Ισπανικά

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το Cervantes πότε ανακοινώνει τις ώρες των γραπτών εξετάσεων; Άφου λήξουν οι προθεσμίες για την υποβολή αιτήσεων;
Αν έχεις κάνει αίτηση θα την λάβεις γραπτά στο δελτίο εγγραφής σου πότε δίνεις και τι ώρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Μου αρέσουν πάρα πολύ τα ισπανικά καθα ήθελα να κάνω μαθήματα αλλα δυστυχώς τα οικονομικά μου( τουλάχιστον για φέτος δε μου το επιτρέπουν). Μπορείτε να μου προτέινετε κάποια βιβλία έτσι ώστε να μάθω κάποια βασικά πράγματα μόνη μου? Είδα κάποια των εκδόδεων EDELSA το [FONT=&quot]Nuevo Ven 1, το ίδιο βιβλίο ασκήσεων καθώς και το [/FONT][FONT=&quot]USO de la gramatica espanola elemental. Έχετε να μου προτείνετα κάτι άλλο? Υπάρχει κάποιο καλό βιβλίο γραμματικής στα ελληνικά?[/FONT]
[FONT=&quot]Ευχαριστώ προκαταβολικά[/FONT]
Κοίταξε να δείς επειδή τα έχω κάνει τα βιβλιαράκια και επειδή για μένα ήταν ένα χάλι και μισό θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι άλλα βιβλιαρακια πολύ καλύτερα απο αυτά!Το ενα είναι EN PRACTICA Ediciones primus για γραμματική και και εξάσκηση κειμένου Nuevos Encuentros curso para los estudiantes extranjeros nivel Incial!Ξεφύλλησε το το βιβλίο!Θα σου μάθει τα πάντα μέχρι 10 τρόπους για να γράψεις μια τέλεια έκθεση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hercule poirot

Νεοφερμένος

Ο hercule poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!γνωρίζεται αν οι πληρωμές των καθηγητών στα φροντ. ειναι βάση των ωρών που κάνουν μέσα στον μήνα ή αν είναι π.χ. ο βασικός μισθός 600 ευρώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!γνωρίζεται αν οι πληρωμές των καθηγητών στα φροντ. ειναι βάση των ωρών που κάνουν μέσα στον μήνα ή αν είναι π.χ. ο βασικός μισθός 600 ευρώ?

οχι δεν ειναι ο βασικος
ειναι βαση ωρων
οι ωρες που θα κανεις συνολικα το μηνα επι το ποσο που θα εχετ συμφωνησει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Άρχισαν οι εγγραφές για τα διπλώματα DELE
τα μόνα διπλώματα ισπανικών για διεθνή αναγνώριση
Εξεταστική περίοδος Νοεμβρίου 2010-09-20
Εγγραφές μέχρι 15 Οκτωμβρίου 2010
Τώρα και νέο δίπλωμα C1
Νέα διευθυνση Μιτρουπόλεως 23 Σύνταγμα 10557 Αθήνα
τηλέφωνο 210-3634.117
e-mail:secate@cervantes.es,dele.atenas@cervantes.es,http/atenas.cervantes.es
Buena Suerte por todos;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί με τα πτυχία!
Το Superior αντιστοιχεί με το Proficiency ή με το Advanced στα Αγγλικά;
Το C1 που βγάλανε τι επίπεδο θεωρείται;

Εγώ θα δώσω το Νοέμβριο το Basico! Άντε να δω τι ψάρια θα πιάσω! :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Έχω μπερδευτεί με τα πτυχία!
Το Superior αντιστοιχεί με το Proficiency ή με το Advanced στα Αγγλικά;
Το C1 που βγάλανε τι επίπεδο θεωρείται;

Εγώ θα δώσω το Νοέμβριο το Basico! Άντε να δω τι ψάρια θα πιάσω! :look:

λοιπον...
το c1 αντιστοιχει με το advanced
το c2/superior με το proficiency

καλη επιτυχια.....

αντε να δω ποτε θα το παρω και γω αποφαση.... :/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,909 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά,σήμερα έκανα το πρώτο μαθημα Superior και η καθιγήτρια μου είπε να δόσω τον Μαιο ή τον Άυγουστο μια που θα πάω Ισπανια να δόσω εκέι το πτυχίο εσείς τι λέτε;Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας!Το ξέρω οτι είναι νωρίς αλλα...καταλαβαίνεται!Εσείς τι λέτε να κάνω;Να δόσω εδώ τον Μαιο ή να πάω να το δόσω Ισπανια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
παιδια να κανω μια ερωτηση....σκεφτομαι να αρχισω φετος ισπανικα....εχει κανεις καποιο φροντιστηριο να προτεινει ? (για δυτικη Θεσσαλονικη και κεντρο)...επισης αν μπορειτε να μου πειτε τις τιμες που κυριαρχουν ανα χρονιά πανω κατω :)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Παιδιά,σήμερα έκανα το πρώτο μαθημα Superior και η καθιγήτρια μου είπε να δόσω τον Μαιο ή τον Άυγουστο μια που θα πάω Ισπανια να δόσω εκέι το πτυχίο εσείς τι λέτε;Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας!Το ξέρω οτι είναι νωρίς αλλα...καταλαβαίνεται!Εσείς τι λέτε να κάνω;Να δόσω εδώ τον Μαιο ή να πάω να το δόσω Ισπανια;

