Κάπνισμα

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Τσιγαρο μια στο τοσο ναργιλε ομως καθε μερα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
όχι δεν καπνίζω... γενικά το τσιγάρο το σιχαίνομαι, αφήστε που βρωμοκοπάει κιόλας... πέρα απ' αυτό, τόσα προβλήματα μπορεί να προκαλέσει, ευχαριστώ, αν θέλω να πάθω καρκίνο μπορώ κι απ' αλλού... δεν μπορώ να καταλαβω πως άτομα που πάνε λύκειο ή ακόμα και γυμνάσιο παίρνουν μια τέτοια απόφαση... εδώ δεν σ' αφήνουν να αποφασίσεις για την μοίρα του κράτους σ' αυτή την ηλικία και αποφασίζεις για την μοίρα της υγείας σου που είναι και πολύ πιο σημαντική? γιατί?

ζητώ συγγνώμη απο τους καπνιστές του φόρουμ αν γίνομαι "επιθετικη", αλλά αυτό το θέμα το έχω πάρει πολύ προσωπικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
εδώ δεν σ' αφήνουν να αποφασίσεις για την μοίρα του κράτους σ' αυτή την ηλικία και αποφασίζεις για την μοίρα της υγείας σου που είναι και πολύ πιο σημαντική?
Οριστε?Hello εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις δικια σου ειναι η ζωη αντιθετα με το κρατος το οποιο δεν σου ανηκει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Οριστε?Hello εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις δικια σου ειναι η ζωη αντιθετα με το κρατος το οποιο δεν σου ανηκει....
το κρατος ανήκει σε όλους και σε κανέναν... όταν δεν είσαι σε θέση να πάρεις μια απόφαση για κάτι που δεν εξαρτάται μόνο απο σένα, για κάτι που απαιτείται μεγάλος αριθμός ατόμων -οπότε μια πράξη "ανευθυνότητας" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί κάτι που κάποιος θεωρεί ανεύθυνο είναι για κάποιον άλλο υπεύθυνο και το αντίστροφο) καλύπτεται πολύ πιο εύκολα- πως θα πάρεις απόφαση για κάτι πολύ πιο σημαντικό, που πάνω απ' όλα θα καθορίσει τον τρόπο και την ποιότητα της ζωής σου?

Μη μου πεις τώρα ότι δεν είναι πολύ πιο σημαντική η υγεία... αν δεν μπορώ να κουνηθώ απ' το κρεβάτι μου για να πάω στο μπάνιο χωρίς βοήθεια, να τον βράσω και τον Παπανδρέου και τον Καραμανλή και τους 300 της Βουλής και τους 300 του Λεωνίδα αμα θες εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
το κρατος ανήκει σε όλους και σε κανέναν... όταν δεν είσαι σε θέση να πάρεις μια απόφαση για κάτι που δεν εξαρτάται μόνο απο σένα, για κάτι που απαιτείται μεγάλος αριθμός ατόμων -οπότε μια πράξη "ανευθυνότητας" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί κάτι που κάποιος θεωρεί ανεύθυνο είναι για κάποιον άλλο υπεύθυνο και το αντίστροφο) καλύπτεται πολύ πιο εύκολα- πως θα πάρεις απόφαση για κάτι πολύ πιο σημαντικό, που πάνω απ' όλα θα καθορίσει τον τρόπο και την ποιότητα της ζωής σου?

Μη μου πεις τώρα ότι δεν είναι πολύ πιο σημαντική η υγεία... αν δεν μπορώ να κουνηθώ απ' το κρεβάτι μου για να πάω στο μπάνιο χωρίς βοήθεια, να τον βράσω και τον Παπανδρέου και τον Καραμανλή και τους 300 της Βουλής και τους 300 του Λεωνίδα αμα θες εσύ...

Bασικά χωρις να είμαι πια εστω και λίγο καπνιστης (παλια εκανα ναργιλε αλλα περασε αρκετα γρηγορα) σου λεω οτι δεν έχει καμια σχέση το ένα με το άλλο.

Ως μονάδα πριν απο τα 18 δεν έχεις την ικανότητα να ψηφίσης όχι επειδη είσαι ανωριμος ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ αλλα επειδή είσαι ακόμα απο την εγίδα των γονέων σου.

Ωσο για το καπνισμα, ειναι γνωστό ότι εκτος απο τα αρνητικά που για ενα ατομο μπορει να είναι τρομερά φοβιστικα (aka you) ο άλλος ΕΠΙΛΕΓΕΙ να πάρει το ρίσκο προς όφελος της εγκεφαλικής διεγερσης.

Το να επιβάλεσε στους άλλους είναι πιο ασχημο/κουραστικό απο το να προσπαθείς να "βοηθήσεις" κάποιον να κοψει το καπνισμα ή να μην το αρχίσει, και ναι ο επιθετικός τόνος δεν συγχωρείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Bασικά χωρις να είμαι πια εστω και λίγο καπνιστης (παλια εκανα ναργιλε αλλα περασε αρκετα γρηγορα) σου λεω οτι δεν έχει καμια σχέση το ένα με το άλλο.

