''Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!''

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Από τη στιγμή που η παγκόσμια ιστορία έχει διαμορφωθεί σύμφωνα και με τις μη υλικές "αξίες", εγώ θα τις αντιμετωπίσω σα να έχουν υλική ισχύ.

Well,η συλλογιστική μου βασίζεται πάνω στο ότι δε θεωρώ ότι η ιστορική πορεία της ανθρωπότητας έχει οδηγήσει στη βέλτιστη δυνατή κοινωνία,therefore θεωρώ αναγκαίο το reevaluation των γεγονότων,αλλά και των ιδεών που οδήγησαν σε αυτή.

Το να αφήσεις απλά την χώρα σου να πάει στα χέρια άλλων μόνο και μόνο για να ζεις καλά -κάτι που ουσιαστικά δεν το γνωρίζεις- το θεωρώ ως τελείως άνανδρη ενέργεια. Από τη στιγμή που γεννιέσαι σε μια χώρα, αποτελείς απόγονος της ιστορίας αυτής που όσο πιο αξιόλογη είναι τόσο πιο πολύ νιώθεις την ανάγκη στο να συμβάλλεις στα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα την τωρινή περίοδο για να δώσεις μια συνέχεια από επιτυχημήνα κι αξιόλογα συμβάντα. Έτσι, όταν μιλάμε για την Ελλάδα και την τόσο ένδοξη ιστορίας της, αναγνωρισμένη παγκοσμίως, θεωρώ τελείως άτιμο το να επέλεγε κάποιος να καταδώσει την "ιδιοκτησία" της σε άλλους!

Στα μυαλά των ατόμων που βαδίζουν σε μια τέτοια κατάσταση, οι αποφάσεις δεν θα πρέπει να λαμβάνονται μόνον υπο των τότε συνθηκών, αλλά και από αυτές του παρελθόντος, οπότε το φορτίο είναι πιο βαρύ.
Τέλος, καταλήγω πως στα τόσα βασανιστήρια, οι άθλιες συνθήκες ζωής υπάρχει το αντίβαρο του εθνικού φρονήματος, που όσο πιο πολύ το έχει συνειδητοποιημένο το δυναμικό κάθε χώρας τόσο πιο αξιοπρεπές, ως προς τα εθνικά ζητήματα, θα είναι και δεν θα υπάρχει μεγάλη δυσκολία κατά την απόφαση για τέτοια διλήμματα, όταν η αξία της πατρίδος, δηλαδή, είναι υπεράνω όλων.

Απλά,έχουμε τελείως διαφορετική κοσμοθεωρία,οπότε δεν είναι ανάγκη να το συζητάμε.Εσύ το βλέπεις ιδεαλιστικά,εγώ ορθολογιστικά.Εγώ δέχομαι ότι ως άνθρωπος είμαι απλός ένα ζώο,έλλογο μεν,αλλά με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης δε.Είναι στα γονίδιά μου,όπως και σε όλων,το να θέλω να ζω καλά.Όλα τα προϊόντα του ανθρώπινου πολιτισμού,βασίζονται πάνω σ'αυτό το ένστικτο.Ακόμα και η δημιουργία της έννοιας του έθνους,καθώς αποτέλεσε έναν ισχυρό συνεκτικό δεσμό μεταξύ των ανθρώπων σε συγκεκριμένες φάσεις της ανθρώπινης ιστορίας.Για εμένα,τίποτα δεν έχει εγγενή αξία.Εμείς δίνουμε αξία σε οτιδήποτε,βάσει των κριτηρίων που θέτουμε.Εγώ,ως άνθρωπος,θεωρώ συμφερότερο προς εμένα να θέσω ως κριτήριο τον άνθρωπο.Όταν κάτι εξυπηρετεί τον άνθρωπο είναι καλό και ηθικό,όταν όχι,είναι το λιγότερο αχρειάστο.Αν η πατρίδα εξυπηρετεί τον άνθρωπο,είναι καλή.Το να εξυπηρετεί ο άνθρωπος την πατρίδα,να είναι δηλαδή ο άνθρωπος το μέσον και η πατρίδα ο σκοπός,το θεωρώ παράλογο.Η πατρίδα δεν είναι τίποτα,είναι απλά ένα ανθρώπινο δημιούργημα.Δε θεωρώ τον εαυτό μου απόγονο καμίας ιστορίας,απλά έτυχε να γεννηθώ εδώ πέρα.Ούτε θεωρώ την ιστορία αξιόλογη ή μη,η ιστορία είναι απλώς μια επιστήμη και ως τέτοια την αντιμετωπίζω,δεν μπορεί να είναι ούτε ένδοξη,ούτε ντροπιαστική.Είναι επιστήμη,completely indifferent to human feelings.Τέλος,το "άνανδρο" και το "άτιμο" είναι καθ'όλα υποκειμενικές έννοιες.

