''Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!''

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
chris1993
το ξαναλέω: μιλούσαμε για την συμβολή του κράτους ώς θεσμού στην πολιτισμική ανάπτυξη της ανθρωπότητας στην ιστορία.
η ίσιδα απάντησε για την διαμαντοπούλου και τις ουρές του ίκα(λες και οι ουρές αναιρούν τον ρόλο του κράτους στην ιστορία) και εσύ είπες κάτι για παιδάκια που πεινάνε και χαβιάρι..
ομως..
"Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα, αν και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος."
-Albert Einstein
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όταν λες να μην υπάρχει κράτος? ενδιαφέρον, αλλά αυτό δεν έχει πολλούς κινδύνους, γιατί έχουμε τους Τούρκους από δίπλα, που για όσους ξέρουν άμα η Ελλάδα απαιτήσει τα θαλάσσια σύνορα να καθοριστούν σύμφωνα με το Διεθνές Δίκαιο, θα μας κηρύξουν πόλεμο. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς λες, αν μπορείς να μου το περιγράψεις :hmm:
¨
Καλά,οι Τούρκοι ειδικά,ό,τι και αν γίνει,δεν πρόκειται να μας κυρήξουν πόλεμο στον αιώνα τον απάντα :P
Anyway,νομίζω ήμουν σαφής,εγώ τα ζητήματα βλέπω διεθνιστικά,όχι εθνικά.Αναφέρομαι σε παγκόσμια κλίμακα.Για περισσότερα,σου προτείνω το "Αλφαβητάρι του Αναρχισμού" του Μπέρκμαν (εκδ. Κατσάνος) και το "Προς μια Ελεύθερη Κοινωνία" του Μαλατέστα (εκδ. Ελεύθερος Τύπος),γιατί δεν είναι και το ευκολότερο να στα περιγράψω εγώ,θα πρέπει να γράφω όλη μέρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
@Χρηστο κατι ειπες για γιατρους και φακελακια νομιζω...ελα τωρα που φταινε οι γιατροι...τι νομιζεις, οτι αν αρνη8εις να τους δωσεις δεν 8α κανουν τη δουλεια τους?!
Όχι, δε θα την κάνουν.
Προφανώς δεν έχεις βρεθεί σε αυτή την θέση ακόμα. Και ελπίζω να μη βρεθείς. Γιατί τότε θα το διαπιστώσεις και μόνη σου.


Ps: Απάντησα ως Χρήστος. :/:
Ps2: Πάμε off. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
chris1993
το ξαναλέω: μιλούσαμε για την συμβολή του κράτους ώς θεσμού στην πολιτισμική ανάπτυξη της ανθρωπότητας στην ιστορία.
η ίσιδα απάντησε για την διαμαντοπούλου και τις ουρές του ίκα(λες και οι ουρές αναιρούν τον ρόλο του κράτους στην ιστορία) και εσύ είπες κάτι για παιδάκια που πεινάνε και χαβιάρι..
ομως..
"Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα, αν και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος."
-Albert Einstein

Να σου πω...εχω μάτια και βλέπω ..τα ειρωνικά υφάκια και οι ηλιθιότητες είναι ευδιάκριτες!
1.Τι σχέση έχει ο παραλληλισμός του σήμερα με τον καιρό των πιθήκων
2.Εγώ το είπα αυτό γιατί λες οτι η Ισιδα είναι αχάριστη και υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν περίθαλψη και πεινάνε!!Και ειπα ότι τωρα νοιαστήκαμε για τα παιδιά που πεινάνε,λες και ολοι οι Ελληνες ζούμε όμορφα!Και οτι οκ,υπάρχουν και παιδιά απο την αντίπερα όχθη που τρώνε χαβιάρι και οι οικογένειες τους έχουν 100 εξοχικά και αμύθητες περιουσίες!

Ασχολίαστη η ειρωνεία σου στο τέλος...και πιστεύω ότι είναι κάτι που τον εαυτό σου αφορά με τέτοιες αντιλήψεις,συμπεριφορά και iq!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Όχι, δε θα την κάνουν.
Προφανώς δεν έχεις βρεθεί σε αυτή την θέση ακόμα. Και ελπίζω να μη βρεθείς. Γιατί τότε θα το διαπιστώσεις και μόνη σου.


