Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Χμμμμμ.... Κατάλαβα... Ευχαριστώ! :)
Ανάμεσα σε Ανεζίρη (Αρχαία Ιστορία Β) και Πλουμίδη (Νεώτερη Ιστορία) τι προτείνεις; Να προσθέσω πως δεν παρακολουθώ κανέναν από τους δύο :P (Αλλά έχω βρει σημειώσεις και για τους δύο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Την Ανεζίρη δεν την έχω δώσει ακόμα οπότε δεν μπορώ να σου πώ με σιγουριά.Πάντως δεν είναι Μπιργάλιας.Οσον αφορά τον Πλουμίδη το μάθημα είναι τρομερά ενδιαφέρον αλλά είναι ψείρας.Πολλές ημερομηνίες,ονόματα κτλ.Εγώ με σημειώσεις αλλά και διάβασμα απο τα βιβλία τον πέρασα με 9.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
ΕΘΝΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙO
ΜΕΓΑΡΟ ΠΑΛΑΙΑΣ ΒΟΥΛΗΣ, ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ, ΣΤΑΔΙΟΥ 13

Εκδήλωση
«Ετυμολογίες…επετειακές»

με προβολή διαφανειών

Από την αρματωσιά και τη φορεσιά των Αγωνιστών του 1821, την ετυμολογία λέξεων όπως φέσι, γιλέκο, φουστανέλα, τουζλούκια, καριοφίλι, κουμπούρα, πάλα, παλάσκα κ.λπ.,

αναπτύσσει ο ιστορικός κ. Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος

το Σάββατο 23 Μαρτίου στις 12:30

στο Εθνικό Ιστορικό Μουσείο
Χώρος συνάντησης: Αίθουσα Συνεδριάσεων Παλαιάς Βουλής

Είσοδος ελεύθερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ξεκινά η εφαρμογή του πρώτου ταχύρυθμου προγράμματος για ξεναγούς το οποίο απευθύνεται σε απόφοιτους των πανεπιστημιακών τμημάτων ιστορίας και αρχαιολογίας, με απόφαση που υπέγραψε η υπουργός Τουρισμού κυρία Ολγα Κεφαλογιάννη. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί από 13/5/2013 έως 15/7/2013, στην έδρα του Ιονίου Πανεπιστήμιου, στην Κέρκυρα. Ο ανώτατος αριθμός καταρτιζομένων καθορίζεται στα 40 άτομα. Οι ενδιαφερόμενοι για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα μπορούν να υποβάλλουν αιτήσεις και δικαιολογητικά στο υπουργείο Τουρισμού μέχρι και τις 17/4/2013 (πληροφορίες στο αρμόδιο Τμήμα Τουριστικής Εκπαίδευσης-Κατάρτισης τηλ. 210-3736182). Η επιλογή των καταρτιζομένων θα γίνει κατόπιν μοριοδότησης τυπικών προσόντων και κοινωνικών κριτηρίων. Το κόστος συμμετοχής στο πρόγραμμα επιβαρύνει τον ενδιαφερόμενο και το ύψος του θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των ατόμων που θα το παρακολουθήσουν. Περισσότερα στοιχεία για το πρόγραμμα υπάρχουν και στις ιστοσελίδες www.gnto.gov.gr και www.otek.edu.gr
https://www.tovima.gr/finance/article/?aid=505581
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ιστορικο-αρχαιολόγοι, τi γνώμη έχετε για την Πέππα;;; (Κλασική Αρχαιολογία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Ιστορικο-αρχαιολόγοι, τi γνώμη έχετε για την Πέππα;;; (Κλασική Αρχαιολογία)
Πολύ απαιτητική...αρκετα λεπτομερης εξεταση...σε υπερβολικο βαθμό για 1ο έτος..το μαθημα εξεταστηκε προφορικα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ωχ ωχ ωχ... Μάλιστα, ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
δεν ειναι να την φοβασαι τοσο την πεππα... μπροστα σε κατι αλλους καθηγητες δηλαδη αυτη δεν ειναι τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δηλαδή ανάμεσα σε αυτήν και τον Κανελλόπουλο (για κλασική αρχαιολογία πάντα), να την προτιμήσω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δηλαδή ανάμεσα σε αυτήν και τον Κανελλόπουλο (για κλασική αρχαιολογία πάντα), να την προτιμήσω;;
καλυτερα οχι, κανελλοπουλο παρε, ειναι πολυ πιο ευκολος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioanis

Δραστήριο μέλος

Ο Ioanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 434 μηνύματα.
Από Σεπτέμβριο αλλάζει ο καθηγητής της κλασικής Α.Θα είναι μια γυναικα και όχι ο Κανελλοπουλος,ο οποίος είναι πραγματικά από τους χειρότερους καθηγητές στη σχολή...όχι από άποψη συμπεριφοράς αλλά από άποψη γνώσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Από προϊστορική και κλασική αρχαιολογία ποια μαθήματα αξίζει να παρακολουθήσει κανείς???Για τους καθηγητές Βαλαβάνη και Πλάντζο τι γνώμη έχετε??είναι κάλοι στη διδασκαλία???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ο Βαλαβάνης θεωρείται απο τους καλύτερους,το λένε άπαντες.Και ο Πλάντζος όμως είναι καλός απο ότι ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
σ ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση kirdou!! μήπως ξέρεις αν αυτοί οι καθηγητές είναι συνεργάσιμοι??επειδή δεν είμαι φοιτήτρια του ιστορικού-αρχαιολογικού αν τους ζητήσω πχ βιβλιογραφίες για το μάθημά τους θα μου δώσούν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναί απο όσο ξέρω και οι δύο είναι συνεργάσιμοι.Είσαι απο άλλο τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ναι,από το φιλολογικό(αλλά τελικά η αρχαιολογία μου αρέσει περισσότερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κανείς πως είναι η Πολυχρονάκου - Σγουρίτσα στον τροπό βαθμολόγησης??έχω ακούσει ότι είναι πολύ αυστηρή..ζητάει πολλές λεπτομέρειες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κανείς πως είναι η Πολυχρονάκου - Σγουρίτσα στον τροπό βαθμολόγησης??έχω ακούσει ότι είναι πολύ αυστηρή..ζητάει πολλές λεπτομέρειες??
την είχα στο προηγούμενο εξάμηνο σε μάθημα επιλογής για το φιλολογικό-προιστορική αρχαιολογία..κάνει πολύ σοβαρό μάθημα και νομίζω ότι είναι υπερβολικά αυστηρή στη βαθμολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top