Κάπνισμα

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γιατι παντα τυχαινει να βλεπω το συγκεκριμενο θεμα καπνιζοντας? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Δεν καπνιζω αλλα δεν με ενοχλει το τσιγαρο...αρκει να μην βγαζουν τον καπνο μπροστα στη μουρη μου...=Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
νιονιο, εγώ σου στέλνω άρθρα από αξιόπιστες πηγές (new york times, mayo clinic) κι εσύ μου στέλνει βικιπαίδεια, που μπορώ τώρα εγώ να πάω να γράψω ό,τι θέλω για τον ναργιλέ και να το βλέπουν οι υπόλοιποι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Καλά, θα 'λεγα τώρα τίποτα για τους NYT, άσε ρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
γιατρός έγραψε το άρθρο, όχι δημοσιογράφος (αυτοί δεν ξέρουν την τύφλα τους :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastaizia

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
λοιπον ειμαι καπνιστρια ειναι μια συνιθια.. ( σορρυ για τα ορθογραφικα σινιθος γραφω με greeklish ) το καπνισμα απο την μια σου κανει κακο αλλα απο την αλλη εχει κατι να ασχοληθεις δεν βαριεσε οταν καπνιζεις..!!! αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
λοιπον ειμαι καπνιστρια ειναι μια συνιθια.. ( σορρυ για τα ορθογραφικα σινιθος γραφω με greeklish ) το καπνισμα απο την μια σου κανει κακο αλλα απο την αλλη εχει κατι να ασχοληθεις δεν βαριεσε οταν καπνιζεις..!!! αυτα
Δεν θεωρείς ότι υπάρχουν εκατοντάδες άλλα πράγματα να ασχοληθείς, αν είναι θέμα βαρεμάρας;;... :confused::hmm::/: Άρχισε πλέξιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
λοιπον ειμαι καπνιστρια ειναι μια συνιθια.. ( σορρυ για τα ορθογραφικα σινιθος γραφω με greeklish ) το καπνισμα απο την μια σου κανει κακο αλλα απο την αλλη εχει κατι να ασχοληθεις δεν βαριεσε οταν καπνιζεις..!!! αυτα
Εμμμ.Δεν πας καλύτερα για τρέξιμο όταν βαριέσαι..??? Να ανοίξουν λίγο και τα πνευμόνια σου να μπει λίγο οξυγόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
λοιπον ειμαι καπνιστρια ειναι μια συνιθια.. ( σορρυ για τα ορθογραφικα σινιθος γραφω με greeklish ) το καπνισμα απο την μια σου κανει κακο αλλα απο την αλλη εχει κατι να ασχοληθεις δεν βαριεσε οταν καπνιζεις..!!! αυτα

Ας τους , δεν ξερουν ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Δεν καπνίζω. Δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να δοκιμάσω για τον οποιοδήποτε λόγο και πιστεύω ότι δε θ' αλλάξει κάτι στο μέλλον. Αν και θα μπορούσα άνετα να χαρακτηριστώ παθητική καπνίστρια. Στο περιβάλλον μου, ο μόνος που δεν καπνίζει (ακόμα!) είναι ο σκύλος μας... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KrisKris

Νεοφερμένος

Ο KrisKris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τσάμπα λεφτά, καλύτερα να τα δώσω στο PRO.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekarpathos

Νεοφερμένος

Ο georgekarpathos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγω καπνιζω γυρω στα 4 τσιγαρα την ημερα , εκτος οταν βγαινω βραδυ που καπνιζω 8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εγω καπνιζω γυρω στα 4 τσιγαρα την ημερα , εκτος οταν βγαινω βραδυ που καπνιζω 8
Σωστά, υπάρχει και μία κρίση στη μέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeTs

Νεοφερμένος

Ο GeorgeTs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγω καπνίζω οποτε μου έρχεται...δηλαδή ξια εκίνησα στην Α Γυμνασίου.για 3 μήνες,μετά σταμάτησα κ το ξανάρχισα Β Λυκείου για 5 μήνες(από την Α Γυμνασίου όμως καθε χρονο έκανα 1)από τότε κανω κάποιες φορές για 1 μήνα κ σταματάω κ μπορεί να ξανακάνω μετά από 3 μήνες!!Έχω ενα καλό οτι δεν εθιζομαι με την έννοια οτι οποτε θέλω ξεκινάω,οποτε θέλω σταματάω αλλα παραδέχομαι κατι άλλο:οτι δεν μπορώ να το κόψω,αν περάσουν 3-4 μήνες θα ζητήσω έστω κ 1!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
εγω δεν καπνιζω και ουτε το εχω σκοπο αλλα στο σπιτι μου ολοι καπνιζουν οποτε απο κατι εισπνεω και εγω..χαχαχαχαχαχαχα αν παω στο γιατρο να κανω εξεταση θα μου βρουν νικοτινη απο 3 μαρκες τσιγαρων..χαχαχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Το τσιγάρο το σιχαίνομαι τόσο πολύ που και μόνο την φωτογραφία του θέματος που είδα μου μύρισε καπνός! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Λεπόν, τη θέση μου για το κάπνισμα την έχω ξεκαθαρίσει. Είμαι κατά τους καπνίσματος.

