Ισπανικά vs Αγγλικά

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ελπίζω να σε ικανοποιεί η πιο πάνω απάντησή μου. Μάλλον δεν την πρόσεξες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Για ποιο λόγο τόση σιγουριά; Τώρα που είδα το profile σου κατάλαβα. Καθηγήτρια Αγγλικών είσαι τι θα διάλεγες..
Ακριβώς!Αν μου άρεσαν τα Ισπανικά, αυτά θα είχα επιλέξει να μάθω, και όχι τα Αγγλικά!Σιγουριά?Το ''σαφώς'' δεν σήμαινε ''εννοείται'' εδώ, αλλά ξεκάθαρα, χωρίς δεύτερη σκέψη.Προσωπική γνώμη εξέφρασα, χωρίς να προσβάλω κανέναν, υπάρχουν και άτομα στα οποία δεν αρέσουν τα Γαλλικά πχ, αλλά δεν με ενοχλεί όταν το ακούω.Υ.Γ.Δεν έλεγε πουθενά στο θέμα ''εξαιρούνται οι καθηγητές γλωσσών και παρακαλούνται να μην απαντήσουν''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Ακριβώς!Αν μου άρεσαν τα Ισπανικά, αυτά θα είχα επιλέξει να μάθω, και όχι τα Αγγλικά!Σιγουριά?Προσωπική γνώμη εξέφρασα, χωρίς να προσβάλω κανέναν, υπάρχουν και άτομα στα οποία δεν αρέσουν τα Γαλλικά πχ, αλλά δεν με ενοχλεί όταν το ακούω.Υ.Γ.Δεν έλεγε πουθενά στο θέμα ''εξαιρούνται οι καθηγητές γλωσσών και παρακαλούνται να μην απαντήσουν''!

Έχεις απόλυτο δίκιο και σου ζητάω συγγνώμη.:) Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη!Ίσως χρειαζόταν κι άλλη διευκρίνιση και γι' αυτό να παρεξήγησες! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εντάξει και τα αγγλικά δεν απέχουν πολύ από τα γαλλικά ή τα ισπανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Εχεις δίκιο. Μόνο η προφορά αλλάζει. Έχουν πολλές ομοιότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Εντάξει και τα αγγλικά δεν απέχουν πολύ από τα γαλλικά ή τα ισπανικά.

απο την βικιπαιδεια
Οι Σκανδιναβοί Βίκινγκς εισέβαλαν στην Γαλλία από τον 9ο αιώνα και μετά και εγκαταστάθηκαν στην περιοχή που μετέπειτα ονομάστηκε Νορμανδία. Υιοθέτησαν τη γλώσσα Όιλ και συνεισέφεραν πολυάριθμες λέξεις στα γαλλικά σχετικά με τη ναυτιλία και άλλα θέματα.
Με την νορμανδική κατάκτηση της Αγγλίας το 1066, οι Νορμανδοί μετέφεραν και τη γλώσσα τους, με αποτέλεσμα να προκύψει η αγγλονορμανδική γλώσσα, η οποία αποτελούσε τη γλώσσα της άρχουσας τάξης και του εμπορίου στην Αγγλία μέχρι το 1362, όταν επικράτησαν και πάλι τα αγγλικά. Λόγω της νορμανδικής κατάκτησης, τα αγγλικά λοιπόν έχουν δανειστεί τμήμα του λεξιλογίου τους από τα γαλλικά.
Οι Άραβες επίσης έδωσαν πολλές λέξεις στην Γαλλική γλώσσα αυτήν την εποχή περίπου, περιλαμβανομένων λέξεων για αγαθά πολυτελείας, όπως μπαχαρικά, υλικά εμπορίου, επιστήμες και μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης :redface:
Ισπανικά ισπανικά ισπανικά:clapup::clapup:
Όχι πείτε μου,υπάρχει πιο όμορφη και εύηχη γλώσσα από τα ισπανικά;Όχι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης :redface:
Ισπανικά ισπανικά ισπανικά:clapup::clapup:
Όχι πείτε μου,υπάρχει πιο όμορφη και εύηχη γλώσσα από τα ισπανικά;Όχι!!

Η πιο όμορφη και εύηχη γλώσσα για μένα είναι τα γαλλικά, είναι η αγαπημένη μου γλώσσα.Και τα ισπανικά καλά είναι, αλλά σαν τα γαλλικά δεν είναι.! :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ισπανικα και ξερο ψωμι :inlove:
Δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με τα αγγλικα....

*Σαν τα γερμανικα καμια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ τα ισπανικά γιατί μοιάζουν περισσότερο με τα γαλλικά. Εσείς;


Κι εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Βρε παιδιά τα αγγλικά είναι η δεύτερη γλώσσα που μαθαίνουμε συνήθως. Δεν είναι τα ισπανικά ή τα γαλλικά ή τα γερμανικά κτλ. Μπορεί να μαθαίνει κανείς και άλλες γλώσσες αλλά πρώτα είναι τα αγγλικά, τουλάχιστον εγώ αυτό πιστεύω. Και προτιμώ τα αγγλικά, βέβαια δεν ξέρω ισπανικά αλλά από το λίγο που έτυχε να ακούσω δεν μου πολύ άρεσαν, τώρα αν τα μάθαινα μπορεί αλλά δεν με ενδιαφέρει η εκμάθηση των ισπανικών. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Προτιμώ τα αγγλικά. Τα ισπανικά δε μου αρέσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ισπανικά, ειδικά αν γνωρίζει κανείς και άλλες λατινογενείς γλώσσες.Κρίμα που δεν βρίσκω χρόνο να αρχίσω μαθήματα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα αγγλικά είναι 1η γλώσσα και μιλιούνται από τόσους ανθρώπους σε όλον τον κόσμο ( προσοχή δεν αναφέρομαι σε αυτούς που τα έχουν μητρική). Τα ισπανικά έχουν πολλούς native speakers αλλά δεν έχουν χάσει την αυθεντικότητά τους ακόμα. Τα αγγλικά έχουν απλοποιηθεί/εμποροποιηθεί πολύ πιστεύω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Τα αγγλικα ειναι απαραιτητα ενω τα ισπανικα πολυ λιγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα αγγλικα ειναι απαραιτητα ενω τα ισπανικα πολυ λιγο.

Το γεγονός ότι δεν είναι απαραίτητα δεν τα καθιστά άχρηστα. Εξάλλου μια τόσο όμορφη γλώσσα, δεν χάνει ποτέ φανς:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Το γεγονός ότι δεν είναι απαραίτητα δεν τα καθιστά άχρηστα. Εξάλλου μια τόσο όμορφη γλώσσα, δεν χάνει ποτέ φανς:D

Ναι δεν λεω ειναι ομορφη γλωσσα απλα και εγω εχω τρελη αγαπη για τα αγγλικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top