Κάπνισμα

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Το σιχαίνομαι το κάπνισμα, πραγματικά. Η ίδια μου η μάνα μου έδωσε να δοκιμάσω μετά από παρότρυνση του πατέρα μου. Είναι πραγματικά αηδία. Το χειρότερο είναι πως οι περισσότεροι που καπνίζουν, το κάνουν για μαγκιά ή επειδή το κάνει ένας φίλος τους. Έτσι εθίζονται, χωρίς να το καταλάβουν. Μια συμμαθήτριά μου λέει πως το άρχισε για μαγκιά και τώρα δεν μπορεί να το κόψει (μα.... είναι βέβαια αυτό), αλλά τουλάχιστον παραδέχεται γιατί το άρχισε.

η μάνα μου έδωσε να δοκιμάσω μετά από παρότρυνση του πατέρα μου. :!:
ε ? :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
η μάνα μου έδωσε να δοκιμάσω μετά από παρότρυνση του πατέρα μου. :!:
ε ? :s

Ο πατέρας μου, ξέρει το χαρακτήρα μου και γενικά πιστεύει πως είναι καλύτερα να δοκιμάσω από αυτούς παρά να βγω έξω να δοκιμάζω από ξένους. Προσωπικά, πιστεύω πως καλά έκανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Ο πατέρας μου, ξέρει το χαρακτήρα μου και γενικά πιστεύει πως είναι καλύτερα να δοκιμάσω από αυτούς παρά να βγω έξω να δοκιμάζω από ξένους. Προσωπικά, πιστεύω πως καλά έκανε...

Και αμα σου αρεζε ? Εκτος και αν το ηξερε εξ αρχης οτι θα αηδιαζες .
Αν δεν ειναι κατι τετοιο συγνωμη κιολας αλα θα μπορουσα να χαρακτηρισω τους γονεις σου επειηκως ηλιθιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ενταξει
αν της αρεσε της αρεσε.
τουλαχιστον θα το ηξεραν
ειναι πολλοι οι γονεις που το κανουν αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Οι γονείς ευτυχώς ή δυστυχώς είναι ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι. Ειδικά ο πατέρας μου. Μου έχει τονίσει πολλές φορές ότι δεν θα τον πείραζε να καπνίσω και οτι κάνω μόνο κακό στον εαυτό μου, και σε κανέναν άλλο. Όπως είπα, γνωρίζει το χαρακτήρα μου και πάντα όταν κάπνιζε η μάνα μου, δεν άντεχα τον καπνό. Οπότε λογικό είναι να μη μου αρέσει και η γεύση...(ποιά γέυση δηλαδή...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Λάθος.'Οταν καπνίζει κάποιος δεν κανει κακό μόωο στον εαυτό του αλλά και στους γύρω του ,που αυτόματα γίνονται παθητικοί καπνιστές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Οι γονείς ευτυχώς ή δυστυχώς είναι ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι. Ειδικά ο πατέρας μου. Μου έχει τονίσει πολλές φορές ότι δεν θα τον πείραζε να καπνίσω και οτι κάνω μόνο κακό στον εαυτό μου, και σε κανέναν άλλο. Όπως είπα, γνωρίζει το χαρακτήρα μου και πάντα όταν κάπνιζε η μάνα μου, δεν άντεχα τον καπνό. Οπότε λογικό είναι να μη μου αρέσει και η γεύση...(ποιά γέυση δηλαδή...)

