Ισπανικά

elenitsaki

Νεοφερμένος

Η elenitsaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
nelly και εγω μαθαινω ισπανικα και ελεγα να δωσω τον Νοεμβριο το intermedio αλλα απο την αλλη απο οτι μου ειπε η καθηγητρια μου,θα ειναι καλυτερα να δωσω τον μαιο ωστε να εχω ακομη περισσοτερες πιθανοτητες να το παρω(αν και δεν το βλεπω ΓΙΑΤΙ φοβαμαι πολυ)..αυτα.


:bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μην ανησυχείς. Να πας να γράψεις με αυτοπεποίθηση! Πόσο καιρό κάνεις μάθημα?
Πάντως έλεγα να το δώσω τότε γιατί τον Μάιο έχω άλλο δίπλωμα, αλλά την ύλη θα έχω ίσα προλάβει να την βγάλω τον Νοέμβριο, οπότε δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
κι εγω τρελαινομαι για ισπανικα και ακουω πολυ ισπανικα τραγουδια και μπορω να πω οτι ξερω τα βασικα μονο και μονο απο τα τραγουδια!τωρα ομως εχω καιρο να ακουσω και τα εχω ψιλοξεχασει.... :( θα ηθελα πολυ να μαθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
κι εγω τρελαινομαι για ισπανικα και ακουω πολυ ισπανικα τραγουδια και μπορω να πω οτι ξερω τα βασικα μονο και μονο απο τα τραγουδια!τωρα ομως εχω καιρο να ακουσω και τα εχω ψιλοξεχασει.... :( θα ηθελα πολυ να μαθω

Με εντατικά μαθήματα μέσα σε 2 χρόνια παίρνεις άνετα και τα 3 πτυχία.

Αλλά καλό είναι να μην έχεις σχολικές υποχρεώσεις ώστε να έχεις περισσότερο χρόνο για διάβασμα :iagree:

Κι εγώ έχω τρέλα με τα λάτιν τραγούδια...Έχω και 3 φίλους από Μεξικό και ήξερα ήδη λίγα πραγματάκια πριν αρχίσω ισπανικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγώ έχω αρχίσει να στέλνω e-mails με μία αργεντίνα και κάτι ισπανίδες και χαίρομαι που μιλάμε στα ισπανικά :P Πάντως μεγάλη πόρωση με αυτή την γλώσσα ρε παιδιά!
Εγώ το χω βάλει στόχο να πάρω και τα 3 πτυχία. Αλλά το 3ο θα το δώσω λογικά όταν τελειώσω το σχολείο...
Ξέρετε τι πρέπει να κάνεις για να μπορείς να διδάσκεις σε ιδιαίτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ξέρετε τι πρέπει να κάνεις για να μπορείς να διδάσκεις σε ιδιαίτερο?

Λογικά όταν πάρεις όλα τα πτυχία μπορείς να βγάλεις επάρκεια όπως κάνουν πχ κάποιοι που έχουν Proficiency και διδάσκουν αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelly

Νεοφερμένος

Η Nelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
OK thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Με εντατικά μαθήματα μέσα σε 2 χρόνια παίρνεις άνετα και τα 3 πτυχία.

Αλλά καλό είναι να μην έχεις σχολικές υποχρεώσεις ώστε να έχεις περισσότερο χρόνο για διάβασμα :iagree:

Κι εγώ έχω τρέλα με τα λάτιν τραγούδια...Έχω και 3 φίλους από Μεξικό και ήξερα ήδη λίγα πραγματάκια πριν αρχίσω ισπανικά :)

wow :jumpy: μακαρι να βρω χρονο στο μελλον.μιλουσα με 2 μεξικανους αλλα εχουν καιρο να στειλουν μαιλ...να φανταστεις οτι η θεια μου στο αμερικα ειναι καθηγητρια ισπανικων!!!:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Με εντατικά μαθήματα μέσα σε 2 χρόνια παίρνεις άνετα και τα 3 πτυχία.

