''Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!''

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φυσικά!Έχεις δίκιο....αλλά αυτό ήδη γίνεται!
Όσοι κατεβαίνουμε κάτω ζυμωνόμαστε , δεν ακούμε τα ψέμματά τους , οργανωνόμαστε και διαμορφώνουμε αιτήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Φταίνε μόνο οι 20.000 γιατροί; :hmm: Φαινόμενο της πεταλούδας έχουμε; (Η Ολλανδία με 15.000.000 πληθυσμό έχει 5.000 γιατρούς. :P)
Επαναλαμβάνω, γιατί να μην ξεπουληθούν οι ΔΕΚΟ εφόσον είναι χρεωκοπημένες; Μιλάμε για έξοδα 200% του ΑΕΠ. Ο προϋπολογισμός φθείρεται μέρα με τη μέρα. Πώς μπορούν να κλείσουν τις τρύπες τους όταν το Ελληνικό κράτος μαζεύει μόνο 4 δις € από φορολογία (έμμεση, άμεση,..κτλ); :)

Χρήστο αν θα είμαι άνεργος κάτι θα βρω να κάνω. Η χώρα δεν γίνεται να παραλύσει 100%. Δεν είναι μαγαζί να πάψει την λειτουργία της σε περίπτωση χρεωκοπίας. Κάποιοι θα μπορέσουν να ζήσουν. Τουλάχιστον δεν θα κλαίω να μου βρουν δουλειά...όπως κάνουν κάποιοι 25ρηδες τεμπέληδες που θέλουν να έχουν καγιέν ενώ είναι άνεργοι και φωνάζουν για ανεργία! Όποιος ψάχνει δεν χάνεται. Όποιος περιμένει φαϊ στο στόμα, μπορεί να μείνει νηστικός!!! Ακόμη και οικοδόμος, λαϊκατζής,...να δουλέψω δεν θα ντρέπομαι...ας θα είμαι πτυχιούχος μαθηματικός. Δεν έχω τα κόμπλεξ του Ελληναρά που θέλει μόνο δουλειά γραφείου και να τον προσκυνάνε στα αχαμνά του...;)

1ον : άμα αρχίσουμε να τα ξεπουλάμε όλα...μετά θα προβούμε και σε ξεπούλημα εδαφικών εκτάσεων και μνημείων και τότε ...το χάσαμε το παιχνίδι... και επίσης θα εκμεταλλεύονται αυτοί αυτές τις υπηρεσίες όπως θέλουν και κατα συνέπειαν και εμάς...
2ον : συμφωνώ στο ότι δεν πρέπει να έχεις κόμπλεξ και να κάνεις οποιαδήποτε δουλειά προκειμένου να βγάλεις τα προς το ζην ... εξάλλου τη σωστή μόρφωση δεν την λαμβάνεις μόνο για να εξασφαλιστείς οικονομικά αλλά για να μην γίνεσαι άθυρμα των επιτήδειων ...όμως γιατί να μη σου δίνει η πολιτεία την ευκαιρία να αξιοποιήσεις τις γνώσεις σου στο αντικείμενο , να γίνεις παραγωγικός σε κάτι που αντικειμενικά είσαι καλός και λογικά σε ευχαριστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Αφού μαζεύει μόνο 4 δισ απο φορολογία γιατί χτυπάνε συνέχεια αυτη; Αφού ξέρουν που είναι και ποιος πήρε τα λεφτά.