αλλά όταν ξέρεις ότι κάποιος σου επιτίθεται με σκοπό να καταστρέψει και τα δύο αυτά, τι κάνεις; Life goes on?
Δεν νομίζω πως είναι ζήτημα εθνικής αξιοπρέπειας να μη γουστάρεις ένας τύπος με μουστάκι να στήσει βιομηχανία σαπουνιού με πρωτογενή ύλη το συμπολίτη σου.

Κανείς δε μας επιτέθηκε.Να περάσουν τα στρατεύματά τους ζήτησαν.

ΛΟΛ το κοίταξα καλά λες άλλο είχα στο μυαλό μου :P. Δεν είχε γίνει όμως ένας πόλεμος μετά την Οκτωβριανή επανάσταση με σκοπό να ξαναπάρει ο τσάρος την εξουσία ( πρέπει να χαμε συμμετάσχει κι εμείς); σε αυτόν αναφέρομαι

Ναι,ήταν οι λεγόμενοι "Λευκοί Στρατηγοί".

--------------------------------------

Anyway,τέλος τα off topic.Ξεκαθάρισα κάποια πράγματα από μεριάς μου και δε νομίζω ότι έχει νόημα να τα συζητάμε πλέον,τουλάχιστον εδώ.Ας πάμε στα σημερινά και φλέγοντα συμβάντα:

Πήγα Σύνταγμα σήμερα (είμαι Αθήνα αυτές τις μέρες μπας και διαβάσω :P).Ήταν απλά μαγικά.Όταν έφτασα,αηδιάσα.Ένα τσούρμο γραφικοί,μπροστά από πανό-αριστερά ή εθνοκεντρικά-με γηπεδικό υφάκι να φωνάζουν ηλίθια συνθήματα.Ο κάθε αμόρφωτος να κάνει οικονομικές αναλύσεις του κώλου λες και έχει 3 PhD στα οικονομικά.Μετά όμως,πήγα στη συνέλευση.Απόλυτα οργανωμένη,με συγκεκριμένη θεματολογία,οργανωμένη,το κοινό τακτοποιημένο και όχι όπως να 'ναι,με ένα μεγάλο πανό από πίσω "άμεση δημοκρατία" και ένα άλλο παραπέρα "έξω οι φασίστες απ'τις γειτονιές".Εν τω μεταξύ,να γίνονται συζητήσεις για το πως οι συνελεύσεις αυτές θα μεταφερθούν σε τοπικό επίπεδο,σε κάθε γειτονιά,ώστε να μπορούν να βγάζουν υλοποιήσιμες αποφάσεις.

Para todos todo,para nosotros nada. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Παρ'όλη την αγανακτησή μας πιστεύω ότι αν πάμε σε πρόωρες εκλογές δυστυχώς πάλι Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ θα βγάλουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Συγκέντρωση όπως η αποψινή δε παίζει να ξανάγινε τα τελευταία χρόνια. Ολόκληρο το κέντρο της Αθήνας γέμισε κόσμο. Από τα Προπύλαια έως τους Στύλους τους Ολυμπίου Διός, από την Κολοκοτρώνη και τη Φιλελλήνων έως την πλατεία Κολωνακίου το ελάχιστο, πήχτρα. Ατελείωτοι και οι ξένοι που τραβούσαν φωτογραφίες εντυπωσιασμενοι.

