Ισπανικά

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Όσο για τα βιβλία κυκλοφορούν πάρα πολά στην αγορά αν και τα καλύτερα για μένα είναι της edelsa.

Κι εμένα τα βιβλία που επέλεξε να μου κάνει η καθηγήτρια των ισπανικών της edelsa είναι και λόγω του ότι είμαι κι εγώ καθηγήτρια ξένης γλώσσας (Γερμανικών) κι έχω άποψη πάνω στα βιβλία που διδάσκονται, μπορώ να πω ότι τα βρίσκω πολύ καλά και με ωραία δομή το κάθε κεφάλαιο. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδιά ήρθα να σας πω τα νέα
Τελικά πήγα πρώτα στο Ινστιτούτο ( στο Κολωνάκι ) στο Θερβάντες
Το κλίμα ήταν κάτι παραπάνω από υπέροχο
Σκάλες ξύλινες τεράστιες , δερμάτινοι καναπέδες , ξύλινο καραβάκι διακοσμητικό , κάδρα , χαλιά
Ηταν Υ Π Ε Ρ Ο Χ Α
Αλλά δεν είχε εντατικά τμήματα
Το inicial ήθελε 1 μιση χρόνο φοίτησης

Ετσι λοιπόν πήγα στο Θερβάντες στη Κάνιγγος ( απλή συνωνυμία , δεν έχει σχέση με το Θερβάντες στο Κολωνάκι ) και έκλεισα για 1 χρόνο εντατικά ( δηλαδή το inicial σε ένα χρόνο ) με 6 ώρες την εβδομάδα μάθημα

Ξεκινάω 6 Οκτωβρίου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ετσι λοιπόν πήγα στο Θερβάντες στη Κάνιγγος ( απλή συνωνυμία , δεν έχει σχέση με το Θερβάντες στο Κολωνάκι ) και έκλεισα για 1 χρόνο εντατικά ( δηλαδή το inicial σε ένα χρόνο ) με 6 ώρες την εβδομάδα μάθημα

Ξεκινάω 6 Οκτωβρίου :)

Μπράβο! Καλή αρχή....Μόλις ξεκινήσεις να μας πεις εντυπώσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μπράβο! Καλή αρχή....Μόλις ξεκινήσεις να μας πεις εντυπώσεις :)

Ευχαριστώ
Προς το παρών αγόρασα το cd της Rosario που έχει και αυτό το αγαπημένο κομμάτι
( Προσφορά 5 ευρώ από το Metropolis )
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=1Q7gOSUWEEk[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Σήμερα που είχα μάθημα Ισπανικών μου είπε η καθηγήτρια ότι θα δώσω το Inicial το Μάϊο!!! :jumpy::jumpy:

Οι εξετάσεις γίνονται στο Instituto Cervantes και μιας και μένω Κορινθία έχω να επιλέξω να το δώσω ή στην Αθήνα ή στην Πάτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μπράβο ωραία!:no1:

Εγώ θα δώσω τον Μάιο το Intermedio!
Πάντως μεγάλη πόρωση τα ισπανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinky

Νεοφερμένος

Η tinky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κάνω κι εγώ Ισπανικά φέτος θα είναι ο τέταρτος χρόνος... Έχω πάρει το Basico και μάλλον φέτος το Νοέμβριο λέω να δώσω το Superior. Μου αρέσουν παρα πολύ! Τα θεωρώ πολύ μελωδική γλώσσα. Μου φάνηκαν σχετικά εύκολα ιδιαίτερα στην αρχή μάλλον επειδή ήξερα Γαλλικά και είχαν κοινές ρίζες. Βέβαια όσο προχωράς, ανεβαίνει το επίπεδο και δυσκολεύουν.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
te quiero.. hola:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

Εγώ ψιλομπερδεύτηκα γιατί μου είπαν ότι το πρώτο χρόνο θα πάρω το inicial και το δεύτερο το intermedio
Το θέμα είναι ότι τα μαθήματα του πρώτου έτους τελειώνουν Ιούνιο , αλλά οι εξετάσεις για το Inicial στο cervantes είναι το Μαϊο
Ελπίζω να βγάλω άκρη γιατί μπερδεύτηκα :)
Τα Ισπανικά είναι η πιο μελωδική γλώσσα
Είναι πολύ πιο ωραία από τα Ιταλικά αλλά νομίζω ότι είναι δύσκολα διότι έχουν διαφορετική προφορά τα σύμφωνά τους από ότι στα Αγγλικά
Το c πότε είναι σ πότε είναι θ :)
-----------------------------------------
Σήμερα που είχα μάθημα Ισπανικών μου είπε η καθηγήτρια ότι θα δώσω το Inicial το Μάϊο!!! :jumpy::jumpy:

Οι εξετάσεις γίνονται στο Instituto Cervantes και μιας και μένω Κορινθία έχω να επιλέξω να το δώσω ή στην Αθήνα ή στην Πάτρα.