Οι φοροεισπραχτικοί μηχανισμοί είναι διαλυμμένοι. Είπαμε, ζούμε σε μια εποχή διάλυσης. Αυτό είναι αποτέλεσμα πολιτικών εδώ και 30 χρόνια. Βλέπεις ο κομματικός συνδικαλισμός στις εφορίες, οι μεγαλοδικηγόροι,...κτλ με τις φιλίες τους με πολιτικούς είναι μερικές αιτίες. Συνυπολόγησε και την άρνηση πολλών απλών πολιτών να πληρώνουν φόρους και να είναι μόνιμα στην φοροδιαφυγή. Από πού να μετά βρεθούν οι παροχές του κοινωνικού κράτους; Όσο και να αυξήσουν το ΦΠΑ ή τα τέλη κυκλοφορίας,...κτλ αν δεν μαζεύονται φόροι που αντιστοιχούν σε 10.700.000 ανθρώπους (ανάλογα την φορολογική κατηγορία τους) θα είμαστε πάντα κολλημένοι στο 3-4 δις € εισπράξεις τον μήνα...και έξοδα 12-15 δις €. Έχουμε και καμιά κερδοφόρα δημόσια επιχείρηση ή καμία υγιή βιομηχανία για να βοηθήσει στα έσοδα; :P Καμία. Μάλιστα με την μηδενική βιομηχανία της Ελλάδας και τον υπανάπτυκτο-προβληματικό Δημόσιο-Ιδιωτικό Τομέα ήταν αναμενόμενο ότι θα φτάναμε εδώ. Όταν περιορίζεται η εργασία, αυξάνεται η ανεργία και τα χρέη (λόγω σύναψης δανείων συντήρησης και συνέχειας του κράτους :P) και η αδυναμία λήψης εσόδων για να κλείσουν οι οφειλές. Αν χρωστούσαν οι γονείς σου σε δανειστές (τράπεζες, καζίνο, τοκογλύφους,..κτλ), θα σας κυνηγούσαν απειλητικά μέρα-νύχτα, το οποίο εύχομαι να μην το ζήσεις ποτέ..

Συγγνώμη πριν για την προσβολή. Πάνω στην ένταση της κουβέντας ξέφυγα λανθασμένα. Να ξέρεις ότι δεν μιλάω απευθυνόμενος επί προσωπικού. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Φυσικά!Έχεις δίκιο....αλλά αυτό ήδη γίνεται!

Εννοώ να αλλάξουμε γενικώς τρόπο σκέψης , σα λαός.Να σταματήσουμε να φοροδιαφεύγουμε , να σταματήσουμε να κατηγορούμε για όλα τους άλλους , να σταματήσουμε να τα θέλουμε όλα έτοιμα , να σταματήσουμε να είμαστε ανενημέρωτοι και να αποκτήσουμε οργάνωση και αυτοπειθαρχία.Αν εισχωρούσαν αυτά στη νοοτροπία μας , θα πηγαίναμε πολύ μπροστά.Το ότι τώρα ο Έλληνας ξύπνησε δε σημαίνει κάτι.Σε δύο χρόνια μπορεί να του έχουν ρίξει στάχτι στα μάτια και να πέσει σε λήθαργο για δεκαετίες ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να σταματήσουμε να φοροδιαφεύγουμε : Συμφωνώ!
Να κατηγορούμε τους άλλους : Κάτσε ρε Χάρη,φταίμε και μεις...και το πληρώνουμε...όμως αυτοί οι ολίγοι που φταίνε αφάνταστα,γιατί να μην το πληρώνουν και να καλοπερνάνε??? Εγώ πιστεύω ότι κατηγορούμε τους άλλους γιατί δεν υπάρχει ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑ και ΑΠΟΔΟΣΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ!
Να σταματήσουμε να τα θέλουμε όλα έτοιμα : Όλα έτοιμα??Γιαυτό κατεβαίνουμε κάτω στις πλατείες..γιατί διεκδικούμε!Και επίσης όπως προείπα το 20% των Ελλήνων ζουν κάτω απο τα όρια της φτώχειας και το 30% είναι άνεργοι...ας μην τρελαθώ...εδώ παλεύουμε να βρούμε δουλειά ότι να΄ναι με πτυχια με με με , δεν βρισκουμε τίποτα και κατα τ'αλλα τα θέλουμε έτοιμα;
Να σταματήσουμε να είμαστε ανενημέρωτοi: Απο πού ? Απο τα τσιράκια της πολιτικής ; τα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης ;
Οργάνωση και Αυτοπειθαρχία : Αυτό προσπαθούμε να το αποκτήσουμε μεσα απο αυτές τις λαικές συνελεύσεις!

Τίποτα δε θα γίνει απο όλα αυτά αν καθόμαστε στον καναπέ : TO MONO ΣΙΓΟΥΡΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Τίποτα δε θα γίνει απο όλα αυτά αν καθόμαστε στον καναπέ : TO MONO ΣΙΓΟΥΡΟ