Ps: Απάντησα ως Χρήστος. :/:
Ps2: Πάμε off. :/:


κανενας γιατρος του ΕΣΥ δεν μπορει να αρνη8ει να σε χειρουργησει...
(αμεσα τουλαχιστον)
ναι δεν εχω βρε8ει...σε συζητηση παντως και με μεγαλο γιατρο στη 8εσσαλονικη μου ανεφερε οτι ειναι πολυ λυπηρο να δινει λεφτα ο ελληνας ασ8ενης για κατι που ετσι και αλλιως 8α-πρεπει να-το εχει...

προς τον αλλο Χρηστο:οκ, τωρα συμφωνουμε:)

p.s ναι, οντως αρκετα οφφ, οποτε ας το σταματησουμε εδω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κύριε Crowley τα βιβλία που προτείνεις τα έχεις διαβάσει ο ίδιος? :hmm:
Γιατί δεν είναι λίγα, όχι μόνο σε αυτό το τόπικ αλλά και σε άλλα...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

v-pts

Νεοφερμένος

Η v-pts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
mr crowley, εσύ αν θυμάμαι είχες πεί οτι για να πετύχει κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει ταυτόχρονα και παντού στην γη.(αυτό απο μόνο του είναι αδύνατο)
γιατί μια τέτοια κοινωνία είναι εξαιρετικά ευάλωτη σε στρατιωτικούς εχθρούς, οικονομικά θα είναι πολύ περιορισμένη,
και πραγματικά, πιστεύεις οτι όλη αυτή η ανάπτυξη και ευημερία που απολαμβάνουμε σήμερα(δρόμοι-εκπαίδευση-περίθαλψη κα) θα ήταν δυνατόν να υπάρξουν άν δέν υπήρχε συνοχή και οργάνωση σε κράτος?

η οργάνωση σε κράτος είναι μια πολιτισμική κατάκτηση της ανθρωπότητας, χωρίς την οργάνωση ο πλούτος των σημερινών κοινωνιών δέν θα ήταν δυνατόν να παραχθεί.


Γελάει ο κόσμος όλος!!!Μη λες τέτοια παραέξω και σε γιαουρτώσουν!Το πρόβλημα είναι οικονομικό καθαρά!Που είναι η οικονομία σου?Στο πάτο.Μπήκαμε στο ΔΝΤ και ξέρεις ti εξαθλίωση θα'ρθει?Έχεις καμία ιδέα τι έγινε στην Αργεντινή όπου το όριο τις φτώχειας είχε φτάσει το 50%?Έχουμε δανειστεί 495 δις και το 90% πήγε στα προηγούμενα δάνεια!Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ? Όχι μόνο υγεία δε θα έχεις , όχι μόνο παιδεία , εκπαίδευση και οι δρόμους για τα οποία τώρα παινεύεσαι ότι απολαμβάνουμε σήμερα δεν θα είναι δικοί μας.Πολύ απλά γιατί θα πληρώνεις τα πάντα!Μου δίνεις να καταλάβω ότι δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος της ζημιάς που πραγματοποιείται αυτή τη στιγμή στη χώρα!Να σε δω πως θα τα πληρώνεις όταν δεν θα έχεις να φας!Και θα σου λένε οι γιατροί 3000 ευρώ για μια απλή εγχείρηση ή ψόφα..δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.Βεβαίως και η οργάνωση σε κράτος είναι βασική,το κράτος είναι νομικό πρόσωπο που οφείλει να έχει το σύνταγμά του πιο πάνω από την ίδια του τη φύση.Κάτι το οποίο είναι ολοφάνερο ότι δεν τηρείται!

Συγγνώμη για τα greeklish,διορθώθηκε το μήνυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
v-pts δεν νομίζω να κάνεις κανείς τον κόπο να διαβάσει αυτά που έγραψες. Θα ήταν καλύτερα αν έγραφες στα ελληνικά. Έτσι θα το διαβάσουν περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κύριε Crowley τα βιβλία που προτείνεις τα έχεις διαβάσει ο ίδιος? :hmm:
Γιατί δεν είναι λίγα, όχι μόνο σε αυτό το τόπικ αλλά και σε άλλα...:worry:

Ναι.Αν και το "Αλφαβητάρι" θα το ξαναδιάβαζα,πάει καιρός από τότε που το διάβασα και έχω ξεχάσει τα βασικά points.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
isida,

δές πώς ήταν η ανθρωπότητα τον καιρό των πιθήκων στα δέντρα, πώς έγινε όταν ο άνθρωπος συγκροτήθηκε σε μικρές ομάδες, και τί έγινε όταν ο άνθρωπος συγκρότησε κράτη και αυτοκρατορίες..
είσαι πολύ αχάριστη. έπρεπε να ζήσεις τον καιρό που δέν υπήρχαν δρόμοι παιδία και περίθαλψη, όχι πολλά χρόνια πρίν, και τότε ίσως εκτιμούσες κάποια πράγματα περισσότερο..