Κάνεις εντατικά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Κάνεις εντατικά ?

Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα από το καλοκαίρι και επειδή τα πάω πολύ καλά και προχωράω αρκετά κάθε φορά είμαι σε θέση να το δώσω τότε. :)

Κάνω 2 ώρες την εβδομάδα αλλά μέσα σε αυτό το 2ωρο κάνουμε πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taitien

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους...Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ!Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

Εγώ ξέρω κάτι λίγα ισπανικά,έκανα ένα χρόνο αυτοδιδασκαλία με βιβλία κτλ!!!Η αλήθεια είναι ότι από γραμματική,κανόνες,προφορά,λεξιλόγιο ξέρω αρκετά,δεν μπορώ όμως να μιλήσω(δυστυχώς)...!!!

Γι 'αυτόν ακριβώς τον λόγο κ επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ τα Ισπανικά,αποφάσισα να ξεκινήσω μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο!
Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει κάποιο καλό φροντιστήριο;Αρχικά είχα την εντύπωση ότι οι σχολές Καπάτου είναι καλές,αλλά άκουσα από πολλούς ότι στα Ισπανικά δεν διδάσκουν καθόλου σοβαρά...Βέβαια μπορεί να είναι κ φήμες όλα αυτά.Γι 'αυτό αναρωτιέμαι μήπως εσείς εδώ γνωρίζετε κάτι παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο "απλό" φροντιστήριο ισπανικών ή να κάνεις ιδιαίτερα και να μην πολυ εμπιστεύεσαι τα μεγάλα ονόματα. :iagree:
Εγώ κάνω ιδιαίτερα και πάω με αρκετά γρήγορους ρυθμούς. Συνήθως σε αυτά τα φροντιστήρια δεν γίνεται πάντα οργανωμένο μάθημα.... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taitien

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι,δυστυχώς δεν γίνεται πολλές φορές οργανωμένο μάθημα,αυτό είναι γεγονός.Γι 'αυτό λέω μήπως σε κάποιο πιο γνωστό φροντιστήριο γίνεται καλό μάθημα...Για την φήμη κ μόνο...Ας πούμε στα αγγλικά πήγαινα σε ένα συνοικιακό φροντιστήριο κ ήταν μόνο για χαβαλέ...Μετά πήγα στον Μπέτση και τα είδα όλα!!!!

Τα ιδιαίτερα είναι καλή επιλογή,συμφωνώ,αλλά δεν ξέρω κανέναν που να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα ισπανικών...


Να προσθέσω κ κάτι ακόμη,πολλά φροντιστήρια βλέπω ότι χωρίζουν τα διπλώματα ως ακολούθως:
1.Inicial
2.Intermadio
3.Avanzado
4.Superior I
5.Superior II

Κ αλλα φροντιστηρια τα χωρίζουν σε λιγότερα, το Inicial, το Intermadio και το superior.Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος πώς μπορείς να πάρεις επάρκεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τζένη ευχαριστώ για την απάντηση ( για το εντατικά που σε ρώτησα )
Taitien και εγώ δεν διάβασα καλά λόγια για τη σχολή Καπάτου
Και καλό είναι να μην επιλέξεις φροντιστήρια που κάνουν 4 - 5 διαφορετικές γλώσσες αλλά να πας σε κάποιο που κάνει μόνο Ισπανικά και Πορτογαλικά ( συνήθως αυτά πάνε μαζί )
Το καλυτερότερο φυσικά είναι το Θερβάντες που είναι στο Κολωνάκι
Σόλωνος 32 ( απέναντι για την ακρίβεια από αυτό το νούμερο ) θα δεις κάτι σημαίες απ'έξω
Εκεί νομίζω είναι και η πρεσβεία
Από εκεί και πέρα μπορείς να πας σε κάποιο άλλο
Εγώ γράφτηκα στο Θερβάντες ( συνωνυμία με το προηγούμενο που σου ανέφερα ) το οποίο είναι στη Κάνιγγος
Είχε εντατικά που με ενδιέφεραν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taitien

Νεοφερμένος

Η Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τζένη ευχαριστώ για την απάντηση ( για το εντατικά που σε ρώτησα )
Taitien και εγώ δεν διάβασα καλά λόγια για τη σχολή Καπάτου
Και καλό είναι να μην επιλέξεις φροντιστήρια που κάνουν 4 - 5 διαφορετικές γλώσσες αλλά να πας σε κάποιο που κάνει μόνο Ισπανικά και Πορτογαλικά ( συνήθως αυτά πάνε μαζί )
Το καλυτερότερο φυσικά είναι το Θερβάντες που είναι στο Κολωνάκι
Σόλωνος 32 ( απέναντι για την ακρίβεια από αυτό το νούμερο ) θα δεις κάτι σημαίες απ'έξω
Εκεί νομίζω είναι και η πρεσβεία
Από εκεί και πέρα μπορείς να πας σε κάποιο άλλο
Εγώ γράφτηκα στο Θερβάντες ( συνωνυμία με το προηγούμενο που σου ανέφερα ) το οποίο είναι στη Κάνιγγος
Είχε εντατικά που με ενδιέφεραν