Οκ, ο καθε γονιος εχει διαφορετικη νοοτροπια. Εγω παντως δεν νομιζω να εδινα στα παιδια μου να δοκιμασουν. Με το ιδιο σκεπτικο ας τους δωσω να δοκιμασουν και ναρκωτικα, μην τα παρουν απο πουθενα εξω και τα νοθευσουν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μου δώσουν να δοκιμάσω οι δικοί μου παρά να με πρήζουν λέγοντάς μου 24/7 πόσο κακό κάνει. Καταντάνε γελοίοι και με ωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Oκ . Παιδι μου το τσιγαρο κανει κακο στην υγεια σου μαμαει τους πνευμονες σου θα πεθανες 5 χρονια νωριτερο και θα εχεις καρκινο . Αλλα παρε να δοκιμασεις να δεις αμα σου αρεσει , τωρα αρχισεις να καπνιζεις δεν αρχισεις στα @@ μου εγω σε προειδοποιησα . Και μετα μπορεις να αρχισεις
Με λιγα λογια ετσι ειναι .
Με την vampi ειναι αλλιως γιατι ηξερε εκ των προτερων οτι δεν θα της αρεσει οποτε ειναι μια εξυπνη κινηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
θεωρεις δηλαδη οτι ειναι λαθος κινηση ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
θεωρεις δηλαδη οτι ειναι λαθος κινηση ετσι;
:hmm: Γενικα ναι αλλα ειπα αμα ξερεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να σου αρεσει δεν ειναι λαθος κινηση .
Σε περιπτωση που δεν δωσει να δοκιμασει , ισως να μην δοκιμασει ποτε στην ζωη του απο αλλου ή μπορει να δοκιμασει απο αλλου και να αρχισει να καπνιζει ή να δοκιμασει απο αλλου και να μην καπνισει ποτε .
Αμα δωσει ο γονεας να δοκιμασει ή θα αρχισει να καπνισει ή οχι .
Στην πρωτη περιπτωση οι πιθανοτητες να αρχισει το καπνισμα ειναι λιγοτερες .
Και αμα αρχισει θα αρχισει πιο μετα οποτε θα καπνιζει για λιγοτερο καιρο .
Θεωρω πως ειναι μεγαλη μαλ@κια να δωσεις κατι στο παιδι σου που ξερεις πως θα το βλαψει , εκτος και αν ξερεις πως δεν προκειται να συνεχισει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δεν διαβασα τα προηγούμενα ποστ γιατί δεν προλαβαίνω.Απλά συμβουλεύω τα παιδιά που καπνίζουν να το κόψουν.Ναι ξέρω.Αυτό το ακούτε συνέχεια-κάνει κακό μπλα μπλα..- και είμαι σίγουρη οτι πια έχετε βαρεθεί και δεν δίνεται σημασία.
Φέτος πριν ένα μήνα έχασα ένα φίλο και συμμαθητή μου εξαιτίας του τσιγάρου.
Ούτε κι αυτόν τον ενδιέφερε που έκανε κακό στον εαυτό του.Ήθελε να γλεντήσει τη ζωή του μου έλεγε.
Δε ξέρω τι κατάλαβε από αυτό το ''γλέντι''.Εγώ μόνο πόνο και θλίψη ένιωσα γιατί έχασα ένα φίλο με τον πιο άσχημο τρόπο.


Δε λέω προς θεού πως όλοι όσοι καπνιζουν θα βγάλουν καρκίνο.Αλλά δεν υπάρχει λόγος να καταστρέφουν την υγεία τους,ούτε να το διακινδυνεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Καλα απο ποτε καπνιζε, και ποσο ηταν;
Απιστευτο...
Συλληπητηρια Δομενικα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τερατωδης υπερβολη μου ακουγεται η φραση "εχασα εναν συμμαθητη απο το τσιγαρο" , εκτος απο το προφανες της δομης του χαρακτηρα που τον οδηγησε εκει δεν νοειται να πεθανε μαθητης λυκειου επειδη απλα καπνιζε , ποσο τσιγαρα εκανε πια , μηπως ειχε καποιο ειδος ευπαθειας ή σωματικη αδυναμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Τερατωδης υπερβολη μου ακουγεται η φραση "εχασα εναν συμμαθητη απο το τσιγαρο" , εκτος απο το προφανες της δομης του χαρακτηρα που τον οδηγησε εκει δεν νοειται να πεθανε μαθητης λυκειου επειδη απλα καπνιζε , ποσο τσιγαρα εκανε πια , μηπως ειχε καποιο ειδος ευπαθειας ή σωματικη αδυναμια?
Από καρκίνο στο πνεύμονα πέθανε το παιδί 19 χρονών λόγω υπερβολών που έκανε με το κάπνισμα και αν θες το πιστεύεις.Οι γιατροί το είπαν δε το είπα εγώ.