Επίσης θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι όταν οι μισθοί (αν υπάρχουν) θα φτάσουν τόσο χαμηλά που ίσα θα φτάνουν να πάρουμε ψωμί! Γιατί τα παιδάκια στην Αφρική δεν έχουν ούτε αυτό!!! :) Οι εποχές έχουν αλλάξει όπως και οι ανάγκες των ανθρώπων, γι'αυτό και έχουμε περισσότερες απαιτήσεις!


πιστεύεις οτι όλη αυτή η ανάπτυξη και ευημερία που απολαμβάνουμε σήμερα(δρόμοι-εκπαίδευση-περίθαλψη κα) θα ήταν δυνατόν να υπάρξουν άν δέν υπήρχε συνοχή και οργάνωση σε κράτος?

η οργάνωση σε κράτος είναι μια πολιτισμική κατάκτηση της ανθρωπότητας, χωρίς την οργάνωση ο πλούτος των σημερινών κοινωνιών δέν θα ήταν δυνατόν να παραχθεί.

Τι απολαμβάνουμε ακριβώς;;; Που για να πάμε μέχρι την Πάτρα πρέπει να πληρώσουμε 20 ευρώ σε διόδια ενώ υποτίθεται ότι έχουμε τους φόρους που καλύπτουν τα έξοδα του κράτους;;; Εκπαίδευση που πρέπει να πληρώνουμε το 3000 το χρόνο επειδή τα σχολεία μας είναι Μπουρ**λα;; Ή τα Πανεπιστήμια που να μην πω πως είναι :P. Την περίθαλψη που γίνεται σε κτήρια με κατσαρίδες, χωρίς προσωπικό και μες τη βρώμα; Που και πάλι υποτίθεται ότι τα νοσοκομεία πρέπει να είναι καθαρά γιατί είναι άρρωστοι άνθρωποι μέσα που δεν πρέπει να εκτίθενται σε μικρόβια κλπ. Μην μιλήσω τώρα για Γιατρούς του δημοσίου που για μια εξέταση αίματος θες να πας και πρέπει να περιμένεις 2 μήνες!!! :) Αναλογίσου λοιπόν για ποια ευημερία μιλάς ακριβώς; Γιατί όσα "απολαμβάνουμε" πρέπει να τα πληρώνουμε πολύ ακριβά ενώ υποτίθεται (3η φορά σε μια παράγραφο) πρέπει να είναι δωρεάν γιατί τα πληρώνουμε και πάλι από τους φόρους μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

v-pts

Νεοφερμένος

Η v-pts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συγγνώμη για τα greeklish,διορθώθηκε το μήνυμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Φοροδιαφέυγουν μέσω ειδικών ρυθμίσεων ως προς τις κρατήσεις τους στην εφορία μέσω των συνδικάτων τους. Φοροδιαφεύγουν όταν δεν ζητάνε αποδείξεις από την παροχή υπηρεσιών τους ή τις αγορές τους. :)
[/B][/COLOR]

Έλα τώρα, βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος; Ένας νορμάλ-μεσαίος δημόσιος υπάλληλος, πάρε μια δασκάλα δημοτικού. Τώρα παίρνει 1800 μεικτά. Αυτά που παίρνει καθαρά είναι στα 1200 MAX. (αληθινό παράδειγμα)