Ναι τα ξέρω αυτά που λες...Προφανώς είναι τα καλύτερα αλλά εγώ που μένω Νίκαια πώς θα πηγαίνω στο κολωνάκι κάθε φορά;;Είναι δύσκολα τα πράγματα...Διότι υπάρχουν κ άλλες υποχρεώσεις με την σχολή...Οπότε από ότι βλέπω θα συμβιβαστώ με ένα απλό φροντιστήριο κ ο ότι γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanaxs

Νεοφερμένος

Ο sanaxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν θες να μάθεις Ισπανικά μόνο ένας τρόπος υπάρχει. Ι Δ Ι Α Ι Τ Ε Ρ Α. Όσο για καθηγητές μόνο μέσω θερβάντες μπορείς να βρεις και είναι πολύ εύκολο. Θα μπεις στην ιστοσελίδα του θερβάντες θα βρεις το τηλ. (μιλάνε όλοι ελληνικά) και θα τους ζητήσης τη λίστα με τους καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα. Άλλος τρόπος και πιο πρακτικός, τουλάχιστον έτσι έκανα εγώ, να πας από το θερβάντες θα πας στη γραμματεία και θα πάρεις τη λίστα. Σ' αυτή θα βρεις πολούς καθηγητές σε όλη την Ελλάδα. Βέβαια η τιμή για ιδιαίτερα μαθήματα πάει στα 20 ευρώ την ώρα περίπου. Αντέχεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αν θες να μάθεις Ισπανικά μόνο ένας τρόπος υπάρχει. Ι Δ Ι Α Ι Τ Ε Ρ Α. !!

Διαφωνώ κάθετα
Είναι σαν να λες πως όλοι εμείς που θα πάμε φροντιστήριο ή όσοι έχουν πάει δεν θα μάθουν Ισπανικά
Οταν το τμήμα είναι εντατικό και έχει 5 παιδιά ή 10 , ποιό το πρόβλημα ;
Μέσα από τις απορίες των άλλων μαθαίνεις και εσύ
Και αποκτάς και πιο μεγάλη ευκολία στο να συζητάς ταυτόχρονα με πολλά άτομα Ισπανικά αργότερα έστω και υπό τη μορφή μαθήματος

Σήμερα πήρα τα βιβλία
Δεν είχα υπομονή να ψάξω πολύ , ρώτησα στον Πατάκη , δεν είχε
Πήγα μετά στη πολιτεία που έχει γενικώς τις καλύτερες τιμές από όλα τα βιβλιοπωλεία
Ενώ μας έδωσαν από το φροντιστήριο μια κάρτα για κάποιο βιβλιοπωλείο με 20% έκπτωση , δεν ξέρω ...... δεν το προτίμησα γιατί σκέφτηκα πως ήδη θα τα είχαν πιο ακριβά
Ετσι πλήρωσα για τα βιβλία συνολικά 58 ευρώ
Το κουφό είναι πως το βιβλίο που πήρα 14 ευρώ ( με την έκπτωση μαζί ) ( έχει και η Πολιτεία έκπτωση ) στο ίντερνετ το πουλάνε 7 ευρώ !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα
Σήμερα πήρα τα βιβλία
Δεν είχα υπομονή να ψάξω πολύ , ρώτησα στον Πατάκη , δεν είχε
Πήγα μετά στη πολιτεία που έχει γενικώς τις καλύτερες τιμές από όλα τα βιβλιοπωλεία
Ενώ μας έδωσαν από το φροντιστήριο μια κάρτα για κάποιο βιβλιοπωλείο με 20% έκπτωση , δεν ξέρω ...... δεν το προτίμησα γιατί σκέφτηκα πως ήδη θα τα είχαν πιο ακριβά
Ετσι πλήρωσα για τα βιβλία συνολικά 58 ευρώ
Το κουφό είναι πως το βιβλίο που πήρα 14 ευρώ ( με την έκπτωση μαζί ) ( έχει και η Πολιτεία έκπτωση ) στο ίντερνετ το πουλάνε 7 ευρώ !!!!!

Εγώ είχα πληρώσει για τα βιβλία μου περίπου 65 ευρώ :'(
Το πιο ακριβό από τα 3 ήταν το αναγνωστικό.

Πιστευώ πως όπου και να αγοράσεις τα βιβλία πάνω-κάτω οι τιμές είναι ίδιες.

Ποια βιβλία θα κάνεις εσύ; Εγώ το είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ, στο #31. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει αξιόπιστο λεξικό που να έχει την ερμηνεία μιας ισπανικής λέξης σε γαλλικά και ελληνικά καθώς και να δίνει και κάποιο παράδειγμα με τη λέξη (στα Ισπανικά);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top