Εγώ θα το έδινα εδώ το Superior και μετά θα πήγαινα στην Ισπανία χωρίς το άγχος των εξετάσεων! Εκτός και αν η καθηγήτρια σου, στο λέει για να έχεις περισσότερο χρόνο στην διαθεσή σου! :)

Την έκθεση του Intermedio πρέπει να την γράψεις πρώτα με μολύβι και μετά να την καθαρογράψεις με στυλό; Θα σου αφήσουν χρόνο μετά ή πρέπει στο μισάωρο να είναι έτοιμη; Γενικότερα την έκθεση πρέπει να την γράψεις με στυλό ή με μολύβι;
Στα άλλα μέρη των εξετάσεων μαυρίζεις τα κουτάκια με στυλό ή με μολύβι;
Αρχίζω και ψιλοαγχώνομαι για τα μικροπράγματα! :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Για τη Νικολέτα 1994 και όλους τους Θεσσαλονικείς

Βρίσκεστε: Κεντρική Σελίδα / Σχετικά με το Ελληνοϊσπανικό Κέντρο Πολιτισμού Θεσσαλονίκης
Ποιοί Είμαστε

Το Ελληνοϊσπανικό Κέντρο Πολιτισμού Θεσσαλονίκης «Federico Garcia Lorca» ιδρύθηκε το 1990 από ισπανούς μόνιμους κατοίκους της πόλης με την ονομασία Ελληνοϊσπανικός Σύνδεσμος Θεσσαλονίκης και Βόρειας Ελλάδας «Federico Garcia Lorca».
Με την πάροδο των ετών, το Κέντρο με την παρουσία του στην κοινωνική και πολιτιστική ζωή της πόλης απέκτησε ένα μεγάλο αριθμό μελών και φίλων. Σήμερα συμμετέχει ενεργά στην πολιτιστική ζωή της Θεσσαλονίκης συνεργαζόμενο με φορείς και οργανισμούς Ελλάδας και Ισπανίας.
Με διαρκή παρουσία σε όλα τα φεστιβάλ της πόλης, με πρωτοβουλίες στην οργάνωση πολιτιστικών εκδηλώσεων, με την ενίσχυση κάθε είδους καλλιτεχνικής δημιουργίας και με ανάληψη ποικίλων δράσεων σε όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής, το Κέντρο αποτελεί ένα κανάλι επικοινωνίας των δύο πολιτισμών, με σκοπό την ενίσχυση της δημιουργικότητας, της κινητικότητας και των σχέσεων Ελλάδας και Ισπανίας.
Το ανθρώπινο δυναμικό του Κέντρου αποτελούν σήμερα 400 περίπου ενεργά μέλη που με την εθελοντική δράση τους συμβάλλουν στη διάδοση και υλοποίηση των στόχων του.
Στις δραστηριότητες μας μέχρι σήμερα έχουν καταστεί αρωγοί οι περισσότεροι από τους επίσημους φορείς της πόλης, όπως οι Δήμοι Θεσσαλονίκης, Καλαμαριάς, Σταυρούπολης, Νεάπολης, το Α΄ Δημοτικό Διαμέρισμα Θεσσαλονίκης, η Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, το Ινστιτούτο Γκαίτε, το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, το Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης και εκτός της πόλης οι Δήμοι Βέροιας, Έδεσσας, Φλώρινας, Αριδαίας, η ισπανική Πρεσβεία της Αθήνας και της Ρώμης, το Ινστιτούτο Θερβάντες Αθηνών και τα Υπουργεία Παιδείας και Πολιτισμού της Ισπανίας.
Ελάτε να μας γνωρίσετε από κοντά στα γραφεία μας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, οδός Αλεξάνδρου Σβώλου 18, πέμπτος όροφος ή επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2310 288.289 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση info[at]centrolorca.gr κι ανοίξτε ένα φωτεινό παράθυρο στον πολιτισμό και τον λαό μιας μεγάλης φίλης της Ελλάδας: της Ισπανίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Για τη Νικολέτα 1994 και όλους τους Θεσσαλονικείς

Βρίσκεστε: Κεντρική Σελίδα / Σχετικά με το Ελληνοϊσπανικό Κέντρο Πολιτισμού Θεσσαλονίκης
Ποιοί Είμαστε