Θα ήθελα τα παιδιά μου, ύστερα από αυτόν τον αγώνα, να μην μου ρίχνουν φάσκελα όταν θα είμαι 60 χρονών και να μου λένε το ίδιο: «...ο αγώνας το 2011 ξεκίνησε αγνά και κατέστρεψε την Ελλάδα πάλι με τους κομματικούς και το ίδιο παραμύθι!». Δεν θέλω άλλη μια πορεία ζωής με κοινά στοιχεία κομματικής μεταπολίτευσης. Όχι πάλι η Ελλάδα στο 1974 εν έτη 2011...Έλεος! :/: Θα ήθελα μέσα στην επόμενη 5ετία η Ελλάδα να έχει κάποιες υποδομές Δανίας και όχι...Κούβας ή Αλβανίας! :mad: Μου το υπογράφετε; :hmm: Οι νέοι το 1974 ήταν το ίδιο ενεργοί και αυθόρμητοι και κυρίως μη κομματικοί! Το αποτέλεσμα; :hmm:Το κομματικό κράτος της Ελλάδας γιατί προέκυψε;

...και λίγο Σουρή, για δείτε τον Έλληνα του 19-20ου αιώνα! Η Ελλάδα ποτέ δεν αλλάζει και πάντα θα έχει σύμμαχο την φτώχεια της!

...Βάρδα να δράσωμε κι εμείς για τα…συμφεροντάκια μας,
Βάρδα να διορίσωμε και τα …. πατριωτάκια μας,
Βάρδα κι εμείς να κόψωμε,
Βάρδα κι εμείς να ράψωμε,
Κι αυτούς που δεν χωνεύομε με μιας να τους προγράψωμε!
Και …κίτρινα υβριστικά «πανιά» να ξεδιπλώσωμε,
Κι έπειτα τις αρίδες μας στον… ίσκιο τους ν απλώσωμε!

Τα πάντα πλάνη και ψευτιά και
…λόγια, λόγια, λόγια!
Μα οι τρελλοί κι οι φρόνιμοι τα δένουν …κομπολόγια! …
Νομίζω πως ευρίσκομαι εις κόσμον … εξ?αγγέλων,
Και θλίβομαι για το παρόν, μα ελπίζω για το μέλλον!…

Πάνε πονηριές και δόλοι,
Και σωφρώνως λένε όλοι,
Πως θα βάλουν πλέον παύλα,
Στα σημερινά τα φαύλα!


Σκατά εδώ, σκατά εκεί, σκατά κι ο κόσμος όλος
κι απ΄τα πολλά πια τα σκατά μου πιάστηκε κι ο κώλος.
Έρχεται ο ένας ο σκατάς, θαρρούμε πως σωθήκαμε,
σαν φύγει όμως βλέπουμε πως αποσκατωθήκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το ίδιο είναι το 74 , το ίδιο είναι τώρα??Έτσι νομίζεις??
Το 1821 πάντως επήλθε η αλλαγή,που κανείς δεν το πίστευε!
Ποιος στο υπογράφει ρε ΝΙΚΟ???
Δηλαδή,πες πως παρθούν αυτά όλα τα μετα...νομίζεις οτι θα γίνει κάτι??σου υπογράφει κανείς την σωτηρία σου και ένα αξιοπρεπές μέλλον!
Πρίν λίγα χρόνια είδαμε τι έγινε στην Αργεντινή και στο Εκουαδόρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
δεν φταίνε αυτοί για την κατάσταση ..έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν ...ε δεν θα τους κατηγορήσουμε τώρα που πεθάναν για τα ιδανικά τους ..έλεος!!!
και εμεις κάνουμε ό,τιο καλύτερο μπορούμε ...εσύ αλήθεια τί κάνεις (σε φιλικό τόνο ρωτάω και όχι επικριτικο )???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γιάννη,που το στηρίζεις αυτό που λες?Από που και ως που αυτό το κίνημα διοργανώθηκε απ'τους αναρχικούς?Σε διαβεβαιώ ότι καμία οργάνωση δεν εμπλέκεται με αυτό.Μάλιστα,δεν είναι λίγοι οι σύντροφοι που (κακώς για εμένα),απαξιούν τους "αγανακτισμένους",θεωρώντας τους απολιτίκ μικροαστούς.