Και πιστεύεις ότι "φοβήθηκαν": Χρειάζεται κάτι παραπάνω από απλές συγκεντρώσεις αγανακτισμένων!!!! Αυτές δεν τις φοβούνται ίσα ίσα που τις "καλλιεργούν" μέσω των καναλιών "τους"!!! Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Παρ'όλη την αγανακτησή μας πιστεύω ότι αν πάμε σε πρόωρες εκλογές δυστυχώς πάλι Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ θα βγάλουμε...

Ε, τότε είμαστε για δέσιμο!!!!

Δεν θέλει αγανάκτηση, ΑΝΑΤΡΟΠΗ θέλει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.

Ε, τότε είμαστε για δέσιμο!!!!

Δεν θέλει αγανάκτηση, ΑΝΑΤΡΟΠΗ θέλει!!!!

Φυσικά...Ας φύγει ο κόσμος απ το Σύνταγμα και ας πάει στις κάλπες να εκλέξει άλλους αντιπροσώπους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χαρά που θα κάνει όταν δει πόσους αξιόπιστους έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Φυσικά...Ας φύγει ο κόσμος απ το Σύνταγμα και ας πάει στις κάλπες να εκλέξει άλλους αντιπροσώπους....

Και που είναι στις πλατείες δεν κερδίσαμε τίποτα, τα νέα εξοντωτικά μέτρα πέρασαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Και πιστεύεις ότι "φοβήθηκαν": Χρειάζεται κάτι παραπάνω από απλές συγκεντρώσεις αγανακτισμένων!!!! Αυτές δεν τις φοβούνται ίσα ίσα που τις "καλλιεργούν" μέσω των καναλιών "τους"!!! Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίσει.

Ακριβώς εδώ πρέπει να δώσουμε βάση.Δηλαδή , για το τι πρέπει να κάνουμε από εδώ και πέρα..Μαζευόμαστε τόσες μέρες κι δε μας δίνουν σημασία.Και μην ακούσω καμιά βλακεία από κανέναν ότι μας φοβούνται σαν αυτά που βλέπω στο facebook γιατί αυτό δεν ισχύει.Τη δική σας ζωή χαλάνε , όχι τη δική τους.Αυτοί είτε στην Ελλάδα , είτε στο εξωτερικό καλά θα περάσουν.Ο μόνος τρόπος να κάνουμε τα αιτήματα μας πραγματικότητα είναι η βία , όπως κι αν ακούγεται , το πιστεύετε ή όχι.Τέτοια δικαιώματα δεν αποκτιούνται ειρηνικά και δεν πα να μαζευόμαστε για 3 μήνες έξω απ' τη Βουλή.ΧΕΣΤΗΚΑΝΕ.

Θεωρητικά έχω ακούσει ότι υπάρχουν κι άλλες λύσεις όπως να δημιουργήσουμε πρόβλημα στις τράπεζες(με ταυτόχρονη ανάληψη χρημάτων) ή να μην ψηφίσουμε στις εκλογές αλλά πέρα από το ότι δε γνωρίζω πολλά πάνω σ' αυτό , θεωρώ ότι ο μέσος Έλληνας είναι αρκετά ανόητος (απ' την άποψη ότι ψηφίζει τους ίδιους και τους ίδιους και βαριέται να πάρει τα πόδια του για να συμμετάσχει σ' ένα κίνημα κοινού σκοπού) κι θα συμμετέχουν 10.000 άτομα όλα κι όλα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παρ'όλη την αγανακτησή μας πιστεύω ότι αν πάμε σε πρόωρες εκλογές δυστυχώς πάλι Ν.Δ ή ΠΑΣΟΚ θα βγάλουμε...