Ευχαριστώ Λένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αδυνατω να το πιστεψω πραγματικα, κατι αλλο θα ηταν κ με το τσιγαρο θα επιταχυνθηκε δε γινεται 19 χρονων να παθεις απο τσιγαρο καρκινο, θα ηταν ο πρωτος στην ιστορια που θα το επαθε...με ενα συντομο ψαξιμο οι νεοτεροι που το παθαινουν αυτο ειναι γυρω στα 30 κ καπνιζουν απο τα 10 τους ξερωγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
αδυνατω να το πιστεψω πραγματικα, κατι αλλο θα ηταν κ με το τσιγαρο θα επιταχυνθηκε δε γινεται 19 χρονων να παθεις απο τσιγαρο καρκινο, θα ηταν ο πρωτος στην ιστορια που θα το επαθε...με ενα συντομο ψαξιμο οι νεοτεροι που το παθαινουν αυτο ειναι γυρω στα 30 κ καπνιζουν απο τα 10 τους ξερωγω.
Δε γνωρίζω αν έπασχε από κάτι άλλο και δεν είχα ποτέ την αδιακρισία να ρωτήσω την οικογένεια του.Σας μεταφέρω αυτό που μου είπε η μητέρα του.Η αλήθεια είναι οτι έκανε καταχρήσεις αλλά ποτέ δεν περίμενα να φύγει έτσι.Όταν πήγα στο νοσοκομείο δεν τον αναγνώρισα.Δεν ήταν το παιδί που είχα γνωρίσει.Δεν είχε μαλλιά,είχε μείνει ένας σκελετός.
Η μητέρα του μας είπε οτι οι γιατροί είπαν οτι αν δε κάπνιζε τίποτα δε θα είχε συμβεί τώρα.
Τι να σας πω.Αν είχε και κάτι άλλο δε ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Α τωρα αυτο το φαινομενικο περιστατικο που ξεπερνα τα ορια της ιατριακης επιστημης εξηγειται , ή εκανε αλλες καταχρησεις ή ειχε κληρονομικη ευπαθεια.
Αλλωστε προφανως οι γονεις δεν θα πουν ολη την αληθεια για να διασωσουν την φημη του νεκρου τους παιδιου , ομως θα πρεπε λιγο να κοιταξουνε αν το τι λενε στεκει επιστημονικα.
Πληροφοριακα θα πω επισης οτι ο οργανισμος επισκευαζει την ζημια στα πνευμονια που προκαλει το τσιγαρο αυτοματα με που το βγαζεις απο το στομα σου και τα λοιμωδη σωματιδια σταδια φευγουν.Μια μακροπροθεσμη αποχη ειναι οτι καλυτερο για την επισκευη τετοιας ζημιας.
Edit : Εαν ανατρεξουμε στα στατιστικα παρατηρουμε οτι το μεγαλυτερο ποσοστο στον καρκινο του πνευμονα το κατεχουν τα ατομα της ηλικιας των 70.
Υπαρχει επισης η γενετικη προδιαθεση των παιδιων των καπνιστων να αναπτυξουν καρκινο στα πνευμονια.

Πηγη : Centers for Disease Control and Prevention (cdc.gov)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Τερατωδης υπερβολη μου ακουγεται η φραση "εχασα εναν συμμαθητη απο το τσιγαρο" , εκτος απο το προφανες της δομης του χαρακτηρα που τον οδηγησε εκει δεν νοειται να πεθανε μαθητης λυκειου επειδη απλα καπνιζε , ποσο τσιγαρα εκανε πια , μηπως ειχε καποιο ειδος ευπαθειας ή σωματικη αδυναμια?
Συμφωνώ,είναι πολύ υπερβολικό.Προσωπικά είμαι ενάντια στο κάπνισμα και πιστεύω ότι μπορεί να βλάψει κάποιον άνθρωπο σε σημείο να του κάνει κακό..Αλλά όχι να τον σκοτώσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Συμφωνώ,είναι πολύ υπερβολικό.Προσωπικά είμαι ενάντια στο κάπνισμα και πιστεύω ότι μπορεί να βλάψει κάποιον άνθρωπο σε σημείο να του κάνει κακό..Αλλά όχι να τον σκοτώσει..

Μα φυσικα και μπορει να τον σκοτωσει αλλα μετα απο πολλα χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top