Chris,μη βασίζεσαι στο Debtocracy.Το ντοκιμαντέρ αυτό είναι σε τεράστιο βαθμό bullshit και όσα λέει είναι extremely biased και τραβηγμένα απ'τα μαλλιά,σε βαθμό να εντάσσεται στα συνωμοσιολογικά χαζοντοκιμαντέρ τύπου Zeitgeist.Δες εδώ μερικές σοβαρές ενστάσεις πάνω στο Debtocracy.

nPb και Johnny,απ'το να γκρινιάζετε,να κλαίγεστε και να μεμψιμοιρείτε συνεχώς,γιατί δεν προτείνετε και τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Το 1821 έγινε μια αλλαγή και δημιουργήθηκε ένα κράτος (με τις ευλογίες των Μ.Δυνάμεων). Το πρόβλημα άρχισε όταν άρχισαν να μπαίνουν δομές κράτους με κόψιμο των κεκτημένων εξουσιών και συμφερόντων της ντόπιας αρχής. Ήθελαν όλοι να είναι αρχηγοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Γιάννη,που το στηρίζεις αυτό που λες?Από που και ως που αυτό το κίνημα διοργανώθηκε απ'τους αναρχικούς?Σε διαβεβαιώ ότι καμία οργάνωση δεν εμπλέκεται με αυτό.Μάλιστα,δεν είναι λίγοι οι σύντροφοι που (κακώς για εμένα),απαξιούν τους "αγανακτισμένους",θεωρώντας τους απολιτίκ μικροαστούς.

Chris,μη βασίζεσαι στο Debtocracy.Το ντοκιμαντέρ αυτό είναι σε τεράστιο βαθμό bullshit και όσα λέει είναι extremely biased και τραβηγμένα απ'τα μαλλιά,σε βαθμό να εντάσσεται στα συνωμοσιολογικά χαζοντοκιμαντέρ τύπου Zeitgeist.Δες εδώ μερικές σοβαρές ενστάσεις πάνω στο Debtocracy.

nPb και Johnny,απ'το να γκρινιάζετε,να κλαίγεστε και να μεμψιμοιρείτε συνεχώς,γιατί δεν προτείνετε και τίποτα?

υπάρχουν κι άλλοι σε αυτό το FOROUM...ευχαριστώ :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Να σταματήσουμε να φοροδιαφεύγουμε : Συμφωνώ!
1) Κάτσε ρε Χάρη,φταίμε και μεις...και το πληρώνουμε...όμως αυτοί οι ολίγοι που φταίνε αφάνταστα,γιατί να μην το πληρώνουν και να καλοπερνάνε??? Εγώ πιστεύω ότι κατηγορούμε τους άλλους γιατί δεν υπάρχει ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑ και ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!
2) Όλα έτοιμα??Γιαυτό κατεβαίνουμε κάτω στις πλατείες..γιατί διεκδικούμε!Και επίσης όπως προείπα το 20% των Ελλήνων ζουν κάτω απο τα όρια της φτώχειας και το 30% είναι άνεργοι...ας μην τρελαθώ...εδώ παλεύουμε να βρούμε δουλειά ότι να΄ναι με πτυχια με με με , δεν βρισκουμε τίποτα και κατα τ'αλλα τα θέλουμε έτοιμα;
3) Απο πού ? Απο τα τσιράκια της πολιτικής ; τα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης ;
4) Αυτό προσπαθούμε να το αποκτήσουμε μεσα απο αυτές τις λαικές συνελεύσεις!