Τα άτομα που καπνίζουν σε δημόσιους χώρους (ακόμη και στον προαύλιο χώρο ενός σχολείου), που συνεπάγεται πέταγμα της κάθε γόπας κάτω (αν δεν υπάρχει τασάκι), τα θεωρώ απαράδεκτα. Αυτό γιατί; :P Βλέπω στο σχολείο μου παιδιά που καπνίζουν στα διαλείμματα. Ποσώς με ενδιαφέρει τι κάνουν με την υγεία τους και την ιδιοσυγκρασία τους, απαιτώ όμως να σέβονται το χώρο του σχολείου και κατ' επέκτασιν εμένα, αλλά και τους εαυτούς τους. Δε νομίζω ότι μας τιμά, ως την επόμενη γενιά, η εικόνα των υπερβολικά πολλών πεταμένων γοπών μέσα στην αυλή του σχολείου. Δεν μπορώ εγώ να περπατάω και να πατάω κάθε 10 εκατοστά κι από μία γόπα...

Σέβομαι τους καπνιστές, φτάνει να σέβονται κι αυτοί εμένα και τους γύρω τους. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μαζεύει γόπες, καπνό, συσκευασίες τσιγάρων ή/και καπνού. Θα μου πείτε, και πού θα πετάμε τα τσιγάρα μας;; Πλέον, σχεδόν σε όλες τις πόλεις, υπάρχουν τασάκια δίπλα στους "μίνι" κάδους (πώς λέγονται τα "κρεμασμένα" καλαθάκια των αχρήστων;:P). Αν δεν υπάρχουν, πατάς το αναμένο τσιγάρο ωστε να σβήσει και το πετάς στον κάδο.

Ο καπνιστής, λοιπόν, πρέπει να σέβεται το χώρο που βρίσκεται. Δημόσιος ή μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λεπόν, τη θέση μου για το κάπνισμα την έχω ξεκαθαρίσει. Είμαι κατά τους καπνίσματος.

Τα άτομα που καπνίζουν σε δημόσιους χώρους (ακόμη και στον προαύλιο χώρο ενός σχολείου), που συνεπάγεται πέταγμα της κάθε γόπας κάτω (αν δεν υπάρχει τασάκι), τα θεωρώ απαράδεκτα. Αυτό γιατί; :P Βλέπω στο σχολείο μου παιδιά που καπνίζουν στα διαλείμματα. Ποσώς με ενδιαφέρει τι κάνουν με την υγεία τους και την ιδιοσυγκρασία τους, απαιτώ όμως να σέβονται το χώρο του σχολείου και κατ' επέκτασιν εμένα, αλλά και τους εαυτούς τους. Δε νομίζω ότι μας τιμά, ως την επόμενη γενιά, η εικόνα των υπερβολικά πολλών πεταμένων γοπών μέσα στην αυλή του σχολείου. Δεν μπορώ εγώ να περπατάω και να πατάω κάθε 10 εκατοστά κι από μία γόπα...

Σέβομαι τους καπνιστές, φτάνει να σέβονται κι αυτοί εμένα και τους γύρω τους. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μαζεύει γόπες, καπνό, συσκευασίες τσιγάρων ή/και καπνού. Θα μου πείτε, και πού θα πετάμε τα τσιγάρα μας;; Πλέον, σχεδόν σε όλες τις πόλεις, υπάρχουν τασάκια δίπλα στους "μίνι" κάδους (πώς λέγονται τα "κρεμασμένα" καλαθάκια των αχρήστων;:P). Αν δεν υπάρχουν, πατάς το αναμένο τσιγάρο ωστε να σβήσει και το πετάς στον κάδο.

Ο καπνιστής, λοιπόν, πρέπει να σέβεται το χώρο που βρίσκεται. Δημόσιος ή μη.
Βασικα εγω να σε ρωτησω κατι; Εγω εχω τυχει πολλες φορες να ειμαι σε παρεα οπου καποιο παιδι να καπνιζει αντε και σε'μενα μπροστα ξερουν οτι ειμαι λιγο ιδιοτροπη στο θεμα Περιβαλλον και Καθαριοτητα και δεν πετανε τη γοπα μπροστα σου.Ομως εγω θεωρω οτι ειναι καθαρα θεμα διαπαιδαγωγησης.Οσο και να τους το πεις εχουμε μια ιδιοτροπια σαν παιδια και οτι μας λενε κανουμε το ακριβως αντιθετο. Υπαρχει τροπος να σταματησει αυτο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rabo97

Νεοφερμένος

Ο Rabo97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Λεπόν, τη θέση μου για το κάπνισμα την έχω ξεκαθαρίσει. Είμαι κατά τους καπνίσματος.