Δεν νομίζω πως το πρόβλημα κρύβεται τόσο στα κόμματα... όσο στη διαφθορά. Εξάλλου όπως έχω ξαναπεί δικομματισμός υπάρχει και σε άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να ξαναδώ οποιοδήποτε από τα δύο κόμματα στην εξουσία, αρκεί να στελεχώνεται από σοβαρούς και αδιάφθαρους πολιτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως το πρόβλημα κρύβεται τόσο στα κόμματα... όσο στη διαφθορά. Εξάλλου όπως έχω ξαναπεί δικομματισμός υπάρχει και σε άλλες ανεπτυγμένες χώρες. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να ξαναδώ οποιοδήποτε από τα δύο κόμματα στην εξουσία, αρκεί να στελεχώνεται από σοβαρούς και αδιάφθαρους πολιτικούς.

Η διαφθορά όμως έχει πολλά πρόσωπα. Η διαφθορά ήταν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι με παίχτες: πολιτικούς, δημόσιο-συνδικαληστές, τράπεζες, εκκλησία, μαφία, λαός. Σημασία έχει να δούμε πως θέλουμε μια αλλαγμένη Ελλάδα. Μια Ελλάδα του '60 ή μια Ελλάδα με παροχές Δανίας,...κτλ; :hmm:Κάπου εκεί έχουν χάσει την μπάλα οι αγανακτισμένοι. Καλοί οι αφορισμοί καλές και οι μούτζες. Κάποτε δεν θα πρέπει να δούμε πιο σοβαρά το αποτέλεσμα; Όλοι μιλούν με διαπιστώσεις και κανένας δεν είναι διατεθειμένος να προτείνει κάτι λογικό. Μια αοριστόλογους ρομαντισμούς και πυροτεχνήματα πατριωτικής έξαρξης τύπου Μίκη, δεν έχουμε κάποιο αποτέλεσμα...:/: Ξέρουμε ότι τα φάγανε και βολεύτηκαν. Ο λαός δεν βολεύτηκε τόσα χρόνια; Και λοιπόν, παρακάτω δεν έχει; Το 2015 πώς θέλετε να είμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η διαφθορά όμως έχει πολλά πρόσωπα. Η διαφθορά ήταν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι με παίχτες: πολιτικούς, δημόσιο-συνδικαληστές, τράπεζες, εκκλησία, μαφία, λαός. Σημασία έχει να δούμε πως θέλουμε μια αλλαγμένη Ελλάδα. Μια Ελλάδα του '60 ή μια Ελλάδα με παροχές Δανίας,...κτλ; :hmm:Κάπου εκεί έχουν χάσει την μπάλα οι αγανακτισμένοι. Καλοί οι αφορισμοί καλές και οι μούτζες. Κάποτε δεν θα πρέπει να δούμε πιο σοβαρά το αποτέλεσμα; Όλοι μιλούν με διαπιστώσεις και κανένας δεν είναι διατεθειμένος να προτείνει κάτι λογικό. Μια αοριστόλογους ρομαντισμούς και πυροτεχνήματα πατριωτικής έξαρξης τύπου Μίκη, δεν έχουμε κάποιο αποτέλεσμα...:/: Ξέρουμε ότι τα φάγανε και βολεύτηκαν. Ο λαός δεν βολεύτηκε τόσα χρόνια; Και λοιπόν, παρακάτω δεν έχει; Το 2015 πώς θέλετε να είμαστε;