Τίποτα δε θα γίνει απο όλα αυτά αν καθόμαστε στον καναπέ : TO MONO ΣΙΓΟΥΡΟ

1)Ναι , όμως ο Έλληνας ποτέ δεν παραδέχεται το λάθος του.Έχουμε μάθει να κατηγορούμε τους άλλους μόνο για να υπερασπίσουμε τους εαυτούς μας!Τους ολίγους άστους..συμφωνώ , αλλά εγώ μιλάω για το λαό.
2)Θα τα θέλαμε έτοιμα.Οι περισσότεροι νέοι στην Ελλάδα έχουν αυτά τα όνειρα του εύκολου πλουτισμού και του υλικού ευδαιμονισμού.Κρίμα τώρα που αυτά τα όνειρα θα αρχίσουν να ισοπεδώνονται.Ακόμα , είναι λογικό να πιστεύω ότι ο Έλληνας τα περιμένει όλα έτοιμα όταν βλέπω στο Σύνταγμα να πηγαίνουν 80.000 άτομα (μαζί τους κι εγώ όταν μπορώ) και το 5.000.000 πληθυσμό που έχει η Αθήνα να κάθεται στο σπιτάκι του και να βλέπει την Τρέμη και το ΠΑΣΟΚΟκάναλο της λέγοντας "εε σιγά τώρα τι να πηγαίνω βαριέμαι" ή " και να πάω τι θα αλλάξει.ας τα αλλάξουν οι άλλοι άμα μπορούν" !!
3)ΟΧΙ.Φυσικά και όχι απ τα μέσα μαζικής ενημέρωσης-παραπληροφόρησης !Αυτό είναι το λάθος του κάθε Έλληνα πολίτη που βλέπει τα τηλεοπτικά δελτία.ΔΕΝ ψάχνεται.ΔΕ διαφωνεί.Απλά δέχεται παθητικά ό,τι του πλασάρουν !Γιατί κανείς ρε γαμώτο δεν ψάχνει παραπέρα απ' αυτά που ακούει στην τηλεόραση?Γιατί έχουμε γίνει σα ρομποτάκια?Τρόποι ενημέρωσης υπάρχουν , απλά δε θέλουμε να ενημερωθούμε.Υπάρχουν αξιόλογα blogs , sites.Διασταυρώνοντας τις πληροφορίες πολλών ενημερωτικών ιστοσελίδων μας επιτρέπει να καταλήξουμε στα συμπεράσματά μας.
4)Δεκτόν.Αλλά όπως είπα κατεβαίνει λίγος κόσμος στις συγκεντρώσεις και είναι κάτι που δεν το είχαμε σα λαός μέχρι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Mr.Crowley : Δεν βασίζομαι σε αυτό, έχω κάνει τόσα πόστς εδώ!
Χάρη,δεν γίνεται σε 1 μερα η εβδομάδα να κατέβουν εκατομμύρια στους δρόμους , που τόσες δεκαετίες κοιμούνται!
Πάντως,for the record, όπως και προ-είπα απο την 1η μέρα μέχρι σημερα ο κόσμος ολο και περισσότερο πολλαπλασιάζονται!Είναι έργο όλων να το διαδώσουμε και να κατέβουμε κάτω να συμμετέχουμε!
Συμφωνώ σε αυτά που λες και λεω τόση ώρα ότι αυτο πρέπει να σταματήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Mr.Crowley : Δεν βασίζομαι σε αυτό, έχω κάνει τόσα πόστς εδώ!

Δεν τα διάβασα όλα,όταν μπήκα το πρωί η συζήτηση ήταν στις 27 σελίδες και τώρα πήγε στις 33,βαριέμαι να διαβάζω τόσα σεντόνια.Απλά τα σημεία που αναφερόσουν στο Debtocracy σχολίασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν τα διάβασα όλα,όταν μπήκα το πρωί η συζήτηση ήταν στις 27 σελίδες και τώρα πήγε στις 33,βαριέμαι να διαβάζω τόσα σεντόνια.Απλά τα σημεία που αναφερόσουν στο Debtocracy σχολίασα.

Το κατάλαβα,απλα έχει πονέσει το χέρι μου απο τα τόσα που γράφω εδώ!Κάνε αν θες τον κόπο να τα δείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
1)Ναι , όμως ο Έλληνας ποτέ δεν παραδέχεται το λάθος του.Έχουμε μάθει να κατηγορούμε τους άλλους μόνο για να υπερασπίσουμε τους εαυτούς μας!Τους ολίγους άστους..συμφωνώ , αλλά εγώ μιλάω για το λαό.
2)Θα τα θέλαμε έτοιμα.Οι περισσότεροι νέοι στην Ελλάδα έχουν αυτά τα όνειρα του εύκολου πλουτισμού και του υλικού ευδαιμονισμού.Κρίμα τώρα που αυτά τα όνειρα θα αρχίσουν να ισοπεδώνονται.Ακόμα , είναι λογικό να πιστεύω ότι ο Έλληνας τα περιμένει όλα έτοιμα όταν βλέπω στο Σύνταγμα να πηγαίνουν 80.000 άτομα (μαζί τους κι εγώ όταν μπορώ) και το 5.000.000 πληθυσμό που έχει η Αθήνα να κάθεται στο σπιτάκι του και να βλέπει την Τρέμη και το ΠΑΣΟΚΟκάναλο της λέγοντας "εε σιγά τώρα τι να πηγαίνω βαριέμαι" ή " και να πάω τι θα αλλάξει.ας τα αλλάξουν οι άλλοι άμα μπορούν" !!
3)ΟΧΙ.Φυσικά και όχι απ τα μέσα μαζικής ενημέρωσης-παραπληροφόρησης !Αυτό είναι το λάθος του κάθε Έλληνα πολίτη που βλέπει τα τηλεοπτικά δελτία.ΔΕΝ ψάχνεται.ΔΕ διαφωνεί.Απλά δέχεται παθητικά ό,τι του πλασάρουν !Γιατί κανείς ρε γαμώτο δεν ψάχνει παραπέρα απ' αυτά που ακούει στην τηλεόραση?Γιατί έχουμε γίνει σα ρομποτάκια?Τρόποι ενημέρωσης υπάρχουν , απλά δε θέλουμε να ενημερωθούμε.Υπάρχουν αξιόλογα blogs , sites.Διασταυρώνοντας τις πληροφορίες πολλών ενημερωτικών ιστοσελίδων μας επιτρέπει να καταλήξουμε στα συμπεράσματά μας.
4)Δεκτόν.Αλλά όπως είπα κατεβαίνει λίγος κόσμος στις συγκεντρώσεις και είναι κάτι που δεν το είχαμε σα λαός μέχρι τώρα.