Δεν φοροδιαφεύγει τόσο εύκολα όταν το ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΘΟ (τάχα θα στον δώσει μετά σύνταξη;;;;;;; ΕΦΑΠΑΞ ;;;; πάνε αυτά), εκτός άν έχει άλλους πόρους(βλ νοικάρηδες κλπ).
Αυτά δεν είναι ούτε στο ελάχιστο συγκρίσιμα με αυτούς που κλέβουν/δε δηλώνουν ΠΟΤΕ τα φορολογικά τους(γιατί υπάρχουν και τέτοιοι) ή είναι μεγαλογιατροί με μουράτο ιατρείο στο κολονάκι και δηλώνουν 3000 ευρώ το χρόνο. Ας είμαστε ρεαλιστές. Έχει περάσει πολύ το τριπάκι να τα ρίχνουμε ΟΛΑ στους δημόσιους υπαλλήλους. Συμφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
¨
Καλά,οι Τούρκοι ειδικά,ό,τι και αν γίνει,δεν πρόκειται να μας κυρήξουν πόλεμο στον αιώνα τον απάντα :P
Anyway,νομίζω ήμουν σαφής,εγώ τα ζητήματα βλέπω διεθνιστικά,όχι εθνικά.Αναφέρομαι σε παγκόσμια κλίμακα.Για περισσότερα,σου προτείνω το "Αλφαβητάρι του Αναρχισμού" του Μπέρκμαν (εκδ. Κατσάνος) και το "Προς μια Ελεύθερη Κοινωνία" του Μαλατέστα (εκδ. Ελεύθερος Τύπος),γιατί δεν είναι και το ευκολότερο να στα περιγράψω εγώ,θα πρέπει να γράφω όλη μέρα. :P
διεθνιστικά οκ... δεν ξέρω τα αρνητικά και θετικά πάντως... πάντως υπάρχει ένα δεν θυμάμαι πως το λένε, που αν η Ελλάδα αποδεχθεί το Διεθνές Δίκαιο όσο αφορά τα θαλάσσια σύνορα και τα χιλιόμετρα, θα κηρύξουν αυτομάτως πόλεμο... Μπορεί όλο αυτό να είναι στημένο κιόλας αλλά κανείς δεν ξέρει τι έγινε στα Ίμια, τι κρύβεται (αν κρύβεται τίποτα) πίσω από αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Αὐτὰ τὰ δέντρα δὲ βολεύονται μὲ λιγότερο οὐρανό,
αὐτὲς οἱ πέτρες δὲ βολεύονται κάτου ἀπ᾿ τὰ ξένα βήματα,
αὐτὰ τὰ πρόσωπα δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸν ἥλιο,
αὐτὲς οἱ καρδιὲς δὲ βολεύονται παρὰ μόνο στὸ δίκιο.
Ἐτοῦτο τὸ τοπίο εἶναι σκληρὸ σὰν τὴ σιωπή,
σφίγγει στὸν κόρφο του τὰ πυρωμένα του λιθάρια,
σφίγγει στὸ φῶς τὶς ὀρφανὲς ἐλιές του καὶ τ᾿ ἀμπέλια του,
σφίγγει τὰ δόντια. Δὲν ὑπάρχει νερό. Μονάχα φῶς.
Ὁ δρόμος χάνεται στὸ φῶς κι ὁ ἴσκιος τῆς μάντρας εἶναι σίδερο.
Μαρμάρωσαν τὰ δέντρα, τὰ ποτάμια κ᾿ οἱ φωνὲς μὲς στὸν ἀσβέστη τοῦ ἥλιου.
Ἡ ρίζα σκοντάφτει στὸ μάρμαρο. Τὰ σκονισμένα σκοίνα.
Τὸ μουλάρι κι ὁ βράχος. Λαχανιάζουν. Δὲν ὑπάρχει νερό.
Ὅλοι διψᾶνε. Χρόνια τώρα. Ὅλοι μασᾶνε μία μπουκιὰ οὐρανὸ πάνου ἀπ᾿ τὴν πίκρα τους.
Τὰ μάτια τους εἶναι κόκκινα ἀπ᾿ τὴν ἀγρύπνια,
μία βαθειὰ χαρακιὰ σφηνωμένη ἀνάμεσα στὰ φρύδια τους
σὰν ἕνα κυπαρίσσι ἀνάμεσα σὲ δυὸ βουνὰ τὸ λιόγερμα.
Τὸ χέρι τους εἶναι κολλημένο στὸ ντουφέκι
τὸ ντουφέκι εἶναι συνέχεια τοῦ χεριοῦ τους
τὸ χέρι τους εἶναι συνέχεια τῆς ψυχῆς τους -
ἔχουν στὰ χείλια τους ἀπάνου τὸ θυμὸ
κ᾿ ἔχουνε τὸν καημὸ βαθιὰ-βαθιὰ στὰ μάτια τους
σὰν ἕνα ἀστέρι σὲ μία γοῦβα ἁλάτι.
Ὅταν σφίγγουν τὸ χέρι, ὁ ἥλιος εἶναι βέβαιος γιὰ τὸν κόσμο
ὅταν χαμογελᾶνε, ἕνα μικρὸ χελιδόνι φεύγει μὲς ἀπ᾿ τ᾿ ἄγρια γένειά τους
ὅταν κοιμοῦνται, δώδεκα ἄστρα πέφτουν ἀπ᾿ τὶς ἄδειες τσέπες τους
ὅταν σκοτώνονται, ἡ ζωὴ τραβάει τὴν ἀνηφόρα μὲ σημαῖες καὶ μὲ ταμποῦρλα.
Τόσα χρόνια ὅλοι πεινᾶνε, ὅλοι διψᾶνε, ὅλοι σκοτώνονται
πολιορκημένοι ἀπὸ στεριὰ καὶ θάλασσα,
ἔφαγε ἡ κάψα τὰ χωράφια τους κ᾿ ἡ ἁρμύρα πότισε τὰ σπίτια τους
ὁ ἀγέρας ἔριξε τὶς πόρτες τους καὶ τὶς λίγες πασχαλιὲς τῆς πλατείας
ἀπὸ τὶς τρῦπες τοῦ πανωφοριοῦ τους μπαινοβγαίνει ὁ θάνατος
ἡ γλῶσσα τους εἶναι στυφὴ σὰν τὸ κυπαρισσόμηλο
πέθαναν τὰ σκυλιά τους τυλιγμένα στὸν ἴσκιο τους
ἡ βροχὴ χτυπάει στὰ κόκκαλά τους.
Πάνου στὰ καραούλια πετρωμένοι καπνίζουν τὴ σβουνιὰ καὶ τὴ νύχτα
βιγλίζοντας τὸ μανιασμένο πέλαγο ὅπου βούλιαξε
τὸ σπασμένο κατάρτι τοῦ φεγγαριοῦ.
Τo ψωμὶ σώθηκε, τὰ βόλια σώθηκαν,
γεμίζουν τώρα τὰ κανόνια τους μόνο μὲ τὴν καρδιά τους.
Τόσα χρόνια πολιορκημένοι ἀπὸ στεριὰ καὶ θάλασσα
ὅλοι πεινᾶνε, ὅλοι σκοτώνονται καὶ κανένας δὲν πέθανε -
πάνου στὰ καραούλια λάμπουνε τὰ μάτια τους,
μία μεγάλη σημαία, μία μεγάλη φωτιὰ κατακόκκινη
καὶ κάθε αὐγὴ χιλιάδες περιστέρια φεύγουν ἀπ᾿ τὰ χέρια τους
γιὰ τὶς τέσσερις πόρτες τοῦ ὁρίζοντα.