Ως μονάδα πριν απο τα 18 δεν έχεις την ικανότητα να ψηφίσης όχι επειδη είσαι ανωριμος ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ αλλα επειδή είσαι ακόμα απο την εγίδα των γονέων σου.
συμφωνώ, αλλά είσαι υπο την εγίδα των γονέων σου, όπως λες κι εσύ, για κάποιους λόγους, έτσι δεν είναι?

Ωσο για το καπνισμα, ειναι γνωστό ότι εκτος απο τα αρνητικά που για ενα ατομο μπορει να είναι τρομερά φοβιστικα (aka you) ο άλλος ΕΠΙΛΕΓΕΙ να πάρει το ρίσκο προς όφελος της εγκεφαλικής διεγερσης.

Το να επιβάλεσε στους άλλους είναι πιο ασχημο/κουραστικό απο το να προσπαθείς να "βοηθήσεις" κάποιον να κοψει το καπνισμα ή να μην το αρχίσει, και ναι ο επιθετικός τόνος δεν συγχωρείται.

Έχεις την εντύπωση ότι όλοι οι καπνιστές ξέρουν τι μπορεί να πάθουν απο το κάπνισμα? Όσο περιέργο κι αν σου φαίνεται, ξέρω πολλούς που δεν γνωρίζουν, κι ας γίνονται όλες αυτές οι ενημερώσεις στα σχολεία, κι όλα αυτά τα διαφημιστικά σποτάκια κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

Εντάξει, αν δεν συγχωρείς τον τόνο μου, δεν σου κρατώ κακία, αλλά χωρίς παρεξήγηση, δεν θα στενοχωρηθώ και πολύ... δεν προσπάθησα ούτε να επιβληθώ σε κάποιον εδω μέσα ούτε να βοηθήσω κανέναν να το κόψει ή να μην το αρχίσει... αν έχω δώσει τέτοια εντύπωση σε προηγούμενο ποστ ζητώ συγγνώμη (κι αν δεν την δεχτείς εσύ, ίσως να την δεχτούν καποιοι άλλοι, δεν έγινε και τίποτα)... το μόνο που έκανα ήταν να πω την γνώμη μου, όπως άλλωστε κάνουν όλοι εδω μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
το μόνο που έκανα ήταν να πω την γνώμη μου, όπως άλλωστε κάνουν όλοι εδω μέσα...

Με επιβλητικό τόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
βσκ θεωρω πως μετα απο το νομο της 1ης Ιουλιου ο καθενας λεει το μακρυ τ κ το κοντο τ σ'αυτη τη χωρα...το θεμα ειναι ομως πως παρατηρω μια πολυ σκληρη κ ρατσιστικη αντιμετωπιση απεναντι στους καπνιστες:hmm: σαν να θελουν οι μη καπνιστες να επιβαλουν το δικο τους καθεστως ενα πραγμα...ενταξει ειναι γεγονος πως απο τη στιγμη π ορισμενοι καπνιστες δν ειχαν σωστη συμπεριφορα πριν την ισχυ τ νομου κατα τ καπνισματος,αυτο προκαλεσε πολλες αντιδρασεις.το θεμα ειναι οτι ειναι δικαιωμα κ ελευθερη επιλογη τ καθενος να καπνιζει ή να μην καπνιζει!κ ακουγονται κτ επιχειρηματα τ στυλ "καρκινος τ πνευμονα" κ τετοια...οκ αυτα ισχυουν κ με το παραπανω αλλα τους αλλους τι τους νοιαζει απο τη στιγμη π καποιος εχει κανει τη συνειδητη επιλογη να καπνιζει;;; οσο για τους παθητικους καπνιστες αυτο ειναι ενα προβλημα,αλλα οκ πιστευω πρεπει να υπαρχουν χωροι για καπνιστες κ μη καπνιστες..οχι μονο για τους μεν κ για τους δε τιποτα!!

Υ.Γ. δεν καπνιζω,αλλα ειμαι παθητικη καπνιστρια απο την κουνια:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
αλλα τους αλλους τι τους νοιαζει απο τη στιγμη π καποιος εχει κανει τη συνειδητη επιλογη να καπνιζει;;; οσο για τους παθητικους καπνιστες αυτο ειναι ενα προβλημα,αλλα οκ πιστευω πρεπει να υπαρχουν χωροι για καπνιστες κ μη καπνιστες..οχι μονο για τους μεν κ για τους δε τιποτα!!

