως εκει.Επιλογη του καθενος ειναι εξαλλου.

Συμφωνω οτι κανεις δεν πρεπει να απαγορεψει το δικαιωμα καποιου να καπνιζει.Αλλα ,παρομοια,κανεις δεν πρεπει να στερει απο τους μη καπνιστες το δικαιωμα στον καθαρο,διχως καπνο τσιγαρου,αερα ,τουλαχιστον σε κλειστους χωρους γιατι σε ανοιχους χωρους η κατασταση δεν ειναι και τοσο τρομερη.Αλλα εγω, που ποναν τα πνευμονια μου οταν μυριζω τσιγαρο ,γιατι να μηννα παω να καθισω σε μια καφετερια και ,αν τελικα παω,να υποφερω στην κυριολεξια απο το ντουμανι που επικρατει;Με λιγα λογια ,το ολο θεμα δεν εχει να κανει με καποιου ειδους κομπλεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Καπνίζετε;
Οχι...:)

Θα δοκιμάζατε ποτέ αν δεν καπνιζετε ήδη;
Ναι,εχω δοκιμασει...:redface: Αλλα δεν μου αρεσε καθολου.. :down:και απορω τι το ωραιο βρισκουν οι καπνιστες στο να καπνιζουν...:ermm:
Τι γνώμη έχετε για το τσιγάρο;

Διστυχως ειμαι παθητικη καπνιστρια...:(Η μητερα μου καπνιζει απο τοτε που με θυμαμαι..:/:αλλα μονο αυτη γιατι ο πατερας μου μονο που το βλεπει..:mpliaks:
Δεν θα αρχιζα ποτε ποτε να καπνιζω γιατι πανω απο ολα αγαπω τον εαυτο μου και δεν θα ηθελα να πεθανω για μια τετοια βλακεια οπως το τσιγαρο....:no:Αρκετο καπνο τρωω απο αλλους αναγκαστηκα δεν θα το χειροτερεψω το πραγμα....:'(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Πέρα από τους κινδύνους που εγκυμονούν για την υγεία του καπνίζοντος, δε βρίσκω κάτι κακό στο κάπνισμα.

ΥΓ. Δηλώνω περήφανος καπνιστής 4 χρόνων.:P

Κάνει κακό και στην τσέπη αυτών που σε χρηματοδοτούν, εκτός αν από τα 14 βγάζεις δικά σου λεφτά για να αγοράζεις τσιγάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Δεν είμαι συστηματικός καπνιστής, θα μπορούσε κανείς όμως να πει ότι είμαι "social smoker" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την παραποίηση του όρου. Με αυτό εννοώ οτι δεν νιώθω την ανάγκη για καθημερινό κάπνισμα, μάλιστα μπορεί να κάνω και μήνες να καπνίσω.

Όταν όμως πω θέλω τσιγάρο, θέλο τσιγάρο. Αυτό που οι περισσότεροι αντικαπνιστές δεν συνειδητοποιούν σε σχέση με το τσιγάρο είναι οτι είναι και αυτό μια μορφή εκτόνωσης. Εκτός απο τις προφανείς ηρεμιστικές ιδιότητες λόγω της νικοτίνης είναι αν θέλετε μια παρηγοριά σε ζόρικες στιγμές. Δε διαφέρει καθόλου απο την οποιαδήποτε άλλη μορφή κατάχρησης που υπάρχει. Άλλοι το ρίχνουν στο ποτό, άλλοι στα ξενύχτια άλλοι στις γυναίκες -ναι μη γελάτε και αυτό σπορ είναι!:devil: - Όταν καπνίζεις έχεις πλήρη επίγνωση της βλάβης που προκαλείς στον οργανισμό σου, αλλά μπορώ να σας διαβεβαιώσω οτι υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα. Συνήθως εγώ για εκτόνωση για να δειτε καλύτερα τη λογική μου δηλαδή έχω ή το τρέξιμο ή το τσιγάρο, το τελευταίο σε πολύ δύσκολες στιγμές.

Τώρα το να καπνίζει κανείς απο εθισμό και μόνο χωρίς να νιώθει την ανάγκη ή τουλάχιστον την ευχαρίστηση είναι χαζό. Για να το παίξεις μαγκάκι υπάρχουν και άλλοι τρόποι που πουλάνε καλύτερα στη σημερινή εποχή. Το καπνισμα είναι κάτι που κάνεις καθαρά και μόνο για πάρτη σου για τη δική σου ευχαρίστηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Καπνίζετε;Τι γνώμη έχετε για το τσιγάρο;Θα δοκιμάζατε ποτέ αν δεν καπνιζετε ήδη;Γενικότερα πείτε τη γνώμη σας γι αυτή τη κακιά συνήθεια .

Οχι, δεν καπνιζω.
Δεν φαγωνομαι να δοκιμασω, ουτε το κυνηγαω. Ακομα και να μου δωθει η ευκαιρια, δεν νομιζω να δοκιμασω.
Η γνωμη μου; Χμ... οποιος θελει να καπνισει ας καπνισει, αν θελει να σπαταλαει λεφτα και να αφηνει αλλους να πλουτιζουν απο τον εθισμο του... Εξαλλου ο καθενας μπορει να πεθανει οπως θελει. Αρκει να μην ερχεται ο αλλος να καπνιζει στα μουτρα μου. Και γενικα αποφευγω οσο γινεται χωρους καπνιστων, δεν μπορεις να αναπνευσεις εκει μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soter

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο soter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 212 μηνύματα.
τρωω τοση ακτινοβολια απο υπολογιστες, κινητα, τηλεορασεις συν το οτι ζω στην αθηνα και μεσα στο καυσαεριο που δεν με πειραζουν σχεδον καθολου οι καπνιστες. νομιζω πως εχω τις ιδιες σχεδον πιθανοτητες να αποκτησω καρκινο με εναν καπνιστη. εξαλλου οι ινκας το ειπαν ξεκαθαρα προλαβαινουμε δεν προλαβαινουμε ως το 2012 :P ας ζησουμε λοιπον οσο χρονο μας απομενει χαρουμενοι χωρις να σκεφτομαστε τοσο πολυ τις συνεπειες των πραξεων μας. γιατι τι 30 τι 40 τι 50 χρονια ....αν δεν ειμαστε ευτυχισμενοι δεν σημαινουν τιποτα(φυσικα το καπνισμα δεν φερνει την ευτυχια αλλα οπως την δει ο καθενας :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top