Τα άτομα που καπνίζουν σε δημόσιους χώρους (ακόμη και στον προαύλιο χώρο ενός σχολείου), που συνεπάγεται πέταγμα της κάθε γόπας κάτω (αν δεν υπάρχει τασάκι), τα θεωρώ απαράδεκτα. Αυτό γιατί; :P Βλέπω στο σχολείο μου παιδιά που καπνίζουν στα διαλείμματα. Ποσώς με ενδιαφέρει τι κάνουν με την υγεία τους και την ιδιοσυγκρασία τους, απαιτώ όμως να σέβονται το χώρο του σχολείου και κατ' επέκτασιν εμένα, αλλά και τους εαυτούς τους. Δε νομίζω ότι μας τιμά, ως την επόμενη γενιά, η εικόνα των υπερβολικά πολλών πεταμένων γοπών μέσα στην αυλή του σχολείου. Δεν μπορώ εγώ να περπατάω και να πατάω κάθε 10 εκατοστά κι από μία γόπα...

Σέβομαι τους καπνιστές, φτάνει να σέβονται κι αυτοί εμένα και τους γύρω τους. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μαζεύει γόπες, καπνό, συσκευασίες τσιγάρων ή/και καπνού. Θα μου πείτε, και πού θα πετάμε τα τσιγάρα μας;; Πλέον, σχεδόν σε όλες τις πόλεις, υπάρχουν τασάκια δίπλα στους "μίνι" κάδους (πώς λέγονται τα "κρεμασμένα" καλαθάκια των αχρήστων;:P). Αν δεν υπάρχουν, πατάς το αναμένο τσιγάρο ωστε να σβήσει και το πετάς στον κάδο.

Ο καπνιστής, λοιπόν, πρέπει να σέβεται το χώρο που βρίσκεται. Δημόσιος ή μη.

Συμφωνώ απόλυτα! Είναι άδικο να απομονώνεις τους καπνιστές δια νόμου λες και έχουν μεταδοτική ασθένεια, αλλά πρέπει και ο καπνιστής από μόνος του να έχει την συνείδηση να βγει 1' εξω απο την καφετέρια να καπνίσει και μετά να μην πετάξει την γόπα στο έδαφος, αλλά στον κάδο! Εκεί πιστέυω βρίσκεται το λάθος μας, ίσως λιγο πολύ να είναι χαρακτηριστικό το έθνους μας (ειλικρινά δεν ξέρω :P), είτε θα επιτρέπουμε το κάπνισμα πάντα και παντου (μιλάω για λίγο παλαιότερα χρόνια), είτε θα καταστήσουμε τους καπνιστές δακτυλοδεικτούμενους δια των υπερβολών που δεχόμαστε σε καθημερινή βάση μέσα από τα ΜΜΕ. Στο κάτω κάτω της γραφής, αν πάει κάποιος να καπνίσει δίπλα μου και ενοχληθώ, θα του ζητήσω ευγενικά να απομακρυνθεί κανα μέτρο. ΔΕΝ θα αρχίσω να του επιχειρηματολογώ για το κατα πόσο αυτος/η μόλις μείωσε την διάρκεια της ζωής μου!!! Αν το κάπνισμα είναι τόσο εξωφρενικά βλαβερό έτσι ώστε να πρέπει να πρέπει ο πληθυσμός να διαχωριστεί σε καπνιστές και μη με σκοπό την ασφάλεια των ΜΗ καπνιστων, ας καταστήσουν το τσιγάρο παράνομο! Αλλά έκει παίζονται άλλα.....

Σόρρυ άμα ξέφυγα, απλώς μεγαλωμένος σε οικογένεια καπνιστών, το θέμα αυτό συχνά το συζητάω με πολλούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Βασικα εγω να σε ρωτησω κατι; Εγω εχω τυχει πολλες φορες να ειμαι σε παρεα οπου καποιο παιδι να καπνιζει αντε και σε'μενα μπροστα ξερουν οτι ειμαι λιγο ιδιοτροπη στο θεμα Περιβαλλον και Καθαριοτητα και δεν πετανε τη γοπα μπροστα σου.Ομως εγω θεωρω οτι ειναι καθαρα θεμα διαπαιδαγωγησης.Οσο και να τους το πεις εχουμε μια ιδιοτροπια σαν παιδια και οτι μας λενε κανουμε το ακριβως αντιθετο. Υπαρχει τροπος να σταματησει αυτο?:hmm:
Θέλεις ειλικρινή απάντηση; ΟΧΙ:)

Δεν μπορεί να σταματήσει αυτό το φαινόμενο, παρά μόνο να ελαττωθεί (ή να αυξηθεί, αναλόγως). Είναι μέρος της νοοτροπίας μας. "Γιατί να πετάξω το τσιγάρο/σκουπίδι μου στον κάδο που είναι 1 μέτρο παραπέρα, ενώ μπορώ απλά να το αφήσω να πέσει κάτω; Άλλωστε, θα το μαζέψουν άλλοι για εμένα:)"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top