Το Ελληνοϊσπανικό Κέντρο Πολιτισμού Θεσσαλονίκης «Federico Garcia Lorca» ιδρύθηκε το 1990 από ισπανούς μόνιμους κατοίκους της πόλης με την ονομασία Ελληνοϊσπανικός Σύνδεσμος Θεσσαλονίκης και Βόρειας Ελλάδας «Federico Garcia Lorca».
Με την πάροδο των ετών, το Κέντρο με την παρουσία του στην κοινωνική και πολιτιστική ζωή της πόλης απέκτησε ένα μεγάλο αριθμό μελών και φίλων. Σήμερα συμμετέχει ενεργά στην πολιτιστική ζωή της Θεσσαλονίκης συνεργαζόμενο με φορείς και οργανισμούς Ελλάδας και Ισπανίας.
Με διαρκή παρουσία σε όλα τα φεστιβάλ της πόλης, με πρωτοβουλίες στην οργάνωση πολιτιστικών εκδηλώσεων, με την ενίσχυση κάθε είδους καλλιτεχνικής δημιουργίας και με ανάληψη ποικίλων δράσεων σε όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής, το Κέντρο αποτελεί ένα κανάλι επικοινωνίας των δύο πολιτισμών, με σκοπό την ενίσχυση της δημιουργικότητας, της κινητικότητας και των σχέσεων Ελλάδας και Ισπανίας.
Το ανθρώπινο δυναμικό του Κέντρου αποτελούν σήμερα 400 περίπου ενεργά μέλη που με την εθελοντική δράση τους συμβάλλουν στη διάδοση και υλοποίηση των στόχων του.
Στις δραστηριότητες μας μέχρι σήμερα έχουν καταστεί αρωγοί οι περισσότεροι από τους επίσημους φορείς της πόλης, όπως οι Δήμοι Θεσσαλονίκης, Καλαμαριάς, Σταυρούπολης, Νεάπολης, το Α΄ Δημοτικό Διαμέρισμα Θεσσαλονίκης, η Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, το Ινστιτούτο Γκαίτε, το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, το Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης και εκτός της πόλης οι Δήμοι Βέροιας, Έδεσσας, Φλώρινας, Αριδαίας, η ισπανική Πρεσβεία της Αθήνας και της Ρώμης, το Ινστιτούτο Θερβάντες Αθηνών και τα Υπουργεία Παιδείας και Πολιτισμού της Ισπανίας.
Ελάτε να μας γνωρίσετε από κοντά στα γραφεία μας στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, οδός Αλεξάνδρου Σβώλου 18, πέμπτος όροφος ή επικοινωνήστε μαζί μας στο τηλέφωνο 2310 288.289 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση info[at]centrolorca.gr κι ανοίξτε ένα φωτεινό παράθυρο στον πολιτισμό και τον λαό μιας μεγάλης φίλης της Ελλάδας: της Ισπανίας.

ευχαριστω πολυ :D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μου ήρθαν και το πιστοποιητικό των Ισπανικών και το πτυχίο που έδωσα πέρσυ τον Νοέμβριο μου ήρθαν σήμερα:) Είμαι πολύ πολύ χαρούμενη!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Μου ήρθαν και το πιστοποιητικό των Ισπανικών και το πτυχίο που έδωσα πέρσυ τον Νοέμβριο μου ήρθαν σήμερα:) Είμαι πολύ πολύ χαρούμενη!:redface:

Μπράβο, Ραφαέλα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ξεκινάω μαθήματα Ισπανικών την Δευτέρα! Πιστεύετε πως μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβρη θα καταφέρω να συνεννοούμαι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
τα ισπανικα ειναι πολυ ωραια γλωσσα και θα ηθελα να μαθω οταν μεγαλωσω! (τωρα δεν μπορω εχουν πεσει πολλες γλωσσες!:/: αγγλικα,ιταλικα,ελληνικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ξεκινάω μαθήματα Ισπανικών την Δευτέρα! Πιστεύετε πως μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβρη θα καταφέρω να συνεννοούμαι;;

Για να αναλύσεις κοινωνικοπολιτικά θέματα όχι (:ρ), αλλά για απλά και βασικά πράγματα φυσικά! :)

Καλή αρχήηηη!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Για να αναλύσεις κοινωνικοπολιτικά θέματα όχι (:ρ), αλλά για απλά και βασικά πράγματα φυσικά! :)

Καλή αρχήηηη!!!! :D

Ευχαριστώωωω Φοίβη!!!! :D

Για να κάνω μαθήματα φωτογραφίας και τέχνης;;; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
καλησπερα
μπορει καποιος να μου πει περιπου στα προφορικα τι ζητανε στο επιπεδο α2 και β1(inicial)???????
δε ξερω ποιο να δωσω απο τα 2, μαλλον το α2 γτ εχω προβλημα στα προφορικα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top