Υ.Γ. δεν καπνιζω,αλλα ειμαι παθητικη καπνιστρια απο την κουνια:jumpy:

έχεις συνειδητή επιλογή να πάθεις καρκίνο του φάρυγγα/ στόματος/ πνεύμονα και πρόωρη γήρανση του δέρματος;

κρίμα που ακούω τέτοιες απόψεις από νέους ανθρώπους...
....απορώ ύστερα που μιλάτε και κάνετε κύρηγμα για την θέληση για ζωή, θετική ενέργεια, οράματα νέων,...κτλ :hmm: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
μην εισαι τοσο κατηγορηματικος φιλε μ:nono: η συνειδητη επιλογη αναφερεται στη λεξη "καπνιζει" οχι "καρκινος τ πνευμονα".ολοι οι καπνιστες ξερουν τις συνεπειες τ καπνισματος κ ακομη κ ας μην ειναι καταλληλα ενημερωμενοι,οταν πανε κ αγοραζουν το πακετο π γραφει πανω ολα τα σχετικα τ στυλ "το καπνισμα σκοτωνει","το καπνισμα βλαπτει εσας κ τους γυρω σας" κτλ. ε,αυτο δν ειναι συνειδητη επιλογη??ακομη κ αν βαρανε καμπανες γυρω τους,αυτοι συνεχιζουν την συνηθεια τους..αυτος ομως π δεν καπνιζει τι λογος τ πεφτει που τον αλλον δεν τον νοιαζει αν θα παθει "καρκινο φαρυγγα/στοματος/πνευμονα κ προωρη γηρανση τ δερματος" π λες κ συ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Απλα να το κοψετε ουτε στριφτα ουτε τιποτα που ειπε ενας φιλος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
απλά λυπάμαι τις συνέπειες, Ελένη....:)
λόγω ανθρωπιάς που δυστυχώς δεν αντιλαμβάνονται κάποιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
απολυτα σεβαστη η αποψη σ,αλλα καμια φορα μην τα ισοπεδωνεις ολα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
αυτος ομως π δεν καπνιζει τι λογος τ πεφτει που τον αλλον δεν τον νοιαζει αν θα παθει "καρκινο φαρυγγα/στοματος/πνευμονα κ προωρη γηρανση τ δερματος" π λες κ συ???


του πεφτει λογος ομως για το αν ο καπνος θα του ερχεται μεσα στην μαπα..καπνιζα,το εκοψα κ τωρα κανω μερικα στην χαση κ στην φεξη..αλλα ακομη με ενοχλει ο καπνος των αλλων..δεν πεφτει λογο σε εναν μη καπνιστη για καποιον που καπνιζει,αλλα του πεφτει λογος για το οτι ειναι δικη του επιλογη να μην καπνιζει κ δε θελει ν αναπνεει καπνο αλλων ατομων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
προσωπικα θεωρω το καπνισμα απαισιο!! εξαρτασαι απο μια βλακεια που σε κανει να βρωμας να σπαταλας τζαμπα χρηματα και μυριζει απαισια...δεν καταλαβαινω τι το ωραιο εχει...σκετη πικριλα ειναι...ουτε νοστιμο ουτε γλυκο ειναι... και οταν καπνιζεις δεν αφηνεις και τους αλλους να παρουν ανασα... απο ολες τις αποψεις ειναι απαισιο ...βρωμαει το σπιτι, βρωμαει η ανασα σου... αντε να σε φιλησει η κοπελα σου..:P
απο ολες τις μεριες το βρισκω απαισιο κατασκευασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
του πεφτει λογος ομως για το αν ο καπνος θα του ερχεται μεσα στην μαπα..καπνιζα,το εκοψα κ τωρα κανω μερικα στην χαση κ στην φεξη..αλλα ακομη με ενοχλει ο καπνος των αλλων..δεν πεφτει λογο σε εναν μη καπνιστη για καποιον που καπνιζει,αλλα του πεφτει λογος για το οτι ειναι δικη του επιλογη να μην καπνιζει κ δε θελει ν αναπνεει καπνο αλλων ατομων..


Εφόσον το έκοψες,γιατί κάνεις ακόμα;


Απλά απορία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
προσωπικα θεωρω το καπνισμα απαισιο!! εξαρτασαι απο μια βλακεια που σε κανει να βρωμας να σπαταλας τζαμπα χρηματα και μυριζει απαισια...δεν καταλαβαινω τι το ωραιο εχει...σκετη πικριλα ειναι...ουτε νοστιμο ουτε γλυκο ειναι... και οταν καπνιζεις δεν αφηνεις και τους αλλους να παρουν ανασα... απο ολες τις αποψεις ειναι απαισιο ...βρωμαει το σπιτι, βρωμαει η ανασα σου... αντε να σε φιλησει η κοπελα σου..:P
απο ολες τις μεριες το βρισκω απαισιο κατασκευασμα...

εχεις απολυτο δικιο..κ για αυτους ακριβως τους λογους καλα εκαναν κ το απαγορεψαν...
-----------------------------------------
Εφόσον το έκοψες,γιατί κάνεις ακόμα;


Απλά απορία μου.

κακια συνηθεια που δε λεει να φυγει κ ξαναγυρισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
κακια συνηθεια που δε λεει να φυγει κ ξαναγυρισε


Αυτά είναι δικαιολογίες,ή το κόβεις τελείως,ή όχι,εσύ το έκανες συνήθεια.Δεν γίνετε από μόνο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Αυτά είναι δικαιολογίες,ή το κόβεις τελείως,ή όχι,εσύ το έκανες συνήθεια.

οπως νομιζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
οπως νομιζεις


Όπως ισχύει εννοείς.

Μόνο να σκεφτείς το τι σου προσφέρει,θα το διαπιστώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top