Αλλά καλό είναι να μην έχεις σχολικές υποχρεώσεις ώστε να έχεις περισσότερο χρόνο για διάβασμα :iagree:

Κι εγώ έχω τρέλα με τα λάτιν τραγούδια...Έχω και 3 φίλους από Μεξικό και ήξερα ήδη λίγα πραγματάκια πριν αρχίσω ισπανικά :)

αλήθεια,με εντατικά πόσο χρόνο διαβάσματος πρέπει να αφιερώνεις για να πάρεις και τα τρία πτυχία? και πόσο με ''κανονικά''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin

Νεοφερμένος

Ο justin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μήπως θα μπορούσε κάποιο μέλος να μου προτείνει βιβλία για να ξεκινήσω μόνος μου την εκμάθηση ισπανικών;
Έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο και μάλλον είναι ο καλύτερος τρόπος αξιοποίησής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσε κάποιο μέλος να μου προτείνει βιβλία για να ξεκινήσω μόνος μου την εκμάθηση ισπανικών;
Έχω άπλετο ελεύθερο χρόνο και μάλλον είναι ο καλύτερος τρόπος αξιοποίησής του.


Τα βιβλία με τα οποία διδάσκομαι ισπανικά είναι: Nuevo ven 1, εκδόσεις edelsa (Βιβλίο αναγνωστικό και βιβλίο ασκήσεων, δηλαδή 2 ξεχωριστά βιβλία) και από Γραμματική το: uso de la gramatica espanola, εκδόσεις edelsa. Τα βιβλία είναι για τα επίπεδα Α1 και Α2 μαζί.

Το αναγνωστικό βιβλίο αλλά και το βιβλίο ασκήσεων στο πίσω μέρος έχουν τα CD για τις ακουστικές ασκήσεις.

Βέβαια εμάς μας δίνει η καθηγήτρια και εξτρά φωτοτυπίες για γραμματική αν χρειαστεί. Τα βιβλία είναι ΜΟΝΟ στα ισπανικά και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις μόνος να ανταπεξέλθεις. Εννοείται πως αν αγοράσεις ισπανοελληνικό-ελληνοϊσπανικό λεξικό θα 'ναι σίγουρα καλύτερα.
:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
γειά!
μόλις ανακάλυψα το τόπικ κ χάρηκα πολύ επειδή ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις!Θέλω να πάρω το Basico αυτό το χρόνο αλλά δεν κάνω μάθημα,ξέρω ισπανικά λόγω του ότι έχω καταγωγή απο Αργεντινή...παρόλαυτά θέλω να έχω κ ένα χαρτί στα χέρια μου που να το πιστοποιεί,σε περίπτωση που το χρειαστώ για μεταπτυχιακό αργότερα.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε βιβλία ώστε να προετοιμαστώ...να δώ τι παίζει σε τέτοιες εξετάσεις κ τέτοια.. γιατί δεν έχω ιδέα!
Επίσης,αν κάποιος απο εσάς έχει δώσει ήδη κάποιο δίπλωμα μπορείτε να μου πείτε αν στα προφορικά είναι υποχρεωτική η προφορά των λέξεων όπως στην Ισπανία με την καθαρή ισπανική προφορά ή μπορώ να τις προφέρω όπως ήδη ξέρω.Οχι οτι υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλά υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
γειά!
μόλις ανακάλυψα το τόπικ κ χάρηκα πολύ επειδή ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις!Θέλω να πάρω το Basico αυτό το χρόνο αλλά δεν κάνω μάθημα,ξέρω ισπανικά λόγω του ότι έχω καταγωγή απο Αργεντινή...παρόλαυτά θέλω να έχω κ ένα χαρτί στα χέρια μου που να το πιστοποιεί,σε περίπτωση που το χρειαστώ για μεταπτυχιακό αργότερα.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε βιβλία ώστε να προετοιμαστώ...να δώ τι παίζει σε τέτοιες εξετάσεις κ τέτοια.. γιατί δεν έχω ιδέα!
Επίσης,αν κάποιος απο εσάς έχει δώσει ήδη κάποιο δίπλωμα μπορείτε να μου πείτε αν στα προφορικά είναι υποχρεωτική η προφορά των λέξεων όπως στην Ισπανία με την καθαρή ισπανική προφορά ή μπορώ να τις προφέρω όπως ήδη ξέρω.Οχι οτι υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλά υπάρχει...

