Ισπανικά

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
καλησπερα
μπορει καποιος να μου πει περιπου στα προφορικα τι ζητανε στο επιπεδο α2 και β1(inicial)???????
δε ξερω ποιο να δωσω απο τα 2, μαλλον το α2 γτ εχω προβλημα στα προφορικα......

Από ότι διάβασα εδώ, τα προφορικά του Α2 του Cervantes, είναι γύρω στα 15 λεπτά! Πρώτα σε ρωτάνε για τον εαυτό σου, μετά σου δίνουν μια εικόνα την σχολιάζεις και σου κάνουν ερωτήσεις πάνω σε αυτή και μετά μιλάς για ένα θέμα της καθημερινότητας! Βασικά δεν διαφέρει στην δομή από τα προφορικά του Β2 πχ, αλλά οι εξεταστές είναι πολύ πιο ελαστικοί και δεν πρέπει να πιέζουν ιδιαίτερα!
Από γνώσεις δεν ξέρω κάτι περισσότερο, αλλά αν μιλάς δεν θα έχεις πρόβλημα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
να σας ρωτησω μηπως ξερετε....
απ'οτι διαβασα το κρατικο το γ1 ειναι πιο δυσκολο σε σχεση με το αντιστοιχο του θερβαντες.
τι συμβαινει ομως με το β2?
ποιο ειναι το πιο δυσκολο?
του θερβαντες ή το κρατικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
να σας ρωτησω μηπως ξερετε....
απ'οτι διαβασα το κρατικο το γ1 ειναι πιο δυσκολο σε σχεση με το αντιστοιχο του θερβαντες.
τι συμβαινει ομως με το β2?
ποιο ειναι το πιο δυσκολο?
του θερβαντες ή το κρατικο?

Εμένα μου φαίνεται, από τα λίγα τεστ που έχω κάνει, πιο δύσκολο του κρατικού! Ίσως, βέβαια, να παίζει ρόλο οτι έχω εξασκηθεί περισσότερο στο στυλ ασκήσεων του Cervantes!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
χμμμμμμμμ.......
μαλιστα....
απ'οτι ομως καταλαβα.. αυτη η ειναι η προσωπικη σου γνωμη, ή μαλλον για την ακριβεια η υποκειμενικη σου αποψη, εφοσον εχεις συνηθισει του θερβαντες...
αντικειμενικα ομως τι παιζει??
μια απο τα ιδια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gashel

Νεοφερμένος

Ο Gashel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μόλις σήμερα γράφτηκα στο site αυτό. Όποιος μπορείς ας μου απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις:
1)Πόσα και ποια είναι τα πτυχία για τα Ισπανικά?
2)Πόσο καιρό χρειάζεται κάποιος αν κάνει ιδιαίτερα μαθήματα για κάθε πτυχίο?
3)Είναι εύκολα τα Ισπανικά?
4)Σας αρέσουν τα Ισπανικά?
5)Πόσο περίπου είναι η τιμή για ιδιαίτερα?
6)Έχουν ομοιότητες με κάποια άλλη γλώσσα?
Όλα αυτά τα ρωτάω επειδή σκέφτομαι να αρχίσω ιδιαίτερα Ισπανικών.Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιο site που να μπορώ να ξεκινήσω να μαθαίνω κάποια βασικά για την γλώσσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
καλως μας ηρθες...
λοιπον...
τα πτυχια πλεον ειναι τα εξης...
Diploma A1
Diploma A 2
Diploma Β1 Escolar
Diploma B 1
Diploma B 2
Diploma C1
Diploma C 2
για περισσοτερες πληροφοριες για τα πτυχια δες εδω
https://atenas.cervantes.es/gr/diplomas_spanish/information.htm
και γενικα στο
https://atenas.cervantes.es/gr/default.shtm
σε γενικες γραμμες ειναι ευκολα τα ισπανικα ιδιως αν ξερεις γαλλικα ή εστω και ιταλικα που μοιαζουν λιγακι
για τα ιδιαιτερα οι τιμες διαφερουν αναλογα τον καθηγητη και το επιπεδο
υπαρχουν διαφορα σαιτ στο ιντερνετ για να αρχισεις να μαθαινεις τα βασικα
αλλα ειναι ελευθερα και σε αλλα χρειαζεται να πληρωσεις (συνηθως μεσω πιστωτικης)
ενα καλο σαιτ κατα τη γνωμη μου που ειναι δωρεαν ειναι το https://www.livemocha.com οπου απλα γραφεσαι
γενικα να ξερεις οτι το επιπεδο β2 αντιστοιχει σε Lower, το c1 σε advanced και το c2 σε proficiency
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Buenas tardes :)