δεν είναι άσχετο...όποιος μπορεί να βρει τα διαχρονικά μηνύματα που περνάει το ποιήμα έχει καλώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
διεθνιστικά οκ... δεν ξέρω τα αρνητικά και θετικά πάντως... πάντως υπάρχει ένα δεν θυμάμαι πως το λένε, που αν η Ελλάδα αποδεχθεί το Διεθνές Δίκαιο όσο αφορά τα θαλάσσια σύνορα και τα χιλιόμετρα, θα κηρύξουν αυτομάτως πόλεμο... Μπορεί όλο αυτό να είναι στημένο κιόλας αλλά κανείς δεν ξέρει τι έγινε στα Ίμια, τι κρύβεται (αν κρύβεται τίποτα) πίσω από αυτό...

Casus belli λέγεται.Απλά ψυχροπολεμικές μαλακίες τα θεωρώ αυτά,για να δικαιολογούνται οι μισθοί των καραβανάδων και να έχουμε να ασχολούμαστε με μαλακίες.

δεν είναι άσχετο...όποιος μπορεί να βρει τα διαχρονικά μηνύματα που περνάει το ποιήμα έχει καλώς...

Βασικά δεν το λες και σχετικό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
O ΚΑΙΟΜΕΝΟΣ

Κοιτάχτε! μπήκε στη φωτιά! είπε ένας απ' το πλήθος.
Γυρίσαμε τα μάτια γρήγορα. Ήταν
στ' αλήθεια αυτός που απόστρεψε το πρόσωπο, όταν του
μιλήσαμε. Και τώρα καίγεται. Μα δε φωνάζει βοήθεια.
Διστάζω. Λέω να πάω εκεί. Να τον αγγίξω με το χέρι μου.
Είμαι από τη φύση μου φτιαγμένoς να παραξενεύομαι.
Ποιος είναι τούτος που αναλίσκεται περήφανος;
Το σώμα του το ανθρώπινο δεν τον πονά;
Η χώρα εδώ είναι σκοτεινή. Και δύσκολη. Φοβάμαι.
Ξένη φωτιά μην την ανακατεύεις, μου είπαν.
Όμως εκείνος καίγονταν μονάχος. Καταμόναχος.
Κι όσο αφανίζονταν τόσο άστραφτε το πρόσωπο.
Γινόταν ήλιος.