δεν νομίζω ..πλέον έχει αλλάξει κατά πολυ αυτό το σχέδιο του να πλουτίσουμε ..οι περισσότεροι νέοι έχουν αρχίσει να δίνουν βάση και σε άλλα πράγματα και επειδή ακριβώς είναι νέοι έχουν κι άλλα στο μυαλό τους και έχουν καταλάβει ότι και με λίγα μπορούν να περάσουν εξίσου καλά..με λίγα είπα όχι ελάχιστα!!!

το'χω ξαναπει...είμαστε Ελληνες ...αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά μας από τους υπόλοιπους λαούς ..ότι προβληματίζομαστε και αυτό είναι μια κληρονομιά από τους αρχαίους ...δεν τα δεχόμαστε όλα παθητικά για αυτό και διαφέρουμε από το κάθε αμερικανάκι που πάει στο πόλεμο επειδη του το λέει ο Μπους και ο εκάστοτε αρχηγός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το κατάλαβα,απλα έχει πονέσει το χέρι μου απο τα τόσα που γράφω εδώ!Κάνε αν θες τον κόπο να τα δείς!

Εεεε...αν δεν ήθελες,ας μην τα έγραφες,I guess?!? :whistle:

το'χω ξαναπει...είμαστε Ελληνες ...αυτή είναι ι ειδοποιός διαφορά μας από τους υπόλοιπους λαούς ..ότι προβληματίζομαστε και αυτό είναι μια κληρονομιά από τους αρχαίους ...δεν τα δεχόμαστε όλα παθητικά για αυτό και διαφέρουμε από το κάθε αμερικανάκι που πάει στο πόλεμο επειδη του το λέει ο Μπους και ο εκάστοτε αρχηγός...


Να,τέτοιες βλακειούλες να μη λέγανε και στη συνέλευση και δε θα υπήρχε τόση απαξίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Εεεε...αν δεν ήθελες,ας μην τα έγραφες,I guess?!? :whistle:




Να,τέτοιες βλακειούλες να μη λέγανε και στη συνέλευση και δε θα υπήρχε τόση απαξίωση.


τι λες μωρέ που είναι βλακειούλες??? εξήγησέ το ...και ο τρόπος σου πληροφοριακά δεν ειναι και ο καλύτερος ..μπορείς ό,τι θες να το λες με λιγη ευγένεια ...δεν βλάπτει εεε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Ίσιδα , η κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε δείχνουν τα ακριβώς αντίθετα απ' αυτά που αναφέρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
τι λες μωρέ που είναι βλακειούλες??? εξήγησέ το ...και ο τρόπος σου πληροφοριακά δεν ειναι και ο καλύτερος ..μπορείς ό,τι θες να το λες με λιγη ευγένεια ...δεν βλάπτει εεε???

Chill out,κατ'αρχάς.Αφού βλακειούλα το θεωρώ,τι να κάνουμε.Σαν Έλληνες,δε διαφοροποιούμαστε σε τίποτε απ'τους άλλους.Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.Τυχόν ιδιαιτερότητες στην ιδιοσυγκρασία,έχουν προκύψει καθαρά από τυχαίες ιστορικές συγκυρίες και όχι γενετικά (αφού δεν υπάρχει εθνική γενετική διαφοροποίηση) και είναι μάλλον προς το πιο γυφτέ,όχι προς το καλύτερο σε σχέση με τους υπόλοιπους δυτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top