Για εμάς που τώρα ξεκινήσαμε να μαθαίνουμε ισπανικά και ας μην είμαστε μικρά παιδάκια...υπάρχουν τραγουδάκια που βοηθούν την πρακτική στα πρώτα πρώτα βήματα της γλώσσας! :P

Alphabeto

Buenas Dias

Colores

Chocolate
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9

Νεοφερμένος

Ο nikos9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια βιβλία για να ξεκινησω τα ισπανικα (δηλ. για τις πρωτες χρονιες)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν σκέφτεσαι να πας σε κάποιο φροντιστήριο ή να κάνεις ιδιαίτερα, και θα σου πουν εκεί τα βιβλία που θα χρειαστεί να πάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Υπάρχουν websites που σε βοηθούν να μάθεις Ισπανικά...γιατί έτσι άκουσα...ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ισχύει.
υπάρχουν διάφορα sites.
αν θες να μάθεις κάποια πράγματα με αυτόν τον τρόπο, σου προτείνω να ψάξεις λίγο για να δεις ποιο σου κάνει.
ένα καλό πάντως (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι το www.livemocha.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
ισχύει.
υπάρχουν διάφορα sites.
αν θες να μάθεις κάποια πράγματα με αυτόν τον τρόπο, σου προτείνω να ψάξεις λίγο για να δεις ποιο σου κάνει.
ένα καλό πάντως (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι το www.livemocha.com

Χμμ...πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό,έτσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ναι, πρέπει να δώσεις ένα e-mail για να γραφτείς
αν δεν θες να δώσεις το κανονικό σου δημιούργησε ένα να το έχεις για τέτοιες περιπτώσεις
μπορείς να κάνεις τα πρώτα μαθήματα και αν δεν σου αρέσει στην πορεία, σταματάς
δεν σε δεσμεύει κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορώ να μάθω μόνο μια ξένη γλώσσα με το ίδιο mail που έχω συνδεθεί?...ή μπορώ να επιλέξω και άλλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
όσες θες
μην μπερδευτείς όμως
να έχεις ένα πρόγραμμα και ρυθμό για να μην δυσκολευτείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον το site.. Έψαχνα εδώ και καιρό..αλλά μόλις είδα ότι υπάρχει θέμα για τα Ισπανικά είπα να ρωτήσω..:)
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ελπίζω να σε βοηθήσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά, είμαι αρκετά τεμπέλης για να κοιτάξω τα προηγούμενα μηνύματα (:P). Τα Ισπανικά, μοιάζουν από πλευρά γραμματικής με γαλλικά; Γιατί έχω ακούσει πως αν ξέρεις μία λατινογενή γλώσσα , τα ισπανικά μαθαίνονται πιο εύκολα (επειδή είναι και αυτά μια λατινογενή γλώσσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos9

Νεοφερμένος

Ο nikos9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν σκέφτεσαι να πας σε κάποιο φροντιστήριο ή να κάνεις ιδιαίτερα, και θα σου πουν εκεί τα βιβλία που θα χρειαστεί να πάρεις;
όχι. απλά μόνος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top