Στην εποχή μας όπως και σε περασμένες εποχές
άλλοι είναι μέσα στη φωτιά κι άλλοι χειροκροτούνε.
Ο ποιητής μοιράζεται στα δυο.

Τάκης Σινόπουλος

Με αφορμή το ποίημα της Ίσιδας...είπα και εγώ να παραθέσω ένα ποίημα που το έγραψα σήμερα στις ενδοσχολικές αλλά πιστεύω έχει άμεση σχέση με τη σημερινή εποχή...με αυτόν τον αγώνα που γίνετε και τη στάση κάποιων απέναντι σε αυτόν!Κυρίαρχη η αδράνεια,η αμάθεια και η απάθεια!
Τι να κάνουμε; Άλλοι είναι μέσα στη φωτιά και άλλοι (απλώς) κάθονται στο καναπέ και χειροκροτούνε (παραξενεύονται,αμφισβητούν,δεν έρχονται στον αγώνα και αποδοκιμάζουν-χλευάζουν αυτή την προσπάθεια)!

ΥΓ: Isida,well done,πολύ ωραίο ποίημα και σχετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AERT2

Νεοφερμένος

Ο AERT2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μην αρχίσουμε με τα ποιήματα τώρα :P

Η ειρωνεία σ'όλο αυτό είναι ότι ο αναβρασμός,πολύ περισσότερο στις αραβικές χώρες και πιο ειρηνικά τώρα στην Ευρώπη,ξεκίνησε από την αυτοπυρπόληση του Μοχάμεντ Μπουαζίζι,στις 18 Δεκεμβρίου 2010 στην Τυνησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
(
O ΚΑΙΟΜΕΝΟΣ

Κοιτάχτε! μπήκε στη φωτιά! είπε ένας απ' το πλήθος.
Γυρίσαμε τα μάτια γρήγορα. Ήταν
στ' αλήθεια αυτός που απόστρεψε το πρόσωπο, όταν του
μιλήσαμε. Και τώρα καίγεται. Μα δε φωνάζει βοήθεια.
Διστάζω. Λέω να πάω εκεί. Να τον αγγίξω με το χέρι μου.
Είμαι από τη φύση μου φτιαγμένoς να παραξενεύομαι.
Ποιος είναι τούτος που αναλίσκεται περήφανος;
Το σώμα του το ανθρώπινο δεν τον πονά;
Η χώρα εδώ είναι σκοτεινή. Και δύσκολη. Φοβάμαι.
Ξένη φωτιά μην την ανακατεύεις, μου είπαν.
Όμως εκείνος καίγονταν μονάχος. Καταμόναχος.
Κι όσο αφανίζονταν τόσο άστραφτε το πρόσωπο.
Γινόταν ήλιος.

Στην εποχή μας όπως και σε περασμένες εποχές
άλλοι είναι μέσα στη φωτιά κι άλλοι χειροκροτούνε.
Ο ποιητής μοιράζεται στα δυο.

Τάκης Σινόπουλος

Με αφορμή το ποίημα της Ίσιδας...είπα και εγώ να παραθέσω ένα ποίημα που το έγραψα σήμερα στις ενδοσχολικές αλλά πιστεύω έχει άμεση σχέση με τη σημερινή εποχή...με αυτόν τον αγώνα που γίνετε και τη στάση κάποιων απέναντι σε αυτόν!Κυρίαρχη η αδράνεια,η αμάθεια και η απάθεια!
Τι να κάνουμε; Άλλοι είναι μέσα στη φωτιά και άλλοι (απλώς) κάθονται στο καναπέ και χειροκροτούνε (παραξενεύονται,αμφισβητούν,δεν έρχονται στον αγώνα και αποδοκιμάζουν-χλευάζουν αυτή την προσπάθεια)!

ΥΓ: Isida,well done,πολύ ωραίο ποίημα και σχετικό!
)

Πολύ καλό...ανέκαθεν οι πνευματικοί άνθρωποι έδειχναν τη συμπαράστσή τους στους μαχητές και στις αντιδράσεις ...κάπως 'εγινε και σήμερα με τους 30 πνευματτικούς που έστειλαν την ενθάρρυνσή τους στους αγανακτισμένους εκτός από αυτή την αποφασιστική επιστολή στη Βουλή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top