Η αλλαγή δεν πρόκειται να γίνει έτσι ξαφνικά, ο κόσμος το ξέρει αυτό. Μπορεί όμως να ξεκινήσει από παντού. Είτε μιλάμε για αλλαγή νοοτροπίας, είτε μιλάμε για αλλαγή των συνθηκών. Αν θες τη γνώμη μου το δεύτερο φέρνει το πρώτο. Αν δεν ξεκινούσαμε μες στη φτώχεια τότε δεν θα υπήρχε διαφθορά. Πιστεύω πως και οι νοοτροπίες αλλάζουν, απλά δεν φαίνεται από τη μια μέρα στην άλλη. Οτιδήποτε γίνεται όμως αυτή τη στιγμή πιστεύω πως είναι στο σωστό δρόμο, ο κόσμος σιγά σιγά σκέφτεται, και ενδιαφέρεται για την πολιτική, τις συνελεύσεις , τις διαμαρτυρίες κλπ. Αυτό είναι το πρώτο βήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Οι αλλαγές στην Ελλάδα θα φανούν όταν κοπούν οι κ**λοι των συνδικαληστών και των λοιπών λαμογίων της σοσιαλιστρικής αριστεροδεξιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
βολεύτηκε στο δημόσιο...
και ικανοί πτυχιούχοι (με μεταπτυχιακά, αριστεία,...κτλ) έμειναν απέξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
βολεύτηκε στο δημόσιο...
και ικανοί πτυχιούχοι (με μεταπτυχιακά, αριστεία,...κτλ) έμειναν απέξω
Όχι όμως ΟΛΟΙ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
βολεύτηκε στο δημόσιο...
και ικανοί πτυχιούχοι (με μεταπτυχιακά, αριστεία,...κτλ) έμειναν απέξω

Οι δημόσιοι υπάλληλοι αποτελούν το 11,4% του ελληνικού πληθυσμού.Δεν το λες και "ελληνικός λαός" αυτό το ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι δημόσιοι υπάλληλοι αποτελούν το 11,4% του ελληνικού πληθυσμού.Δεν το λες και "ελληνικός λαός" αυτό το ποσοστό.

Κατά την γνώμη μου το πρόβλημα είναι πόσο από αυτό το ποσοστό δουλεύει πραγματικά και πόσο τα ... ξύνει? Γιατί δεν είναι μυστικό πως μεγάλο μέρος του δημοσίου απλά δεν προσφέρει τις υπηρεσίες με σωστό τρόπο, άρα είναι άχρηστο, άρα τρώει τζάμπα λεφτά. Επίσης γιατί έχουν το "άσυλο" του δημοσίου? Εγώ θα πρότεινα όποιος αργεί στην δουλειά του ή δεν την κάνει σωστά να απολύεται.
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποσότητα αλλά στην ποιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου το πρόβλημα είναι πόσο από αυτό το ποσοστό δουλεύει πραγματικά και πόσο τα ... ξύνει? Γιατί δεν είναι μυστικό πως μεγάλο μέρος του δημοσίου απλά δεν προσφέρει τις υπηρεσίες με σωστό τρόπο, άρα είναι άχρηστο, άρα τρώει τζάμπα λεφτά. Επίσης γιατί έχουν το "άσυλο" του δημοσίου? Εγώ θα πρότεινα όποιος αργεί στην δουλειά του ή δεν την κάνει σωστά να απολύεται.
Το πρόβλημα δεν είναι στην ποσότητα αλλά στην ποιότητα.

Προφανώς,αυτό που λέω απλά είναι ότι ο μύθος "όλοι οι Έλληνες είναι βολεμένοι στο δημόσιο",δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Οι δημόσιοι υπάλληλοι αποτελούν το 11,4% του ελληνικού πληθυσμού.Δεν το λες και "ελληνικός λαός" αυτό το ποσοστό.

του συνολικου πληθυσμου? Γιατι αν το αναγεις στον εργασιακα ενεργο πληθυσμο δεν ειναι και ασχημο ποσοστο. Αλλωστε αυτοι οι δημοσιοϋπαλληλοι με τους ικανοποιητικους εως χθες μισθους εδιναν ωθηση και στην αγορα. Επιπροσθετα, τους αγροτες που ζουσαν "βρεξει-χιονισει" απο τις επιδοτησεις τους θεωρω επισης βολεμενους στο δημοσιο. Δε νομιζω οτι ειναι μυθος ο ισχυρισμος οτι εδω και 30 χρονια οι Ελληνες ετρωγαν τα σωθικα της οικονομιας τους.

edit: ακυρη η πρωτη μου προταση, τωρα διαβασα το αρθρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top