Έχω αναφέρει στο προηγούμενο ποστ ποια βιβλία μου κάνει η καθηγήτριά μου...Εφόσον γνωρίζεις ισπανικά δεν θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα! Αλλά τα βιβλία αυτά είναι για αρχάριο επίπεδο όμως...Για το Basico σίγουρα θα χρειαστείς πιο ανεβασμένου επιπέδου βιβλία :iagree:

Δεν ρωτάς και σε κάποιο ινστιτούτο ξένων γλωσσών; Σίγουρα θα σου προτείνουν κάποια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα :)
Πήγα σήμερα να ρωτήσω σε ένα φροντιστήριο που κάνει και Ισπανικά και μου είπαν 1320 ευρώ ! για εντατικά ώστε να μπορώ να δώσω για το Inicial ( Α1 Α2 Β1 )
Είναι καλά ;
Εχω ακούσει ότι το καλύτερο είναι το Θερβάντες αλλά είναι ακριβό πολύ φαντάζομαι
Ξέρει κανείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα :)
Πήγα σήμερα να ρωτήσω σε ένα φροντιστήριο που κάνει και Ισπανικά και μου είπαν 1320 ευρώ ! για εντατικά ώστε να μπορώ να δώσω για το Inicial ( Α1 Α2 Β1 )
Είναι καλά ;
Εχω ακούσει ότι το καλύτερο είναι το Θερβάντες αλλά είναι ακριβό πολύ φαντάζομαι
Ξέρει κανείς ;

Απ' ό,τι ξέρω αυτό είναι πτυχίο του Θερβάντες ούτως ή άλλως. Βέβαια εγώ κάνω ιδιαίτερο στα ισπανικά αλλά επειδή είμαι πολύ αρχή ακόμα, δεν ξέρω λεπτομέρειες πολλές για τα πτυχία και τα δίδακτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Απ' ό,τι ξέρω αυτό είναι πτυχίο του Θερβάντες ούτως ή άλλως. Βέβαια εγώ κάνω ιδιαίτερο στα ισπανικά αλλά επειδή είμαι πολύ αρχή ακόμα, δεν ξέρω λεπτομέρειες πολλές για τα πτυχία και τα δίδακτρα.

Τι εννοείς πτυχίο του Θερβάντες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Τι εννοείς πτυχίο του Θερβάντες ;

Του Πανεπιστημίου...Το οποίο έχει το Ισπανικό ινστιτούτο εδώ στην Ελλάδα...

Βέβαια όπως σου είπα, δεν είμαι σίγουρη. Θα μάθω και θα σου πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george2009

Νεοφερμένος

Ο george2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ
Εχω σκοπό να πάω Δευτέρα πρωϊ από εκεί να ρωτήσω
Είναι δύο Θερβάντες ένα στη Σκουφά και ένα στη Κάνιγγος
Ελπίζω να είναι όντως έτσι και να μη πάω σε κάποιο ανεπίσημο
Κυρίως θέλω να δω το οικονομικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Jenny για τις πληροφορίες!!Θα πάω απο βδομάδα να ρωτήσω σε κάποιο φροντιστήριο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanaxs

Νεοφερμένος

Ο sanaxs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κάνω ιδιαίτερα μαθήματα ισπανικών σχεδόν 1 χρόνο με μία καθηγήτρια από το Θερβάντες. Μπορεί να μου παίρνει 40 ευρώ το 2ωρο αλλά αξίζει ο κόπος. Πριν αρχήσω δεν ήξερα τίποτα. Ακόμα δεν μπορώ να μιλήσω άνετα αλλά καταλαβαίνω σχεδόν τα πάντα με την πρϋπόθεση ότι δεν μου μιλάνε πολύ γρήγορα. Το θερβάντες είναι στη Σκουφά απέναντι απο την εκκλησία. Μπες στην ιστοσελίδα της σχολής έχει μία υπηρεσία για να κάνεις μία πρακτική εξάσκηση για να διαπιστώσεις σε τι επίπεδο βρίσκεσαι. Θα το βρεις στο aula. Προϋπόθεση για να μπεις είνα να ζητήσης κωδικούς ενεργοποίησεις με ηλεκτρονικό μήνυμα. Όσο για τα βιβλία κυκλοφορούν πάρα πολά στην αγορά αν και τα καλύτερα για μένα είναι της edelsa. Απαραίτητα όμως πρέπει να αγοράσεις λεξικά γιατί διαφορετικά δεν μαθαίνεις ποτέ. Επίσης βοηθάει πάρα πολύ αν ακούς ισπανόφωνα τραγούδια, τους στοίχους τους βρίσκεις εύκολα από το διαδύκτυο ή βλέποντας ισπανόφωνες ταινίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top